I-L...I1IU li 'Een mens kan leren denken als een hond, een hond kan nooit denken als een mens' Actie op touw om hypnotiseur Rostelli uit Vlaardingen te weren KORTWEG Klinker naschoo oresenteert se activiteiten Karwei is vernieuwd Benieuwd naar de laatste tuintrends? Steen SCHIEDAM Parkeerplaatsen moeten naar zijmuur verplaatst worden Politie houdt preventieactie Slang gevonden Waar blijft het rampenplan? Burgerlijke stand -.«muim Honden op een hondse manier opgevoed weten waar ze aan toe zijn Arjan Knevel: Mensen worden beïnvloed en vernederd door occulte krachten www.ucp.nl www.ucp.nl DONDERDAG 5 APRIL 2001 14 - 1512 SCHIEDAM - Passanten troffen dinsdagavond op de Rotterdam- sedijk een rode slang aan van ongeveer een meter lang. Een politieman ontfermde zich over het dier en zorgde ervoor dat dit een passender onderkomen kreeg. INGEZONDEN BRIEF Waar blijft het 'Grote verplichte Schiedamse rampenplan?' Een vereiste voor een stad in een ge bied met een massale, intensieve chemische industrie en een we reldhaven. Plotseling kan het losbreken! Scheeres, de burge meester, is onder andere verant woordelijk voor het veiligheids beleid. Ondanks herhaalde aan maningen van de provincie is er nog steeds geen groot verplicht Schiedams rampenplan. Scheer es de belangenbehartiger van de bewoners van Schiedam? Het lijkt nergens op! Voor de zoveelste keer herhaal ik mijn vragen; waar traditioneel nooit een antwoord op komt. Binnen blijven, zegt Scheeres. Ramen dicht, deuren dicht, alles dicht. Verdere instructies geeft hij door via Radio Rijnmond. Heb echter - en ik niet alleen - geen cent vertrouwen in deze man wat betreft besluitvorming. Binnen blijven tot de zuurstof op is? En dan de gifwolk induiken? Blijven de ramen heel? Wat weet de bevolking precies van het evacuatie scenario? Wordt er ge oefend? Hebben trambestuur ders, buschauffeurs, GGD etc. gasmaskers? (de politie niet). Zijn er afspraken met vervoers bedrijven uit andere regio's? Indien ik een onverhoopte cala miteit overleef, zal ik een inten sieve rechtsprocedure starten. Reken maar! Eigenlijk zou dat nu al moeten gebeuren., Geboren (23-2): Tim en Robin de Jonge z. en d. v L.A. de Jonge. (12-3 t/m 16-3): Amber d.v. T.D. van Dongen en N. Boslooper; Jacky d.v. J.F.M. Leermakers en C.W. van den Hoek; Jay, z.v. A. van der Meide; Kelly Kamilla Bernadina d.v. J.B. Markus en S. van der Torre; Giomar Fransisco z.v. S.M.G. Windster; Kirsten Loraine d.v. VH. Tienne Santos; Indy Leyla d.v, H. Izmirli; Burak z.v. M. Ek- inci en A. Ekinci; Ilijas z.v. M. Avdic en L.A. Ben Khey; Rose Sheneen d.v. L.M. Hyum en P.C. Holleman; Julia Aimé d.v. D.F.J. De la Haije en M. Homburg; In dy d.v. M.T. Haverkamp en P. van Giessen Gehuwd/partnerschap M.A. van Lienden en L.F.H. de Cock; J. van Toorn en J.C. Struis; Morrhadi en S. Brouwer; G. Ramadhip en R. Jainandun- sing; M. Loomans en U. van Vliet; G.L. Bijl en Y. Bezemer; H.H.M. de Hart en J. Romein; J. Huang en H.S. Huo; J.S. Goed hart en C.J.W. van Schelven; T.C. de Boer en M. Koch; J.S. Thorsrud en E.C. Fikki; J.J. Pin to e Neto en C.A. da Costa Mart ins; P.G. Janssen en B. Alblas; J.W. Buurman en D.J. de Ruiter Overleden P. Schouten, 94 jr., geh.gew. met A. Korpel, vr.; M.C. Rens, 90 jr., geh.gew. met S.N. de Raaij, vr.; J.W.J. van Steenoven, 84 jr., geh.gew. met M.C.M. van der Moor, man; A. van Hattem, 59 jr., vr.; J.C. Heinsbroek, 83 jr., geh.gew. met M.J. van Eijk, man; C.D. van Es, 79 jr., geh. met J. Zevenbergen, vr.; J.E. Baaij, 62 jr., geh. met J.A. Meul- dijk, man W.A. van Hoek, 82 jr., geh.gew. met T. Feijen, vr.; F.B.C. Gub- bels, 97 jr., geh.gew. met W.F.A. Kagie, vr.; E.H. van der Graaf, 64 jr., geh. met H.L. Letsch, vr.; A.M. Hofland, 88 jr., geh. met H. van den Berg, man; J.T.M. Et- man, 92 jr., geh.gew. met P.L. Vermeulen, vr.; S.J.H. Deurlo, 67 jr., geh. gew. met J.J. Kapte- ijn, vr.; M.J. Beerman, 91 jr., geh.gew. met J. Haeck, vr.; B. l van Steenbergen, 79 jr., man. Als het aan de eigenaren van drie koopflats aan de Dr. Wi- bautplein ligt, worden de acht parkeerplaatsen die vlak tegen hun woning op de begane grond zijn aangelegd, verplaatst naar de zijkant van het Dalslandpro- ject. Aan die kant van het appar tementencomplex is een blinde muur en daar zal dus geen hin der optreden door startende mo toren en walmende uitlaatgas sen, zo hopen zij. In een brief aan wethouder Haf kamp dringen Henk Metaal en Liesbeth Fluiter van Gemeente Belangen aan op deze oplossing voor de bewoners. Ook de raads leden zijn er allerminst van over tuigd dat de inmiddels aange plante coniferen de overlast van de auto's, 'het inparkeren, weg rijden, de verlichting en uitlaat gassen', wegneemt. Zij waar schuwen dat de bomen als ze uit groeien het uitzicht mogelijk ook nog gaan belemmeren en benadrukken: 'Wij blijven dit een absoluut ongewenste en on gezonde situatie vinden.' In een eerdere brief aan de wet houder werd al aangegeven dat de afstand tussen de geparkeerde auto's en het terras maar zo'n 60 cm is. Mochten de bewoners aanvankelijk nog de hoop ge koesterd hebben dat het bij de aanleg van de parkeerplaatsen pal voor hun woning om een tij delijke locatie ging, een blik op de inrichtingsplannen voor par keerplaatsen en groen leerde dat het daarin als een definitieve voorziening is opgenomen. Dat vormde voor de verbijsterde be woners aanleiding om de raads leden te hulp te roepen. J'K: NANS WOLTERS SCHIEDAM - Zeg tegen Hans Verël dat jouw hond problematisch gedrag ver toont en hij zal het voor die lastige viervoeter opnemen. "Honden zijn geen kinde ren dus je moet ze ook niet als zodanig opvoeden. Be nader ze op een hondse manier en ze weten waar ze aan toe zijn," adviseert röntgenlaborant Verël, die het liefst van zijn hobby zijn beroep zou willen ma ken. "Hoewel ik al zo'n 25 jaar geïn teresseerd ben in honden begon ik me pas vier jaar geleden be wust te verdiepen in het gedrag van de dieren", aldus de Schie dammer. "Ik werd lid van Hon densportvereniging De Brander- stad, vervolgens instructeur bij dezelfde vereniging en volgde tegelijkertijd verschillende op leidingen als hondentrainer. In middels ben ik in het bezit van de benodigde papieren en dat is dan ook de reden dat ik vorige week in de Gorzen gestart ben met een hondenschool." Hans Verël legt uit dat je het een hond niet kwalijk kunt nemen als deze zich bijvoorbeeld irritant, agres sief of bang gedraagt. "Vrijwel altijd heeft de eigenaar dat ver oorzaakt. Zijn trouwe viervoeter weet namelijk niet welke plaats hij in de roedel (gezin) inneemt en kiest daarom vaak Voor de rol van leider. En dan ben jij je over wicht op de hond kwijt. Als je consequent en vooral duidelijk laat zien wie de echte baas is, hoe de hiërarchie binnen het ge zin is, dan zal het dier zich daar naar gedragen." Volgens hondenliefhebber en gedragstherapeut Verël moet m -M til M T 9* sw» een hond aangesproken worden op zijn oerinstinct en niet op menselijk gedrag. "Honden communiceren onderling op ba sis van lichaamstaal, daarbij kun je denken aan de stand van de oren en de staart, maar ook aan de manier waarop ze op hun po ten staan. Uit de houding van de ander weten zij instinctief welke plaatst zij innemen binnen dat contact, of zoals heel vroeger binnen een roedel wolven. Vech ten of agressief gedrag blijft daardoor achterwege. Als beide dieren zich gelijkwaardig voelen dan blijft het meestal bij grom men en het tonen van de tanden. Daarmee zeggen ze min of meer: met mij valt niet te spot ten." Verël zou het toejuichen als meer hondenliefhebbers het ge drag van hun lieveling zouden bekijken vanuit dat gezichts punt. Maar uit de praktijk blijkt het tegendeel. 'Heel vaak zie je, als twee hon den elkaar tegenkomen, dat de eigenaar van een van de beesten begint te roepen dat de 'vreem deling' weg moet en dat ge schreeuw ziet de eigen hond dan als een aanmoediging en gaat in de aanval. Als de eigenaar echter gewoon zwijgend doorloopt en de honden hun gang laat gaan dan is er niets aan de hand." Geestdriftig vertelt Verël van het bezoek dat hij samen met een collega instructeur bracht aan een mevrouw die radeloos werd van haar voortdurend vechtende terriërs. Zij maakte meestal een eind aan dat agressieve gedrag door de zwakste van de twee op tafel te zetten en de ander in een kamerkennel op te sluiten. "Twee gefrustreerde honden. Want de hond op tafel raakte steeds meer in de war omdat hij wist dat hij lager in rangorde was maar wel vanaf een hoge plek neerkeek op de opgesloten leider die zich op zijn beurt ver nederd voelde." Vragen om moeilijkheden Dat onduidelijk gedrag van hon deneigenaren gedragstoornissen veroorzaakt bij de dieren, is voor Hans Verël zo duidelijk als wat en voorbeelden liggen voor hem voor het oprapen: "Mensen vragen om moeilijkheden als ze het goed vinden dat de hond op bed springt als zij er in liggen. De hond gaat dan bijvoorbeeld boven op de benen liggen of legt een poot op een schouder. Daar mee is de hiërarchie bepaald. Hij is voor dat moment de leider van de roedel. En als de baas een maal uit bed is en weer de touw tjes in handen probeert te nemen dan geeft de hond dat leider schap moeilijk op. Ongewenst gedrag is het gevolg. Bovendien vraagje volgens stadgenoot Ver ël ook om moeilijkheden als je de hond toestemming geeft als eerste over een drempel te stap pen, "of dat nou een binnen- en buitendeur is, hij moet wachten totdat jij er door bent!" Het veldje waarop Hans Verëls' hondenschool Braaf is gevestigd kreeg hij in bruikleen van de ge meente. "Ik heb het gemeente bestuur ervan kunnen overtuigen dat juist in de Gorzen vraag is naar gedragsbegeleiding bij hon den. De klachten over honden poep en de aanwezigheid van een groot aantal honden gaf de doorslag. Overigens weet ik niet of in die wijk de overlast groter is dan in de rest van Schiedam. Voorlopig blijft Verël instructeur bij hondersportvereniging Bran- dersstad. "Vrijdag van 09.00 - 15.45 uur begeleid ik cursisten en hun honden van Hondenschool Braaf. Honden vanaf zes maan den zijn welkom; de eerste cur sus omvat twaalf bijeenkomsten en wordt afgesloten met een exa men. Een groep bestaat uit maximaal acht honden en de ge dragsbegeleiding vindt plaats aan de westkant van de Buiten- sluis (hoek Havendijk, Hoofd straat)." Voor meer informatie bellen met Hans Verël, tel. 4730951, 06- 23351254. door Look J. Boden VLAARDINGEN - Onder leiding van pastor Arjan Knevel gaat het Revival Fa mily Centre zaterdag de monstreren tegen de komst van Rasti Rostelli naar Vlaardingen. Aanleiding is de stroom aan negatieve pu bliciteit die de hypnosekun- stenaar regelmatig over zich heen krijgt gestort, als er onverklaarbare dingen zijn gebeurd na het geven van een show. Enkele jaren te rug was er ook al protest. Veel bijval van de kerken krijgt hij ditmaal echter niet. De telefoon van het Revival Fa mily Centre staat nog net niet roodgloeiend, maar de onrust is niet van de lucht. Pastor Arjan 'Knevel hoort het gelaten aan hoe mensen hun angst uitspreken over de komst van Rasti Rostel li, zaterdag in zaal Middelhuyse. De van televisie bekende hypno tiseur boezemt mensen blijkbaar een vreemd soort gezag in, en gebruikt die volgens Knevel om mensen op een negatieve manier te beïnvloeden. "Het is voor mij echt onverteer baar, dat onder het mom van amusement mensen worden ver nederd door occulte krachten," zegt de bewogen evangelist. "Regelmatig horen we negatieve publiciteit van mensen die na een hypnoseshow op mysterieu ze wijze verdwijnen en zelfs overlijden. Wij moeten Vlaar dingen beschermen tegen deze man, en willen dan ook een vreedzame actie houden voor de deur van de zaal." Hij zegt al contact te hebben ge had met de gemeente en de poli tie alsmede met diverse kerkge nootschappen, die de actie wil len ondersteunen. Maar wat vin- De grootste selectie Amerikaanse occasions Chevrolet Cadillac Buick Pontiac Ford Chrysler usfinn CENTER JMM PI ETER SEN Off. Chevrolet-/Cadillacdealer US Carcenter Pietersen B.V. Waalhaven TL 6 Rotterdam 010-428 63 20 den zij er eigenlijk van? Han Ra- eijmakers, pastor van de rooms- katholieke kerk: "Ik heb over die Rostelli wel eens iets in het voorbijgaan gehoord. Maar ik vind andere zaken veel gevaar lijker voor de samenleving. MKZ bijvoorbeeld. Het interes seert me niet zo." Primitieve angsten Jean-Jacques Suurmond, predi kant van de Ichthuskerk in de Westwij k heeft er een uitgebrei dere visie over. "Arjan Knevel? Ik ken hem slechts zijdelings, maar ik denk dat hij een wereld beeld heeft waarin kwaad wordt vertegenwoordigd door negatie ve krachten. Knevel meent dat Rostelli een soort tovenaar is. En je ziet het gebeuren: de praktij ken van Rostelli hebben inder daad iets fascinerends op men sen." De predikant wijst de anti- gevoelens van Knevel echter niet in zijn geheel af. "Kijk, ik ben het niet eens met het wereld beeld van Knevel, maar ik deel wel zijn zorg. Wat er tijdens een voorstelling gebeurt kan angst aanjagend worden, waardoor mensen een beschadiging kun nen oplopen. Er wordt gespeeld met primitieve angsten en omge gaan met primaire krachten. Zij worden verbeeld als een soort demonen, wat als risico heeft dat mensen er vaak gemakkelijk in tuimelen." Voorganger Ed Meenderink van de Nazarener ziet het daarente gen wat luchtiger. "Er wordt van Rostelli gezegd dat hij een slecht illusionist is. Ik zie het gewoon als entertainment. Mensen kie zen zelf waar ze naar toe gaan. Er is niks bovennatuurlijks aan." De te houden actie vinden de meesten niet echt zinvol. Predi kant Suurmond verwerpt hem zelfs met kracht: "Ik denk dat het het probleem alleen maar verergert. Maar ja, wat is een wijze raad? Men moet een even wichtige voorlichting geven wat voor gevolgen dit allemaal heeft. Dat scheelt al veel." Hij denkt dat er op dit punt een taak is weggelegd voor zowel de kerken als de gezondheidszorg. "Want als je niet stevig in je schoenen staat, kan het echt link zijn voor de geestelijke gezondheid." SCHIEDAM Programma van ZOS-radio in het weekend; vrijdag van 20 tot 22 uur Zos voor het weekend zaterdag van 10 tot 13 uur actu aliteiten uit Schiedam van 13 tot 15 uur magazine met o.a. ten toonstellingen toneel en activitei ten, van 15 tot 17 uur Schiedams Pallet met culturele evenementen, verenigingen en koren, maandag ZOS 55+ van 10 tot 12 uur, ZOS Laudate van 18 tot 19 uur geeste lijke muziek, langs de waterweg van 20 tot 22 uur over de natuur en het milieu. De KNNV-afdeling Waterweg Noord start een cursus voor natuurliefhebbers het is opge deeld in bloemen en planten, insecten, het strandleven, zoog dieren, amfibieën en reptielen, vogels, paddestoelen. Het wordt gegeven op dinsdag 17 en 24 april, 8, 15,22 en 29 mei, 12 juni, de bijbehorende excursies zijn op 22 april en 20 mei (zondag), kos ten 35,- voor leden anders 45,- incl. lesboek. Voor info: Frank van Alphen tel. 010-4264729 óf Belia Nij land tel. 010-4706928. In de Hoeksteenkerk, hoek Warande/B.K. laan is zondag om 19.30 uur een samenzang het thema is; Passie Pasen, toegang gratis. Zondag is er een dansmiddag met het Trio Mustang in Zaal Beatrix, Lange Kerkstraat 70, aanvang 14 uur, na het optreden kan er gedineerd worden. Voor info: Zaal Beatrix" tel. 4267909. De wereldwinkel is geopend op dinsdag van 13 tot 16 uur en woensdag t/m zaterdag van 11 tot 16 uur aan de Lange Achterweg 14, er is o.a. keramiek, siervoor werpen en speelgoed ver krijg- baar. Al deze producten zijn inge kocht op basis van eerlijke handel bij coöperaties of bedrijven van boeren en ambachtslieden. Vrijwilligers gezocht die het leuk vinden om samen met ver standelijk en/of lichamelijk gehandicapte mensen iets leuks te doen zoals wandelen, spelletjes of een praatje. Voor geïnteresseerden: R. Westerhoff tel. 4708813 of M. du Mortier tel. 3437942. SCHIEDAM - De politie van wijkteam West is gisteren gestart met een preventieactie op de Vlaardingerdijk en omgeving. Ze bezoeken de bewoners om ze te adviseren over het voorkomen van woningin braken en adviseren ze over goed hang- en sluitwerk. Daarbij wordt sterk de nadruk gelegd op het feit dat veel mensen als ze weg zijn of als ze slapen, hun deuren niet op het nachtslot draaien. Uit onderzoek is gebleken dat van de woninginbraken die in januari en februari in Schiedam zijn gepleegd, in maar liefst 16 procent van de gevallen de deur niet op slot zat. Ook blijkt dat mensen vaak bo- venraampjes open laten staan en balkondeuren niet op slot doen of zelfs open laten staan, terwijl ze liggen te slapen. Wie vragen heeft over inbraakpreventie kan bellen naar de afdeling voorlichting van de politie: tel. 2740202. SCHIEDAM - Basisschool De Klinker geeft woensdag 11 april een serie korte presentaties van de naschoolse activiteiten. De manifestatie wordt om 13 uur geopend in de grote zaal van De Blauwe Brug aan het Bachplein. Daarna zijn er achtereenvolgens demonstraties EHBO, zelfverde diging, kunstbeschouwing, kleu terdans, werken met computers en schaken. Na een kort optre den van de blokfluiters van mu ziekschool Annelies volgt een demonstratie streetdance. De manifestatie wordt om 15.45 uur feestelijk afgerond. Toegangskaarten (1,-) zijn ver krijgbaar in het hoofdgebouw van obs De Klinker aan de War- moezenierstraat 38. Van 19 tot 20 uur vindt in de Blauwe Brug een optreden plaats van het Klinker kinder koor onder leiding van Ina Ban- nink, hiervoor zijn gratis kaarten verkrijgbaar in het schoolge bouw. Aan de Regoutstraat 4 in Schiedam wordt woensdag 11 april de ver nieuwde Karwei-bouwmarkt heropend. De feestelijke activiteiten rond die opening duren tot en met 16 april. Tijdens de heropenings week zijn er speciale aanbiedingen en worden diverse demonstraties gehouden. Zaterdag kunnen de klanten terecht bij interieuradviseurs die advies geven op het gebied van kleuren en inrichting. Klanten kunnen foto's of een plattegrond van hun woning meenemen zodat de interieurad viseur persoonlijk advies op maat kan geven. Er is een speciale cadeaubonnenactie: bij besteding van 100 gulden ontvangt de klant gratis en Karweiwaardebon ter waarde van 10 gul den. Daarnaast zijn er gratis thee/koffie en poffertjes. Ook aan de kinderen is gedacht, woensdag en zaterdag zijn er diver se activiteiten. Kinderen kunnen zich laten schminken en er is een kleurwedstrijd waarmee kaartjes (voor het hele gezin) voor een sprookjespark te winnen zijn. Naast deze hoofdprijs ontvangt de school van de winnaar 750 gulden aan cadeaubonnen. De kleurplaten kunnen tot 30 april worden inge leverd, op 12 mei vindt de prijsuitreiking plaats. De grootste selectie Amerikaanse occasions Chevrolet Cadillac Buick Pontiac Ford Chrysler USfinn CENTER Iff P TE TER SEN Off. Chevrolet-/Cadillacdealer US Carcenter Pietersen B.V. Waalhaven ZZ 6 Rotterdam oio - 428 63 20 Bezoek de modeltuin van SteenVaria! 29,95 pi m2 incl. btw TrevlifW mr f Verwey (6-3 t/m 16-3): (6-3 t/m 12-3): vervolg van voorpagina ••Mil! "'«tl J-. -'V +5+ Hans Verrel: Je moet een "hond'laten :ien wie foto: ED DEWAERHEIJT v| V H afficfies vanTla^Jlosfêfli'z^n lif IW 2 Foto: ED DEWAERHEIJT 10% korting op tuinhout Profiteer de hele maand april van 10% korting op VariWood® Tuinhout en Blokhutten. Spectaculaire actie trommelstenen Een speciale partij trommelstenen 10,5 x 10,5 x 6'cm en 14 xl4 x 6 cm in antraciet. De actie loopt zolang de voorraad strekt. SteenVaria is dagelijks geopend van 8.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 17.00 unr. SteenVaria Vlaardingen Heliniumweg 12, Vlaardingen (zijstraat Deltaweg) Telefoon 010 - 445 1122

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13