Nooit meer haasten voor uw boodschappen. f intratuin IN DEZE KRANT AJL. Driedubbel zaklopen Staatssecretaris Vliegenthart huldigt para-olympic 'ridder' Noorduin zelf £NurIh& Merschoor Wegener huis-aan-hulskranten GROENOORD Prijsuitreiking 'Hart tegen Hard' Artsen staken Autodieven Eiergooiers moeten poetsen Inbraak bij sloopbedrijf Forse toename van jongeren en allochtonen OPTICIEN PAUL BERG DAT IS DUIDELIJK. Dineke Berg over... de montuurcollectie: Albert Heijn, Hof van Spaland 1, Schiedam. Maandag tot en met zaterdag: 8.00 tot 21.00 uur. ZATERDAGMORGEN ZWANGERSCHAPSZWEMMEN VOOR DE "WERKENDE" DAMES m U HET 6R0ENE WARENHUIS SERVICE POINT FIAT/ALFA ROMEO 's-Gravclandseweg 262, Schiedam, tel. 010-4622912 Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Alternatief Groepswonen van tafel geveegd Schiedam Open' gigantisch succes Lokaal Vrijwilligers Compliment van start KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur "Onze collectie kinderbrillen is de grootste van Schiedam. Vele merken in alle prijsklassen." Lobelia in draagtas van 10 stuks Van 5^5 nu voor 1,79 WOENSDAG 2 MEI 2001 DU Proef de dag. JAARGANG 53 Nr. 18 SPORT-EN RECREATIERAD VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: Met aan elkaar genaaide zak- broeken met z'n drieën een drachtig op de finish afstor men is bepaald geen gemak kelijke opgaaf. Daar kwam de jeugd van Schiedam maandag op het Anijsveld al snel achter. Terwijl de middel ste zakloper veelal gericht rechtuit strom pelde, wilden de zijlopers nog weieens een beetje uit koers raken. Maar dat verhoogde de feestvreugde alleen maar op koningin nedag. Jong en oud amuseerde zich in ieder geval kostelijk op het Anijsveld waar 's morgens een veelomvattend spellencircuit voor de kinderen op het programma stond. Een feestelijk oranjezonnetje en een aan trekkelijk programma zorgde er overigens in heel Schiedam voor dat de koninginne dagfeesten een groot succes werden. In het centrum was het dringen geblazen bij de vrijmarkt en ook in de andere wijken bleken de door de VNFG georganiseerde kindermarkten, het straattekenen en andere spelprogramma's uitermate in trek te zijn. SCHIEDAM - Veel huisartsen in Schiedam en omstreken houden vandaag, morgen en overmorgen geen praktijk, maar komen uit sluitend in noodgevallen in ac tie. De artsen zijn ontevreden met het hun inziens veel te magere bedrag (70 in plaats van de ge vraagde 450 miljoen) waarmee minister Borst de tekorten in de huisartsenzorg wil wegwerken. Vooralsnog gaan ze als protest drie dagen in staking. De artsen beraden zich momenteel op ver der acties. WATERWEG - Autodieven wa ren donderdag actief in bijna heel het Waterweggebied. In Schiedam verdween die ochtend een bestelbus vanaf de Buiten havenweg. In Vlaardingen wer den auto's gestolen uit de Broek- weg en de Floris.de Vijfdelaan. In Maassluis sloegen de dieven hun slag op de Industrieweg. WATERWEG - De hoofdjury van preventieproject 'Hart tegen Hard' van de GGD Nieuwe Wa terweg heeft 31 van de beste werken uitgezocht die 10/12-ja- rige scholieren in Schiedam en Vlaardingen hebben gemaakt over agressie en geweld. Vrijdag 11 mei worden die geselecteerde inzendingen officieel gepresen teerd door Chiem van Houwe- ningen, schrijver van onder an dere te televisieserie 'Oppas sen'. Het scholierenproject omvat twee delen. Een wedstrijd, waar bij de kinderen een tekening, poster, gedicht of verhaal kon den maken over zinloos geweld. Doel van de wedstrijd was om jongeren op die manier te laten nadenken over agressie en ge weld. Op de sluitingsdatum, eind februari, waren er ruim 3000 bij dragen binnengekomen bij de GGD, waarmee de grote belang stelling voor en betrokkenheid bij het onderwerp werden bena drukt. De winnende kunstwerken wor den gebundeld in een boekje en er worden ook posters gemaakt die overal in de regio komen te hangen, zoals bij bushaltes en op NS-stations. Tijdens het tweede deel van 'Hart tegen Hard' worden de werken gebruikt bij de ontwik keling van lesmateriaal voor scholen. SCHIEDAM - Twee jongens die deel uitmaakten van een groep studenten die in de regio een puzzelrit afwerkten, werden woensdag gelijk afgestraft toen ze op de Schiedamse Maasbou levard een auto met eieren beko gelden. Eieren gooien was een van de opdrachten van de puz zelrit, die hun studentenvereni ging had georganiseerd. Maar de bestuurder van het besmeurde voertuig zag er de humor abso luut niet van in en riep de politie te hulp. Het iets te enthousiaste tweetal (20 en 21 jaar) kreeg de opdracht de auto een flinke poetsbeurt te geven SCHIEDAM - Inbrekers kozen vorige week een sloopbedrijf aan de Nieuw Mathenesserstraat als doelwit. Ze gooiden 's nachts een ruit aan diggelen en gingen op speurtocht naar buit. Perso neel van het bedrijf ontdekte de volgende ochtend dat ze onge wenst bezoek hadden gehad. De dieven gingen er vandoor met een bedrag aan geld. Vliegenthart speldt Willem Noorduin de koninklijke onderscheiding op SCHIEDAM - Burgemeester Scheeres reikte vrijdag in het Schiedamse Stadskantoor koninklijke onderscheidingen uit aan vijf respectabele inwoners, de zesde onderscheiding werd door staatssecretaris Vliegenthart in het Haagse mi nisterie van WVS persoonlijk opgespeld bij Willem Noor duin. De man die goud, zilver en brons pakte bij de we reldkampioenschappen en de paralympics. Noorduin werd op voordracht van burgemeester Scheeres benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De mindervalide atleet Wil lem Noorduin werd op 21 maart 1967 geboren in Schiedam waar hij nog steeds woont. Reeds op negenjarige leeftijd maakte Willem ken nis met de atletiek. De Schiedamse invalide sportverenigingen De Ooievaars organiseerde atletiekwedstrijden voor gehandicapten in een plantsoen. Hier maakte hij kennis met het kogelstoten en discus werpen. Deze sport had een goede uitwerking op zijn handicap. Al spoedig werd hij lid van de vereniging Rotterdam Atletiek. De sportende Schiedammer bleek dermate talentvol dat hij 1988 voor de eerste maal werd geselecteerd voor de paralympics, waar Noor duin een zilveren medaille veroverde. Vier jaar later, in 1992, kwam hij in Barcelona voor de tweede maal voor Nederland uit en won hij goud op zowel het onderdeel discuswerpen als kogelstoten. Bij zijn derde paralympics, in 1996 in Atlanta, won hij goud bij het kogelsto ten en brons bij het discuswerpen. In Sidney kwam hij voor de vier de maal uit bij de paralympics en pakte hij twee zilveren medailles. Naast zijn intensieve sportbeoefening heeft Willem Noorduin ook een goede maatschappelijke carriere opgebouwd. Hij heeft een uit stekende funktie bij KPN en combineert dat met een studie wiskun de. Vervolg binnenin de krant Hebt u pas 's avonds tijd om aan boodschappen te denken? In onze winkel is dat geen probleem. U hebt bij ons alle tijd om te winkelen. Later op de avond is het trouwens heerlijk rustig in de winkel. U hebt dan alle tijd om ideeën op te doen. En hoe minder haast hoe meer lekkers u ontdekt Ruim 200 gratis parkeerplaatsen. SCHIEDAM-Het inwo nertal van Schiedam groeit gestaag. Doordat er meer mensen geboren worden dan er sterven, maar vooral doordat er meer mensen komen wonen dan er ver trekken. In de periode ja nuari 1996 en augustus 2000 verhuisden maar liefst 63.000 personen naar of binnen Schiedam, zo blijkt uit de rapportages over 'wonen en verhuizen in Schiedam'. De mensen die naar Schiedam komen zijn naar verhouding vaak jong, alleenstaand, allocht oon en starter op de woning markt, de vertrekkers vaak 35+ en autochtoon. Het gevolg daar van is dat de afgelopen jaren het aantal jongeren en allochtonen sterk is toegenomen in Schie dam met respectievelijk 1.796 en 3.026. 'Daarentegen is in de zelfde periode het aantal 35- plussers en de Nederlandse be volking gedaald met respectie velijk 477 en 1.707 personen', zo wordt becijferd in het rapport 'Verhuizen in Schiedam'. De mensen die Schiedam kiezen als nieuwe woonplaats hebben over het algemeen minder te be steden dan de mensen die vanuit Schiedam naar elders verhuizen. Schiedam heeft verhoudingsge wijs te veel goedkope woningen, inwoners die meer geld verdie nen, zoeken in Schiedam vaak tevergeefs naar een luxueuzere woning en vertrekken naar el ders. De commissie Stadsver nieuwing/volkshuisvesting boog zich onlangs al over die proble matiek en over de plannen van wethouder Groeneweg om de woningverhouding middels een grootscheepse herstructurering van wijken meer op de verander de vraag af te stemmen. Landelijk ligt het aantal koop- Tegen de verwachting van de gemeente in kwamen vooral veel Schiedammers af op de duurdere woningen van Sveaparken woningen op 50%. In Schiedam ligt dit met 29% aanzienlijk la ger. Met name de wijk Groe- noord scoort met slechts 5,1% koopwoningen opvallend laag en ook Nieuwland blijft met 14% ruim onder het stedelijk ge middelde. Spaland en Kethel ko men er met 60,5 en 81,2% be duidend beter vanaf. Het meren deel van de koopwoningen heeft een OZB waarde van 150.000 gulden.. Dat geldt met name voor de wijken Kethel, Woud- hoek en Spaland. Bij huurwo ningen ligt het accent juist op de goedkoopste prijscategorieën. Bijna 55% heeft een OZB-waar- de van minder dan 100.000 gul den. Uit arme landen In de meeste wijken van Schie dam neemt door verhuizingen het aantal personen met een Ne derlandse achtergrond af. Dat geldt vooral voor Nieuwland, Groenoord en Oost. De vrijge komen woningen in deze wijken worden vooral bezet door huis houdens die tot de categorie 'overige arme landen' behoren. Daarnaast vestigen zich in Nieuwland en in iets mindere mate ook in Groenoord relatief veel Antillianen. Al vele jaren vormen personen met een Turkse achtergrond de grootste allochtonen groep in Schiedam. Veruit de meeste van hen wonen in Nieuwland. Op vallend is dan ook dat door ver huizingen het aantal Turken in alle wijken is toegenomen, be halve in Nieuwland. Overigens groeit in die wijk de Turkse ge meenschap wel, maar dat komt door de geboorten. Alle Schie damse wijken, met uitzondering van Kethel, zijn al jarenlang in trek bij Rotterdammers die hun stad verlaten. Van al die Rotter dammers die naar Schiedam ver huizen is volgens het rapport bij na 60% van allochtone afkomst. Ook vanuit Vlaardingen verhui zen iets meer allochtonen naar Schiedam dan andersom. Dat laatste geldt voor heel veel ge meenten waar Schiedam een verhuisrelatie mee heeft. Veel meer mensen uit de Nederlandse bevolkingsgroep vertrekken naar 'overige Nederland' dan er van daaruit naar Schiedam ko men. Bij de allochtonen bevol kingsgroep is dat net andersom, vanuit die groep komen er meer naar Schiedam (met name naar Nieuwland en Oost) dan er ver trekken. De meeste personen die rechtstreeks vanuit het buiten land naar Schiedam komen, ves tigen zich in Nieuwland. Dit be treft voor het merendeel Antil lianen en mensen uit de groep 'overige arme landen'. Run op Sveaparken In het rapport wordt geconclu deerd dat voor de eigen opvang van Schiedamse woningzoeken den meer dan voldoende goed kope woningen voorradig zijn. Aan de bovenkant van de wo ningmarkt is echter sprake van weinig doorstroming. Bij alle verhuisbewegingen zijn koop woningen en/of duurdere eenge zinswoningen ondervertegen woordigd. 'Dat wijst op een be paalde spanning in de markt, welke wellicht veroorzaakt wordt door een gebrek aan aan bod in die sector. Dat zou ook deels een verklaring kunnen zijn voor het feit dat Schiedam per saldo doorstromende huishou dens ziet vertrekken naar elders ten gunste van startende huis houdens die daarvoor in de plaats komen.' Overigens zal met de bouw van Sveaparken het aanbod van dure koopwoningen fors worden uitgebreid. Gezien de uitkomsten van het rapport is het niet verwonderlijk dat bijna 70% van de kopers van de eerste 240 woningen in Sveaparken uit Schiedam afkomstig is, conclu deren de opstellers ervan. Pr. Beatrixlaan 2, Schiedam. Tel. 010-471 93 27 www.zwembadgroenoord.nl Intratuin Pijnacker, Rijskade la, 015-3610000 Nieuwe Stadsblad 63.000 mensen verhuisden in ruim vier jaar naar en binnen Schiedam

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1