Vakantievilla Frankeland op 30 mei in bedrijf KORTWEG Kinderen en drumbands in Stertocht naar Stadserf Inschrijven fietstocht senioren kan tot 1 mei Eigen show van Sasja Gehandicapte kunstenaars Herenplaats in manifestatie op Schiedamse Dam Wat schetst mijn verbazing? Opmerkelijke rolluikkunst onthuld SCHIEDAM Hulptransport voor Roemenië INGEZONDEN BRIEF Burgelijke Stand Treinen en markt bij Sehiespoordag HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 25 APRIL 2001 17 - 1441 19 t/m 73 maart Geboren: Mark z.v. AJ van Kasteren en OV Galkina; Nick Ceylan z.v. M Flokstra en IJ Leer; Jonathan Mauritsson Junior z.v. SA Marti- nus; Wendy d.v. F Chen; Ayse d.v. H Köroglu en N Köroglu; Guido Givano z.v. GR Ghewy en AEP Spelt; Yun Yu d.v. X Lin; Mees Olivier z.v. E van den Berg en C van Tilborg; Beyza d.v. M Airak en S Airak; Bo d.v. JM Muntenaar en I Schöfer; Ogulcan Mahmut z.v. A Ibis en S Kocadag; Sanae d.v. H Bouazzati en S Ajaray; Lian d.v. R de Man en J Flamerslag; Mei- da d.v. K Serim en A Serim; Ro wan z.v. MA van den Kieboom en C Solomons; Yahmilla Jaden Joy; Susy d.v. DA van Russel; Merlijn z.v. J van Duikeren en MAE Kruijder; Lennert Pieter Nathan z.v.PA van de Werke en E Berkhout; Maud d.v. FET Regout en T Paalvast Getrouwd: BJR Breddels en IM Bontenbal; EJM Honig en MY van den Dobbelsteen; R van der Doorn en GE van Beugen; J Waasdorp en J Duursma; M de Leeuw en LA Veer; PM Otjens en P Vrees wijk; TC de Boer en M Koch; LJ van der Helm en M Baseliers; K Schot en A Wiltens; RHF Daal- meijer en W van Dooren; BJ van Embden en HM den Haan; LJ Zeverboom en JH Stam; M Rot teveel en AY Jonkers; MR van IJzerloo en M van der Meijden; TS de Kijsser en C van Leeuwen Overleden: M Pluimers 79 jr., geh met BG Assink m; DC Leenders 83 jr., geh. gew. met AWA Vietje vr.; JMA Diteweg 71 jr., geh. gew. met A van Eijsden vr.; LJ van der Meide 95 jr., geh. gew. met L Parre vr; G Vrijhof 81 jr., geh. gew. met WP Post vr.; C Weij 48 jr., geh. gew. met D Westendorp vr.; A van Noort 97 jr., vr.; WHM ter Mul 76 jr., geh. gew. met WJ Blom, vr.; P van Beek 71 jr., geh. gew. met A van Cam- penhout vr.; L van der Male 80 jr., geh. gew. met JT Versluis vr.; SCHIEDAM - In het clubhuis aan de Westerkade 31 houdt de modelspoorvereniging zaterdag 28 april van 10 tot 16 uur weer een Sehiespoordag. Er rijden di verse treinen en er is sinds kort als extra attractie buiten ook een weekmarkt met kramen vol groente, fruit, bloemen, planten, serviesgoed, brood en rollen stof. Ook aan de inwendige mens is gedacht. De markt wordt druk bezocht. Zaterdag is er ook weer een mo- delspoorbeurs waar treinen en toebehoren gekocht kunnen wor den en waar het rollend materi aal nagekeken en gerepareerd kan worden tegen kostprijs. Volwassenen betalen een gulden entree, kinderen vijftig cent. Schiespoor is ook aanwezig tij dens de Nederlandse Model- spoordagen in Darling Market te Rijswijk op zondag 29 april. Stichting Pintilie vertrekt bin nenkort weer met een hulptrans port richting Roemenië. Nadat eind maart een paar scholen en tehuizen van spullen zijn voor zien, staan nu de tehuizen in Girdani en in Recea op het pro gramma. Daarnaast is de bedoe ling om hulpgoederen te bren gen bij gezinnen in en om Re cea, waaronder veel zigeunerge zinnen. Voorzitter Bosch van Pintilie roept zijn stadgenoten op om daaraan mee te werken. Er is be hoefte aan zaken als in goede staat verkerende kleding, schoe nen, beddengoed, matrassen, geisers, gaskachels, vloerbedek king etc. Sponsors zijn uiteraard ook welkom. Wie vragen heeft of spullen wil laten ophalen kan contact opne men met Els en Paul Bosch, tel/fax. 4734580. KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier Door Chrit Wilshaus SCHIEDAM-Het idee voor de Kunstmanifestatie Schiedam, die van 3 tot en met 8 september op de Dam gehouden wordt, is af komstig van Pieter van Til burg. In het dagelijks leven is hij pastor van het Haven ziekenhuis in Rotterdam. Daarnaast is hij de pastoor van de oud-katholieke kerk op de Dam. 'Bij het samenstellen van het jaarboekje met activiteiten vroeg ik mij af wat ik nog meer zou kunnen doen met het kerkje naast het houden van eredien sten, zonder dat dit in strijd met het karakter van het gebouw zou zijn. De wijding van een gebouw zit hem overigens in het gebruik ervan. Bij katholieken bestond er altijd een zekere preutsheid ten aanzien van het seculiere ge bruik van kerkgebouwen. Terug nu naar dat programmaboekje. Bij het maken daarvan wist ik, dat de Herenplaats in Rotterdam ieder jaar op werkweek gaat. Toen dacht ik: waarom komen ze dan niet een keer naar Schie dam toe? En zo is het balletje gaan rollen.' 'Aan de kunstenaars die in de Herenplaats werken, worden ho ge eisen gesteld', zegt Van Til burg. 'Tijdens een proeftijd krij gen ze altijd de kans onder bege leiding te werken. Daarna kiezen ze een techniek uit waar ze mee verder gaan, zoals zeefdrukken of litho's maken. Wat mij vooral aanspreekt, is het werk dat ze maken. Ik ben vooral gefasci neerd geraakt door het werk van Johanneke van Nus van wie we in de oud-katholieke kerk op de Dam in Schiedam een kruisweg statie hebben. Johanneke behan delt religieuze thema's. Op een heldere manier verbeeldt ze de bijbelverhalen waar ze verk nocht aan is. Bijna letterlijk brengt ze die verhalen over op het witte doek. Dat doet ze met veel diepte. Haar kruiswegstatie wordt op dit moment gebruikt bij de meditaties, die bij ons worden gehouden. Een andere kunstenaar, een Surinaamse jon gen, doet weer heel iets anders. Hij brengt vervoermiddelen in beeld. En zo heeft iedere kunste naar zijn eigen specialisme.' Over het werk van de kunste naars van de Herenplaats ver scheen op 16 maart dit jaar het boek 'Kromme Krokodil', dat voor 49,95 bij het atelier zelf en in de boekhandel te koop is. Bij de voorbereiding van de or ganisatie van de werkweek in Schiedam komt heel wat kijken. 'Een groep vrijwilligers komt regelmatig bij elkaar om over de voortgang van het project te pra ten. Om het gebeuren goed uit de verf te laten komen, is de stichting Klakkenaar opgericht. Zij ondersteunt talentvolle ver standelijk gehandicapte kunste naars door het werk dat zij ma ken (geldelijk) te ondersteunen. Geschat wordt dat voor de werk week ongeveer 50 duizend gul den nodig is. We hebben er ove rigens alle vertrouwen in dat we dat geld bij elkaar krijgen.' Tijdens de werkweek, die ge houden wordt in het kader van Rotterdam Culturele Hoofdstad, staat de hele Dam in het teken van de kunst. Zo is het de be doeling om her en der tenten neer te zetten, waarin kunste naars aan het werk zijn. Ook de oud-katholieke kerk zal tijdelijk door kunstenaars van de Heren plaats overgenomen worden. Of Jan des Bouvries in de Koren beurs ook iets met het evene ment te maken zal hebben, kon van Tilburg nog niet zeggen. Op vrijdagavond 7 september wordt er een veiling gehouden van kunstwerken. Van Tilburg: 'We willen daarvoor graag een be kende Nederlander, het liefst ie mand die zowel met Schiedam als met kunst een band heeft, strikken. Daarmee zijn we mo menteel druk doende.' Burgemeester Scheeres is vol gens Van Tilburg ook enthou siast geworden over de werk week. 'Toen ik bij hem was om samen met een aantal andere vrijwilligers over het project op de Dam te praten, zag ik op zijn SCHIEDAM - De historische pastorie in Rockanje, die Frankeland eind 1999 kocht en liet verbouwen tot een vakantie huis voor hulpbehoevende ouderen, wordt woensdagmiddag 30 mei officieel in gebruik gesteld. Directeur Oomen van Zorgkantoor NWN en directeur Verbiest van het VSB Fonds ver richten die middag tussen 15 en 17 uur de opening van het tot Villa de Pastorie omgedoopte gebouw. De in ruim een jaar tijd fraai gerenoveerde villa nabij het strand van Rockanje is niet alleen bedoeld als vakantieadres voor bewo ners van Frankeland, ook ouderen uit andere zorgcentra in de regio Nieuwe Waterweg Noord kunnen er terecht. SCHIEDAM *De nieuwe zomerzegels zijn verkrijgbaar, de plaatselijke af deling van het nationaal Fonds Ouderenhulp verkoopt deze (tot 31 augustus) samen met een col lectie kaarten in Thurlede, Nieu we Damlaan 759. In de hal aan het ABC-complex in de Lange Kerkstraat komt een verkoop stand waar 26,27 en 28 april vanaf 10 uur zomerzegels ver krijgbaar zijn. Van de opbrengst wordt een derde deel gebruikt wordt voor hulpbehoevende ou deren. De zegels zijn tot 31 au gustus verkrijgbaar bij de servi cebalies van Albert Heijn, Vroom Dreesman, Postkanto ren en Brunawinkels. *De bibliotheken zijn gesloten op 5,24,26 en 27 mei, 1 mei is alleen bibliotheek Stadserf open. Dinsdag 8 mei is er een infor matieavond van 20 tot 22 uur over paniek en fobie, toegang gratis, het wordt gehouden in Delfstede, Phoenixstraat 66 in Delft. Voor info: N. Moes of M. Poot afdeling preventie GGZ Delfland 015-2516177. Donderdag 10 mei is een evalu atie (campagne 2001) van de re gionale vastenactie Schiedam/Vlaardingen en Maassluis, aanvang 20 uur in Aanloophuis De Groene Luiken, Oosthavenkade 8 te Vlaardin- gen. OUDERENWERK In Thurlede, Nieuwe Damlaan 759 is iedere dinsdag van 10 tot 11 uur koffie- uurtje met accordeonmuziek in de conversatiezaal, mannen- soos 65+ van 9.30 tot 15.30 uur in de visiteruimte op de le eta ge, knutsel verf en schildermid dag van 14 tot 15.30 uur in de conversatiezaal. Iedere woens dag handwerken van 9.30 tot 12 uur in de visiteruimte op de le etage, koffie uurtje met piano muziek van 10 tot 11 uur in de conversatiezaal. Iedere donder dag klaverjassen of jokeren, aan vang 20 uur in de conversatie zaal, entree 3,-. Iedere vrijdag meer bewegen voor ouderen van 10.30 tot 11.30 uur in de verga derzaal op de le etage. In Frankeland kan men op donderdag o.a. bloemschikken om 14.30 uur in de havenzaal, zwemuurtje met begeleiding in het zwembad. Vandaag is er een bollentocht. STICHTING WELZIJN In De Blauwe Brug, Bachplein 590 is iedere vrijdag klaverjas sen vanaf 20 uur, inschrijven kan op de avond zelf tussen 19.30 en 20.00 uur, kosten 2,50. Vorige week is de cursus Tae-Bo van start gegaan van 19.30 tot 20.30 uur, duur 12 lessen, kosten voor jongeren 81,- anders 97,50. Voor info: tel. 2470464. Vanuit de wijken Nieuwland, Oost, Zuid en West wordt vrij dag 27 april vanaf 21 uur een Stertocht gelopen. Drumbands en kinderen met lampionnen koersen dan in een vrolijke op tocht naar het Stadserf waar de punten van de ster rond 21.20 uur samenvallen. De drumbands geven daar een afzonderlijk op treden met als grote finale een gezamenlijke show van alle korpsen. Zij spelen 'the longest day' en twee coupletten van het Wilhelmus. Vanuit Nieuwland start de tocht onder aanvoering van drumband Juliana op het Dr. W. Drees- plein, in Oost groeperen de kin deren zich op de Boerhaavelaan 79 achter drumband OBK, in West geeft Harpe Davids vanaf de J. v. Avennestraat 32 het mu zikale startsein en Gusto voert vanaf het plein van de St. Jozef school de stoet aan. De Jeugd Rijnmondband speelt vanaf 20.45 uur op het Stadserf in afwachting van de andere mu ziekkorpsen. De Stertocht is ge organiseerd door de Stichting tot viering en herdenking van nationale feest- en gedenkda gen, de VNFG, die ook het ko- ninginnedagfeest en de 4-mei- herdenking heeft voorbereid. SCHIEDAM - De inschrijfter mijn voor de 30 km lange 55+ fietstocht die donderdag 10 mei vanuit Schiedam en Vlaardingen wordt gereden, is verlengd tot 1 mei. Het startsein voor de fiets tocht wordt in Schiedam om 10 uur gegeven bij dienstencentrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. De tocht voert langs aantrekke lijke locaties, met rustpunten in diverse dienstencentra. De deel nemers lunchen in dienstencen trum Babberspolder in Vlaardin gen, waar omlijstende activitei ten op het programma staan. Deelname aan de door Stichting Ouderenwerk georganiseerde tocht kost 10,-, inclusief lunch, koffie of thee, frisdrank en een aandenken. Aanmelden kan bij alle dien stencentra in Schiedam en Vlaardingen of via de Informa tielijn Ouderenwerk: tel. 2486890 (ma t/m vr 9-12.30 uur). Terwijl alle aandacht zondag in Galerie 4Wings uitging naar de expositie van Marthe Nso Abo- mo, die met een kleurrijke Afri kaanse hoedenshow werd geo pend, voerde even verderop Sas ja, het zoontje van de galerie houdster een geheimzinnige ei gen show op tussen de geëxpo seerde kunstwerken. Met slechts een wanddoek en trap als attributen zorgde hij ge durende het hele ceremonieel voor een minstens zo spannende onthulling. Maar ach, aanstor mend talent wordt vaak over het hoofd gezien, het publiek had het op dat moment te druk met het officiële gedeelte. Alleen de fotograaf zag de show van Sasja. Zit ik op m'n gemak het Stads blad te lezen van afgelopen week, staat er op de voorpagina nog wel, weer een prachtige re clame voor Maxibed, nu in deze krant. De bewonersvereniging Plantage (Wie precies?) is ge schrokken over de afschuwelijke reclame borden van Maxibed! - alweer dacht ik-, kan het nou eens afgelopen zijn met die flau wekul, dombo's, (gericht op de verantwoordelijke-n-) Hoe zou IK het nou vinden als bijv. mijn buurman 4 jaar gele den vertrokken is en zijn winkel staat al die tijd leeg? -vervelend dus-! En die vreselijke TE- HUUR borden erbovenop, bah!... NEE, eindelijk een nieu we huurder met een voorlopige vergunning voor reclameborden! Even afwachten lijkt me... maar nee! Liever zeuren want mijn huis gaat in waarde omlaag?? Nee?, ook niet? Even kijken, wie zit er in het bestuur van die be wonersvereniging? En voor wie praten ze eigenlijk? Ook voor die bewoners van de Plantage die hun bedje daar echt wel gaan kopen, want hij is toch. wel lek ker goedkoop! Geen te dure....reclameborden of zo! Dat scheelt. Ontzettend sim pel eigenlijk, datje, als je om je heen kijkt in Schiedam veel le lijke reclame- ofTE HUUR bor den ziet staan, maar die staan niet zo dichtbij waarschijnlijk, en de mensen die op de Broers- vest wonen...wat zullen die een probleem hebben met al die op vallende reclameborden voor hun neus of...Bah. des Bouvrie, weet u waar die zit? Let op de borden! Maxibed zit op de hoek Oranjestraat/Lange Nieuwst,aat en gaat binnenkort - heb ik gevraagd, en dat had u ook kunnen doen bewonersver eniging- mooie nieuwe reclame borden ophangen. Leuk in geel en rood, valt in ie der geval lekker op en geeft vast gezellig licht naast uw raam! Rien Ouwerkerk, Schiedam kamer een stokpaardje liggen. Dat had hij bij de een of andere gelegenheid van de Socialisti sche Partij gekregen. We hebben dat toen meegevraagd, op de He renplaats laten beschilderen en weer bij hem terug laten bezor gen: zo wordt hij blijvend herin nerd aan de werkweek in Schie dam!' Galerie Atelier Herenplaats is een project van de Pameijer- Keerkring en dateert van 1991. De Herenplaats is sinds 1993 ge huisvest aan de Schiedamse Vest 56 in Rotterdam. Er werken zes tien kunstenaars met een ver standelijke handicap plus vier beroepskrachten, die zowel ago gisch als vaktechnisch ge schoold zijn. Alle kunstenaars hebben een aangepaste kunstop leiding gevolgd. In de tien jaren dat de Herenplaats bestaat, von den de daar gemaakte kunstwer ken hun weg over de hele we reld. Bovendien zijn er regelma tig exposities. Bijvoorbeeld in Amsterdam, Bordeaux, Stock holm, New York en Tokyo. SCHIEDAM - Met het neerlaten van het rolluik van de artoteek onthulde wethouder Hafkamp zaterdag een opmerkelijk kunst werk van Pieter Zandvliet en gaf daarmee tegelijkertijd het start sein voor de expositie van Zand vliet in die Artoteek. De kunste naar beschilderde het rolluik in de dagen voor de opening ludiek in 'graffiti' stijl. Direct nadat de rolluikkunst was onthuld, doemden gemaskerde kunstenaars op die de wethouder en zijn gezelschap hapjes voor schotelden van eetcafé Dadel Vijg. De tentoonstelling in de artoteek laat slechts een deel zien van het kunstenaarschap van Pieter Zandvliet. Zandvliet is onder meer oprichter van Galerie Slap- hanger in Rotterdam, 'een initia tief voor stimulering en onder steuning van self made produc ties veelal van jongeren', geeft een jongerentijdschrift uit en is het brein achter allerlei theater geluids- en beeldproducties. Zijn veelal op hardboard of hout aangebrachte schilderingen doen door het gebruik van zware con touren denken aan cartoons en graffiti. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30 - 17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 foto: HANS KEIJZER De Dam vormt straks het toneel voor de bijzondere kunstpresentatie foto: HANS KEIJZER Kunst en hapjes voor Hafkamp foto: HANS KEIJZER

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13