Kaapverdiaanse feesten in Dubbelde Palmboom Mercedes Sosa blijft de wereld rondgaan met haar liedjes van hoop en verlangen Bevrijdingsfestival met afterparty: vrijheid is leven zonder angst r o •V Él O O CM De stem van Argentinië Bouwspeelplaats Pendrecht 7 r Vrijdag 4 mei Jeugd 10.00-17.00: Speurschrift, Nationaal Schoolmuseum, Rotterdam 09.30-16.00: Plankenfeest. Drie dagen lang is er in Theater Zuidplein van alles te doen voor kinderen van 8 tot 12 jaar o.a. workshops regisseren, grimeren en acteren en de voorstellingen Rosa Rosa (10+) en Kabaal (6+). Muziek 20.00: Tropical Dance Experience, Nighttown, Rotterdam. Dansen in exotische sferen, met diverse dj's en workshops van verschillende soorten dansen, o.a. Salsa, Merengue, Samba, Caboswing en meer..., fl. 15,-. Varia 21.00: Vrijdag! Calypso 2001. Een serie theatrale dansfeesten in Calyso 2001. Aflevering 1: Sound: Hip, Dresscode: Bruiloftssfeer. Ontrouw, fl. 39,75. Voorjaarskermis, Evenemen tenterrein Schiehaven. Vanaf 09.00 elk half uur t/m 15.30, 16.15 en 17.00 Rotterdam Havenrondvaart. Zaterdag 5 mei Muziek 20.15: Bach als bron, de Doelen, grote zaal, Rotterdam. 20.00: Paul de Leeuw presen teert: Bevrijdings Big Band. Concert met The John Paay orchestra met o.a. Patricia Paay en de film Soldaat van Oranje, fl. 35,-/30,-. 20.00: Belle en het Beest, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. Theater 20.15: Marc-Marie Huijbregts, Theater Zuidplein, grote zaal, Rotterdam. Zondag 6 mei Dans 14.00: Kaapverdiaanse dans, Hist. Mus. De Dubbelde Palmboom, Rotterdam. 12.00: Films uit de oude doos, Mariniersmuseum, Rotterdam. Jeugd 12.00: STOOM, Maritiem Buitenmuseum, Rotterdam. Vaar ook eens mee met een stoomsleper! Evenement gratis; meevaren fl. 15,-; kinderen fl. 7,50. 14.00-16.00: Schoolatelier Schatkamer, Ned. Architectuurinstituut, Rotter dam. Wonen in Nieuw Rotterdam: bouw je eigen ten toonstelling! 15.00: Ogen alles. Rotterdamse Schouwburg, kl. zaal, Rotterdam. Een voorstelling over blind zijn en toch alles kun nen zien. Muziek 14.00: Hugo van Eek, Moederdagconcert, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 21.30: Soiree Belgique: Groep Jezus Admiral Freebie, Rotown, Rotterdam, gratis. Theater 20.00: Etty, Margreet Blanken, Bibliotheektheater, Rotterdam. Blanken neemt het publiek, in een indrukwekkende solovoor stelling, mee naar de laatste jaren uit het leven van een jonge joodse vrouw 20.30 Wij Christina, een solo over een koningin, Rotterdamss Schouwburg, kl zaal Dinsdag 8 mei Theater 20.30: Blokhut, van Alex d'Electrique, Lantaren/Venster, Rotterdam. Woensdag 9 mei Theater 20.30: Hetty Feteris, Broedkip, Theater Zuidplein, kleine zaal, Rotterdam. Donderdag 10 mei Dans 20.30: Another Telepatic Thing, Big Dance Theater uit New- York, Rotterdamse Schouwburg, kl. zaal, Rotterdam. 18 - 1002 In De Dubbelde Palmboom staan van 2 mei tot en met 4 juni de Kaapverdiaanse feesten centraal. Deze zijn de vierde in de reeks van vijf feesten die worden uit gelicht op de tentoonstel ling Rotterdam feest in dit museum. De uiteenlopende muzieksoorten en de even zo uitlopende kledingstijlen staan garant voor een swin gend museumbezoek. De Kaapverdiaanse cultuur is onlosmakelijk verbonden met Rotterdam. In de stad worden volop Kaapverdiaanse feesten georganiseerd. Daarnaast is Rotterdam door de enorme pro ductie van Kaapverdiaanse muziek het centrum voor deze muziek geworden. De laatste nieuwtjes en de flyers en aan kondigingen voor de komende feesten vind je bij de Kaapverdiaanse kappers, op het voetbalveld en in de muziekwin kels; de ontmoetingsplekken bij uitstek. Smeltkroes Kaap Verdië is door zijn ligging aan de Afrikaanse kust beïn vloed door dat vaste land maar heeft ook veel Europese invloe den in haar cultuur opgenomen. Tot 1975 was het immers een Portugese kolonie. Deze veel heid aan invloeden is goed te zien en te horen in de zes muziekstijlen die in De Dubbelde Palmboom worden gepresenteerd. De batuque bij voorbeeld is een op Afrikaanse muziek geba seerde beurtzang dat tijdens de bruiloft wordt gezongen. In de morna's, gedichten op een lang zame nostalgische melodie, zijn invloeden van de fado en het Napolitaanse lied te horen. Cesaria Evora is de diva van de Kaapverdiaanse muziek. Zij bezingt de nostalgische maar ook vrolijke kant van het bestaan in de morna's en coladera's. De coladera onderscheidt zich door het instrument de rekko rekko, een soort rasp-geluid, en laat zich het meest herkennen als typisch Kaapverdiaanse muziek. Maar de Kaapverdianen hebben meer te bieden; de jongeren in Rotterdam met een Kaapverdiaanse achtergrond variëren op de coladera en mixen de muziekstijl met reggae, rap en hiphop. Gezongen in het Kaapverdiaans is ook deze onvervalst Kaapverdiaanse muziek! De tentoonstelling Kaapverdiaanse feesten loopt tot en met 4 juni in museum De Dubbelde Palmboom, Voorhaven 12, R'dam- Delfshaven, tel. 010 - 4761533. Bereikbaarheid Metro halte Delfshaven, tram 4 en 8. Openingstijden: van di t/m vr 10.00 - 17.00 uur za-, zon- en feestdagen 11.00 17.00 uur. De wereldberoemde Argentijnse zangeres Mercedes Sosa komt bin nenkort weer naar ons land voor een aantal concerten. Mercedes staat bekend om haar gloedvolle vertolkin gen van politiek geladen liedjes en ze zal die op een viertal plaatsen in Nederland ten gehore bren gen. Op 3 mei staat ze in het Concertgebouw in Amsterdam, op 5 mei in Vredenburg, Utrecht, op 7 mei in het Congresgebouw in Den Haag en op 8 mei in de Rotterdamse Doelen. Het hart van Mercedes Sosa heeft altijd geklopt voor de volksmuziek van haar land. Ze werd geboren in San Miguel de Tucaman in Argentinië, als dochter van een arbeider op een suikerfabriek. Mercedes was een vrolijk kind, hoewel de omge ving waarin ze opgroeide aller minst tot vrolijkheid stemde. Haar moeder was werkster bij de beter gesitueerden, want het loon van haar vader was niet genoeg om van rond te komen. San Miguel de Tucaman was in die tijd een doorgangskamp van arme arbeiders. Met honderden tegelijk kwamen ze in de oogst tijd naar de rietvelden. En daar wisselden ze al zwoegend de volksliedjes van hun streek uit. De jonge Mercedes pikte veel van die liedjes op en in het hele dorp sprak men lovend over haar geweldige stem. Haar ouders gingen daarom met haar naar Buenos Aires om hun dochter aan te melden voor een talenten jacht. Ze won de eerste prijs. Variant op Dylan De familie Sosa besloot na dat eerste uitstapje naar de Argentijnse hoofdstad de knoop definitief door te hakken en zich er blijvend te vestigen. Mercedes trok zich hier al snel het lot aan van de duizenden arbeiders die ook naar Buenos Aires waren getrokken in de hoop op een beter bestaan, maar die verpauperden in de krotten wijken. Ze zocht deze mensen vaak op en leerde hun liedjes over hoop en verlangen. En zo werd Mercedes Sosa langzamer hand de spreekbuis van een stro ming die Movimiento Des Nuevo Cancionero werd genoemd. De exponenten van deze stroming waren van mening dat volksmuziek niet alleen simpel vermaak moest zijn. Integendeel: eenvoudige arbeidersliedjes moesten men sen ook wakker kunnen schud den en wijzen op wantoestanden in hun omgeving. Deze vorm van kritische volksmuziek vond vooral veel aanhangers onder studenten. Van die groep kreeg Mercedes Sosa veel bijval en in de loop van de roerige jaren zestig werd ze een soort Argentijnse variant van Bob Dylan. Ze trad steeds vaker op voor studenten aan de universi teit. Op een onafhankelijk pla tenlabel bracht Mercedes in 1964 haar eerste plaat uit: Canciones Con Fundamento. Een jaar later was ze de grote ster van het nationale folkfesti- val van Cosquin en dat beteken de meteen haar landelijke door braak. Ze tekende een contract met Polygram en bracht een aan tal platen uit die in Argentinië ongekend hoge verkoopcijfers haalden. Ook in de Verenigde Staten kreeg men belangstelling voor haar muziek en Mercedes maakte er enkele succesvolle tournees. En daarmee was ook haar internationale doorbraak een feit. Haar platen vonden hun weg zelfs naar Europa en Mercedes werd een internationa le vertegenwoordigster van de traditionele volksmuziek van Argentinië. Maar omdat haar liedjes kritisch waren, kreeg ze in haar vaderland een zangver bod opgelegd. Daarom vertrok ze naar Frankrijk en nog later naar Spanje, om zich in Madrid te vestigen. Nadat in 1982 een nieuwe regering aan de macht kwam in Argentinië, keerde Mercedes terug. Ze werd inge haald als een heldin. Vanaf dat moment is ze in haar vaderland volkszangeres nummer een gebleven. Op 1 april 1992 werd ze benoemd tot ereburgeres van Buenos Aires. Mercedes Sosa is altijd blijven zoeken naar wegen om zich muzikaal te vernieuwen. Ze heeft echter nooit concessies gedaan aan de commercie, want liedjes moeten in de eerste plaats getuigen van eerlijkheid, is haar stellige opvatting. Hierover ver klaarde ze ooit: "Mijn leven lang heb ik eerlijke liedjes gezongen. Ik zing geen protestsongs, geen getuigenissen, geen aanklachten, maar eerlijke liedjes." Mercedes Sosa heeft altijd een open oor gehad voor het talent van jonge muzikanten en die kunnen in Argentinië dan ook rekenen op haar steun. Ze heeft al meerdere jeugdige Argentijnse tekstschrij vers in het zonnetje gezet door materiaal van hen op te nemen. Na dertig jaar wordt de Argentijnse diva nog altijd gekoesterd door liefhebbers van pure volksmuziek. Reden voor Mercedes Sosa om uitputtende tournees rond de aardbol te blij ven ondernemen. Concerten Mercedes Sosa 2001: donderdag 3 mei Concertgebouw - Amsterdam, zaterdag 5 mei Muziekcentrum Vredenburg- Utrecht, maandag 7 mei Congresgebouw - Den Haag, dinsdag 8 mei De Doelen - Rotterdam. Aanvang concer ten: 20.15 uur, voorverkoop: Ticket Service R 0900 300 1250 (99 ct. p.m.)of de 151 gro tere postkantoren, de 33 GWK stationskantoren, de 12 grote re VVV Kantoren, www.ticket- service.nl. de bekende voorver koopadressen en via de kassa's van de genoemde theaters. In het kader van onze Nationale Bevrijdingsdag zal zater dag 5 mei van 12.00 tot 23.00 uur in Rotterdam het gratis toegankelijke Bevrijdingsfestival Zuid-Holland plaatsvin den. Op het Grotekerkplein voor de Laurenskerk is er een popprogramma met onder meer Zuco 103, Erick E, Laidback Luke, Def Rhymz en Das Pop. Het thema van het bevrijdingsfestival is dit jaar 'Vrijheid is leven zonder angst'. Om dit thema uit te dragen zijn er in Laurenskerk diverse activiteiten georganiseerd waaraan de bezoekers actief deel kunnen nemen. De opening van het festival wordt verzorgd door Fréderique Spigt in samenwerking met de stadsbeiaardier die samen het openingslied spelen. De officiële (gratis toegankelijke) Bevrijdingsfestival after party genaamd 'Globall!', is in Waterfront aan de Boompjes. Met ondermeer DJ's Laidback Luke, Radar, Le Funkubine en live: Doctorolive (F). Om 13.15 uur (tot 22.30 uur) begint het zeer geva rieerd popprogramma gericht op jongeren in de leeftijd van 12 tot 26 jaar. Op het poppo dium treden ook dit jaar weer diverse bekende artie sten. De Rotterdamse zangeres Fréderique Spigt opent het festival op unieke wijze samen met de stadsbeiaardier. Daarna gaat het los met de Belgische popsensatie Das Pop. hoor je The Apers hun stevige punkrock spelen en zet de win naar van de grote prijs van Zuid- Holland het plein op zijn kop. Hierna komt de helikopteract Zuco 103 (winnaars van de Heineken Crossover Award 2000) langs, laat Def Rhymz de boel schudden, speelt Madigan peilloos diepe liedjes, brengt Beef hun Roots-Rocksteady- Ska-Reggae-Rock te gehore en klinkt de zwoele salsa van Diggin' Joe Cuba. 's Avonds verandert het plein in een groot dancespektakel met de stampende house van Laidback Luke en sluit DJ Erick E met een knallend optreden het festival af. De presentatie is in handen van stand-up comedian Javier Guzman. Themaprogramma en afterparty In het programma in de Laurenskerk wordt op een cre atieve en inspirerende manier vorm en inhoud gegeven aan het thema: 'Vrijheid is leven zonder angst'. Met zeer verschillende muziekoptredens, dansworks- hops en ook dit jaar aandacht voor poëzie en verhalen rondom 'Vrijheid'. Rond en in de kerk zijn er speciale activiteiten voor kinderen: van je eigen muziek- instrument maken tot jongleren. In de kerk geven een aantal beel dende kunstenaars vorm en inhoud aan. 'Vrijheid is leven zonder angst'. Het programma begint om 13.15 uur en wordt omstreeks 19.00 uur afgesloten met een Capoeira optreden voor de hoofdingang van de kerk. De geheel gratis toegankelijke afterparty in Waterfront aan de Boompjes begint om 22.00 uur en staat in het teken van 'wereld se' invalshoeken binnen de hedendaagse dancp-ambiance van ondermeer electro, hiphop, funk, disco, r&b/ragga, 2-step, fusion, drum'n bass en tech no.Voor meer info zie ook: www-waterfrontnl Wil je in de meivakantie je eigen hut bouwen? Dat kan bij Bouwspeelplaats Pendrecht 7. Daar wordt de hete week druk getimmerd en gebouwd. De toe gang is fl 1,-. Op woensdag 2 mei is het patat dag en kun je tussen 12 en 13.30 uur een patatje (f 1,-), een ffikandel of een kroket (f 0,80) eten. Als het slecht weer is kun je binnen verven en kleuren. Open: 9 tot 17 uur Bouwspeelplaats Pendrecht 7, Sliedrechtstraat 250, 010- 4808465. Zonder uitnodiging...een reis als geen andere t/m 30 juni Met dank aan: Stichting DOEN. Bijzondere theatervoorstelling waarin de bezoeker zelf de hoofdrol van vluchteling speelt. Las Palmas, entree fl. 10,-. Informatie en res: 010-4022001. Kindermusical: De sleutel van de tuin Donderdag 10 mei Sprookje voor kinderen en volwassenen. RO theater, aanvang 18.30 uur, entree fl.12,50/5,-. Informatie: 010-4047070. Fusion Vrijdag 11 mei Mix van Noord-Afrikaanse Rai, Arabische muziek en moderne Westerse dance muziek. Aankleding in Arabische stijl. Nighttown, aanvang 23.00 uur, fl.5,-. Informatie: www.mohalifestyle.com. Mana - Scapino Ballet Rotterdam Vrijdag 11-20 mei (12 première, 13 matinee) Een verhaal, een mythe eigenlijk, over de wereld, de mensen en hun lot en opdracht hun mana (polynesisch voor ziel) te verrijken. Theater Zuidplein, aanvang 20.15 uur, zo 14.30 uur, entree fl.30,80/24,50/14,50. Paul de Leeuw, presenteert! Zaterdag 12 mei Eurovisie Songfestival Gala Live vertoning van uitzending op Nederland 3 en nabeppen met deskundigen. Oude Luxor Theater, aanvang 20.00 uur. Informatie: 010-4138326. Technart - Art for a new generation Woensdag 16 mei Opening tentoonstelling technoscene en de kunstverschijnselen die door deze muziekscene ontstaan is. Off-Corso, aanvang 20.30 uur, entree gratis. ROSAS Woensdag 16 mei Nederlandse première van Anna Teresa de Keersemaeker's meest recente choreografie 'Rain' op muziek van Steve Reich. Rotterdamse Schouwburg, aanvang 20.15 uur. Informatie: 010- 4118110. (Wereld)moeders in de culturele hoofdstad Zondag 13 mei Op Moederdag, zondag 13 mei, vindt in Calypso 2001 de eind presentatie van Wereldmoeders plaats. Ruim honderd moeders van leerlingen van het Lodewijk Rogier College zullen laten zien waar ze, meestal in samenwerking met hun kinderen, tijdens het educa tieve project aan hebben gewerkt. Je moeder! Wereldmoeders is een intercultureel onderwijsproject voor ouder en jongerenparticipatie. Via een lessencyclus, buitenschoolse acti viteiten en creatieve cursussen onderzoeken vmbo- jongeren en hun moeders wat moeders zo bijzonder maakt. Moeders vervullen een spilfunctie in het gezinsleven en zijn de cultuurdragers bij uit stek. Jongeren zijn vaak trots op hun moeder, maar praten daar niet gemakkelijk over. Soms schamen ze zich ook voor hun moe der. En "je moeder" wordt door leerlingen maar al te vaak als scheldwoord gebruikt. Met deze gegevens in het achterhoofd is de idee voor dit onderwijsprogramma ontstaan. Met Wereldmoeders willen de makefs tegelijkertijd een tegenwicht bieden aan de vaak negatieve berichtgeving over jongeren. Jongeren kunnen laten zien wat zij van thuis meebrengen en hoe hen dat beïnvloed heeft. En ook de moeders zelf krijgen de mogelijkheid op school te laten zien wat hun kwaliteiten zijn. Naast zo'n twintigtal eigen docenten werken kunstenaars, schrijfsters en gastdocenten mee aan de les sen en cursussen. Binnen de vakken Nederlands, geschiedenis, drama, leefstijl, tekenen, gezondheidskunde, mode/kleding en maatschappijleer staat wekenlang de rol van moeders in verschil lende culturen centraal. De zichtbare resultaten, zoals bijvoor beeld verhalen, brieven, gedichten, tekeningen, foto's, en een modeshow laten moeders, leerlingen en andere betrokkenen op komende Moederdag te zien. Aanvang: 15.00 uur. HERMAN POPPELAARS Fréderique Spigt neemt ondermeer het openingslied voor haar rekening Foto: Janssen de Kievith KlPS V*OÜ €*(D

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13