Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam De nieuwe Audi A4 Avant: dynamisch, elegant en veelzijdig Occasion op autogas is moeite waard Zeven miljoenste Polo geproduceerd Seat Ibiza S nu met 1.9 TDi-krachtbron l i Skoda Octavia 4x4 nu ook als hatchback leverbaar BOVAG garantie van drie naar zes maanden Première mondiale SkodaOctavia 4x4 i Weltprei wcunw ï%2f'& Wkm Overweegt u de aanschaf van een occasion? Laat u dan goed infor meren over de voordelen van autogas. Met een occasion voorzien van een G3-gasinstallatie bespaart u al bij gemiddeld 5.000 kilometer per jaar veel geld. Dankzij de Occasion Actie van de Stichting Autogas Nederland kunt u bij steeds meer autobedrijven in één oogopslag zie hoeveel geld u met een occasion op autogas kunt besparen. Bij de aankoop van een occasion onderhandelen de koper en de verkoper veelal over de inruilprijs. Veel kopers van een gebruikte auto laten echter een mogelijkheid om veel geld te besparen op hun brandstof kosten aan zich voorbij gaan. Zij kiezen voor een occasion die op benzine of diesel rijdt, terwijl zij in veel gevallen tussen 1000 en 2000 gulden per jaar kunnen besparen door op autogas over te scha kelen. Steeds meer automobilisten ontdekken de voordelen van auto gas. Dit blijkt bijvoorbeeld uit de korte tijd die een occasion voorzien van een G3-gasinstallatie te koop staat. Eigenaren van een dergelijke auto profiteren van een jaarlijkse korting op de houderschapsbelas ting van 700 gulden, een korting die de overheid geeft om het rijden op het relatief schone autogas te bevorderen. Omdat de eerste eige naar de aanschafprijs van een G3-autogasinstallatie al grotendeels heeft afgeschreven, is de vraagprijs van een G3-occasion over het al gemeen aantrekkelijk. Het voordeel van de lage literprijs van LPG blijft natuurlijk onverminderd groot, waardoor het omslagpunt van een occasion met een G3-autogasinstallatie in veel gevallen op 5.000 kilometer per jaar ligt. Bij iedere kilometer die u meer rijdt, kunt u veel geld besparen. Het was onlangs feest in de Volkswagenfabriek in het Spaanse Pamp lona waar de zeven miljoenste Polo van de band is gerold. Dat betrof een felrode Polo GTI, voorzien van een 92 kW sterke motor en di verse extra's zoals een navigatiesysteem, airconditioning en lederen bekleding. De jubileum-Polo is bestemd voor de Italiaanse markt. Startte de productie van de Volkswagen Polo in 1975 in het Duitse Wolfsburg, tegenwoordig wordt de auto behalve in Pamplona ook nog in vijf andere fabrieken gebouwd. Die zijn gevestigd in Slovenië, Spanje, Argentinië, Brazilië en Zuid-Afrika. Deze zes vestigingen bieden werkgelegenheid aan 9.200 mensen die per dag ongeveer 2.200 Polo's bouwen. Vorig jaar verkocht Volkswagen wereldwijd 458.660 Polo's. Dat is nog eens drie procent meer dan in 1999, toen er 445.360 Polo's van de band rolden. In Nederland zijn sinds 1975 187.559 Polo's verkocht. In Duitsland worden de meeste Polo's ver kocht, maar daarnaast zijn andere Europese landen als Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en Spanje belangrijke afzetmarkten voor de Volkswagen Polo. Buiten Europa is de Polo met name populair in Centraal- en Zuid-Amerika en in Japan. Na de Golf en de Passat is de Polo het best verkopende model van Volkswagen. Seat levert zijn sportieve actiemodel Ibiza S nu ook met een zuinige 1,9 liter TDi-dieselmotor van 66 kW/90 pk. Deze krachtbron komt naast de al bekende 1,4 liter 16-kleps benzinemotor van 55 kW. Dit jongste lid van de Ibiza-familie kent een vanafprijs van 37.495 gul den. Van buiten is de Ibiza S herkenbaar aan de 15 inch vijfspaaks licht metalen wielen met brede banden. In de voorbumper zijn mistlampen opgenomen. Verder draagt het sportief afgestelde onderstel bij aan het dynamische weggedrag, dat zelfs opwindende kantjes heeft. On der de zij knipperlichten en op de achterklep is een speciaal S-logo aangebracht. Van binnen wordt de sportieve sfeer voortgezet met een driespaaks leren sportstuur, een toerenteller en fraai beklede sport stoelen. Hier zit het S-logo op de versnellingspook. Standaard is de Ibiza S al mooi compleet opgetuigd. Twee airbags, elektrisch bedienbare voorste zijramen en een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel behoren tot het basispakket. Ook centrale deurver grendeling met afstandsbediening, een in delen neerklapbare achter bank en hoofdsteunen voor de achterpassagiers zitten in het stan daardpakket. Seat biedt de Ibiza S aan met keus uit vier kleuren: can- dywit, flashrood, acticgrijs metallic en technogrijs metallic. Daar naast zijn er diverse opties, zoals een handbediende airco, zij-airbags, een elektrisch schuif-/kanteldak en ABS. 0 Na de nieuwe A4 limousine presenteert Audi nu ook de nieuwe A4 Avant: de tot nu toe fraaiste en modernste interpretatie van het Avantconcept. De nieuwe Audi A4 Avant heeft als dui delijke doelstelling om in het segment van de 'premi um' stationwagens een voor aanstaande positie te ver werven. Als geen ander combineert de nieuwe A4 Avant design en dynamiek met élégance en veelzijdig heid. Fraaie stations heten Avant: een slogan die al jaren geldt. Meer dan 40 procent van de kopers van de huidige A4 Avant noemde het design als belangrijkste koopargument een aanzienlijk groter aandeel dan bij de concur rentie. Het sprak dan ook van zelf dat Audi voor de nieuwe A4 Avant opnieuw stilistische maat staven zou zetten. En dat is be slist gelukt. Want ook de jongste editie van dit model is weer een zeer fraaie auto geworden. Net als bij de nieuwe A4 limousine wordt ook het lijnenspel van de nieuwe Avant gekenmerkt door een pure en smaakvolle een voud. Typische Audi designde tails zijn de hoge taillelijn en de decente wigvorm: een kwalita tief hoogwaardig ontwerp dat consequent wordt voortgezet in het interieur. De nieuwe Avant biedt boven dien meer interieurruimte en ex tra functionaliteit dan zijn voor ganger. Zijn karakter wordt ge kenmerkt door geavanceerde techniek, zoals de traploze mul- titronic-transmissie en het reeds uitgebreid geroemde aluminium onderstel van de A4 limousine. En de al even krachtige als zui nige benzine- en TDI-motoren garanderen de typische Audi-dy- namiek. Met een lengte van 4.54 meter is de nieuwe A4 Avant zo'n 6 cm langer dan zijn voorganger. Ook de wielbasis is toegenomen: met 33 mm. Van het ruimere interi eur profiteren vooral de achter passagiers: die hebben voortaan 43 mm meer beenruimte. Het in terieur profiteert overigens ook van de grotere totale breedte van de Avant 1766 mm). Zo hebben de inzittenden voorin voortaan 17 mm meer ruimte op elleboog hoogte, en de achterpassagiers zelfs 29 mm. Ook de grote baga geruimte is een vermelding waard. Deze onderscheidt zich allereerst door de indrukwek kende breedte tussen de wielkas ten van 1.000 mm. Dit is moge lijk gemaakt door de ruimtebe- sparende constructie van de ach teras, zoals die ook onder de ac tuele A4 limousine wordt toege past. Deze werd al bij het basis ontwerp afgestemd op de speci fieke eisen van de A4 Avant. Met zijn doordachte variatiemo gelijkheden neemt de nieuwe A4 Avant een ruime voorsprong op de concurrentie. Zo kan de rug leuning van de achterbank asymmetrisch gedeeld (1/3 - 2/3) worden neergeklapt. De laadruimte-afdekking van de ba gageruimte en het scheidingsnet tussen interieur en bagageruimte zijn gecombineerd. Dichte kunststof bak Slim detail van deze constructie: het geheel klapt automatisch met het breedste deel van de rugleu ning naar voren en kan dan door het achterportier gemakkelijk worden verwijderd, Bij volledig neergeklapte achter bankleuning is een royale en doorlopende laadruimte be schikbaar met een lengte van 1.787 min, een breedte van mini maal 1.000 mm, alsmede een maximale hoogte van 843 mm. Groot genoeg voor het transport van de meest uiteenlopende voorwerpen. Onder de vloer van de bagageruimte biedt de Audi A4 Avant nog een extra berg ruimte met een inhoud van 65 li ter. Om de volledige capaciteit van de bagageruimte, inclusief deze bergruimte, in zijn geheel te kunnen benutten, kan de vloerplaat eenvoudig worden uitgenomen, samengeklapt en achter de rugleuning worden ge plaatst. Uiteraard kan de vloer plaat ook thuis in de garage wor den opgeborgen. De ruimte on der de vloer van de bagageruim te biedt nog een andere noviteit: hij is namelijk uitgevoerd als dichte kunststof bak. Dit is ide aal voor het meenemen van vui le of natte voorwerpen, zoals laarzen of regenkleding, zonder dat de bekleding vies wordt. Door het harde kunststof opper vlak is de bak gemakkelijk schoon te maken. Aan de linker zijde van de bagageruimte be vindt zich een opbergnet voor het veilig meenemen van kleine voorwerpen. Eveneens links is er - geïntegreerd in het zijpaneel - een bergvak met deksel. Aan de rechterzijde is bovendien nog een 12 V-contactdoos inge bouwd; ideaal voor de voeding van een koelbox of een compu terspelletje. Net als bij de limou sine zorgen bij de Audi A4 Avant zeer moderne benzine- en TDI- motoren voor uitstekende pres taties. Alle benzinemotoren vol doen ruimschoots aan de grens waarden van de EU IV-norm; al le TDI-motoren blijven onder de EU 111 -limieten. De modernste benzinemotoren zijn twee ge heel nieuw ontwikkelde kracht bronnen: de 2,0-liter viercilinder met een vermogen van 96 kW en de 3.0-liter V6 met 162 kW. Het programma wordt nog aange vuld met de beproefde 1,8T-mo- tor met een vermogen van 110 kW. Het TDI-gamma gaat van start met de krachtige 1.9-fiter viercilinder niet directe pomp- verstuiver-inspuiting. Deze le vert een vermogen van 96 kW. Daarnaast is de A4 Avant ook le verbaar met twee V6 TDl-moto- ren met een cilinderinhoud van 2,5 liter. Deze leveren respectie velijk 114 en 132 kW. Daarbij gaat bovendien een bijzonder aantrekkelijke aandrijfcombina- tie in première: de V6 TDI is de allereerste TDI die kan worden gecombineerd met een traploze multitronic-transmissie. Het re sultaat is een uniek en comforta bel rijgedrag. Eind 2001 zal het motorenprogramma worden ge completeerd met een 1.6 (75 kW), 2.4 (125 kW) en 1.9 TDI (74 kW). Interieur en uitrusting: een echte Audi In het interieur vinden we de reeds van de A4 li mousine bekende styling niet de horizontaal rond de bestuurder verlopende vlakken. Daardoor ontstaat een gevoel van gebor genheid in combinatie met een royale ruimte-indruk. De toegepaste materialen en de hoogwaardige manier waarop ze zijn verwerkt, versterken de kwaliteitsuitstraling van de A4. Daarmee kan het interieur de vergelijking aan met auto's uit de topklasse. Iets wat overigens geldt voor zowel het interieur als voor de bagageruimte. Ook wat betreft uitrusting zet de A4 Avant nieuwe maatstaven, Naast de omvangrijke standaarduitrus ting zijn er nog talrijke moge lijkheden om de A4 Avant geheel op de individuele smaak van de bestuurder af te stemmen. Bij voorbeeld met de informatiesys temen zoals navigatiesystemen met diverse functionele of com- fortverhogende attributen voor het interieur. Wie het exterieur van zijn A4 Avant wil accentu eren kan bijvoorbeeld kiezen uit acht verschillende lichtmetalen velgen in diverse afmetingen, tot en met het formaat 7.5 x 17 (met banden 235/45 R 17). De nieuwe Audi A4 Avant is leverbaar in 16 carrosseriekleuren. De A4 Avant kan vanaf half juni 2001 bij de Audi-dealers worden besteld, waarna de levering vanaf eind september van start gaat. Op dit moment is de prijs van de A4 Avant nog niet bekend. Als vervolg op het succes van de Octavia Combi 4x4 heeft Skoda de Octavia-range uitgebreid met de nieuwe 4x4 hatchback. De Skoda Octavia hatchback 4x4 combineert veilige vierwielaan- drijving met een aantrekkelijk design, toonaangevende tech niek en een royale uitrusting. Er is keuze uit een luxueuze Ele gance of de exclusieve Laurin Klement, in beide gevallen voor zien van de krachtige 1.8 20V Turbo-krachtbron (110 kW). De Skoda Octavia hatchback 4x4 onderscheidt zich vooral door zijn techniek van de ande re, voorwiel aangedreven Octa via hatchbacks. De vierwielaan- drijving is gelijk aan die van de Octavia Combi 4x4, die twee jaar geleden op de markt kwam. Kern van het systeem is de Hal- dex-koppeling, die - afhankelijk van de behoefte - de aandrijf- kracht verdeelt over voor- en achterwielen. De koppeling be vindt zich voor het achterste dif ferentieel. Wanneer de wielsen- soren een verschil in draaisnel heid tussen de voor- en achter wielen registreren, past het elek tronische regelsysteem automa tisch de hoeveelheid aandrijf- kracht naar de achterwielen aan. De volledig elektronisch ge stuurde Haldex-koppeling re ageert razendsnel op wisselende rij omstandigheden en is volledig geïntegreerd in de sensoren en regelsystemen van het Anti- Blokkeersysteem (ABS). Het re sultaat is extra tractie onder alle omstandigheden en minder on derstuur, zonder dat de bestuur der ooit hoeft in te grijpen. Op het eerste gezicht lijken het inte rieur en exterieur van de nieuwe 4x4-uitvoering niet veel te ver schillen van de andere Skoda Octavia hatchbacks. Bij nadere beschouwing vallen de met 17 mm verhoogde bodemvrijheid, het 4x4-typeplaatje en het gewij zigde profiel van de achterklep op. Op subtiele wijze is het vlak ke deel van de klep verhoogd, waardoor een spoilereffect ont staat ter verbetering van de weg- ligging bij hoge snelheden. De Octavia 4x4 hatchback is stan daard voorzien van een bescher ming voor het rem- en brand stofsysteem. Een gecombineer de carter- en versnellingsbakbe scherming is als optie leverbaar; dit brengt de bodemvrijheid wel op het niveau van de voorwiel aangedreven Octavia. In het in terieur prijkt het 4x4-logo op de versnellingspook. De bagage ruimte meet nu 428 liter (528 li ter voor de andere Octavia Hatchbacks) en 1.228 liter met neergeklapte achterbank. Een zeer acceptabele inhoud, die nog steeds groter is dan bij de mees te 4x4-auto's in deze klasse. Vanaf 1 juni 2001 wordt de BO VAG Garantie op gebruikte per sonenauto's en motorfietsen standaard verlengd van mini maal drie naar zes maanden. BOVAG loopt hiermee vooruit op de komst van de nieuwe Eu ropese richtlijn Garantie die per 1 januari 2002 in de Nederlandse wetgeving moet worden overge nomen. Door het verlengen van de BOVAG Garantie krijgt de consument nog meer zekerheid en duidelijkheid. Tijdens de ga rantieperiode van zes maanden worden eventuele defecten aan het voertuig gratis hersteld. Een zekerheid waarvoor de consu ment anders onder de nieuwe wet met de verkoper in discussie zou moeten gaan. Ook is de con sument met BOVAG Garantie verzekerd van bemiddeling en toegang tot een geschillencom missie bij een geschil. Bij de aanschaf van een perso nenauto is het BOVAG Garantie bewijs gekoppeld aan de Natio nale Autopas waardoor de kilo metertellerstand bij personen auto's controleerbaar is. Met de komst van de nieuwe conformiteitregels in de Europe se Richtlijn Garantie wordt van af 1 januari de bewijslast bij klachten omgekeerd. Gedurende de eerste zes maanden na aan koop wordt de bewijslast name lijk bij de verkoper gelegd. Vol gens de nieuwe richtlijn mag de particuliere consument er net als nu van uit gaan dat het gekochte product aan "redelijke" ver wachtingen voldoet. De verko per zal dus bij sommige, in zijn ogen onredelijke, klachten aan moeten tonen waarom hij vindt dat de klachten niet terecht zijn. Tot de jaarwisseling moet de klant nog bewijzen dat het pro duct een ontoelaatbaar gebrek heeft. Als er straks iets kapot gaat dan wordt dit, op basis van de nieuwe wet, pas gratis her steld als dit "redelijkerwijs" een gebrek is. Dit laatste kan discussie opleve ren. Daarom gaan de bij BOVAG aangesloten bedrijven verder dan de nieuwe richtlijn. Ze wil len zich namelijk ook in de toe komst in positieve zin blijven onderscheiden van andere be drijven in de branche. Door af spraken heel duidelijk in de BO VAG Garantie vast te leggen voorkom je discussie, stelt de BOVAG. De BOVAG Garantie biedt immers de zekerheid dat het bedrijf garant staat voor re paratie en kosten indien er on verhoopt iets mis gaat tijdens de garantieperiode. De BOVAG Garantiepas is de schriftelijke garantie die alleen verkrijgbaar is bij een bij BOVAG aangeslo ten autobedrijf. Bij de aanschaf van een gebruik te auto met een aankoopprijs van minimaal 7500 gulden kan de BOVAG Garantiepas worden af gegeven. WmfP?r~ n De BOVAG Garantie voor gebruikte auto's wordt in een voor de koper gunstige zin veranderd. StqdsblcuQ j

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13