Catamaranzeilen op het droge O Wonen en werken op een binnenvaartschip Groen? Doen! Markt groene stroom per 1 juli vrij Abonnee heeft geen behoefte aan grote veranderingen Hl zoekt voor docenten: ZADKINE Gratis 'Garage deuren-boekje' geactualiseerd Bewegingstheater Bewth in Oude Kerk DONDERDAG 14 JUNI 2001 24-NS2-19 De Programmaraad Zuid- Holland Zuid heeft deze maand voor de derde maal advies uitgebracht aan kabelexploitant UPC KabelTV Telecom over het standaardpakket radio- en televisiezenders voor de periode 1 september 2001 tot en met 31 augustus 2002 in de regio Zuid- Holland Zuid. In verband met de koppeling van het kabelnetwerk geldt het advies voor de radiozenders en de eerste 19 televisiezen ders voor alle Gemeenten in het gehele gebied. Voorafgaand aan het advies is de Programmaraad geadviseerd door Programmacommissies, die zijn samengesteld uit (clus ters van) Gemeenten, die thans (of in de toekomst) beschikken over meer dan 19 zenders in het standaardpakket. De Programmacommissies ge ven hun oordeel over het totale standaardpakket per Gemeente en geven advies aan de Pro grammaraad over het aantal zen ders in het standaardpakket boven de 19 en adviseren mede over het radioaanbod. Televisie Er zijn zeven televisiezenders die elke kabelexploitant ver plicht is door te geven (de zoge naamde "must carry" zenders). Over de zenders 1 tot en met 15 (het basispakket) heeft de Programmaraad op grond van de Mediawet een "zwaar" advies recht. De Gemeenten die de mmÈt ncotsopp Ptammr, nEBJWUK 'Maeuw ®Tll/wERte-"'' 96f9f£1EN jgffim- N G0UBA'~r- - wËÊKm - r Programmaraad hebben inge steld hebben haar ook verzocht om te adviseren over de overige zenders in het standaardpakket. Dit is het totaal aantal zenders dat op grond van de overeen komst die een Gemeente heeft met de kabelexploitant moet worden doorgegeven. Het advies wijkt niet veel af van voorgaande jaren. Onderzoek en reacties hebben aangetoond, dat de abonnee geen behoefte heeft aan grote wijzigingen. De zen der Eurosport is dit jaar weder om geadviseerd in het basispak ket. De Programmaraad is van mening, dat gezien de uitkom sten van een uitgebreid kijk- en luisteronderzoek en de reacties van de abonnees, deze zender in het basispakket thuishoort. UPC heeft echter met Eurosport een overeenkomst afgesloten, waardoor het onzeker is of na 1 september 2001 Eurosport nog te zien zal zijn. Gezien de vele reacties vorig jaar op het ver dwijnen van V8 (FOX8) in een groot gedeelte van het gebied en vanwege de sterke programme ring van FoxKids overdag heeft de Programmaraad geadviseerd om V8 op te nemen in het pakket binnen de eerste 19 zenders. Dit gaat ten kostte van Cartoon Network. Deze zender zal dan ook in een aantal Gemeenten van de kabel verdwijnen per 1 september aanstaande. Nieuw komer is Arte. Deze Duits- en Franstalige zender wordt gezien als een alternatief voor de nau welijks bekeken zender TV5. Arte is een pan-Europese samenwerking van diverse publieke zenders en brengt veel cultuur en informatie. Radio Er zijn negen zenders die op grond van de Mediawet ver plicht moeten worden doorgege ven. Daarnaast heeft de Pro grammaraad geadviseerd over de zenders 10 tot en met 34. Ook in dit pakket zijn er weinig wijzigingen. VRT 3 is niet meer geadviseerd vanwege de slechte ontvangst. Hiervoor in de plaats komt een andere klassieke zen der, te weten WDR 3. Radio France International, een zender met een lage luisterdichtheid, zal worden vervangen door Radio France Culture, dit mede gezien de bredere culturele programme ring. De zender Colorful Radio is tevens nieuw in het pakket. Een nieuw en veelbelovend initiatief gericht op de multiculturele samenleving. De andere twee nieuwkomers zijn Happy Radio en Radio Donna. Inlichtingen over de ingangsda tum van eventuele zenderwijzi gingen en de redenen waarom het advies niet geheel is overge nomen worden verstrekt door UPC KabelTV Telecom. Vragen over de inhoud van de zenderpakketten kunnen worden gesteld aan het secretariaat van de Programmaraad. Programma raad Zuid-Holland Zuid, Postbus 60,2900 NA Capelle aan de Ijssel, tel./fax: 010 -458 9677 Gemeenten waarvoor de Programmaraad advies heeft gegeven: Dordrecht Papendrecht, Ijsselmonde, (Barendrecht, Heerjansdam, Ridderkerk en Zwijndrecht), Alblasserwaard Vijfheeren- landen, (Graafstroom, Har- dinxveld-Giessendam, Leer dam, Liesveld, Nederlek, Nieuw-Lekkerland en Zede- rik), Hoeksche Waard (Bin nenmaas, Cromstrijen, 's- Gravendeel, Korendijk, Oud- Beijerland en Strijen), Sliedrecht. s to ort is het mogelijk om op de website van de Ronde om Texel catarmaran-zeilles- sen te volgen. Met het e-semi- nar 'zeilen' introduceert Cisco Systems een nieuwe manier van leren. Het door Cisco HONDA OCCASION TOPPERS Honda Verhagen gesponsorde zeilteam Larsen - Van Geest, winnaars van de Ronde om Texel 1999, geeft de online instructies. In het eerste seminar komen de grondbeginselen van het catamaran zeilen aan de orde. In negen minuten maakt het zeilteam de cursist wegwijs in de wereld van het catama ranzeilen. Voor meer ervaren zeilers is er een drie minuten durend e-semi- nar met tips voor deelname aan de Ronde om Texel. Naast de instructeurs verschijnt een presentatie op het beeld scherm over de besproken zeil- theorie. De online zeilcur- sussen zijn kosteloos te volgen op www.roundtexel.com door te klik ken op de button 'online leren'. Met de online zeilies laat Cisco zien dat e-learning op uiteenlopende fron ten inzetbaar is. De cursisten bepa len zelf wanneer en waar zij hun zeiltraining volgen. Dat kan thuis of op het werk zijn, maar ook in de trein. "Mensen enthousiast maken voor de catamaran zeilsport is nu gemakkelijk. Ze kunnen zelfs hun eerste zeilies volgen zonder een nat pak te halen", aldus zeilprof Gerhard van Geest. Voor het volgen van het e-seminar is naast een pc met internetverbin ding en het programma Windows Media Player minimaal een 28,8 Kb/s-verbinding voor geluid of een 56 Kb/s-verbinding voor geluid en bewegend beeld nodig. Als de ver binding een lagere snelheid heeft dan 56 Kb/s kan de cursist de pre sentatie volgen zonder bewegende beelden. Nieuws en informatie beschikbaar http://www.cisco.nl. CSG AQ uam Of arijn CSG Afdeling Gilde: Godsdienst 22 lesuren Maatschappijleer 24 lesuren Frans 16 lesuren Nederlands 13 lesuren Natuur-/scheikunde 10 lesuren Aardrijkskunde 20 lesuren Wiskunde 19 lesuren Economie 10 lesuren Biologie 15 lesuren Afdeling Groen van Prinsterer: Wiskunde 10 lesuren Afdeling Westland Zuid: Nederlands 8 lesuren laatste mogelijkheid havo-examen oude stijl CENTRUM VOOR EDUCATIE EN BEROEPSVORMING RIJNMOND OOST Op deze pagina zullen lezers van deze krant in de toe komst met enige regelmaat stukjes aantreffen van de Rotterdamse groep van Milieudefensie. Stukjes die ingaan op (actuele) milieuzaken. Soms valt daarmee ook geld te besparen. Óf het leven gezonder of veiliger te maken. Maar altijd maken zij Rotterdam en de wereld leef baarder: noem het de wereld 'Opzoomeren'. De stukjes worden op zijn 'Rotterdams' geschreven: lekker praktisch en to the point. Want we willen het makkelijk maken om wat voor het milieu te doen. Vandaar ook de naam: Groen? Doen! Veel mensen weten het al: vanaf 1 juli 2001 is iedere Nederlander vrij om zelf zijn leverancier voor groene stroom te kiezen. Reden genoeg om informatie rondom deze keuze eens op een rijtje te zetten. 'Grijze' stroom wordt meestal opgewekt met kolen, gas of uranium. In Nederland, maar steeds meer via import uit het buitenland. Daar werken de centrales veel meer op vervuilende brandstoffen als (bruin)kolen en kernenergie. Groene stroom komt van windmolens, biomassa, zonne- of water kracht. Deze energie is duurzaam: wind en zon blijven waaien dan wel branden, water blijft stromen en bomen en planten (biomassa) groeien weer aan. Deze energie raakt dus nooit 'op'. Zo blijft er genoeg energie over voor onze (klein)kinderen. Bovendien draagt deze opwekking niet bij aan het broeikaseffect. De overheid stimuleert Tot voor kort was groene stroom wat duurder dan 'grijze stroom'. Het kost namelijk meer om stroom op te wekken met windmolens en zonnepanelen dan in 'gewone' centrales. Maar de overheid stimuleert de afname van groene stroom. Afnemers hoeven geen Ecotax te beta len. Dat drukt de prijs. En meer concurrentie in de markt helpt ook een handje. Bij veel leveranciers kost groene stroom nu al even veel als grijze stroom. Er zijn zelfs al aanbieders die groene stroom een cent goedkoper per kilowattuur dan gewone stroom leveren. Verschillende samenstelling De samenstelling van groene stroom verschilt nogal per leverancier. De ene leverancier doet alleen windenergie in zijn stroom, de ander kiest voor meer zonne-energie. De verschillende samenstellingen van veel 'groene energie-mixen' plus de bijbehorende prijzen, staan op de internetsite: www.greenprices.com. Voor mensen zonder internetaan sluiting loont het om de folders van verschillende leveranciers met elkaar vergelijken. Het is immers maar net wat klanten belangrijk vinden. Sommigen zoeken een leverancier met veel zonne-energie in zijn 'stroommix'; anderen vinden veel 'windstroom'juist weer aan trekkelijk. Geen andere stopcontacten Wie denkt dat hij voor groene energie andere stopcontacten nodig heeft of dat zijn apparaten niet tegen deze stroom kunnen, heeft het bij het verkeerde eind. Want Groene stroom is geen andere stroom. Alleen de manier van produceren is anders. De stroom uit bijvoor beeld een windmolen gaat ook niet direct naar een huishouden. De leverancier 'mengt' de stroom bij de overige stroom Hij garandeert daarbij dat tegenover de hoeveelheid stroom die zijn klanten kopen, hij voldoende groene stroom inkoopt. Nu al kiezen meer dan 158.000 Nederlanders voor groene energie. Ook meer weten over deze makkelijkste en nu ook goedkoopste manier om wat voor het milieu te doen? Kijk op www.greenpeace.nl of bel gratis 0800-4223344. Groen? Doen! Wil graag reacties van lezers. Wie met vragen zit over bovenstaand onderwerp mailt naar. vmdrotterdam@bbwt.demon.nl Of stuurt zijn vraag per post naar: Statenweg 154B 3039 JN Rotterdam Informatie over de Rotterdamse groep van Milieudefensie staat op hun website: www.bbwt.demon.nl/vmdrdam.html. 'Binnenvaart' heet de nieuwste permanente tentoonstelling van het Maritiem Museum Rotterdam. De bezoeker wordt een impressie gegeven van een typisch Nederlandse en zeer belangrijke bedrijfstak. Vooral het leven, werken en wonen van de binnenschipper en zijn gezin, vroeger en nu, komen aan de orde. Traditiegetrouw is de vorm van de tentoonstelling bijzonder van aard. Het centrale punt is een tot zijn essenties teruggebracht binnen vaartschip, compleet met ruim. luikenkap en roef. In en rond dat schip wordt met behulp van prenten, tekeningen, schil derijen, vele foto's, documenten en allerlei andere objecten verteld over de manier waarop een schipper aan lading kwam (en komt), over allerlei kanten van het dagelijks leven van de schipper en zijn fami lie, over de wijze waarop goederen worden overgeslagen en nog veel meer. Natuurlijk kan het Maritiem Museum Rotterdam geen expositie pre senteren over de Nederlandse binnenvaart uit de 20e eeuw zonder gebruik te maken van modellen uit de Hazenberg-collectie. Een flink aantal modellen uit deze unieke en befaamde verzameling treedt voor het voetlicht: van het nietige opduwertje tot de grote klipper 'Trio' en de zeilkast 'Ambulant'. Een sfeervolle film, een computerprogramma met beeldmateriaal over verschillende binnenvaartthema's, een inter- netplek en audiofragmenten completeren het geheel. Rotterdam en binnenvaart zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Een groot deel van de goederen die zeeschepen in Rotterdam aan voeren, moet verder het Europese achterland in. Dat kan niet zonder binnenvaart. In dat Europese achterland produceert men grondstof fen en producten. Die moeten via Rotterdam naar bestemmingen elders op de wereld. Zonder binnenvaart komen de goederen niet bij de zeeschepen. Samen ontwikkelden de zeevaart, de binnenvaart en de haven van Rotterdam zich in de 20,te eeuw tot een gouden trio. De economie van stad en land voer er wel bij. Voor meer informatie: www.maritiemmuseum.nl, openingstij den museum di t/m za 10- 17 uur, zon- en feestdagen 11-17 uur, in juli en augustus en in de schoolvakanties van het openbaar onderwijs in Rotterdam ook op maandag 10-17 uur geo pend. Openbaar vervoer tram 1,8, 20, 22 (ook op zondag), bus 32 en 49, Metro Beurs/Churchillplein. OPLEIDINGEN VOOR VOLWASSENEN MAVO, HAVO, VWO versnelde opleidingen oude stijl DONDERDAG 21 JUNI 10.00-14.00 uur Hugo de Grootstraat 6 Schiedam Tel.: 010 273 17 07 Het bewegingstheater Bewth Bewth maakt voor stellingen met een gebouw als onderwerp. Deze keer is het gezelschap neergestre ken in de Oude Kerk te Amsterdam. Voorbeelden van Beths voorstel lingen uit een recent verleden zijn Dudok's Raadhuis, het Groninger Museum, de Wester- kerk van Enkhuizen, museum Beelden aan Zee in Scheve- ningen, en onlangs de meubel toonzaal van de Koninklijke Ah- rend in Amsterdam. De Oude- of St Nicolaaskerk van Amsterdam is een basiliek, ontstaan door verbouwing van een hallenkerk. De parochie scheidde zich in 1334 van Ouderkerk af. De laat ste grote restauraties van het gebouw werden in 1979 en 1998 beëindigd. De Oude Kerk van Amsterdam is, met de Grote Kerk van Haarlem, altijd één van de belangrijkste bronnen van inspiratie voor Bewth geweest. Zij is door de eeuwen heen door velen bewandeld, bekeken, beklonken, en zeker ook beju beld, door Bewth wordt zij nu bespeeld. Bewth neemt zijn bezoeker mee naar het kleinste detail en wie weet naar het grootste geheim van deze bij zondere kerk. De Oude Kerk is een buiten gewoon vreemdsoor tig kerkgebouw van grillige onregelmatigheid en ongemene schilderachtigheid, zo in- als uit wendig. Van alle grote kerken van Holland is zij verreweg de meest 'provinciale': een dorps kerk van bijzonder grote afme tingen. Met kunst- en vliegwerk heeft men het klaar gespeeld uit een hallenkerk een basiliek te maken, meer prestatie van de timmerman dan van een metse laar. Men heeft daarbij zijn best gedaan met de geringste midde len de grootst mogelijke ruim ten, de wijdste overkappingen en de breedste en hoogste vensters te verkrijgen. Stenen bogen zijn zoveel moge lijk vermeden, de wandkolon- netten en de triforiumbalustra- den zijn zelfs in hout uitgevoerd. Deze nieuwe theaterproductie wordt gespeeld van 21 juni tot en met '9 juli elke donderdag, vrijaag, zaterdag en zondag om 17.00 uur en om 19.00 uur. Let op: niet op 28 juni. De pre mière vindt plaats op zaterdag 23 juni. Voor reserveren noodzakelijk) en informatie kan men contact opnemen met de Bewth studio tel: 020 6826650, ma t/m za tussen 10.00 - 14.00 uur Toegangsprijzen: volw. f 7,50: groepen, CJP en 65+ f4,-; kind. 4 tot 16 f4,-. Het Garagedeurenboekje laat zien dat er nogal wat veranderd is op het gebied van garagedeu ren. Alle in de handel zijnde typen passeren de revue, waarbij wordt ingegaan op zaken als warmte en/of geluidsisolatie, uitstraling en beveiliging. Met het boekje kan snel een beeld worden gevormd van de garage deur die het beste past bij de eigen woon-leefsituatie. Omdat de samenstellers het boekje absoluut bij de tijd willen hou den, is besloten een geheel geac tualiseerde herdruk te laten ver schijnen. Zeker nu de zijwaarts te openen garagedeur zijn intre de heeft gedaan! Deze 'zijwaart se sectionaaldeur' is najaren één van de meest revolutionaire ver nieuwingen in de wereld van garagedeuren. Om de lezer nog beter op weg te helpen, is een effectieve checklist in het boekje opgenomen. Na invulling hier van heeft men automatisch de garagedeur geselecteerd die het best aansluit bij de manier van wonen cq. gebruik van de gara ge. Deze checklist is een waardevolle aanvulling op dit verhelderende boekje. Het Garagedeurenboekje is gratis aan te vragen bij de Novoferm Garagedeurenlijn: (0546) 580 680. Emailen kan ook: info@novoferm.nl Programmaraad Zuid-Holland Zuid brengt advies uit over de kabel 'v. N Ut MctnN -.1 ZQEifRwQüQe BODEGRAVEN I VOORBERG'ZOETERMEER ,,L MONTFObttT~7>- - 0UDEVVATER i' uwngltü A-w' V Rijswijk.; Jp,. RBmuK N X N DELFT t PidNAGXPrilSsSlIki xe- tyQERKAPELk£ ynf«nRfer.MT LOPIK - 7 KLIER 1 SCHOONHOVEN «AMBACHT mmND ZEOERIK "aassluis l NPhNDRMMÉflto HEÜEVOETSLUiS m ZWIJN CftE V «HDt WOUDRiCHEM 3.NNc\f»!A£S WERKENDAM x DIRKSIAND Z> x M1DGELHARN1S GEERTRUIDfcN- 3ERG f.Wwv'. QOSTFLAKKEE ZEVENBERGEN 00STERH0UT PONSEN HONDA kleur bouwjaar kilometers Civic 1,4i S 3-drs. groen 01-1996 24.420 Civic 1,5DXi silv.st. groen 03-1995 90.680 Civic 1,5i VTEC-E LS blauw 02-1996 105.230 Civic 1.4i S 3-drs. rood 03-1997 35.000 Civic 1.4i Silver 3-drs. zwart 10-1997 105.170 Civic 1.4i City groen 05-1999 12.260 Civic 1.4i 3-drs. autom. groen 01-1999 37.800 Civic 1.5 VTEC-E 5-drs. groen 10-1998 36.490 Civic 1.5 VEi/PS sedan antrao. 08-1995 125.000 Civic 1.5i VTEC-E 5-drs. blauw 05-2000 32.160 Civic Aerodeck 1.5i VTEC-E zilver 01-1999 41.930 Coupe 1.5 DXi groen 05-1994 84.920 Coupe 1.5 LSi paars 06-1994 85.370 Coupe 1.6 iLS rood 08-1998 44.150 Coupe 1.5 LSi paars 03-1996 57.006 Coupe 1.5 DXi paars 06-1995 92.500 Coupe 1.5 DXi paars 03-1996 51.000 Accord 2.0i SR zilver 01-1994 111.120 Accord 1.6i S blauw 05-1999 23.750 HR-V 1.6i 3-drs. 2WD S.pack geel 02-2000 25.677 Baarlandhof 17, 3086 EA Rotterdam Telefoon: 010 - 480 11 66 Telefax: 010 - 480 18 86 www.honda-verhagen.nl E-mail: info@honda-verhagen.nl zijn op CSG Aquamarijn is een christelijke scholengemeen schap voor vmbo, havo, atheneum en gymnasium. Het centrale doel van CSG Aquamarijn is om elke leerling op grond van aanleg en inzet een optimale leerweg aan te bieden, waardoor iedere toegelaten leerling verzekerd is van een gekwalificeerde uitstroom. Naast de lessen zijn er veel culturele, sportieve en sociale activiteiten. CSG Aquamarijn telt 2850 leerlingen, 260 personeelsleden en bestaat uit drie afdelingen: Afdeling Gilde Vmbo Schiedam en Vlaardingen Afdeling Groen van Prlnsterer Vmbo/havo/atheneum/ gymnasium Vlaardingen Afdeling Westland Zuid Vmbo/havo/vwo Maassluis en Vlaardingen CSG Aquamarijn is aangesloten bij de Stichting Perspectief Binnen deze Stichting werken negen scholengemeenschappen voor Christelijk voortgezet Onderwijs in Zuid-Holland samen op het gebied van personeelszorg en mobiliteit voor alle vacatures geldt een 2e graads Bevoegdheid. We verwachten van u dat u uit persoonlijke overtuiging de christelijke identiteit van onze school tot uiting laat komen in de dagelijkse praktijk. U wilt enthousiast en actief meewerken aan een prettig leef-, leer- en werkklimaat in onze school Gelieve uw sollicitatie zo spoedig mogelijk te richten aan de Centrale Directie van CSG Aquamarijn, t.a.v. de heer J. Hofland. PostDus 3040. 3130 CA Vlaardingen. De heer Hofland is ook telefonisch te Dereiken |010) 445 22 22 (centrale directie) of (0182J 39 58 41 (privé) om uw vragen over deze vacatures te beantwoorden. OPEN DAG

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 19