f?*L 0 Verrassend...C&/K jlcL -sfcenw Prijsvraag 39.95 Elke week een ander beroep in woord en beeld op woensdagavond tussen 21.30 en 22.00 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant. Foto's: JANSSEN DE KIEVITH Peter Chapman (26) werkt bij de stichting Samenwerkingsverband Praktijkopleidingen Grond-, Water en Wegenbouw (SPG) Zuid-Holland Zuid, gevestigd aan de Nieuwsticht 10 in Schiedam. Hij volgt er de opleiding tot waterbouwer, met als specialisatie steenzetter. Als aankomend waterbouwer doet Peter vier dagen per week allerlei werkzaamheden die voorkomen bij het aanleggen, onderhouden en reconstrueren van diverse bouwsels in of aan het water. Zoals dijken, dam- wanden, sluizen en bruggen. De vijfde dag krijgt hij onder steunend theoretisch onder wijs. Als steenzetter werkt Peter mee aan de aanleg en het in stand houden van onze waterkeringen. Na de lagere school ging Peter naar de MAVO. 'Ze vonden op school dat ik dat moest gaan doen.' Hij maakte de opleiding niet af, omdat hij er 'niet goed in z'n vel zat.' Peter ver trok naar Israël en werkte daar tweeëneenhalf jaar als vrijwilliger in een Kibboets. Om zijn diensttijd te vervullen kwam hij terug naar Nederland. Zijn eerste baan was daarna magazijnbediende bij een ijzerwarenhandel. Dat hield Peter vijf jaar vol. 'Alleen vanwege m'n collega's ben ik er gebleven. Toen zij vertrokken en de sfeer min der werd, besloot ik er mee te stop pen.' In de krant las hij een adverten tie van het SPG. 'Werken in de bui tenlucht sprak me wel aan. Bovendien een vakdiploma halen in de waterbouw.' Peter werd er goed ontvangen. 'Vriendelijke mensen, die je goed informeren over de opleiding en alle arbeidsvoorwaarden. Je krijgt de kans om je te bewijzen de opleiding goed te volgen. Ook als het even tegen zit, wordt je geholpen.' Het opleidingstraject is opgebouwd in modulen. 'Je begint te werken in de Grond-, Water- en Wegenbouw (GWW). Daarna Civieltechnische Vaardigheden, Grondwerk Water bouw en Steenzetten/Rijswerken. Wanneer je voor alle modules geslaagd bent, krijg je het vakdiplo ma.' Hoe werd Peter begeleid? 'Voordat je echt aan het werk gaat krijg je eerst een introductie. Om kennis te maken met wat er allemaal bij komt kijken om steenzetter te worden.' Na twee weken oefenen ging hij aan de slag bij de glooiingen aan de Stadionweg in Rotterdam. 'Onder leiding van een leermeester hebben we er samen met de collega's een mooi stukje werk gemaakt.' Vorig jaar werd de leerlingenploeg steenzetters ingezet op diverse pro jecten van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam. Zo werd de Pernisse waterkant gerepareerd en het talud bij de silo in de Maashaven hersteld. 'We hebben daar veel van geleerd.' Vroege vogel Steenzetter wordt je niet zomaar. 'Je moet geduld hebben om dit vak te leren. Er gaan jaren praktijkervaring overheen voordat je een echte steen zetter bent. Een vakman dus.' Even zat het Peter tegen tijdens de oplei ding. Hij stopte er mee, maar kwam snel weer terug. 'De vrijheid en beloning trok mij aan. Tijdens de opleiding word je zeer goed beloond. Voor vier dagen werken krijg je vijf dagen salaris. De schooldag wordt namelijk ook als een werkdag gezien. Daarnaast heb je genoeg vrije dagen en zeer hoog vakantie geld. Wanneer we klaar zijn met de opleiding kunnen we bij aannemers zelfs nog meer gaan verdienen. Steenzetters worden nu eenmaal goed beloond.' Het vak is echter niet voor iedereen weggelegd. 'Je moet karakter hebben. Zeker een flinke dosis doorzettingsvermogen. Fysiek sterk in je schoenen staan, want vooral in het begin is het zwaar omdat je de techniek nog niet volle dig beheerst.' Een blik op de kaart laat ons ziet dat de waterkeringen soms ver van huis liggen. Als een karwei te ver weg is om 's avonds terug te reizen, wordt in de buurt overnacht. Steenzetters zijn dan ook regelmatig voor kortere of langere tijd van huis. 'Daarbij moet je een vroege vogel zijn.' Het werk wordt meestal in groepsverband gedaan. 'Je moet het fijn vinden om met anderen samen te werken.' Wanneer er tijdelijk geen steenzetterwerk voorhanden is, wordt verwacht datje bereid bent ander gelijkwaardig handwerk te doen. 'Niet bang zijn om vuil te worden.' M j V: Het werk vindt Peter fantastisch. 'Vooral nu het weer beter wordt. Lekker buiten, veelal aan het water en dat is wat ik graag wil. Een vrij leven en ik werk met plezier vier dagen en ga een dag naar school.' Hoe ziet de toekomst er voor hem uit? 'Steenzetters zullen er altijd moeten zijn. Vaar maar eens door de haven en je ziet kilometers talud met basaltzuilen. Dat zijn de keien. Die moeten onder houden worden en is er dus nog vol doende werk aan de winkel.' Beroepsinformatie Voor toelating tot de opleiding aan komend waterbouw of een van de overige opleidingen in de grond-, water- en wegen, zoals straatmaker, wegenbouwer, rioleringswerker is geen specifieke vooropleiding ver eist. Wel moet je minimaal 16 jaar zijn. Een goede mentaliteit en door zettingsvermogen hebben. Initiatief durven en willen nemen. Zich als goed werknemer/leerling te gedra gen. Geen bezwaar hebben tegen vroeg opstaan en verder werken dan 'om de hoek van de straat waar u woont.' In principe worden leren en werken gecombineerd in Beroeps Begeleidende Leerweg (BBL). Vier dagen werken en een dag naar school. Na het behalen van een diploma is doorstroming naar een kaderoplei ding mogelijk. Voormeer informatie kun je bellen met het SPG Zuid-Holland Zuid te Schiedam, telefoon 010-273 01 88 of kijk op internet www.spgzhz.nl. Port of Rotterdam STADS")] RADIOj Wegener huLs-aan-hulskranten Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Dat betekent de leukste T-shirts, Topjes, shirTs en lirTjes nu verrassend voordelig. Met T-shirts van Top kwaliteit al vanaf 9#95... Zo krijq ie zin in de zomer. WEEK 20-28CT-7 WERKEN in Wereldhaven Rotterdam door: ROGER HUYS 'Vooral in het begin is het zwaar, omdat je de techniek nog niet volledig beheerst' Deze $er-e Werken -n wereldhaven Rotterdam toont u verschillende Geroepen tn woord en beeld Welk beroep herkent u m deze rebus? Ais u het antwoord weet maakt u kans op twee kaarten voor een speciale rondvaart door de Rotterdamse haven op 8 ;-unt a s. o? een haver.veirassings- cakket Schrijf u-w antwoord op een briefkaart en stuur uw kaart vóór 24 mei naar: Wegener Huis-aan-huiskranten havenpri[svraau, postbus f980, 3000 BZ Rottendam Mailen kan ook: havenpnfsvraag<§- havenloods Wegener ni Win een haven rondvaart met de Thalassa of één van de drie haven verrassingspakketten De winnaars van week 18 (oplossing: havenloods) zijn: N. Stempels uit Klaaswaal (rond vaart), B.P. de Man uit Hellevoetsluis, A.A. Visscher uit Oud-Beijertand en M.A. Kouwijzer uit Rotterdam (allen een havenpakket). i 'm>* jl A i' -1 ■- - "7^296* V: i^uüU'u:. T-shirt, katoen/ elastan. Stretch T-shirts. T-shirt met pastel strepen. 7:/8 broek met omslag. Stretch broek.

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 7