3- 'Gezondheid van mensen in deze regio lijdt niet onder slechtere milieukwaliteit' BVSC maant gemeente: Zet de bewoner centraal en communiceer Schiedam 'lokt' eigen stadstheatergezelschap Plantaardig geprijsd! PRAxfs IN KRANT Wegener huls-aan-hulskranten lil Onderwijskansen voor vijf scholen Lampendief valt van trap Gelofft u nog in sprookjes? 1 uur Jeugd zet de straat af W Beneluxtunnel afgesloten Manier waarop mensen hun omgeving beleven verschilt wèl sterk •m M mr MUrm ww 13P DONDERDAG 21 JUNI 2001, JAARGANG 53 Nr. 25 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM KIJK OP DE RUBRIEKSPAGINA'S Menno Siljée: wethouder is prachtig vak Huisvuil dagenlang op de stoep Radbout naar wereld muziek concours SCHIEDAM - Het gemeentebe stuur wil vijf scholen in Schie dam waar de schoolprestaties achterblijven, voordragen als OK(Onderwijs Kansenj-school. Het gaat om drie basisscholen (rkbs St. Willibrordus, obs De Kring en obs De Gorzen) en twee scholen voor (speciaal) voortgezet onderwijs (osg Bui ten de Veste en svo De Wegwij zer). De door de overheid inge stelde maatregel is gericht op het verbeteren van het onderwijs en de prestaties van de leerlingen. Als de medezeggenschapsraden van de betrokken scholen ermee instemmen wil Schiedam de vijf scholen voor de komende vier jaar aanmelden als OK-school. De gemeenteraad buigt zich op 2 juli over het voorstel. SCHIEDAM - De politie ging zaterdagmorgen vroeg een kijkje nemen bij een woning aan de Warande, na de melding dat ge tuigen een man hadden zien rommelen aan de gevel. De man, een 39-jarige Schiedammer, stond op een trap en vertelde dat hij een lamp aan het ophangen was, het leek er echter meer op dat hij de lamp er aan het afha len was. Bij het zien van de poli tie schrok de sleutelaar zo dat hij van de trap viel. Vermoedelijk is de verdachte ook in de woning geweest, aangezien er een raam uit een sponning was verwij derd. De Schiedammer werd aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Zie verderop in deze krant KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur a a van,der Ree 1.000 m2 VERLICHTING Met een lang lint sloten de leerlingen van de Sint Ber- nardusschool gistermiddag de Burg. Knappertlaan af voor het verkeer zodat bur gemeester Scheeres veilig met ze het ze brapad kon oversteken. Dat alles onder het toeziend oog van bekende Nederlanders als Feijenoord trainer Henk Fraset Het afslui ten van de straat vormde het feestelijke startsein voor de nationale straatspeeldag, die de Sint Bernardusschool in het kader van haar 70-jarig bestaan voor de eerste maal organiseerde. Als hoogtepunt van de feestweek waarmee het schooljubileum ge vierd wordt. De kinderen kregen niet alleen de ruimte om lekker te spelen op het voor één middag voor het verkeer afgesloten weggedeelte, dat was door schoolteam en ouderraad omgetoverd tot een speelterrein vol bijzondere activiteiten. Inclusief een speeltram van de RET en een bijzondere inbreng van de politie. Op meerdere plaatsen in Schiedam werden woensdagmiddag straten afgesloten om de jeugd op een veilige manier 'vrij baan' te geven. RonfK WATERWEG - Wegens onder houdswerkzaamheden aan de Beneluxtunnel is er van 25 tot en met 28 juni steeds een tunnel buis van de A4 afgesloten van 22.00-5.00 uur. In de nachten van 25 op 26 en van 26 op 27 ju ni is dat de buis van zuid naar noord (van Beneluxster naar het Kethelplein. In de nachten van 27 op 28 en van 28 op 29 juni is de andere buis, van noord naar zuid afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via de A20, de Al6 (Van Brienenoordbrug) en de Al5. Meer info via 0800- 9344636 of www.fileplan.info.nl MAN VANGT INBREKER - Een 31-jarige Schiedammer greep vorige week bij zijn woning aan de Oostsingel een inbreker in de kraag. De bewoner werd rond vier uur wakker van gestommel beneden en ging op onderzoek uit. Toen hij zag dat zijn porte monnee was verdwenen, de voordeur openstond en de bin nendringer zich uit de voeten maakte met de buit, zette hij de achtervolging in. De Schiedam mer achterhaalde de dief en droeg hem over aan de politie. REGIO - De gezondheid van mensen die in deze re gio wonen is niet slechter dan die van bewoners van de Veluwe. Hoewel de men sen in het Rijnmondgebied meer worden blootgesteld aan luchtverontreiniging en geluidbelasting zijn de ver schillen in gezondheidsef fecten als gevolg daarvan beperkt. Dat blijkt uit een onderzoek dat is gepresen teerd op een symposium van Milieumonitoring Stadsregio Rotterdam en ROM-Rijnmond. De manier waarop de bewoners van beide gebieden hun omge ving beleven verschilt sterk. Echt slecht is de milieukwaliteit in zowel Rijnmond als op de Veluwe niet. Wel is in Rijn mond de kans op slaapversto- ring, stankhinder en klachten over de ademhalingswegen gro ter. Dat de verschillen in ge zondheidseffecten door milieu verontreiniging beperkt zijn, komt doordat andere factoren zoals leefstijl en voeding ster ker bepalend zijn voor de ge zondheid, zo werd op het sym posium duidelijk gemaakt. Hier werden beide gebieden met elkaar vergeleken. Op de Veluwe is het groener, schoner, rustiger en zijn er rui mer gebouwde woongebieden dan in deze contreien. Opval lend is dat daar ook veel over last van vliegtuigen is, er meer geluidsoverlast van bedrijven (op militaire terreinen) bestaat, er relatief meer mensen werk zaam zijn in de chemische in dustrie en er enkele tientallen mensen binnen risicocontouren van industriële complexen wo nen tegen nul in het Rijnmond gebied. Dit gebied zal nooit zo veel bomen krijgen als de Velu we. 'Het is wel mogelijk de mi lieukwaliteit van de woongebie den in Rijnmond dichter bij die van de Veluwe te brengen', stelt ROM-Rijnmond. 'Dat lukt niet als je alleen de probleemgebie den aanpakt en een matige mi lieukwaliteit elders accepteert: het is vooral nodig om meer groene, schone en rustige woongebieden in Rijnmond te krijgen. De aanleg van groen en natuur in het Rijnmondgebied is hierbij dus van groot belang'. ROM-Rijnmond speelt een be langrijke rol in de aanleg van natuur- en recreatiegebieden. Zij is de aanjager van het Groenakkoord, waarmee in 2000 meer hectaren groen zijn gerealiseerd. Tevens is ze be trokken bij de realisatie van 750 hectare natuur- en recreatiege bieden op IJsselmonde ter com pensatie van de nog aan te leg gen Tweede Maasvlakte. Verder stuurt ROM-Rijnmond de in richting van de Landtong bij Rozenburg aan. Luchtkwaliteit Op het symposium werd ook be kendgemaakt dat de algemene luchtkwaliteit in Rijnmond ver der is verbeterd. Voor lood, cad mium en zwaveldioxide zijn de doelstellingen voor 2010 zelfs al bereikt. De fijne stof- en ozon concentraties voldoen echter nog lang niet aan de norm. De door de industrie veroorzaakte uitstoot van verzurende stoffen, koolwa terstoffen, stof en kankerverwek kende stoffen is vorig jaar verder gedaald. De uitstoot van het broeikasgas C02 nam in 2000 weer toe, na een lichte daling in 1999. De uitstoot van het verkeer van koolwaterstoffen, fijn stof en stikstofoxiden is daarentegen af genomen. De milieudruk van het verkeer blijft echter hoog door een toenemende hoeveelheid uit gestoten C02 en een blijvend hoog niveau van stank en geluid hinder. Op de A15 en het er naar toe leidende wegennet stond het verkeer tot deze maand vaker in de file dan in de eerste maanden van vorig jaar. Zowel het aantal files in de spitsuren als de files door incidenten namen sterk toe. Opvallend is dat de toename van het aantal files nauwelijks in vloed had op de rijtijd. De uitge voerde ritten op het traject Maas vlakte-Ridderster duurden ge middeld 34,5 minuten, vergelijk baar met de twee voorgaande ja ren. De gemiddelde snelheid in het hele Rotterdamse havenge bied is ook nauwelijks gewijzigd en bedraagt 72 kilometer per uur. Het aantal milieuklachten in het Rijnmondgebied is vorig jaar af genomen. In 2000 kwamen er 16.294 binnen, 3.554 minder dan het jaar ervoor. De meeste klach ten gingen over lawaai. SCHIEDAM - 'Burgers en bestuur treffen elkaar veel te vaak voor de rechter, met alle negatieve gevolgen van dien', signaleert Bewoners Vereniging Schiedam Cen trum in haar reactie op de 'zelfanalyse' van de ge meente. De BVSC maant: 'Zet de bewoner (en de on dernemer) centraal, geef vorm aan actieve participa tie, zorg voor goede infor matie in een vroeg stadium, oftewel: communiceer tot je er bij neervalt! Ga kijken wie en wat er buiten speelt, en speel mee.' De gemeente constateert in haar analyse dat de economische ont wikkeling van de stad een zor genkindje is. 'Dat zal zo blijven zonder rigoureus ingrijpen van die lokale overheid, aldus de BVSC die benadrukt dat de ge meente 'een aantal cruciale rotte kiezen en lege plekken' zou moeten aankopen en ontwikke len. Zoals de voormalige bio scoop Monopole, het casino van Joker en het gat van Mak in het Broersveld. 'Invulling met func ties gericht op brede doelgroe pen (allochtonen en autochto nen, jong en oud) kunnen zorgen voor een extra impuls in de gro te en kleine omloop.' De BVSC is het niet met de visie in het rapport eens dat er geen mogelijkheid is voor het realise ren van een discotheek in Schie dam en dat in plaats daarvan ge zorgd moet worden voor goed en veilig vervoer naar uitgaanscen tra in Rotterdam en Vlaardingen. 'Waarom zou er achter station Centrum geen discotheek met regionale aantrekkingskracht kunnen komen? De kids willen swingen, niet alleen maar 'cultu rele' dingen! Parkeerruimte zat, de trein vlakbij, en geen overlast voor omwonenden', luidt de suggestie. De BVSC dringt erop aan dat 'meer woningen voor 55-plussers en mogelijkheden voor een wooncarrière binnen de wijk' als uitgangspunt dienen bij herstructurering en uitbreiding van de woningvoorraad. En bin nenstedelijke locaties als Schie/Groeneweegje, Nieuwe Haven, Warande en Westmolen straat moeten volgens de bewo nersvereniging 'nu toch echt versneld aangepakt worden'. De gemeenteheeft volgens de BVSC goede aanzetten gegeven voor leefbaarheid in de wijken, 'maar het moet en kan veel be ter, sneller en vooral structure- ler'. BOB wil masterplan Bewoners Vereniging en Onder nemers Brandersbuurt (BOB) laat in haar reactie weten ver baasd te zijn dat in het rapport niets te lezen is over het oude renbeleid, 'terwijl over 10 tot 20 jaar de Nederlandse bevolking voor 25% zal bestaan uit 65- plussers'. BOB pleit ervoor om in het kader van een haalbaar heidsstudie te laten uitvoeren naar het slopen van het bouw blok Raam-Raamsteeg-Verbran- de Erven-Achter de Teerstoof. Bij dat onderzoek zou ook de moskee aan het Raam kunnen worden betrokken: 'Mogelijker wijs leent dit gebouw zich voor de ontwikkeling tot appartemen tencomplex. Uiteraard dient als dan voor de moskeefunctie (in bijvoorbeeld Nieuwland of een andere wijk waar de gebruikers veelal wonen) een gelijkwaardig alternatief te worden gevonden.' Geadviseerd wordt ook om een masterplan te (laten) maken voor de Noordvest 'teneinde het dreigende verval tijdig een halt toe te roepen.' BOB denkt dat de door het gemeentebestuur ge noemde 'publiek-private onder neming tot aankoop van verpau perde binnenstadspanden' daar bij ook een rol kan spelen. De bewoners/ondernemersver- eniging dringt er eveneens bij het gemeentebestuur op aan om eigenaren van historische/monu mentale panden, waarvan een aantal in Schiedam in erbarme lijke staat verkeert, te informe ren over subsidiemogelijkheden bij restauratie en zonodig krach tens de Woningwet tot actie te dwingen. SCHIEDAM - Schiedam wil met een jaarlijkse waarderingssubsi die van 200.000 gulden theatergroep Els Inc. aan zich binden als stadstheatergezelschap. Het is een van de maatregelen waarmee Schiedam zich aantrekkelijker wil maken als woonplaats. De ge meente constateert dat wat de scheppende professionele kunst be treft, vooral de beeldende kunsten vertegenwoordigd zijn in de stad. 'Het ontbreek echter nog aan professionele scheppende podium kunstenaars.' Na een oproep via internet hebben zich vijf gezel schappen gemeld die Schiedam wel zagen zitten als 'podium'. In haar voorstel aan de gemeenteraad geeft het college van b&w aan dat bij de selectie nadrukkelijk is gekozen voor een gezelschap dat zich met de stad wil verbinden op meer gebieden dan alleen het produceren en tonen van de producties in het Theater aan de Schie. De ervaring en werkwijze van het gezelschap Els Inc. kwam hier het beste aan tegemoet. Els Inc. komt oorspronkelijk uit Amsterdam waar de groep de laat ste jaren een subsidie van het Amsterdams Fonds voor de Kunst kreeg. Deze subsidie vervalt, waardoor Schiedam nu de kans krijgt dit gezelschap binnen haar muren te halen door die subsidievers trekking over te nemen. Els Inc. kan dan voor Schiedam ondermeer een bijdrage leveren aan werkvoorstellingen met jeugd en aan ste delijke evenementen. Els Inc. is een klein toneelgezelschap dat toneel wil maken voor kleine en middelgrote theaters in Nederland en Vlaanderen. Onder artistieke leiding van regisseur Arie de Mol en dramaturg Mart-Jan Zegers maakt Els Inc. toneel aan de hand van levensbeschouwelij ke thema's, waaronder 'volksopera', een nieuwe vorm van muziek theater. De subsidie die Schiedam voor vier jaar wil toekennen aan het 'stadstheatergezelschap' staat niet in verhouding tot de kosten die de groep maakt. De jaarbegroting van het gezelschap varieert van 600.000 tot 700.000 gulden, de gemiddelde productiekosten per voorstelling bedragen 300.000 gulden. Dat geld wordt grotendeels uit fondsen zoals het Fonds voor de Po diumkunsten verkregen. Het stadsgezelschap zou vooralsnog in on derdak kunnen krijgen in het gebouw van de personeelsvereniging aan de Westmolenstraat in afwachting van een eigen theaterruimte elders in de stad. Slaapbank RUCANOR L HNS Nieuwe Stadsblad Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 917.006 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid 9 CA q "u CW u O O O jjÜ Schiedam Tel.: 010-4268255 Mooi lotowerk mag naar een vaklab GRATIS GRATIS interieurboekje over verlichting 'rr/r/ ™r/r-i/pst Woonboulevard Vlaardingen Afslag Vlaardingen West bij het Ibis hotel Tel. 010-460 33 00 www.vanderreeverlichting.nl fcto:AA8V£>DR!FT mmïA. c - V A,, Je manier waarop mensen op de Veluwe en mensen in deze regio hun gebied beleven verschilt sterk. Dat komt in het géval van de Rijnmondbewoners onder andere door de industrie in het Europoort-Botlekgebied ARCHIEFFOTO lauw (tof erd met ep bekleding. eeneemprijsi van ö/a,- voor Hoofdweg 18, Capelle aan den IJssel, tel. 010 - 451 88 44 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, tel. 010 - 485 22 73 Calla Een makkelijke plant voor tuin of terras. In diverse kleuren verkrijgbaar. In 2 liter pot. PRAXIS MEGA MET TUINCENTRUM ROTTERDAM, VIERHAVENSSTRAAT, 01 0 477 60 08

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1