Paul Young op 'Zomerpop' De Liniaal als toverstaf, erfgenamen van De Stijl SCHIEDAM 80% emailers tegen zieken huis Bijdorp Stamppot; Hollandse openlucht voorstelling in Spaanse sfeer Regionale Mantelzorg Organisatiezowel vraagbaak en hulpverlener As her brengt gevarieerd album met Israëlische 'classics'uit INGEZONDEN BRIEF Meimaand natuurmaand? Kunstklassen presenteren werk Billy Elliot en Chutney Popcorn in Filmhuis s HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 30 MEI 2001 - 1441 SCHIEDAM - Precies SO pro cent van de reacties op het eer ste e-mail referendum van Leefbaar Schiedam is gericht tegen de locatie Bijdorp voor het streekziekenhuis Vlietlanden. Een op de tien inzenders noemt Schieveste, achter station Schiedam Centrum, als geschikter plaats, Een enkele maal wordt gepleit voor het handhaven van de huidige twee locaties, Omdat niet gesproken kan worden van een representatief onderzoek, mag hieruit niet per definitie worden afgeleid dat slechts 20 procent van de Schiedammers achter de nieuwbouw in Bijdorp staat en 80 procent vindt dat een ver keerd besluit is genomen. Leefbaar Schiedam laat weten zich er terdege van bewust te zijn dat tegenstanders eerder geneigd zullen zijn te reageren dan degenen die met de voor genomen ontwikkeling instemmen. 'Niettemin lijkt te conclusie gerechtvaardigd dat geen breed draagvlak voor het ziekenhuis op de locatie bij station Nieuwland bestaat. De gemeente Schiedam en het ziekenhuisbestuur zijn er in het decennium dat de discus sie over de nieuwbouwlocatie inmiddels duurt, klaarblijke lijk niet in geslaagd de bevol king van de juistheid van de locatiekeuze te overtuigen.' SCHIEDAM - In Filmhuis Schiedam is donderdag 31 mei en vrijdag 1 juni Billy Elliot te zien van regisseur Steven Daldry, zaterdag 2 juni draait Chutney Popcorn van Nisha Ganatra. Billy Elliot woont halverwege de jaren 80 samen met zijn stugge vader Jackie, zijn opstandige broer Tony en zijn demente oma in een klein arbeidershuisje in een armlas tig mijnwerkersdorp in Noord-Engeland. Het ijzeren beleid van Thatcher hangt als een zwaard van Damocles boven het voortbestaan van de mijnen, wat voor het dorp de ondergang zou betekenen. De rauwe staking die dit tot gevolg heeft en de recente dood van moeder tekenen het gezin Elliot, waarin emoties worden onderdrukt en alles wat afwijkt als vreemd wordt gebrandmerkt. In dit harde arbeidersmilieu ontdekt de montere Billy dat hij niet in de wieg gelegd is voor boksen maar liever meedanst met het balletklasje van de kettingro- kende juffrouw Wilkinson. In Chutney Popcorn is Reena een Indiaas-Amerikaanse les bische fotografe en henna- artiest, die tot ongenoegen van haar traditioneel Indiase moe der samenwoont met haar Amerikaanse vriendin. Als blijkt dat haar mooie, hetero en getrouwde zus Sarita geen kinderen kan krijgen, biedt Reena aan een kind voor haar zus te krijgen. Iets waar Sarita eerst wel en later weer niet mee instemt. Maar dan is Reena al zwanger en is er geen weg meer terug. Het Filmhuis is gevestigd in De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. De filmvoor stellingen beginnen om 21 uur, de kassa is een half uur eerder open. Kaarten kosten 12,50. Rotterdam-pashouders heb ben de eerste keer gratis toe gang. Kaartreserveren kan dinsdag t/m zaterdag 13-17 uur en donderdag t/m zaterdag 19-20 uur aan de Stadsgehoorzaalkassa, tel. 4340500. KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier SCHIEDAM - De plaats waar het gaat gebeuren is de binnenplaats van de voormalige kleuterschool in de Leliestraat op nummer 10 (De Gorzen). De sfeer is er romantisch, een mooie oude patio, waar de kijker zich op een zwoele zomeravond voor even in Spanje waant, kijkend naar een Hollandse toneelvoorstelling voor volwassenen vol humor. Waar gaat het over? Over leven. Vijf mensen zijn werkzaam bij een bedrijf, waarmee het niet goed gaat. De werkgever vindt dat het ontbreekt aan samenwer king tussen de personeelsleden onderling. Daarom besluit hij ze een paar daagjes in de vrije natuur aan te bieden. De perso neelsleden denken aan een vakan tiepark: lekker ontspannen, lek ker zwemmen in een subtropisch zwembad en ze stemmen ermee in. De werkgever probeert de tac tiek van teambuilding. De perso neelsleden verschillen qua karak ter nogal van elkaar en dat geeft nu en dan nogal problemen. Het pakt anders uit dan verwacht en dat zorgt voor hilarische momenten met een verrassende wending. Wat pakt er anders uit? Dat is te zien op één van de zomeravonden in juni. Stichting Theater Kakki Prakki maakt al 17 jaar met succes theaterproducties De stukken die gespeeld worden, zijn gebaseerd op ingestudeerd- en improvisatie theater. De afgelopen jaren heeft Kakki Prakki zich voornamelijk beziggehouden met kindertheater met bekende voorstellingen zoals 'De Griezelkoningin' en 'Sjaan en Janus Mosselkop'. Stamppot is een komische productie voor volwassenen. de speeldata lopen van 6 t/m 10 juni, entree: 12,50. Aanvang 20.30 uur. Voor en na de voorstel- w ling is er live muziek. Zondag 10 juni is er voorafgaand aan de voorstelling vanaf 17.30 uur een diner met ondermeer drie soorten stamppot en een vegetarische maaltijd, de entree inclusief diner is 25,-. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV, sigarenmagazijn Boor aan de Groenelaan 53 en boekhandel Mercurius aan het Hof van Spaland 31 en via www.kakki-prakki.nl. Meer informatie over de voorstel ling Stamppot is verkrijgbaar via 06-55861263. WATERWEG - Mantelzorg: het is een zorgsoort die in het dage lijks leven nog wel eens onder schat wordt. Vooral ook omdat het veelal aandacht betreft voor bijvoorbeeld een familielid, dat wordt heel gewoon gevonden, maar wie vangt de mantelzor gers op als ook bij hun soms de druk even van de ketel moet? Vanaf nu is dat de kersverse Re gionale Mantelzorg Organisatie, die onlangs werd opgericht. Zowel Vlaardingen, Maassluis en Schiedam krijgen binnenkort ieder een eigen vestiging van de nieuw opgezette stichting. Het is de bedoeling dat zij als plaatse lijke steunpunten gaan functio neren, die dagelijks voor mantel zorgers geopend zijn. Als er tij dens de zorg vragen of proble men komen opborrelen, dan kan men bij de vestiging terecht. Maar ook voor een gewoon ge sprek over wat er binnen de zorgrelatie gaande is moet het mogelijk zijn even aan te klop pen. De regionale organisatie is opge richt, nadat de landelijke patiën tenbelangenvereniging hiertoe het initiatief heeft genomen. Vervolgens zijn drie verenigin gen aan de slag gegaan om de gezette kaders in te vullen. Met hun plan zijn ze op de provincie ZuidHolland afgestapt, die be reid was geld op tafel te leggen om het geheel financieel te on dersteunen. Inmiddels zijn ook Ut am steunverzoeken ingediend bij de besturen van de afzonderlijke gemeenten. Lage drempel Mantelzorg is eigenlijk een ver borgen fenomeen. Waarschijn lijk veel meer mensen dan wordt vermoed houden zich bezig met de dagelijkse zorg van een per soon die ziek is, of iemand die niet meer in staat is om bepaalde lichaamsfuncties uit te voeren. Vaak bestaat de zorgrelatie uit ouders en kinderen, maar het kan ook zo zijn, dat de hulpbe hoevende iemand van buiten de familie is. Veel mantelzorgers vinden het heel normaal dat zij zich inzet ten voor het welzijn van de hulp behoevende. Zij letten daar re gelmatig wat voor opzij, waar mee ze de kans lopen zichzelf voorbij te lopen of op te bran den. Een dagje uit kan al een ob sessie zijn, en het komt regelma tig voor dat mensen hun vakan tie voor de zorg gewoon laten schieten. De nieuw opgerichte stichting is ervoor om dergelijke problemen te ondervangen. Niet alleen de praktische problemen, zoals het vrij nemen om zelf eens iets leuks te doen. Maar net zo goed de psychische sores waarin men terecht kan komen. Stress, ruzie of verwaarlozing van de eigen persoon(lijkheid) zijn eerder na bij dan men zich soms realiseert. Het is de bedoeling dat de man telzorgorganisatie daarbij onder steuning biedt, zonder daarbij een drempel op te werpen. Man telzorgers hebben niet snel nei ging zaken die aan de hulpverle ning zijn gerelateerd aan ande ren te vragen, en al zeker niet aan een professionele organisa tie. Om dat toch te bewerkstelli gen is het juist noodzakelijk die drempel zo miniem mogelijk te maken. Naast de ondersteuning van hulpverleners en de verlichting van hun dagelijkse situatie, de stichting er ook voor gaat zorgen dat er voor de mensen tegenover de vaak intensieve werkzaamhe den een redelijke vergoeding komt te staan, gaat uit van de stelling dat zorgen voor een fa milielid of vriend gewoon werk is, en meent dat een wettelijke regeling omtrent vergoeding niet ondenkbeeldig of onuitvoerbaar zou moeten zijn. Voor meer informatie kan men op dit moment contact opnemen met de patiëntenbelangenvereni ging. Flet telefoonnummer is: 4712350. door Look J. Boden WATERWEG-Asher Omisi zingt al jaren, op bijna elke plek waar hij komt. Met iedere stap klinkt er wel een noot door zijn hoofd, is zijn ziel vol melodieën. Hij bracht de mooiste liedjes samen op een CD, onder de naam Asher sings Jerusalem. Hij hoeft er niet van te leven, want zijn restaurant in Schiedam is wat hem dagelijks beweegt. Maar in zijn hart is altijd muziek aanwezig, wat hem er vaak toe beweegt in zijn eigen zaak uit volle borst voor zijn gasten te zingen. Asher Omisi (als jood geboren in Jemen, 1947) is reeds vanaf zijn achtste jaar met mu ziek aan de slag. Jarenlang trok hij door heel Europa, zong in Spanje, Frankrijk, Duitsland en Nederland, waar hij uiteindelijk bleef hangen. Hij startte in Vlaardingen in 1974 een eigen café in de Peperstraat, waar hij diverse andere artiesten liet op treden. Bekenden van hem uit die tijd zijn de Amazing Stroop wafels, Fred Piek en de toenma lige topper Lobo, die met zijn Caribbean Discoshow hoog in de Top 40 stond. Het duurde slechts driejaar, want Israël trok Omisi toch te sterk om voor lan gere tijd in Nederland te blij ven. Maar hij kwam weer terug. Zijn oog viel op Schiedam, waar hij nu nog steeds met succes zijn Restaurant Asher bestiert. Classics Zijn hart voor muziek heeft hem uiteindelijk niet alleen doen op treden voor zijn eigen zaak. Op een goed moment voelde hij de drang om een eigen Cd op te gaan nemen. "Ik ben daarvoor naar Israël gegaan, omdat ze daar de kleur van de muziek het beste doorhebben," vertelt de ar tiest. Hij toog naar een van de topstudio's, en kwam tot de ont dekking dat dat toch makkelijk gezegd dan gedaan was. "Als je daar staat, dan zie je ineens hoe moeilijk het is om bijvoorbeeld met een koptelefoon op te moe ten zingen. En zonder galm, heel vreemd. Maar wel heel erg leuk." Het album telt elf nummers, en de meeste ervan zijn ware clas sics. Gezongen met dat typische Israëlische timbre, hoewel beïn vloed door Griekse, Turkse en Arabische kleuren. Enkele ervan zijn niet eens onbekend, zoals Jerusalem shel zahav, dat eerder gezongen werd bijvoorbeeld Esther en Abi Ofarim. Het werd een hit. "Het is zelfs besproken in de Kneset, omdat sommigen er het nieuw volkslied van wil den maken. Dat is er nooit van gekomen." Weer andere liedjes doen de luisteraar belanden op een zon overgoten terras met een drank je, ergens aan de Middellandse Zee. Hoewel de stemming hier en daar een tikje inzakt, is het over het algemeen wel tempera mentvol gezongen. De geoefen de luisteraar zal zich in eerste in stantie afvragen waarom er veel gebruik wordt gemaakt van de drumcomputer en de synthesi zer, want dat haalt die spontani teit er soms uit. Maar de produk- tie maakt het dan wel weer goed. De CD is vooralsnog te koop bij slechts een aantal winkeliers in Maassluis, De Lier (volgens ei gen zeggen schijnt Asher popu lair onder de agrariërs te zijn) en in Schiedam. "Ik ben in onder handeling geweest met een grote winkelketen, maar dat was heel erg moeilijk. Ze zijn gebonden aan bepaalde regels, of vinden je gewoon niet interessant. Ik ben nu echter met een andere keten bezig, en ik hoop dat dat wel gaat lukken." Dat is inderdaad te hopen, want er zijn er toch maar liefst duizend van gemaakt. Maar wie zich wil verdiepen in andere stijlen, of ontspannen naar iets anders wil luisteren dan de eenheidspopcultuurworst van de hitmakers, heeft hiermee ze ker een troef in handen. "Ik heb geprobeerd een visitekaartje te maken van de muziek in Israël, veelzijdig en mooi," zegt Asher. Asher sings Jerusalem, onder andere te koop bij zijn eigen restaurant aan de Hoogstraat in Schiedam. Meer info op te lefoon: 010-473 33 31. WATERWEG - De Stichting Maassluis Zomerpop heeft de internationale act Paul Young weten te strikken om op vrijdag 14 september op te treden tij dens 'Pop Music All night Long'. Young werd wereldbe roemd door de hits Every Time You Go Away, Wherever I Lay My Hat en Come Back And Stay. Met het aantrekken van Young is de programmering van het festival op vrijdag 14 en za terdag 15 september definitief rond. Organisator Robert-Jan Uitterdijk is zeer tevreden met het programma. Zomerpop in Maassluis moet een begrip worden' zegt hij. 'Om dat te bereiken heb je artiesten en bands nodig die aanspreken. Die hebben wij gevonden. Binnen enke le jaren hopen wij dat 'Zomerpop' en grote naam wordt op de lande lijke muzikale ladder. Het moet te vergelijken zijn met Lowlands of Rock Werchter.' Naast Paul Young treden onder andere Judith, Milk Inc., Snap en de Queen look-and-soundalikes QE II op. De zaterdag staat in het teken van Dutch Music All Night Long. Hier zijn onder andere René Froger, Jody Bernal en de Havenzangers van de partij. Het festival wordt gehouden in een enorme partytent, ge schikt voor 7500 bezoekers, op het ijsbaanterrein aan de Vlaardin- gerdijk. Kaartverkoop vindt plaats via Ticket Service 0900-3001250 (99 cent per minuut) of Een kaartje kost 75 gulden per aVond in de voorverkoop. Een combiticket kost 125 gulden, (www.ticketservi- ce.nl.) Voor alweer de tweede keer dit jaar (en het is pas mei) is vandaag mijn tuinrand grondig vernield door medewerkers van plantsoenen (de eer ste keer met de veger, nu met de bosmaaier). De met bloeiende planten ingeplante boomspiegel die ik onder mijn hoede heb genomen omdat daar slechts brandnetels, hondenpoep en zwerfvuil 'groeide' (en waar, vanwege eerdere plantsoenenactiviteiten een briefje met 'niet maaien en/of schoffelen' aan hing) hebben ze meteen maar meegenomen. Van de boomspiegel kan ik het nog enigszins begrijpen - dat is openbare weg - als de gemeente Schiedam daar liever hondenpoep, zwerfvuil en brandnetels heeft dan bloemen moeten zij dat weten, en wil ik daar ook best een handje aan meehelpen. Maar van mijn tuin MOETEN ZE AFBLIJVEN. Er stonden bijzondere, zeldzame, beschermde en moei lijk te krijgen planten in die rand; klokjes, akelei, gele helmbloem - en nu staat er niets meer. Een uur lang heb ik in het rond gebeld en ieder een weet van niets. De een maait, de ander veegt, de volgende blaast, ze weten niets van elkaar en ze heten allemaal Haas. En hebben geen verstand van planten. Trouwens de grootste knurft ziet toch wel dat iets bloeit en bij een tuin hoort en datje daar af moet blijven. Hoewel - deze herfst stond een nog grotere knurft in mijn tuin de bladeren eruit te bla zen. Ik verzorg en veeg mijn stoep netjes (zelfs in de winter als er sneeuw ligt, en waar zijn die vegers en blazers dan?) en niemand heeft last van mijn tuinrand - enkel plezier. En ik verdriet, nu. Kan dat zom aar? De gemeente die eigendommen van burgers willens en wetens laat ver nielen, na al die belasting die ik betaald heb? Blijkbaar wel dus. Dat Schiedam schoner en netter kan, is absoluut waar. Maar pak dan die troep aan, en laat mijn tuin met rust. De vorige klacht (na het vegen) werd afgedaan met 'de rest van de buurt had geen klachten'. Nee. De vraag 'vindt u het nodig dat de straat af en toe geveegd wordt' zou ik ook met ja beantwoorden. En ik heb het enige muurtje met planten erin in de buurt. Waar ik nu spijt van heb. Ik had die heg moeten laten staan. Saai en suf, ja. Eenheidsworst, ja. Wat de gemeente Schiedam wil, blijkbaar. Maar minder hartzeer. En woede. En kosten (na al die belas ting). Want nu ga ik toch echt een (ontsierend, ja, helaas) hekje om mijn muurtje zetten. Iemand nog een stukje grof gaas (want de vogels mogen er wel bij; alleen plantsoenenmedewerkers niet) over? Elisabeth Noorduin, Schiedam SCHIEDAM - De Kunstklas cursisten van het Stedelijk Museum presenteren vanavond vanaf 17 uur hun schilderijen, tekeningen, grafiek en geboetseerde beelden in de Stadswinkel aan het Stadserf. Tijdens de opening van de tentoonstelling in de Stadswinkel presenteert wethouder Hafkamp om 17 uur het nieu we programma aan de jongste en de oudste cursist van het afgelo pen seizoen. Voor iedere bezoeker ligt gratis het vernieuwde Kunstklasboekje 2001-2002 klaar. Behalve dat de tentoonstelling het Schiedamse creatieve talent van alle leeftijden van het afgelopen cursusseizoen toont, betekent de expositie die in samenwerking met de Dienst Educatie is opgezet tevens de aftrap van het nieuwe seizoen. Het Stedelijk Museum streeft ernaar om méér publiek vaker met kunst in contact brengen. De kunstklassen, die zowel 's avonds als overdag plaatsvinden, vor men daar een onderdeel van. Naast de klassen biedt het museum korte, op maat gesneden workshops. Het kunstenaarsduo Damy van der Waal en Monique Veldhoven organiseert cursussen voor jongeren, hoedenontwerp- ster Jacky Habets geeft les in haar metiér geïnspireerd op werken van Karei Appel, Yvon Koopman onthult haar eigen werkwijze van gebruiksvoorwerp tot kunstobject. Op speelse wijze wordt in de workshop 'de hoed van de koningin* voor zeer jonge geïnteres seerden aandacht besteed aan koninginnedag. De tentoonstelling in de Stadswinkel van het Stadskantoor is tot 20 juni te bezichtigen. SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum presenteert van 2 juni tot en met 9 september de tentoonstelling 'De Liniaal als toverstaf', met werk van verschillende generaties Nederlandse kunstenaars: Nic Bezemer, Ad Dekkers, Jaap van den Ende, Dineke van Huizen, Henri Jacobs, Rob van Koningsbruggen, Johan van Oord, Sonia Rijnhout, Jan Roeland en Peter Struycken. Alle reageren in hun werk op de streng-geometrische, welhaast calvinistische schilderkunst van De Stijl. De tentoonstelling is een initiatief van kunstcriticus Jan Donia, die tevens als gastcurator optreedt. De expositie was eerder te zien in het Musée des Beaux-Arts in Tourcoimng. Toen Jan Donia door het museum in Tourcoing werd uitgenodigd om een tentoonstelling van typisch Nederlandse kunst samen te stellen, besloot hij een ingetogen, geometrisch-abstract richting in de Nederlandse beeldende kunst te presenteren die naar zijn mening een uitdrukking is van onze vermeende calvinistische volksaard. Alle gepresenteerde kunstenaars werken volgens strikte, veelal zelfopgeleg de regels van een dwingende methode die zich onder meer uit in een beperking tot geometrische vormen. Bij zijn keuze streefde Donia geen volledigheid na en liet hij zich niet leiden of beperken door kunsthisto rische canons, maar ging hij associatief te werk en schuwde hij per soonlijke voorkeuren niet. Het Stedelijk Museum Schiedam was als organisator en belangrijkste bruikleengever nauw betrokken bij de totstandkoming van de presenta tie. Als tegenhanger van een uitgesproken expressionistische richting met de Cobra-collectie als belangrijkste vertegenwoordiger, verzamelt en presenteert het Stedelijk Museum Schiedam al; lange tijd geome- trisch-abstracte systematische en fundamentele schilderkunst. Een opmerkelijk aantal kunstenaars in de tentoonstelling is zodoende ook in de museumcollectie vertegenwoordigd: Ad Dekkers, Jaap van den Ende, Henri Jacobs, Rob van Koningsbruggen, Jan Roeland en Peter Struycken. Het resultaat is een enigszins curieuze tentoonstelling waarin werken uit de jaren zestig van bekende kunstenaars als Peter Struycken en Ad Dekkers worden samengebracht met recente schilderijen en muur schilderingen van minder bekende kunstenaars als Dineke van Huizen, Nic Bezemer en Sonia Rijnhout. Donia's uitgangspunt te spijt, biedt de tentoonstelling eerder een uitbundige aanblik dan een strenge of sobe re. Uit zijn keuzen blijkt een opmerkelijke voorkeur voor kunstenaars die de rechte lijn weten te combineren met een zeker gevoel voor dra matiek. Zo zijn Jaap van den Ende en Dineke van Hiizen vertegenwoordigd met kleurige schilderijen die vibreren op het netvlies, toont Sonia Rijnhout hallucinerende ordeningen die volgens een toevalssysteem tot stand komen, en is Henri Jacobs present met indrukwekkende constructies van gestapelde spieramen waarin hij de ruimte in het schilderij verkent. In een enkel geval, zoals bij Bezemer, is zelfs nauwelijks een geome trische vorm te bekennen. In het Stedelijk Museum Schiedam vormt 'De liniaal als toverstaf' een tweeluik met de tentoonstelling 'Denkbeeld en waarneming met recen te schilderijen van Jaap van den Ende', die eraan voorafgaat. In De lini aal is Van den Ende vertegenwoordigd met zijn systematische werk uit de late jaren zestig en de eerste helft van de jaren zeventig. Speciaal voor de tentoonstelling zullen Sonia Rijnhout en Nic Bezemer ter plaatse nieuwe muurschilderingen maken. De tentoonstelling wordt zaterdag 2 juni om 15 uur geopend door kunsthistoricus Hein van Haaren. Jan Donia houdt een korte inleiding. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30 - 17-00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Werk van mantelzorgers krijgt ondersteuning van nieuwe stichting Een visitekaartje van de muziek uit Israël op een Nederlandse plaat Wherever I Lay My Hat.voor Paul Young is dat in september in Maassluis

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 9