Steile bruggen onneembare hindernis Centrale Huisartsen Post gaat open SCHIEDAM 'Schiedam' opent nieuwbouw in Bijdorp Varen met het Rode Kruis Zomerstage voor jongeren in verpleeghuis DrieMaasStede Dag van de architectuur 24;"' Hosman Vins presenteert beste van het bestevoor zomerseizoen Sport langs de Waterweg INGEZONDEN BRIEF Derde generatie aan de knoppen GALL,v GALL Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 30 MEI 2001 22 - 1440 SCHIEDAM - 'Van consument- gericht bouwen naar particulier opdrachtgeverschap'. Dat is het motto van de Dag van de Archi tectuur die zaterdag 30 juni wordt gehouden in het Woon In formatie Centrum en in de Aleidazaal van het stadskantoor aan het Stadserf. Dit actuele on derwerp kunnen geïnteresseer den tussen 13 en 16 uur bespre ken in aanwezigheid van be stuurders, architecten, project ontwikkelaars en consumenten organisaties. Staatssecretaris Remkes van Volkshuisvesting heeft in zijn Nota Mensen, Wen sen, Wonen de wens geuit dat 30 procent van de nog te bebouwen Vinex-wijken vanaf 2004 uit vrije kavels moet bestaan waar op kopers naar eigen inzicht hun woning kunnen laten bouwen. De overheid wil hiermee de bur ger meer vrijheid en invloed ge ven op zijn woonomgeving. Belangstellenden kunnen zich bij de Stichting Woonpromotie Schiedam opgeven voor de Dag van de Architectuur via tel. 2730122 of via website offi- ce@wic-schiedam.nl. Gebouwd wordt er de komende jaren volop in Schiedam. De ge meente wil in het kader van het Grotestedenbeleid tot 2005 der tig vrije kavels uitgeven, 70 wo ningen in collectieve project ont wikkeling en 150 in naar kopers gerichte projectontwikkeling. Op een aantal locaties zijn pro jectontwikkelaars al bezig plan nen uit te werken in nauwe sa menwerking met kopers. Het gaat om circa 15 woningen aan de Westmolenstraat, 20 aan de Houthaven en 20 in Sveaparken. (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) HNS SCHIEDAM - Wekelijks zetten we in deze krant en kele tijdelijke bewoners van dierenasiel de Hargahoeve in de schijnwerpers. Deze week zijn dat de katers Knar en Becky. Zij zitten in de dierenopvang te wachten op respectievelijk hun ver loren oude baas en een leu ke nieuwe. De medewerkers van de Hargahoeve doen een boekje open over dit fraai ogende tweetal. Opsporing verzocht Knar is een stokoude rood/witte kater die gevonden is terwijl hij rondzwierf in het Hargapark. De medewerkers van het asiel zijn op zoek naar zijn eigenaar en melden: 'Het is een heel lieve kat, maar wel al aardig oud. Knar is vermoedelijk doof, hij heeft last van kalknagels en heeft allemaal zwarte bultjes in <s> zijn oren. Knar droeg een rode vlooienband toen hij werd ge vonden.' Herkenningstekens ge noeg dus. Een echte schootkat Becky is een gecastreerde kater van 7,5 jaar. Hij is lief voor kin deren, kan bij andere katten en is een echte schootkat. 'Hij vindt alles leuk wat je met hem doet als hij maar aandacht krijgt. Het is gewoon een heel lieve knuffel kat', zo wordt vertederd gemeld vanuit het asiel. Becky is een makkelijke huisge noot die ook graag zo nu en dan buiten een ommetje wil maken. Dierentehuis Hargahoeve is te vinden aan de Sportlaan 2 in Schiedam. De openingstijden zijn dinsdag t/m vrijdag van 11.00-12.00 uur en van 13.30-16.00 uur. Op za terdag van 11.00-15.00 uur. Zondag en maandag is het asiel gesloten. Voor informatie over de dieren kan gebeld worden: tel. 4714151. Via internet: http://www.hargahoeve.nl door Ger van Veen SCHIEDAM- Wijnen, delicatessen, visspecialitei- ten, espresso, brood en pa tisserie... in de kelders van Hosman Vins aan de West- vest mochten zondag zo'n tweehonderd bezoekers de beste producten voor het zomerseizoen proeven. Wil- librord Hosman en Her man de Blijker van topres taurant De Engel selecteer den voor hun beste klanten een aantal horecaleveran ciers die 'meer' bieden dan een gewoon stukkie eten of een slobberwijntje. De smaakpapillen waren ko ning op een bijzondere middag, waar vele restau ranthouders roken, keur den, proefden en gorgelden. Bourgondiërs en gourmets zijn niet de gemakkelijkste eters. Ze gaan alleen voor topkwaliteit. Een iets te zoute gerookte zalm of een te slap bakkie espresso koffie wordt vlug terzijde ge schoven. Het strelen van de tong door hemelse spijzen en dran ken. daar gaat de ware levens genieter voor. Niet gek dat Hos man en Den Blijker dan ook een selectie maakten van horecale veranciers die net dat beetje meer bieden. Natuurlijk smeren de wijnen van Hosman met graagte het keelgat van de 'ver wende' bezoekers. De witte San- cerre en Chablis zijn wellicht fa voriet. Lege flessen worden re gelmatig verwisseld voor volle. I Naast de stand van Hosfnan staan de broers Allessandro en Giacomo Vico uit Canale Italië. Het is er minder druk dan bij de buurman. Alessandro, die vlug zijn witte kadetje terzijde schuift, weet hoe dat komt: 'De druivensoorten waar wij mee werken, zoals de Nebbliodruif, hebben 'nog' niet de internatio nale faam van bijvoorbeeld Chardonnay, Merlot of Cabernet Sauvignon.' Het wijnbedrijf dat omstreeks 1890 werd opgezet door opa Giacomo, produceert wijn uit druiven die groeien in de gebieden Roero en Langhe. Aardbeienneusje Alessandro staat te trappelen om 'zijn' wijnen in het glas te schen ken. De rode Barbera d' Alba Superiore uit 1998 masseert het verhemelte met haar ietwat bitte re maar zeer uitgebalanceerde smaak. Maar ook de fruitige Barbera d' Alba tafelwijn mag er zijn; het heeft een neusje waar in aardbeien en zwarte bessen te herkennen zijn. De twee witte, Langhe Favorita en Roero Am- eis, zijn ware verrassingen. Met hun elegante en frisse body gaan ze de strijd met hun rode broer tjes moeiteloos aan. SCHIEDAM - De honkbal en softbalvereniging Schiedam opent op zater dag 2 juni het nieuwe club huis in sportpark Bijdorp. De officiële openingshande ling wordt om 19.30 uur verricht door Jan van Vugt, de directeur van de gemeentelijke Dienst Sport Recreatie. Schiedam sluit daarmee een pe riode af, waarin het eerst - door de aanleg van de tweede Bene lux-tunnel - moest verdwijnen uit Harga en 'tijdelijk' domicilie moest kiezen op het toen voor andere doeleinden aan de sport onttrokken complex in Bijdorp, waar ooit gevoetbald werd door de verenigingen WK en Olym pus. Toen het 'tijdelijk' daarna 'definitief werd, werden meteen bouwplannen gesmeed en ont stond een stijlvol houten pand, dat onderdak biedt aan een ruim bemeten clubhuis, kleedkamers en dienstruimten. Op vrijdag 22 juni volgt voor de bouwers en hun aanhang een 'Thank You'-party, die onder an dere bijgewoond zal worden door burgemeester Reinier Scheeres. Dan zal aan de hand van documentatie- en fotomate riaal ook een korte presentatie gegeven worden van de bijna 100-jarige geschiedenis. Tevens is er gelegenheid om de nieuw bouw te bezichtigen. HOV wint SVVSMC- toernooi De oude-knarren van HOV heb ben voor de tweede maal het Oud-eerste elftallen-toernooi van SVVSMC gewonnen. De Rotterdammers wonnen in de fi nale met 1-0 van DHS. Het toer nooi trok weer veel oude-voet- balbekenden naar sportpark Harga. Het was druk en gezellig. Oud-Martinit-man Karei van der Bijl, die nauw bij de organi satie betrokken is, noemt vooral de aanwezigheid van clubs, die niet meer bestaan. 'Een club als Schiedam maakt er een soort reünie van. Ieder jaar schrijven ze een elftal in. Bovendien ko men er een aantal voormalige bestuursleden kijken.' Het oud- eerste-elftallen-toernooi ont stond zeven jaar geleden als on derdeel van de jubileumviering van het 75-jarige SMC. 'Het was zo'n succes, dat er meteen beslo ten werd om ermee door te gaan' alsdus Van der Bijl. Ditmaal de den er naast dé beide finalisten elftallen mee van WK, Schie dam, Excelsior'20, Spaland, Martinit, GLZ, GTB, VOB, SFC en SVV. Excelsior en Hermes winnen Excelsior'20 bleef ook zondag ongeslagen. De Schiedamse landskampioen vernederde Ghandi door zelf in 50 overs meer dan 300 runs te scoren, ter wijl het de bijna-hekkensluiter nog voor het bereiken van de 200 naar de kleedkamer stuurde. Grote man bij Excelsior'20 was de Australiër Michael Dighton, die een ruime century (110) af leverde. Eric Gouka was goed voor een halve century, terwijl Luuk van Troost bij 65 de hand schoenen losknoopte. Hermes DVS is op weg naar de kopgroep. De Harga-ploeg won zondag vrij eenvoudig van HBS: 214 voor 6 tegen 125 all out. Topscorer was Lou Borrani, die pas in het zicht van de 100 naar de kant moest. De stand: Excel sior'20 5-10, VRA 4-8, Hermes DVS 5-8, VOC 5-6, Rood Wit 4-4, HCC 5-4, VCC 5-4, Ghandi 5-2, Quick 5-2, HBS 5-0. DWS 2 in bekerfinale Door in de halve finale Saturnus met 24-34 te verslaan heeft het tweede mannenteam van DWS de eindstrijd bereikt van het toernooi om de districtsbeker. Tegenstander is Walburg, dat met 23-29 van het Maassluise Unitas won. De finale-wedstrijden van de strijd om de handbalbekers wordt op zondag 10 juni ge speeld op het complex van Ato- mium in Rotterdam. Ook het meisjes C-team en de dames-as piranten van Ventura staan dan in de finale. Van DWS bereikten ook de jongens B de eindstrijd. De medewerker van Schmidt Zeevis uit Rotterdam snijdt ge routineerd plakjes van een groot stuk gekweekte zalm uit Noor wegen aan. De smaak is superbe; het lichte zoutje en de uitgeba lanceerde rooksmaak maken het visje tot een ware delicatesse. Dit is andere kost dan de goed kopere variant die in de schap pen van de supermarkt staat. De Canadese kreeftjes doen het ook goed. 'Het vrouwtje is zachter van smaakt', zegt de visverko- per. Hij pakt twee kreeftjes en legt uit hoe het mannetje of vrouwtje te herkennen is. 'Het vrouwtje heeft een dun haartje als geslachtsdeel terwijl het mannetje een benig botje heeft.' Samen met wat lamsoren (zee groente) is het kreeftje een wel zeer smakelijk hapje. Zoete engeltjes Voor de oesters uit Bretagne moet je bij Ron Reitsma van Le Chateau d' Eau zijn. De schalen worden snel en vakkundig met een oestermes opengesneden. Aan iedere bereide oester wordt vervolgens geroken. Kwaliteit voor alles, zeg maar. De oesters van Reitsma spreken de criticas ters, die de zilte lekkernij af doen als een slok zeewater, te gen. Een paar druppels citroen en een snulje peper geven de Franse zeebewoners nog meer elan. Dan 'My Espresso koffie' vervaardigd door de machines van Van Eembergen. Snoeisterke espresso en milde cappuccino. Niet toevallig staat tegenover de koffiestand 't Vlaamse Brood- huys la maison du 'Pain Grand Mère' uit Schiedam. Het bedrijf dat alleen aan de horeca levert, speelt een thuiswedstrijd. De aardbeientaart, het taartje van opgeklopte eiwitten, de appel taart, het pain mediterranee, met zwarte en groene olijven, zonge droogde tomaten, basilicum en knoflook, en nog veel meer heerlijkheden, stelen de show. Het bedrijf van Dimitri en Dian- te Roels bestaat pas sinds 1996 maar is hard op weg (zuurde sem) brood- en patisseriege schiedenis te schrijven. Zoete engeltjes fietsen over gewillige tongen. Culinair hoogtepunt 'Vanilla Venture' uit Amsterdam laat proeven hoe een maaltijd versierd wordt met mooie deli catessen. De tapenade van truf fels is mooi en zacht en de bo terzachte boter versiert de smaak met kleurige slingers. Bert van Kessel presenteert een nieuw pe pertje uit Noord-Spanje. 'Lekke re pittige smaak', zegt Van Kes sel. 'Het hete vervliegt snel, een ideaal pepertje voor chefs. De Spaanse blijft te lang hangen, overheerst. De nieuw ontdekte variant is net als een afdronk van wijn; het hete transformeert zich in de natuurlijke smaken van de gerechten.' De Balsamico-azijn is wel heel apart. Jaren gerijpt verwordt het van flesje- 175 dul den per stuk- tot een hebbedin getje der happy-few. Sla aanma ken met dat spul is kostbaar, de enigen die dat mogen doen zijn de culinaire kunstenaars. Dan blijft over het slagerij Piet van den Berg uit Zoetermeer met het superzachte Hollands weiderund en de mooie bloem- sierkunst van 'Bon bon Fleur' O ja, last but not least 't Delfstsche Huys uit Waddinxveen met ser viesgoed. Het Schiedamse leven is goed, uitgesproken en heerlijk op een gewone zondagmiddag. Een cu linair hoogtepunt voor minnaars van spijzen en dranken. SCHIEDAM - Het Rode Kruis, afdeling Nieuwe Waterweg Noord, gaat op 8 en 15 september varen met de mps IJsselstroom op de Zuidhollandse wateren. Met maar liefst 200 minder valide en hulpbehoevende ouderen en mindervalide jongeren uit Schie dam, Óverschie, Vlaardingen, Maassluis, Maasland en Hoek van Holland. Een team van 30 vrijwilligers waaronder een arts en twee ver pleegkundigen, doen er alles aan om het de gasten naar de zin te maken. De IJsselstroom is aangepast voor rolstoelgebruikers. Met dieet en medicijnen wordt rekening gehouden. Het schip ligt die zaterdagochtenden afgemeerd aan de Voorha ven in Schiedam. Daar wordt om 9 uur van wal gestoken en om 17 uur weer aangelegd. Belangstellenden voor deze dagtocht kunnen zich aanmelden bij het plaatselijke Rode Kruis of bij het coördinatiepunt Schiedam: tel. 4268013. Van 9 tot 12 uur zijn daar vrijwilligers aanwezig die bellers informeren over de boottocht. SCHIEDAM - Jongeren vanaf 14 jaar kunnen in de zomerva kantie tien dagen deelnemen aan een speciaal voor hen organi seerde zomerstage die van 23 ju li tot en met 3 augustus wordt opgezet in verpleeghuis DrieM aasStede. De jongeren zijn circa vier uur per dag actief als vrijwilliger en kunnen kiezen uit verschillende activiteiten. De gratis zomersta ge in DrieMaasStede is de afge lopen jaren zeer succesvol ge bleken. Deelnemende jongeren waren enthousiast over hun op gedane ervaringen en hebben zonder uitzondering geen dag van hun 'stage' periode gemist. Door een kijkje te nemen achter de schermen van een verpleeg huis krijgen jongeren een beter inzicht in het leven binnen een verpleeghuis. Sommigen zullen zo wellicht ontdekken dat hun interesse naar een beroep in de zorg uitgaat. Bovendien hebben jongeren aan ouderen best wat te bieden: enthousiasme, spontani teit, aandacht, belangstelling, speelsheid, een nieuwe frisse kijk op de dingen. Oudere patiënten die vaak jaren lang in een verpleeghuis verblij ven, hebben behoefte aan een veelzijdig contact met de buiten wereld. Voor informatie kan gebeld wor den naar Annemarie de Waard (9-14 uur): tel. 4278123. INGEZONDEN BRIEF De stad is een plaats waarin het voor alle groepen van de bevol king leefbaar moet zijn. Leef baarheid is een zeer ruim be grip. Wij willen de Schiedammers in dit artikel wijzen op het feit dat bij de inrichting van de openba re ruimte, de straten en pleinen, de parken en plantsoenen, de winkelcentra en de binnenterrei nen ingericht zijn alsof iedereen tussen de 15 en 55 jaar is en voor honderd procent valide. Vaak wordt er door degenen die de stad 'aankleden' aan voorbij gegaan dat er ook talloze ande ren zijn voor wie leuke objecten in de stad onneembare obstakels zijn. Zeer kort geleden werden over de weer aangelegde singel langs de Burg. Honnerlage Gretelaan twee nieuwe bruggen geplaatst. Kant en klaar werden ze aange voerd en ze zien er fraai uit met hun mooie nieuwe verf en hun leuke boogconstructie. Maar heeft er wel iemand bij nage dacht dat ze in de looproutes lig gen naar de winkels aan de Mgr. Nolenslaan van verzorgingshuis Thurlede, waarbij op dit mo ment ook aanleunwoningen ge realiseerd worden, van Strickle- de, van de Emma en de Nieuw- landflat en van de te verwachten nieuwbouw van de 4 Molens en de bij het project ontworpen flats voor ouderenhuisvesting naar de winkels enz. aan de Mgr. Nolenslaan. En andersom natuurlijk. Nu we dit vastgesteld hebben begrijpen wij iets niet. Waarom zijn ze dan door de boogcon structie praktisch onbegaanbaar voor ouderen (en anderen) die niet zo goed ter been zijn. De boogconstructie is zo steil dat de bruggen voor velen onneembare hindernissen zullen zijn. Wie bedenkt zoiets in zo'n om geving? Waarschijnlijk een jon ge vent zonder groot- of over grootouders. Had de ontwerper die gehad, dan hadden zijn ou dere familieleden hem direct kunnen wijzen op de absurditeit van dit ontwerp op deze plaats. Jammer, want we zullen het er de eerste 40 jaar wel mee moeten doen. Guus Klepke en Piet Tijsen, raadsleden voor de PvdA Schiedam WATERWEG - Tweede kamerlid van het CDA Agnes van Ardenne opent donderdag 31 mei om 17.00 uur de Centrale Huisartsen Post (CHP) Nieuwe Waterweg Noord op het terrein van het Vlietlandland ziekenhuis, locatie Vlaardingen. Het CHP zal buiten kantooruren spoedeisende hulp verlenen in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis bij patiënten die zijn inge schreven bij de deelnemende huisartsen. In Schiedam en Maassluis nemen alle artsen deel aan de CHP. In Vlaardingen allen met uitzondering van Scheek, de Vries, Bakker, Dopper, Tenk, Christiaansen, Oomkes en Imhoff. Door de opening van de CHP veranderen de dienstroosters van de huisartsen met betrekking tot de avond-, nacht- en weekenddien sten. De post is op werkdagen van 17.00-8.00 bereikbaar onder telefoonnummer 010-2493939 voor spoedeisende klachten die niet kunnen wachten tot de volgende dag. De CHP is tevens in het weekend en tijdens feestdagen geopend. Zeer geconcentreerd rangeert de 5-jarige Scot Struyve, de derde in een generatie rasechte Schiespoorders, de goederenwagons naar de juiste plek. Zaterdag beperkte de kleine treinbestuurder zich nog tot de speciale kinderbaan die de modelspoorfanaten tijdens hun Schiespoordag hadden ingericht, maar dat is maar tijdelijk. Scot doet zijn afkomst eer aan en bereidt zich er al op voor om in voetsporen te treden van zijn geroutineerde vader en grootvader. Hij sleepte in ieder geval za terdag al een fraai rangeerdiploma in de wacht tijdens de laatste Schiespoordag van het seizoen waarbij alle mogelijke treinen over de grote spoorbaan raasden. Door met enige regelmaat de zaalverlich ting uit te schakelen konden de bezoekers ook de baanverlichting be wonderen die via miniatuurlampjes in de treinen, winkels, huizen en de lantaarnpalen voor een aparte sfeer zorgden. Na de zomervakantie pakt Schiespoor de draad op zaterdag 25 au gustus weer op met de clubavonden en de maandelijkse open dag. -ORIGINELE HOt-gT un GRAN Ketel 1 Jonge Jenever lOOcl Geniet, maar drink met mate. Aanbieding is geldig t/m 24 juni 2001. WWW.GALL.NL UJEgener huls-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huiskranten West b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Bladmanager: C. Vijfvinkel Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010)4.600.205 Hoofd redactie: Jan Sieben HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: Nieuws van de Hargahoeve Hemelse spijzen en dranken bij 'Wine Food Fair 2001 De kenners verdringen zich rond de wijnen van Hosman foto: RICHARD HOGEVEEN foto: ED DEWAEKHEIJT foto: ED DEWAERHEIJT

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3