Groente-, fruit- en tuinafval WÉ 1 T iff f ONS Groep DONDERDAG 14 JUNI 2001 24-NS2-11 De tijd dat we alle soorten huisvuil plompverloren in dezelfde vuilniszak konden gooienligt ver achter onsEn gelukkig maarwant door afval gescheiden in te zamelen en te verwerkenis veel afgedankt materiaal prima geschikt voor hergebruik. Verzameltermen als oud papiertextiel en glas klinken de meesten van u inmiddels heel vertrouwd in de oren. Minder bekend is misschien wat er wel of niet onder zo'n verzameling ifait, hoe het wordt ingezameld en hoe het wordt hergebruikt. Daarom schrijft IRADO dit jaar een aantal achtergrondartikelen over het hoe en waarom van gescheiden afvalinzameling. In deze aflevering staat de inzameling van groentefruit- en tuinafval centraal. In de tweede helft van de 19e eeuw ontstonden overal in ons land gemeen telijke Reinigingsdiensten. Schiedam kreeg in 1898 een dergelijke vuilophaal dienst. Het product daarvan, compost, werd afgezet in de land- en tuinbouw. Doordat later kunstmest zijn intrede deed, werd compost moeilijker verkoop baar. Tot 1931 werd het Schiedamse huisvuil op het terrein aan de Buitenhavenweg vermengd met ander afval, zoals straatvuil en bagger uit riolen en havens. Hierdoor ontstonden hoge afvalbergen van wel 7 a 8 meter. De berg werd aan de oudste zijde afgegraven en compost werd als meststof voor een goede prijs verkocht. l Van Heekstraat 15 - 3125 BN Schiedam Telefoon 457 67 00 irado Een waardevolle bodemverbeteraar Tussen 1951 en 1969 had Schiedam zelf een compos- teerbedrijf aan de Jan van Riebeeckweg. Daar werd het Schiedamse afval mechanisch tot compost verwerkt. Met het stijgen van de welvaart nam het percentage onbruik bare stoffen, zoals plastic, echter sterk toe. In 1969 moest het composteringsbedrijf haar deuren sluiten omdat het voor Schiedam niet langer rendabel was om IRADO medewerkers Jeffrey van Steenes en Koos van Noort: "Scheiden aan de bron dagelijks werk" Foto: Roger van der Kraan Kethel Oost heeft compost in de tuin afkomstig van GFT Foto: Roger van der Kraan zelf compost te maken. Vervolgens opende ONS aan de Parallelweg het VAM Overlaadstation. Hier kwam al het Schiedamse afval samen ruim 35.000 ton per jaar om vervolgens in wagons te worden afgevoerd naar Wijster in Drenthe. Daar werd een deel van het afval gecompos- teerd. Dit ging zo door totdat Schiedam het initiatief nam huisvuil aan de bron te laten scheiden en onder meer groente-, fruit- en tuinafval (GFT) apart te gaan inzamelen. Daaronder wordt verstaan: aardappelschillen, gekookte etensresten, vis- en vleesresten (ook graten, botjes en bepaalde schelpen) noten doppen en eierschalen. Verder gestolt vet, theezakjes, filterzakjes met koffiedik, keukenpapier, klein snoeiafval, gemaaid gras, bladeren, onkruid, bloemen, planten, mest met stro van kleine huisdieren en kattenbakkorrels met milieukeur. Tot het gft-afval behoren niet: kattenbakkorrels zonder milieu-keur, houten dikke takken, vogelkooizand, stofzuigerzakken en hun inhoud, lucifers, haar, as, houts kool, luiers, zand en pedaalemmerzakken. Scheiden aan de bron Jaarlijks wordt landelijk 8600 kton huishoudelijk afval ingezameld. Daarvan wordt 3957 kton gescheiden ingeza meld, waaronder 1459 kton groente-, fruit- en tuinafval. Ongeveer de helft van het huishoudelijk afval bestaat uit gft-afval. Sinds 1 januari 1994 zijn gemeenten verplicht GFT apart in te zamelen en aan te leveren bij een com- posteerbedrijf. Schiedam startte al in oktober 1990 met het apart inzamelen van gft-afval in de Woudhoek. Het gemeentelijk en ONS beleid was er toen al op gericht zo veel mogelijk huishoudelijk afval te scheiden en het gft-afval een nuttige bestemming te geven, namelijk composteren. De bewoners van de Woudhoek ontvingen een 140 liter mini-container en een handig 10 liter emmertje voor in de keuken. Gemeente en ONS stimuleerden in diezelfde periode overigens wederom het gebruik van de compost- container. Die was al in 1982 geïntroduceerd door de toenmalige wethouder Reinier Scheeres. Zelf composteren is een nuttige zaak voor uzelf en voor het milieu. Nuttig omdat het helpt het afvalprobleem terug te dringen, en omdat het een bruikbaar product oplevert voor uw tuin. In november 1991 werd de inzameling van GFT in Schiedam opgeschaald naar 3200 aansluitingen. Later, in 1995, naar 7000 aansluitingen voor inwoners met een tuin. In het overige deel van Schiedam werden verzamel- containers geplaatst. Waardevolle bodemverbeteraar Aan afvalscheiding in het algemeen en gft- volgens Jeffrey van Steenes, beleidsadviseur bij IRADO, behoorlijk wat voordelen. "In de eerste plaats is het milieu erbij gebaat dat we niet al ons afval verbranden. Bovendien is verbranden de duurste manier van afvalver- werken die er bestaat. Daarnaast zijn een heleboel stof fen te hergebruiken. Denk maar aan glas en papier. Hierdoor bespaar je grondstoffen en energie. Door het gft-afval apart te houden, wordt de gft-afvalberg gere duceerd met 60 a 70 procent. Het product dat overblijft, compost, is een waardevolle bodemverbeteraar. Het verbranden van gft-afval is ook eigenlijk geen optie, omdat je dan in feite water aan het verbranden bent!" Composteren Voor het afval uit tuin en keuken bestaat een uiterst milieuvriendelijke vorm van hergebruik die vrijwel iedereen ook zelf kan toepassen: composteren. Jaarlijks wordt in Schiedam ongeveer 2000 ton groente, fruit- en tuinafval ingezameld. Een deel huis-aan-huis in buurten met laagbouwwoningen, een deel met behulp van verza- melcontainers in buurten met hoogbouwwoningen en een deel met behulp van de Afval Apart Punten (AAP-en). Het gebeurt nog te vaak dat tussen het GFT ander vuil wordt aangeboden, waardoor de partij GFT niet geschikt is om af te voeren naar het composteringsbedrijf. Dit werkt kostenverhogend. Wie grof tuinafval heeft, kan terecht op het Afvalbrengstation aan de Van Heekstraat. Al het ingezamelde GFT gaat naar de Leeuwenakker in Bergschenhoek. Daar wordt het gft-afval gecomposteerd. Er zijn verschillende composteringtechnieken. Naast com posteren in gesloten tunnels of hallen kan de compos- tering ook in de open lucht plaatsvinden. Composteren is een natuurlijk proces, waarbij groente-, fruit-, tuin- en keukenafval langzaam wordt veranderd in een aardachtige massa, de compost. Bij dit proces spelen warmte en vocht een grote rol, en ook allerlei kleine organismen, zoals bacteriën en schimmels. Maar ook bodemdiertjes als wormen, pisse bedden en torretjes. Daar moet u niet van schrikken, die diertjes doen hun uiterst nuttig werk zonder dat u daar last van hebt. De Leeuwenakker Bij binnenkomst op de Leeuwenakker wordt de vracht GFT eerst geïnspecteerd. Bevat de vracht meer dan 5% veron treinigingen (papier, plastic, glas, ijzer) dan wordt de partij afgekeurd. Dit leidt altijd tot verhoging van kosten omdat de partij dan als restafval gestort moet worden. Daardoor nemen de verwerkingskosten toe. De goede gft-vrachten worden voor verdere verwerking gezeefd en met magneten van de verontreinigingen ontdaan. Door toevoeging van zuurstof wordt het composteringsproces op gang gebracht. In de eerste week van de voorcompos- tering wordt de temperatuur op zo'n 65 - 70 graden Celsius gebracht. Dit doodt onkruidzaden en ziektekiemen. Daarna gaat de temperatuur naar 55 graden Celsius. Na ongeveer vijf weken is het eindproduct gereed. Door afbraak en verdamping blijft na compostering niet meer dan 35% van de oorspronkelijke hoeveelheid over in de vorm van gft-compost. Prachtig materiaal dat in de land bouw, plantsoenen, sportvelden en tuinen wordt gebruikt. IRADO sluit niet uit dat uw groente-, fruit- en tuinafval, dat enige tijd geleden in de GFT-wagen verdween, weer als compost in uw tuin terug is gekomen. Speciaal pasje Hoewel er her en der in Nederland stemmen opgaan om te stoppen met het gescheiden inzamelen van gft-afval en het afval pas achteraf te scheiden, verwacht Jeffrey van Steenes dat het gft-afval de komende tien jaar nog wel gescheiden ingezameld zal gaan worden. "Eis is wel dat de kwaliteit van het gft-afval goed moet zijn. Bij woningen met tuinen is dit het geval, bij de hoogbouw is het milieurendement minder. In de nabije toekomst komen er bij de gestapelde bouw afsluitbare containers te staan voor gft-afval. Mensen die dat willen, kunnen daar dan op vrijwillige basis gebruik van maken. Om de container te openen, krijgen ze een speciaal pasje. Bij de AAP-en zijn we aan het onderzoeken of het ook daar mogelijk is om gft-afval aan te bieden, en of we ook deze ondergrondse containers afsluitbaar kunnen maken." Afvalanalyse Momenteel werkt IRADO aan een analyse van het afval dat wordt aangeboden in Schiedam. "Op basis van de uitkomsten van dit onderzoek, kunnen we straks het afvalbeleid aanpassen", aldus Jeffrey van Steenes. "Het zou best eens zo kunnen zijn dat we het percentage gft-afval dat bij het restafval wordt gedaan, schromelijk overschatten Milieuvriendelijk tuinieren in Kethel-Oost Milieuvriendelijk tuinieren is in Kethel-Oost heel gewoon. IRADO stimuleert dit door jaarlijks twee vrachten compost naar de wijk te brengen en een grote groencon- tainer. "Bewoners kunnen daar hun gesnoeide en ander groen in kwijt", vertelt Lex Tigges. Hij is voorzitter van wijkvereniging Kethel-Oost en coördineerde dit jaar de compostactie van IRADO. "De compostbergen waren na twee weken verdwenen. Begin mei hebben we in de wijk een Opzoomerdag gehouden. Daarbij hebben we samen met de kinderen uit de wijk al het zwerfvuil verwijderd en hen uitgelegd zuinig op het groen en de woonomgeving te zijn. k it

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 11