jaËL, 'Als broekie in de haven moetje sterk in je schoenen staan' Prijsvraag B rmmm J v 'i a N h* q 29.95 59.95 WEEK 16-28CT-7 Elke week een ander beroep in woord en beeld op woensdagavond tussen 21.30 en 22.00 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant. Foto's: JANSSEN DE KIEVITH Michel van Dijk (28) is assis tent wachtchef bij Koninklijke Vopak NV, het grootste bedrijf ter wereld in tankopslag en chemische distributie. Ter ondersteuning van de wachtchef - bij zijn afwezig heid als vervanger - stuurt hij de operationele buitendienst (operators) op de terminal aan. Het bedrijf heeft wereld wijd bijna 70 terminals met opslagtanks voor minerale oliën (benzine, diesel, stooko lie), chemicaliën en eetbare oliën (zonnebloemolie, palmo lie). De lege opslagtanks wor den eigenlijk aan iedereen ver huurd. Meestal aan de olie industrie en de chemische industrie. Vopak fungeert niet als tussenpersoon of groothan delaar, maar levert logistieke diensten aan de chemische industrie en de olie-industrie. Zij exploiteert daarbij tank- terminals en chemische distri butiecentra. Michel is werk zaam op de terminal aan de Moezelweg in het Eu ropoortgebied. Op de MAVO kon Michel zijn pak ket aanvullen met praktijkgerichte vakken op LTS-niveau zoals vakte kenen en installatietechniek. 'Ik was altijd al geïnteresseerd in de tech niek. Al vroeg had ik een brommer tje waaraan ik regelmatig sleutelde'. Met op 16-jarige leeftijd z'n diplo ma op zak, ging Michel mede op aandrang van zijn ouders naar de MTS en koos voor de richting pro ces- en milieutechniek. In het derde studiejaar liep hij vast. Was niet meer gemotiveerd en wilde net zo als z'n vrienden werken en geld gaan verdienen. Via een uitzendbu reau kwam hij terecht bij het labora torium van Unilever Research in Vlaardingen. Als levensmiddelen operator in een pilot project. 'We draaiden fabrieksmatige processen om te kijken wat de problemen wa ren. Alle gegevens werden verza meld en het probleem door de diver se managers op de plants opgelost'. Werk, dat hij heel leuk vond. Echter na anderhalfjaar was het project ten einde en kon Michel als alternatief het magazijn in. Dat zag hij niet zo zitten. 'Een vriend vertelde mij wat z'n werk als operator inhield. Dat trok me toch wel aan. Veel vrijheid, werken met de techniek en werk zaam in de buitendienst. Via een open sollicitatie kon Michel in 1992 bij Van Ommeren als derde operator aan de slag. Op de terminal in de Europoort, waar hij nu nog werkt. Hij werd eerst gedetacheerd op het Splitter project, dat op de ter minal liep. Binnen drie jaar werkte hij zich op tot eerste operator. 'Ik kwam binnen als jonge knul. Als je niet goed wilde luisteren werd je aan je oren getrokken en vertelt hoe 1 het wel moest. Als broekie in de ha ven moet je sterk in je schoenen staan'. Ondertussen pakte hij in de avonduren z'n MTS studie weer en behaalde alsnog het diploma. Toen dat project definitief in andere han den kwam, kon Michel er in dienst treden. Dat deed hij niet en koos voor van Ommeren. Hij kon de op leiding tot steroperator (vervanger in de controlekamer) gaan volgen. Gelijktijdig wilde Michel de HTS gaan doen. Na aan halfjaar kreeg hij de functie van assistent wachtchef aangeboden. 'Die interne opleiding kostte me te veel tijd om de HTS er bij te doen. Ik heb dat momenteel op een laag pitje gezet'. Wat heeft Mi chel in die twee jaar als assistent wachtchef gedaan? 'Ik heb me me de door interne opleidingen toch wel als een volwaardig medewerker in de controlekamer kunnen ont plooien'. Controlekamer Het merendeel van de aangevoerde producten komt per schip aan. Dan begint het werk van Michel. 'Bij voorbeeld een gas condensaat wordt aangeleverd vanuit een gasveld in de Noordzee. Met een groot zee schip aan de steiger. We begroeten het schip. Gaan aan boord met de papieren. Nemen de manipulaties door zoals de hoeveelheid, de groot te van de partij, welke aansluitingen er gebruik moeten worden, in welke tank(s) het product gelost moet wor den enzovoorts'. Op basis vdn die gegevens worden de operators door Michel vanuit de controlekamer aangestuurd. 'Leiding A moet bij voorbeeld aangekoppeld worden en we gaan het vervolgens verpompen naar leiding B'. De operators wor den aangestuurd om het traject op te lijnen. 'In grote lijnen wil dat zeg gen het product uit het schip ver pompen naar de tank en opslaan. Het beheren van de kwaliteit en kwantiteit van het product. Vervol gens het afleveren van het product. Het verpompen van het product naar de havens waar de onder ande re binnenvaartschepen liggen. Som mige producten worden via pijplei dingen getransporteerd'. Processen, die Michel vanuit de controlekamer bewaakt. 'Elke tank heeft z'n eigen meetsysteem. Daarop kunnen we ie dere beweging van het product zien. Of de tank oploopt of afloopt en hoe hard dat gebeurt. De leidingsyste men kunnen bekeken worden. Zien of de tank open of dicht staat. Zo be palen we hoe het leidingtraject op gelijnd moet worden om van punt A naar B te komen'. Michel komt na genoeg niet de controlekamer uit. Soms toch wel. Wanneer operators op het terrein tegen problemen aan lopen en om veiligheidsronden te lopen. 'We kijken of de mensen op het terrein volgens de veiligheids voorschriften werken. Omdat we verantwoordelijk zijn voor de hele terminal en voor derden die op het terrein lopen'. Beroepsinformatie De MBO-opleiding voor procesope rator kan in in het dagonderwijs of in een combinatie van leren en wer ken gedaan worden. Als vooroplei ding geldt minimaal VBO of MAVO diploma met wiskunde en natuur kunde op C-niveau of een over- gangsbewijs van 3 naar 4 HAVO/VWO. Met een HAVO di ploma ben je toelaatbaar tot het tweede leerjaar. Voor beide oplei dingen wordt het les- en boekengeld voor je betaald. Bovendien krijgen de leerlingen die de dagschool vol gen tijdens de stageperiode een ver goeding. De leerlingen die werken/leren doen ontvangen maan delijks een vergoeding. Om toegela ten te worden moet je wel gemoti veerd zijn en bereid gedurende de opleiding en de periode daarna je maximaal in te zetten. Het Scheep vaart en Transport College in Briel- le, ROC Zadkine, Centrum Vakop leiding Rijnmond en E.ON Benelux werken hierbij nauw samen. Voor nadere informatie: STC Brielle 0181-41 27 99, ROC Zadkine 010- 423 79 10 of bezoek de website www. procescollege, nl. Por* of Rotterdam STADS RADIO, Wegener huis-aan-huiskranten Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. asic Zomertop, kleuren. *5 7/8 ruitbro slag. 4 Vv Of,5 m Ruiten hemd 100% katoen Bi-stretch broek, wolmix. Oxford hemd. 24.95 2-delige set, T-shirt mei top 92-122 22.95 T-shirt met print. 92-122 19*95 met top.92-122 22.95 Stretch jeansbroek. 92-122 Skatebroek. 92 -122 39.95 Broek met fruitprint.92-122 5-Pocket jeans. WERKEN in Wereldhaven Rotterdam Hffii door: ROGER HUYS Deze serie Werken in wereldhaven Rotterdam toont u verschillende beroepen in woord en beeld Welk beroep herkent u in deze rebus? Als u het antwoord weet maakt u kans op twee kaarten voor een speciale rondvaart door de Rotterdamse haven op 8 juni a.s. of een havenverrassings pakket. Schrijf uw antwoord op een briefkaart en stuur uw kaart vóór 26 april naar: Wegener Huis-aan-huiskranten, havenprijsvraag, postbus 1980. 3000 BZ Rotterdam. Mailen kan ook. havenprijsvraag@ havenloods. Wegener nl Win een havenrondvaart met de Thalassa of één van de drie haven verrassingspakketten. De oplossing in week 14 was 'maritiem officier'. De prijswinnaars zijn C.M. Vink-Forman uit Ridderkerk (rondvaart), A. Landman uit Zuidland, J. Eilers uit Schiedam en A. Guldemond-v.d. Blom (allen een havenpakket). :sUOVtUÈUtüu,1 L_ J r

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 7