Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam Audi boekt beste resultaat ooit vbwmI Indrukwekkende verkoop- cij fers Chrysler Voyager Prijzen Peugeot 307 bekendgemaakt Daihatsu brengt vernieuwde Move op de markt 'Het jaar 2000 was een bijzonder jaar voor Audi en het succesvolste in de geschiedenis van het bedrijf.' Zo vatte Dr.-Ing. Franz-Josef Pa- efgen, voorzitter van de raad van bestuur van Audi AG, het financië le jaar 2000 samen op de jaarlijkse persconferentie in München. Pa- efgen refereerde daarmee niet alleen aan de verkoopaantallen van het merk Audi, die alle records braken, maar ook aan de omzet en aan de productiecijfers. Dankzij baanbrekende autoconcepten, zoals de lichtgewicht aluminium modellen (A8 en A2), quattro vierwielaan- drijving en TDI-technologie, is Audi's marktpositie nu sterker dan ooit. Met een modellenprogramma dat varieert van de drieliter A2 tot de A8 met W12-motor is Audi in alle belangrijke marktsegmenten vertegenwoordigd. Paefgen stelde verder dat er geen plannen bestaan om het programma verder uit te breiden. Het merk streeft er wel naar om meer uitvoeringen van bestaande modellen uit te brengen om het aanbod verder te completeren. In 2000 genereerde de verder uitgebreide Audi Group (inclusief de Italiaanse importeur Autogerma S.p.A. voor auto's van de Volkswa gen Group) een omzet van 39,0 miljard mark. Zonder Autogerma was de omzet ten opzichte van het vorige financiële jaar met 32,1 miljard zo'n 8,3 procent hoger. De winst op de normale bedrijfsactiviteiten (voor belastingen) be droeg 1,846 miljard mark 1999: 1,640 miljard mark), maar werd ge reduceerd met een reservering van 251 miljoen mark voor toekom stige kosten bij de verwerking van auto's die het einde van hun le venscyclus hebben bereikt. Derhalve bedroeg de eigenlijke winst voor belastingen van de Audi Group 1,605 miljard mark. De netto winst nam met 35,5 procent toe tot 859 miljoen mark. DaimlerChrysler viert het opmerkelijke feit dat in de Eurostar fabriek in het Oostenrijkse Graz de 9.000.000e Chrysler Voyager van de band is gerold. Nadat achttien jaar geleden de Voyager in productie werd genomen, verliet Voyager nummer negen miljoen de fabriek in aan wezigheid van Steven Landry, president van Chrysler Jeep Automo tive en honderden Eurostar medewerkers. Deze mijlpaal is bereikt op het moment dat de Eurostar fabriek zijn tienjarig jubileum viert. In Europa wordt de Voyager verkocht sinds 1987. Vier jaar later, in ok tober 1991startte de productie van de tweede generatie in Graz, ge volgd door de derde generatie in 1995. In tien jaar tijd hebben meer dan 380.000 Voyagers de fabriek verlaten. Eind vorig jaar startte de productie van de nieuwe Voyager, waarvan dit jaar in Graz 44.000 exemplaren worden gemaakt. Daarnaast wordt in deze fabriek in juli 2001 gestart met de productie van de PT Cruisers, waarvan de pro ductiecapaciteit voor het eerste jaar 18.000 stuks bedraagt. Hiervoor is de fabriek uitgebreid met extra faciliteiten. De verkoopcijfers van de Chrysler Voyager zijn indrukwekkend. Als alle negen miljoen exemplaren die sinds 1983 zijn geproduceerd bumper aan bumper zouden staan, dan kan een ring rond de wereld worden gevormd. In de Chrysler-fabrieken rolt elke twee minuten een nieuwe Voyager van de band. Vorig jaar behaalde de Chrysler Voyager in de VS een marktaandeel van 35 procent in zijn segment. Op de afgelopen Salon van Genève heeft de Peugeot 307 zijn suc cesvolle debuut gemaakt. De auto oogstte grote bewondering om zijn design, veiligheidsuitrusting en om zijn vele mogelijkheden. Nu, enkele weken later, zijn de definitieve prijzen voor de Peuge ot 307 vastgesteld. De prijzen van de nieuwe 307 beginnen bij f 34.350,- en lopen door tot f 55.900,-. Vooralsnog zullen de vol gende motoren leverbaar zijn: de 1.6 16V benzinemotor, de 2.0 16V benzinemotor en de 90 pk 2.0 Hdi dieselmotor. Later dit jaar volgen een 75 pk 1.4 motor, een 2.0 Hdi met 110 pk en een geheel nieuwe 1.4 Hdi met 70 pk. Ook zullen er dan twee versies met een automatische versnellingsbak op de markt gebracht worden. Aan dacht verdient ook de uitgebreide veiligheidsuitrusting van de Peu geot 307. Deze veiligheidsuitrusting is van een zeer hoogstaand ni veau en bestaat onder andere uit ABS met elektronische rem- krachtverdeling, noodrem-assistentie met automatisch inschake lende alarmlichten, zes airbags, anti-whiplash hoofdsteunen, een actieve voetsteun voor de bestuurder, een inklapbare stuurkolom en schijfremmen rondom. Het leveringsprogramma van de 307 is zodanig opgebouwd dat de keuzemogelijkheden voor de klant op timaal zijn. Vrijwel alle denkbare combinaties van motoren, interi eursferen en optiepakketten zijn mogelijk. Voor het benzinemodel waarvan het grootste afzetvolume verwacht wordt, de 307 XR met een 1.6 16V motor, geldt een prijs van f37.350,-. Bij de dieseluit voeringen kost de 307 XR 2.0 Hdi 90 pk f 44.650,-. De auto staat eind mei bij de dealers. Het nieuwe T Sport-label van Toyota komt nn met een uiterst krachtige uitvoering van de Toyota Yaris, de Europese Auto van het jaar 2000. De Yaris T Sport voegt aan de vele hooggewaar deerde eigenschappen van de bekroonde Yarisserie uiterst sportieve prestaties toe. De auto is uitgerust met een krachtige 1.5-liter VVT- i-motor, heeft een dynami sche krachtige uitstraling, staat op een verlaagd onderstel en heeft een inte rieur waarin het accent ligt op sportiviteit. De Yaris T Sport is samen met de Celica T Sport het introductie model van het nieuwe T Sportla- bel. Beide modellen borduren voort op Toyota's succesvolle sportieve verleden en weerspie gelen de ambities voor de toe komst - het bieden van prestaties op topniveau, een op sportiviteit gerichte handelbaarheid en dito onderstel en meer rijplezier, zonder dat dit ten koste gaat van comfort of praktische bruikbaar heid. De Yaris T Sport biedt uit stekende prestaties gecombi neerd met een opvallend laag brandstofverbruik: 6,9 Liter/100 km en gecombineerd 7,0 li ter/100 km. In slechts 9,0 secon den accelereert de auto van 0 naar 100 km/h en de topsnelheid is 180 km/h. De sportieve wiel ophanging zorgt voor optimale prestaties en een perfecte han delbaarheid, terwijl de dynami sche, nieuwe styling van de car rosserie het Yaris T Sport-pakket complementeert. Hoewel duidelijk lid van de Ya- ris-familie, onderscheidt de krachtige Yaris T Sport zich door zijn pure agressieve sportieve uitstraling. Het verlaagde onder stel (15 mm voor en achter) re sulteert niet alleen in een spor tievere wegligging maar zorgt er tevens voor dat de auto ingeto gen kracht uitstraalt - een uitstr aling die verder geaccentueerd wordt door de 15 inch lichtmeta len velgen en de brede 185/55 R15 banden die de wielkuipen geheel vullen. De brede, ver naar onderen doorlopende voor- en achterbumper/spoiler met geïntegreerde mistlampen, de sportieve grille en de dorpelver- breders completeren het sportie ve beeld. De koplampen worden extra geaccentueerd door de zwarte rand eromheen en het unieke T Sportembleem maakt duidelijk dat het om het nieuwe label van Toyota gaat. Extreem zuinig De Yaris T Sport is 20 mm lan ger dan de standaarduitvoering (als gevolg van de langere over hang achter) en 15 mm lager. De auto is zowel in driedeurs- als in vijfdeurs-uitvoering leverbaar. De 1.5-liter, Variable Valve Ti ming-intelligent (VVT-i) motor in de Yaris T Sport is de krach tigste motor waarmee de Yaris op dit moment is uitgerust. De motor levert een maximaal ver mogen van 78 kW (106 pk) bij 6.000 omw/min en een maxi maal koppel van 145 Nm bij 4.200 omw/min. Toch is de Yaris T Sport dankzij Toyota's geavan ceerde VVT-i-technologie uiterst gemakkelijk te rijden en extreem zuinig. Bij de gecombineerde Europese testcyclus verbruikt de auto bij de 3- en 5-deurs respec tievelijk slechts 6,9 en 7.0 li ter/100 km - waarmee hij de zui nigste in zijn klasse is met de bijbehorende lage emissie-uit stoot (C02-emissie 164 g/km bij de 3-deurs). De in deze klasse toonaangevende prestaties verta len zich direct in een meer op windende rijervaring. De Yaris T Sport bereikt vanuit stilstand sneller de 100 km/h dan veel an dere, met een 1,6-liter motor uit geruste sportieve auto's en blinkt vooral uit bij acceleratie in het middentoerengebied - hij accele reert snel van 60 tot 100 km/h in de vierde versnelling (8,4 s). Het onderstel van de Yaris T Sport is speciaal afgestemd op de wegligging en de handelbaar heid die de klant van de T Sport verwacht. Toch heeft de auto het wendbare karakter van de oor spronkelijke Yaris behouden en maakt het uitstekende rijcomfort de auto uiterst geschikt voor da gelijks gebruik. De vering en dempers zijn stugger om de ex tra grip van de banden beter te kunnen benutten en het overhel len van de carrosserie te vermin deren. De lagere rij hoogte ac centueert het gevoel van stabili teit. De low-section 15 inch ban den zorgen voor een betere weg ligging in de bocht, een betere respons op het stuur en een ex cellente rechtuitstabiliteit. Sportief vormgegeven interieur De interieurbekleding van de Ya ris T Sport is eveneens gewijzigd om het sportieve karakter van de auto te onderstrepen zonder dat dit ten koste is gegaan van het oorspronkelijke comfort en de kwaliteit. Nieuwe, analoge en sportief vormgegeven instru menten vervangen het digitale instrumentarium van de stan daard Yaris, en de sportstoelen en het drie-spaaks, met leer be klede sportstuur accentueren het sportieve karakter van de auto. De versnellingspook en het sportstuur zijn uitgevoerd in two tone metallic en zwart leer met een ééndelige pookhoes. De Ya ris T Sport is leverbaar in vijf carrosseriekleuren, waaronder het speciaal voor deze uitvoering gereserveerde medium grey me tallic met donkergrijze interieur bekleding. De lancering van de T Sport weerspiegelt de sportieve suc cessen in het verleden, behaald in het FIA World Rally Cham pionship, de Amerikaanse ChampCar series, de klassieke 24-uurs race van Le Mans en de toekomstige deelname aan de Formule 1. Het T Sport-label staat voor excellente Toyota mo torsporttechniek - betere presta ties, een optimale handelbaar heid en een perfect onderstel. De Toyota T Sport is één met de be rijder, zonder concessies aan comfort of praktische bruikbaar heid. De Yaris T Sport en de meest re cente, krachtige Celica T Sport zijn de eerste modellen in een nieuwe serie die in de toekomst zal worden uitgebreid met ande re modellen van Toyota. Het T Sport-label zal fungeren als pa raplu waaronder alle sportieve modellen van Toyota zullen gaan vallen en zal verder dienen als een krachtig en herkenbaar sym bool van Toyota's intelligente technologische capaciteiten. T Sport staat voor een geavanceer de en geïntegreerde benadering van sportieve prestaties. Het re sultaat hiervan is dat de T Sport- producten uiterst gemakkelijk te rijden zijn, waarbij ze sportieve re prestaties leveren, die echter niet ten koste gaan van de overi ge eigenschappen van de auto. De T Sport-serie zal een jongere doelgroep aanspreken en vormt een perfect alternatief voor de huidige klant die geavanceerde techniek en meer betrokkenheid van de bestuurder op prijs stelt, zonder dat hij hierbij concessies wil doen op het gebied van com fort of praktische bruikbaarheid. Bij de ontwikkeling van de T Sport-modellen staat een aantal elementen centraal die moet lei den tot betere prestaties en een sportiever rijgedrag. De T Sport- motoren zullen meer vermogen en koppel leveren en in veel ge vallen in hun klasse over de bes te vermogens/gewichtsverhou ding beschikken. Toch zullen ze zuinig zijn en gemakkelijk in het gebruik om de bestuurder opti maal te kunnen laten profiteren van de verbeterde prestaties. De wielophanging en het rem- systeem zullen een belangrijke rol spelen voor wat betreft de veiligheid en de handelbaarheid van de T Sport-modellen, waar door ze nauwkeurig en snel zul len reageren op de commando's van de bestuurder. De T Sport- modellen zijn verder voorzien van alle actieve en passieve vei ligheidssystemen die Toyota ont wikkeld heeft voor haar volume modellen. De Koreaanse automobielprodu cent Daewoo Motor werkt mo menteel hard aan de herstructu rering van het concern, zowel in Korea bij de productiefacilitei ten als wereldwijd bij de natio nale verkoopkantoren en buiten landse fabrieken. En over de vooruitzichten zijn de bewind voerders gunstig gestemd. Eind vorig jaar raakte Daewoo in fi nanciële problemen doordat Ford zich onverwachts terugtrok uit het overleg voor overname. Daewoo werd vervolgens door de Koreaanse overheid de status van 'court receivership' toege kend, te vergelijken met de Ne derlandse rechtssituatie van 'surseance van betaling'. J.C. Park, de President van Daewoo Motors Benelux: 'Het is jammer dat in de media daarop de per ceptie is ontstaan dat Daewoo definitief failliet zou zijn, want dat is geenszins het geval. Inte gendeel, door die nieuwe rechts positie werd en wordt Daewoo door de overheid in de gelegen heid gesteld letterlijk 'orde op zaken' te stellen. Met een finan ciële injectie door de banken is voldoende kapitaal gefourneerd om Daewoo operationeel te hou den, in afwachting van verdere ontwikkelingen.' Voor het verle nen van de ondersteuning door de Koreaanse overheid en de Banken is wel een aantal voor waarden gesteld aan de directie van Daewoo, met als oogmerk een solide basis te creëren voor de toekomst, waardoor de auto fabrikant een interessante partij kan worden voor een overname partner. Of een situatie, waarbij Daewoo zelfstandig de bedrijfs activiteiten voortzet. Criteria voor die ondersteuning zijn: het terugbrengen van het perso neelsbestand in Zuid-Korea, het herstructureren, verkopen of sluiten van verliesgevende ope raties in het buitenland, het door voeren van een uitgebreid kos tenbesparingsprogramma en het WKÜX terugbrengen van uitgaven. Ook zijn een divisie van het in ternationale accountantsbureau Ernst Young en Arthur Ander sen aangesteld als adviseurs. Momenteel loopt er in Korea ook nog een onderzoek naar het gedrag van de oprichter van Da ewoo, de heer Kim Woo Choong, en enkele voormalige Daewoo directieleden. Young- Kook Lee, President Daewoo Motor Co: 'Er hebben inmiddels arrestaties plaatsgevonden van voormalige Daewoo directiele den, maar deze affaire staat ge heel los van de huidige situatie en directie. De aanhoudingen zijn uitsluitend verricht om mis stappen in het verleden te onder zoeken.' Daewoo crediteur Ko rea Development Bank heeft toegezegd om na het realiseren van de vereiste personeelssterkte de financiering voort te zetten om de operationele kracht van Daewoo Motor te garanderen. Daarnaast heeft de Inchon Supe rior Court, die het verloop van de herstructurering monitort en controleert, eind februari beslo ten om het proces, dat uiteinde lijk moet resulteren in een offi cieel 'court receivership', te continueren. Hiertoe zullen de beambten, die verantwoordelijk zijn voor het verlenen van het court receivership op 15 juni aanstaande een herstructure ringsplan indienen. NA deze da tum zal dan de feitelijke court receivership status aan Daewoo worden verleend. Rond die tijd zal ook duidelijk zijn of General Motors/Fiat een acceptabel gaat uitbrengen om Daewoo Motor in De Daihatsu Move is behoorlijk gewijzigd. Naast een aantal ver anderingen aan de buitenkant van de auto kreeg ook het interi eur een nieuw design stoelbekle- ding. Verder is deze Move nu voorzien van de nieuwe 1.0 12V DVVT benzinemotor, welke stil ler, krachtiger en zuiniger is. De nieuwe volwassen Move is com pact van buiten, ruim van binnen en de titel compacte MPV zeker waardig. Daihatsu heeft kans ge zien om de prijs van deze nieu we luxe Move ook nog eens te verlagen naar f 24.995,- (incl. BTW/BPM). De Move heeft een nieuwe grille gekregen, waarbij speciaal op het design is gelet. De chroomkleurige lamellen en de sierlijst steken mooi af in het neusje van de Move. De multi- reflector lampen zijn voorzien van helder glas en de knipper lichten zijn geïntegreerd. De voorbumper is door het nieuwe design robuuster geworden. Ook aan de achterkant van de Move is gedacht. Deze is opgefrist door het gebruik van wit glas in de hoog gemonteerde achterlich ten. Het ruime interieur heeft een ander design bekleding op de stoelen gekregen. De Move is leverbaar in één luxe uitvoering, die standaard is voorzien van o.a. elektrisch bedienbare ramen voor en achter, centrale deurver grendeling, stuurbekrachtiging, apart verstelbare en opklapbare stoelen, bekerhouders in de arm leuningen (achterin), toerentel- ler, diverse opbergvakken, stof- inleg in de portieren, digitaal klokje, make-up spiegels en van binnenuit te ontgrendelen tankd- opklep. Ook bij de Move staat de veiligheid op de eerste plaats. Een airbag voor de bestuurder en de passagier is standaard. Er is een nieuwe computerberekende kooiconstructie toegepast die nog langer in tact blijft en de portieren zijn voorzien van ver- stevigingbalken. Daarnaast is de Move zo geconstrueerd dat eventueel naar binnen komende delen zoals het motorblok door een speciale constructie onder het passagierscompartiment wordt geleid in geval van een aanrijding. De Move voldoet aan de strenge veiligheidseisen. Ook zal in geval van een aanrijding automatisch de deuren worden ontgrendeld en de waarschu wingsknipperlichten en interi eurverlichting worden ingescha keld. De veiligheidsgordels zijn voorin voorzien van gordelspan ners met krachtbegrenzers. Te gen een meerprijs is de Move le verbaar met een anti-blokkeer remsysteem. De nieuwe Move gaat zuinig met benzine om en heeft nu ook de zeer moderne 1.0 12V DVVT Eco benzinemo tor, die een vermogen levert van 43 kW/58 pk bij 6000 omw/min. De elektronische brandstofinjec- tie zorgt samen met de directe ontsteking en het uitgekiende variabele kleptiming mechanis me dat de motor minder milieu belastend is en soepeler loopt. De Move heet feen gecombi neerd benzineverbruik van 5,6 liter bij 100 km (1:17,9). Het la ge emissieniveau is in overeen stemming met de meest recente milieuregelgeving. De C02 uit stoot bedraagt bijvoorbeeld maar 136 gr/km. StadsblacQ Potente uitvoering van Toyota's Europese Auto van het jaar 2000 Daewoo werkt hard aan herstructurering

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13