Prij swinnaars genieten weer van rondvaart door de Rotterdamse haven AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland v WEEK 25-28CT-7 Elke week een ander beroep in woord en beeld op woensdagavond tussen 21.30 en 22.00 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant. Foto's: JANSSEN DE KIEVITH Traditiegetrouw gaat de laatste aflevering van het seizoen van de serie 'Werken in Wereldhaven Roterdam' over de havenrondvaart. Met het partyschip Thalassa voeren vrijdag 8 juni een veertigtal genodigden door onze wereld haven. Acht prijswinnaars met partner, geloot uit de inzendin gen van de rebus in deze krant, even zoveel personen via Stadsradio Rotterdam en een aantal vertegenwoordigers van de participerende partijen het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR), Wegener Huis-aanHuiskranten en het Scheepvaart en Transport College (STC). Onder het genot van een uitstekend door GHR verzorgd hapje en drankje werd er zo'n vier uur door de Rotterdamse haven gevaren. De administratie van deze krant heeft bijna overuren moeten maken om de grote stroom inzendingen van de rebussen te kunnen verwerken. Blijkbaar weten de lezers al zoveel van de beroepen in de Rotterdamse haven, omdat er onder de vele hon derden reacties nauwelijks foutieve inzendingen waren. Mevrouw Poolstra-Bal had viermaal moeten insturen om aan boord van de Thalassa te geraken. Heeft zij asso ciaties met de Rotterdamse haven? 'Ik ben geboren en getogen in Rotterdam. Momenteel werk in op de afdeling Burgerzaken van het stadhuis. Vroeger heb ik wel in de haven gewerkt. Zoals dat vroeger heel gewoon was, ging ik na school in de haven werken. Want mijn vader werkte daar ook. Ik ben als steno typiste op een scheepvaartkantoor gaan werken. Ik was betrokken bij de bevoorrading van de schepen. Dat was een erg leuke tijd. Toen kwamen de kinderen en ben ik met dat werk gestopt.' Haar vader is dertig jaar kraanmachinist geweest in de Rotterdamse haven. Z'n broers heb ben nog schepen geladen en gelost. 'Met de balen op de rug lopen sjou wen. Die goede oude tijd die komt niet meer!' Was die tijd vroeger wel zo goed? De ooms van mevrouw Poolstra zouden het zeker prettiger gevonden hebben om onder de huidige omstandighe den schepen te laden en te lossen. Jonge mensen rijden nu op handige vorkheftrucks en bedienen supermo derne kranen. De administratie van alle orders en werkstaten gaat alle maal met behulp van computers. De jongens en meisjes kunnen nu wer ken en leren. Die leerdag is een gewone doordeweekse dag en niet in de avonduren na het werk. Er zijn ook dagopleidingen waar de leerlin gen na vier jaar een diploma helen, waarmee zij een managementfunctie in de haven kunnen gaan vervullen. Die opleidingen zijn zo breed dat er in de praktijk voldoende kennis is om zich in welke richting dan ook in de haven te gaan specialiseren. Vlotte babbel Veel deelnemers aan rondvaart voe ren voor het eerst door de haven. Opvallend was dat er middenin Rotterdam zoveel water is en dat er nog zoveel grote schepen in de haven liggen. Als je langs de Waalhaven rijdt heb je er geen idee van hoe groot die haven eigenlijk is. Wanneer je dan naast zo'n zeeschip met vier duizend containers er op ligt, valt de rondvaartboot in het niet. Aan boord was ook de auteur van deze serie Roger Huys. Hij was onze gids en liet de genodigden met zijn verhaal de haven zien. Als voorlichter van het STC stelde ik hem enkele vra gen. Wekelijks werk ik namelijk met Roger samen. Het is telkens mijn taak om iemand te vinden die geïn terviewd dient te worden. Zo kan hij steeds verder met de serie. Voor vele trouwe lezers is Roger een goede bekende. Hij heeft al weer 119 afle veringen geschreven voor de reeks 'Werken In Wereldhaven Rotterdam'. Roger (47) is freelance havenjourna list en daarnaast ook nog gids in de Rotterdamse haven. Dat gidsen doet hij voor de Stichting Industrieel Toerisme en tevens voor bedrijven, die belangrijke gasten of klanten in Rotterdam ontvangen. Of hij nu met een touringcar rijdt of met een boot vaart, maakt hem niet uit. Hij vindt het even plezierig. Het schrijven van goed Nederlands heeft Roger geleerd op de HBO lerarenopleiding. De journalistiek kwam pas later. Helaas heeft het onderwijs een goede leraar aan hem verloren, want Roger zocht toch een meer avontuurlijk beroep. Hij werd reisleider en begeleidde groepen door geheel Europa. Hij kreeg op den duur z'n voorkeur en was steeds meer in Parijs. Een stad die hij nu nog als z'n broekzak kent. 'Begin jaren '90 was ik mijn wilde haren wat kwijt', zegt Roger met een brede lach. Tk ben toen eens in Nederland gaan rondkijken wat ik met mijn vlotte babbel zou kunnen doen.' Het hemd van het lijf Bij Stadsradio Rotterdam zocht men iemand voor de nieuwsdienst. Gewend zijnde aan het praten tegen groepen, was Roger de aangewezen persoon om voor de radio te werken. Deze serie is eigenlijk bij de radio begonnen. Het waren toen program ma's van een half uur van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam. Z'n collega Wim de Boek ging op stap in de haven om bedrijven te bezoeken en met allerlei mensen te praten. 'Toen Wim op vakantie ging, heb ik het voor hem waargenomen. Omdat Wim geen eigen vervoer had, ben ik eigenlijk het halfuurtje blijven verzorgen.' Later wilde het GHR de serie ook in deze krant hebben. 'Hier kwam mijn opleiding weer goed van pas. Via een lange omweg ben ik me toch weer met de Nederlandse taal bezig gaan houden. Dat beviel me zo goed, dat ik m'n baan bij de radio opgezegd heb en freelance schrijver ben geworden.' Schrijven van teksten en de artikelen voor de serie vormden de hoofdmoot van zijn werkzaamheden. De serie begon met het beschrijven van bedrijven in de Rotterdamse haven. Drie jaar geleden werd de overstap naar beroepen gemaakt. 'Nu interview ik mensen, die een bepaald beroep hebben dat met de haven te maken heeft. In het begin best moeilijk, want ik was niet bekend met de benamingen in de haven. Als ik het niet weet, dan zul len veel van mijn lezers dat ook niet weten. Dus moet ik proberen zoveel mogelijk de vaktaal te omschrijven. Zo vraag ik tijdens een interview vaak dat nu eens anders te vertellen. Zodat ik het ook begrijp.' Hoe word je een havenjournalist? Heel bescheiden zegt Roger: 'Dat gaat vanzelf. Als je maar veel over de haven schrijft. Een specialisatie groeit en daarom vind ik het zo leuk om deze artikelen te schrijven. Ik kom bij honderden bedrijven binnen. Mag in principe de medewerkers het hemd van het lijf vragen. Zo krijg ik telkens weer meer inzicht in het rei len en zeilen in onze wereldhaven. Het is natuurlijk heel bijzonder om in de grootste haven van de wereld dit beroep te mogen uitoefenen.' Wat gaat de toekomst voor Roger bren gen? Tk ben nog lang niet uitge schreven over mensen in de wereld haven.' Hij is er trots op dat en groot aantal van zijn artikelen door het STC gebundeld zijn tot een brochu re, die nu gebruikt wordt om leerlin gen die nog moeten gaan kiezen welk beroep zij later willen gaan uit oefenen te helpen bij hun keuze. Bij het gidsen is het erg leuk te merken dat de mensen er echt iets van opste ken en met een geheel ander beeld van de Rotterdamse haven naar huis gaan.' Dit was de laatste bijdrage van het seizoen 2000-2001Prettige vakantie en tot in september! Wim Schmitz Voorlichter Scheepvaart en Transport College Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. A STADS RADIO Port of Rotterdam ujegenGr huls-aan-hulskranten WERKEN in Wereldhav Rotterdam door: ROGER HUYS Zoek je de auto die bij je past? IIkCI *1X titUJ iUL'i, vi u-t_- u. Ljl

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 27