r sV I Fox Kids Planet live in Ahoy' 9 O O CM Jeugdtheater eert Bep van Klaveren, de grootste bokser van Nederland: 15 - 1002 Vrijdag 13 april FILM 21.00: Nurse Betty, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. JEUGD 19.00: zo. en ma. 14.00: Het Lied van Don Quichot, Jeugdtheater Hofplein, Rotterdam. MUZIEK 23.00: Liberated Bikerboys, f 35,-, Now Wow, Lloydstraat 30, Rotterdam. THEATER 20.30: Art, Oude Luxor Theater, Rotterdam. 20.15: Ik ben bang, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal, Rotterdam. 20.30: RidiCULUSMUS, Theater Zuidplein, kleine zaal, Rotterdam. Zaterdag 14 april DANS 16.00: Dutch B-Boy Championships. NL-kampioen- schappen Breakdance, Nighttown, Rotterdam. MUZIEK 22.00: Brainstorm, Waterfront, Rotterdam. THEATER 20.00: Macbeth Macbeth, RO Theater, Rotterdam. 20.15: Marc-Marie Huijbregts, SCC De Goote, Brielle. 20.15: NUHR, Theater Zuidplein, grote zaal, Rotterdam. Zondag 15 april 15.00: Macbeth, Lantaren/Venster, Rotterdam. JEUGD 15.00: Vosje, Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal, Rotterdam. MUZIEK 23.00-06.00: Super Bimbo, Maastheater, Rotterdam. 23.00: Casablanca, Nighttown, Rotterdam. THEATER 14.00: Art, Oude Luxor Theater, Rotterdam. Maandag 16 april JEUGD 14.30: Baron van Munchhausen, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal, Rotterdam. Dinsdag 17 april MUZIEK 20.15: Benny Neyman, Theater Zuidplein, grote zaal, Rotterdam. 20.15: La Kei, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.00: Mini Maxi, Nieuwe Luxor Theater, Rotterdam. Woensdag 18 april FILM 19.30: Moviedroom: Edge of the City, Lantaren/Venster, Rotterdam. THEATER 20.15: Stuffed Puppet Theatre, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.00: Mini Maxi, Nieuwe Luxor Theater, Rotterdam. 20.15: Het leven van Gallilei, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal, Rotterdam. 20.00: De Nederlandse Stand- Up Comedians, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.15: Jacqueline Kerkhof, Theater de Teerstoof, Schiedam. Donderdag 19 april FILM 21.00: The Filmhuis Schiedam. Road Home, de Teerstoof, MUZIEK 20.15: The show must go on (2001), Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal, Rotterdam. THEATER 20.15: De Bloeiende Maagden, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.15: Hendrik Wilhelmina, Het Kruispunt, Barendrecht. 20.00: Mini Maxi, Nieuwe Luxor Theater, Rotterdam. 20.00: Hooligans, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. In de serie Helden van Rotterdam en in het kader van R2001 schreven Jules Deelder en Louis Lemaire (van het Jeugdtheater Hofplein) een musical over het bewogen leven van de legendarische Rotterdamse bokser Bep van Klaveren. Danse Jochie Danse! is een spannend en ontroerend verhaal gespeeld, gedanst en gezongen door Eric van Vuurde en de leerlingen van de Jeugdtheaterdependances Papendrecht, Barendrecht, Schiedam en Ridderkerk. Aan het begin van de vorige eeuw wordt er in Crooswijk een jongetje geboren dat opgroeit in het harde straatleven van die tijd. Zijn moeder - Marie Steenhart - verkoopt vis op de markt en is dus wat men in de volksmond noemt een viswijf. De vader van de jongen, die met de noorder zon vertrokken is, wordt Haagse Jan genoemd en staat bekend als een enorme vechtersbaas. Er bestaat geen twijfel of zijn zoon heeft deze vechtersmentaliteit van hem geërfd; hij is ook een knokker en wil net als zijn Ome Nol een bokser worden. De jon gen over wie het gaat is natuur lijk de bokser die later Olympisch en Europees kam pioen zou worden en grote suc cessen in de Verenigde Staten zou behalen: Bep van Klaveren. De door Deelder en Lemaire geschreven voorstelling Dans Jochie Danse! begint met de his torische toespraak van koningin Wilhelmina die 'den eerste steen' van het nieuwe Rotterdamse stadhuis zal leggen. Jonge Bep, die verzot is op de Koningin en haar als een moeder ziet, is natuurlijk onder de aan wezigen. Maar terwijl hij naar haar toespraak luistert, wordt hij overreden door een sleperskar en moet hij onmiddellijk naar het ziekenhuis. Hij komt er goed van af, maar vanaf dat moment zal hij zijn arm nooit meer kun- nen strekken. Die aanrijding heeft natuurlijk grote gevolgen voor de jongen die zo graag bok ser wil worden. Een lamme bok ser kan onmogelijk kampioen worden. Danse Jochie Danse! laat het tegendeel zien, het ver haal van een jongen die door kinderen uit de buurt 'De Kromme' wordt genoemd, maar al trainend, knokkend, vallend en opstaand zich een weg baant naar de Olympische finale in Amsterdam ('Amsterdam? Wat mot ik in Amsterdam?'). Danse Jochie Danse! is een passend eerbetoon aan de grootste bokser die Nederland ooit heeft voort gebracht. Danse jochie, danse, Danse voor je leve, Kansejochie, kanse, Om te overleve, Je leven is daar tussen die tou wen, Op je eige pote, met je eige klau- we, Danse jochie, danse! Dat Deelder gevraagd werd om mee te werken aan het script is gezien zijn verleden (het boek The Dutch Windmill) niet zo verwonderlijk. Over een ont moeting die de nachtburgemees ter met de bokser uit Crooswijk ooit had, zei Deelder: 'Bep vond mij een eigenaardige gozer: 'Hij hep een gekke kop, maar hij ken wel wat'. Hij had geen vertrou wen in intellectuelen. Ik vroeg hem met welke gedachte hij de ring inging. 'Afmaken die gozer, afmaken', was het antwoord.' De regie van Danse Jochie Danse! is in handen van het duo Jaco van der Moolen en Laura Rodenburg. De laatste vertelt dat Lemaire de liedjes voor zijn rekening nam en Deelder het script schreef. Rodenburg: 'We hebben ervoor gekozen om met een jonge en een oude Bep te werken. Het verhaal begint als Bep nog een kind is en eindigt op zijn hoogtepunt, als hij Olympisch kampioen is gewor den. Om dat een beetje geloof waardig neer te zetten, moet je twee Beppen hebben. De jonge Bep geeft op het podium op een gegeven moment ook echt de bokshandschoen over aan de oude Bep.' Rodenburg beaamt dat de jonge kinderen van Jeugdtheater Hofplein wel enige uitleg over de bokser uit Crooswijk nodig hadden. 'Ja, niemand kende Bep echt, maar ook vanwege de tijd waarin het stuk speelt en bij voorbeeld het Rotterdamse accent moesten we wel het een en ander toelichten. Deelder heeft het stuk ook heel fonetisch geschreven, in plat Rotterdams. Zo heeft hij het bijvoorbeeld over een 'Dikke Bertha', dan moet je wel weten dat dat in de 2e Wereldoorlog een bom was.' De nadruk van het verhaal ligt volgens haar op de jeugd van Bep en de ontwikkeling van zijn unieke bokscarrière. 'Er is een belangrijke rol voor zijn moeder en Ome Nol. Het belangrijkste is dat je een positief beeld over houdt van Bep. Hij was een hele goede vent. Hij was niet zo'n agressieve, asociale man zoals boksers vaak worden neergezet. Bovendien heeft hij veel voor de sport betekend en vertikte hij het bijvoorbeeld om zijn wedstrij den express te verliezen zodat hij dan later om de wereldtitel kon boksen.' De 14-jarige Thomas Brouwer en zijn vier jaar oudere collega Yorick Amerika kruipen allebei in de huid van Bep van Klaveren. Thomas speelt het jonge straatjochie, Yorick de gevierde bokser die grote suc cessen behaalt. 'Nee hoor, ik ben niet zenuwachtig,' zegt Thomas. 'Ik had in Kees de Jongen ook al een grote rol.' De kleine toneel speler vindt Bep een makkelij ker karakter om te spelen. 'Ja, dit is best wel dicht bij hoe ik zelf ben. Het enige wat ik moei lijk vind, is dat mijn arm de hele tijd gekneusd moet zijn. Dat is moeilijk, want je arm gaat auto matisch omhoog.' De kleine Bep had nog nooit van de legendari sche bokser gehoord, de grote Bep wel. Yorick: 'Bep van Klaveren is iemand waar Rotterdam trots op kan zijn. Ik vind het een eer om hem te mogen vertolken. Maar ook voor de mensen die Bep niet kennen is het een mooi verhaal over hoe je met hard werken heel ver kunt komen.' Ter voorbereiding op zijn rol kreeg Yorick zelfs boks- lessen. 'Ja, waanzinnig tof en je leert toch over te komen als een echte bokser. Zeven weken lang, één keer per week, zijn we naar de boksschool gegaan. Daar zijn we echt niet ontzien hoor. Het was typisch Crooswijk: recht door zee, zo van: 'Ouwehoeren doe je maar in je eigen tijd, bok sen! En als je dekking niet goed was, kreeg je gewoon klappen hoor.' Danse Jochie, Danse! door Jeugdtheater Hofplein, te zien: vrijdag 13 april (19.30 uur), zaterdag 14 april (19.30 uur) en maandag 16 april (14.30 uur) in theater De Willem, Papendrecht, vrijdag 27 en zaterdag 28 april (19.00 uur) in de Theaterschool aan de Pieter de Hoochweg 222, Rotterdam, 13, 18, 19 en 20 mei in theater Het Kruispunt, Barendrecht en 16 en 17 juni in Fortis Theater a.d. Schie, Schiedam. Voor meer informa tie: 010 - 243 50 50. Geen eieren zoeken, maar nieuwe, interessante band jes ontdekken. Dat is het motto van het Scharrelweekend dat van donderdag 12 april tot en met Tweede Paasdag, maandag 16 april, in Rotterdam plaats vindt. Hiervoor slaan Rotown, Nighttown en WaterFront de handen ineen en presen teren de voornaamste podia van Rotterdam 'de schar releieren van de heden daagse popmuziek'. Een en ander begint op 12 april in WaterFront met een dubbele affiche: Juno en Incense. Beide zijn gespecialiseerd in gevoeli ge, broeierige, noisy gitaars ongs'waarop gedreven, emotie volle zang wordt losgelaten. Incense zal menigeen iets bekender in de oren klinken, aangezien de band vorige jaar tijdens de finale van de Grote Prijs de bandfinale won. Ook donderdag, maar dan in Rotown en van heel ander kaliber: Superheroes. Denk hierbij aan synthesizerpop met een hoog meezinggehalte die doet ver moeden dat Abba ooit wat roc kend kroost heeft verwekt. Een dag later is het in WaterFront genieten van het neusje van de JJ72 hiphopzalm: The Proov en The Headliners, twee acts die de afgelopen tijd in het clubcircuit aan een indrukwekkende live reputatie hebben gewerkt. Nighttown heeft voor zaterdag 14 april één van de grootste talenten van de Britse gitaarmu ziek gestrikt. JJ72 is de naam van het piepjonge trio uit Dublin dat met breekbare voca len en intense gitaaruitspattin gen duimendik kippenvel ach terlaat. In het verlengde van Radiohead, Muse en - heel ver weg - Joy Division. In Rotown kun je zaterdag ook nog naar Bayuba Cante, een unieke crossover in wereldmuziek, gebaseerd op traditionele Afro- Cubaanse Yoruba liederen. Zondag presenteert Nighttown de nieuwe loot van de Manchester-sound: South. South staat voor kale vocalen en gitaar ondersteund door wol lige beats. Met het entreekaart je voor South kun je later op de avond richting Rotown, waar je gratis de lome klanken van de Experimental Pop Band - van Bacharach tot Beek tot Velvet Underground - kunt ondergaan. Maandag 16 april is het tenslot te de beurt aan het nieuwe sin- gersongwritertalent Sandy Dillon. Dillon is te zien in Rotown en wordt geafficheerd als 'een tenniswedstrijd op een gravelbaan tussen Tom Waits en Janis Joplin met PJ Harvey, Aretha Franklin en Bllie Holiday aan de zijlijn. Wat dat oplevert, zul je zelf moeten ondervinden. Voor meer informatie: Avww.nighttown.nl, /www.rotown.nl en /www. waterfront.nl Elk jaar in de tijd voor Pasen wordt overal in Nederland de Matthaus Passion van Bach uitgevoerd. Kerken en concert zalen zijn te klein voor ieder een die wil komen luisteren. De Matthaus Passion is dan ook onbegrijpelijk mooi: het is muziek die je recht in het hart raakt. Maar wie beter kijkt, ontdekt dat het werk ook enorm knap in elkaar steekt. Hoe speelde Bach dat voor elkaar? Welke werelden gaan er schuil achter die noten? Daarover zijn boeken vol geschreven, en her en der geven deskundigen lezingen over het onderwerp, al dan niet opgeluisterd door muziekfrag menten op CD. Bijzonder inte ressant, maar wie wil ervaren waar de Matthaus Passion wer kelijk over gaat, kan niet om een live-uitvoering heen. Daarom komt het Rotterdams Philharmonisch Orkest op de middag van Goede Vrijdag met een bijzonder concert. In een speciale aflevering van de serie Wegwijs in Muziek ver telt presentator Ronald Vermeulen over de Matthaus Passion. Samen met het RPHO, vijf vocale solisten en twee koren laat hij horen hoe muziek en woord samengaan. Een concert waarin alle hoog tepunten uit het werk zullen klinken. Onmisbaar voor Bach-liefhebbers die méér wil len weten. Maar ook een ideale inleiding voor wie altijd al eens kennis wilde maken met dit meesterwerk. Vrijdag 13 april, Grote Zaal van de Doelen, aanvang 14.15 uur, toegangsprijzen: f 45,-, f 34,-, f20,-, CJP, Pas65, R'dam Pas f 38,-, f27,-, f 15,-. Dé kinderzender van Nederland, Fox Kids, organiseert op zaterdag 28 april een groots muziekspektakel in Rotterdam Ahoy'. Onder de titel 'Fox Kids Planet Live' brengt de zender, in samenwerking met Palm Plus Special Events, een afwisselend programma met ondermeer de internationale topact ATC, het Vlaamse trio K3, de Amsterdamse band Cooldown Café, zanger en SBS-pre- sentator Eddy Zoéy en JPX, de populaire band van TMF- VJ Jeroen Post. Ook één van de meest populaire Nederlandse sterren van dit moment, Jody Bernal, geeft acte de présence tijdens 'het megamuziekevenement voor de kids'. Y'We hebben echt het neusje van de zalm voor ons evenement kunnen strikken. En daar zijn we heel tevreden mee", zegt Fox Kids-directeur René Boogaard. Van de honderdduizenden reacties op onze Fox Kids-website weten we dat onze kijkers heel enthousiast zijn over deze artiesten en muziekgroepen. Ik verwacht dan ook een groot feest in Ahoy', waar voor de kids en hun ouders heel wat te beleven zal zijn. We presenteren ons evenement als een multimediaal concept, omdat ook TV en Internet een belangrijke rol spelen voorafgaand aan en tijdens het evenement. Naast de artiesten zullen veel Fox Kids-presentatoren en -characters hun medewerking verlenen aan 'Fox Kids Planet Live'. Onder hen zijn Marieke (van Pony Express), Anatevka (van Hang Out!), Lital en Maiko (van Pokémon Update), Eek the Cat!, Bobby en de Power Rangers. Ook characters uit de populaire series Pokémon en Digimon zijn van de partij. 8.30 uur en de zaal gaat om 17.00 uur open. Toegangskaarten - vanaf fl. 45,00- zijn verkrijgbaar bij de grotere postkantoren, de VVV's, de Grenswisselkantoren en de overige, bekende voorver koopadressen. Telefonisch bestellen kan via 0900-3001250 (ca. 99 cent per minuut) en on line via www.ticketservice.nl. Macbeth Macbeth Vanaf 28 maart Bloedstollend theater-tweeluik. Enscenering Alize Zandwijk. Regie Guy Cassiers. Ro theater. Informatie: 010-4046888 of www.rotheater.nl. Kawina Winti Pre Donderdag 12 april (opening) - 13 mei. Foto-expositie over jongeren uit de Surinaams Afrikaanse cultuur. Cultuurslager (Beukelsweg 45), aanvang 12.00 uur. Theatergroep Maccus presenteert: Straf Donderdag 12 - 13 april Muziektheater over jonge gevangenen van nu. Over vrijheid en beperking, straf en beloning. Rotterdamse Schouwburg, aanvang 20.30 uur, entree fl.20,-/fl. 15,-.. Zonder uitnodiging...een reis als geen andere Donderdag 12, 14, 17 en 18 april Bijzondere theatervoorstelling waarin de bezoeker zelf de hoof drol van vluchteling speelt. Las Palmas, entree fl. 10,-. Informatie en res: 010-4022001. Back to our Roots Vrijdag 13 april Manifestatie met als thema Jongeren Identiteit. Afterparty met verschillende dj's. Nighttown, aanvang 19.30 uur, entree fl.10,-. Roots Basics Zaterdag 14 april Roots van R&B muziek en traditionele muziek uit Suriname, Nederlandse Antillen en Kaapverdië. Calypso 2001, aanvang 23.00 uur, entree fl.25,-. Rhani Khanam Sangeeta Zaterdag 14 april Zang en klassieke dansstijl uit Noord-lndia. De Doelen, aanvang 22.30 uur, entree fl.25,-/fl.20,-. City Dinsdag 17 april - 29 juli Spectaculaire theaterproductie van Mini en Maxi en internationa le artiesten met humor, verbeelding, magie en muziek. Nieuwe Luxor Theater. Res: 010 - 484 3333 of 0900 - 300 5000. Dunya Poëzieprijzen 2001 Woensdag 18 april Dichters uit verschillende culturen leggen hun werk voor aan een deskundige jury. Prinses Theater, aanvang 20.15 uur, entree gra tis. De Meezing Bioscoop met The Sound of Music Zondag 15 april, zaterdag 19 mei Paul de Leeuw presenteert! Cor Bakker: 'Reunited and it feels so good'. Oude Luxor Theater, aanvang 20.00 uur. Informatie: www.soundofmusic.nl. Het overweldigende succes van de eerste meezing Sound Of Music krijgt een vervolg met twee extra voor stellingen: een late matinee op eerste Paasdag en een avondvoor stelling op zaterdagavond 19 mei. De Meezing Bioscoop presen teert filmmusicals in karaoke-formaat. Het idee werd geboren in New York waar in de jaren '80 wekelijkse meezing- en meedoe voorstellingen van de Rocky Horror Picture Show plaatsvonden. Op het programma van de Meezing Bioscoop staan verder films als West Side Story, My Fair Lady, Annie, Les Paraplues de Cherbourg, The Rocky Horror Picture Show, Grease en Dirty Dancing. in 'Hij ging met één gedachte de ring in: afmaken die gozer, afmaken' Scharreleieren van de popmuziek: JJ72, The Proov en Sandy Dillon Foto: Dimitri Hakke Welke werelden gaan er schuil achter de Matthaus Passion? f w

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 11