Leontien van Moorsel bij Ronde van Vlaardingen O VLAARDINGEN Programma 4 en 5 mei Tweede Oranjepark Country Western festival Levend verleden Vliegerfeest bij de surfplas Regionale avondmarkt Kleine en grote Vlaardingers Toen en nu Vermist/Gevonden Stichting Amivedi DONDERDAG 3 MEI 2001 18- 1502 Vermist Geen meldingen Gevonden Kater, ongecastreerd, rood/cy pers, vrij klein, tenger, bol buik je, iets kalig aan achterpoten, circa 2 jaar, omgeving Frank van Borselenstraat; Kater, gecas treerd, cypers/witte kin, keel, teentjes voorpoten, sokjes ach terpoten, vlek tussen voorpoten, zwarte vlooienband, circa 2-3 jaar, Van Beethovensingel; Poes, schildpad/cypers/witte snoet (in punt naar voorhoofd), bef, borst buik en voorpoten, cyperse vlek op rechterbovenlip, aan binnen zijde van voorpoten en op rech- terhiel, circa anderhalf jaar, Dr. Wiardi Beckmansingel; Kater, gecastreerd, wit, circa 4 jaar, Van Hogendorplaan/Kethelweg; Poes, lapjes/witte keel, bef, borst, buik, voetjes voorpoten, sokjes achterpoten, zwarte neus, rode bovenlip, circa anderhalf jaar, Van Hogendorplaan (benzi nepomp); Kater, gecastreerd, wit/zwart vlekje op kopje, vlke op borst, zwarte staart en rech- terhiel, circa 15 jaar, Oost- havenkade (jachthaven); Kat, zwart, Nassaulaan. Stichting Amivedi, gratis registratie van vermiste en gevonden huisdie ren, telefoon 010 - 434 20 68. door Leottie Beks Het speelt niet meer in onze har ten, tijd en afstand, grote brug. te ver, te gruwelijk, iemand anders, ergens anders, lang terug. Maar in twee minuten stilte schreeuwen stemmen uit 't ver leden, klinken kreten uit de toekomst, spreken stemmen uit het heden. Twee lange minuten stilte als zout in open wonden, wordt eventjes teruggedacht, wordt eindelijk rust gevonden. de twee minuten stilte, men zwijgt in alle talen. Komt even het gevoel terug, dan leven de verhalen. In twee minuten stilte, dan komt het verleden vrij. Tijd en afstand overwonnen dus toch heel even zo dichtbij. Dit gedicht wordt door de Vlaardingse Eveline Pleyte voorgedragen bij de 4 mei plechtigheid op het Verploegh Chasséplein, nadat de twee minuten stilte in acht zijn genomen. VLAARDINGEN - Voor de elfde keer wordt bij de surfplas in het Lickebaertgebied een groot vliegerfeest gehouden. Veel vliegeraars uit deze regio zullen hun mooiste vlieger tonen met kleine- en grote vliegers, stuntvliegers, vliegertreinen, grondobjecten en natuurlijk in het donker weer de verlichte vliegers. Bovendien zal een aan tal kite-surfers een demonstratie geven op het water. Het terrein rond de surfplas zal prachtig versierd worden en met muziek erbij zal het een compleet feest worden. Daarnaast zullen radio amateurs de vliegers optakelen met zenders om contact te zoe ken met andere radio-amateurs in de omgeving. Het vliegerfeest begint om 10.00 uur en gaat door tot in de kleine uurtjes op 5 mei. Vliegeraars met een eigen vlieger zijn natuurlijk ook wel kom aan de surfplas. VLAARDINGEN - De regio- avondmarkt op de Westha- venkade op 5 mei heeft inmid dels een bekende klank gekregen in deze omgeving. "Na het succes van vorig jaar is ook nu besloten om, naast de reguliere handel de particuliere de crea-, antiek- en curiosa deel nemers weer toe te laten," zegt organisator Jan Boender van de Stichting Nationale Gedenk dagen. "De markt heeft dit jaar ook een nostalgisch tintje gekregen. Op de avondmarkt wordt ook een standwerkersconcours gehouden. De standwerkers zullen, in onder linge competitie, hun waar op een zo origineel mogelijke manier aan de man proberen te brengen. De markt wordt dus ouderwets gezellig," aldus Boender. door: Piet Poldervaar VLAARDINGEN - Onopvallend verscholen in de Vlaardingse Havenstraat hebben Jos Werkman en Jacqueline van Es hun eigen podium aan huis. Hier komt een op hun inte resse uitgenodigd publiek niet alleen luisteren en kij ken naar, maar ook inter actief gedachten uitwisselen met mensen die een uitvoe ring of voordracht te berde brengen, zoals je tegen woordig eigenlijk alleen nog maar op tv verwacht. Je moet ze dus kennen om binnen te kunnen komen, maar dan is het ook wel heel erg leuk om er te zijn. Onopvallend wellicht, maar al bij binnenkomst is het zondag middagpodium van Jos en Jacqueline toch direct herken baar als datgene wat bij de cultu rele/intellectuele scene in de 'grote steden' zoals Den Haag, Haarlem en Amsterdam een wat bekender verschijnsel is, name lijk het 'Thuis aan Huis' theater. Met 32 stoelen en 8 krukjes was de huiskamerzaal van Werkman en Van Es tot de allerlaatste plaats bezet tijdens de V.O.C. (Verenigde Oost-Indische Com pagnie) lezing die geboren en getogen Vlaardonger dr. Perry Moree op zondag 8 april hield. Er werd een smakelijk verhaal opgedist over mannen van sta vast die het al dan niet zo nauw namen met de VO.C. regels voor het bezorgen van brieven naar Batavia in de Indische Oost en vice versa. Het was het derde podium dat tot dusver georganiseerd werd om te kijken of de formule zou aans laan. Nu de bezoekersaantallen aangeven dat dit ook inderdaad het geval is hebben Werkman en Van Es besloten om, onder de hoed van BOS productions, op regelmatige basis door te gaan met hun huistheater. Zo onge veer eens per zes weken zal er een programma op hun 'hoge' vloer gezet worden, voor hen die iets anders willen. Zo zullen de Zwartwitte Vlaardingers op zondag 6 mei, in kader van het VTG project 'Der Dagen Vlaardingens', gaan Haring- kraken aan een tafel vol met Vlaardingse gasten zoals Han Raeijmaekers en de voorzitter van de vereniging Vrienden van het Visserij museum Leen van Bree. Swiebertje en Pipo Werkman en Van Es verklaren hun beweegredenen allebei met een reeds vanuit hun jeugd slui merend verlangen om 'de plan ken op te willen'. Als kleine jon gen hield Werkman voorstellin gen op de zolder van 't pakhuis 'De Boer en de Kip' van Dick de melkboer in de Rembrandtstraat waar hij met vriendjes Swie bertje - Pipo en poppenkast speelde voor de entree van één cent. De tienjarige Van Es hield in de zomervakantie openlucht voorstellingen in het Rosarium van Plaswijck, waar ze samen met vriendinnetjes liedjes zong en toneelstukjes opvoerde. Ook in het volwassen leven bleef ze haar artistieke kwaliteiten koes teren. Derhalve is het bespelen van een piano of vleugel voor haar net zo natuurlijk als het bedwingen van een drumstel. Daarnaast heeft zij zich een, voor haar stem aangepast, jazz repertoire aangemeten waarmee ze in de toekomst wellicht Rita Reys de kroon van het hoofd gaat stoten. Werkman heeft zich zijn hele leven lang, naast zijn werk, toegelegd op het verbeel den van zijn artistieke drang. Bijzondere schilderijlijsten, 'Folly' beschilderde deuren en panelen die de indruk geven iets anders te zijn dan je denkt, ter wijl ze toch blijken te zijn watje ziet. Het schrijven aan burge meester en wethouders van een 'nota' over de winkelleegstand op de Hoogstraat (Werkman: 'nooit antwoord op gehad, dat durven ze niet want dan moeten ze een standpunt innemen en het puntje van hun tong laten zien'), het bespelen van velerlei instru menten in het 'van Hepschoten' jazz combo en de oprichting van BOS -Bag Off Shit- produc tions, hebben afgelopen jaar geresulteerd in het in eigen beheer opnemen van de CD 'Voor Vlaardingen'. Nu ze elkaar in huwelijkse harmonie hebben gevonden willen J&J de gelukkige huiselijke situatie van een voorportaaltje met een '2 treden opgang' naar de 'hoge' en 'lage' kamer tot een podiumen tree maken voor zowel zichzelf alswel voor de uitgesproken interesses die velerlei mensen vanuit verschillende disciplines en van diverse pluimage in hun bagage hebben. Niet om een concurrent te zijn van Roth -'Geweldig leuk theater, daar moet de gemeente Vlaardingen heel erg zuinig op zijn'- maar juist om met zulke groepen de stad weer een eigen cultureel leven te geven. De CD 'Voor Vlaardingen' en de nota 'De Hoogstraat, door de tijd, uit de tijd?' zijn te bestellen bij Har Pekel ing. Op 4351670. Kaarten voor de zon dagmiddagpodia zijn aan te vragen bij BOS productions 4740185 In samenwerking met het Vlaardingse Stadsarchief publiceert De Havenloods/Groot Vlaardingen iedere eerste donderdag van de maand de rubriek 'Toen en NuDaarin komen allerlei historische wetenswaardigheden aan de orde. Soms aansluitend op de actu aliteit, soms juist niet en een andere keer naar aanleiding van een foto, waarop één of meer onbekenden staan. VLAARDINGEN - Wie heeft ooit gehoord van de 'dubbel tjeskerk'? Daarmee werd in het verleden de Remonstrants Gereformeerde kerk aan de Hoflaan bedoeld. De naam stamt nog uit de tijd dat het geijkte bedrag dat 's zondags in het collectezakje in de kerk werd gedaan drie centen bedroeg. Het verhaal gaat, dat men toen aan de Hoflaan wel drie dubbeltjes voor de collecte kon missen. De rijkeluis- kerk werd hij daarom ook wel genoemd. Ongetwijfeld maakten vanaf het begin leden van gegoede Vlaardingse families deel uit van de Remonstrantse Gereformeerde Gemeente. Maar buiten dat waren het allemaal mensen die vanuit een zeker modernisme, een bepaalde vrijzinnigheid, hun geloof beleefden. Het begin van de huidige geloofsgemeenschap is prachtig te reconstrueren uit het archief van de kerk dat in het Stadsarchief wordt bewaard. Nadat rond het jaar 1860 de Hervormde theoloog dominee Zaalberg uit Den Haag in woord en geschrift in vrijzinnige geest van zich deed spreken, bleek, toen hij eens in de Zaal Harmonie een voordracht hield, dat hij ook in Vlaardingen aan hangers had. Het ronduit voor je geloof en mening uitkomen, zeker als die enigszins afwij kend waren, deed men in die tijd nog niet zo gemakkelijk. Eén van de Vlaardingse Hervormde predikanten, ds. Riehm, was de moderne beginselen toegedaan, waardoor hij voor de vrijzinni gen een belangrijke bindende factor werd. Na het overlijden van Riehm in 1890 probeerde men opnieuw een vrijzinnige predikant te laten beroepen. Deze poging mislukte, waarop de vrijzinnigen massaal de Hervormde Kerk verlieten en hun eigen bijeenkomsten beleg den. De eerste tijd gebeurde dat in de Zaal Harmonie, maar al in 1891 beschikte de gemeenschap over een eigen gebouw aan de Hoflaan. Om het gebouw te kun nen financieren was de 'Naamloze Vennootschap Maat schappij tot exploitatie van het gebouw de Protestantenbond tot het houden van godsdienstige bijeenkomsten in vrijzinnige geest' opgericht. Achttien jaar lang hebben de predikanten er gewerkt in dienst van de Nederlandse Protestantenbond. In die periode groeide langza merhand de wens om een kerke lijke gemeente te worden. Men dacht daarbij aan aansluiting bij de Remonstrantse Broederschap Op het moment dat dominee Schippers aankondigde om wegens gezondheidsredenen zijn W ambt te willen neerleggen, wer den de plannen actueel. Nadat de ledenvergadering het voorstel van het bestuur had aangeno men, werd vaart achter de zaak gezet en trad men in overleg met de Remonstrantse Broeder schap. Het resultaat was dat op 27 april 1908 de Remonstrantse Vereniging werd opgericht met 182 leden en ongeveer 200 begunstigers. Deze vereniging diende bij de Remonstrantse Broederschap het verzoek in tot erkenning als kerkelijke gemeente en vroeg tevens goedkeuring om een pre dikant te mogen beroepen. De erkenning werd op 3 juni 1908 door de Algemene Vergadering van de Remonstrantse Broe derschap verleend. De eerste predikant was dominee Hooy- kaas. Hij stond voor de moeilij ke taak om van de nieuwe gemeente een hechte geloofsge meenschap te maken. In navol ging van dominee Hooykaas hebben ook alle andere predi kanten hun beste krachten gege ven aan de ontplooiing van de kerk. Desondanks heeft de gemeente minder goede tijden gekend, soms hing haar bestaan aan een zijden draad. Aan het kerkgebouw zijn de ontwikke lingen binnen de Remonstrantse Gemeente af te lezen. Diverse veranderingen, uitbreidingen, maar ook restauraties, zijn in de loop der tijd uitgevoerd. De ver bouwingen van 1911 en 1956 waren daarbij het meest in het oog springend. Deze en nog andere gegevens zijn in het archief van de Remonstrants Gereformeerde Gemeente te vinden door middel van de onlangs gereedgekomen inven taris. Hierin wordt het rijke en steeds goed bewaarde archief van de Vlaardingse Demon stranten beschreven vanaf de eerste archiefstukken uit het midden van de zeventiende eeuw die afkomstig zijn van de eerder in 1810 opgeheven Remonstrantse Gemeente tot de stukken daterend uit 1972 van de huidige Remonstrants Gerefor meerde Gemeente. Daarmee is een belangrijk deel van de religi euze geschiedenis van Vlaar dingen voor een breed publiek door het Stadsarchief toeganke lijk gemaakt. VLAARDINGEN - Drievoudig Olympisch kampioene Leontien van Moorsel zal aan de start ver schijnen van de wielerronde van Vlaardingen op 5 mei. De orga nisatie, de wielervereniging de Coureur, had niet veel overtui gingskracht nodig om de zo suc cesvolle renster op de Spelen in Sydney opnieuw naar Vlaar dingen te halen. "Vorig jaar stond de wielrenster ook al aan de start op de Kethelweg en won toen haar race. Zij heeft het zo naar haar zin gehad, dat zij weer graag op onze uitnodiging is ingegaan," zegt Maarten Goed hart van de Coureur niet zonder enige trots. "Zij wordt natuurlijk onze blikvanger op deze ronde, die alweer voor de 41e keer wordt gehouden. Burgemeester Bert Stam zal Leontien van Moorsel vooraf nog huldigen voor haar prestaties in Sydney en het startschot lossen van deze vrouwenrace." Leontien van Moorsel zal natuurlijk alles in het werk stellen om haar eerste plaats van vorig jaar te prolonge ren. Ook Vlaardingen zal in het vrouwenpeloton vertegenwoor digd zijn door Eowyn Suijker van de Coureur. Verder rijdt Rosalinde Meijer uit Den Haag in de Coureurkleuren mee. De belangstelling voor de ronde van Vlaardingen is dit jaar bij zonder groot. "Door de MKZ- crisis in Nederland zijn veel wedstrijden afgelast. Eigenlijk niet leuk als je weet door welke omstandigheden dit komt," zegt Goedhart. Naast de race van Leontien van Moorsel gaat de aandacht natuurlijk verder uit naar de strijd bij de amateurs. Deze renners hebben al 40 jaar het gezicht van de ronde bepaald. Dit jaar staan er jam mer genoeg geen Vlaardinger aan de start, maar wel top-ama- teurs uit Nederland aangevuld met regionale favorieten met onder andere Tom Cordes, oud prof en wereldkampioen ploe gentijdrit 1986, Jan Hordijk de winnaar van deze ronde in 1996, John den Braber de winnaar van 1998 en oud-amateurkampioen van Nederland en natuurlijk Corné Castein die vorig jaar als eerste over de streep kwam en zijn eerste plaats in Vlaardingen komt verdedigen. Daarnaast ver schijnen nog enkele streekren- ners aan de start zoals Kees van Wageningen uit Maassluis en Stijn Boschker uit Schiedam. Deze ronde van Vlaardingen is tevens opgenomen in het Rabobank Waterweg Klasse ment 2001. Het totale pro gramma op 5 mei ziet er als volgt uit: 12.00 uur: 40 km sportklasse BJveteranen 13.15 uur: 50 km sportklasse A-vete ranen 14.45 uur: 60 km vrou wen 16.15 uur: 80 km elite- en neo amateurs. VLAARDINGEN - Ook dit jaar weer heeft de Stichting Nationale Gedenkdagen een programma samengesteld voor de viering van 4 en 5 mei. Dat ziet er als volgt uit. Vrijdag 4 mei 18.00 uur. De vlaggen worden in Vlaardingen halfstok gehesen. Stille Tocht 19.35 uur. Vertrek van de stille tocht vanaf de achterzijde van het Stadhuis naar het Verploegh Chasséplein. Route stille tocht: Schoolstraat - Markt - Hoogstraat - Blokmakersplaats - Westhavenkade - Schiedamseweg. Vooraf wordt er bij het Geuzenmonument op de Markt een bloemenkrans gelegd 19.30 uur. Alle torenklokken luiden. Verploegh Chasséplein 19.45 uur. Het muziekkorps van het Leger des Heils speelt koraal- muziek. 19.59 uur. Last Post. 20.00 uur. Twee minuten stilte 20.03 uur. Gedicht Levend verleden voorgedragen door Eveline Pleyte, lid van de vioolgroep van Scouting Vlaardingen. Het gedicht werd als nummer 1 uitgekozen bij een wedstrijd die werd uitgeschreven door de Stichting 4/5 mei. Schrijfster ervan is de 16- jarige Leonie Beks. Het werk wordt ook voorgedragen bij de her denking op de Dam in Amsterdam. (Zie voor een afdruk van het gedicht de linkerzijde van deze pagina.) Krans- en bloemlegging. Het muziekkorps van het Leger des Heils speelt de Dodenmars van Saul van G.F. Handel. Daarna wordt een lied ten gehore gebracht door Tamar Niamut: Somewhere uit de Westside Story. Vervolgens zal een herdenkings toespraak worden gehouden door Prof. mr. Th. C. van Boven, mensenrechtendeskundige. Mannenkoor Orpheus zingt Zalig zijn de doden die in de Heere sterven en Eripe Ne, domine van Orpheus-dirigent Bernhard Touwen. Tot slot worden twee coupletten van het Wilhelmus gezon gen onder begeleiding van het muziekkorps van het Leger des Heils. Défilé door de aanwezigen langs het monument. Culturele herdenking Samenwerkingsverband Kunstvlam presenteert 's avonds een cul turele 4-mei herdenking in de Harmonie. 21.15 uur. Toneelstuk door theatergroep Facetten 21.45 uur. Dans door de Vlaardingse Balletschool 21.55 uur. Zang door het Musicalkoor OpMaat. De toegang is gratis en de zaal gaat open om 20.45 uur. Bevrijdingsdag Zaterdag 5 mei 11.00 uur. Vliegerdemonstraties op de weide bij de Surfplas. De organisatie is in handen van vliegerbedrijf 'De Paddestoel' uit Schiedam. Première: Radiovlieger bevrijdingsfeest. Dit jaar zullen er bij de vliegeraars ook radioamateurs aanwezig zijn. Zij zullen hun antennes met vliegers en ballonnen optakelen om daarna met allerlei verschillende technieken verbindingen te maken over de hele wereld. Country Western 11.00 uur. Het tweede Oranjepark Country Westernfestival in het Oranjepark met een grote houten dansvloer voor het linedan- sen, een rodeostier, een gratis rondrit op een koe en een rondrit in een Jan Plezier van Chardon. Met optredens van Coincidence, Savanna, Windfall, Martin Eden en Wim Pols Calyx. Wielerronde 12.00 uur. 41e Wielerronde georganiseerd door wielrenvereniging De Coureur. Route: Kethelweg met start en finish ter hoogte van de Spalandlaan - Burgemeester Heusdenslaan - Van Linden van den Heuvellsingel - Kethelweg. 12.00 uur. 40 km sportklasse B-veteranen. 13.15 uur. 50 km sportklasse A-veteranen. 14.45 uur. 60 km vrouwen, met deelname van Leontien van Moorsel. 16.15 uur. 80 km elite- en neoamateurs. Avondmarkt 17.00 uur. Regio-Avondmarkt aan de Westhavenkade met meer dan 60 kramen en uiteenlopende handel en standwerkersconcours. Op een podium optredens van Wima Sound en Dansschool van Rijswijk. Vuurwerk 22.00 uur. Vuurwerk bij het Buizengat. Kermis tot 6 mei op het evenemententerrein aan de Hoflaan. VLAARDINGEN - Vorig jaar kende het eerste Oranjepark Country Westernfestival al meer dan 8000 bezoekers, die jaar wordt op nog meer belangstellenden gerekend op de tweede editie. Het festival heeft ondanks haar korte bestaan al een bekende naam gekregen in deze regio. Het Oranjepark is bij uitstek natuurlijk geschikt voor zo'n country festival. De organisatie heeft weer een keur van nationale artiesten naar Vlaardingen kunnen halen. Savannah en Calyx met Wim Pols, die het festival ook zal presenteren, vormen de blikvangers van dit muziekevenement in Vlaardingen. Windfall en Coincidence zijn de bands uit deze regio die al meer dan 20 jaar bestaan en in heel Nederland met hun optredens groot succes boeken. Beide bands heb ben overigens net hun nieuwe CD uitgebracht en zullen daar natuur lijk nummers van spelen. Martin Eden is een Vlaardingse zanger die zijn sporen allang verdiend heeft. Het programma begin om 11.00 uur en er kan worden rondgereden in een open koets, terwijl er ook een elektrische rodeostier aanwezig is. Voor de linedancers is er een 500m2 grote houten dansvloer. Om 12.00 uur opent Calyx het tweede Oranjepark festival. Het program ma ziet er verder als volgt uit: 13.00 uur Martin Eden, 13.45 uur Windfall, 14.45 uur Coincidence, 15.45 uur Calyx, 16.45 uur Windfall, 17.45 uur Savannah, 18.45 uur Coincidence, 19,45 uur Martin Eden, 20.30 uur Savannah en het fes tival wordt besloten om 21.30 uur met een optreden van Coincidence. I 'Tussen de schuifdeuren' op het podium bij Werkman en van Es De 'dubbeltjeskerk' van de Hoflaan Vorig jaar won Leontien van Moorsel de wielerronde van Vlaardingen. Dit jaar is zij weer van de partij op de Kethelweg. Calyx is de blikvanger op het tweede Oranjepark country festival.

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 11