Kunst op de schuifwand 1 meter zomer- kortin irado IN KRANT Tandartsen kiezen voor patiënt vriendelijke acties 90-jarige bij watergym J BBA - TC rmkÊmJkm9 Wegener huLs-aan-hulskranten 917.006 1 uur - Fotoservice Brand na kortsluiting Archeoloog Peters: zeker 1600jaar oud en heel bijzonder OM: Alles wijst op schuld Cees B. Bericht voor adverteerders ZATE RDAGr?(bONDAG 19 MEI 62 20 DONDERDAG 17 MEI 2001, JAARGANG 53 Nr. 20 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: HNS Gemengde gevoelens bij afscheid Wiegman Openlucht voorstelling KOLK maakt reacties los Briljant en Diamant in Schiedam SCHIEDAM - De tandartsen van Waterweg-Noord kiezen niet voor het middel 'staking' om hun eisen aan de overheid kracht bij te zetten. In tegenstelling tot de huisartsen en het ziekenhuis personeel, die het werk tijdelijk neerlegden, beperken de tandart sen zich tot patiëntvriendelijke acties, aldus Max vd Burg uit Schiedam. Dinsdag vergaderden tandartsen uit de regio in aanwe zigheid van een lid van het lan delijk hoofdbestuur om te bezien hoe groot de stakingsbereidheid is. 'Maar daar is iedereen hier een tegenstander van', verzekert tandarts vd Burg. De tandartsen zijn boos op de overheid die hun eisen 'terecht' noemt maar geen extra geld wil uittrekken voor de steeds verder onder druk raken de tandartsenzorg. 'Er zijn steeds minder tandartsen en er komen steeds meer patiënten', verklaart vd Burg. En meer werk: 'Ouderen houden door de verbeterde tandartsenzorg langer hun eigen gebit en bij het groei end aantal allochtone patiënten is vaak een grote achterstand aan gebitsverzorging weg te werken. Daarnaast zijn ook de hygiëne- eisen fors toegenomen.' De praktijk van veel tandartsen is veel te omvangrijk, de werkdruk loopt enorm op. Sommigen be zwijken onder die te grote druk. Het ziekenhuispersoneel staakt vandaag wel. In zowel het Vlaar- dingse als het Schiedamse Vliet- landziekenhuis worden zondags diensten gedraaid op diverse af delingen. Daarmee wordt inge haakt op de landelijke acties na de vastgelopen CAO-onderhan- delingen. In beide ziekenhuizen worden alleen in spoedgevallen operaties uitgevoerd en blijven de postkamers dicht. In Schie dam zijn ook de midweek en dagverpleging gesloten. Het pa tiëntenplatform heeft inmiddels laten weten bezorgd te zijn over de acties en vreest dat de patiën ten de dupe worden van onenig heid tussen zorgaanbieders, zorgverzekeraars, de overheid en werknemers in de zorgsector. Het platform verwijst naar het telefoonnummer 4659084 van het Klachtenbureau Gezond heidszorg. j§ KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Me -eestal geeft het jong talent thuis 'tussen de schuifdeuren' blijk van hun creatie ve vermogens. Maar school De Vlin der, die het nieuwe gebouw deelt met .kinderdagverblijf Yggdrasil, deed het zaterdag anders, In het door de architecten Bert Noor- lander en Lena Rintfors van het Zweedse architecten bureau Jönköping ontworpen gebouw werd een tot kunstwerk getransformeerde schuifwand onthuld. Een schuifwand is bijzonder handig voor een school maar niet zo fraai. Kunstenaar Ton Zwerver zag echter kans de schuifwand van de Vlinder met zeven ruimtelijke tekeningen op te waarderen tot een fabelachtig tafe reel. Het ffamewerk van de dubbelwandige panelen, zeven in totaal, werd door Zwerver opnieuw opgetuigd. Aan twee zijden werden MDF platen aangebracht waaruit de eerste tekeningen werden gezaagd. De ontstane ga ten werden afgedekt met halftransparante kunststof platen waar je niet doorheen kunt kijken, maar die wei het licht doorlaten. De schooljeugd vond hem in ieder geval schitterend, die sprookjesachtige vlinderwand. SCHIEDAM - In zwembad Zuid aan de Westfrankelandsedijk vindt vrijdagmiddag om 14.30 uur een heuglijke gebeurtenis plaats. Dan viert mevrouw Homburg haar 90e verjaardag. Mevrouw Homburg is al 15 jaar lang een trouwe klant van de lessen watergymnastiek en houdt haar conditie en zelfred zaamheid op deze manier prima op peil. De jarige wordt door haar groepsgenoten en het personeel die middag verwend met bloemen en cadeaus. Na afloop van de les volgt koffie met gebak. SCHIEDAM - Na een kortslui ting in een stroomdraad ontstond maandagmorgen brand in een wo ning aan de Middelharnissestraat. Een overbuurman ontdekte het vuur en waarschuwde de politie. De 78-jarige bewoonster zelf zat op dat moment in de tuin en had niets in de gaten. Het vuur kon snel geblust worden waardoor de schade beperkt bleef. door Wim Schelberg SCHIEDAM - Bij grondbo ringen in de buurt van de Elzensteeg zijn maandag vondsten gedaan die stam men uit de Romeinse tijd. De grondboringen worden in het gebied rond de Elzensteeg gedaan naar aanleiding van de toekom stige bouw van de parkeer garage ter plekke. Naast milieuonderzoek vindt ook archeologisch onderzoek plaats. Daarvoor worden ondermeer twaalf holle- buisboringen verricht. F.J.C. Peters, als archeoloog werkzaam bij Bureau Oudheid kundig Onderzoek Rotterdam (BOOR), licht de vondsten graag toe: 'Het gaat in dit geval om een laag van een centimeter of dertig, bestaande uit een mestpakket met daarin materiaal als bot, houtskool en scherven. De laag werd gevonden op zo'n vijfenhalve meter diepte. Aan de hand van een C14-datering kun nen we exact vaststellen hoe oud de resten zijn. Maar je moet toch denken aan materiaal dat op zijn laatst vroeg-middeleeuws is.' Dat zou inhouden dat de resten minimaal 1600 jaar oud zijn. Peters sluit niet uit dat nader ar cheologisch onderzoek meer vondsten aan het licht zal bren gen. 'Dan zal ook blijken hoe de plek werkelijk in elkaar zit. Het kan best zo zijn dat in de vroege middeleeuwen bewoners bij graafwerkzaamheden deze res ten naar de oppervlakte hebben gewoeld. Dat zou betekenen dat we dieper moeten dan de be treffende vijfenhalf meter, om de oorspronkelijke 'Romeinse' laag te bereiken. Dat is de beperking die je hebt als je boort: je ziet maar één klein stukje. Toch hebben de huidige technie ken een groot voordeel op de vroegere. 'Eerder werd echt ge boord. De monsters werden dus bescha digd. Bij de hier toegepaste tech niek is dat niet het geval: er wordt een buis de grond in ge schoven. Binnenin de buis is de grond structuur niet verstoord. Je krijgt dus een prachtig beeld van de la gen', zegt Peters. Met een holle buis ruim vijf me ter de grond in is geen kinder spel. Met een frequentie van 200MHz en zo'n 12.000 slagen per minuut worden de pijpen deel voor deel de grond in ge trild. Het water wordt eruit gezo gen, waarna de pijp weer kan worden opgetrokken. Zijn de vondsten bijzonder? Peters ant woordt meteen: 'Deze vondsten zijn heel bijzonder. We gaan dan ook zeker in overleg met de ge meente en FUGRO om verder archeologisch onderzoek te kun nen gaan doen.' En dan komt er zeker meer aan het licht. door Look J. Boden ROTTERDAM - Achttien jaar gevangenis en tbs. Dat was de eis die de Officier van Justitie dinsdagmiddag in de rechtszaak tegen de 31-jarige Cees B. uit Vlaardingen. Hij wordt verantwoordelijk ge houden voor de verkrachting en doodslag op het Schie damse meisje Nienke Kleiss op 22 juni vorig jaar, plus de vrijheidsberoving en aanran ding van haar speelkame raadje Maikel. De zaak was een aantal weken opgeschort om te wachten op het psy chiatrisch rapport dat het Pieter Baan Centrum (PBC) nog moest uitbrengen. Cornells B. zat er in de rechtszaal bij alsof er niets aan de hand was. Formeel beantwoordde hij de vra gen die van verschillende kanten op hem afgevuurd werden. Advo caat, rechtbank en officier wilden allen wel iets van hem weten, maar B. gaf geen krimp. Op de vraag of hij de feiten inderdaad heeft begaan, gaf hij steevast ont kennend antwoord. Volgens het Openbaar Ministerie (OM) wijzen de feiten echter anders uit. Nadat raadsman Takema uitvoerig aan het woord was geweest, gaf de Of ficier van Justitie aan het onwen selijk te achten om de zaak nog langer te laten lopen. "In de eerste plaats willen de ouders van Nien ke helderheid hebben. Aan de an dere kant is er een groot maat schappelijk belang aan verbon den." De zaak was al enige weken aan gehouden om het psychiatrisch rapport af te wachten. Het eind november uitgebrachte reclasse- ringsrapport gaf al enig inzicht in de achtergrond van de verdachte. De ouders van Cees B. zijn ge scheiden toen hij zeven was, waarna hij in kindertehuizen werd ondergebracht. In één ervan blijkt hij zelf seksueel misbruikt te zijn. Dat kan een reden zijn dat B. veel dingen opkropt: hij wordt gezien als een verlegen, weinig pratende eenling. Het psychiatrisch rapport gaat nog een stapje verder. Het meldt dat Cees B. een problemati sche achtergrond heeft, af en toe in een depressie raakt en agressief is. Verwaarlozing is een woord dat regelmatig terug te lezen is, zowel wat betreft zijn gevoelsleven als zijn opvoeding. Verder valt er op te maken dat 'B. er niet tegen kan als er iets niet goed gaat' en 'zich veiliger voelt bij jongeren'. De conclusie luidt, dat B. een ge mengde persoonlijkheidsstoornis heeft. Zijn gewetensfuncties zijn volgens het rapport slechts ten de le ontwikkeld, wat tot gevolg heeft dat zijn vermogen om zich een goed beeld te vormen van de ge voelens van andere mensen op een zeker moment spoorloos is. Het rapport geeft aan dat de drang om 'eindelijk geslachtsgemeenschap met een vrouw' te hebben zo groot was, dat B. zich op het mo ment dat het voor hem goed uit kwam vergreep aan de weerloze Nienke. In feite is dat in de ogen van de geraadpleegde psycholoog een reactie op wat men 'oud zeer' noemt. Schuldig De Officier van Justitie probeerde daarna met overigens magere be wijzen de vloer met de verdachte aan te vegen. Zij stelde dat Cees B. informatie zou hebben gege ven, die alleen een dader kan we ten. Vervolgens onderstreepte zij dat verdachte, die aanvankelijk bekende maar zijn woorden later weer introk, de sterke neiging heeft leugenachtige verklaringen af te geven over vertrektijden van af zijn werk richting het Beatrix- park, vanuit welke richting hij komt om de brug bij de plaats van misdaad op te gaan en de wisse lende verklaring over het feit dat hij de ochtend na het delict weer op die plaats is geweest. De moe der van de verdachte heeft aange geven dat hij een week na de mis daad van de kaart is geweest, en dat hij slecht had gegeten. Dat be wees volgens de Officier dat het niet logisch is dat hij zo laconiek op de feiten reageert. Het OM oordeelt dat Cees B. op grond van de gestelde feiten schuldig is aan doodslag, omdat er van bewezen opzet geen sprake kan zijn, door de 'opwelling van angst en opwin ding'. Daarnaast wordt B. door de openbaar aanklager schuldig be vonden aan de poging om Maikel van het leven te beroven, de we derrechtelijke vrijheidsberoving van de twee kinderen, en de ver krachting van Nienke. Omdat de kans dat B. het opnieuw zal doen volgens de Officier groot is, en B. ontoerekeningsvatbaar wordt ge acht, concludeerde zij dat dwang verpleging ernstig noodzakelijk was. "Hoewel Cees B. niet eerder is veroordeeld," sprak zij tegen de rechtbank, "doet dat niets af aan de gepleegde gruwelijkheden." Zij eiste uiteindelijk achttien jaar ge vangenisstraf met tbs. De recht bank doet uitspraak over twee we ken. tuegener huls-aan-hulskranten In verband met Hemelvaartsdag zijn de sluittijden voor aanlevering van advertentiemateriaal voor alle titels met 1 werkdag vervroegd. 24.95 Andere ophaaldagen huisvuil en GFT door Hemelvaartsdag .„STVERLENInc HET EVENEMENT VOOR JONG EN OUD! zie onze advertentie elders in deze krant! Het Nieuwe Stadsblad I Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 917.006 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid O Q Hoogstraat 137 Schiedam Tel.: 010-4268255 Mooi fotowerk mag naar een vaklab i foto: KICHAR& KOGgVEEN Romeinse vondsten in Schiedam Peters en zijn medewerkers verrichten grondboringen aan de Lange Haven foto: HANS KEIJZER Verkrachter Nienke blijft ontkennen Op de plaats waar de daden hebben plaatsgevonden, ligt nu een vlinder van bloe men, ontworpen door de ouders van Nienke. De bloemen zijn mede aangedragen door haar schoolgenoten. Solanum Op stam. Bloeit de gehele zomer. Hoogte 100 cm. 0 pot 19 cm. Praxis Mega met tuincentrum Rotterdam, Vierhavensstraat, 010 477 60 08 Op donderdag 24 mei (Hemelvaartsdag) is IRAD0 gesloten. In verband hiermede verschuift de ophaaldag van huisvuil en GFT als volgt: de inhaaldag voor het ophalen van huisvuil in zakken wordt maandag 28 mei de inhaaldag voor het ledigen van mini-containers met huisvuil en GFT wordt woensdag 23 mei Dus op Hemelvaartsdag kunt u geen huisvuil en GFT buiten zetten. reinigt»46 t»4 Van Heekstraat 15 3125 BN Schiedam Telefoon 457 67 00 HNS

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1