SCHIEDAM Rijkswaterstaat verwacht forse hinder verkeer als A20 en A4 'op slot' gaan Gerestaureerde orgel Liduina Basiliek gezegend en in gebruik genomen WaaiHfc 2004s ocurscFisis □OOF stuoent KORTWEG Maat schappelij ke Ontregeling VOOFKOIHGH 'e/t Make up door de eeuwen heen Tekort aan huisartsen Brothers in Art Stedelijk Schiedam niet erg in trek Werkzaamheden aan wegen in bouwvakvakantie, maar. Mee uit varen met pannenkoekenboot www.ucp.nl HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 14 JUNI 2001 24 - 1512 REGIO - De make-up waarmee eigentijdse vrouwen zich ver fraaien is niet iets van deze tijd. Al in het begin van onze jaartel ling werd door modieuze Ro meinse vrouwen cosmetica ge bruik. Na de val van het Ro meinse Rijk werd in Europa geen cosmetica meer gebruikt. In Arabische landen gebeurde dat nog wel. Via de kruistochten werden de make-up artikelen in de 13e eeuw weer in Europa geïntroduceerd en ze bleken zeer in trek. Een van de vele merken waaruit de eigentijdse vrouw nu kan kiezen is Avon, waarvan de producten inmiddels in 140 lan den worden verkocht. Niet in de winkel maar huis-aan-huis door ruim drie miljoen consulenten. Avon is in Zuid Holland en met name in Schiedam op zoek naar nieuwe consulenten die van huis uit de cosmetica en andere pro ducten als lingerie, badmode, sieraden etc. aan de vrouw wil len brengen. Wie er meer van wil weten kan bellen met Tonny de Ridder: tel. 010-4715321 of 06- 52047055. SCHIEDAM - Deze maand houdt de Patiënten Belangen Vereniging Schiedam (PBVS) een onderzoek naar het aantal inwoners dat in Schiedam geen huisarts kan krijgen. Veel inwo ners hebben, na het artikel daar over in deze krant, de afgelopen week het actie telefoonnummer al gebeld. Wie zelf geen huisarts heeft of dit weet van familie en dit nog niet heeft gemeld bij de PBVS, worden opgeroepen dit alsnog te doen zodat een duide lijk beeld ontstaat van het huis artsentekort. De privacy van bel lers is gewaarborgd. Het gaat ondermeer om mensen die zijn geweigerd door een arts, mensen die geen vermelding van een huisarts hebben staan op hun ziekenfondskaart, maar ook om mensen die naar Schiedam zijn verhuisd en daar nog geen con tact hebben gezocht met een huisarts. De PBVS is bereikbaar via tel. 4604057. SCHIEDAM - Peter Zandvliet en Itam van Teeseling, Brothers in Art, nemen van 15 juni t/m 26 augustus bezit van Pand Paulus aan de Korte Haven 125. Beide kunstenaars maken een muurschildering op de wanden van de tentoonstellingsruimte. Daarnaast laten ze met video beelden zien hoe hun samenwer king vorm krijgt tijdens het teke nen. Elk bewerkt zijn eigen stuk muur. Zandvliet laat zich inspi reren door wat hij om zich heen ziet. Van Teeseling is grafisch vormgever maar vooral muzi kant. Hij vormt samen met Zandvliet het noisebandje de Krimpos. Tijdens hun expositie zorgen Zandvliet en Van Teese ling op de zondagen voor optre dens met bizarre experimenten en elektronische muziek van verschillende artiesten en kun stenaars. De opening van de tentoonstelling wordt vrijdag 15 juni om 20 uur ingeluid door een optreden van de Krimpos. De kostuums van het duo zijn ont worpen door de Schiedamse kunstenaar Damy van de Waal. SCHIEDAM - Schiedam kent een hoge mate van 'stedelijk heid' maar is desondanks niet erg in trek bij de regiobewoners. De stad vervult geen belangrijke regionale functie zo blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In tegenstel ling tot veel andere steden van ongeveer gelijke omvang. Schiedam blijkt nogal wat 'klan ten' te verliezen aan andere ge meenten, het merendeel aan Rotterdam, in mindere mate ook aan Vlaardingen. Maar wat dat laatste betreft is er een verschui ving op gang gekomen. De aantrekkelijkheid van Vlaar dingen voor regiobewoners neemt jaarlijks een beetje af ter wijl Schiedam juist een licht op gaande lijn te zien geeft. De stedelijkheid van een stad wordt afgemeten aan het gemid deld aantal adressen en de con centratie van menselijke activi teiten (wonen, werken, school gaan, winkelen). Op basis daar van scoort Schiedam 'stedelijk' zeer hoog en staat genoteerd als vierde in Nederland, na Amster dam, den Haag en Rotterdam, maar voor Utrecht. Zo'n dertig leerlingen en leer krachten van de Willibrordus- school voeren dinsdag samen met een kleine honderd klanten van Albert Heijn de Block mee op de Pannenkoekenboot voor een rondvaart door de Rotter damse haven. De klanten hadden de gratis tic kets voor het uitstapje verdiend door ijverig muntjes te sparen bij aankoop van vleeswaren in de supermarkt aan de Hagas- traat, de scholieren mochten zonder tegenprestatie meevaren. Vandaag steekt de pannenkoe kenboot in de namiddag weder om van wal vanaf de waternet- steiger aan de Schiedamse Maasboulevard voor een rond vaart met opnieuw honderd AH- muntenspaarders. Ditmaal mo gen de leerlingen van de Geu zenschool de tocht meemaken. Alle opvarenden kunnen aan boord onbeperkt pannenkoeken eten, voor de jeugd is er boven dien een gigantische ballenbak. O REGIO - Rijkswaterstaat verwacht forse hinder voor het verkeer als grote delen van de rijkswegen A20 en de A4 vanwege diverse werkzaamheden in de bouwvakvakantie volledig 'op slot' gaan. De werk zaamheden worden in drie fasen uitgevoerd. Op het speciale informatie-tele foonnummer dat Rijkswa terstaat heeft ingesteld zijn inmiddels de eerste vragen van weggebruikers binnen gekomen. Volgens een voorlichtster bellen de meeste mensen verontrust welke route ze moeten rijden als belangrijke delen van de A20 en A4 worden afgesloten. De om leidingsroute zal met borden worden aangegeven, geeft ze aan. De eerste borden zijn recen telijk geplaatst. Eerst gaat de A20 richting Hoek van Holland, vanaf het knoop punt Kleinpolderplein tot knooppunt Kethelplein er dag en nacht uit voor het verkeer. Dat begint op zaterdag 14 juli 21.00 uur en duurt tot donderdag 26 juli negen uur 's avonds. In deze periode wordt bovendien de A4 in zuidelijke richting, van het Kethelplein tot knooppunt Bene lux, dag en nacht afgesloten voor het verkeer. Deze afsluiting duurt van vrijdag 20 juli 21.00 uur tot maandag 23 juli 21.00 mom '4-r Als eerste gaat de A20 richting Hoek van Holland, vanaf het knooppunt Kleinpolderplein tot knooppunt Kethelplein er dag en nacht uit voor het verkeer f uur. Aansluitend wordt de A20 richting Gouda tussen knoop punt Kethelplein en het Klein polderplein afgesloten. Asfalteren Hier begint het werk op vrijdag 27 juli om 21.00 uur en ver wacht men vrijdag 10 augustus om 21.00 uur klaar te zijn. De afsluitingen houden verband met onderhoudswerkzaamheden aan de betonconstructie van het Kleinpolderplein en de aanleg van een middenpijler ten behoe ve van de Hoge Snelheids Lijn, aldus de voorlichtster van Rijks waterstaat. Daarnaast wordt een reconstructie uitgevoerd aan het Giessenplein. In de periode dat de wegen 'verkeersvrij' zijn, wordt bovendien volop geasfal teerd. Rijkswaterstaat heeft bewust ge kozen voor de bouwvakvakantie, omdat dan de meeste mensen niet naar hun werk hoeven. In het verleden is hiermee geëxpe rimenteerd en dat beviel. Brienenoordbrug Desondanks verwacht Rijkswa terstaat forse hinder voor het verkeer. Om die reden adviseert deze dienst van het ministerie van Verkeer en Waterstaat om in de bewuste periode gebruik te maken van andere vervoermid delen dan de auto. Rijkswaters taat is voorts al begonnen met het voorlichten van weggebrui kers. Wie belt, krijgt volop infor matie toegestuurd. In de infor matiefolders staan onder andere de omleidingsroutes aangege ven. Duidelijk wordt dat het ver keer bij alle drie afsluitingen via de Brienenoordbrug zal worden omgeleid. Opstoppingen en fi les, vooral in de spits, vallen hier dan ook zeker te verwachten. Wie vragen heeft over de afslui tingen kan het speciaal hiervoor opengestelde telefoonnummer bellen: 0800-9344636. Ook kan tijdens de periode van de werk zaamheden gekeken worden op Teletekstpagina's 730, 731 en 732. Wie vragen heeft over de gevolgen voor het openbaar ver voer kan tel. 0900-9292 bellen. Tevens wordt op Internet uitleg gegeven op de site fileplan.in- fo.nl. door Chrit Wilshaus SCHIEDAM - Het uit 1888 daterende orgel van de de Liduina Basiliek is na een grondige restauratie geze gend en zondag weer in gebruik genomen. Het is het enige nog werkende elektro- pneumatische orgel in ons land. De restauratie ervan vormde de afsluiting van de ingrijpende renovatie van de kerk, die feitelijk in 1994 begon. De aanpassing van het kerkplein staat nu op het programma. Daarbij zal het beeld van Jezus dat voor de kerk staat, worden gedraaid en eindelijk weer van handen worden voor zien. Overigens staat de nieuwbouw van parochie huis De Wilgenborg ook nog op het verlanglijstje van de rector van de Basiliek, pas toor Paul Vismans. Orgelbouwers en vrijwilligers hebben dag en nacht gewerkt om het orgel op tijd af te krijgen', al dus pastoor Vismans zondag tij dens de plechtigheid. Volgens hem is het orgel een juweeltje geworden. Pastoor Vismans zei blij te zijn het orgel te kunnen zegenen. 'Dat wil zeggen, datje het onttrekt aan het gewone ge bruik. Muziek is altijd een be langrijke ondersteuning van de eredienst geweest.' Om dit te il lustreren, werd vervolgens voor gelezen uit het tweede hoofdstuk van het Boek der Kronieken. Na de zegening van het orgel werden de mogelijkheden van het instrument gedemonstreerd. Het beeld op het kerkplein, achter pas toor Vismans, wordt binnenkort ge draaid en eindelijk weer van handen Vervolgens speelden Bas van Houte en Arie j. Keijzer eigen composities op het orgel. Sopraan Anne Schippers bracht twee liederen ten gehore. Verslag Het elektropneumatische orgel van de Liduina Basiliek, toen nog St. Jans's Bijkerk, genoemd, werd in gebruik genomen op woensdag 11 juli 1888 en was een schepping van de orgelbou wers de gebroeders Franssen. Het was op dat moment het tweede orgel in zijn soort in Ne derland. Het eerste elektropneu matische orgel werd in decem ber 1887 geplaatst in gebouw Irene van de Nederlandse Prote stantenbond in Rotterdam. De Nieuwe Schiedamsche Cou rant van vrijdag 13 juli 1888 deed uitgebreid verslag van de wijdingsplechtigheid. Uit dit verslag: 'Reeds lang voor het be stemde uur was het fraaie kerk gebouw gevuld, terwijl tal van genoodigden bij het priesterkoor hadden plaats gevonden.' Het kerkgebouw, een ontwerp van E. J. Margy, werd op 5 mei 1881 gewijd door de toenmalige bisschop van Haarlem, mgr. Bottemanne. De kerk van Onze Lieve Vrouw van de Allerheilig ste Rozenkrans was de derde pa rochiekerk in het zich snel uit breidende Schiedam. Dit alles staat te lezen in het boekje dat dr. Ton van Eek schreef over het gerestaureerde orgel, het is in de kerk verkrijgbaar. Het orgel was in 1888 geraamd op 5000 gulden en zou uiteinde lijk 6125 gulden kostte. 'De res tauratie was echter vele malen duurder', aldus pastoor Vis mans, 'maar kon gelukkig wor den gerealiseerd dankzij bijdra gen van het VSB Fonds Schie dam Vlaardingen, nu het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o ge noemd, het De Groot Fonds, het Prins Bernhard Fonds, het Wees huis der Hervormden en door gulle giften van parochianen en andere Schiedammers.' De grootste selectie Amerikaanse occasions Chevrolet Cadillac Buick Pontiac Ford Chrysler US BBS CENTER III PIETERSEN Off. Chevrolet-/Cadillacdealer I US Carcenter Pietersen B.V. Waalhaven ZZ 6 Rotterdam oio - 428 63 20 a a II DE WEG NAAR DE TOP BEGINT BIJ DE HES SCHIEDAM EHBO vereniging Christop- horus start op dinsdagavond van 20 tot 22 uur met een cursus, voor info: dhr. E. Schans tel. 4700447 of dhr. Reichard 4724185. In het filmhuis aan de Nieuw- straat 12 is 14 en 15 juni Being John Malkovich te zien, 16 juni Sweet Lowdown. In het Stedelijk Museum, Korte Hoogstraat 112 is 'De achterkant van Appel' te zien. Op zoek naar een Experimentele praktijk zijn kunstwerken van de voormalige leden van de Experi mentele Groep en Cobra te zien. In samenwerking met het Musee des Beaux-Arts in Tourcoing is de groepstentoonstelling De li niaal als toverstaf te zien die aansluit op de expositie van Jaap van den Ende. Voor info: tel. 2463664. Spreekuren voor patiënten door patiënten in het Vlietland Ziekenhuis (patiëntenvoorlich tingscentrum): Diabetes Vereni ging Nederland 19 juni van 10 tot 12 uur, Landelijk Contactor gaan Begeleiding Borstkanker- patiënten 19 juni van 14 tot 16 uur, Algemene Nederlandse Ge handicapten Organisatie 20 juni van 10 tot 12 uur, Psoriasis Ver eniging Nederland 20 juni van 14 tot 16 uur, Nationale Vereni ging voor Fibromyalgiepatienten 21 juni van 14 tot 16 uur, Astma Fonds 26 juni van 14 tot 16 uur, Nederlandse Vereniging van rugpatiënten De Wervelkolom 28 juni van 10 tot 12 uur. Er wordt voornamelijk ervaringen uitgewisseld, geen medische in formatie. *Stichting Pintilie gaat begin ju li naar Roemenië waarvoor nog een sponsor gezocht wordt, kle ding, schoenen, beddengoed, toilet en schoonmaakspullen, le vensmiddelen, gaskachels, gei sers etc. kunnen gebracht of op gehaald worden na telefonische afspraak 4734580. In de Liduina basiliek is za terdag om 18 uur eucharistievie ring en zondag om 10.15 uur een hoogmis m.m.v. het herenkoor I.H.D. Zondag is er om 10.30 uur een dienst bij de vrijzinnige ge loofsgemeenschap aan het Westvest 90-92 voorganger: Ds. C.M. Vos-Wiegand uit Voor schoten. Zondag bij de evangelisch lut herse gemeente is er om 10 uur een dienst voorganger: Drs. G. Scholten. Vandaag is bij podiumcafé De Graauwe Hengst Leon Elias and Friends te horen, de zomerpro grammering is begonnen dus tot september is er geen livemuziek op zaterdag Volgende week don derdag is er Marijn Friends. Voor informatie, advies of een vertrouwelijk gesprek is er de al lochtone vrouwentelefoon Rijnmond: tel. 010-4367171 op maan dins/woens/donder/vrij - dag van 10 tot 14 uur, maandag avond van 18 tot 22 uur. De nieuwe brochure van mu ziekvereniging Opmaat is uit met nieuwe cursussen vooral voor jonge kinderen aanvragen via tel. 4709940 van 9 tot 16.30 uur, of op homepage www.mu- ziekcentrumopmaat.nl Langs de waterweg van ZOS radio is weer te beluisteren op maandag van 20 tot 22 uur, voor opmerkingen, verzoekjes of me dewerker worden tel. 426000. ZOS radio heeft een nieuw pro gramma 'Service van de ZOS aan de luisteraar' hierin kunnen vragen gesteld worden over me dicijnen, medicijngebruik, ziek tekostenverzekering en reisver zekering opsturen naar Postbus 239, 3100 AE Schiedam tel. 4260000. STICHTING WELZIJN Het Emancipatiecentrum or ganiseert 19 juni van 9 tot 11 uur een internationale themaochtend voor vrouwen uit verschillende culturen, kinderopvang aanwe zig van te voren doorgeven. Voor aanmelden: Broersveld 142 of tel. 4734545. ndag 24 juni is er een rom melmarkt bij het wijkcentrum Dreesplein van 12 tot 16 uur, ta fel huren 15,- plus 5,- borg, en tree gratis, voor info: tel. 4738671 of Dr. Willem Drees plein 2. OUDERENWERK *In Thurlede, Nieuwe Damlaan 759 is 20 juni bloemschikken, aanvang 14 uur in de conversa tiezaal, entree 2,50. Vrijdag 22 juni optreden van John Ciska met hollandse en engelstalige liedjes. Activiteiten in Frankeland: vandaag om 19.30 uur is in de havenzaal het Rotterdams Ope ra en Operette gezelschap te horen, vrijdag is er om 15.30 uur een repetitie van de Franki Sin gers in de uitkijk, 19 uur bridge competitie in de uitkijk, zater dag de stamtafel om 16.30 uur in de havenzaal, zondag 14.30 uur Grand Café met The Oldti mers, maandag 18 juni 14-15 uur opgeven voor bus-boottocht Grevelingenmeer, 14-16 uur sportmiddag in de binnentuin, 19.30 uur in de havenzaal jeugd van vroeger met liedjes van toen en nu. Activiteiten Sint Jacobs Gast huis in de Tuinzaal: zondag 14.30 uur een hapje en drank je, maandag 14.30 uur hand werken, dinsdag denksport en gezelschapsmiddag 14.30 uur, woensdag 14.30 uur zangkoor Onder Ons. INGEZONDEN BRIEF Ja, maatschappelijke ontregeling, waarom? Nou het zijn die dagen hè, Pasen, Pinksteren, Hemelvaartsdag! Nee, Kerst niet, dat vind ik, moet kunnen! Bent u wel eens de winkel ingegaan, na zo'n lekker lang weekend, 's morgens vroeg, er is niets meer. Ik liep ook vandaag weer, winkel in winkel uit, alles was op, maar er is niets meer. De schappen zijn leeg, het personeel loopt te spiegelen, dat is de artike len die er nog zijn, naar voren halen, dan lijkt het of de schappen vol staan. Het brood lijkt oud, misschien is het zo, ik durf het niet te vra gen! Het is stiller in de winkels als anders, ja er is niet zo veel. Huisvuil, ook zo'n probleem, jaren wonen de mensen in dezelfde wijk of straat en toch maar weer die vuilniszak buiten zetten. Die jongens moeten dadelijk weer een dubbele dag lopen, ook door die tweede vrije dag. Het kan anders hoor. Laat de tweede dag een ge wone dag worden, dus met alle 2e dagen zijn we gewoon weer aan het werk. De regering loopt te zeuren over een economie die 24x7, dat betekend 24 uur per dag 7 dagen per week. Moeten ze nu blijven vast houden aan dat oude Christelijke systeem, om toch maar iedereen vrij te geven op b.v. een tweede Pinksterdag. Geef daarvoor in de plaats die vrije dagen om zelf te besteden. Wat ik ook jammer vind, niet voor mij, maar voor mijn zoontje, dat de scholen in Rotterdam en Schiedam niet meer gelijk vakantie hebben, hij is hier, maar al zijn vriendjes moeten naar school. Het is misschien in Vlaardingen weer anders! Dat is de keerzijde, jammer. Dus de stelling luid, gewoon werken op wat nu een tweede zondag is. Hans Henrichs, Schiedam INTERIEUR ADVISEUR Advies Begeleiding Coaching voor particulieren en bedrijven Voor inlichtingen en/of informatie, .telefoon: 06-22 44 07 06 I foto: WESTLANDS FOTOBUREAU Project 7 Benef«ctunr»e! V Gereed medio 2002 oto: ED DEWAERHEIJT m «CNN» lur H mm t* OPEN DAG: 16 JUNI (10.00-14.00 UUR) OPEN AVOND: 30 AUGUSTUS (19.00-21.30 UUR) Kralingse Zoom 91 Rotterdam, 010-4526663, www.hes-rdam.nl Rotterdam

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 9