Meer ruimte in eigen huis kan door verbouwen ONROEREND GOED Rente op leningen toch nog effect op hoogte belastingaanslag ■*v m 'Grootschalige sloopplannen veroorzaken asbestprobleem' 'Blauwe boorden' kunnen werkdruk bouw verminderen Grondwater levert bijna 60 procent van leidingwater Rotterdam aan top stijging prijzen huizen Klikken over vriendjespolitiek Boetevrij oversluiten wettelijk geregeld Tussenpersoon moet duidelijkheid scheppen Volgens de NVM marktont wikkelingen eerste kwartaal 2001 zijn de prijzen in NVM- regio Rotterdam het sterkst gestegen. Rotterdam staat met een stijging van 6,3 pro cent aan de top tien van de 'stijgers'. De Maasstad wordt gevolgd door regio Waterland met 6,1 procent, regio Zaanstreek met 5,5 procent, regio*Friesland met 5,1 procent, regio Noord Drenthe met 4,9 procent, regio Zeeland met 4 procent, regio Den Haag met 3,8 pro cent, regio Apeldoorn en omstreken 3,7 procent, regio Gouda met 3,2 procent en regio Breda met 3,1 procent. In NVM-regio Zutphen en omstreken daalde de prijs van een gemiddeld huis het sterkst met min 5,1 procent. Het kan gebeuren. En het gebeurt volgens de vereni ging Eigen Huis zelfs te vaak. En het zal je maar gebeuren: heb je eindelijk het ultieme droomhuis gevon den, val je buiten de boot omdat de makelaar het huis vasthoudt voor een relatie. Dan nog maar eens proberen. Nu blijkt de droomwoning te worden doorgespeeld aan familieleden van de bij de bouw betrokken partijen. Dan nog maar eens een poging. Tja, een gemeenteraadslid heeft ook interesse getoond en hij gaat voor. De kans dat iemand dit soort vriendjespolitiek (zoals in het voorbeeld) drie keer mee maakt is wellicht niet zo groot, maar wie ervaring heeft met enige vorm van voortrekkerij bij de aankoop van onroerend goed, kan dit vanaf nu melden bij de ver eniging Eigen Huis. De vereniging vindt namelijk dat dit soort praktijken aan gepakt moeten worden en roept alle toekomstige eigen- woningbezitters op dergelijke zaken te melden door een briefje te sturen naar vereni ging Eigen Huis, t.a.v. afd. Algemeen Ledenbelang, Postbus 735, 3800 AS Amersfoort of een e-mail naar ledenbelang@veh.nl. Een persoonlijke lening ver vroegd aflossen kan in bepaalde gevallen noodzakelijk of zelfs heel gunstig zijn. Bijvoorbeeld bij het afsluiten van een hypo theek. Maar aflossen kan niet altijd boetevrij. Wettelijk is echter geregeld dat na 60 procent, dus 3/5 deel, van de looptijd iedere lening boete vrij mag worden afgelost. Dit opent perspectieven als het mogelijk is om elders tegen betere voorwaarden een hypo theek te kunnen afsluiten. Oversluiten naar een andere geldverstrekker is na die periode dan een prima en aantrekkelijke optie. Iedere klant heeft het recht om te weten wat de relatie van een intermediair met financiële instellingen is. Dat heeft minis ter Zalm van Financiën nog maals duidelijk gemaakt, na kamervragen van de PvdA over het intermediairtoezicht. De consument heeft er recht op zijn keuze voor een bepaalde tussenpersoon waar hij zijn ver zekeringen of hypotheek regelt te kunnen maken op basis van duidelijke en eerlijke informatie. Teveel gebeurt dat een tussen persoon de producten van een financiële instelling die hem de hoogste provisie oplevert van harte aanbeveelt en promoot, Maar of die producten ook voor zijn klant het meest gunstigste zijn, is maar de vraag. Zalm neemt voorlopig nog geen maat regelen. Wel wijst hij naar een beleidsanalyse die komend najaar tot een wetsvoorstel moet leiden. Rente op consumptief krediet is na 1 januari 2001 niet meer aftrek baar. In een paar jaar tijd bouwde de fiscus deze mogelijkheid met een steeds lager vrijstellingsbedrag af tot nul per 1 januari 2001Veel huiseigenaren besteedden in het verleden een deel van hun hypotheek aan bijvoorbeeld de aanschaf van een caravan, auto of vakantie. Het werd door de fiscus oogluikend toegestaan, maar sinds 1 januari 2000 controleert de fiscus scherp of de hypotheek wel helemaal is besteed aan het eigen huis of aan verbeteringen ervan. Zo komt het dat niet meer de hele aftrek van de rente van de hypotheek wordt toegestaan, als een deel van de hypotheek wordt aangewend voor consumptieve doeleinden. De rente van consumptief krediet heeft niet helemaal het effect op de hoogte van de belastingaangifte verloren, want in het nieuwe belas tingstelsel vermindert zo'n lening het vermogen in box 3. In box 3, ook wel de 'pretbox' genoemd, vallen alle bezittingen, zoals spaargelden, beleggingen en polissen die recht geven op een uitke ring (zoals bijvoorbeeld een koopsompolis die al niet in box 1 belast is) en eventuele schulden. De totale waarde van de bezittingen in box 3 wordt belast met 1,2 procent belasting, afgezien van de basisvrij stelling van 37.463 gulden per belastingplichtige. Een vermogen van 6 ton wordt dus verminderd met de basisvrijstelling en vervolgens belast met 1,2 procent, een kleine 675 gulden dus. Wie een persoon lijke lening heeft van bijvoorbeeld 80 duizend gulden, kan dit bedrag van die 6 ton aftrekken. De rente over die lening is dus niet meer aftrekbaar, maar de lening verlaagt wel het belastbaar bedrag in box 3. En dat maakt de afschaffing van de aftrek van rente op consump tief krediet weer een beetje goed. Nu het voorjaar weer lokt met klusjes in en om het huis attendeert Kema Keur op de jaarlijks terugkeren de 'verborgen' gevaren bij het gebruik van elektrische apparaten. Zo wordt steevast bij elektrisch gereedschap een kabelhaspel gebruikt. Hoewel op die haspel altijd moet staan aangegeven hoeveel vermogen er mag wor den aangesloten in opgerolde en in afgerolde toestand, is het advies: kabels altijd helemaal afrollen. Als er teveel vermogen wordt aangesloten op een haspel die is opgerold, wordt deze te heet en ontstaat er gegarandeerd brand. Tuinverlichting Veel tuinwinkels hebben aanlok kelijke aanbiedingen met tuin verlichting. Die kan dubbel geï soleerd zijn (bij kunststof) of is voorzien van een drieaderige lei ding (bij metaal) en moet dan dus met aarde worden verbon den. In beide gevallen is er spra ke van verplaatsbare verlichting - dus met een stekker - of ver lichting die vast op de installatie wordt aangesloten. In het laatste geval wordt de kabel vaak in de grond gelegd. De Kema waarschuwt dat dit niet zómaar kan; je mag natuur lijk niet telkens bij het poten van een plantje op de kabel stoten. Een diepte van veertig centime ter is een minimum eis voor blij vende veiligheid. Leg ook door middel van een tekening vast waar de kabel ligt, zodat ook een eventuele volgende eigenaar dat weet. Is de verlichting verplaats baar, dan liggen de kabels meestal boven de grond. Dan moet dus kabel worden gebruikt die bescherming biedt tegen invloed van ultraviolet licht. Dat is een kabel van het type H05RN-F. Isolatie Gereedschap is over het alge meen van isolatieklasse II. Dat is te zien aan het symbooltje van twee vierkantjes in elkaar. Omdat gereedschap vaak in allerlei ruimten wordt gebruikt, waar dus niet altijd geaarde stop contacten zijn, is de bescher ming tegen aanraking in het toe stel zelf geregeld. Een andere bescherming van toestellen, maar natuurlijk ook verlichting, is het binnendringen van stof en water. Dit wordt op het toestel aangegeven door de codering IP, gevolgd door twee cijfers. Hierbij staat I voor de beschermingsgraad tegen stof en P tegen water. Zo is tuinverlich ting minimaal IP 23 (regenwa terdicht); een hogedrukspuit heeft een P van 5 (straalwater- dicht). Het voorjaar is een typi sche periode waarin veel mensen gaan behangen. Tip van Kema Keur: altijd spanning afsluiten bij het loshalen van de contact dozen, bij voorkeur door de bewuste groep uit te schakelen. Boor in een muur nooit recht boven een stopcontact, omdat juist daar bijna altijd de aanvoer- leidingen lopen. Gebruik bij enige twijfel een zogeheten lei dingzoeker. Ongelukken kunnen ook gebeuren wanneer men op een stenen vloer staat en een defect toestel aanraakt. Dit soort ongelukken wordt voorkomen door een dertig mA aardlekscha- kelaar. Deze wordt aangebracht in de meterkast en heeft tot taak de stroom in zo'n geval snel uit te schakelen. Een aardlekscha- kelaar is verplicht in nieuw bouwwoningen van na 1975 en in oudere woningen met een geleidende, zoals plavuizen, vloer. Deze verplichting geldt ook als de elektrische installatie wordt vervangen of aanzienlijk uitgebreid. Dit dient altijd door een erkend installateur te gebeu ren. Tenslotte: de wet zegt dat producten veilig moeten zijn. Gekeurde elektrische artikelen dienen altijd aan strenge interna tionale voorschriften te voldoen. Dat is zeker het geval als ze van Kema-Keur zijn voorzien. Bijna ieder huis heeft wel een ongebruikte kamer, zoals bijvoorbeeld een zol der. Om meer ruimte te krijgen, is verhuizen daar om lang niet altijd noodza kelijk. Het eigen huis ver bouwen kan vaak ook al een goede oplossing zijn. Een voorbeeld. Maijoleine van Breukelen wilde haar oude vak van journaliste weer oppakken. 'Voordat de kleintjes kwamen, heb ik bij de krant gewerkt. Maar sinds de geboorte van onze eerste ben ik fulltime moeder. Nu alledrie de kinderen naar de basisschool gaan, begint het toch weer te kriebelen. Via wat oude contac ten ben ik rond gaan bellen. Werk genoeg, zo bleek, maar de werktijden zijn nogal ongeluk kig. Ik wil namelijk wel om drie uur thuis zijn om de kinderen op te vangen. Onno is toen met het idee gekomen om te gaan free lancen. 'Waarom niet?', dacht ik.' 'Tenzij we de zolder grondig zouden verbouwen, was er ech ter geen ruimte in huis voor een werkplek. We zouden daarmee twee vliegen in één klap slaan. Het huis wint veel aan ruimte - en dus aan extra waarde - én ik heb een goede werkkamer. We zijn meteen naar de aannemer gestapt om onze plannen waar te maken.' De kapverdieping van het huis was niet goed geïsoleerd en er was weinig lichtinval. 'Isoleren, meteen de benodigde elektrische bedradingen aanleg gen en de centrale verwarming doortrekken waren relatief een voudige klussen. Maar voor het creëren van meer daglicht was een grotere ingreep nodig. Onze aannemer stelde voor een dakka pel te plaatsen; daarmee win je licht en ruimte.' Onno en Marjoleine waren meteen enthousiast. 'Wat ons betreft, konden de aannemer en zijn mensen direct aan de slag.' Maar zo simpel lag dat niet. 'De aannemer vertelde ons dat voor het plaatsen van een dakkapel weliswaar geen bouwvergunning nodig was, maar dat we het wel moesten melden bij de gemeen te.' De dakkapel moet dan bovendien onder bepaalde maxi mum afmetingen blijven. Ook kan het wel vijf weken duren voordat de gemeente haar offi ciële toestemming verleent. Bovendien was het hartje winter, niet de beste tijd om een verbou wing aan het dak uit te voeren. Marjoleine is uiteindelijk op vorig jaar 1 mei van start gegaan. 'Moet je zien, wie kan zich een mooier kantoor wen sen? En dat niet alleen: de zolde retage is zo ruim, dat de andere helft nu volop gebruikt wordt als bergruimte en hobbykamer.' Door de grootschalige sloopplannen van staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) komt een miljoen kilo asbest vrij. Dit zei hoogle raar milieukunde L. Reijnders van de Universiteit van Amsterdam in het VPRO-radioprogramma Argos. Op verzoek van Argos berekende Reijnders dat in de 300 duizend woningen die Remkes de komende tien jaar wil laten slopen zo'n twee miljoen kilo asbest zit. Ongeveer de helft daarvan zal volgens hem op stortplaatsen terechtkomen. De andere helft zal, gezien de huidige 'woeste slooppraktijken', in het puin terechtkomen dat wordt hergebruikt in de wegenbouw of bouw. Volgens Reijnders bestaat het risico dat een deel van het asbest vrij zal komen. Dit kan gebeuren bij onoordeelkundig slopen en bij de verwerking van sloopafval tot granulaat, die als grondstof wordt her gebruikt in de wegenbouw en bouw. Daardoor blijft asbest in de pro ductieketen. Asbestvezels kunnen ook vrijkomen bij de bouw van nieuwe huizen of als er later iemand bijvoorbeeld gaten gaat boren in de wanden van die huizen. Asbest, is sinds 1993 verboden in Nederland. Jaarlijks sterven acht- tot negenhonderd mensen ten gevolge van a?in asbest gerelateerde ziektes. Rob in 't Veld, landelijk coördinator asbest bij de Arbeidsinspectie, bevestigt dat er op dit moment in Nederland ondanks alle voorzorg onvoldoende selectief wordt gesloopt. 'Het komt nog steeds voor dat samen met de sloop van een gebouw ook asbest wordt gesloopt. Zodoende komt asbest in het bouw- en sloop afval terecht. Dit veroorzaakt problemen bij het transport, bij stort plaatsen en bij breek- en sorteerinstallaties die ervgi^nulaat van maken', aldus In 't Veld. Een van de oorzaken van dit probleem is volgens de hcofdinspécteür dat gemeenten zeer verschillend met asbestverwijdering,,omgaan. 'Gemeentebesturen hebben vaak onvoldoende knowhow in huis en geven geen prioriteit aan het volgens voorschrift vetwij deren en opslaan van asbest.' Minister Pronk en staatssecretaris Remkes van VROM wilden geen reactie geven. Een woordvoerder bevestigde dat het ministerie tot nu toe niet berekend heeft hoeveel asbest met de sloopplannen van Remkes is gemoeid. Flexibel werken heeft nog steeds geen intrede in de bouw gedaan. Dat meent uitzendorganisatie BouwFlex. Werken in deeltijd in de bouw is nog altijd niet mogelijk. De bijna 28 duizend bouwbe drijven met 250 duizend werknemers zijn niet ingericht op 'blau we boorden' die slechts een klein deel van de week willen werken. Door de stijgende werkvoorraad is het aantal vacatures in de bouw opgelopen tot 21 duizend. Er zijn gewoonweg niet genoeg fullti mers om die plekken op te vullen. De werkdruk onder het bestaan de personeel neemt daarom toe en overwerken is schering en inslag. Veel bouwvakkers haken af omdat ze die druk niet meer aan kunnen of willen. Ook zeggen veel mensen hun baan op omdat ze kiezen voor een taak in het huishouden in combinatie met werk en daarom niet vijf dagen in de week acht uur per dag willen werken. BouwFlex meent de oplossing te hebben gevonden voor het personeelsprobleem voor bedrijven die er niet in slagen hun organisatie zo aan te passen, dat ook werknemers in deeltijd een plek kan worden gegeven. Het bedrijf maakt een flexpool van mensen in functies waarvoor veel ervaring en vaardigheden zijn vereist, terwijl ze geen veertig uur willen werken. Hun inzet kan variëren van alleen ochtenden tot vier dagen van negen uur. BouwFlex denkt dat door het aanbieden van deze mensen bouw ondernemingen vanzelf meer rekening zullen houden met de indi viduele wensen van beschikbaar personeel. De ideeën van het uit zendbureau komen overeen met signalen die ook de vakbonden krijgen over wensen van werknemers om meer dan nu het geval is te kunnen beslissen over hun eigen werktijden. In de nieuwe cao is daarvoor ruimte gecreëerd door de bepaling dat bedrijven kun nen afwijken van de arbeidstijden. De openbare waterleidingbedrijven hebben in 2000 ongeveer 1,3 mil jard kubieke meter water gewonnen en afgeleverd. Dat is voldoende om de Noordoostpolder tweeënhalve meter onder water te zetten. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Grondwater - duinwater valt hier niet onder - levert bijna 60 procent van het water. Duinwater heeft een aandeel van 1 procent. Daarnaast wordt 16 procent van het water gewonnen als infiltratiewater. Dit is oppervlaktewater dat na voorzuivering in de duinen wordt gepompt. Daar wordt het enigszins gezuiverd door de infiltratie in de bodem en vormt het een voorraad. Ook regenwater draagt aan deze voorraad bij. Naar behoefte pompen de waterleidingbedrijven dit kunstmatige duinwater weer op, zuiveren het en leveren het af als drinkwater. Van het drinkwater gebruiken huishoudens iets meer dan de helft. De rest wordt geleverd aan bedrijven. foto: LEUN1S VERLINDE as Klussen niet altijd zonder gevaar foto: LEUNIS VERLINDE Een dakkapel laten plaatsen zorgt voor meer licht en ruimte op de zolder. i

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13