IN KRANT Zwerfkatten in de problemen door vertrek hulpverleenster u 1 uur Fotoservice Wegener huls-aan-huLskranten Vuurwapen in auto gevonden Rodeorijden op stier Herman 'Wat niet weet, wat niet deertgaat niet op bij bouw ziekenhuis Vrees voor kattenplaag in Nieuwland a a Ook voor uw pasfoto 's 2'ppl (TADiO 11,5 miljoen voor woningherstel V Oude distilleerderij op monumentenlijst 2 Oh Geen drugsscene in Waterweggebied wm DONDERDAG 14 JUNI 2001JAARGANG 53 Nr. 24 VUzPIÖÜUHijn i in ut M EÖPLA™ A20 en A4 in vakantie 'op slot' Na orgel ook handen voor beeld Liduina Bewoners sloopbuurt kunnen terug naar Nieuwland SCHIEDAM - Het ministerie van volkshuisvesting heeft Schiedam bijna 11,5 miljoen toegekend om ernstige funde ringsproblemen bij particuliere woningen aan te pakken. Aange geven wordt dat pas van funde ringsproblemen gesproken kan worden als herstel tenminste 40.000 gulden per woning vergt. Met name in de Schiedam-oost hebben woningbezitters te kam pen met ernstige schade aan de fundering van hun huis, maar de problemen zijn eveneens gesig naleerd in andere vooroorlogse stadswijken. Van het door de overheid be schikbaar gestelde bedrag moe ten tot 2004 ten minste 750 wo ningen hersteld of herbouwd worden. Wordt die norm niet ge haald dan besnoeit de minister de toegekende rijkssubsidie, ten zij de gemeente kan aantonen dat de vertraging buiten haar schuld om is opgelopen. In dat geval kan uitstel verleend wor den tot eind 2006. SCHIEDAM - Tijdens een verkeerscontrole op de Singel schreef de politie een bon uit voor een bestuurder die geen autogordel om had. Bij nadere controle bleek dat de 22-jari- ge automobilist niet in het be zit was van een rijbewijs. Nadat de politiemensen ook nog een vuurwapen aantroffen in de wagen, werd de bestuur der aangehouden en voor ver hoor meegenomen naar het bureau. Het vuurwapen met patronen werd in beslag genomen. KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Uiteindelijk vlogen ze bijna allemaal van zijn wild schuddende rug, de kin deren die het woensdag middag aandurfden om rodeo te rijden op de rug van mecha nische stier Herman. Maar het was een zachte landing op het grote kussen rondom het bokkige rijdier en de om standers vonden het schitterend als weer een cowboy in het 'zand beet'. Maar deze cowgirl bedwong de woes te stier. De rodeo was een van de onderdelen van het jaarlijkse Pleinfeest dat basis school de Klinker aan de Warmoeze- nierstraat organiseerde. Keus was er genoeg op het tot evenemententerrein omgebouwde schoolplein waar de klimkunsten konden worden uitgetest op de zeephelling, de vaste hand op de bibberspiraal en de springkwaliteiten op het grote luchtkussen. Elders op het schoolplein kwamen playback ar tiesten in actie en nog wat verderop werd een sponsorloop gehouden. Maar stier Herman vormde volgens de bezoekers toch wel de 'vetste' attrac- tic. ft* SCHIEDAM - De gemeente gaat de minister van cultuur advise ren om het kantoor en fabrieks- straatje van distilleerderij De Kuyper aan de Buitenhavenweg op de monumentenlijst te plaat sen. Vorige maand droeg Schie dam 50 panden aan voor een dergelijke overheidsbescher ming. Het advies voor de distil leerderij werd toen nog even op geschort omdat de eigenaar vreesde dat die status van monu ment zijn bedrijfsvoering zou belemmeren. Inmiddels is een onderzoek uitgevoerd naar de wijze waarop de bijzondere ar chitectuur van het fabriekscom plex in stand kan worden gehou den. Aangezien daarbij niet is gebleken dat het aanwijzen als monument een te zware belem mering zou vormen voor de be drijfsvoering, stellen b&w de gemeenteraad voor om de distil leerderij alsnog als rijksmonu ment voor te dragen. De raad wordt eveneens ver zocht 681.000 gulden beschik baar te stellen voor de restauratie van monumenten en beeldbepa lende panden. door Nans Wolters SCHIEDAM - Drie onder zoeken waren nodig om de echte feiten over de mate van bodemvervuiling van de locatie waar het nieuwe Vlietlandziekenhuis is ge dacht, boven tafel te krij gen. Dankzij kritisch en volhardend volgen van de procedures rond het toe komstige ziekenhuis en het niet klakkeloos aannemen van uitkomsten van eerdere onderzoeken, kregen de actievoerders kortgeleden het gelijk aan hun kant voor wat betreft het bode monderzoek. Een van de actievoerders is Hanneke Dijkshoorn. Zij vertelt dat het eerste bodemonderzoek plaatsvond in 1996. 'Dat was een standaard verken nend bodemonderzoek waarbij werd gekeken naar bepaalde gemeentebestuur in uitvoeren. 1999 liet Op de locatie waar het ziekenhuis moet komen zit kobalt molybdeen, antimoon en barium in de grond, aldus Hanneke Dijkshoorn stoffen. Daaruit kwam naar vo ren dat de grond licht verontrei nigd was, een conclusie waarbij wij direct onze vraagtekens zet ten. In veel gevallen blijkt een dergelijk onderzoek namelijk niet toereikend. Inmiddels kunnen we vaststellen dat in de praktijk veel instanties heel makkelijk omgaan met de uitkomst van 'verkennend bode monderzoek' omdat een eventu ele bodemsanering flink in de papieren kan lopen.' Dat de achterdocht van de actie voerders terecht was bleek uit een vervolg onderzoek dat het 'Overigens kregen wij pas na lang aandringen inzage in dit rapport', aldus Dijkshoorn die voor de ziekenhuisdirectie en het gemeentebestuur zo langza merhand overeenkomst begint te vertonen met de spreekwoorde lijke luis in de pels. Natte vinger werk Zij wees de plannenmakers er niet alleen op dat bij de analyses was afgeweken van de voorge schreven NEN-normen maar ook dat men metingen verrichtte op grond van schattingen door middel van visuele waarnemin gen. Met andere woorden, natte vingerwerk. Bovendien bleef het onderzoek beperkt tot 60 cm diepte. Vol gens Hanneke Dijkshoorn was er in het vooronderzoek sprake van zowel niet-verdachte als ver dachte bodemlocaties. Toch wer den verdachte plekken alleen onderzocht op 'standaard bo demvervuiling'. Schijnbaar achteloos schudt Dijkshoorn nog een aantal kwa lijke zaken als kobalt, molybd een, antimoon en barium uit haar mouw. Het is zeer wenselijk dat grondmonsters bijvoörbeeld op deze stoffen maar ook op cyani de worden onderzocht. Voor ons was en is het nog steeds onbe grijpelijk dat op een verdachte locatie geen uitgebreid onder zoek is verricht.' Een en ander was voor de actievoerders aan leiding om bij de gemeente aan te dringen op een aanvullend derde onderzoek. Dijkshoorn; 'Het rapport kwam, eind maart te beschikking en wordt op dit moment door een aantal van ons bestudeerd. Uit het verslag blijkt in ieder geval nu al dat de grond ernstig is verontreinigd en daarom is het noodzakelijk dat een saneringsplan wordt opge steld dat de Provincie vervol gens moet goedkeuren.' door Evelyn de Ruyter SCHIEDAM - Al zo'n 23 jaar lang ontfermt Miep Kooy zich vanuit haar flat woning aan de Nolenslaan in Nieuwland over het leger zwerfkatten in haar buurt. Ze gaf de verschoppelingen al die jaren trouw te eten en zag er op toe dat er re gelmatig dieren door men- «5 •im 2 CZ3 U d? O Schiedam Tel.: 010-4268225 Mooi fotowerk mag naar een vaklab sen van dierasiel de Harga- hoeve gevangen werden om gecastreerd of gesteriliseerd te worden alvorens ze weer hun vrijheid kregen. Op die manier werd het katten probleem in de buurt voor zowel de dieren zelf als de buurtbewo ners binnen de perken gehouden. Maar de inmiddels 66 jaar oude beschermvrouwe van de katten gaat verhuizen en daarmee drei gen de katten, die in de kelders en in het struikgewas rond de flats huizen, nog verder te ver wilderen. 'Miep Kooy vindt het heel erg dat ze haar katten nu noodgedwongen aan hun lot moet overlaten en stelt alles in het werk om een opvolger te vin den die de zorg voor de dieren van haar over wil nemen', meldt buurtbewoonster Thea van der Avoird die zich de afgelopen ja ren eveneens over enkele zwerf katten heeft ontfermd. 'Miep heeft het mij ook gevraagd, maar ik kan dat niet vanwege mijn ernstige reuma', verklaart Thea. De bewoonster van de Heems kerkstraat vreest dat er een com plete kattenplaag ontstaat als niemand zich meer om de dieren bekommert. 'Hier in de kelder trof ik kortgeleden een poes aan met vier jonkies en verderop zit er nog een met een nest jongen. En zo zullen er nog wel veel meer zijn. Die jonkies worden weer allemaal nieuwe zwerfkat ten. Als er niets aan gedaan wordt hebben we hier binnen kort een levensgroot probleem. Bij een eerdere renovatie van de buurt zijn alle zwerfkatten ge vangen en afgemaakt. Dat zal nu ook onvermijdelijk zijn, denk ik.' Verkommeren Miep Kooy zelf, die 1 juli de sleutel van haar nieuwe woning krijgt, zit er verschrikkelijk over in dat ze haar katten in de steek moet laten. 'De beesten zullen verkommeren als niemand meer naar ze omkijkt. Veel buurtbe woners moeten niets van de die ren hebben en trappen naar ze. Onlangs liep er hier weer een met een gebroken pootje. Straks wordt daar niets aan gedaan, ben ik bang. Ik zit er echt heel erg mee.' Mevrouw Kooy betaalt het voer voor de zwerfkatten uit eigen zak. 'Daar ben ik maandelijks zo'n 150 tot 160 gulden aan kwijt. Ik ga speciaal naar de zwerfkattenvereniging in Rotter dam om goedkope blikken voer in te slaan, maar het loopt toch aardig op. Dat vind ik overigens niet erg. Ik heb het altijd met plezier gedaan. Maar je vindt vast niet meer zo iemand die dat ook wil doen, dat besef ik best. Ik zie het al voor me dat de kat ten ziek worden en creperen, als niemand meer voor ze zorgt. Verschrikkelijk, toch. Dan heb De zwerfkatten melden zich iedere ochtend trouw onder de flat van Miep Koop voor een portie voer ik maar liever dat de mensen van doen ze niet met gezonde dieren, de Hargahoeve ze vangen en hu- hebben ze laten weten. Ik zie het maan laten inslapen. Maar dat somber in.' Hoogslaper STUDY WATERWEG - Een echte drugsscene in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis ontbreekt. Wel maken wethouders R Groeneweg (Schie dam) en A. Kool (Vlaardingen) zich zorgen over het toenemend al coholgebruik in beide steden. Dat werd gisteren bekend gemaakt in het stadhuis van Vlaardingen. In 2002 wordt Vlaardingen centrum gemeente voor verslavingszorg Nieuwe Waterweg Noord. Het mag daarvoor 1,4 miljoen uitgeven. De drie Waterweggemeenten gaven Katrien Vermeulen en Dike van de Mheen van het Instituut voor Onderzoek naar Leefwijzen Verslaving (IVO) opdracht tot een onderzoek naar de mogelijkheden van een Drug Monitoring Sys teem (DMS). De drugsmonitor is een systeem waarin continu ge gevens worden verzameld over drugs, druggebruik en de proble matiek die daar uit voortvloeit. In Schiedam zijn er zo'n 25-50 harddruggebruikers van diverse culturele achtergronden, veel met wisselende woonplaatsen. In Vlaardingen zijn dat er 35. In Maas sluis is er een kleine groep daklozen die regelmatig met de politie in aanrakingt komt. Favoriete drugs zijn cocaïne en heroïne. De drie gemeenten kennen ook 'weekendgebruikers' die vooral alco hol en snuifcocaïne tot zicht nemen. In 1998 meldden 160 Schie- damse harddrugsgebruikers zich aan bij de Rotterdamse versla vingszorg (Boumanhuis) In Vlaardingen waren dat er 115 en in Maassluis 60. Bij problematisch druggebruik vertrekken veel ge bruikers uit de regio, zeggen de onderzoekers. In Rotterdam is het makkelijker scoren en in de Waterweggemeenten is de sociale con trole groot en komt de politie sneller in actie. Het IVO ziet het meest in een afgeslankte vorm van DMS, waar een onderzoeker en een panel van contactpersonen en gebruikers twee maal per jaar bijeenkomen om trends en ontwikkelingen te signa leren. Wethouder Groeneweg vond het onderzoek een geruststelling al voegde hij er aan toe dat iedere verslaafde er één teveel is. 'Me ten is weten', volgens Groeneweg. 'Het helpt om een beleidsplan voor het verslavingsprobleem te maken. Wij kennen als kleine ge meente de grote stadsproblematiek, dus het is belangrijk om mee te liften met het DMS.' Wel maakt Groeneweg zich zorgen om het toe nemend alcoholgebruik in Schiedam. Wethouder Kool van Vlaar dingen zegt zich in te zetten om de Consultatie Alcohol en Drugs (CAD) aan de Van Hogendorplaan te behouden. Onder de alcohol verslaafden in de regio is momenteel grote onrust omdat zij ver wachten dat het CAD in 2002 zal verdwijnen. 'Wij willen de hui dige situatie continueren. Momenteel is het Boumanhuis aanbieder van zorg, daar gaan wij als gemeente het eerst mee praten, maar wij blijven vrij in onze keuze', aldus Kool www, rad, HNS Nieuwe ■liStadsblad Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 917.006 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid foto; ED DEWaERHEUT v Bodem toekomstig Vlietland ziekenhuis toch ernstig vervuild •p™* COLOR PRINT SUPPLIES Hoogstraat 137 -77-— foto: ED DEWAERDEIJT In aluminium. Met studeerruimte en trapje. Afmeting ca. 90x200 cm Meeneemprijs! Van 995.- voor Hoofdweg 18, Capelle aan den IJssel, tel. 010 - 451 88 44 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, tel. 010 - 485 22 73 mmtm

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1