De feiten over de Zalmsnip Gelaersde Kat in de greep van de Beren Grote kerk gesloten Wie is wie? SCHIEDAM Videoclips van schooljeugd in Gedistilleerd Museum Schiedammer start internetsite Boegbeeld van Vijfsluizen Zetduiveltje Burgerlijke stand INGEZONDEN BRIEF Avondvierdaagse in Schiedam Strepen, lijnen, cirkels en de achterkant van Karei Appel Steile bruggen (2) fV -VV' -fr--V- i1 - HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 13 JUNI 2001 24 - 1441 INGEZONDEN BRIEF U zult maar gedoemd zijn in de wijk Nieuwland te wonen met de (on)oplettende raadsleden Klep- ke en Tysen. Is het namelijk niet zo heren, dat u als volksvertegenwoordigers, als eerste op de hoogte gebracht wordt van de ontwikkelingen in de gemeente Schiedam? Op dat moment had u uw in vloed als raadslid kunnen en moeten gebruiken ten aanzien van de aanleg van de bruggen op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Het zou u beiden sieren voortaan beter op te letten en meer be trokkenheid te tonen met de voor vele Schiedammers zo prettige wijk Nieuwland en de gemeente Schiedam in zijn totaliteit. U heren, bent namelijk mede verantwoordelijk voor het beleid in Schiedam. T.C. de Boer (volgens de heer Tysen gedoemd in Schiedam oost te moeten wonen) SCHIEDAM - Het in drukkerij kringen gevreesde zetduiveltje sloeg vorige week toe in deze krant. Dat had tot gevolg dat de grammaticaal correct aangele verde ingezonden brief van me vrouw Keereweer over een 'leeg kinderbadje in zwembad Groe- noord' na het inscannen van de tekst de Eoodschap nog wel weergaf maar helaas ook een paar vreemde tekstfouten ver toonde. Dat lag dus niet aan me vrouw Keereweer maar aan de techniek. 20 tot en met 26 mei Geboren: Ivo Bastiaan zv C.H.A. Sunder- man en B.A.F.M. de Steenhuij- sen Piters; Houda dv K. Gacha en A Gacha; Zoë Naomi dv D. Helder en M.M van Dun; Pritvi Akshay Krishen zv T. Soekhoe en S. Debi; Lawa dv H. Spindari en A.O. Said; Zoë dv E van Wa- vereb eb P.A. Bennett; Abdulba- ki zv O. Bozkus en L. Turaman; Diana dv Ei, van der Brugghen en M. Blokland; Kerime dv Z. Yildiz en E. Yildiz; Muhammed zv S. Kocamis en N. Yavas; Wa- lid zv A.Bouhdif en H. El Banouhi; Joshua Orobosa zv R. Zirkzee en D.V Igbineweka; Tol- gahan zv S. Küse en F. Küse; Bas zv E.J.G. Wijnhorst en C. Franken; Esra dv A.G. van Heu len en W. van der Haagen; Am ber dv I.R. van Tessel en C.van de Velde; Tim zv N. Moerman en V Broekmeijer; Roxanne dv C.M. Huijgen en S. Mak; Elisa dv M.W. van Bel en Y Tyson; Joep Ate Jacob zv R.W. Verkade en M.H. Avezaat Hu weli j k/geregistreerd partnerschap: J.B.N. Vollebregt en M. Scheele; T.F. Ploem en D. Versteeg; A.M. Heijboer en A.M. Bos; P.B.J. Haak en C.M. da Conceicöo; J.W. Buurman en D.J. de Ruiter; G. Jongenotter en L.M. Plazas Merchan; R. Rodenhuis en A. Bussenius; S. Ali en Yervan Ali Husein; T.A. Bhugwandasa en B. Zuijdweg; M.O. Niemeijer en M.J. Wiese; C.G.F. Pietersen en E.H.M. Weber; O.M. Veldhuis en Z.J.A. van Biezen; S. Vers- luijs en K. Laitoul; M. Steenbak kers en E.L.F. Speelmeijer; M. Hoppe en R. Hoek; N.H. van Nugteren en A. van der Boom; J.I. Landstra en K. Fehring Overleden: J.J. Scheffer 57jr. man; M. de Boer 78jr. geh. met E. Ris, man; E.M. Pierlot 89jr. geh.gew. met P.J. van Eerkei, vr.; J.A. Geense 86jr., vr.; J.R. van Kouwen 70jr. geh. gew. met S.M. Stuijvers, man; G. de Kruif 84jr., geh.gew. met H. de Valk, vr.; M. Demper 86jr., geh.gew. met A. van Lim- borgh, vr. KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier door Nans Wolters Onlangs stond in deze krant een brief van de heer P. Over de Vest over de door de gemeente Schie dam gekozen inzet van de zoge heten Zalmsnipgelden. Omdat de heer Over de Vest in zijn brie ven feiten niet juist weergeeft voel ik mij geroepen om te re ageren. Voor de jaren 1998 en 1999 is als uitvloeisel van het Belasting plan 1998 aan gemeenten de verplichting opgelegd tot lasten verlichting voor huishoudens met fl. 100,—. Gemeenten wer den verschillende mogelijkhe den geboden om deze maatregel uit te voeren. In Schiedam is er voor gekozen de "Zalmsnip" met de aanslag onroerende- zaakbelasting (OZB) te verreke nen. De Zalmsnip en OZB staan overigens volstrekt los van el kaar. De verrekening met de aanslag OZB is niet meer dan een efficiënte manier om de Zalmsnip aan alle huishoudens ten goede te laten komen. Ingaande 1 januari 2000 is aan gemeenten meer beleidsvrijheid gelaten. Zo werd het gemeenten toegestaan een beperkt deel van de Zalmsnipgelden in te zetten voor gericht doelgroepenbeleid. Dat wil zeggen ervoor te zorgen dat mensen die te weinig geld hadden om uit hun beperkte middelen de heffingen te beta len, te ontzien. De gemeenteraad heeft er destijds voor gekozen ingaande het jaar 2000 de fl. 100,- te verlagen naar fl. 75, per huishouden en de vrijvallen de fl. 25,— in te zetten voor ge richt minimabeleid. In het collegewerkprogramma 1998-2002 is onder het beleids thema Schiedam, sociaal en gas tvrij opgenomen dat uitkerings gerechtigden zo veel als moge lijk worden ontzien in het tarie ven- en heffingenbeleid. Dit moest vooral tot uitdrukking ko men in de verruiming van het kwijtscheldingenbeleid rond de Afvalstoffenheffing. De gemeenteraad heeft er dan ook voor gekozen om de eerder genoemde fl. 25,- voor dit doel in te zetten. Deze fl. 25,-- mag niet worden uitgelegd als een op "slinkse" wijze tot stand geko men verhoging van de OZB, zo als de heer Over de Vest stelt, maar komt rechtstreeks ten goe de aan Schiedammers die wat minder te besteden hebben. De resterende fl. 75,- komt op de gebruikelijke wijze, dus via een verrekening met de OZB-aan- slag, in de vorm van een algehe le lastenverlichting bij alle fSchiedamse huishoudens te recht: Een manier van besteden van de Zalmsnipgelden, die ge heel past binnen het beleid van de rijksoverheid. Als het gaat om de politieke 'fei ten' die de heer Over de Vest aangeeft tenslotte het volgende. Groen Links maakt al sinds 1990 deel uit van het college van B&W en is niet er bij gevraagd om de PvdA, WD en D66 aan een meerderheid te helpen. Deze zou in 1998 ook zonder de deel name van GL al ruim genoeg zijn geweest, namelijk 20 van de 35 zetels. Er is in 1998 gekozen voor het voortzetten van de com binatie die in de jaren daarvoor al goed had samengewerkt, ook op het beleid zoals eerder be schreven. Met vriendelijke groet, Menno Siljee, wethouder Financiën SCHIEDAM - Vanaf Sportcomplex Harga aan de Sportlaan wordt van 19 t/m 22 juni de avondvierdaagse van Schiedam gelopen over 5 en 10 km. De start is om 18.30 uur. Voor wie op een van de avonden verhinderd is, is maandag 18 juni tot inhaalavond bestempeld. Inschrijven kan bij de VW aan de Buitenhavenweg 9 (tel. 4733000), bij G. van Dongen aan de Numansdorpsestraat 5B en tussen 14 en 16 uur in wijkcentrum de Blauwe Brug aan het Bachplein. De voorinschrijving (6,-) stopt vrijdag 15 juni. Op 18 en 19 juni kan nog ingeschreven worden (6,50) bij startplaats Harga. Voor informatie: tel. 4735295. SCHIEDAM - In het proeflokaal van het Gedistilleerd Museum aan de Lange Haven. 74-76 zijn van vrijdag 15 juni tot en met zon dag 1 juli de resultaten te zien van het educatieve project Message in a bottle, waaraan twaalf groepen Schiedamse basisscholieren hebben meegewerkt. De leerlingen kregen de opdracht om een videoclip te maken waarin hun leven in de stad Schiedam centraal zou staan. Het script, de rolbezetting, de opnamesessies, alles werd door de kin deren zelfbedacht en uitgevoerd. De 'kelderfles', die dient als verpakking van de traditionele mou twijnjenever van de Gekroonde Brandersketel, was aanleiding en inspiratiebron voor het project dat als ondertitel heeft: 'de geest uit de fles'. De tot de verbeelding sprekende brief die in een fles de wereld wordt ingestuurd, werd op eigentijdse wijze vormgege ven in twaalf videoclips van circa acht minuten. Het aan het geheel ten grondslag liggende lesprogramma doet een beroep op het kunnen samenwerken van leerlingen vanaf groep 5. Een begeleidend werkboek draagt mogelijke thema's aan en bevat een ABC van het filmmaken. Vrijdag 15 juni wordt het videoclipfestival gestart met circa 45 minuten durend feestprogramma waarin een compilatie van alle films wordt vertoond en de speciale filmprijzen worden uitge reikt. Het wordt een waar cinemafeest met de hele jetset van het jonge Schiedamse premièrepubliek op de voorste rijen. De Schiedam-awards worden uitgereikt in de vele categorieën. Alle deelnemende groepen zijn genomineerd voor een prijs. ZAKELIJK BEKEKEN SCHIEDAM - Het markante pand van eetcafé De Gelaersde Kat, op de hoek van de Boterstraat en het Marktplein, staat al geruime tijd leeg. Vele Schiedammers kennen het goedlopende eetcafé al jaren en vroegen zich af wat de reden van de sluiting was. Bij navraag bleek dat het echtpaar dat de zaak runde, kampte met de problemen van een kapotte riolering. Sinds kort is de exploitatie van de zaak overgegaan naar een goede bekende in Schiedam en Rotterdam. De 'uitvinder' van de populaire Beren-restaurants heeft nu z'n eerste 'Kat' onder z'n hoede genomen. Dit betekent dat het pand van De Gelaersde Kat eerst aan een gron dige verbouwing onderworpen wordt, nadat de riolering vernieuwd is. Van binnen en buiten krijgt het pand een grote beurt, waarna ook het terras een nieuwe aanblik krijgt. Het wordt net zo'n sfeervol, gezellig eetcafé blijft als het was maar met meer aandacht op 'de Keuken'. Daar staat de nieuwe bedrijfslei der, Mark Klein Ganseij, garant voor. Hij heeft een totaal nieuwe crew samengesteld die ervoor gaat zorgen dat De Gelaersde Kat een 'top-eterij wordt, met een uitstekende, gastvrije bediening'. In het restaurant zijn ook mogelijkheden voor recepties of gewoon een drankje aan bar 'Kat-style'. De bovenzaal is beschikbaar voor ver gaderingen en besloten etentjes. De opening, die volgende week gaat plaatsvinden, gaat met de nodige leuke acties gepaard. SCHIEDAM - Door de restaura tie van de Grote Kerk is het voor de Hervormde gemeente op kor te termijn niet meer mogelijk kerkdiensten te houden in deze oude binnenstadskerk. Zondag 17 juni begint om 10 uur de voorlopig laatste dienst, die wordt geleid door ds. Oberman. Ook het kerkkoor verleent me dewerking. De Magnalia Deikerk (gerefor meerd) verleent in de komende maanden ook gastvrijheid aan de hervormde kerkgangers. Het is nog niet duidelijk hoe lang dit zal gaan duren maar er wordt re kening gehouden met een perio de tot zeker het eind van dit jaar. Tot die tijd zullen de voorlopige contouren van de toekomstige 'Samen op Weg' gemeente zicht baar worden. De diensten in de Magnalia Deikerk in Nieuwland beginnen om 10 uur. SCHIEDAM- Schiedammer Martin van Velsen presenteerde het afgelopen weekend zijn nieuwe internetsite Link4More tijdens de PC-discount beurs in de Rotterdamse Ahoy-hal. Van Velsen werkte meer dan een jaar aan de voorbereiding en bouw van zijn site: www.link4more.nl, waarmee mensen op zoek kunnen naar een reispartner, vriend of vriend in, een relatie, hobbygenoot, een disco-dancing of café-bar, alleen een praatje, een leuke link etc. Het Gemeentearchief van Schiedam is bezig met de uitbreiding en beschrijving van zijn fotobestand en roept daarbij de hulp in van Schiedammers. Hierbij een foto uit het jaar 1951 of 1956 van het bestuur of van de lustrumcommissie van de Schiedamse Toneelvereniging "Uti le Dulci", genomen tijdens haar veertig- of vijfenveertigjarig be staan. De vraag is wie de personen op deze foto zijn. Wie iemand herkent, meer wil weten of anekdotes kent, kan op zaterdag 16 juni tussen 14 en 15 uur bellen naar het programma van de Zie kenomroep, "ZOS-Magazine", dat rechtstreeks wordt uitgezon den via de kabel op 91.5 Mhz. Telefoonnummer van de Zieke nomroep is 426 00 00. Ook kunt U contact opnemen met het Gemeentearchief Schie dam, Stadserf 1 (derde etage), telefoon 246 57 57. SCHIEDAM - Appel adep ten, die een bezoek brengen aan de onlangs geopende tentoonstelling De Liniaal als toverstaf in Stedelijk Museum Schiedam, staat een verrassing te wachten. Want hoewel op de de ex positie - die in een andere samenstelling begin dit jaar in Frankrijk Tourcoing) werd getoond - geen kunstwerk van Karei Appel valt te ontdekken, is er wel een aparte ruimte ingericht met een opstelling van vier gerestaureerde gouaches van de Cobraschilder. Blikvangers van de tentoonstel ling De Liniaal als toverstaf zijn twee bijzonder grote muurschil deringen. Sonia Rijnhout nam een muur in de aula voor haar re kening waarop zij met rode en blauwe verf op een witte achter grond een intrigerend lijnenspel op de wand zette dat de toe schouwer niet kan ontgaan. Kunstenaar Nic Bezemer ont wierp voor zowel de expositie in Frankrijk als in Schiedam een cirkelvormige zwart/wit schilde ring die, al was het alleen maar door de afmeting, niet over het hoofd kan worden gezien. Het initiatief voor een tentoon stelling van Nederlandse kunst in Frankrijk werd genomen door de directeur van het Musée des Beaux-Arts in Tourcoing. Zij nodigde conservator Jan Donia uit een expositie samen te stellen met typisch Nederlandse kunst. Hoogstwaarschijnlijk maakte het Franse publiek op de ten toonstelling La régie comme ba guette magique, voor het eerst kennis met het uiteenlopende werk van Nederlandse kunste naars, maar voor bezoekers die het Stedelijk in Schiedam bin nenstappen voor De Liniaal als toverstaf gaat die vlieger zeker niet op. Teleurstellend En daarom wekt het geen verba zing dat een Rotterdamse bezoe ker in het gastenboek van het museum schrijft dathij er niets aan vindt en dat er verder ook niks valt te beleven in Schie dam.' En je kunt de man geen ongelijk geven want de meeste kunstwerken waren in het Stede lijk al veel vaker te zien. In feite vertonen de huidige opstellin gen in het museum allemaal het zelfde uitgangspunt, namelijk een hernieuwde kennismaking. Dat begint al direct na de entree met werk uit de jaren zestig. En die aanpak wordt, afgezien van een enkel nieuw werk en de gro te muurschilderingen, voortge zet in Liniaal als toverstaf. De in wit uitgevoerde kunstwerken van Ad Dekkers (Verschoven kwadraten), het bekende werk van Jan Schoonhoven, de vlak- vullende schilderijen van Jan Roeland met onder andere Com positie van vier vazen, de ma thematische ontwerpen van Pe ter Struycken, het was allemaal al veel eerder te zien in de zalen van het museum. Ook een aantal werken van Jaap van den Ende, die notabene twee maanden ge leden een solo tentoonstelling had in het stedelijk, maken deel uit van Donia's keuze. Afkeer Volgens samensteller Jan Donia deelt hij een gemeenschappelij ke afkeer voor wat betreft uit wisselingstentoonstellingen om wille van de uitwisseling, met de museumdirecteur in Tourcoing. Tien kunstenaars uit Tietjerkste- radeel en tien uit Sainte Marie des deux Eglise, dat is voor hem geen uitgangspunt, maar het is de vraag of bezoekers uit de Wa terwegregio gediend zijn met dat uitgangspunt. Want opnieuw wordt men geconfronteerd met kunst die, zij het in een andere samenstellingen, al vaker aan de muren in het museum hing. Lini aal als toverstaf voert als thema ritmische strakke lijnen die soms een simpel of juist een ingenieus spel lijken te spelen met de toe schouwer. De hallucinerende kleurige schilderijen van Sonia Rijnhout met verticaal opgaan de lijnen, onder meer Bruidslui er uit 1994 en de enorme blauwe cirkels van Jan van Oord zijn als het ware rumoerige tegenhan gers van de 'stille kunstwerken' van Dekkers en Schoonhoven. Net als de van verf druipende la mellen van Henri Jacobs. Gouaches Appel De vier gerestaureerde gouaches van Karei Appel zijn geplaatst op speciaal ontworpen glazen schilderezels zodat bezoekers een twee dimensionale blik kun nen werpen op onder meer 'Grij ze vormen in blauw' en op 'Ogen'. Voor liefhebbers is de achterzijde wellicht even inte ressant als de gouache zelf want die vermeldt wetenswaardighe den over Appels creativiteit en werkwijze. Soms experimen teerde Appel al op de achterkant van de gouache waaraan hij werkte met een nieuw idee. Soms waren het probeersels die de aanzet gaven voor schilderin gen die later grote bekendheid zouden krijgen. Nog meer in zicht verkrijgt men via de in vi trines getoonde correspondentie tussen Karei Appel en Pierre Janssen, in de jaren vijftig con servator van het museum. Wie van plan is de Appels te be kijken doet er echter goed aan eerst even met het museum te bellen, omdat door een tech nisch mankement (glashandel leverde vlak glas in plaats van gehard glas voor de schilders ezels) de veiligheid van bezoe ker en de kostbare Appels niet is gegarandeerd. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 11 17 uur, in het weekend van 12.30 - 17 uur. Toegang gratis. SCHIEDAM - Schiedam krijgt er op het regionale bedrijventer rein Vijfsluizen in het zicht van de A4 en de Benelux-metrolijn een prominent kantorenpark bij. 'Zenith Office park' bestaat uit drie gebouwen: twee torens van 12 en 15 verdiepingen en een laagbouw met vier verdiepingen als verbinding tussen de torens. Belangrijk onderdeel van het kantorenpark vormt de parkeer garage van twee lagen met circa 350 parkeerplaatsen. Zenith-Nadire Office bv levert het kantorenpark, dat naast me trostation Vijfsluizen gebouwd gaat worden, begin 2003 op. Het nieuwe kantorenpark wordt vol gens de opdrachtgever het 'boegbeeld' van het regionale bedrijventerrein aan de Vlaar- dingerdijk en is straks beeldbe palend aanwezig in de skyline van Schiedam. Zowel vanaf de A4, als vanuit de metro zijn de twee ranke ovale torens straks duidelijke markeringspunten. Sturm Architecten heeft de his torische functie van het gebied laten terugkomen in de dakcon structie van de beide torens die doen denken aan scheepsrom pen. Regio Rijnmond kampt met een nijpend tekort aan hoogwaardige bedrijfs- en kantoorruimte. Veel bedrijven zijn daarom op zoek naar mogelijkheden buiten de regio om uit te breiden of te ver nieuwen. Schiedam vormt hier op geen uitzondering. Met de re alisatie van 'Zenith Office Pare' komt er circa 21.000 vierkante meter kantoorruimte en bijna 8.000 vierkante meter parkeer ruimte bij in Vijfsluizen. In de toren van Zenith Building West vestigen zich het IHC Gu sto Engeneering en moederbe drijf IHC Caland. IHC Gusto, dat momenteel aan de 's Graven- landseweg met ruimtegebrek kampt, blijft zo als belangrijke werkgever en ondernemer voor Schiedam behouden. De oostelijke toren kan rekenen op belangstelling vanuit de pet rochemische, transport logis tiek en ingenieursbranche. Een regionale financiële instelling heeft het oog al laten vallen op Nadir Building. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30 17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 WtÊBMf Foto: Chr. Breur, collectie Gemeentearchief Schiedam 'Ik vind er niets aan en in Schiedam is ook niks te beleven' Sonia Rijnhout voorziet een muur in de aula met rode en blauwe verf op een witte achtergrond van een intrigerend lijnenspel foto: RONALD STAM De plek waar Zenith Office Park komt bundelt van oudsher zeevaart en techniek

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 9