Één hoogtepunt per jaar voor PAC-lopers Blessure houdt topveteraan in spanning Sportieve hoofdstad en culturele hoofdstad ineen Marathon Expo weer in gebouw Cruise Terminal ROTTERDAM MARATHON 8 Nieuw parcours voor marathon Nederland kampioenschap marathon terug in Rotterdam Rotterdamse pruikenmaker blij met ronde door zijnCrooswijk Marathon volgen met RET dagkaart 16 - 1044 De ruim tienduizend deelnemers aan de Fortis Marathon Rotterdam zullen zondag 22 april om exact 12.00 uur bij het stadhuis op de Coolsingel wor den weggeschoten. Tot 17.00 uur hebben de lopers daarna de tijd om de finish, ook aan de Coolsingel, te bereiken. De 42 kilometer en 195 meter die de deelnemers dit jaar afleggen voeren hen langs een ander, in ieder geval gezelliger, en met een beetje gelük ook sneller par cours. Grootste verschil met voorgaande jaren is dat, nadat de Erasmusbrug voor de tweede keer genomen is, de deelnemers niet via de Maasboulevard in de richting van het Kralingsebos gaan, maar tussendoor, via Crooswijk gaan. Op het gedeelte Churchillplein, Blaak, Mariniersweg, Vondelweg, Warande, Ammanplein, Boezemweg, Boezemsingel, Boezemstraat, Nieuwe Boezemstraat, kunnen de deel nemers andere lopers tegenko men. Deze route wordt in omge keerde volgorde ook weer geno men nadat het Kralingsebos is gerond. Om toch aan de vereiste afstand te komen is overigens wel een lus op de Hoofdweg in Prins Alexander aangebracht. Voor het publiek zijn er al vanaf 's morgens vroeg activiteiten. Op dat moment concentreren ze zich nog bij de Blaak, maar zodra het startschot heeft geklonken, zoeken veel mensen een plaatsje langs het parcours om vrienden, familieleden en bekenden voorbij te zien komen. Vanzelfsprekend is het moment waarop de lopers voorbij komen afhankelijk van de snelheid. Zo worden de eerste lopers al rond 12.30 uur bij het 10 kilometer- punt aan de Vaanweg verwacht, terwijl het dan nog ruim drie kwartier wachten is op de laatste lopers. Op het 20 kilometerpunt aan de Stadionweg is het ver schil al bijna anderhalf uur, tus sen 13.00 en 14.30 uur. Veel publiek zal er naar verwachting blijven in de buurt van de Blaak, waar ook het 25 kilometerpunt is. Even na 13.15 uur komen de eerste lopers daar voorbij, ter wijl de laatste nog na 15.00 uur in de richting van het Kralingsebos gaan. Vanaf het passeren van de eerste lopers blijft het daar druk. O het moment dat de laatste lopers op de heenweg passeren zijn de top- lopers immers al lang en breed gefinisht. Altijd een goede plaats om te gaan staan is het 35 kilometer punt, het punt van de man met de hamer. Dit jaar is dat punt aan de Hoofdweg. De eerste lopers zijn daar rond 13.46 uur, de laat ste deelnemers sjokken er rond 16.13 uur voorbij. door DICK SNIJDERS Met de grootste groep lan- geafstandslopers van Nederland is de Rotterdamse atletiekvereni ging PAC al jaren hofleve rancier in deelnemers aan de Rotterdam marathon. De weken voorafgaand aan het evenement van het jaar gaat het op het complex bij het Kralingsebos dan ook over niets anders dan die 42 kilometer. Of misschien wel vooral over alles wat zich afspeelt tussen het 30 km punt en het finish- doek op de Coolsingel. "We zijn allemaal zo'n beetje aan elkaar gewaagd," zegt Mike Lie-A-Lien, voorafgaand aan wat zo'n beetje de laatste trai ning voor de marathon moet zijn. Hoewel het al enige tijd alleen maar zaak is het gevoel vast te houden, kan de groep van ongeveer vijftien atleten bijna niet wachten om toch nog wat kilometers te gaan maken. Schuin achter Lie-A-Lien zit Michael van Dijk heftig te schudden bij de opmerking van de eerste. Hoewel de lopers alle maal wel binnen de drie uur wil len finishen, blijken de ambities en de verwachtingen nog behoorlijk uiteen te lopen. Terwijl Van Dijk zelf hoopt op een tijd in de buurt van de 2.55, denkt Lie-A-Lien nog wel een kwartiertje voor het verstrijken van die toch al magische grens van drie uur te kunnen finishen. Veruit het grootste deel van de deelnemers aan de Rotterdam Marathon, heeft als belangrijk ste doel de heroïsche afstand te volbrengen. Een mooie tijd is leuk, maar bijna iedereen is tevreden als de Coolsingel een maal is bereikt. Voor deze groep PAC-lopers is dat anders. Ze kunnen zich dan wel niet meten met de topatleten die fulltime met hun sport bezig zijn en ten minste twaalf trainingen per week afwerken, maar het lopen van een 'acceptabele' tijd staat toch voorop. Met dat doel heb ben ze veel, zo niet alles, opzij gezet. Klachten Behalve voor plotseling opdui kende blessures zorgt al hun trai- ningsarbeid vooral voor klach ten van vriendinnen, echtgenotes en andere familieleden. "Maar dat zijn vooral de eerste drie maanden van het jaar," doet Michael van Dijk nog een poging tot relativering. "In die periode wordt de basis gelegd voor een goede prestatie in april. In januari lopen we vijf keer per week, in februari zes keer en in maart zeven keer. Op een gege ven moment was het zelfs zo gek dat we vrijdagochtend om zeven uur al weer klaar stonden om te gaan lopen. Nog maar een paar uur nadat we donderdagavond onder de douche vandaan waren gekomen. Inderdaad schiet je gezinsleven er dan soms wel bij in, Je moet soms prioriteiten stellen. En natuurlijk dingen proberen te combineren. Voor mijn werk reis ik de hele wereld over. Het eerste wat ik inpak als ik op reis ga, zijn mij loopschoe nen." Trainen voor de marathon is een aanslag op je gezinsleven, maar soms ook op je gestel. "De kans op overbelasting is groot," heeft Rob Verhorst afgelopen seizoen onder vele anderen gemerkt. "In de aanloop naar deze marathon heb ik bijvoor beeld een behoorlijke irritatie aan mijn achillespees opgelo pen. Gelukkig ben ik daar nu overheen en denk ik een goede marathon te kunnen lopen." Maar wat goed is voor de één, blijkt ook in deze groep teleur stellend voor de ander. Mike Lie-A-Lien loopt op 22 april nog maar zijn vierde marathon, maar geeft met zijn voorspelde eind tijd tussen de 2.45 en 2.50 zelfs nog de indruk aan de voorzichti ge kant te zijn. "Vorig jaar zat zo'n tijd er al in," vertelt hij. "Ik zat toen met 2.41 op de 40 km. Maar op dat punt schoot het in mijn linkerkuit en kon ik een goede tijd wel vergeten. Dit jaar heb ik veel beter naar mezelf geluisterd. In de voorbereiding heb ik meer op mijn snelheid gelet. Het voelt allemaal erg goed aan. Ik heb gewoon een hele goede voorbereiding gehad." Vis Die voorbereiding vindt plaats tijdens de trainingen, maar bij voorbeeld ook aan de eettafel. "Als je goed wilt presteren moet je daar ook met je leefgewoontes rekening mee houden," vindt Lie-A-Lien. "Zo heb ik veel vis gegeten en nu volgt nog een paar dagen met koolhydraatrijke voe ding. Tja, en dan moet het gewoon lukken." De groep voor aanvang van een van de laatste trainingen Op een heel andere manier heeft Nico Huyts een zelfde gevoel. Hij blijkt met een heel ander idee een intensieve voorberei ding achter de rug te hebben. "Ik sta er echt heel goed voor," klinkt het optimistisch. "Garanties heb je natuurlik niet, maar ik heb er wel heel hard voor getraind. Met die zes keer per week wil ik dik binnen de drie uur kunnen finishen. Vorig jaar heb ik voor de eerste keer sinds tien marathons boven de drie uur gelopen. Dat moet nu in ieder geval beter. Een tijd van 2.54 lijkt me erg mooi." Voor Huyts is de 2001-editie van de Rotterdam Marathon voorlo pig zijn laatste poging de klas sieke afstand in een aanspreken de tijd te beëindigen. "De jon gens weten het nog niet eens," verklapt hij, "maar ik wil begin nen aan een managementstudie en dan zit zes keer trainen per week er voorlopig echt niet meer in."Allemaal hebben ze een doel voor ogen en eigenlijk zijn ze daar ook allemaal klaar voor. Of dat doel gehaald wordt lijkt veel meer af te hangen van de omstandigheden van de dag dan van de voorbereiding. Toch lij ken ze er niet gerust op voordat het spandoek aan de Coolsingel is bereikt. En daarom... toch nog even wat laatste kilometers. Dat een enorme lijst namen met toplopers geen garantie biedt voor een snelle tijd, bleek tijdens de Rotterdam Marathon van 2000 eens te meer. De lijst was lang en er werd meer dan alleen gefluisterd over een inter nationale toptijd. Maar op de dag zelf moesten alle toppers een voor een lossen, waarna de relatief onbe kende Keniaan Kenneth Cheruiyot in 2.08.02 over de finish kwam. Voor dit jaar heeft de organisatie toplopers vastgelegd, die in ieder geval op papier sterk aan elkaar gewaagd zijn. Niet alleen de vorm van het moment is bepalend, ook de omstandigheden kunnen danig roet in het eten gooien. Door te kiezen voor een nieuw parcours, waarmee de kans op ongunstige omstandigheden op de Maasboulevard niet langer een risicofactor is, heeft de organisa tie weer een stukje in eigen hand genomen. Maar de vorm van de dag van de lopers en de weer somstandigheden blijven altijd onzekere factoren. Het aantal toplopers dat de orga nisatie voor zondag 22 april heeft uitgenodigd is dan mis schien niet extreem groot, de prestaties van de deelnemers in Fabian Roncero geldt na zijn snelle halve marathon in Berlijn weer als een van de favorieten voorgaande marathons en daar mee de verwachtingen voor komende zondag liegen er niet om. De Keniaan William Kiplagat kwam anderhalf jaar geleden in Amsterdam welis waar als derde over de einds treep, maar evenaarde daarmee wel de tijd die Belayneh Densamo in 1998 in Rotterdam realiseerde, een tijd die jaren lang als officieus wereldrecord in de boeken bleef. Zijn landge noot Josephat Kiprono was in 1999 zelfs nog wat sneller toen hij een maand eerder de mara thon van Berlijn op zijn naam schreef.. Hoewel deze twee Kenianen de snelste persoonlij ke records van alle deelnemers achter hun naam hebben staan, biedt dat absoluut geen garantie voor een eventuele eindoverwin ning. Misschien heeft de win naar van vorig jaar, Kenneth Cheruiyot, opnieuw de kracht om een gooi naar het eremetaal te doen, maar waarschijnlijk zet ten meer mensen hun geld op nog een andere loper uit het Afrikaanse land dat zoveel lopers voortbrengt. De op het laatste moment aan het deelne mersveld toegevoegde Sammy Korir heeft nog steeds een per soonlijk record van 2.08.02 uit 1997 op zijn naam staan, toen hij derde werd in Rotterdam. Maar het feit dat hij van de zeven marathons die hij liep er vijf won, maakt hem tot iemand om rekening mee te houden. Zeker rekening gehouden moet worden met de Spanjaard Fabian Roncero, die in Rotterdam al eens op weg leek naar een nieuw wereldrecord. Tijdens de halve marathon van Berlijn, begin deze maand, bewees de Spaanse recordhouder in ieder geval vol doende snelheid in huis te heb ben door de 21 kilometer binnen het uur af te raffelen. Grote favoriet bij de vrouwen is de (ook al) Keniaanse Susan Chepkemei. Weliswaar is haar persoonlijke toptijd, twee jaar gelden in Rotterdam gereali seerd, ver verwijderd van het wereldrecord op de marathon, maar ook voor Chepkemei geldt dat haar snelheid dit jaar dik in orde is. Zij liep de halve mara thon van Lissabon en dook met 1.05.44 bijna een minuut onder het wereldrecord van de Japanse Masako Chiba. NK Nadat de Rotterdam Marathon de strijd om het Nederlands kampioenschap de afgelopen jaren aan Eindhoven over moest laten, heeft Rotterdam dit jaar weer de eer de organisatie op zich te mogen nemen. Gedoodverfde winnaar Greg van Hest toonde afgelopen zaterdag met een overwinning in de Kop van Zuidloop dat zijn vorm er, na de mislukking bij City-Pier- City, weer aan komt. Voor komende zondag trekt Van Hest zijn eigen plan. Blessures en tegenslagen daargelaten, lijkt de strijd om de tweede plaats span nender te worden. Aiduna Aitnafa, maar zeker ook streek genoot Michel de Maat zullen een gooi naar het edelmetaal doen. Bij de vrouwen moeten de beste papieren aan Nadja Wijenberg worden toegeschre ven en lijkt een tweede plaats een prooi voor Anne van Schuppen te kunnen worden, hoewel ook een Vivian Ruijters nog wel eens voor een verras sing zou kunnen zorgen door DICK SNIJDERS Eigenlijk kon de nu 57-jari- ge Rotterdamse pruiken maker al tot de veteranen gerekend worden toen hij zijn eerste marathon liep. "Ik kon toen gelijk aan het infuus," herinnert Rob van Kempen zich grijnzend. Van Kempen loopt nu zo'n twintig jaar, maar doordat hij tussendoor nog een heuse carrière op de korte re afstand doormaakte, krijgt hij zondag pas 'onge veer de tiende' marathon voor zijn kiezen. Als een vervelende blessure hem er niet van weerhoudt. Wie naar de erelijst van Rob van Kempen kijkt kan zich nauwe lijks indenken dat hij als 37-jari- ge nog nooit iets aan sport had gedaan. "Ik woog toen tegen de 80 kilo en mijn buurman vond dat ik maar eens met hem mee moest gaan met m'n dikke pens bij zijn rondjes door het Kralingsebos," denkt de 'jongen van Crooswijk' terug aan die begintijd. Tot zijn verbazing bleek al; snel dat hij aanleg had voor het lopen. "Ik liep toen met een stel gasten die misschien niet de echte hardloopervaring hadden, maar die van het voet ballen toch een behoorlijke con ditie hadden. Toch lipe ik ze er een maand later al allemaal uit." Tijdens een van de rondjes kwam het groepje PAC-trainer Dick van Santen tegen, die hen niet alleen wat aanwijzingen gaf, maar ook zei dat ze maar eens bij de atletiekverenging aan het Langepad moesten komen kij ken. Van Kempen maakte de stap en heeft daar nadien nooit spijt van gehad. "Ondanks mijn leeftijd bleek ik al snel mee te kunnen." Zijn eerste marathon liep Rob van Kempen een jaar of drie vier nadat hij voor het eerst zijn sportschoenen aangetrokken had. Hij kwam uitgeput over de finish, maar realiseerde wel een tijd waar menig debutant jaloers op zal zijn: 3 uur en 12 minuten. Toch was dat voor de Rotterdammer geen aanleiding om zich verder op de marathon te gaan specialiseren. Het korte re werk trok hem veel meer. "Daar ben ik op gaan doortrai- nen en dat resulteerde in goud op de 1500 meter in mijn leef tijdscategorie en ook op de 5 kilometer viel ik in de prijzen." 45-plus Achteraf bezien begon Rob van Kempens atletiekcarrière pas goed op 45-jarige leeftijd. Een tijd van 2.42 op (toch weer) een marathon was meer een van de aansprekende resultaten. Een tijd van 4 minuut 13 bracht hem bij de eerste 6 of 7 van Nederland. Op de 5 kilometer realiseerde hij een tijd van 16.01 en de 3 kilometer raffelde hij af in een tijd van 9.03. "De toplo pers in de marathon kan ik daar mee drie kilometer bijhouden," relativeert hij zijn prestatie. Maar terwijl Van Kempen op zijn top was tussen de 45 en de 50 jaar, zijn de marathonlopers die tijden onder de 2.10 realise ren natuurlijk wel een paar jaar tjes jonger. Als 50-plusser ging Rob van Kempen zich weer meer richten op de marathon. "Het korte werk is nu eenmaal blessuregevoeli- ger," legt hij uit. "Op een gege ven moment kom je op een leef tijd datje minder snel herstelt,je lichaam daardoor overbelast en allerlei kleine blessures oploopt. De geest wil nog wel, maar het lichaam luistert daar niet meer naar." In de jaren dat hij zijn snelste marathons op de klokken bracht, liep hij in de voorbereiding hooguit 75 kilometer per week. Met het schrappen van de snel heidstraining, liep dat op naar 100 tot 100 kilometer per week. Doordat hij daarmee nog steeds tijden van 2.48 of 2.49 bleef realiseren en daarmee bij de eer ste drie in zijn leeftijdscategorie eindigde, mocht hij de laatste jaren steeds op een uitnodiging voor de Rotterdam Marathon rekenen. "Tot vorig jaar," zegt hij met gevoel voor dramatiek. "Toen heb ik het echt verspeeld en kwam ik pas na 2.58 over de eindstreep." Blessure Zo'n 'slechte' tijd als vorig jaar wil Rob van Kempen dit jaar niet weer. Maar gerust is hij er niet op, want drie weken voor de marathon leek het helemaal mis te gaan. Op de tafel bij fysiothe rapeut Fred Dubbelt in Krimpen aan den IJssel vertelt hij dat hij de afgelopen weken niet meer voluit heeft kunnen trainen. Volgens Dubbelt drukt er een spier op een zenuw, waardoor pijn in de onderrug ontstaat. "Eigenlijk hoef ik natuurlijk ook niet meer voluit te gaan, want de basis moet allang gelegd zijn, maar het gaat toch tussen je oren zitten." Terwijl de fysiotherapeut aan geeft dat er wel degelijk een lichamelijke oorzaak voor het euvel is, lijkt een goede tijd nog wel degelijk tot de mogelijkhe den te behoren. "Wat ik doe is puur de regio soepel houden," legt Dubbelt, zelf ook een fana tieke hardloper uit. "Natuurlijk is dat eigenlijk symptoombe strijding, maar zo kort voor de marathon kun je weinig anders meer doen. Het kan natuurlijk gebeuren dat Rob straks na 35 Rob van Kempen laat zich behandelen door collega-loper en fysiotherapeut Fred Dubbelt bij Dubbelfit in Krimpen aan den IJssel kilometer uit moet stappen, maar dat geloof ik eigenlijk niet. Hij kan ook best nog een super- tijd lopen." En om zo'n supertijd is het Rob van Kempen toch steeds weer te doen. "Een marathon lopen is echt niet comfortabel," vindt hij. "Dat doe je echt niet voor je ple zier. Je fixeert je op punten, op 5 kilometertijden en ondertussen probeer je zo relaxt mogelijk te lopen. Ik zou wel kunnen starten in 19 minuten op de 5, maar dat doe ik niet, dan hou ik bewust in. Pas na die eerste 21 kilometer kan er eventueel een half tandje bij. Tja, en dan kan het wel eens verkeerd gaan. Zoals de laatste keer toen ik na 35 kilometer ineens naar 27 minuten op de 5 ging. Maar als je bij de eerste drie in je leeftijdscategorie wilt lopen moet je wel scherp lopen en een beetje risico nemen. Het gaat mij nog steeds niet om het zomaar uitlopen van die mara thon. Er moet wel een goede tijd inzitten. Als ik halverwege merk dat het fout gaat, stap ik gewoon uit. Ik werk zeven dagen in de week en train daarnaast hard. Dat doe ik niet om mezelf in de vernieling te lopen." Crooswijk Als echte jongen van Crooswijk, die overigens tegenwoordige wel in Capelle aan den IJssel woont, hoopt Rob van Kempen wel dat het goed blijft gaan. Want het is niet zo dat hij bij een eventueel falen voor een andere marathon in het najaar zou kiezen. "Zou ook niet verstandig zijn, want daar kost de voorbereiding op een marathon gewoon teveel energie voor. Bovepdien is er maar één marathon," zegt hij vol overtuiging. "En dat is die van Rotterdam. Zeker nu het par cours weer door Crooswijk voert!" De Stichting Rotterdam Marathon gaat cultureel. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het meest aansprekende loopevenement van Nederland en Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001 is een beeld geplaatst op het Willemsplein en aan de gemeente Rotterdam over gedragen. Er is wel wat fantasie voor nodig om een marathonloper in het gevaarte te herkennen. Maar misschien is juist dat wel de kracht van het door kunstenaar Henk Visch ontworpen werk. Het bijna zes meter hoge en twee meter brede beeld is een metafoor van een marathonlo per, uit ijzer vervaardigd en daarna beschilderd. Het beeld staat sym bool voor de veelkleurigheid en de vele facetten van de marathon en vraagt dan ook om ieders eigen interpretatie. Helemaal niet voor eigen interpretatie vatbaar zijn de namen op de sokkel van het beeld: die van de winnaars van de eerste twintig edi ties van de Rotterdam Marathon. De Marathon Sport Expo, niet terug naarAhoymaar opnieuw in de Cruise Terminal Rotterdam Voor de negende keer in de geschiedenis van de Fortis Marathon Rotterdam wordt de Marathon Sport Expo gehouden. Net als vorig jaar bevindt de locatie zich niet meer in het ver van de start gelegen Ahoy', maar op loopafstand van de start en finish: de Cruise Terminal Rotterdam op de Kop van Zuid. In de Cruise Terminal halen de deelnemers hun startnummer en kle- dingtas. Zonodig kan het wedstrijdsecretariaat dat ook nu weer is gekoppeld aan de Marathon Sport Expo worden geraadpleegd. Wie toch zijn nummer komt halen (of gewoon geïnteresseerd is) kan gelijk het aanbod van een van de vele exposanten bekijken. Naast vele nieuwtjes op loopgebied en bijzonderheden over voeding zijn er ook altijd tal van interessante expoaanbiedingen. Wie misschien iets minder modebewust is, maar wel op zoek is naar goede kleding of schoenen, kan hier wel eens geluk hebben. In de Cruise Terminal is van alles met betrekking tot de loopsport onder één dak te vinden. De Marathon Sport Expo biedt een breed assortiment van producten en diensten die te maken hebben met duursporten. Uiteraard bestaat er ook gelegenheid iets te eten en te drinken op het terras van de beursvloer. De Marathon Sport Expo is inmiddels uit gegroeid tot een van de bekendere beurzen op het gebied van duur- sport. De toegang is gratis. Met de RET dagkaart kunnen de marathonlopers beter worden gevolgd. De kaart is aan te schaffen voor f 7,50,-. Voor kinderen van 4 tot en met 11 jaar en 65-plussers kost de kaart f 5,-. Met de RET dagkaart kan op alle lijnen onbeperkt worden gereisd. De kaarten zijn te koop bij de RET klantenservice, de RET verkoop- en informatie service, de NS Stations en de filialen en Tabac Gift shops in Rotterdam. Op de dag van de marathon is de kaart ook te verkrijgen bij chauffeurs en trambestuurders en bij de Marathon Sport Expo. Omdat naar verwachting veel mensen van de metro gebruik zullen maken, is het op de dag van de marathon tot 19.00 uur niet toegestaan om fietsen mee te nemen. H foto: LEENDERT VAN DER WAAL Weer sterk deelnemersveld voor 21e Fortis Marathon Rotterdam Archieffoto: COR VOS. foto: LEENDERT VAN DER WAAL foto: LEUNIS VERLINDE archieffoto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 9