HEMELVAARTSDAG IN DEZE KRANT Windas-team handbalkampioen Het begint te lijken Stedelijk sociaal plan SOBO en Woonplus Vrijwilligers de boot in EXTRA SALE IN CAPELLE A/D IJSSEL! Oproep tot waakzaamheid Tribune in brand Experimenteel seniorenpanel toetst plannen per e-mail Motor achter Roparun geridderd Onderzoek naar Bodemvondsten op Boter straat Havenvilla's aan Lange Nieuwstraat ujEgener huls-aan-hulskranten VAN 10.00TOT 17.00 UUR! HNS L 7 dagen per week geopend SHOE KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur SCHIEDAM - Burgemeester Scheeres roept zijn burgers op waakzaam te zijn op de aan wezigheid van pedofielen in het Beatrixpark. Via TV Rijnmond spoorde hij zijn burgers aan om de politie in te seinen als ze iets verdachts zien. Na de moord op Nienke, vorig jaar, is de toezicht in het park verscherpt. Maar in het Beatrixpark, dat van oudsher een geliefde plek was voor kinderlokkers, worden ze nog steeds gesignaleerd. Volgende week doet de rechter uitspraak in de strafzaak tegen de verdachte van de moord op het Schiedamse meisje. Jongeren verbreden hun horizon Excelsior'20 nog zonder puntenverlies Nieuw koor voor 'Proms' Schiedam SCHIEDAM - Nadat eerst het kampioenschap van de gemeen te Schiedam werd veroverd, zijn de twaalf meiden van groep 8 van obs het Windas vorige week overtuigend handbalkampioen van Zuid-Holland geworden. Het team begon met een prima 4-0 overwinning op Maassluis en ook Pijnacker moest eraan geloven. Met een 3-0 overwinning en zeer goed handbal. Meester Harry Rusken meldt: 'De 3de wedstrijd begonnen we met veel zelfver trouwen. Met een benauwde 2-1 overwinning kropen we door het oog van de naald. Al met al had den we wel al 3 van de 5 wed strijden gewonnen. Ouders en leerlingen begonnen al voor zichtig aan de eindoverwinning te denken. De zenuwen namen toe, want in de volgende wed strijd zouden we het altijd lastige Hellevoetsluis treffen. In een fantastische wedstrijd werd er met 5-2 gewonnen. Snel kijken wat de concurrenten gedaan hadden. Rotterdam had een gelijkspel en drie overwin ningen. Wij hadden daarentegen al vier overwinningen binnen. In de laatste wedstrijd zou alles be slist worden. Bij een gelijkspel of een over winning zouden wij de titel bin nen hebben. Als we zouden we verliezen, had Rotterdam het kampioenschap binnen.' In de stromende regen en onder grote druk werd het een bloedstollen de finale. Na wat mooie doelpo gingen van beide partijen en wat prima reddingen van de beide keepers, bleef het echter 0-0. De titel was binnen. Luid zingend en feestend werden de verschil lende tegenstanders bedankt. Het Schiedamse succesteam van trainer Johan komt zaterdag 16 juni in Emmen uit voor het Ne derlands Kampioenschap schoolhandbal. SCHIEDAM - Vandalen sta ken het afgelopen weekend de brand in een voetbaltribu ne aan de Sportlaan in Schie dam. Circa vijftig zitplaatsen werden door het vuur ver nield. SCHIEDAM - Burgemeester Stam van Vlaardingen kwam dinsdag middag naar Schiedam om daar zijn onlangs naar die stad verhuisde oud-inwoner P.J. van der Noord te huldigen. Van der Noord, directeur van een beveiligingsbedrijf, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau vanwege zijn jarenlange inzet voor de Roparun. De grote animator van de massale loop van Rotterdam naar Parijs voor het goede doel, fungeert hij al sinds 1992 als voorzitter van de stichting Roparun. Voor zijn enorme inzet "werd de gloednieuwe Schiedammer Van der Noord geridderd in het Roparun-kantoor aan de Jan van Galenstraat. Een kunstwerk onthullen, prima. Maar in een wankel bootje stappen, daar begon professor Sanders zaterdag toch mooi niet aan. Daarom verrichte hij, samen met burgemeester Scheeres, de onthulling van 'Horizontal Column of Five Squares Excentric 11' in de vijver van het Beatrixpark maar gewoon vanaf de kant. Met het ont hullen van het naambord op de oever werd het kunstwerk van George Ricky symbolisch vrijgegeven voor bewon derende danwel kritische blikken. Voor het echte onthul len van onder grijs plastic verborgen blauwgemarmerde panelen waren een paar vrijwilligers nodig. Zij voeren in hun bootje het water op om de klus daadwerkelijk te kla ren. De plek in de vijver moet voorkomen dat het kunst werk als speel/klimobject wordt gebruikt. Dat gebeurde wel in het Julianapark, waar het in eerste instantie een plaats had gekregen en waar het doelwit werd van vanda lisme. Professor Sanders werd die middag beloond met de Aleidapenning omdat hij op cultureel gebied belangwek kende initiatieven nam die voor Schiedam van blijvende betekenis zijn. Ook was hij tientallen jaren actief als bestuurder van diverse Schiedamse instellingen. VRIJDAG 25 MEI 2001, JAARGANG 53 Nr. 21 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM OPLAGE: I SCHIEDAM - In het kader van het archeologisch onderzoek van BOOR op de locatie 'kop Boterstraat' wordt dezer dagen gegraven op de hoek Boterstraat/Kreupelstraat. Volgende week gaan de opgravin gen verder langs de Boterstraat zelf. In september gaat het BOOR op het Land van Belofte aan de slag. De archeologen willen er vooral achterkomen wanneer dit stuk van het middeleeuwse Schiedam bebouwd is geraakt. Tot nu toe is bebouwing en bewo ning uit de 16e en 17e eeuw teruggevonden. Het gaat om muren, funderingen, keldertjes en beerputten. Dieper in de bodem is ook een sloot opgegraven die was dicht gegooid met afval uit de 14e en 15e eeuw. In de nieuwe opgravingsput komen mogelijk resten van bewo ning uit de 13e en 14e eeuw tevoorschijn. SCHIEDAM - De bouw de 'tweede Beneluxtunnel' is nog niet ten einde, maar er begint nu zolangzamerhand een beetje tekening te komen in de betonnen bouwsels die de laatste maanden boven gronds verschijnen. Waaronder een serie opvallende pilaren langs de tunnelingang waar op onlangs in forse letters werd aangegeven dat de Beneluxtunnel Noord nu toch echt serieus gestalte begint te krijgen. SCHIEDAM - Met het planten van de eerste boom gaf wethou der Groeneweg vorige week het startsein voor de bouw van 12 havenvilla's aan de Lange Nieuwstraat, de eerste paal ging al op 16 maart de grond in. Bokx Vastgoed bouwt de villa's op de plek waar vroeger het poli tiebureau was gevestigd. Op het moment dat de verhuizing van de politie in beeld kwam is de Schiedamse architect Matthe Treijttel aan het ontwerpen gesla gen. Achter het oude politiebu reau en verscholen achter andere historische bebouwing van de Lange Nieuwstraat komt een kleine binnenplaats met rondom de twee aan twee geschakelde woningen. Belangrijk element in het plan is de haven, het pand staat redelijk dicht bij de kade. Alle woningen zijn inmiddels verkocht De boom, waarmee de bouw vorige week symbolisch werd ingeluid is een Ginkgo Boloba, een geneeskrachtige boom waarvan er na de realisatie van het binnengebied zes worden geplant. De oplevering van de woningen wordt kort voor de zomer van 2002 verwacht. De schep waarmee hij de boom plantte kreeg Groeneweg mee naar huis. Maar of hij die vaak zal gebruiken blijft de vraag aange zien de wethouder slechts over een fraai balkon beschikt. SCHIEDAM - Vertegenwoordigers van Woonplus en het Schiedams Overleg Bewonersorganisaties (SOBO) hebben op maandag het ste delijk sociaal plan ondertekend dat zij gezamenlijk hebben ontwik keld. Het plan is bedoeld voor huurders van Woonplus die te maken krijgen met verhuizing in verband met sloop of ingrijpende renova tie. Door het opstellen van een stedelijk sociaal plan wordt bereikt dat alle Schiedammers die met gedwongen verhuizing te maken krijgen gelijk worden behandeld. In het stedelijk sociaal plan zijn alle rech ten en plichten geregeld van huurders die hun woning wegens sloop of ingrijpende renovatie moeten verlaten. Onderwerpen die in het so ciaal plan aan de orde komen zijn onder meer het zoeken van ver vangende woonruimte, urgentie, terugkeerrecht bij ingrijpende reno vatie en tegemoetkoming in de verhuiskosten, zowel bij vertrek als bij terugkeer in de opgeknapte woning. Daarnaast is ook een aantal bijkomende zaken geregeld om de verhuizing zo snel en gemakkelijk mogelijk te laten verlopen. Hierbij moet worden gedacht aan het gra tis beschikbaar stellen van verhuisdozen, een speciale korting bij een verhuisbedrijf en een kortingpas voor aankopen bij een 'doe-het- zelfwarenhuis. Om het stedelijk sociaal plan 'up to date' te houden, zal het elk jaar worden geëvalueerd en - indien daartoe aanleiding is - op onderdelen worden aangepast. die nu tussen de 55 en 65 jaar is, is in Schiedam dus relatief klein. Anders dan in de rest van Nederland zal het aantal 65-plus- sers de komende tien jaar afne men. Na 2010 echter zal de verg rijzing sterk op gang komen omdat dan de naoorlogse geboortegolfgeneratie de leeftijd van 65 jaar bereikt. Volgens de verwachting zal het totaal aantal 55-plus huishoudens de komende 12 jaar stijgen met 1300. De stij ging zit vooral in de jongste leef tijdscategorie. Het aantal 65/79- jarigen zal dalen, het aantal hoog bejaarde huishoudens (80+) stijgt daarentegen van 2088 in 2000 tot maar liefst 2656 in 2012. Woon/zorgmakelaar Met het creëren van aantrekkelij ker woningen voor ouderen wordt ook de doorstroming bevorderd en kunnen meer eengezinswonin gen en grote woningen vrijkomen voor gezinnen. Maar omdat voor veel ouderen niet altijd duidelijk is wat de mogelijkheden zijn, wil de gemeente ze een handje hel pen bij de overstap naar een ande re woning. 'Mogelijk blijven veel senioren die op dit moment eigenlijk te groot of te duur wonen naar hun eigen zin, toch in hun huidige woning omdat ze de weg niet kennen naar een andere', beseft ook de gemeente. Het plan is om de senioren te helpen bij het vinden van een geschikter woning. De gemeente wil met Stichting Ouderenwerk overleg voeren over het aanstellen van een woon/zorg makelaar speciaal voor ouderen. In de nota wordt niet alleen geke ken naar de toekomst maar wor den ook snelle verbeteringen onder de loep genomen zoals 'opplussen' van bestaande wonin gen om ze aan te passen voor de oudere bewoner. Woonplus heeft daarvoor al een aantal initiatieven genomen in het kader van de her structureringsplannen voor Groenoord, waar overigens ook op ouderen gerichte nieuwbouw projecten op stapel staan. De gemeente heeft voor het opplus sen een budget van 2000 gulden beschikbaar gesteld voor elke woning. Maar door de grondige wijze waarop Woonplus dat opplussen aanpakt kunnen de kosten oplopen tot 35.000 gulden per woning. Een nieuwe aanpak waaraan in Schiedam wordt gewerkt de 'Zorg Exclusief Verblijf. Wooncomplexen voor ouderen waarbij diensten als zorg, verple ging en recreatie worden aange boden. Het zijn in de regel com fortabele driekamerwoningen met huurprijzen rond de 800 gul den. De toewijzing gaat deels via het RIO maar 55-plussers kunnen zich ook via de Woonkrant kandi daat stellen. 'Bij de ouderen zul len deze woning populair zijn vanwege het geboden comfort, de veiligheid en de zekerheid dat er hulp bij de hand is wanneer ze er behoefte aan krijgen' zo wordt in de nota geconcludeerd. Vergrijzing In bijna 40 procent van de Schiedamse huishoudens is de hoofdbewoner 55 jaar of ouder. Daaruit kan worden geconclu deerd dan de bevolking vergrijsd is. Het aantal ouderen is het hoogst in de wijken Groenoord en Kethel. De inkomens van senio ren zijn verhoudingsgewijs lager en ze wonen vaak in een huurwo ning, zo wordt in de nota aange geven. Schiedam, waar een kwart van de ruim 19.000 inwoners bestaat uit 55-plussers, ziet zich geconfron teerd met het feit dat de vergrij zing in de stad anders plaatsvindt dan in de meeste andere gemeen ten. In de jaren '60 en '70 zijn veel jonge gezinnen naar omliggende gemeenten verhuisd. Deze groep, ia^9s nu SCHIEDAM - Ouderen krijgen een prominente rol toebedeeld bij de nieuw- bouwplannen van Schiedam. In nieuwbouwlo- caties zoals het Land van Belofte, de Sveaparken, de Nieuwe Haven/Warande en de Houthaven zijn extra mogelijkheden ingebouwd om ouderen daar te laten wonen. Ook de toeganke lijkheid van de woonomge ving en de aanwezigheid van voorzieningen voor ouderen zijn nadrukkelijk meegewogen. De 'prominen te rol voor ouderen' bij nieuwbouw vormt een van de beleidsvoornemens in de onlangs uitgekomen Nota Ouderenhuisvesting van Schiedam. Bij het in prak tijk brengen van de voorne mens worden ook de oudere Schiedammers betrokken. Ondermeer via een experi ment met een seniorenpanel per e-mail. Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 917.006 srspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid ■"fömi&ilp donderdag 24 m gesloten Nu van H-18 uur Din t/m Don van 9-18 uur Vrij van 9-21 uur Za van 9-17 uur Zo van 12-16 uur SPORT a Hoofdweg 18, Capelle aan den IJssel, tel. 010 - 451 88 44 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, tel. 010 - 485 22 73 foto: HA8S KEUZES Prominente rol voor ouderen bij woningbouw in Schiedam Stadsblad Het Nieuwe Adidas Superstar Kleur wit/zilver s Maat 36 t/m 44 Hoewel de kandidaatkopers van een huis in Sveaparken vooral uit iOplussers bestond is daar ook nadrukkelijk rekening gehouden met senioren

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1