Oranjedisco De spirituele zoektocht van een boeienkoning Een Hechte Samenzwering van twee zussen 20.30: Art, Oude Luxor Theater, Rotterdam. 20.00: Macbeth Macbeth, RO Theater, Rotterdam. 20.00: Hooligans, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. Vrijdag 20 april FILM 21.00: The Road Home, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. JEUGD 19.00: Het Lied van Don Quichot, Jeugdtheater Hofplein, Rotterdam, zondag om 14.00 uur. MUZIEK 20.00: Heineken NightLive, Ahoy' Rotterdam, Rotterdam. 22.00-06.00: The Clue Train Manifesto, Now Wow, Rotterdam. 19.00: La Passione, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 21.00: Bassholes (USA), Waterfront, Rotterdam. Zaterdag 21 april DANS 21.30: Double Points, Rotterdamse Schouwburg, Rotterdam. FILM 21.00 C'est Quoi la Vie, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. MUZIEK 20.00: International Donau Opera, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.15: Het huis van Bernarda Alba, Fortis Theater a/d schie, Schiedam. 20.15: Pater Moeskroen, Het Kruispunt, Barendrecht. 20.00: Sletjes, Lantaren/Venster, Rotterdam. 20.15: Fred Florusse Pieter van Empelen, SCC De Goote, Brielle. 20.30: Arno van der Heijden, Theater de Schuurkerk, Maassluis. Zondag 22 april JEUGD 14.00: Roodkapje, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. THEATER 15.00: Hit, Rotterdam Schouwburg, Rotterdam. 20.30 Cafe Riskant, Theater 't Kapelletje, Rotterdam. Woensdag 25 april THEATER 20.45: De grote oorlog, Rotterdamse Schouwburg, Rotterdam. THEATER 20.15: Jacqueline Kerkhof, Theater de Teerstoof, Schiedam. Donderdag 26 april FILM 21.00: La veuve de St. Pierre, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. MUZIEK 22.00: Local Hiphop Habitz, Waterfront, Rotterdam. THEATER 20.15: Bert Visscher, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.15: Mike Bodde, Het Kruispunt, Barendrecht. Donderdag 19 april Op zaterdag 21 april kunnen kinderen van 6 tot en met 12 jaar swingen op de nieuwste top 40- hits tijdens de Oranjedisco in Activiteitencentrum Zjaak. Alles en iedereen is in het oranje, dus trek ook iets met die kleur aan. Een kaartje kost f 4,-. Er kunnen 75 kinderen naar binnen, dus het is noodzakelijk om een kaartje te reserveren. Het begint om 14.00 uur en is om 16.00 uur afgelo pen. Activiteitencentrum Zjaak, Maria Wesselingsfraat 8, Rotterdam, telefoon: 010 - 266 8777. De 356 pagina dikke Kidsgids Rotterdam 2001, nu te koop in de boekhandel, staat vol met tips! Voor meer informatie kun je bellen met de Kidsgids: 020 672 3538. FILM 21.00: The Road Home, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. MUZIEK 20.15: The show must go on, Rotterdamse Schouwburg, Rotterdam. 21.00: High Tone, Waterfront, Rotterdam. THEATER 20.15: De Bloeiende Maagden, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.00: Mini Maxi: Nieuwe Luxor Theater, Rotterdam. Standplaats Volmarijnstraat Vrijdag 20 april Première film van Marieke van der Lippe over haar straat in het Nieuwe Westen, met live muziek en een debat. Calypso 2001. Res: 010-2010999. Marieke van der Lippe is naast filmmaker tevens bewoner van de Volmarijnstraat. In de film speelt Rinus Jacobs een hoofdrol. Rinus, 72 jaar nu, woont al 45 jaar in de Volmarijnstraat, heeft er zijn werkplaats en is het sociale centrum van de straat. Het slopen van zijn pand is een tragedie, niet alleen voor hem, maar ook voor de bewoners. Ook Koos Postema heeft een hoofdrol. Hij is Rotterdammer, die aan den lijve heeft ondervonden wat een gebroken stad betekent, en interviewt mensen over de kwaliteit van het wonen, maar is Ook kritisch over Marieke, die als bewoner geen afstand weet te hou den tot haar onderwerp. Ook is er een rol voor wethouder Herman Meijer, die toelicht waarom er volgens hem in deze straat en elders in de stad meer koopwoningen moeten komen. Standplaats Volmarijnstraat, vrijdag 20 april om 20.00 uur in Calypso. De combinatie van muziek en theater maakt van Rosabelle Believe - Houdini een bijzondere voorstelling waarbij het opmerkelijke levensverhaal op onverwachte en 'boeien de' wijze wordt belicht. Woensdag 25 april brengt theatergroep Orkater het stuk in het Fortis Theater aan de Schie op de planken brengt. Rosabelle - Houdini begint op het punt dat de grenzeloze ambi tie van Houdini en de gretigheid van zijn publiek hem ertoe drij ven steeds raadselachtiger en gevaarlijkere toeren uit te halen. Hij speelt met het leven en lijkt de dood te tarten. Op het hoogte punt van zijn roem sterft echter zijn geliefde moeder. Om nog eenmaal bij haar te kunnen zijn, stort Houdini zich op het spiri tisme. Zijn beroepsmatige neus voor trucs, stunts en belazerij zorgt er echter voor dat het ene medium na het andere door hem worden ontmaskerd. Dit tot zijn grote verdriet, want zijn kans om nog eenmaal met zijn moeder in contact te komen, wordt met iedere ontmaskering kleiner. Rosabelle - Houdini is een ver rassende, muzikale theatervoor stelling die, zoals Houdini's leven, telkens van vorm en per spectief verandert. In de ongrijp bare en gelaagde composities van Vincent van Warmerdam herkent men het luidruchtige en aanstekelijke geschetter van het orkest in de 'medicine shows' en de sombere sonoriteit van de ontmoetingen met de doden. Na het lezen van één van de vele biografieën over Harry Houdini ontdekte regisseur Peter Blok een vruchtbare bodem voor een muziektheaterproductie voor Orkater in de reeks van legend arische Amerikanen. Houdini's levensverhaal, dat gekenmerkt wordt door een ongekende roem en heroïsche romantiek, kent in alle versies een leemte na het overlijden van zijn moeder. Het werd twee jaar stil rond Houdini die op de top van zijn internatio nale roem stond, de wereld uit daagde met onmogelijke stunts, 3.20 minuten onder water bleef en spookachtige talenten toebe deeld kreeg. De ware reden en invulling van deze duistere periode in Houdini's leven bleef voor het grote publiek een raad sel. Later beschrijven zijn talrij ke biografen de spirituele zoek tocht naar zijn moeder. Voor Orkater een ideaal uitgangspunt voor een levensecht verhaal en een startpunt voor fantasie waar mee inmiddels lovende kritieken werden binnengehaald. Zo oor deelde NRC Handelsblad: 'De begeleidende muziek, gecompo neerd door Vincent van Warmerdam, is zo prachtig en melancholiek-overheersend dat er bijna sprake is van een opera, in elk geval van een Sprechgesang. Hoofdrolspeler Porgy Franssen is aanvankelijk een nogal sjofele Houdini, maar aan het slot, wanneer hij een imitatie-Houdini mag spelen en tevens de echte Houdini, wordt hij verschrikkelijk goed'. Rosabelle Believe - Houdini door Orkater, te zien op woensdag 25 april (aanvang 20.15 uur) in het Fortis Theater a.d. Schie. Kaarten verkrijgbaar aan de kassa, telefoon: 010 - 2467 467. In het kader van Marlboro Flashbacks verdiept het Rotterdamse Handsome3Some zich komende maand in de IJslandse nachtegaal Björk. Björk geldt als een ongrijp baar muzikaal fenomeen met een oeuvre dat vol zit met grensoverschrijdende uitersten. Een vastomlijnde definitie is er moeilijk voor te geven. Kortom Björk is uniek en oorspronkelijk maar ook enigszins mys tiek. Woensdag 25 april zal Handsome3Some in Plan C hun interpretatie van Björks eigenzinnige materi aal geven. Bovengenoemde combinatie van factoren heeft Handsome3Some geïnspireerd om de muziek van Björk op de Marlboro Flashbacks podia te brengen. Handsome3Some timmert zelf ook hard aan de weg. Het ging het Rotterdamse trio al eerder voor de wind met een erkenning volle prijs als De Havenpop Award en prachtig CD-materiaal op "Listen.to/Handsome3some". De groep bestaat uit zangeres/gitariste Arjo Klingens, Marcel van As (drum mer) en bassist Matto Kranenburg. Het was altijd al een droom van de band om Björk eens te doen in het kader van Marlboro Flashbacks. Mag het daarom verrassend heten dat de complete Björk-set bijna al klaar lag toen Handsome3Some gevraagd werd om Björk te gaan doen? Nee, met zulke enthou siaste fanatici zeker niet. Een 'basic band benadering' moet het worden. Björk speelt live nooit met een band, terwijl dat nu bij Marlboro Flashbacks met Handsome3Some wel gaat gebeuren. Naast de reguliere bezetting worden er drie extra muzikanten toegevoegd om het repertoire een extra dimensie te geven. "Björks liedjes zijn namelijk behoorlijk complex en we willen het meteen goed aan pakken", zegt Arjo Klingens. "We willen het Björk-materiaal eer aan doen en als band geen half werk leveren." De bewonde ring voor Björk heeft vooral te maken met de all round aanpak, die begint bij het maken van de teksten en doorgaat tot en met productie en arrangementen. Ze heeft het onder controle. Dat spreekt Arjo Klingens aan: "Ze is niet zo'n wijsneus, die het con tinu voor het zeggen wil hebben. Ze weet waarover ze het heeft. Dat maakt haar heel bijzonder." Het is een uitdaging voor Handsome3Some; daar komt de band eerlijk voor uit. De fans horen zeker nummers als Army of Me, Play Dead en Hunter. Arjo Klingens: "Live speelt Björk haar songs ook nooit zoals ze op de CD staan, dus dat geeft ons genoeg vrijheid om ze een eigen interpretatie te geven." Unieke mix Handsome3Some bestaat sinds '94, al kennen Matto en Arjo elkaar al sinds hun jeugd. Matto was in die tijd ouder, groter, had coolere vrienden dan Arjo en zag haar aanvankelijk dan ook liever gaan dan komen. Hun lief de voor muziek bracht ze echter toch samen in de band Abartus Provocatus, waarmee zij David Bowie-covers speelden. Dan nog met Matto op gitaar en Arjo op keyboards. Later pakte Arjo de gitaar en Matto de bas. Arjo kende drummer Marcel toen ook al, maar vooral als leadzanger. Toen zij hem voor het eerst hoorde drummen, wist ze dat ze hem erbij wilde. Door zijn achtergrond als vocalist, wist Marcel meer van songstruc turen en dynamiek dan de mees te drummers. Na jaren samen spelen, ontwikkelde zich gaan deweg Handsome3 Some's bandgeluid, die unieke mix van gitaarpop/rock en dansinvloe- den. "Net als Björk vinden wij met Handsome3Some onze inspiratie in oorspronkelijk heid", aldus Arjo, die Roni Size, Rickie Lee Jones, Pearl Jam en natuurlijk Björk tot haar belang rijkste muzikale voorbeelden rekent. Hoewel zij als zangeres wel het 'gezicht' van de band is, maakt Arjo bij Handsome3Some niet in d'r eentje de dienst uit. Niet voor niets is 3Some het achtervoegsel. We hebben het hier over een echte band, de optelsom van de creativiteit van drie individuen. In eigen beheer bracht het drietal twee EP's uit: Cute Grrls en Fallen Out Of Space. De laatste was mede door de radiohit T behoorlijk succes vol, de band vertoefde met het nummer geruime tijd in de Cyber Top 50. Een platencon tract volgde en in mei '99 ver scheen de eerste officiële single: Do It Again. Dit was tevens het themanummer van de internatio naal uitgebrachte film The Delivery. Kort daarna volgde debuutalbum Listen.to/handso- me3some. Na ruim een jaar optreden in het clubcircuit en op festivals, verscheen in oktober 2000 de EP QUAB, waarop het typerende 'dance meets rock' geluid verder werd uitgediept. Een sound waarmee Handsome3Some binnen Nederland, en wellicht zelfs wereldwijd, is uitgegroeid een unieke band. Het leverde hen alvast een reeks uiterst succes volle Amerikaanse optredens op. "Amerika was geweldig", vertelt Arjo. "We speelden er op een rondreizend festival waar alleen maar acts speelden met vrouwe lijke artiesten als middelpunt. De reactie van het publiek was ongelooflijk, terwijl we daar niet eens een album uit hebben en ze ons helemaal niet goed kenden. We hebben natuurlijk een aantal CD's meegenomen om te verko pen, maar dat was het verder wel. Hoewel we natuurlijk wel de intentie hebben om ooit voet aan de grond te krijgen in Amerika, is het voor nu vooral de ervaring die niemand ons meer afneemt." Handsome3Some, Flashback To Björk, woensdag 25 april. Plan C. muziek tot een topsport maakt. De grote variëteit aan trommels maakt zowel hard en dynamisch als subtiel slagwerk mogelijk. Wadaiko Yamato is opgericht in Nara, de voormalige hoofdstad van Japan. Deze stad wordt gezien als de bakermat van de Japanse cultuur. Japan en Nara werden vroeger Yamato genoemd. De leden van de jonge drum- groep zien slagwerk als een muzikale oervorm die ieder mens vanaf de geboorte in zich draagt. Het ritme van de hartslag speelt een belangrijke rol in hun composities. Beat of the Spirit, 24 april, grote zaal Theater Zuidplein, aanvang 20.15 uur. Entree bedraagt f 40,75 (f 35,20 met CJP/R'dam Pas/Pas65) Voor reserveringen bellen met 010 481 65 00. De zussen Vanessa Bell en Virginia Woolf verliezen in hun tienerjaren hun moe der. Hun vader wil dat zijn hun leven in de geest van zijn vrouw voortzetten: altijd glimlachend en zich zelf wegcijferend voor haar gezin. Theatergroep De Kern heeft met Een Hechte Samenzwering een aan sprekend stuk neergezet over een levenslange vriendschap tussen twee zussen, en over hun geza menlijke liefde voor kunst en natuur. Zondag 22 april is de voorstelling te zien in de grote zaal van het Theater Zuidplein. De zussen Vanessa en Virginia blijken echter hele andere ambi ties en talenten te hebben. De één ontpopt zich tot een succes vol schijfster, terwijl de ander zich ontwikkeld als begaafd schilderes. Samen vormen de gezusters de spil van de 'Bloomsbury groep'. Deze Bloomsbury Groep is begonnen als een vrien denkring, genoemd naar de Londense wijk Bloomsbury waar de zussen woonden. Later richtte de groep zich meer en meer op alterna tieve kunstliefhebbers voor wie het esthetische van groot belang was en die zich afzetten tegen de verstikkende Victoriaanse moraal. Een Hechte Samenzwering is een toneelstuk zoals we die van De Kern gewend zijn. Met humoristische scènes en intrige rende dialogen. Over twee heel ge, hechte samenzwering. Een Hechte Samenzwering, 22 april, aanvang 20.15 uur. Kaarten kos ten f 30,80 (f 25,30 met CJP/R'dam Pas/Pas65). Twee dagen later komt de Japanse percussiegroep Wadaiko Yamato naar Theater Zuidplein. In de voorstel ling Beat of the Spirit brengt de slagwerkgroep muziek op immens grote trommels, die voor zowel religieuze ceremonies als voor communicatiedoeleinden in oorlogstijd worden gebruikt. Met polsdikke stokken worden de manshoge instrumenten bespeeld, wat deze vorm van Breeze of AIR Donderdag 19 april Lezingen door Georges Descombes (landschapsarchitect), Gerrie Andela (kunsthistoricus) en Maura Biava (kunstenaar). Calypso 2001, aanvang 19.30 uur, entree fl. 15,-. Jérome Bel - The show must go on Donderdag 19-20 april Danstheaterproductie waarin twintig jonge spelers een dialoog aangaan met een halve eeuw popmuziek. Rotterdamse Schouwburg, aanvang 20.15 uur, entree fl.27,50/ fl.22,50/ fl. 15.-. Informatie: tel.4118110. Theatergroep Maccus presenteert: Straf Donderdag 19 en 21 april Muziektheater over jonge gevangenen van nu. Over vrijheid en beperking, straf en beloning. Theater Zuidplein, entree fl. 10,-. Informatie: 010-2030207 of www.theaterzuidplein.nl. Thanks New Orleans Donderdag 19-22 april Muziekfestival - ode aan New Orleans voor 100 jaar jazz, pop en wereldmuziek. Workshops, masterclasses en concerten. Nighttown, Dizzy en De Doelen. Informatie: 070-3625850 of www.jwajazz.nl. Turks culturele avond Zaterdag 21 april Muziek, theater en volksdans. Met optreden van de populaire Turkse dichter Tayfun Talipoglu. Theater Zuidplein, entree fl. 15,-. Informatie: 010-2030207 of www.theaterzuidplein.nl. Paul de Leeuw presenteert! Zaterdag 21 april Mens en Gevoelens. Gastheer Paul Haenen met Annie de Rooy, Margreet Dolman, Olga Zuiderhoek, Michiel Borstlap e.a. Oude Luxor Theater, aanvang 20.00 uur, entree fl.35,-/fl.30,-. Res: 010- 4843333. Art Streams Vanaf 22 april Internationaal georiënteerde initiatieven laten hun werk zien van beeldende kunstenaars, die inhoud geven aan het thema Stromende Stad. Verschillende locaties. Voor actuele informatie zie www.art-streams.nl. Digital Playground on location Zondag 22 - 23 april Leren monteren, bewerken en renderen van impressies. De impressies worden op internet geplaatst; digital-playground.nl, staalkaarten.nl en uit.nl. Nighttown. Geef je z.s.m. op bij Mark: 010-4126031 of Mark@digitalplav-ground.nl. verschillende zussen, over zwan ger zijn van kinderen en zwan ger zijn van boeken. Over de angst voor de waanzin en de waanzin van de angst. Over het verlangen naar de dood en de verliefdheid op het leven, en over een levenslan- KiPS Handsome3 Some ontcij fert mystiek van IJslandse nachtegaal Foto: BEN VAN DUIN

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 19