AutoTrack.nl Studenten aan het werk in de haven Prijsvraag transpo* WEEK 18-28CT-6 Elke week een ander beroep in woord en beeld op woensdagavond tussen 21.30 en 22.00 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant. Foto's: JANSSEN DE KIEVITH Gedurende dit seizoen volgen we een aantal studenten van het Scheepvaart en Transport College Rotterdam (STC). Niet alleen op school, maar voorna melijk tijdens hun werk bij bedrijven in de haven. Juist door die werkzaamheden te volgen ontstaat er een goed beeld van wat een bepaald beroep inhoudt. De studenten worden regelmatig geïnter viewd. Om van hen onder meer te horen wat ze allemaal gedaan hebben. Of dat beant woordt aan hun verwachtin gen. Wat hun ervaringen zijn enzovoorts. De tweede student in deze reeks is de 19-jarige Jasper Euser. Ik ontmoette hem een half jaar geleden voor het eerst op de locatie Prof. Rutten van het STC aan de Waalhaven Zz 18 te Rotterdam. Daar gaat hij één dag per week naar school. Jasper doet er momenteel de tweejarige MBO- opleiding tot Chauffeur Goede renvervoer. In een combinatie van leren en wer ken: de Beroeps Begeleidende Leerweg (BBL). De resterende vier dagen van de week werkt hij als chauffeur bij Road Runner, geves tigd aan het Reewegpad 25 in Dordrecht. Het bedrijf verzorgt nationaal en internationaal klein- en sneltransport. Hoe kwam Jasper er toe om chauffeur te worden? 'Op de lagere school werd mij geadviseerd om VBO te gaan doen'. Al vroeg rijp voor trans port Na twee jaar basisopleiding kon hij op die school moeilijk een keuze maken. 'Ik wilde in de transportsec tor gaan werken'. Van kleins af aan liep Jasper al rond in het toenmalige familiebedrijf Euser in Zwijndrecht. 'Veel in de garage gelopen, meegere- den en rond gesnuffeld. Ik was eigenlijk al vroeg rijp voor het trans port'. De richting motorvoertuigen techniek trok hem wel enigszins aan. 'Als chauffeur hoef je tegenwoordig haast niet meer te sleutelen. Dat wordt door 24-uurs servicediensten gedaan. Dus waarom zou ik dan die keuze maken?' Jasper ging op zoek naar een andere school en kwam op 15-jarige leeftijd terecht bij het STC. Daar maakte hij z'n vierjarige VBO- opleiding af, aangevuld met de vak ken Transport en Logistiek. Nu, in het tweede jaar, heeft Jasper de keuze gemaakt om in de toekomst op het buitenland te willen gaan rij den. Hij gaat zich daarin dan ook specialiseren tijdens z'n opleiding. Deze keer bezoek ik hem op het bedrijf in Dordrecht. Hoe gaat het nu, nadat ik Jasper een halfjaar gele den eerder sprak? 'Er zijn weer heel wat dingen gebeurd in deze voorbij gevlogen periode, met betrekking tot m'n school en werk. Voor het onderdeel economie heb ik een 8 gehaald, ben geslaagd voor m'n ADR diploma (gevaarlijke stoffen), heb m'n rijbe wijs C op zak (kleine vrachtwagen zonder aanhanger) en hoop zo snel mogelijk voor CE op te gaan'. Jasper veranderde bovendien van auto. 'Laatst reed ik nog met een Mitsubishi Pajero 4x4 2800 inter- cooler turbo. Nu in een Mercedes Benz sprinter 120 pk, met een bakje er op. In de transportwereld wel een huif opbouw genoemd'. Hoe is de relatie werk en school? 'Als je zo in de praktijk bezig bent, zijn er veel dingen waarvan je denkt; 'Hé, daar hebben we het deze week nog op school over gehad. Zoals vrachtbrieven invullen in het Engels of Duits, overweg kunnen met doua nedocumenten enzovoorts. Dat vind ik zo fijn aan het werkend leren. De school stoomt ons klaar voor het bedrijfsleven en het bedrijf past dat weer in de praktijk toe'. Jasper heeft, nu hij bijna klaar is met z'n MBO opleiding, naar zijn zeggen heel wat geleerd. 'Het is niet zo datje alleen maar alles moet weten over het besturen van een vrachtwagen. Er zijn ook regels en dingen omheen. Dat begint 's morgens al met het con troleren en bedrijfsklaar maken van je auto. Rustig aan wegrijden, want met een koude motor heb je veel slij tage. Eenmaal onderweg rekening houden met het gewicht, de lengte en breedte van de auto. Vervoer je gevaarlijke stoffen, dan de speciale routes volgen. Alles afweten van de brandpreventiemiddelen voor al er wat gebeurt onderweg. Douane papieren en vrachtbrieven kunnen invullen. Sommige landen waaron der België zijn daar heel alert op. Als je op het buitenland rijdt wordt er verwacht dat je het één en ander van die landen weet. In Frankrijk hoefje bijvoorbeeld niet tussen 12.00 en 14.00 uur aan te komen. Dan sta je voor een dichte deur'. 'Al die leuke meiden' Het valt Jasper wel op dat in deze sector maar weinig vrouwen werken. Hij zou graag een oproep aan 'al die leuke meiden' willen doen. 'Laat jul lie eens wat meer zien in de trans port. Het nationaal en klein interna tionaal transport is ook een beroep voor jullie. Bij ons werken er twee vrouwelijke chauffeurs. Zij hebben het best naar hun zin'. Jasper is er nog steeds van overtuigd de goede richting gekozen te hebben. 'Het is een heerlijk vrij beroep, waarbij je nog eens wat van de wereld ziet. Bovendien ziet er niet iemand con stant op je vingers te kijken of je alles wel snel en goed genoeg doet. Mijn sport is transport'. Wat de toekomst betreft wil Jasper ooit nog eens voor zichzelf gaan beginnen. Daarvoor moet hij wel enkele diplo ma's behalen. Waaronder het beroepsgoederen vervoer, planner en ATP (koelcertificaat). 'Misschien zien jullie me dan wel in een grote Scania rijden met 'Euser Tranport' er op. Maar als het zover is, horen jullie nog van me'. Beroepsinformatie Voor toelating tot de tweejarige MBO-opleiding Chauffeur Goede renvervoer is geen specifieke voor opleiding vereist. Wel moet je mini maal 16 jaar zijn. In principe worden leren en werken gecombineerd in Beroeps Begeleidende Leerweg (BBL). Vier dagen werken en één dag naar school. Bij voldoende deelname is ook de Beroeps Opleidende Leerweg (BOL) variant mogelijk: naar school met stageperiodes. Voor cursisten rondom de twintig jaar en in het bezit van rijbewijs B bestaat de mogelijkheid de opleiding in één jaar af te ronden. Na afronding van de opleiding ben je in het bezit van de rijbewijzen B, C en E, de chauffeurs bevoegdheid en het ADR-certificaat (gevaarlijke stoffen). Tijdens de chauffeursopleiding wordt boven dien veel aandacht besteed aan voer tuig en lading, ritafhandeling, rit- voorbereiding en weggedrag. Specialisatie in binnenlands of bui tenlands vervoer is mogelijk. Voor nadere informatie: 010- 4.29.02.66. of website www.stc-r.nl Port of Rotterdam 'STADS^ .RADIO, Wegener huls-aan-hulskranten Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. v r -Tiinmi,, sm door; ROGER HUYS 'Mijn sport is transport' Deze serie Werken in wereldhaven Rotterdam loont u verschillende beroepen in woord en beeto Welk beroep hertcent u in deze rebus? Ais u het antwoord weet maakt u kans op twee kaarter» voor een speciale rondvaart door de Rotterdamse haven op 8 juni a.a. of een havenverrassings pakket. Schrijf uw antwoord op een briefkaart en stuur uw k3art vóór 10 mei naar Wegener Wuis-aan-huiBkran?9n, havcnprijsvraag, postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Mailen kan ook. havenpnjsvraag® havenloods Wegener nl Win een haven rondvaart met de Thalassa of ééri van de drie haven ver rassings pa k ketten. De winnaars van week 16 (oplossing: cargadoor) zijn: C. Bal uil Rotterdam (havenrond- vaart), J. van Zetten uit Capelle aan den IJssel, Linda Overduin uil Rotterdam en J. van der Sloot-van der Spek uit Rockanje allen een havenpakket). Zoek je de auto die bij je past?

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 18