Havens Heerlijkheden mmm Markante plekken tot leven gewekt Win gratis kaartjes Inclusief vervoer en maaltijden HAVENS HEERLIJKHEDEN 'De Straatloterij' is ultieme muzikale soap Spoorboekje Stadstoer MEI JUNI JULI AUGUSTUS Voor wie het is ontgaan: Rotterdam is dit jaar, samen met Porto, Culturele Hoofdstad van Europa. Ook zeventien gemeenten rond Rotterdam moeten er, onder het motto 'Havens en Heerlijkheden', aan geloven. Naast een aan tal overkoepelende projecten, die uitgebreid op deze pagina worden beschre ven, vinden in de deelnemende gemeenten tal van concerten, theatervoor stellingen, vertellingen, tentoonstellingen, architectuurprojecten en andere manifestaties plaats. Uitgebreide informatie over de activiteiten is te vinden in een kleurrijk pro grammaboekje, verkrijgbaar bij gemeentehuizen, VVV's, bibliotheken en culturele instellingen. Gedetailleerde, actuele programma-informatie is te vinden op internet {www.haveitsenheeHijkheden.nl) en via telefoonnummer 015-215 45 88. Lezers van Wegener Huis-aan-Huiskranten maken kans op gratis kaarten voor de Culturele Stadstoer. Meedoen is heel eenvoudig. Stuur vóór vrijdag 4 mei een kaartje of een e-mail en ding mee naar twee gratis plaatsbewijzen voor een Culturele Stadstoer. Het adres is Wegener Huis-aan-Huiskranten, afdeling promotie, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam; het e-mailadres is promotie@havenloods.wegener.nl. Vermeld op het kaartje of het e-mailtje duidelijk naam, adres, telefoonnummer en de gekozen Stadstoer; voor de zekerheid kan er ook een tweede keuze aange geven worden. Er zijn dertig setjes van twee kaarten beschikbaar. De winnaars krijgen de kaartjes ruim tevoren thuisgestuurd. Kolk m m woensdag 9 tot en met zondag 13 mei Theatervoorstelling op locatie. Schiedam, Oude Sluis. Aanvang 22.00 uur. Entree 15 gulden, 12,50 gulden (CJP, 65+), via Ticket Service 18 gulden. Informatie VVV Schiedam 010-473 30 00. juni-september Kinderkunstroute, Nieuwe Waterweg, Hoek van Holland. Gratis. Informatie: VVV Hoek van Holland. zaterdag 9 juni Full Moon Barendrecht. Beeldende kunst van Joseph Semah en Felix Villanueva. Eiland van Saenredam. Opening op 9 juni met dans van Pieter de Ruiter. Kunstwerk te zien tot eind 2001. zaterdag 16 juni t/m zondag 15 juli Stedelijke oorsprongen Beeldende kunst in de Babbespolder-oost, Vlaardingen. Vijf beeldende kunstenaars maken kunstprojecten in de wijk. Gratis. Informatie: www.havensenheerlijkheden.nl. dinsdag 19 t/m vrijdag 22 juni De Laatste Rede Theatervoorstelling op verschillende locaties, Maassluis. Aanvang 21.00 uur. Kaarten: 12,50 gulden, verkrijgbaar bij St. Promotie Maassluis, Dr. Kuyperkade 7, 010-591 76 69. Dinsdag 19 juni t/m zondag 15 juli Candide Familievoorstelling Jeugdtheater Zuid-Holland., tournee door alle gemeenten en Rotterdam. Diverse buitenlocaties. Gratis. Bij slecht weer informeren: 06-106 707 59. zaterdag 23 juni Nieuwe Barden, Nieuwe Geluiden Muzikaal spektakel op het Schouwburgplein, Rotterdam. Gratis. Informatie www.havensenheerlijkheden.nl. vrijdag 29 juni, zaterdag 30 juni Stadserffestival Schiedam, informatie VVV Schiedam, 010-473 30 00. zondag 1 juli Nieuwe Barden, Nieuwe Geluiden Muzikaal spektakel op het Schouwburgplein, Rotterdam. Gratis. Informatie www.havensenheerlijkheden.nl. zaterdag 25 en zondag 26 augustus JazzPlus Jazz/popfestival in Albrandswaard, Kasteel van Rhoon, nh-kerk in Rhoon. Zaterdagmiddag 14.00 uur, avondprogramma vanaf 20.00 uur. Zondagprogramma vanaf 12.00 uur. Diverse artiesten op verschillende podia, onder anderen Harry Muskee Band, Candy Dulfer. Gratis. Zondag picknick in het park bij het kasteel, www.havensenheerlijkheden.nl. dinsdag 28 augustus t/m zaterdag 1 september Archipelago Architectuur, Spijkenisse, Maasboulevard. Dwalen in een kleur rijke opblaasstad van pvc. Open van 14.00 tot 20.00 uur. Kaarten 5 gulden, verkrijgbaar bij De Stoep, Uitstraat 43 en op locatie. Telefonische informatie: 0181-69 61 11; internet: www. des toep. n u dinsdag 28 t/m vrijdag 31 augustus Lunatics - Mare Tranquilitatis Theatervoorstelling, Terrein Baris Groep. Aanvang 20.30 uur. Entreeprijs 15 gulden. Kaarten verkrijgbaar bij De Stoep, Uitstraat 43 en op locatie. Telefonische informatie: 0181- 69 61 11; internet: www.destoep.nu. Het reizen in de regio Rotterdam wordt de bezoeker gemakkelijk gemaakt. Alle programmaonderdelen in de zeventien gemeenten zijn voorzien van een mogelijkheid om de locatie te bereiken per open baar of georganiseerd vervoer en bij alle projecten kan de bezoeker gebruik maken van een culinair arrangement. Net als het totale pro gramma kennen ook de vervoers- en culinaire onderdelen een grote variatie. Er wordt gereisd per bus, boot of metro; het culinaire aspect wisselt van een compleet diner in een nabijgelegen restaurant tot een eenvoudig lunchpakket voor onderweg. Albrandswaard Iedere 2e zaterdagmiddag van de maand: 14.00-16.00 uur Barendrecht Iedere le woensdagmorgen van de maand: 10.00-12.00 uur Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk Iedere 2e donderdagmiddag van de maand: 14.00-16.00 uur Bernisse Iedere 2e donderdagmorgen van de maand: 10.00-12.00 uur Brielle Iedere 2e woensdagmiddag van de maand: 14.00-16.00 uur Capelle aan den IJssel Iedere le donderdagmorgen van de maand: 10.00-12.00 uur Dordrecht Iedere 3e donderdagmorgen van de maand: 10.00-12.00 uur Hellevoetsluis Iedere le donderdagmiddag van de maand: 14.00-16.00 uur Maassluis Iedere le zaterdagmorgen van de maand: 10.00-12.00 uur Ridderkerk Iedere le woensdagmiddag van de maand: 14.00-16.00 uur Rozenburg Iedere 2e zaterdagmorgen van de maand: 10.00-12.00 uur Schiedam Iedere 3e woensdagmorgen van de maand: 10.00-12.00 uur Spijkenisse Iedere 3e woensdagmiddag van de maand: 14.00-16.00 uur Vlaardingen Iedere 3e vrijdagmorgen van de maand: 10.00-12.00 uur Westvoorne Iedere 2e woensdagmorgen van de maand: 10.00-12.00 uur Dinosaurus ontsnapt Naast deze muzikale soap bege leidt Jaap Schallenberg nog een project van 'Nieuwe barden, nieuwe geluiden'. Dat vindt plaats in Ridderkerk, met negen tig kinderen op de basisscholen De Noord, De Botter, De Fontein en De Regenboog. De titel is 'Dinosaurus ontsnapt' en het verhaal gaat over een klas die een museum met een tentoon stelling over dinosaurussen bezoekt. Een kind maakt vervol gens een reis door de tijd. Uiteindelijk komt alles weer terug in het museum. Was het een droom of toch echt? 'De Straatloterij' wordt op 30 juni in Dordrecht uitgevoerd op het Hof of het Groothoofd. Op 1 juli vindt de uitvoering op het Schouwburgplein in Rotterdam plaats. 'Dinosaurus ontsnapt' wordt op 20 juni in 'de Fakkel' in Ridderkerk uitgevoerd en op 23 juni op het Schouwburgplein in Rotterdam. Jehanne Hulsman met jeugdigen is wel de Arbeidsinspectie. Om te voorko men dat de spelers te veel uren draaien, moet bij Candide met twee casts gewerkt worden. En terecht, stelt Mutsaers. 'Alles wat we doen is liefdevol naar de kinderen toe. Ze hebben ook hun school en andere bezigheden. Dat mag niet onder het toneel spelen lijden.' Candide is een voorstelling voor jong en oud. En voor alle sma ken. 'De muziek die ik tot nu toe gehoord heb, kent vele stijlen. Dat is ook niet verwonderlijk. De jonge bariton Gerrit Heida is vertrouwd met klassiek, terwijl onze leerling Joyce van Berkel uit de pophoek komt. Frits Lambrechts komt weer meer uit de kleinkunst. Het gaat van klas siek tot rap.' De voorstellingen van Candide vinden plaats in de open lucht. Als het weer parten speelt wordt naar een overdekte plek uitgewe ken. Best spannend, erkent Mutsaers. 'Maar we hebben alle scenario's al verzonnen. Dat het weer vlak voor de voorstelling omslaat en we hebben ook al verzonnen dat we het podium in een sporthal hebben opgebouwd en het een uur van tevoren het mooiste zomerweer is dat je je voor kunt stellen.' Per voorstel ling is om het podium - de bezoekers zitten in een cirkel - plaats voor twee- a driehonderd toeschouwers. De toegang is gratis. Speellijst Candide is te zien in Capelle aan den IJssel (19 en 20 juni, Stadsplein), Ridderkerk (21 juni, Oosterpark), Barendrecht (22 juni, park Buitenoord), Rhoon (23 juni, park Jan Cornelispolder), Dordrecht (24 juni, Het Hof, ook een voorstel ling om 19.30 uur), Bergschenhoek (26 juni, De Leeuwenkuil), Schiedam (27 juni, Beatrixpark), Vlaardingen (28 juni, 't Hof/Oranjepark), Maassluis (29 juni, Lepelaarplantsoen), Spijkenisse (30 juni en 1 juli, Centrum Park), Bernisse (3 juli, polder Stompaard), Brielle (5 juli, Bastion 9), Westvoorne (6 juli, De Hofwei), Hellevoetsluis (7 en 8 juli, Plein Fort Haerlem), Berkel en Rodenrijs (10 juli, Het Hoge Land), Bleiswijk (11 juli, recreatiegebied Rottemeren), Rozenburg (nader te bepalen) en Rotterdam (12 tot en met 15 juli, Museumpark. Bij twijfel over de exacte locatie (slecht weer).kan gebeld worden met 06-106 707 59. Aanvang is, tenzij anders vermeld, 19.30 uur, op zondagen 15.00 uur. Meer informatie over de Jeugdtheaterschool Zuid- Holland is te vinden op de web site www.jeugdtheaterschool.nl. Rob Kokkelink Ik Candide wordt opgevoerd door veertig leerlingen van de theaterschool én de professione le acteurs Frits Lambrechts en Dorine Niezing. Ook het 'rand- gebeuren' als regie (Theo Ham), tekst (Carel Alphenaar) en muziek (Erik de Reus) is in han den van professionals. De com binatie tussen profs en amateurs loopt volgens zakelijk directeur Mutsaers gesmeerd. 'Wij gelo ven in samenwerking tussen mensen, het samen willen doen. Neem Frits Lambrechts, een prettig mens. Hij neemt de kin deren op sleeptouw, om zo samen een voorstelling te maken. En vergeet niet dat we hier wel met amateurs op behoorlijk niveau te maken heb ben. De lat ligt redelijk hoog.' Overigens heeft de theaterschool wel vaker met dit bijltje gehakt. Naast het geven van les in onder meer Lekkerkerk en Capelle aan den IJssel, verzorgt de theater school regelmatig een voorstel ling met professionele theater mensen, zoals Barry Stevens en René Groothof. Praktische hobbel bij het werken Dat Brielle een sfeervolle oude dorpskern heeft, is buiten de gemeentegrenzen wel bekend. En dat de vele monumen ten in Dordrecht het bekijken meer dan waard zijn, zal voor de meeste mensen uit de regio Rotterdam ook geen verrassing zijn. Maar een cultuurtoer door Capelle aan den IJssel of Barendrecht... maar weinig mensen zullen het in hun hoofd halen. Ten onrechte, zo zal blijken uit het project Culturele Stadstoer. In alle zeventien gemeenten van Havens en Heerlijkheden worden tot en met septem ber maandelijks rondritten verzorgd onder leiding van een gids. Per bus, te voet of met de fiets. We namen een kijkje in Barendrecht. Samen met gids Coby de Vries - zij doet vier tochten, de andere drie staan onder leiding van ste denbouwkundige Walter de Vries - stappen de deelnemers in bij het station. De tocht voert langs het Kruispunt en de Zeeheldenwijk, de eerste pro jectmatige bebouwing na de oor log (1951-1954) via de wijk Bijdorp, de Voordijk met op nummer 243 een rijksmonument en de klokgevel van Medisch Centrum Bijdorp naar nieuw bouwwijk Carnisselande. Daar is aandacht voor het kunsten plan, het 'elastisch perspectief' genoemd. Net deze dag werd de luifel geplaatst met een grote kraan over een van de drie brug gen in de as van de wijk. Daarna gaat het richting Smitshoek, het Riederpark waar een Rosarium aangelegd gaat worden. Over de Bakkersdijk gaat het verder met zicht op Portland. Het was vroeger niet makkelijk om hier te bouwen, want onder de kleilaag die ont staan was door de St. Elizabethsvloed lag een veen laag van tien meter, vertelt Coby. Men moest gaan bouwen op plekken waar er een zandlaag lag op de veenlaag. Zo'n plek wordt een donk genoemd en daar kon men de boerderij bou wen. De Portlandpolder wil men in de toekomst teruggeven aan de natuur. Gemaal Breeman krijgt een vermelding en verder gaat het de Achterzeedijk op met het zoetwatergetij dengebied de Carnisse Grienden. Dan even naar het restant van de brug (gebouwd 1885-1888) over de Oude Maas, die vervangen is door de Heinenoordtunnel. Deze brug was de grootste drieschar- nierenbrug van Europa. Coby wijst aan waar de stoomtram heeft gereden, waar het Oude Veerhuis heeft gestaan en waar het oude haventje was. Richting Barendrechtse weg ziet men een verhoging in het landschap rechts van de dijk, dit wordt een begraafplaats, net als vroeger. De Zuidpolder, die deels moe rasbos gaat worden, wordt even eens genoemd. Via de rand van Heerjansdam over de Noldijk en verder de Ziedewijdse Baan - de banen hebben de dijken vervan gen voor het verkeer - de Buitenlandse Baan, het Jaagpad op, met een blik op het Saenredameiland van Lucien den Arend. Uiteindelijk belandt men in de oude dorpskern, waar heel veel over te vertellen is. Dit gebeurt normaal gesproken tijdens een wandeling, maar nu het zo regent volgt de uitleg in de bus. Er is het mooie verhaal over de grote klok van de Dorpskerk en de Duitsers en het verhaal over het oproer naar aanleiding van de naam Diggels. Daarna gaat de bus terug naar het NS station. De inzittenden, Barendrechter of niet, zijn weer heel wat wijzer geworden. Kaarten voor de stadstoer zijn verkrijgbaar bij Ticket Service (0900-300 12 50, 99 cent per minuut) en in enkele gemeenten ook bij gemeentehuis, VVV of bibliotheek. Kosten zijn 10,00 gulden per persoon (bij reserve ringen via Ticket Service komt daar 2,75 gulden bij). Stadstoer op internet De Culturele Stadstoer is ook op internet te bezoeken. Door mid del van foto's, filmpjes, anima ties en geluiden ontstaat een vir tuele reis langs grachten, straten, pleintjes, kerken, havens, open plekken en parken. Op www.culturelestadstoer.nl wordt men verleid om achter de com puter vandaan te komen en de gebouwen en pleinen van de Havens Heerlijkheden in het echt te gaan bezichtigen. Sandra van Duuren 'Dolend door de periferie op zoek naar je thuishaven.' Dat is het uitgangspunt van Havens en Heerlijkheden. Niet verwonderlijk dat juist Voltaire's Candide de inspiratie bron is voor de gezongen toneelvoorstelling, die in alle deelnemende gemeenten te zien is. Want de gelijknamige hoofdpersoon uit het boek is op zoek naar geborgenheid, een thuis. Noem het voor het gemak 'geluk'. Een thema dat na eeuwen niets aan actualiteit heeft ingeboet. 'Jongeren van nu hebben alles. Een mobiele telefoon, een computer, noem maar op. En toch zijn ze nog steeds op zoek. Op zoek naar de beste van alle werelden', aldus Lambert Mutsaers van de Jeugdtheaterschool Zuid- Holland. rische kijk op een soap'. Het geheel duurt ongeveer drie kwartier. Het is natuurlijk altijd weer de vraag of alles wat nog geschre ven en ingestudeerd moet wor den op tijd af zal zijn, maar dat hoort bij dit soort werk. 'Zonder die spanning zou het nooit afko men. Het kan ook inspirerend werken.' Eerst worstelen met noten op papier, voordat er een vorm ontstaat. In het repetitiegebouw zit muzikaal leider Jaap Schallenberg achter een kleine tafel met een ongelofelijke hoeveelheid papier, waarop allemaal zwarte bolletjes staan. In groepjes staan de zangers voor hem en zin voor zin studeren zij stukjes in van wat straks een eigentijdse muzikale soapvoorstelling gaat worden. 'Biertje pakken' en 'geld' zijn wat van de woorden die vallen en die een belangrijk deel uitmaken van de inhoud van het kersverse stuk, waarvan de inkt zowat nog nat is. Karei de Wit (com ponist/musicus) en Keimpe de Jong (tekstdichter/musicus) kregen de schrijversopdracht in het kader van 'Nieuwe barden, nieuwe geluiden', onderdeel van Havens en Heerlijkheden. Speciaal voor dit project zijn in de gemeen ten rond Rotterdam nieuwe ensembles geformeerd, in ongebruikelijke samenstellingen en niet bang voor onge wone klanken. Jaap Schallenberg vertelt hoe alles bij elkaar kwam. 'Uit ver schillende verenigingen en losse aanmeldingen is dit gelegenheidskoor van zo'n dertig zangers ontstaan. Er zijn zangers uit Ons Koor, Inter Amicos en gramma dat over een dergelijke show gaat. De televisie, samen met de plaatselijke kroeg zijn de plaatsen waarop deze soap zich afspeelt. Een bepaalde straat heeft het gerucht gehoord dat de prijs in hun straat zal gaan val len. Er ontstaat een groeiende spanning als steeds meer inwo ners alles in willen zetten om maar zoveel mogelijk binnen te halen. Die aangelegde druk, gezien door de verhalen van 'gewone' mensen en op de ach tergrond voortdurend de ideaal beelden van het televisiepro gramma, vormen de kern van deze musical. Karei de Wit noemt het een 'gezon- g e n sati- ande- re met Inter Amicos gewerkt. Jaap: 'Het verhaal achter 'De Straatloterij' is het televisiepro- Cantio, maar ook mensen die zich indi vidueel aangemeld hebben. Vanuit de kooropstelling zullen straks de twaalf solis ten naar voren komen. De rollen worden bij de voorstellingen afgewis seld er zijn twee solisten voor elke rol.' Jaap woont nu vijftien jaar in Dordrecht en is ongeveer twintig jaar dirigent van Ons Koor, dat operette repertoire ten gehore brengt en bij het Dordts Dames en Herenkoor dat een repertoire heeft dat van Marlène Dittrich tot middeleeuwse muziek strekt. Hij leidt zelfstan dig muziektheaterproducties en heeft in die hoedanigheid onder Havens Heerlijkheden wordt gesponsord door Wegener Huis-aan-Huiskranten Perifere stad: een beeld ven de regio Rotterdam

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 21