'Een wereld die je ieder kind zou toewensen' Recht op klussen wettelijk geregeld 28?° HER DER Televisieactie voor MKZ-boeren Nijntje, de musical: Ook Nederlanders in het buitenland AWBZ-verzekerd Een schutting of haag geeft beslotenheid en intimiteit u u f ^AANBIEDING FUCHEN c km Gids met routes voor mountainbike Eerste boek over de verloving Beste Tsjechische persfoto's bijeen Fietsdag uitgesteld Huizen steeds groter FU CHEN FU CHEN FU CHEN 2 w X O u* 2 X U X uu 2 X O uu Speciaal lopend buffet «CTi AFHAAL MAANDMENU APRIL O X m 2 C O X m 2 G O X m 2 FU CHEN FU CHEN FU CHEN WOENSDAG 11 APRIL 2001 15-NS1-17 Mountainbiken is populair in Nederland. Daarom geeft de ANWB een boekje uit met daar in 40 bewegwijzerde mountain bike-routes door heel Nederland, zowel voor beginners als gevor derden. De meeste routes zijn van Staatsbosbeheer, veelal ontwik keld door ervaren mountainbi- kers, rekening houdend met de natuur. Elke route is voorzien van een kaartje, een routebe schrijving en aanduidingen over de start, de moeilijkheidsgraad en of de routes tijdens nat weer nog wel te rijden zijn. Routekenmerken geven infor matie over de vegetatie, het soort ondergrond, het verval en moge lijke obstakels op de route. Zo kan de mountainbiker zich opti maal voorbereiden. Verder biedt deze gids informatie over het onderhoud van de mountainbike, tips om de rijtechniek te verbete ren en gedragsregels ten aanzien van de natuur. De ANWB routegids Mountain bike is verkrijgbaar bij alle ANWB-verkooppunten, boek handels, warenhuizen en via internet www.anwb.nl/winkel en kost 26,95 gulden. Nog geen week na de verloving rolt het boek 'Maximaal ont haal' van de persen. Auteur is fulltime oranjegek Johan Vlemmix. Het boek verhaalt over de lief desgeschiedenis, bevat de bio grafieën van de hoofdrolspelers, de toespraken van die dag en foto's van de aankondiging. Ook wordt een kijkje in de oranje keuken van Vlemmix gegeven. De Eindhovenaar bouwde een replica van paleis Soestdijk, reed rond in een karaokebus om het Wilhelmus op te frissen en richt te een aantal jaren geleden de 'Willem-Alexander en Emily vereniging' op. 'Maximaal onthaal' kost 25 gul den en is te bestellen bij uitge verij Gopher, telefoon 050- 365 72 72, of via internet, www.gopherpublishers.com. De beste Tsjechische persfoto's van 2000 zijn de komende vijf weken te zien in het provincie huis in Den Haag. Vrijdag is de tentoonstelling geopend door de ambassadeur van de Tsjechische Republiek in Nederland, Helena Bambasova. Het is de zesde keer dat er prij zen voor de beste Tsjechische persfoto's zijn uitgereikt. De winnende foto's werden gekozen uit ruim 2000 inzendingen. Er zijn acht categorieën: actualiteit, algemeen nieuws, mensen in het nieuws, sport, dagelijks leven, natuur en milieu, kunst, weten schap en techniek. De tentoon stelling met de winnende persfo to's is tot en met 11 mei op werk dagen te zien in het provinciehuis, Zuid- Hollandplein 1 in Den Haag. De Landelijke Fietsdag 2001 wordt uitgesteld. Een van de the ma's van de fietsdag is het bezoeken van boeren en tuin ders. 'Gezien de huidige situatie met mond- en klauwzeer is het praktisch onmogelijk de fietsdag goed te organiseren en boven dien willen de initiatiefnemers solidair zijn met de bedrijven in de getroffen regio's', wordt gemeld. De Landelijke Fietsdag vindt elk jaar plaats op de tweede zaterdag in mei. De organisatie zoekt nu naar een alternatieve datum in september. De inhoud van nieuwbouwhui zen groeit. Daarentegen wordt de kavelgrootte steeds kleiner. In 1985 was de inhoud van een gemiddeld nieuwbouwhuis nog 335 kubieke meter. In 1999 was dit opgelopen tot 484 kubieke meter. Dit blijkt uit cijfers van het ministerie van Volkshuis vesting en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wie denkt dat de grotere wonin gen meer grond opslokken, heeft het mis. Uit de cijfers blijkt ook dat de kavelgrootte van een nieuwbouwhuis in 1994 nog gemiddeld 223,6 vierkante meter was en dat de gemiddelde grootte van de kavel in 1998 nog maar 213 vierkante meter bpjroeg. De stichting 'Geef de MKZ- boeren toekomst' organiseert een landelijke actie om de door mond- en klauwzeer (MKZ) getroffen boeren te ondersteu nen. Hoogtepunt van de actie is een grote actieavond op televi sie, zaterdag 14 april bij de TROS op Nederland 2. Het pro gramma wordt gepresenteerd door Tineke Verburg, in samen werking met Pieter Winsemius en zanger Bennie Jolink. Er zijn onder meer optredens van Normaal en Rowwen Hèze. De actie komt voort uit een plaat selijk initiatief, genomen in het getroffen gebied rond het Gelderse Oene. Doel van de actie is in de eerste plaats het verlenen van morele steun aan de getroffenen; in de MKZ-gebieden zullen betrok kenheid en steunbetuigingen vanuit de samenleving als zeer positief worden ervaren in een emotionele periode van isole ment en economische malaise, is de verwachting. Daarnaast wordt geld opgehaald om slachtoffers te helpen een De Achterhoekse groep Normaal treedt op tijdens de televisieactie. periode zonder inkomsten te overbruggen. Daartoe is een speciaal gironummer openge steld. Derde doel van de actie is de aandacht te vestigen op de toekomstmogelijkheden van een duurzame land- en tuin bouw. In 1955 werd het beroemd ste konijntje van Nederland geboren: nijn tje, getekend en geschre ven door Dick Bruna. Sinds die tijd ging het hard. Zelfs in Japan zijn de belevenissen van nijntje verplichte kinderlitera tuur. Ivo de Wijs (tekst) en Joop Stokkermans (muziek) hebben nu 'nijn tje, de musical' geschreven. 'Kinderen zijn dol op fantasie, vaart en variatie. Daarom zullen ze met 'nijntje, de musical' zeker aan hun trekken komen. Het is vrolijk theater voor ieder een vanaf drie jaar. Er gebeurt veel op het toneel, kinderen kun- pen meezingen, terwijl Dick Bruna ook een rol heeft gekre gen. Hij wordt gespeeld door Jan Elbertse. Hij tekent, vertelt iets over de figuurtjes en praat ook met de kinderen in de zaal. Die mogen ook wat terugzeggen. En dat doen ze met heel veel ple zier', zegt schrijver Ivo de Wijs. Hij ontmoette Dick Bruna jaren geleden, toen ze samen in een jury zaten die kindertekeningen moest beoordelen. 'Toen al merkte ik wat voor een groot hart Dick Bruna heeft. Over iedere tekening had hij wel iets aardigs te zeggen. Zelfs als de andere jury-leden negatief waren wist Dick Bruna nog te melden dat bijvoorbeeld een zon toch heel mooi was getekend. Die positieve levensinstelling kenmerkt ook de nijntje-boek- jes. Dick Bruna tekent en beschrijft een wereld waarin onheil niet bestaat en de zon altijd schijnt. Alle verhaaltjes lopen goed af. Het is een wereld die je ieder kind zou willen toe wensen.' Toen eenmaal was besloten van het werk van Dick Bruna een musical te maken stond De Wijs boven aan het verlanglijstje van de tekenaar. Hij heeft een schat aan ervaring met musicals en liedjes voor kinderen. Zo schreef hij eerder teksten voor 'Kinderen voor Kinderen', Samson Gert' en succesvolle producties als 'Pippi Langkous', 'Pruikentijd' en 'Koning van Katoren'. Vaak in samenwerking met Joop Stokkermans. 'We hebben vaak aan een half woord genoeg. Componisten moet je tevreden stellen door je teksten te variëren. Op die manier kun nen zij zich muzikaal uitleven. Wat dat betreft sluit het heel goed aan bij de belevingswereld van kinderen, want die houden ook van afwisseling.' De Wijs vertelt dat hij van Dick Bruna de vrije hand kreeg. 'Hij had eigenlijk maar één wens: zorg dat de musical aansluit bij de boekjes. Dat was geen pro bleem, want ik zou niet anders willen. Die verhalen zijn leuk, verrassend, speels en sluiten per fect aan bij de belevingswereld van iedereen die ouder is dan drie.' Dat laatste bevestigt Eva Poppink, die in deze musical de rol van 'nijntje' speelt. 'De voor stelling is een feestje voor ieder een die in de zaal zit. Ik ben af en toe zelfs een beetje jaloers op de kinderen en hun ouders, want ik zou bij wijze van spreken ook wel even tussen het publiek wil len zitten om mee te genieten.' Ook leuk voor volwassenen Zoals heel veel kinderen in Nederland groeide Poppink op met de vrolijke avonturen van nijntje pluis. 'Toen ik gevraagd werd vond ik het echt fantas tisch. Mijn eerste gedachte was: wat een leuk avontuur. Thuis heb ik nog een doos met favoriete kinderboeken. Daar zitten ook zes boekjes van nijntje bij. Ze hebben me altijd aangesproken. Ze geven je als kind een veilig gevoel. De verhalen en de plaat jes zijn lief, rond en warm. Toen we met de musical begonnen kwamen de plaatjes uit mijn jeugd weer terug in mijn hoofd. Ik denk daarom dat volwassenen er ook veel plezier aan zullen beleven.' 'Wel degelijk', vult De Wijs meteen aan. 'Wie wil er nou niet terug naar zijn kindertijd.' Het spannendste moment voor hen beide was de eerste repetitie van het stuk. Dick Bruna, de grote schepper van nijntje was zelf aanwezig. Hij luisterde naar de teksten, hoorde de acteurs voor het eerst spelen en zingen en zag de acteurs. Na afloop stond hij op en complimenteerde hij alle aanwezigen. Hij zag 'nijntje, de musical' met vertrou wen tegemoet. 'Het allerleukste was dat hij naar me toekwam en tegen me zei: je klinkt zoals nijntje', vertelt Poppink met de nodige trots. Om zich op haar rol voor te bereiden herlas ze nog eens de nijntje-boekjes, bezocht ze de website www.nijntje.nl waarop ook heel veel leuks over deze voorstelling wordt verteld en bezocht ze het Centraal Museum in Utrecht. 'Daar heb ben ze een nijntje-huis, waar kinderen in kunnen kruipen en van alles over nijntje kunnen lezen en zien. Tot mijn verba zing ontvangt nijntje fanmail van kinderen uit de hele wereld.' Ze kunnen uren vertellen over het vele leuks dat de musical te bieden heeft. Ivo over zijn favo riete liedjes, zoals 'Limonade met een wortel', 'nijntje, nijntje, dat is zo'n lief konijntje' en het met een knipoog naar Annie Schmidt geschreven 'Ik ben zo blij dat ik een step heb.' 'Vooral de herkenbaarheid is groot', ver telt Poppink. 'Kinderen maken de avonturen van nijntje mee. Het gaat over konijnen, maar eigenlijk over henzelf.' Nijntje is onder meer te zien in de Rotterdamse Schouwburg (zaterdag 28 april om 14.00 en 16.00 uur, zondag 29 april om 11.30 en 14.00 uur) en het Isala Theater in Capelle aan den IJssel (zondag 13 mei om 14.30 en 16.15 uur). Informatie en kaartverkoop via de Nationale Theaterkassa, 0900-9203 (elke dag van 8.00 tot 22.00 uur) en de Uitlijn 0900-0191 (elke dag van 9.00-21.00 uur). Sommige Nederlanders die naar het buitenland vertrekken kunnen de verzekering voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) op vrijwillige basis voortzetten. Het gaat om mensen die in het buitenland gaan wonen en die een langlopende Nederlandse uit kering hebben, zoals bijvoorbeeld een AOW- of WAO-uitkering of een pensioen van het ABP (Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds). Deze mensen kunnen zich in hun nieuwe woonland veelal niet ver zekeren tegen de kosten van langdurige verpleging en verzorging. Op voorstel van minister Borst van VWS heeft het kabinet er vrijdag mee ingestemd dat wat betreft de premie die voor deze vrijwillige AWBZ-verzekering moet worden betaald, wordt aangesloten bij de premie die verschuldigd is voor de verplichte AWBZ-verzekering (in 2001 10,25 procent van het belastbaar inkomen). Deze premievast stelling wordt nog voorgelegd aan het parlement en vervolgens aan de Raad van State. De Sociale Verzekeringsbank beoordeelt of iemand in aanmerking komt voor de vrijwillige AWBZ-verzekering. De ingangsdatum van de maatregel is, met terugwerkende kracht, 1 januari 2001. Je eigen tuin, daar heeft verder niemand iets mee te maken. Natuurlijk zijn er alge mene regels, bijvoor beeld over wat in de tuin gebouwd mag wor den. Door een schut ting, haag of andere afscheiding te plaatsen krijgt de tuin besloten heid, intimiteit. Bloeiende klimplanten geven dat extra beetje sfeer. Een open constructie als een pergola of een carport mag tot 2,70 meter hoog zijn. Wie een schutting of haag plaatst, doet dat in overleg met de buren. Of zorg dat hij helemaal op de eigen grond staat en dat je er overal bij kunt voor het onderhoud. Maar meestal zal zo'n afschei ding op de erfgrens worden gezet en dan mogen de buren beslissen wat zij er aan hun kant mee doen. Zelfs al hebben ze er geen cent aan meebetaald. Vandaar dat overleg vooraf altijd beter is. Volgens de nieuwste regels mag een schutting probleemloos twee meter hoog zijn. Toch is het niet handig om alles rondom potdicht te maken. Dat geeft al gauw een opgesloten gevoel. Het is veel leuker om een beet je doorzicht te houden waar dat kan, bijvoorbeeld met schut- tingschermen met zo'n ruitvor mig uitgespaard 'venster'. Dan kan ook de wind nog iets door de tuin waaien, waardoor de kans op schimmels bij de plan ten minder wordt. De schutting fabrikanten hebben prachtige systemen bedacht, waarmee schutting, pergola, bank en zelfs tuinhuisje of plantenzuil in één stijl uitgevoerd kunnen worden. Muren, schuttingen, pergola's, tuinhuisjes en allerlei andere V;*, 2 constructies kunnen helemaal verdwijnen achter een weelde aan planten. Zo'n begroening verzacht niet alleen de harde vormen erachter, maar geeft ook een gevoel van rust en ruimte. De mooiste klimplanten zijn wintergroen en met hecht- wortels: klimop (Hedera), ver der de windende, rijk bloeiende en vaak heerlijk geurende kam perfoelie (Lonicera), de schitte rend bloeiende blauweregen (Wisteria), de klimhortensia met zijn witte bloemschermen die het zelfs in de schaduw doet. Maar ook klimrozen als 'New Dawn', 'Compassion', 'Sympathie' en vele andere zijn mooi, evenals de Duitse pijp- bloem (Aristolochia macro- phylla), de wild rankende bruidssluier (Fallopia aubertia), tal van prachtige clematissen, zoals de Clematis 'Multi Blue', wilde wingerd (Parthenocissus) met magnifieke herfstkleuren (net als klimop zelfhechtend) en niet te vergeten de eveneens zelfhechtende en geurende trompetbloem (Campsis) die het voor een warme zuidmuur geweldig doet. Wie vruchten wil zien, kan denken aan drui ven en kiwi. Alle huurders krijgen het wette lijk recht om zelf veranderingen en verbeteringen in hun woning aan te brengen. De verhuurder kan zijn toestemming alleen weigeren als de waarde of de verhuurbaar heid van de woning door die veranderingen wordt geschaad. De Tweede Kamer heeft hiertoe besloten, nog geen half jaar nadat de Nederlandse Woonbond en Aedes, de landelijke vereni ging van woningcorpora ties, die vrijheid voor huur ders van corporatiewonin gen vastlegden in een modelovereenkomst. Nu krijgen ook huurders in de particuliere huursector de vrijheid om te klussen. De Woonbond spreekt van 'een doorbraak in het huur recht'. Veel huurders die verhuizen krij gen een rekening gepresenteerd 0 voor het opknappen van de woning die zij achterlaten. In oudere huurcontracten is vaak vastgelegd dat de woning in oude of oorspronkelijke staat moet worden opgeleverd. Dat betekent dat hij precies moet worden achtergelaten zoals hij ooit werd betrokken. Zonder die bepaling is herstel in goede staat voldoende. Men is minder geneigd met onredelijke eisen van de verhuurder mee te gaan dan vroeger. Toch staan conflic ten over de oplevering van de huurwoning bij verhuizing al jarenlang in de top drie van klachten die bij de Woonbond binnenkomen. Er zijn verhuur ders die eisen dat de dertig jaar oude boom in de tuin word ger ooid en dat de centrale verwar ming wordt verwijderd. Oudere huurders durven vaak niet eens de verhuizing naar een senioren woning of aanleunwoning te overwegen uit angst voor de rekening die zij verwachten van hun verhuurder voor het herstel van de woning in oude staat. In de wet wordt nu vast gelegd dat een huurder zijn woning moet opleve ren in 'de toestand die redelijkerwijs in overeen stemming met de oor spronkelijke kan worden geacht'. Ook wordt vast gelegd dat de bewijslast niet langer bij de huurder ligt als de meningen over de 'oorspronkelijke staat' verschillen en een beschrijving van de woning aan het begin van de huur ontbreekt. Bij verschil van mening wordt de beschrijving, de opnamestaat, doorslaggevend. Als de beschrijving ontbreekt, mag de huurder de woning ach terlaten in de toestand waarin die zich op dat moment bevindt. De Woonbond verwacht dat de nieuwe regeling heel wat onre delijke claims van verhuurders voorkomt en verhuurders stimu leert serieus werk te maken van een opnamestaat, waardoor huurders meer duidelijkheid hebben over de wederzijdse rechten en plichten. 1 UJ UJ op de vrijdagen zaterdags zondags 2e paasdag Koninginnedag 15.50 p.p. 17.50 p.p. 18.50 p.p. 20.50 p.p. 20.50 p.p. Babi Pangang Ko Loe Yok Gin Ton Kai Saté Kerry Kok Nasi of Bami voor 2 a 3 personen Bij afname van f 25.- 11.34 bezorgen wij gratis aan huis. Bestaande uit 30 verschillende gerechten incl. voorgerecht EEl Reserveren gewenst KORTE DAM 3-5 - 3111 BG SCHIEDAM TEL.: 010 - 426 68 15 Tl Tl T mm archieffoto: JANSSEN DE K1EVITH Nluslralie Dk* Bruna copynghi c Maros brr, jooo

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 17