AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland WEEK 24-28CT-7 Elke week een ander beroep in woord en beeld op woensdagavond tussen 21.30 en 22.00 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant. Foto's: JANSSEN DE KIEVITH Maurice de Looze (31) werkt als stuurman bij Chemgas Shipping BV. Het bedrijf is een dochteronderneming van VOPAK en gespecialiseerd in het vervoer over water van gas in vloeibare vorm. Het vaarge- bied varieert van Ottmarsheim (Bazel) tot Feluy, diep in België. Het gas wordt onder een bepaalde druk vervoerd in gesloten cilindervormige tanks. Momenteel beschikt het bedrijf daarvoor over elf motortankschepen, vijf duw boten, elf duwbakken en vijf kruiplijncoasters. Maurice vaart momenteel op de bin nenvaart gastanker Sirocco. Hij is op weg van Antwerpen naar Amsterdam. Om mij te woord te staan wordt er tij dens de reis afgemeerd in de Vluchthaven in 's Gravendeel. Een speciale aanlegplaats met een blauwe kegel. Bestemd voor schepen met gevaarlijke stoffen aan boord. Maurice ging na het basisonderwijs in het Zeeuwse Nieuwerkerk naar de school voor Rijn en Binnenvaart aan de Noorderhelling in Rotterdam. 'M'n moeder had toen een vriend, die beroepsmatig voer. Ik mocht in de vakanties een paar keer op die binnenvaarttanker meevaren. Zo doende werd ik tot het water aange trokken.' Een vierjarige interne op leiding. 'Ik werd gelijk voor de haai en gegooid. In het begin wel even zwaar. Je was gewend om thuis te zijn. Zat tussen bijna allemaal schip perskinderen. Bovendien kwam ik ineens van een dorp in een grote stad terecht.' De opleiding tot matroos was deels theorie en deels praktijk op speciale opleidingsschepen. Maurice zette door en behaalde op 16-jarige leeftijd z'n diploma. Aansluitend deed hij op dezelfde locatie de tweejarige middelbare opleiding. Z'n stageperiode bracht hij door bij Chemgas. 'Toen kwam ik al in aanraking met het voor mij aan sprekende week op week af sys teem.' Hij begon op een duwboot en werd als overcompleet geplaatst. 'Ik werd bij iemand in de ploeg gezet. Zo rol je er eigenlijk in.' Na drie maanden kwam Maurice op een motorschip terecht, waar hij uitein delijk z'n eigen wachten ging lopen. Na de stage afgesloten te hebben en z'n verslagen gemaakt te hebben, kreeg hij op 19-jarige leeftijd z'n diploma matroos Rijn- en binnen vaart. Vrije leventje Maurice kon bij Chemgas blijven werken en kreeg een contract voor onbepaalde tijd. Hij volgde onder tussen met succes de cursus matroos/motordrijver. Wel moest hij op 21-jarige leeftijd nog even z'n dienstplicht vervullen. 'Ik dacht dat ze me vergeten waren, maar ze wis ten me toch te vinden.' Een jaar later kwam Maurice weer terug bij het bedrijf. Hij begon in de aflos. Na een halfjaartje kwam hij voor een perio de van vijf jaar op een duwboot terecht. Ondertussen haalde hij bij het KOF de meeste diploma's om zich stuurman te kunnen noemen. In mei 1999 werd Maurice overge plaatst naar de Sirocco. Hij begon niet gelijk als stuurman, ondanks dat hij z'n diploma wel gehaald had. 'Ze wilden eerst kijken wat voor vlees ze in de kuip hadden. Bij Chemgas tel len niet alleen je papieren. Je wordt door ervaren mensen beoordeeld op ervaring en de uitvoering van je werkzaamheden.' Na het behalen van het vereiste radardiploma en het VGS gas diploma, besloot scheeps- manager Jan na een half jaar hem op kantoor aan te bevelen als stuurman op de Sirocco. Ook de jongelui wil Maurice enthousiast maken voor de vaart. Hij is inmiddels gediplomeerd praktijkopleider voor instromende jeugd. Hij kent de klappen van de zweep, want heeft tenslotte zelf met het bijltje gehakt. 'Ze weten niet voor de helft hoe fijn dit vrije leven tje aan boord is.' Veelzijdig Het werk als stuurman is bij dit bedrijf zeer gevarieerd. 'Je bent een allrounder. Niet alleen schipper, maar ook schilder, machinist, kok, huisvrouw, dokter en tegenwoordig ook een computerspecialist. Je doet van alles wat en bent een soort manusje van alles.' Met kapitein Rinus Otte en machinist Arie den Duik werkt Maurice momenteel aan boord van de Sirocco. In een week op week af systeem wordt er in rou latie volcontinu gewerkt, zodat ieder op zijn beurt een welverdiende nach trust krijgt. Wanneer het schip vaart zijn er meestal twee man aan dek bezig. De een vaart en de ander doet bij mooi weer onderhoud. Rond de middag wordt het warm eten klaar gemaakt. Wanneer Maurice dat doet, vaart de kapitein samen met de machinist. Op die manier wisselen ze elkaar af. 'Zo gaat het eigenlijk met alles. Als we 's nachts voor iets geroepen worden gaan we niet alle maal uit bed. Met twee man verhalen we of leggen het schip op steiger, zodat er verder geladen of gelost kan worden. Het is dan onzin om alle drie uit de veren te moeten.' Dat laden en lossen van een gastanker is een verhaal apart. Dat kan niet ieder een. Maar een klein deel wordt je op school bijgebracht in het vak lading behandeling. 'De rest leer je op de speciale gas cursus. Met allerlei berekeningen wordt er dieper op de materie ingegaan.' Specifieke din gen, waarmee je aan boord moet leren omgaan en werken. 'Vanuit het bedrijf wordt er aan dat aspect heel veel aandacht besteed. De veiligheid staat natuurlijk hoog in het vaandel.' Eenvoudige technische klusjes voor de machinist worden ook overgeno men. 'Daarbij is mijn achtergrond als motordrijver meegenomen.' Het 'niet kunnen' is een uitdrukking, die in de scheepvaart wereld niet voor komt. 'Daarom moet je als binnen- vaartman van alle markten thuis zijn. We kunnen immers niet overal zom- aar even de wal op lopen om bijvoor beeld een monteur te halen. Dat is juist wat ons werk zo veelzijdig maakt.' Het werken in een team geeft een bepaalde band. 'Daarom is het heel belangrijk om altijd open en eerlijk tegenover elkaar te zijn.' Met deze basis en met gezond verstand kan je met zo'n team de hele wereld rond. 'Ik kan je verzekeren als je de hele ochtend in de kou hebt staan werken en je komt tussen de middag de woning binnen waar de zelf gemaakte erwtensoep staat te dam pen, dan weet je waarom je het schippervak gekozen hebt. Dit moet je voelen. Dat kan je niet uitleggen.' Beroepsinformatie Voor toelating tot de tweejarige MBO-opleiding Matroos Rijn- en binnenvaart is geen specifieke voor opleiding vereist. Wel moet je mini maal 16 jaar zijn. De opleiding wordt gedaan in een combinatie van leren en werken (Beroepsbegeleidende Leerweg, oftewel BBL). Theore tische vakken zijn onder andere Nederlands, Duits, navigatie, regle menten, veiligheid, kennis schip en scheepswerktuigkunde. In de prak tijklessen wordt aandacht besteed aan materiaalkennis, onderhoud, splitsen en knopen, roeien, wrikken en zwemmen. Met dit diploma kan je doorgaan naar de opleiding Stuurman/schipper of Kapitein. Voor meer informatie: 010- 447 40 00; Website www.stc-r.nl. Wil je eventueel ook aan de slag bij Chemgas, neem dan even contact op met Natalie Honkoop, telefoon 010- 241 22 28 of e-mail nhonkoop@ch ent gas. n l. Por* of Rotterdam fSTADS^ VJRAPIOj Wegener huLs-aan-hulskranten Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam, WERKEN in Wereldhav Rotterdam door; ROGER HUYS 'Ze weten niet voor de helft hoe fijn dit vrije leventje aan boord is' V.: U 11 iilÜJ Zvlü Zoek je de auto die bij je past?

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 21