Stedelijke steunpilaren a Schiedams St Radboud naar Wereld Muziek Concours Schiedam vraagt Pronk om sluiting Zestienhoven Wij hebben ons nieuwe woonplek gevonden! Diamanten paar blikt terug op 60 jaar samen maakt het verschil SCHIEDAM Meerkoet zoekt met spoed herhuisvesting Pizzeria overvallen Sportdag voor basisscholieren Irado doet beroep op sociale controle buurt Waar gaan al die Nieuwlanders heen? Interboetiek interieur Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigenraam HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 21 JUNI 2001 25 - 1510 INGEZONDEN BRIEF Het is dinsdag 19 juni 2001, vroeg in de ochtend. In de sloot aan de Kasteelweg te Schiedam heeft een Meerkoet haar nest ge maakt. Inmiddels zijn er ook een aantal jongen uitgekomen. Omdat vorig jaar tijdens de grote schoonmaak van de sloot ook een Meerkoetennest met jongen werd vernield, was ik extra alert. Eigen lijk omstreeks diezelfde tijd be gon men weer met de schoon maak van de sloot. Omstreeks 06:15 uur ben ik speciaal opge staan en heb de medewerker die de sloot ging schoonmaken gewe zen op het Meerkoetennest. 'Let op, is bezet en er zitten jongen bij!' Dat moet toch niet te moei lijk zijn. Omstreeks 11:15 uur merk ik tot mijn stomme verba zing dat de sloot schoon is en ook het Meerkoetennest is in de schoonmaakwoede meegenomen. Het toppunt! Dat terwijl een me dewerker van de plantsoenen dienst vorig jaar nog had beloofd om er in de toekomst extra op te laten letten. De Meerkoet zwemt nu met haar jongen verdwaasd rond in de sloot op zoek naar haar nest. Bedankt geachte schoonma ker, ook namens de Meerkoet! H. Bakker, Schiedam SCHIEDAM - Aan de Rotter- damsedijk vond dinsdagnacht een overval plaats op een pizzeria. De daders gingen er vandoor met een geldbedrag. De twee overvallers drongen met geweld de zaak bin nen toen de bedrijfsvoerder, een 22-jarige Schiedammer, even na half één de zaak aan de achterzij de verliet. Hij was bezig met het alarm toen het tweetal opdoemde. De Schiedammer kreeg een klap met een soort knuppel op zijn hoofd, kreeg een mes tegen zijn keel gedrukt en werd gedwongen het geld af te staan. De overvallers maakten zich met de buit uit de voeten. Hun slachtoffer moest zijn verwondingen laten behandelen in het Schielandziekenhuis. De re cherche onderzoekt de zaak. SCHIEDAM - De inmiddels tradi tionele sportdag voor 515 leerlin gen van groep 8 van de openbare basisscholen, aangevuld met De Wieken en El Furkan, wordt vrij dag 22 juni gehouden. In sporthal Margriet omvat het programma spelen als speed-play, basketbal, hockey, darts en frisbee. In zwem bad Groenoord wachten een water ballet, aquarobic en snorkelen. De organisatoren, de gymnastiekleer- krachten en de diensten Sport Recreatie en Educatie krijgen vrij dag assistentie van 30 studenten van de Haagse Academie voor Li chamelijke opvoeding (de HaloV (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) In het 'Internationaal Jaar van Vrijwilligers' heeft Schiedam tweeëndertig stedelijke steunpilaren genomineerd voor de eerste Lo kale Vrijwilligers Complimenten. Naast de inwoners die door stadgenoten zijn voorge dragen voor een huldeblijk omdat ze zich bijzon der verdienstelijk hebben gemaakt in het vrijwilli gerswerk, zijn ook tien organisaties genomineerd voor een prijs, waaronder wijkcentrum De Erker, Klubhuis Zuid en de onderhoudsploeg van Excel- sior'20. De gemeente en Rotary Club Schiedam De Veste namen enige tijd geleden het initiatief voor het op zetten van de Stichting Lokaal Vrijwilligers Com pliment Schiedam dat onder voorzitterschap van wethouder Groeneweg de verkiezing van de Schie- damse vrijwilligers van het jaar heeft voorbereid. In het Fortis Theater aan de Schie worden de Lo kale Vrijwilligers Complimenten zaterdag 15 sep tember uitgereikt tijdens een bruisende feestavond. door Evelyn de Ruyter SCHIEDAM - Meeuwen, katten en ratten vinden het een buitenkansje, maar de bewoners van de Brugman straat en omgeving zijn er aanmerkelijk minder over te spreken dat een aantal bewoners hun huisvuil vrij dag alvast aan de stoep zet ten, terwijl de vuilnisman pas maandagmorgen zijn ronde doet. Met de feestda gen van de afgelopen weken was het nog erger. Toen stond het huisvuil vanwege uitvallen van ophaaldagen soms bijna een week lang op de stoep. 'Dat gebeurt niet alleen hier, op meerdere plekken in de buurt zie je bergen huisvuil en soms ook grof vuil liggen dat veel te vroeg is buitengezet', meldt de heer Van Steenoven. 'Zo ook op de Burgemeester Knappertlaan. Het is in een mum van tijd een grote, stinkende rotzooi. De zak ken worden opengescheurd, het vuil ligt verspreid over de hele stoep. Je schaamt je dood als je visite krijgt.' Pogingen van de Schiedammer om die verpaupering van de buurt te keren, hadden tot op he den geen resultaat. 'Ik heb echt al van alles ondernomen. De be woners in kwestie bij mij in de straat verzoeken hun huisvuil niet meer zo vroeg aan de straat te zetten, leverde niets op. Ik ben al vanaf Pasen bezig met klagen bij en bellen naar de politie en I mop? De troep op de stoep is een terugkerende ergernis voor buurtbewoners de gemeente. Ik heb in al die tijd nog nooit een reactie terug ge had. De politie verwees mij naar de milieupolitie van Irado. Toen ik daar uiteindelijk iemand aan de lijn had, kreeg ik te horen dat ze in het weekend nu eenmaal niet werken en dat als ik het daar niet mee eens was ik de burge meester maar moest bellen.' De buurtbewoners die tegen de regels in hun huisvuil al dagen van tevoren aan de straat zetten, krijgen op die manier welhaast een vrijbrief om de regels te overtreden, vindt Van Steen oven. 'Het is ons ook een doorn in het oog', beaamt woordvoer der Mari Dingenouts van ONS/Irado. 'Wij krijgen op jaar basis duizend tot 2000 meldin gen over dit soort overtredingen binnen. Maar het is zeker niet zo dat wij er niets aan doen, we doen juist heel veel om dat pro bleem aan te pakken. Speciaal voor dit soort overtredingen heb ben wij reinigings-inspecteurs aangesteld en ook veiligheidsas sistenten houden toezicht op het tijdstip van vuil buiten zetten en de manier waarop dit gebeurt. Het is bijvoorbeeld ook niet toe gestaan dat er naast de vuilnis zak nog allerlei losse spullen worden neergezet.' Irado geeft jaarlijks een kleine vijftienduizend gulden uit om mensen regelmatig te informe ren over de regels en tijden van de huisvuilinzameling. Wie de regels overtreedt krijgt eerste een waarschuwing en vervol gens een proces verbaal. Dinge nouts: 'We zijn destijds in Nieuwland begonnen met een gerichte actie om het aantal over tredingen terug te dringen en in middels hebben we dat uitge breid naar Oost en het Centrum. Binnenkort volgt ook Groe noord. Er worden gerichte con troles gehouden. Wie de voor schriften overtreedt krijgt een waarschuwing. Helpt dat niet dan volgt een bekeuring. Bij de gerichte controles, die ook 's avonds worden gehouden, zijn tientallen processen verbaal uit geschreven. Dat heeft effect. Dan wordt het zienderogen beter.' Reinigingsinspecteur zijn is ove rigens allerminst een makkelijke taak, benadrukt Dingenouts. 'Je moet als inspecteur heel stevig in je schoenen staan, want er komt soms heel wat op je af.' Sociale controle Het weekend blijft een pro bleem, als mensen het afval te vroeg buiten zetten, beaamt ook Dingenouts. 'Dan moet de con trole in feite van de politie ko men, maar die hecht daar niet een echt hoge prioriteit aan.' Irado is blij met de meldingen van bewoners over clandestiene en overlastgevende acties van buurtbewoners. 'Ik zie het als een steun in de rug. Dit is een probleem dat je samen met be woners moet aanpakken. De meeste Schiedammers doen het gelukkig prima, maar er zijn er altijd wel een paar die de regels aan hun laars lappen. Het is van belang dat buurtbewoners in dit soort dingen ook op elkaar let ten, overtreders aanspreken op hun hinderlijke gedrag. Een vorm van sociale controle, die vaak heel goed werkt.' Irado is op dat gebied ook zelf al preventief bezig. 'We ontvangen jaarlijks honderden scholieren, die worden dus al vroegtijdig geïnformeerd over hoe het wel en niet moet.' SCHIEDAM - Muziekver eniging St. Radboud uit Schiedam-Kethel is dit jaar uitgenodigd om deel te ne men aan de concertwed strijden op het Wereld Mu ziek Concours (WMC) in Kerkrade. Op dit grootste en belangrijkste muziekfes tival ter wereld zullen de beste orkesten en bands strijden om de felbegeerde kampioenstitels. Sint Rad boud zal uitkomen in de tweede divisie harmonie en zal op vrijdag 13 juli om 19.30 uur musiceren in de Rodahal in Kerkrade. Het Wereld Muziek Concours is een in 1951 in het leven geroe pen internationale muziekwed- strijd, oorspronkelijk bedoeld voor amateursorkesten. Een jaar daarvoor was er in het Limburg se mijnstadje Kerkrade een En gelse Brassband te gast die wat betreft spel en uitstraling zo zeer in de smaak viel bij de Kerkra denaren, dat men besloot elkaar in de toekomst muzikaal vaker te gaan ontmoeten. Niet lang daar na werd het idee geboren om van een dergelijke samenkomst een regelmatig terugkerend ge beuren te maken in de vorm van een soort muzikale 'krachtme ting'. Wat heel klein begon, groeide uiteindelijk uit tot een enorme manifestatie, die inmid dels het predikaat 'grootste en belangrijkste internationale mu- ziekwedstrijd ter wereld' heeft verworven. Gedurende vier weekenden in juli is Kerkrade een bruisende internationale muziekmetropool zijn, waar in totaal om en nabij de 20.000 muzikanten uit alle windstreken in het strijdperk tre den. De hoofdmoot van het fes tijn wordt nog steeds gevormd door de concertwedstrijden, die in de weekenden in de Rodahal worden gehouden en de Mars en Showwedstrijden die deze keer in het nieuwe, 22.000 plaat sen tellende, Parkstad Limburg Stadion (het voetbalstadion van Roda JC) worden afgewerkt. De fiublieke belangstelling neemt gigantische vormen aan, vooral in het laatste weekend, wanneer de allergrootste orkesten uit de harmonie-wereld hun opwach ting maken. Er worden door St. Radboud twee muziekwerken uitgevoerd. Een verplicht werk en een keu- zewerk. Het verplichte werk draagt de titel 'A Movement for Rosa' van M.Camphouse en het keuzewerk heet 'Woodland Pic tures' van P.Fletcher. De deelnemende orkesten wor den in de le, 2e en 3e divisie be oordeeld door een 5-koppige in ternationale jury. Voor het eerst in de geschiedenis van het WMC zal dat volgens een nieuw pun tensysteem gebeuren. Elk jury lid geeft zowel voor het ver plichte- als het keuzewerk maxi maal 100 punten, verdeeld over 10 rubrieken, te weten: zuiver heid; klankgehalte; klank verhouding; techniek; articula tie; samenspel; ritmiek; nuance ring; dynamiek en interpretatie. De orkesten die in hun divisie over het gehele concours het hoogste aantal punten behalen ontvangen de WMC-titel met de bijbehorende onderscheiding, mits het puntenaantal minimaal 85 bedraagt. Door de uitstraling, de allure en het door alle orkes ten en muziekorganisaties erken de kwalitatief hoge niveau van het WMC krijgt de deelname voor elk orkest een extra dimen sie. Voor St. Radbout is het een absolute mijlpaal in de vereni gingsgeschiedenis. Try-outs De komende weken houden de leden van de Schiedamse mu ziekvereniging een aantal try- out concerten en openbare repe tities ter voorbereiding op dit ge weldige evenement. Zaterdag 23 juni wordt een try-out concert gegeven in de St. Martinuskerk in Schiedam-Noord, tezamen met een andere WMC-deelne- mer, fanfare DSS uit Aarlander- veen. Ook de harmonie van mu ziekvereniging Harpe Davids uit Schiedam werkt mee aan dit concert. De aanvang is om 20.15 uur en de toegang is gratis. Op zaterdag 7 juli houdt de harmo nie van St. Radboud een repeti tie in sporthal Margriet, waarna om ongeveer 17.30 uur de be treffende muziekstukken ten ge hore worden gebracht. Publiek is daarbij dan van harte welkom. Ook dit mini-concert is dan gra tis toegankelijk. Meer informatie is verkrijgbaar bij Jos Over de Vest, tel. 4701443/5931878. SCHIEDAM - In een brief aan minister Pronk dringt het dagelijks be stuur van Schiedam aan op sluiting van Rotterdam Airport en ver plaatsing van luchthaven Zestienhoven naar elders. B&W benadruk ken in de brief dat Schiedam door de aanwezigheid van de luchtha ven ernstig wordt belemmerd in haar ontwikkeling en veel overlast ondervindt. Aangegeven wordt dat een luchthaven niet thuishoort in een druk stedelijk gebied als de Rijnmond regio. Schiedam denkt dat die regio geen nadelige gevolgen zal ondervinden van het verdwijnen van de luchthaven. 'Integendeel, er komt kostbare grond vrij die ge bruikt kan worden voor woningbouw, recreatie en bedrijvigheid. Al lemaal zaken waarvan bekend is dat ze schaars zijn in de regio.' Schiedam benadrukt dat de burgers veel overlast ondervinden van de luchthaven. 'Een belangrijk deel van de gemeente ligt voor de aan- en afvliegroute van de luchthaven. Naast geluidsoverlast speelt ook vei ligheid een rol.' 'We moeten de ogen niet sluiten voor de werkelijkheid', aldus het stadsbestuur dat aangeeft dat 'de risico's altijd hoog zullen zijn als een vliegtuig in moeilijkheden komt'. De gemeente vindt het een 'hard gelag' dat ze door de provinciale vei ligheidscontouren ernstig wordt belemmerd in het ontwikkelen van allerlei plannen die broodnodig zijn om de stad verder vorm te geven en de 'grote stedenproblematiek' aan te pakken. Plannen die in een vergevorderd stadium verkeren, zoals Polderwetering en Spaland Oost 11 zouden door die provinciale contour, die dwars door de stad loopt, geen doorgang kunnen vinden. "Naast deze contour heeft de stad ook te maken met de geluidscontouren van het spoor, rijksweg en industrielawaai, die ook allemaal beperkingen met zich meebren gen', zo luidt de boodschap aan Pronk. Onlangs was ik in Schiedam even op bezoek (woensdag 13 juni 2001). En moest van oude buren vernemen dat ze binnenkort ver plicht moesten verhuizen omdat 1115 woningen, waarvan ook hun domeintje, gesloopt gaan worden. Nu kan ik na een jaar weg te zijn uit Schiedam Nieuwland zeggen dat ik blij ben dat ik daar weg ben uit die buurt. Ik woonde in een flat waarin drie Hollandse gezinnetjes woonden en de rest was multicultureel, oftewel de rest was buiten lands. Aangezien ik al een tijdje van tevoren wist dat de boel gesloopt zou worden, dacht ik bij me zelf, ik moet hier wegwezen voordat het helemaal een getto wordt. Ik heb mijn heil gevonden in het Oosten des lands in een stad waar ook wel veel buitenlanders wonen, maar zijn daar beter verdeeld over de stad en wonen niet met velen bij el kaar, dus ze vallen niet zo op. Maar nu mijn verhaal, waarom wij uit Schiedam zijn vertrokken naar het Oosten des Lands, 's Nachts moest ik mijn bed wel eens uit voor een sanitaire behoefte en na handenge was in de keuken en ik naar buiten keek, zag ik daar de medebewo ners met z'n tweeën gebroederlijk naast elkaar kuieren, op zoek naar een lekkere hap uit een der vuilniszakken. Zo groot als een kat, alleen wat lager op de poten, een spitse snuit met een lange kale staart, ja, echtpaar rat was weer op pad. Zij hadden het naar hun zin en ik stond te griezelen van hun aanwezigheid op afstand. Ook had ik veel vocht- overlast in huis en ging op onderzoek uit, en opende het luik naar de kruipruimte onder de slaapkamervloer, bleek dat het daar geheel on der water stond, het leek wel een zwembad, je kon er wel niet in zwemmen, maar er zwommen er toch een paar, het was familie rat, dus ik had 'onderhuurders', waar ik niet zo van gediend was. Ik de verhuurder gebeld, en heb drastische maatregelen getroffen. Het wa ter werd weggepompt, riool wat bleek kapot te zijn, geheel gemaakt, er werd heel wat kuub zand onder de vloer gespoten waardoor fami lie rat, dachten wij, wel zouden verkassen, en alles was opgelost. Nee dus. Familie rat dacht er anders over. Zij groeven onder ons tuinter ras een stelsel van tunnels en wij, die met de weinige dagen van mooie weer buiten gingen zitten, zakten door dit tunnelstelsel heen. Wij de gemeente gebeld, de verdelger kwam met zakjes gif en het leed zou geleden zijn. Mooi niet, ze woonden onder de flat en het leek of er steeds meer 'onderhuurders' bij kwamen. Nou, we hebben onze bullen gepakt, een ander huis gehuurd in een andere stad, ge lukkig en verlost van familie rat. Ik zou zeggen, mensen uit Schiedam Nieuwland, met de vakantie voor de deur, kom eens kijken in het Oosten van ons land en laatje licht eens schijnen in deze mooie om geving, recreatie genoeg, veel bos met mooier bomen, en gezonde lucht, de huren vallen ook wel mee, het is een kwestie van wennen. Mij zie je in ieder geval geen huis meer huren in Schiedam, vooral niet in Nieuwland. Ook zijn wij verlost van een ander vliegende kwelbeesten, wat dacht u van die grote meeuwen met die kromme snavels die de vuilniszakken gewoon openscheurden en het huisvuil over de straat kwam te liggen en dan hun behoefte op je auto kwak te, die je dan net had gewassen en in de was had gezet, zodat die 'hei lige koe' weer lekker glom. Nou, die pret was gauw verdwenen. En wat denk je van al die duiven, die alles onderschijten, zodat je iedere dag de boel kan schrobben om van die stank af te komen, die die dui- venstront veroorzaakt. Die beesten zijn hier niet en dus hebben wij geen last. De enkele duiven die hier vliegen, zijn van duivenhouders, die er een duiventil op na houden en die geven geen overlast. Dus Nieuwlanders, kijk eens verder dan de Rijnmondomgeving. Neder land is mooier dan u denkt. Een ex-bewoner uit Schiedam Nieuwland Interboetiek is al jaren adviseur voor mensen die van betere meubelen en woningstoffering houden. Veel bekende merken vindt u er onder één dak. U kunt rekenen op deskundig advies, goede service en hulp bij het inrichten van uw interieur. Dat maakt vaak het verschil... Bezoek onze gezellige showroom, dat loont beslist de moeite! Tot ziens... Westhavenkade 44, Vlaardingen - Telefoon (010) 434 29 74 SCHIEDAM - Ze blikken minstens zo stralend de lens in als zestig jaar geleden op de uiterst stijlvolle trouwfoto, het echtpaar Frehe-Brouwer. Op het balkon van hun woning aan het Schiedamse Sibeliusplein stra len zij nadrukkelijk uit dat ze al die jaren samen uitstekend zijn door gekomen. Het was op 11 juni 1941 in Rotterdam dat de in Delft gebo ren Antonius Cornelus Hermanus Frehe het jawoord uitwisselde met zijn uit Rotterdam stammende uitverkorene Sophia Wilhelmina Frede- rika Brouwer. Mijnheer Frehe verdiende de kost als frezer bij Wilton Fe- ijenoord en hield zich tot tien jaar geleden actief bezig met de dui vensport. Me vrouw bracht in tussen thuis de drie kinderen, een dochter en twee zoons, groot die inmid dels zelf alweer voor zes klein- foto:^ ronald stam kinderen en één achterkleinkind hebben gezorgd. Vorige week kwam burgemeester Scheeres het diamanten bruidspaar feliciteren. luegenEr huls-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huiskranten West b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010)4.600.205 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Huisvuil ligt dagenlang op stoep als prooi voor meeuwen en ratten i^sSS. Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk vJw Fautieul El Passo, van Mulleman in leer 5510,-

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3