ij V Bijzondere 06-nummers gaan in de etalage SMS onverminderd populair Nintendo pakt uit met Game Boy Advance Code tegen piraterij Wie speelt met wie? NIEUWE MEDI@ Jv Altijd een antwoord met Zoekagent.nl Altijd al in de schoenen van een god willen staan? Ook al is het maar voor even? Dat kan nu. Niet in het echte leven, maar wel in een nieuw computerspel. Het spel voor de pc heet Black White en is het zoveelste spel dat bestem peld wordt als het langst verwachte spel ooit. Dat is niet geheel onterecht want geestelijk vader hter Molyneux heeft drie jaar van zijn leven geheel gewijd aan het ontwikke len van Black White. Daarbij werd hij geassisteerd Qnor een heel team van programmeers en ontwerpers van Lionhead Studios. Het resultaat van al die jaren noeste arbeid is een bijzon der strategiespel. In Black White is de speler een god die woont in het land Eden. Al vroeg in het spel krijgt de speler de verantwoordelijk heid over een dier, bijvoorbeeld een koe, een aap of een leeuw. Omdat de speler ervoor kan kie zen een goede of kwade god te zijn, kan hij het dier ook opvoe den tot een goed of slecht wezen. Net als een opgroeiend kind moet het dier gestraft wor den als het iets fout doet en beloond worden als het zich goed gedraagt. Uiteindelijk zal het dier uitgroeien tot een gigan tisch wezen dat hoog boven de bewoners van de verschillende dorpen uittorent en ook wonde ren kan verrichten. Maar dan alleen de wonderen die de speler hem aangeleerd heeft. Tussen het opvoeden door moet de speler, net als een echte god, natuurlijk ook wonderen ver richten. Zo is de eerste missie het redden van een kind dat in zee omsingeld is door een stel haaien. Als die klus geklaard is wordt de speler geconfronteerd met zijn geweten, dat vertegenwoordigd wordt door twee cartoonachtige figuren: het goede en het kwade geweten. Dit tweetal gidst de speler door het vreemde land Eden met adviezen over acties die de speler moet ondernemen. Eden bestaat in het spel Black White uit vijf verschillende lan den met hun eigen stammen. De speler kan vanaf een wolk hoog in de lucht neerkijken op wat de bewoners allemaal bezig houdt. Deze onderdanen leven net als mensen in de echte wereld; ze werken hard, gaan op bezoek bij vrienden, spelen een spelletje, worden verliefd en trouwen, enzovoorts. De dorpsbewoners aanbidden hun god, maar daar moet de speler wel wat moeite voor doen. Als de dorpelingen eenmaal trouwe volgelingen zijn geworden, kunnen ze allerlei rituelen voor de speler uitvoe ren. Als de speler ervoor kiest een kwade god te zijn, die zijn volgelingen angst inboezemt en alleen maar destructieve mirake len verricht, veranderen de groe ne velden van het land in dorre, duistere vlaktes. Maar is de spe ler vriendelijk en beschermend voor zijn onderdanen, dan zal het land licht, kleurrijk en sprookjesachtig zijn. Black White ligt vanaf april in de winkels. door CARLA SCHERPENISSE Wat vinden internetters toch zo leuk aan knullige, slecht gespelde websites en spelletjes? Ruim een jaar geleden veroverde Mahir 'I kiss you' uit Turkije met zijn aandoenlijk simpele website de harten van internetters over de hele wereld. En nu is het de beurt aan een nieuwe inter nethype, waarin het in krom Engels opgestelde zinnetje 'All your base are belong to us' centraal staat. Varianten op deze kreet waren de afgelopen tijd te vinden op gekraakte sites van onder andere de Nederlandse Spoorwegen. Hier hadden hackers het boven ste gedeelte van de site voorzien van de tekst 'All your trains are belong to us'. De site over de Euro moest er ook aan geloven met 'All your Euro's are belong to us'. Deze kreten van hackers vormen slechts het topje van de ijsberg van de 'All your base'-gekte op internet. Inmiddels circuleren er honderden, zo niet duizenden gemanipuleerde foto's en korte filmpjes met het eerder genoem de kromme zinnetje of andere vage teksten als 'Someone set up us the bomb'. Waar gaat het eigenlijk over? Nou, vooruit dan: de kromme f\ï I Ull| lO DACIT f\OUT DET1 flUCl T© mw 1 tj Engelse teksten zijn afkomstig van een animatiefilmpje van het computerspel Zero Wing uit 1989. Dit schietspel was oor spronkelijk gemaakt voor 'arca des', of speelhallen, maar later werd ook een versie voor de Sega Megadrive spelconsole uit gebracht. De kwaliteit van de vertaling van het Japans naar Engels was niet al te best en zo kreeg de ani matie een dialoog met geheim zinnige teksten als 'Take off every zigü', 'You have no chan ce to survive make your time' en 'All your base are belong to us'. Beroerde beeldkwaliteit Al sinds 1998 is op http.V/zanyvg. overclocked. org/ze rowing/zwintro.gif een eenvoudi ge weergave van het introductie filmpje van Zero Wing te zien. Maar pas in de afgelopen paar maanden is het All your base fenomeen zich als een lopend vuurtje gaan verspreiden. Mensen begonnen foto's te manipuleren en voegden er diverse citaten uit het oorspron kelijke animatiefilmpje bij. De knutselwerkjes worden de wereld rond gestuurd via websi tes, e-mail en nieuwsgroepen. Verkeersborden, vliegtuigen, billboards, voorpagina's van tijdschriften, sigarettenpakjes, alles moet er aan geloven. En alle plaatjes zijn van een beroer de kwaliteit, maar dat is geheel in stijl met de Zero Wing anima tie, waarvan de beeldresolutie eveneens bijzonder laag is. Online muzikanten hebben zich ook laten besmetten met het All your base-virus. Op http.-//evolu tion-control. com/mp3/allyour- base/ zijn songs te downloaden die een impressie geven van hoe The Beatles, John Denver, Elvis en The Doors de AYBABTU- teksten in hun muziek zouden verwerken. Meer van de moderne tijd is het muziekstuk 'Invasion of the Gabber Robots' van de groep The Laziest Men on Mars, dat te downloaden is op http://mp3.com/tlmom. Hier hoort uiteraard een video bij die te bekijken is op http://all.your. base. Or. co. nz/. In dit flashfilmpje flitsen tientallen bewerkte foto's voorbij met de tekst 'All your base are belong to us'. Wie dit soort plaatjes eens rustig wil bekijken, kan een bezoekje brengen aan http://allyourbase.net, waar ook een screensaver te downloaden is. Een leuke parodie op het Zero Wing filmpje is te bewon deren op http://www.maficde- sign.com/ayb/mrt.swf. Hierin leert Mr. T van The A-Team de slechterik uit Zero Wing een lesje. Met succes, uiteraard. Wat er nu precies zo grappig is aan 'All your base are belong to us' blijft vooralsnog onduidelijk. Waarschijnlijk is het iets waar je vooral niet over moet nadenken 091 de humor ervan in te kunnen zien. Mooie, gemakkelijk te onthouden domeinnamen, sterke merknamen en prachtige logo's zijn veel geld waard. Maar de waarde van een voudige, gemakkelijk te onthouden telefoonnummers is tot nog niet zo heel lang geleden enigszins onderschat geweest. Maar zeker voor bedrijven is het interessant om via een eenvoudig telefoonnummer of naamnummer te communiceren. Een bijzonder telefoonnummer valt op, mensen zullen het daardoor sneller onthouden en dus bellen. Omdat er in Nederland al ruim 20 miljoen nummers in omloop zijn, is de keuze bij aanvraag van een nieuw telefoonnummer niet onbe perkt. De kans dat een beoogd nummer al vergeven is, is dus groot. Maar dankzij een nieuwe internetdienst is het nu toch mogelijk fel begeerde 06-nummers te bemachtigen. Op www.nummerhandel.nl is een complete marktplaats op het gebied van 06-nummerhandel te vinden, waar 06-nummers gratis online worden getaxeerd op hun marktwaarde. Het is dan snel duidelijk of een nummer inderdaad bijzonder is. Van deze bijzondere nummers zijn er naar schatting 50 duizend in Nederland. Vaak zijn dat 06-num mers gekoppeld aan een pre-paid kaart. Een heel normaal ogend nummer kan dus ineens duizenden guldens waard te blijken zijn als het wordt omgezet naar een naamnummer. Nummerhandel.nl stelt zich ten doel vragers en aanbieders van bij zondere telefoonnummers samen te brengen. De verdere afhandeling van de overdracht moet onderling geregeld worden. 11 procent van Onlangs heeft het online onderzoeksbureau Multiscope onderzoek verricht naar de markt van mobiele telefonie, computers en internet. Hierbij werden de penetra tie, aanbieders en gebruikers van apparaten alsmede diensten onder de loep genomen. Uit de resultaten van hef onderzoek, waaraan 1416 Nederlanders van 12 jaar en ouder meewerkten, blijkt dat mobiele telefonie nog steeds stij gende is. Daarnaast blijken SMS, DVD en digitale foto/video came ra's steeds populairder. Het aantal bezitters van een pc blijkt zich te stabiliseren. Op dit moment heeft ongeveer 5 procent van de Nederlandse bevolking van 12 jaar en ouder een WAP-telefoon. Slechts 3 procent van het aantal personen met een WAP-telefoon heeft al iets gekocht via de WAP-telefoon. SMS is nog steeds de grote hit van de mobiele telefonie. Uit het onderzoek blijkt dat zo'n 3,3 miljoen Nederlanders van 12 jaar en ouder samen ongeveer 20 miljoen SMS berichten per week versturen. Vooral mannelijke tieners en twintigers sturen graag' een SMS-je. Een deel van de SMS berichten wordt overigens via internetsites verstuurd. 51 procent van de ondervraagden is bekend met het begrip SMS, maar maakt er vooralsnog geen gebruik van. Spammers hebben ondertussen ook hun weg gevonden naar de mobiele telefoon. Zo'n 26 procent van alle mobiele telefoonbezitters ontvangt wel eens spam, een ander woord voor ongevraagde berichten, op de mobiele telefoon. De penetratie van pe's binnen de huishoudens blijkt zich te stabiliseren. In 63 procent van alle huishoudens is een personal computer aanwezig. 29 pro cent van alle huishoudens zegt nooit een pc te zullen aanschaffen. Zo'n 8 procent van de huishoudens beschikt nu over een digitale foto/videocame ra, tegenover 6 procent in de periode april-mei 2000, toen MultiscQpe een vergelijk baar onderzoek uitvoerde. DVD-apparaten blijken de snelste groeier op de markt. Nu bezit de Nederlandse huishoudens een DVD-apparaat tegenover 6 procent in de vorige meetperiode. Elf jaar geleden alweer werd de eerste versie van Nintendo's Game Boy op de markt gebracht. In al die jaren is de draagbare spel computer niet spectaculair veel veranderd, maar toch populair gebleven. De meest radicale verandering in het spelcomputertje was wel de introductie van een kleurenscherm. Binnen enkele maanden zal er echter een nieuw tijdperk aanbre ken voor de draagbare spelcomputer als de Game Boy Advance in de winkels ligt. Het geavanceerde stuk speelgoed heeft een geheel nieuw uiterlijk en krachtigere spelcapaciteiten gekregen. Het scherm van de Game Boy Advance is 50 procent groter dan dat van eerdere modellen en bevindt zich nu in het midden van de spelcomputer. De bedieningsknoppen bevinden zich aan weerszij den van het scherm. Twee nieuwe knoppen zijn toegevoegd om meer variatie en com plexiteit in de spellen mogelijk te maken. De resolutie van het beeldscherm is 66 procent hoger dan van eer dere modellen van de Game Boy. Ook kan de nieuwe Game Boy Advance veel meer effecten en tien maal meer kleuren weergeven op het beeldscherm. Bij elkaar levert dat een beeldkwaliteit op die beter is dan die van moderne 32-bit en 64-bit spelconsoles met een groot televisiebeeld, volgens producent Nintendo. Daarnaast kunnen maximaal vier exemplaren van de Game Boy Advance aan elkaar gekoppeld worden voor rnultiplayer spellen. Later dit jaar komt ook nog de nieuwe spelconsole van Nintendo, de Gamecube, op de markt. De Game Boy Advance kan eventueel als controller voor deze nieuwe spelcomputer gebruikt worden. Met de release van de Game Boy Advance komen ook meteen minimaal 15 nieuwe, speciaal ontworpen spellen uit. De oudere spellen blijven echter ook nog bruikbaar op de nieuwste Game Boy. De Japanners en Amerikanen kunnen de Game Boy Advance als eerste uitproberen. Wij Europeanen zijn zo rond juli als laatsten aan de beurt, zoals gebruikelijk, ongeveer een maand na de Verenigde Staten. Kopers van de draagbare spelcomputer kunnen overigens kiezen uit drie kleuren: wit, transparant blauw of paars. Producent van computerspellen Codemasters heeft een uniek sys teem tegen piraterij gecreëerd dat Playstation spellen geleidelijk uit een laat vallen als die met een illegaal gekopieerde cd gespeeld wor den. Codemasters komt met deze unieke aanpak omdat piraterij de markt voor Playstation spellen steeds meer schade toebrengt. Het eer ste spel waarin de anti-piraterij code wordt toegepast is de voetbal- game LMA Manager 2001. Het illegaal kopiëren van de cd's waar de Playstation spellen op staan is vrijwel niet te voorkomen. Daarom zet Codemasters een stukje geheime code in de software, waardoor het spel geïdentificeerd kan worden als illegale kopie. Als deze code gelezen wordt, treden auto matisch enkele subtiele veranderingen op die het spelplezier nadelig beïnvloeden. Dankzij deze zelf veranderende software ziet het ille gaal gekopieerde spel er hetzelfde uit en speelt het, in het begin, net zo goed. Maar na verloop van tijd gaan er dingen mis in het spel, zoals voetbalteams die steeds slechter gaan presteren. De veranderin gen die plaats vinden in het spel worden steeds groter, zodat het speelplezier compleet vergald wordt. Dit systeem tegen piraterij ontmoedigt niet alleen het illegaal kopië ren van spellen, maar weerhoudt mensen er ook van om illegaal geko pieerde spellen te kopen. Ook al slaagt een spellenpiraat erin de code te kraken, dan nog zal een mogelijke koper er niet zeker van zijn dat hij een volledig werkende versie van het spel in handen krijgt. En zo hoopt Codemasters dat de klant toch zijn spel netjes in de winkel koopt. l-niii'Htifflii'am. Hoe maak je een computerspel zo spannend en nog realistisch moge lijk? Door het spel niet alleen via de pc te spelen, maar ook via de mobiele telefoon, e-mail en fax. Door het spel te integreren in het dagelijkse leven van de speler. Zodat de volgende vraag ontstaat: wie speelt nou met wie? Speelt de speler met het spel of speelt het spel met de speler? Dat kunnen liefhebbers van computerspellen, avonturen en complot theorieën binnenkort zelf beoordelen als Majestic van start gaat. Majestic is een online entertainment totaalervaring in acht episoden die ieder ongeveer een maand duren. Het spel draait om een groot, duister complot dat zich langzaam maar zeker aan de deelnemers ont vouwt door middel van stukjes informatie en aanwijzingen. Deze bereiken de spelers via e-mail, instant messages, faxen, voicemailbe- richten en telefoontjes. Om de waarheid te onthullen zal de speler ook zelf op zoek moeten gaan naar verdere aanwijzingen op het inter net en door te chatten met bondgenoten. Een cd-rom van het spel of grote bestanden downloaden is niet nodig. Het spel is volledig gebaseerd op het internet. Maar toch beschikt het spel over de krachtigste 'game engine' die er bestaat: de menselijke verbeelding. Even iets opzoeken op internet valt lang niet altijd mee. Een zoek opdracht in een zoekmachine kan een lijst met duizenden zoekre sultaten opleveren waarvan het gros complete onzin is en de rest de zoekvraag maar ten dele beantwoordt. Zeker het vinden van specifieke informatie kan voor de wat minder ervaren internetters behoorlijk lastig zijn. Daarom is het handig dat er nu een website is waar zoekvragen beantwoord worden door mensen van vlees en bloed. Na aanmelding op www.zoekagent.nl kunnen bezoekers van de site via een formulier een vraag stellen aan de Zoekagenten. Deze zijn getraind in het snel vinden van informatie op internet. De antwoorden op de vragen zijn dus altijd persoonlijk en bevat ten het adres van de website waar het antwoord gevonden is. el \y- spel A Kromme Engelse zinnen veroveren het internet a TV View HttX High Ji$M O fcyriiwÈI'liöhliöhi

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 23