IN KRANT Nooit meer haasten. Dat is lekker winkelen. GS geeft groen licht voor ziekenhuis in Bijdorp Man zwaargewond buren dakloos na gasexplosie 1 vj intratuin lT; 16?5 Wegener huls-aan-huLskranten ■St m Onderzoek naar restafval Ruitenbreker Vlindertuin voor Nienke De historie herhaalt zich m Man overlijdt na botsing met bus 'Twaalf bewoners; vierhonderd tweeëndertig handtekeningen Rolstoeler uit haven gered 917.006 "V Maandag tot en met zaterdag: 8.00 tot 21.00 uur. Albert Heijn, Hof van Spaland 1, Schiedam. PAUL BERG Tl WOENSDAG 16 MEI 2001, JAARGANG 53 Nr. 20 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM ALE OPLAGE: NS Zomerfeest met pittige hindernissen 'Huiskamertje' winnaar bij Wijkplusdag Het is over voor theater DeTeerstoof Op het terrein van Irado aan de Van Heekstraat gaat morgen, donderdag, een onderzoek van start naar de samenstelling van het huishoudelijk restafval in Vlaardingen en Schiedam. Wet houder Anneke Meijer van Schiedam en Kees van der Windt van Vlaardingen verrich ten daarvoor om 12.15 uur de eerste handelingen. Voorkomen dat afval ontstaat en terugdringen van de hoeveelheid restafval door afvalscheiding draagt bij aan verbetering van het milieu en beperkt de ge meentelijke afval verwij derings- kosten. Om afvalscheiding te be vorderen wordt een onderzoek ingesteld naar aanbod en samen stelling van het huishoudelijk af val. In beide gemeente wordt de komende tijd steekproefsgewijs afval ingezameld en uitgesor teerd in 15 componenten waar onder gft, drankenkartons, klei ne elektrische apparaten, papie ren verpakkingsmateriaal, hy giënisch papier, textiel etc. Om seizoensinvloeden mee te nemen in het onderzoek gebeurt dit in mei, in de zomer en in het na jaar. Nadat zo inzicht is verkre gen in de samenstelling van het restafval wordt het inzamelbe- leid in Schiedam en Vlaardingen verder ingevuld. VLAARDINGEN - Een 25-jari- ge Schiedammer is zaterdag nacht aangehouden op verden king van vernieling. De politie kreeg een melding binnen, dat iemand op de Van Hogendorp- laan had geprobeerd een winkel ruit in te gooien. Tijdens het daarop volgende buurtonder zoek troffen de dienstdoende agenten de man aan, die voldeed aan het opgegeven signalement. De Schiedammer is meegeno men naar het bureau, waar hij de vernieling bekende. SCHIEDAM - Op de plek in het Beatrixpark waar vorig jaar Nienke om het leven werd ge bracht, komt een vlindertuin. Het ontwerp ervan is gemaakt in nauw overleg met de ouders van het Schiedamse meisje. De afge lopen periode is al begonnen met de aanleg van de tuin. Er is ondermeer een boom geplant en een verhoogd plantsoen aange legd in de vorm van een vlinder. De coördinatie van de werk zaamheden was in handen van een medewerker van ONS/IBOR. De ouders, familie, vrienden en klasgenootjes van Nienke hebben hard meegewerkt in het Beatrixpark om het plan te realiseren. In september zal ter completering van de vindertuin een bank worden geplaatst naar ontwerp van een Rotterdams beeldend kunstenaar. KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur De historie herleefde zaterdag in Schie dam toen daar de nationale molendag werd gehouden. Het was druk in de jeneverstad waar een groot gezel schap molen- en jenevervrienden uit het hele land hun eigen feestje bouwden rond het 5-jarig jubileum van het Gedistilleerd Museum en het 20-jarig bestaan van Stichting de Schiedamse Molens. Daarnaast kwamen veel mensen op deze welhaast tropische dag een kijkje nemen bij de stadsmolens die in het verleden een bepalende rol speelden bij de jeneverstokerij waarmee Schiedam internatio nale faam verwierf. Hoe het er in de l?e eeuw, toen Schiedam van een vissersplaats in een industriestad veranderde door de fabricage van moutwijn en jenever, aan toeging maakten de zakkendragers van het Anthonisgilde zaterdag tot genoegen van het toegestroomde volk nog even duidelijk. Zij sjouwden zakken met graan de molens in en verdeelden het werk ais vanouds door met dobbelstenen in de smakbak uit te maken wie de hoogste ogen gooide en dus werk had. Daarbij werden ook passanten uitgedaagd om een wedstrijdje mee te sjouwen. B SCHIEDAM - Nadat de auto waarin hij zat tegen een bus bot ste, kwam woensdagmiddag een 32-jarige Schiedammer om het leven. De man reed mee met een 29-jarige stadgenoot die met ho ge snelheid over de busbaan reed en door de tegemoetkomende lijnbus aan de passagierskant werd geraakt. Het 32-jarige slachtoffer overleed ter plaatse aan zijn verwondingen, de op het oog ongedeerde bestuurder werd ter observatie naar het zieken huis gebracht. Daar werd ook een bloedproef gedaan om te on derzoeken of hij onder invloed van alcohol verkeerde. Stankcode 1 De DCMR heeft maandag Stankco de 1 afgegeven voor de industrie in het hele Rijnmondgebied. Bedrijven krijgen alaus de opdracht om alert te zijn bij stankverwekkende werk zaamheden. Bij de meldkamer in Schiedam kwamen zondagnacht 38 stankklachten binnen, voornamelijk van Rotterdamse bedrijven. Het weerbeeld van maandag -stabiel weer en weinig wind- is samen met een aantal stankklachten reden om code 1 af te vaardigen. Daarmee probeert de DCMR verergering van de situatie te voorkomen. door Wim Schelberg SCHIEDAM - De Vereniging Groepswonen ouderen Schiedam (VGOS) zet grote vraagtekens bij wat de actievoerders ver stonden onder 'omwonen den', toen zij handtekenin gen verzamelden voor hun protestactie tegen het groepswonencomplex op de groenstrook bij het Bospad. In totaal werden 432 hand tekeningen verzameld. 'Dat is in vergelijking met de 12 bewoners van het Heijermansplein die direct geconfronteerd worden met het groepswonengebouw bevreemdend veel', aldus bestuursleden van VGOS. Reden te meer voor de ver eniging om alle zaken nog eens op een rijtje te zetten. Dat doet de VGOS ook in een brief naar gemeente raadsleden. 'Ze moeten maar eens gaan kijken naar de locatie'. De locatie van het groepswonen- complex aan het Bospad maakt deel uit van een doorlopende groenstrook in de wijk Woud- hoek-Zuid. Het bouwplan wordt aan de noordzijde begrensd door de singel die door deze groen strook loopt. Ten noorden ervan een woonbuurt met eengezins woningen; verder de wijk in middelhoge flats. Ten zuiden de 'wolkenkrabbers' van het Bach- plein. Een buurt dus, die waar het karakter en ruimtelijke opzet betreft, nogal divers is. De tram baan, die het gebied in tweeën snijdt, versterkt alleen maar dat wisselende karakter. Het door de VGOS voorgestelde formaat van hun wooncomplex zou de ver schillende bouwhoogtes weer wat kunnen verenigen. Maar omwonenden hebben daar heel andere ideeën over. Ze stelden voor Natuur- en Educatiecen trum De Boshoek te verplaatsen naar de voorgenomen bouwloca tie, om vervolgens op de plaats van De Boshoek het groepswo nencomplex gestalte te geven. De locatie vormt niet hun enige bezwaar. De advocaat van de ac tievoerders weet namelijk uit de praktijk dat bij vergelijkbare projecten geen leeftijdgrenzen werden gehanteerd. In theorie zouden dus ook 'jongeren' de woningen kunnen kopen. Klaas van der Laan, één van de actie voerders, meldde eerder: 'Het is best mogelijk dat onder het mom van groepswonen voor ouderen door Woonplus gewoon een nieuw luxe complex wordt neer gezet'. Van der Laan ziet die conclusie in het licht van de in Schiedam achterblijvende verg rijzing: pas over tien tot twaalf jaar zou die ten volle toeslaan. Feit is wel, dat Schiedam ruim 24.000 inwoners telt van 50 jaar en ouder. Dat is een bijna een derde van de bevolking. Ruim 33.000 mensen (meer dan veer tig procent) is tussen de 20 en 49 jaar oud. En alle mensen van 49 jaar worden - of ze dat nu willen of niet - volgend jaar al vijftig. Niet over tien tot twaalf jaar. Vergrijzing slaat, met andere woorden, niet per decennium toe. Vergrijzing is van alledag. 'Bovendien heeft de vereniging inmiddels voldoende leden om de te bouwen woningen daad werkelijk aan te bieden aan de groep waarvoor ze bestemd zijn: ouderen', aldus de bestuursle den. Bovendien: dat in dergelij ke projecten geen leeftijdsgrens is vastgesteld, kan ook komen omdat dat niet hoeft. Er is im mers voldoende vraag naar der gelijke woningen voor ouderen. Vergelijk Groenoord, waar door Woonplus talloze flats worden opgeplust tot 55-pluswoningen. 'Twaalf bewoners van het He ijermansplein proberen de bouw af te blazen door handtekenin gen op te halen, zogenaamd voor het behoud van een stukje gras en wat bomen', reageren de be stuursleden van VGOS veront waardigd. 'Er zijn zelfs handte keningen opgehaald bij flats aan het Bachplein, die de nieuw bouw niet eens kunnen zien van uit hun woning.' Dat nog afge zien van het feit, dat de flats met de galerijkant naar het bouwpro ject gericht zijn; woonvertrek ken bevinden zich aan de andere kant van de flats. 'En er zijn handtekeningen opgehaald bij bezoekers van Dienstencentrum de Woudhoek. Dan kun je in middels grote vraagtekens zetten bij wat de actievoerders als om wonenden beschouwen', stelt het bestuur. 'WoonPlus en Groepswonen hebben in een bij eenkomst voor alle belangheb benden zelfs voorgesteld om het hele gebouw dichter naar de tramlijn te verplaatsen en een stuk grond af te staan voor ver breding van de singel. Zo zou er in het midden een eiland kunnen worden aangelegd met bomen, zodat bewoners van het Heijer mansplein hun privacy zouden behouden. Nu is de afstand van hun woningen tot het nieuwe ge bouw al 34 meter. Dat zou dan nog meer worden.' Het voorstel van omwonenden, Veel van onze klanten moeten zich vaak haasten om te kunnen winkelen. Daarom hebben we de openingstijden van onze winkel verlengd. Ruim 200 gratis parkeerplaatsen. Cf Proef de dag. Natuurcentrum De Boshoek te verplaatsen viel natuurlijk de na tuurvrienden nogal rauw op het dak. 'Die zijn daarover heel boos', zeggen de bestuursleden van VGOS. 'Bovendien: zou dan de hele Schiedamse gemeen schap moeten opdraaien voor de kosten, als het gaat om twaalf bewoners?' Ook wethouder Haf kamp zag niets in dat plan. Hij heeft geen zin in allerlei nieuwe procedures en die zou de ver plaatsing van De Boshoek zéker met zich brengen. 'Het lijkt erop, dat de bewoners van het Heijermansplein hele maal niets willen', zeggen de be stuursleden van VGOS. 'Maar we hopen dat ze zich nog eens bezinnen. We hopen dat ze in zien dat het gebouw de omge ving zeker niet negatief zal beïn vloeden. En we zijn ervan over tuigd dat deze mensen zélf graag in het project wonen als zij 55- plussers zijn.' VGOS blijft bij haar eerdere stelling: 'Wij gaan door tot het gaatje. Dat blijft zo.' SCHIEDAM - Een man dook onmiddellijk het water in toen hij woensdagmiddag zag dat een 73-jarige Schiedammer met zijn invalidenwagen het water van de Nieuwe Haven in reed. Hij hielp de drenkeling weer op het droge. De 73-jarige man werd per am bulance overgebracht naar het Schielandziekenhuis. O P T IC I E N Marianne van Verseveld over... contactlenzen: "Een lens-abonnement heeft u al vanaf f34,- per maand, all in." SCHIEDAM - Gedeputeerde Staten hebben in principe groen licht gegeven voor de bouw van het nieuwe streekziekenhuis in Bijdorp. De positieve uitspraak van de provincie vormde voor het Vlietland ziekenhuis vorige week reden om de toegangspoort kleurig met ballonnen te versieren. De eerder ingediende bezwaren tegen de gekozen locatie, die vo rige maand door Bijdorpbewoners en een aantal Vlaardingse en Schiedamse organisaties werden toegelicht bij de Planologische commissie van GS, vormden geen reden om de plannen te wijzi gen. De Bijdorpbewoners beraden zich er nu op om bezwaar aan te te kenen bij de Raad van State. SCHIEDAM - Een 32-jarige Schiedammer liep zaterdagmorgen ern stige brandwonden op na een gasexplosie en brand in zijn woning aan de Van Swindenstraat. De bewoner verklaarde later aan de politie dat hij zelfmoord wilde plegen. De man had 's nachts de gaskraan open gezet. Toen hij enige uren later rond half zes een sigaret opstak ontplofte de flat, waarbij het dak compleet werd weggeblazen. Ook drie aangrenzende wonin gen werden grotendeels verwoest. Door de explosie brak brand uit in de woning van de 32-jarige Schiedammer. De man liep daarbij twee de en derdegraads brandwonden op. Hij werd bij buren onder een koude douche gezet in afwachting van een ambulance die hem naar het Dijkzigt Ziekenhuis bracht. Vervolgens werd de man overge bracht naar het brandwondencentrum in Beverwijk. Terwijl de brandweer probeerde het hardnekkig in het dak voortwoe kerende vuur te blussen werden ook de omliggende 25 woningen in het flatgebouw ontruimd. De bewoners werden opgevangen in het politiebureau. Een groot deel van hen kon later weer naar huis terug keren. Voor de andere gezinnen is Vervangende woonruimte geregeld. HET GROENE WARENHUIS Grote stamfuchsia in diverse kleuren Van 24^5 nu voor €7,69 NS Nieuwe Stadsblad 0 WKÊÊÊÊÊIÊÊIÊlÊÊÊÊÊÊKÊKÊÊÊÊÊi te RICHARD BOCEV» Groepswonen Ouderen zet grote vraagtekens bij omwonenden De groenstrook aan het Bospad blijft de gemoederen bezighouden. DAT IS DUIDELIJK Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 foto: ED DEWAERHEIJT Intratuin Pijnacker, Rijskade la, 015-3610000

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1