Ziekenhuislocatie Schiedam is verkeersonveilig en slecht bereikbaar Schimmenspel, survival, jongleren en toetermobiel bij vakantiespelen Protest ziekenhuis Schiedam aangesloten op netwerk 150 bibliotheken SCHIEDAM Burgerlijke Stand Snip geen 100 maar 75 gulden Treintaxi-award naar Schiedam Verkeersdeskundige 3 VO: Jeugdland Extreem wordt spannend en nat spektakel INGEZONDEN BRIEF Nog één keer reclame Maxibed Schiedam Zuid; trap er niet meer in! HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 9 MEI 2001 19- 1441 Geboren 21 maart Lennert P.N., Berkhout zv vd Werke en Geboren 9 t/m 13 april Yunus Emre Sercan, zv, D. Ay- ten en N. Ayten; Loekie, z v P.A.J. van 't Hoff en R. Slagter; Délano, zv, R.J.H. Bakker en N. van der Kamp; Timo, zv, A. Hoogstrate en C.K. Verboom; Anel, zv, H. Kudic en J. Jasic; Joep Simon Emile, zv, P.F.H. Harsveldt en J.M. Spee; Julliët- ta Maria, dv, M. Alibrandi en T.M. Verbeek; Jasmijn Corne lia, dv, D.W. Poot en C.C. de Bloeme; Nihal, dv, F.E.l. Hajja- mi en F. Selaui; Rayjaen, zv, S. van Leeuwen; Maryam Abdi Ahmed, dv, A.A. Mohammed en Adar Abdulahi Ali; Dino, zv, J.A. Bindels en Shereen Samir Hakim Tadros; Gijs, zv, P.H. van der Tas en Y.M. Harmans; Lelie Hama Karim, dv, Jamal Hama Hama Karim en Shenow Kathim Mo- ha; Ajla, dv, F. Zuga en A. Zu- ga; Aniek, dv, F.W.H. Baartmans en E. de Zeeuw. Huwelijken/geregistreerd partnerschap 9 t/m 13 april P.J.A. van den Heuvel en H.C. Suttorp; J.J. Olivier en A.S. Nagtegaal; M.J.P.W. Seijkens en G.H. Soer; J.C. Hölzken en P. van Loopik; L.A.S. Avezaat en C.M. Hoogendoorn; R. Loe- kemeijer en B. Niekerk; L.A.M. Eijkmans en A. van der Reijken; R. Zwaans en C. de Wit; G. Jongenotter en L.M. Plazas Merchan; C.H. Huigen en A. Roelfsema; M. Behim en B. Rguibi; M.A. Wiehe en A. Post; J. Windhorst en M.T.C.D. Steentjes. Overleden J.A. Schaar, 65 jr., geh. met M. Plooij, v.; T. de Bie, 78 jr. m.; J. Maat, 84 jr., geh. met J. Bas- temeijer, m.; G.C. Neelen, 69 jr., geh.. gew. met H.C. de Lee- de, v.; A.P. Lagendijk, 7 6 jr., v.; M. Vierhout, 93 jr., geh. gew. met J. Silvis, v.; H. Stok- hof, 86 jr., geh. gew. met BCM Bos, m.; G. van der Kruijt, 79 jr., geh. gew. met D.C. Molen dijk, m.; A. Walraven, 81 jr., geh. gew. met W. van der Stel, v.; J.P.P. Verboom, 76 jr., v.; A.P.B. Steenbergen, 85 jr., geh. gew. met G.M. Groen, v.; P.A. de Meijer, 45 jr., geh. met L. van Hengel, v.; J.H. Gijbeis, 79 jr., geh. gew. met J. Minder- houd, v.; A. Klootwijk, 85 jr., geh. met NC.J. Meijer, m.; J.E. Bruns, 83 jr., geh. gew. met B.J. Prang, v.; T.J. Duimel, 89 jr., geh. gew. met C.J. van der Lans, v.; J.W. de Nijs, 68 jr., m.; E.H. van der Zee, 89 jr., geh. gew. met J.H. Verhoeven, v. INGEZONDEN BRIEF Een Snip honderd gulden, maar niet in Schiedam! Daar wordt een snip 75 gulden en vervolgens: Lastenverlich ting!!!! Ziet u het al? En toch gebeurt het. Heeft u het door? Het ging zo goed met 'Paars' dat de minister van financiën alle huishoudens een bedrag van 100 gulden cadeau gaf. En dat niet één keer, maar ieder jaar. In Schiedam vonden zij (het ge meentebestuur en de gemeente raad) dit zo lumineus, dat zij sa men besloten het tekort, mede ontstaan door financieel wanbe leid, weg te werken door de on roerend zaak belasting te com bineren met de uitbetaling van de Snip. Zo gebeurde het dat het bedrag van de onroerend zaak belasting in het eerste ge val van inning werd verlaagd met, jawel 100 gulden. Het daaropvolgend jaar werd de Snip 75 gulden waard en het daaropvolgende jaar eenvoudig 'lastenverlichting' genoemd, maar dan wel ten bedrage van 75 gulden. En nu maar hopen dat niemand wakker wordt. De vraag dienst nu gesteld te worden of het gemeentebestuur (college van b&w en gemeente raad) bevoegd zijn om op een dergelijke manier te manipule ren, en het wellicht nuttig zou zijn na te gaan wat de wetgever hiervan vindt. Hiervoor is waar schijnlijk een gerechtelijke uit spraak nodig, waarbij de ge meente wordt veroordeeld tot het terugbetalen van de teveel achtergehouden snipdelen. P. Over de Vest, Schiedam Transvision-directeur Fred Hau- brich kwam donderdag de Trein taxi-award overhandigen aan manager A. Boorsma van het Schiedamse taxibedrijf Con- nexxion Eurotax. In de tien jaar dat 'Treintaxi Schiedam' bestaat vervoerde Eurotax bijna 150.000 passagiers van en naar het sta tion. Dat vormde reden voor Transvi- sion, het bedrijf dat landelijk Treintaxi exploiteert, om de me dewerkers van het jubilerende Eurotax in het zonnetje te zetten. Niet alleen met bloemen en ge bak voor de circa 250 chauffeurs en andere medewerkers, maar ook met de 'Tien jaar Treintaxi- award'. Een huldeblijk dat inmiddels een ereplaats heeft gekregen in het Connexxion Eurotaxgebouw aan de 's-Gravelandseweg. foto: RICHARD HOGEVEEN SCHIEDAM - De verkeers- deskundige van 3VO (voor heen Veilig Verkeer Nederland) heeft na een eerste inspectie geconclu deerd dat de locatie Schiedam niet geschikt is voor de bouw van een streekziekenhuis. Vooruitlopend op een nader onderzoek heeft de deskun dige vastgesteld dat de plek verkeersonveilig en slecht bereikbaar is. Het zieken huis zelf zorgt voor 1 mil joen verkeersbewegingen op de huidige locatie in de vorm van bezoekers en per soneel. Volgens gegevens van de centrale post Ambulancevervoer moet er rekening gehouden worden met 40 ambulances per dag. 3VO gaat op verzoek van de be wonersverenigingen Nieuwland en Bijdorp een nader onderzoek instellen naar eerder gesignal eerde knelpunten. Aangegeven wordt dat het verkeersrapport van Haskoning niet onafhanke lijk is aangezien de gemeente (als opdrachtgever) daarvoor zelf gegevens heeft aangeleverd. Ook ontbreekt een totaalplan van het ziekenhuis met de com plete infrastructuur en oplossin gen van alle knelpunten en een daarbij behorende kostenra ming, verder ontbreekt een teke- ning/verkeersoverzicht van alle afslagen (stad in en uit), toe gangswegen en verkeersrichtin- gen op en nabij het terrein en in de nabije omgeving van het zie kenhuis en er ontbreekt een inte graal plan waaruit blijkt dat de verkeersbewegingen van en naar het ziekenhuis op elkaar zijn af gestemd. Grondbevuiling Een groot aantal bewoners van Bijdorp en Nieuwland ging be gin deze maand de bezwaren nog even toelichten bij Provin ciale Staten. Zij vroegen aan dacht voor de te verwachte ver keersproblemen, geluidsover last, aantasting van hun woonge not en de grondvervuiling. Ook Gemeente Belangen Schie dam (GBS) drong daar aan op de keuze voor Vijfsluizen in Vlaar- dingen in plaats van een streek ziekenhuis in het Schiedamse Nieuwland. 'Het is daar 10 ha. groot en in 1991 als één van de drie beste locaties genoemd. Goede bereikbaarheid met auto en openbaar vervoer. In de direc te omgeving van de Beneluxtun- nel, een NS-station en metro station. De locatie pas perfect als een goede regionale voorziening voor Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam-Hoog vliet en Pernis. Er is geen ge- luids- en parkeeroverlast voor woonwijken. De aanwezige sportvoorzieningen (sporthal, zwembad, sportvelden) kunnen wellicht worden ingepast als nieuw modern (sport) revalida tiecentrum.' GBS wijst op de in grijpende gevolgen voor de be woners van de Schiedamse wij ken Nieuwland en Bijdorp, waartussen het ziekenhuis moet komen. 'Twee gezinnen moeten hun huurhuizen zo spoedig mo gelijk verlaten. Bij twee andere gezinnen is een onteigenings procedure weer ingetrokken in verband met vormfouten. Een nieuwe onteigeningsprocedure is ingediend.' Het wachten is momenteel op de uitspraak van de Provincie. SCHIEDAM - Spannend, verrassend en gevarieerd. Dat is het programma dat de jeugd van Schiedam krijgt voorgeschoteld in de meivakantie. Jeugdland 2000 pakt uit met een workshop schimmenspel, een voorstelling van Het Toetermobiel, een jongleer- dag en als klap op de vuur pijl Jeugdland Extreem, waarbij de kinderen met kano's, skelters, touwbrug- gen, watermatten en andere vondsten een survivelpar- cours afleggen. Vanwege de MKZ is er ditmaal niet voor de kleinsten een alternatief programma in de kinder boerderij, de jongste jeugd gaat op mini-survival. De organisatoren van de vakan tiespelen voor de Schiedamse jeugd, het team van Sport Re creatie heeft er rekening mee ge houden dat steeds meer mensen in de voorjaarsvakantie een weekje op reis gaan. 'We hebben een activiteit vroeg in de eerste week gepland en de overige in de tweede week', meldt Daphne de Weijer. 'De ervaring leert dat dan de meeste kinderen nog in Schiedam zijn.' Schimmeispel De festiviteiten worden dinsdag 22 mei van 11.30 tot 13.30 uur in wijkcentrum De Blauwe Brug ingeluid met een theater totaal dag 'Schim en Schaduw'. Hans Prein geeft met zijn figuren- theater een grote workshop schimmenspel waaraan 80 kin deren kunnen meedoen. Het schimmenspel is een oude vorm van poppentheater. Licht en schaduw spelen daarbij een be- langrijke rol. De kinderen geven ter afsluiting zelf een voorstel ling met behulp van de schaduw van hun de zelfgemaakte poppen op stokjes. Aansluitend op de workshop is er 's middags tot 15 uur de voorstelling Het Toeter mobiel. Die draait om een ko ning die niet tegen autogassen kan. Zijn volgelingen storten zich in wedstrijdverband op de bouw van een niet stinkende su permobiel. Na het theater geeft de jeugd nog een voorstelling schimmenspel. Op dinsdag 29 mei is er in Sportzaal Oost van 10 tot 15 uur 'Juggling Hop', een voorproefje voor de jeugd op het grote jong- leerfestival dat deze zomer in Schiedam gehouden wordt. In samenwerking met Speeldam Oost en de European Juggling Convention houdt Jeugdland een introductieworkshop jongleren. Kinderen kunnen er aan de slag met allerlei materialen en maken ook zelf jongleerspullen, die meteen uitgetest worden. De kinderen leren spelenderwijs de fijne kneepjes van het jongleren. De bedoeling dat ze op het grote openingsfeest van Jeugdland in de zomervakantie een demon stratie van hun kunnen geven. Bij mooi weer wordt de jong- leerworkshop op 29 mei overi gens naar buiten verplaatst, naar het schoolplein van de Peper klip. Stormbaan De grote finale op donderdag 31 mei wordt onder de naam Jeugd land Extreem een spannend en vooral waterrijk spektakel voor de jeugd in het Prinses Beatrix- park. Dat sportieve onderdeel van de vakantiespelen is profes sioneel opgezet door Dennis van het CIOS, die momenteel als sta giair meedraait bij Sport Re creatie. Hij zorg voor een echte stormbaan voor de jeugd van 10 t/m 14 jaar. Zij gaan die middag van 13.30 tot 15.30 uur de wa terpartijen in het park overste ken met behulp van kano's, touwbruggen en watermatten en leggen de afstand op het droge met skelters en eigentijdse steps af. De deelnemers moeten wel in het bezit zijn van een zwemdi ploma en moeten droge kleren meenemen, want nat worden is gegarandeerd. 'Het komt bij het afleggen van het parcours vooral ook op 'samenwerken aan', al dus Dennis. De kinderen moeten bijvoorbeeld ook met een stuk of drie tegelijk door de fun-slang, dat gaat het snelst als je elkaar helpt.' Het parcours is veilig en kind vriendelijk maar desondanks staan de ehbo en reddingsbri gade Schiedam stand-by om zo nodig bij te springen. De kleintjes, van 5 t/m 9 jaar gaan van 10.30 tot 12.30 uur op geheel eigen wijze 'modderen' bij een serie vrolijke hindernis sen. 'Zonder echte wateractivi teiten, maar vies worden ze on getwijfeld ook!' Vrijwilligers De organisatoren van Jeugdland 2000 hebben nog wat vrijwilli gers nodig die tijdens de activi teitendagen mee willen helpen om er een gigantisch feest voor de jeugd van te maken. Jongelui vanaf 16 jaar zijn welkom, ou ders en senioren uiteraard ook. Zij kunnen zich aanmelden bij Sport Recreatie, tel. 2465507. In Het Nieuwe Stadsblad van vorige week staat de bedrijfsleider van Maxibed uitgebreid stil bij de commotie rond 'zijn' reclameborden. Daarmee heeft hij het doel van reclame maken, namelijk het vergro ten van naamsbekendheid, ongetwijfeld bereikt! Natuurlijk misgunt de CDA-fractie dit een ondernemer niet, alleen verdienen reeds lan ger gevestigde ondernemers in die straat (en laten we hen ook eens bij naam noemen) dan een zelfde reclame: Slijterij Oranje met een smaakvolle etalage, Chris Coppens, de winkelier die durft, Argus, al jaren gewaardeerd en Van Meurs, smaak en design van oudsher! Nu nog even terug naar de eigenlijke kwestie: in mijn bijdrage aan de Algemene Beschouwingen bij de gemeentebegroting in november 2000 heb ik in het kader van het handhavingsbeleid aan het College van Burgemeester en Wethouders gevraagd of de eerder genoemde beddenwinkel een vergunning had gekregen voor de reclame-uitin gen. Dit omdat de desbetreffende wethouder en ambtenaren na be zoeken aan Maastricht en Breda zich duidelijk hadden uitgesproken: zo'n binnenstad willen wij ook! Kwaliteit van de openbare ruimte bleek het kernbegrip. Omdat het College van B&W maandenlang het antwoord schuldig bleef op onze vraag, waren we genoodzaakt deze regelmatig te her halen. Trouwens ook anderen, zowel binnen als buiten de politiek, er gerden zich aan genoemde reclame-uitingen. Pas in april 2001 (vijf maanden na mijn eerste vragen!) bleek het Col lege van B W in staat het CDA antwoord te geVen op de simpele vraag van "Mag dat zomaar?". Dat antwoord bleek ih dit geval JA: een soort gedoogvergunning tot 1 juli 2001 omdat de regelgeving rond handhaving bij de gemeente nog onvoldoende op orde is! Een politieke partij heeft tot taak het dagelijks bestuur van de stad (het College van B W) te controleren. De wat mij betreft onbe doelde reclame voor deze nieuwe middenstander is dus geheel te dan ken aan een slecht communicerende gemeente. Als die les geleerd wordt en nu tot verbetering leidt in de communicatie heeft deze kwes tie tenminste nog iets opgeleverd voor de stad. Onverkort blijft de CDA-fractie van mening dat de binnenstad fraai er kan en moet, wil zij haar aantrekkelijk verhogen. Gevelvervuiling tegengaan hoort daarbij en regelgeving en handhaving zijn daarvoor onmisbare instrumenten! M.-Paul van Mansum, Fractievoorzitter CDA-Schiedam SCHIEDAM - Na het instellen van de hondenwachters zou je denken dat het wat beter is qua hondenpoep. Toch zijn er baasjes die het niet opruimen. Als hondenliefhebber vind ik het ook smerig als ik in een drol stap. Maar wat ik nog veel erger vind is dat er mensen troep op straat gooien. Dit noemt men met een duur woord zwerfafval. Blik jes, flessen, verpakkingsmateriaal, patatbakjes, papier enz. worden zo op straat of in de beplanting gegooid. Zelfs oude verroeste fietsen kom je tegen in de groenstrook. Uitlaatzone's voor honden zijn zo bevuild met dit soort afval dat de baasjes hun honden daar niet meer durven uit te laten. Dit uit angst voor verwondingen aan de poten en voor ziektes. De hondenwachters bekeuren de mensen die hun hond los laten lopen of de poep niet op ruimen. Een bekeuring van 80 gulden is dan ook terecht. Volgens de wet is iemand ook in overtreding als hij/zij iets op straat gooit. Hier op staat een boete van 100 gulden. Als de hondenwachters nu ook eens de mensen mochten bekeuren die afval op straat gooien, dan zal dit probleem ook eens aangepakt worden. En de straat een beter aan zicht krijgen. De heer Donald van der Akker, coördinator van milieuzaken, wil ik verzoeken dit mogelijk te maken. Om voor de mensen die de straat op deze wijze bevuilen, door de (hondenwachter) veiligheidsbeamb te een bekeuring te laten uitschrijven. E. Michael, kapsalon De Gorzen, Puttershoeksestraat Als inwoner van Maassluis las ik de ingezonden brief van P. Poot in Groot Vlaardingen van 17 april inzake het verdwijnen van het Holy en Schieland ziekenhuis. Ik ben het volkomen met hem eens. Ook kan ik extra achtergrond informatie verstrekken. Uit betrouwbare bron ben ik te weten gekomen dat vrijwel de gehele medische staf van het Schieland ziekenhuis tegen de nieuwbouw was. Hierbij komt ook minister Borst in beeld. In eerste instantie werd de bouw van een nieuw ziekenhuis door haar ministerie afgewezen. In tweede instan tie werd deze enorme kapitaalvernietiging (Holy ziekenhuis(zo goed als nieuw) en Schieland ziekenhuis (pas gerenoveerd) tegen de vlak te) toch goedgekeurd. B&W van Schiedam kregen dit er door. Ik vraag mij af of de gemeenteraden van Vlaardingen en Maassluis heb ben geslapen... het lijkt er verdacht veel op. Het betekent toch heel wat voor hun inwoners: nu goede parkeergelegenheid en bereikbaar heid... en straks? Als ik beweer dat met dit gehele project één miljard gulden gemoeid is, zit ik er niet ver naast, reken maar na: bouw van een geheel nieuw ziekenhuis, sloop van twee bestaande ziekenhuizen plus zorgen voor bereikbaarheid; dit betekent een totale vernieuwing van Station Schiedam Nieuwland. Inzake de bereikbaarheid van het nieuwe zie kenhuis hou ik m'n hart vast. Kilometer lange files voor de Benelux, de ambulance in de spitsuren. Ik kan mijn auto niet kwijt en de trein gaat om het half uur... Wat las ik in het Nederlands Dagblad van 20 april Kamer pleit voor kleine ziekenhuizen, waarin staat dat minister Borst meer moet doen om de ontmanteling van kleine ziekenhuizen tegen te gaan. P. van der Gaauw Maassluis SCHIEDAM - Met de aansluiting bij ProBiblio is de Schiedamse bi bliotheek opgenomen in een automatiseringsnetwerk van meer dan 150 bibliotheken in de regio. Het nieuwe systeem is voor de klant vooral zichtbaar bij het raadplegen van de catalogus, dat veel over eenkomst vertoont met het zoeken op internet. In verband met de overgang van het oude naar het nieuwe biblio theeksysteem zijn alle biebvestigingen in Schiedam van donderdag 24 mei t/m zaterdag 26 mei gesloten. Om de pijn van deze sluiting enigszins te verzachten stelt de bibliotheek haar klanten een week lang, van 16 t/m 23 mei, in de gelegenheid materialen waarvan de uit leentermijn verstreken is, boetevrij in te leveren. Maandag 28 mei zijn de bibliotheken weer gewoon open. L i r"*¥SP| Zo moet het ziekenhuis in Schiedam er volgens de maquette uit gaan zien foto: ED DEWAERHEIJT Het Toetermobiel zorgt dinsdagmiddag 22 mei voor spannende en vrolijke momenten

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 7