Kopende huurder verbouwt direct zijn huis Lokale lasten stijgen met 6,4 procent OZ-organisaties lanceren Kwaliteitscontour Fiscale nadelen overdracht huis aan kinderen 'Zou u eens met elkaar willen bellen, daar in Den Haag?' Hogere prijzen nieuwbouw 2001 Vermelding roerende zaken a OZB bovengemiddeld hoger 'Er wordt te weinig gebouwd' Bouw stagneert door tekort personeel Verlaging eigenwoningforfait W0 1040 Naast de voordelen die een ster ke economie heeft, zijn er helaas ook nadelen. Bouwbedrijven en ontwikkelaars liepen in 2000 op tegen gebrek aan personeel. En waar geen handjes zijn, kan niet worden gebouwd. Het perso neelstekort had zowel betrek king op de steiger als op kantoor. NVB, vereniging voor ontwik kelaars, verwacht dat deze situ atie voorlopig aanhoudt. In geen andere sector, uitgezon derd ICT, is volgens NVB het aantal onvervulbare vacatures zo groot als juist in de bouwsector. Samen met de groeiende materi- aalschaarste leidt dit tot signalen over accelerende bouwkosten stijgingen. De personeels- schaarste leidt op gemeenteafde lingen tot capaciteitsproblemen. Uit onderzoek blijkt dat twee van de drie gemeenten moeite heeft goed personeel te vinden. De eisen die echter worden gesteld aan 'goed bestuur' vra gen om extra capaciteit bij gemeenten. Gezien de groeiende complexi teit van de samenleving, waarbij diverse belangen als economie, milieu en bewonersinspraak om voorrang strijden, blijken volgen NVB steeds meer gemeenten moeite te hebben de talrijke regels naar behoren en op tijd uit te voeren. Vertragingen, misver standen en zelfs irritaties tussen bedrijfsleven en gemeenten zijn hierdoor aan de orde van de dag, is de conclusie van NVB. De handelaren in bouwmateria len zeggen dat de huizenprijzen dit jaar meer zullen stijgen dan gebruikelijk. Duurdere bouw materialen, hogere productie- en transportkosten door hogere brandstofkosten en de stijging van de personeelskosten zijn de boosdoeners. Fabrikanten van betonstenen, kalkzandsteen en isolatiemate rialen hebben Hibin vorig jaar van de bovengemiddelde prijs stijgingen op de hoogte gebracht. In Hibin zijn de hande laren in bouwmaterialen ver enigd. Hibin fungeert als een schakel in de bouw met 375 han delaren in bouwmaterialen en 100 fabrikanten en importeurs. Huiseigenaren hoeven niet meer belasting te betalen doordat de waarde van hun huis sterk is gestegen. Daartoe verlaagt de overheid het eigenwoningforfait (voorheen huurwaardeforfait genaamd) van 1,25 naar 0,8 pro cent. In de wet is vastgelegd dat het eigenwoningforfait moet worden aangepast aan de waardeontwik- keling van de huizen en aan de huurstijgingen. De afgelopen jaren zijn de meeste huizen in Nederland fors in waarde geste gen. Een voorlopige inventarisa tie geeft aan dat naar schatting het eigenwoningforfait met ongeveer 1 procent kan worden verlaagd. Nu zo goed als alle huizen zijn getaxeerd is het duidelijk dat er een verlaging van deze belasting komt tot 0,8 procent. De notaris moet vanaf 1 april in de zogenaamde voetverklaring van de leveringsakte vermelden of bij de verkrijging van de onroerende zaak (huis) ook roe rende zaken zijn verkregen. Dit in verband met de heffing van overdrachtsbelasting. Indien er sprake is van het kopen van roerende zaken, moet worden vermeld om welke zaken het gaat en voor welk bedrag de roe rende zaken zijn gekocht. Ook moet in de verklaring worden opgenomen of dat bedrag in de in de akte opgenomen koopprijs van de onroerende zaak. Nu gaat de overheid uit van de eerlijkheid van de koper van een huis. Onderling werd wel eens door verkoper en kopér geregeld dat de verkoopprijs van het huis daalde door een hoge overname prijs van roerende zaken. De koper heeft daar baat bij, want alleen over de verkoopprijs van de roerende zaak hoeft hij immers overdrachtsbelasting te betalen. Huurders die hun huurhuis kopen gaan gelijk met een verbouwing aan de slag. Keukens, muren en pla fonds worden grondig aan gepakt. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stuurgroep Experimenten Volshuisvesting (SEV) onder duizend kopers van een huurhuis. Directeur T. Selten van Wooncom raadt iedere woningcorporatie aan een deel van hun woningvoorraad te verko pen. 'De effecten op de huurder, woning, wijk en niet op de allerlaatste plaats de corporatie pak ken stuk voor stuk positief uit', ondervindt Stelten. Het SEV-onderzoek is een steuntje in de rug van staatssecretaris Remkes die wil dat woningcorporaties de komende tien jaar 500 duizend huizen verko pen. De corporaties Wooncom uit Emmen en Woonplaats uit Groenlo hebben in de jaren negentig bijna 5000 huurhuizen verkocht. 'Voor het eerst is onderzocht wat de gevolgen zijn. Tot nu toe deden allerlei verha len de ronde en niemand wist wat de indianenverhalen inhiel den', aldus Stelten. Het onder zoek van SEV richtte zich op 1000 eengezinswoningen in de prijsklassen van 140 duizend tot 220 duizend gulden. De verkoop blijkt op alle fronten positief te zijn. De corporatie boekt flinke winst en houdt geld over om te investeren in andere projecten. 'De aanvangshuren van andere woningen kunnen omlaag, er is geld om te slopen en te investeren in woon- en zorgcomplexen', licht Stelten toe. In wijken met een hoog verloop stabiliseert de leegloop op het moment dat de huizen te koop worden aangeboden. Bovendien zegt eenvijfde van de kopers meer betrokkenheid te voelen bij de buurt en actiever geworden op de arbeidsmarkt. Zij hebben een baan geaccepteerd of zijn meer gaan werken. Stelten waar schuwt dat kopen geen wonder middel is: 'Het is belangrijk goed te kijken welke huizen in de verkoop gaan en alleen ver kopen is zeker geen oplossing om een wijk te verbeteren. Het is juist belangrijk een com- 1 binatie te maken tussen sloop, verkoop en nieuwbouw. Bij wij ken met een ronduit slechte naam bekijken bewoners vaker de kat uit de boom en is eerst een herstructureringsproces nodig om succesvol te kopen.' De bewoners reageren ook posi tief op de verkoop, blijkt uit het SEV-onderzoek. Ruim 95 pro cent van de respondenten zegt geen spijt te hebben van de aan koop. Bovendien zijn bijna alle kopers direct na de overdracht drastisch aan het verbouwen en verbeteren geslagen. Ze investeren flink in het huis, waardoor de kwaliteit zelfs iets uitstijgt boven andere woningen in de buurt die nog worden ver huurd. Provincies, gemeenten en waterschappen spekken dit jaar hun kassa's met 1 mil jard gulden meer dan vorig jaar. De heffingen van deze overheden betekenen een stijging van 6,4 procent ten opzichte van 2000. Daarmee komen de lokale lasten van burgers en bedrijven uit op bijna 17 miljard gulden. Dit blijkt uit de eerste voorlopige resultaten van een CBS- onderzoek naar de begro tingen van de lagere over heden. De stijging van de gemeentelijke belastingen van 6,4 procent ligt in lijn met de gemiddelde groei van de totale lokale heffingen. Bovengemiddeld zijn de opbrengsten uit de onroerend- zaakbelasting van 8,9 procent. De toename van de specifieke gemeentelijke heffingen blijft met 3,9 procent duidelijk achter. Binnen de belastingen van lage re overheden is het aandeel van de gemeentelijke heffingen ver uit het grootst: met een begrote opbrengst van 11,6 miljard gul den nemen zij circa 70 procent voor hun rekening. De provin ciale heffingen, die vrijwel geheel bestaan uit opcenten voor motorrijtuigenbelasting, groeien volgens de begrotingen met 8,8 procent (130 miljoen gulden). Met een stijging van 5,4 procent (180 miljoen gulden) blijven de heffingen van waterschappen iets achter bij het gemiddelde. Door een beperkte groei van de kosten voor waterzuivering kon een gematigde stijging van de heffingen op de waterverontrei niging 2,4 procent) worden begroot. WOZ-waarde De ontvangsten van de onroe- rendzaakbelasting (OZB) wordt in 2001 begroot op 8,9 procent. Daarmee komen de ontvangsten uit op bijna 5,5 miljard gulden ofwel 47 procent van de totale gemeentelijke heffingen. Bij het opmaken van de begrotingen hebben de gemeenten een gewenste opbrengst voor de OZB-ontvangsten vastgesteld. Als wettelijke grondslag voor de OZB in 2001 geldt de WOZ- waarde op peildatum 1 januari 1999. Deze WOZ-waarde was bij de opstelling van de gemeen telijke begrotingen in veel geval len nog niet bekend. Als de definitief vastgestelde waarde van het vastgoed hoger blijkt te zijn dan verwacht, dan mag een gemeente dit alsnog compense ren dor een verlaging van het tarief. Als de definitieve WOZ- waarde lager blijkt te zijn, dan kan het tarief niet meer worden verhoogd. Later in 2001 zal pas duidelijk worden wat de uitein delijke gevolgen hiervan zullen zijn voor de totale opbrengsten. Zalmsnip De gemeentelijke heffingen onderscheiden zich in twee cate gorieën: specifieke heffingen waarvan de opbrengst alleen mag worden gebruikt voor de financiering van een specifieke dienstverlening; en algemene heffingen die als regel worden gebruikt voor het op peil houden van algemene voorzieningen. De specifieke heffingen stijgen slechts 3,9 procent. De belang rijkste heffingen zin de reini gingsrechten (+2,9 procent) en de rioolrechten (+3,9 procent). De opbrengsten uit de algemene heffingen stijgen in 2001 met 8,4 procent. Onder deze catego rie valt onder andere de OZB. Opvallende ontwikkelingen bin nen de algemene heffingen zijn de daling van de precariobelas- ting (-9 procent) en de sterke stijging van de toeristenbelas ting (+13 procent). Ook in 2001 deelt Zalm weer Zalmsnippen als heffingskorting uit. Daar gaat een bedrag mee gemoeid van 600 miljoen gul den. Met kwijtschelding van geméentelijke belastingen is naar verwachting sprake van een bedrag van iets meer dan 200 miljoen gulden, een stijging van 20 miljoen gulden (11 procent) ten opzichte van 2000. De ROZ, de Raad van Onroerende Zaken, is kri tisch over de wijze waarop het ministerie van VROM wil omgaan met het ruimte tekort in Nederland. De ROZ bepleit onder andere meer ruimte voor wonen. Om doorstroming op de woningmarkt te bevorderen en om aan de groeiende behoefte aan kwaliteit tege moet te komen introduceert de ROZ de zogenaamde kwaliteitscontour. Binnen die kwaliteitscontour is ruimte voor hoogwaardige woonmilieus in lage woningdichtheden en veel groen. Met de kwaliteits contour wil de ROZ berei ken dat koopkrachtige con sumenten voor de verstede lijkte regio's behouden blijven. De ROZ doet een beroep op minister Pronk om de argumenten van de Raad mee te latenwegen in de begin volgend jaar te verschijnen Woonnota. De ROZ is een overkoepelende vereniging van diverse aan vast goed gerelateerde organisaties, zoals de NVM, de vereniging Eigen Huis, NEPROM, Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie, IVBN, NVB, Vastgoedbelang en AEDES. Pronk wil het ruimtetekort de komende jaren oplossen door een intensiever gebruik van de bestaande bebouwde ruimte en door het combineren van ver schillende functies, zoals wonen, werken en winkelen. Hoewel het ROZ het streven naar intensivering van bestaand verstedelijkt gebied deelt, is zij van mening dat deze strategie onvoldoende mogelijkheden biedt om aan de vraag naar woningen, kantoren en winkels in de komende jaren tegemoet te komen. Voorkomen moet wor den, zo stelt de Raad, dat er str aks in bepaalde delen van het land te weinig ruimte is voor de burgers om te wonen en te wer ken. De ROZ bepleit een hogere prioriteit voor wonen en werken in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening en vraagt om een gedegen onderzoek naar de haal baarheid van de door VROM gekozen oplossing voor het ruimteprobleem. Volgens de ROZ moet de minis ter gehoor geven aan de sterk gestegen woonwens van de con sument en de komende jaren meer ruimte reserveren voor een groter aantal, royalere huizen. De gemiddelde grootte van de huidige woningproductie acht de ROZ veel te laag en verstorend voor een goede marktwerking. De ROZ acht het om die reden noodzakelijk dat de gemeentelij ke bemoeienis met woningpro gramma's afneemt en dat er meer vrijheid voor marktpartijen ontstaat om in te spelen op de wensen van de consument. Op dit moment stagneert de door stroming op de woningmarkt als gevolg van een tekort aan kwali tatief goede woningen. Dit kwa litatieve tekort wordt als gevolg van de groeiende vraag naar rui mere huizen steeds groter. Concreet bepleit de ROZ voor 100 duizend hectare extra voor het 'wonen' tot 2030, in plaats van 85 duizend hectare waarvan het ministerie spreekt. Saneren rommelzones Om de bouw van voldoende roy ale huizen in aantrekkelijke woonmilieus mogelijk te maken introduceert de ROZ de kwali teitscontour. Deze is een aanvul ling op het door Pronk voorge stane contourenbeleid. De kwa liteitscontour biedt in de nabijheid van verstedelijkte gebieden ruimte aan nieuwe, hoogwaardige woonmilieus in lage dichtheden met veel groen. De ROZ heeft hierbij woonwij ken met het niveau van Bloemendaal, Wassenaar en Zeist voor ogen. Binnen de kwaliteitscontouren kan door middel van een heffing extra worden geïnvesteerd in hoogwaardig groen en het sane ren van rommelzones. Het op de kaart intekenen van de kwaliteitscontouren difent plaats te vinden door samenwerkende gemeenten, regio's en provincies in overleg met marktpartijen. Er worden jaarlijks te weinig huizen gebouwd. Volgens NVB, ver eniging voor projectontwikkelaars, het gevolg van moeizame besluitvorming. Daardoor verliest de totale bouwsector 'efficien cy', wordt er minder vraaggericht gebouwd en wordt een maat schappelijke ongewenste prijsstijging gevoed. De zorgen die NVB-voorzitter H.J. van Harssel over de nieuwbouwmarkt heeft, heeft hij in een schrijven aan minister Pronk en staatssecretaris Remkes kenbaar gemaakt. Van Harssel baseert zijn zorgen op de uitkomst van Thermometer Koopwoningen, het halfjaarlijks terugkerend onderzoek van de NVB naar de ontwikkelingen en potenties van de Nederlandse koophuizenmarkt. Volgens NVB stevent Nederland af op een naoorlogs diepterecord van 69 duizend koop- en huurhuizen per jaar. Een veel te laag aantal, want het beleid van de overheid is gericht op een jaarlijk se bouw van 100 duizend huizen de komende tien jaar. De lage bouwproductie wordt veroorzaakt door 'oeverloze procedures en personeelstekorten' De politiek kan volgens NVB een belangrijke draai aan het pro bleem geven. 'Alleen de politiek is in staat het aanbod te vergro ten tot de gewenste omvang en onvruchtbare procedures wegne men', aldus Van Harssel. Hij zegt dat het aantal bouwbedrijven en projectontwikkelaars dat kritiek uit over een toename van proce dures en gemeentelijke regels schrikbarend heeft toegenomen. Vooral de tijd die bestemmingsplanwijzigingen innemen waren in 2000 aanleiding voor veel klachten. Het afblazen van projecten of langdurig uitstellen ervan door bij voorbeeld vormfouten zijn volgens NVB orde van de dag. Dit alles heeft volgens NVB in 2000 geleid tot een sterke afname van het aantal planaanmeldingen met 22 procent ten opzichte van 1999. Ook het aantal verkopen van nieuwe huizen daalde met 17 pro cent, waardoor de schaarste niet werd opgeheven en de huizen prijzen wederom sterk stegen. Voor 2001 verwacht NVB een prijsstijging van gemiddeld 8 tot 10 procent. De NVB vraagt minister Pronk en staatssecretaris Remkes de problemen met betrekking tot de procedures serieus te nemen en aan te pakken en de pasgeleden geïntroduceerde exploitatiever gunning, bedoeld om 'free-riders' tot kostenverhaal te dwingen, te beperken. Alleen als de overdracht van het huis bij testament is geregeld, heeft het nieuwe belastingstelsel geen fiscale nadelen. Is een van de ouders overleden en woont de partner op grond van het testament met gebruikmaking van het vruchtgebruik in het huis, dan verandert er niets. Is echter het bloot eigendom van de ouders al tijdens hun leven aan de kinderen verkocht, dan moet met een aantal verliesposten rekening worden gehouden. De goedgeefse ouders verliezen namelijk met het vruchtgebruik het recht op de aftrek van de hypotheekrente. Ze hebben weliswaar niets meer te maken met het eigenwoningforfait (bedrag dat de huiseige naar bij zijn inkomen moet optellen), maar het vruchtgebruik valt wel weer in de nieuwe vermogensrendementsheffing van 1,2 procent. En dat is altijd meer dan het eigenwoningforfait, want die is in verband met de stijging van de prijzen van huizen zojuist verlaagd van 1,25 naar 0,8 procent. Ook de kinderen krijgen met vermogensrendementsheffing te maken in het nieuwe belastingstelsel. Boven het vrijgegeven bedrag van rond de 38 duizend gulden moeten zij 1,2 procent betalen over het bloot eigendom. In het oude belastingstelsel betaalden zij slechts 0,7 procent boven een vrijgesteld bedrag van 200 duizend gulden aan vermogensbelasting. Als gevolg van gebrekkige Haagse afstemming, dreigt een strop voor kopers van de binnenkant van een huurwoning. Dat stelt Aedes, de koepel van woningcorporaties, in zijn periodiek Aedes Magazine. Wat is het geval. De renteaftrek voor koophuurders is in het nieu we belastingstelsel vervallen. Terwijl nog geen half jaar geleden de Kamer een wetsvoorstel aannam om met behulp van subsidies het eigen-woningbezit onder mensen met lage inkomens te sti muleren. De koophuur regeling is zo'n manier om mensen met een smalle beurs toch in staat te stellen om - een deel van - een huis te kopen. 'De inkt van Hare Majesteits handtekening is nog niet droog of hier lijkt door Financiën het omgekeerde effect te wor den nagestreefd. Zou u eens met elkaar willen bellen, daar in Den Haag?', schrijft Aedes in een commentaar. Koophuur is in 1996 geïntroduceerd door Het Oosten in Amsterdam. Inmiddels kennen ook de Nieuwe Unie (Rotterdam), Bouwen en Bewaren (Gorinchem), St. Joseph Apeldoorn) en Rentré Wonen (Deventer) een dergelijke regeling. Het gaat om circa 450 koophuurders. L w foto: LEUNIS VERLINDE foto: LEUNIS VERLINDE foto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 17