Prijsvraag Jj k Verrassend...C&A i c-sm Beroepsinformatie m ensen presenteert de nieuwste lente collectie met blouses en broeken... zo verrassend modieus, zo verrassend voordelig dat Caroline graag mee deed aan de C&A Show. K WEEK 14-28CT-7 Elke week een ander beroep in woord en beeld op woensdagavond tussen 21.30 en 22.00 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant. Foto's: JANSSEN DE KIEVITH Peter Groenendijk (46) is machinist/schipper bij Afval Verwerking Rijnmond (AVR) Maritiem. Ik bezoek hem op de locatie aan de Brielselaan 175 in Rotterdam, vanwaar hij z'n werkzaamheden uitvoert. Peter: 'Met het overgaan van de ROTEB naar de AVR heb ik het heft in eigen hand geno men. Via de ROTEB - die mij alle gelegenheid en mogelijk heid bood - heb ik mijn schip pers papieren gehaald. Zoals (vaarbewijs had ik al) radar, ADNR en marifoon certifi caat.' Daardoor is hij multi functioneel geworden. Omdat hij niet zo'n goede talen knobbel heeft, besloot Peter naar de LTS te gaan. Hij deed er fijnmetaal en motorvoertuigentechniek. 'Best wel een plezierige tijd gehad.' Met op 18-jarige leeftijd z'n diploma op zak, kon hij aan de slag bij de papier fabriek Van Gelder aan de Sluisjesdijk. Tn de werkplaats. Eerst als knecht van de monteur. Daarna mocht ik kleine karweitjes doen.' Na een jaar moest Peter in dienst en ging bij de Koninklijke Marine. 'Eerst in Amsterdam de machinisten oplei ding.' Het merendeel van de achttien maanden diensttijd voer hij als machinist op een fregat. Terug in Rotterdam kon Peter weer bij Van Gelder terecht. Gevraagd werd of hij ook reservestoker in het ketelhuis wilde zijn. 'Daarvoor moest ik de nodige certificaten gaan halen. Waaronder verschillende lasdiplo- ma's. Het onderhoud aan het uitgebreide leidingsysteem werd namelijk door het ketelhui personeel verricht.' Toch zou Peter er maar een paar jaar blij ven, want inmiddels was bekend dat het bedrijf overgenomen zou wor den. Avondschool Peter z'n vader was op de hoogte van de overname. Hij zag de bui al han gen. Als brandweerman op de Brielselaan - in hetzelfde gebouw als de toenmalige sleepdienst - kende hij de hoofdopzichter. 'Bekend met mijn voorliefde voor het water (tot zijn achttiende jaar zat Peter bij ze zeeverkenners, red) kreeg hij het voor elkaar dat ik op 23-jarige leef tijd kon beginnen als bakschipper op een vuilnisschuit achter een sleep boot.' Als vrij snel werd Peter ook ingezet op het oliebestrijdingsvaar- tuig. 'Schipper worden was in die tijd vanwege de grote wachtlijst niet mogelijk. Wel vroegen ze machinis ten op het oliebestrijdingsvaartuig.' Drie jaar lang bezocht Peter vier avonden per week de avondschool. Op de Noorderhelling behaalde hij z'n papieren voor machinist binnen vaart. 'Overdags de hele dag met je kop in de wind en 's avonds naar school.' Ook behaalde hij ondertus sen diverse vakdiploma's, waaronder hydrauliek en pneumatiek A/B, pers luchtmasker drager en bedrijfshulp verlener. In de wetenschap dat groot onderhoud aan derden overgelaten zou gaan worden en daardoor machi nisten op de binnenvaart in de toe komst vervangen werden door matroos/motordrijvers, besloot Peter zijn schipperspapieren te gaan halen. 'Met de ervaring van een aantal reor ganisaties in m'n achterhoofd, waar functies met het grootste gemak een verdwijn, verander en blijfstatus kre gen.' Hij koos eieren voor z'n geld. Het beroep van machinist en schip per ligt bij AVR heel dicht bij elkaar. Met z'n tweeën gaan ze varen. 'Wanneer je allebei je schippersdi- ploma hebt, ben je voor het vaartij- denbesluit gewoon allebei schipper. Degene, die 's morgens de papieren krijgt is op dat moment de schipper.' Als het aan Peter ligt, is hij liever niet de schipper. Hij werkt namelijk graag met z'n handen. 'Hele dagen zitten en sturen in een stuurstoel valt me nog steeds zwaar. Ik loop liever rond en rommel een beetje. Bovendien is die papieren romp slomp ook niet alles voor mij.' Als machinist zorgt hij voor het reguliere onderhoud en verhelpt storingen. 'Het is best wel een intensief beroep. Je helpt elkaar. Het is maar een klein stukje varen. Voor de rest is het kop pelen, sjouwen en rommelen.' De werkzaamheden van Peter en z'n maat bestaan uit het ophalen van onder andere waswater, brandstof- resten, bilgewater. keukenafval en huisvuil van de schepen. Ook wordt het oppervlaktewater in de Rot terdamse havens schoon gehouden. 'De kleinere tankers halen het op bij de binnenvaart en de wat grotere tan kers bij de zeeschepen.' Drie weken per maand doet Peter dit werk en een week zit hij op het oliebestrijdings vaartuig 'De 6.' Er zijn geen vaste bemanningen meer op de schepen. 'Dat is wel jammer. Ook voor het onderhoud. Bij aankomt word je 's morgens ingedeeld. Dat is best wel een beetje hectisch. Aanvragen van schepen komen vaak pas de voor gaande avond. Ze willen direct geholpen worden. Klant is koning. Er moet regelmatig van alles gedaan worden om onze schepen te beman nen.' Er zijn twee mogelijkheden om een opleiding voor de binnenvaart te vol gen. Werken en leren (BBL) of leren met beroepspraktijk vorming (BOL), voorheen stage genoemd. Wanneer je ouder bent dan zestien jaar, kan je zonder diploma's de tweeja rige BBL opleiding matroos volgen. De BBL opleiding schipper/stuurman duurt tweeëneenhalf jaar. Als je voldoende vaartijd hebt, mag je ook als schipper gaan varen. Met de driejarige BOL opleiding tot kapitein kan je later zelf een bedrijf beginnen. Voor de BOL opleiding heb je als vooropleiding VBO/MAVO nodig, met drie vakken op C niveau. Geadviseerd wordt met wis- en natuurkunde. Met VMBO kan je instromen met de kaderberoepsgerichte leerweg, sector rich ting techniek. Of met een gemengde of theoretische leerweg. Deze BOL opleiding kan in Nederland alleen bij het Scheepvaart en Transport College Rotterdam gevolgd worden. Voor nadere informatie: 010-476 40 00 of website www.stc-r.nl. Port' of Rotterdam STADS JRADIO, UOULWUUd Wegener huls-aan-huLskranten Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Linnen top. 39.95 Linnen rok. 59.95 T-shirt met korte mouw. 29.95 Linnen blouse. 49.95 Linnen blouse Linnen broek. 59.95 Linnen blouse Linnen broek. 59.95 MtaMMnaMi WERKEN in Wereldhaven Rotterdam door: ROGER HUYS 'Ik loop liever rond en rommel een beetje' Deze serie Werken in wereldhaven Rotterdam toont u verschillende beroepen in woord en beeld. Welk beroep herkent u in deze rebus? Als u het antwoord weet maakt u kans op twee kaarten voor een speciale rondvaart door de Rotterdamse haven op 8 juni a.s. of een havenverrassings pakket. Schrijf uw antwoord op een briefkaart en stuur uw kaart voor 12 april naar Wegener Huis-aan-huiskranten, havenprijsvraag. postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Mailen kan ook: havenprijsvraag@ havenloods wegener.nl Win een havenrondvaart met de Thalassa of een van de drie haven verrassingspakketten. 5T r

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 7