wasstraat Laatste opvanghuis schipperskinderen ondanks hevig verzet definitief dicht intfituin 95 16? IN KRANT NMurth& Verschoor Wegener huls-aan-hulskranten Drugsdealers opgepakt Trucker rijdt rondjes met verstekeling Landelijk nagevolgd Schiedams experiment ten prooi aan bezuinigingen Vier oplichters aangehouden Bewonersvereniging waarschuwt voor effect verkeerslichten Auto beschoten na inhaalirritatie rj L3 GROENOORD Woonplus Nieuws t/ WOENSDAG 27 JUNI 2001JAARGANG 52 Nr. 26 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM E OPLAGE: 917.006 HNS KO voor 'gouden' Buurman en Van der Most Vechten voor bevrijding Indiase kindslaven Bestaande panden bij Westmolen Kwartier SCHIEDAM - De politie hield dinsdagavond twee Schiedammers aan die bezig waren met het bezorgen van drugs in Schiedam, Vlaardin- gen, Maassluis en Hoek van Holland. Op de Rotterdamse- dijk werd een 27-jarige Schiedamse drugshandelaar ingerekend, op de Hogeban- weg een 38-jarige stadge noot. Woensdagmorgen werd een derde verdachte, een 38- jarige Schiedammer opge pakt. Bij alle drie werd een hoeveelheid XTC, cocaïne en enkele duizenden guldens aangetroffen en in beslag ge nomen. Het drietal is vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie. Het onderzoek in de drugszaak wordt voortge zet. In een woning aan de Zweedsestraat trof de politie eerder deze maand maar liefst 96 kilo heroïne en een heroïnepers aan. De handel werd in beslag genotnen en in de woning werden drie man nen van Turkse afkomst aan gehouden. De mannen, twee van 30 jaar en een van 38 jaar zijn ingesloten. KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur .2' lc m Lees het elders in deze uitgave! OPTICIEN PAUL BERG Dineke Berg over... de montuurcollectie: Nabij scholengemeenschap Aquamarijn werd donderdag door de leerlingen een was straat opgezet waar de wijk bewoners hun auto een gron dige schoonmaakbeurt konden laten ge ven. 'Wel lekker na alle stof die de aanleg van de rotonde Nieuwe Damlaan/Burg. Honnerlage Gretelaan met zich mee brengt', zo luidde de wervende boodschap van de sopploeg. Over machinaal aange dreven rolborstels, wasspuitinstallatie en fohndroger beschikten de medewerkers van de gefegenheidswasstraat niet. Zij ge bruikten handkracht en een emmertje sop om het buurtblik via de menselijke lopen de band weer schoon en glanzend te krij gen. De wasstraat vormde een van de 'hei tjes' waarmee de le en 2e klassers van het voortgezet onderwijs het project 'Eigen Omgeving' tijdens hun actiedag in praktijk brachten. Een deei van de leerlingen ging met ONS de straat op om de buurt van zwerfafval te ontdoen, de kelder van de school kreeg een opknapbeurt en het plein werd gron dig opgeruimd. SCHIEDAM - Een 42-jarige vrachtwagenchauffeur ont dekte vrijdagmorgen in alle vroegte toen hij op de Tjalk laan reed, in zijn spiegel dat er een onbekende man op zijn oplegger lag. De trucker reed, nadat hij via zijn mobiele telefoon de poli tie had gealarmeerd, diverse rondjes over Rijksweg A20 totdat de wetsdienaren in zicht kwamen. Op de oplegger lag een ver moedelijk Afrikaanse man, die geen woord Nederlands, Engels of Frans sprak. Bovendien had de versteke ling geen identiteitspapieren bij zich en gaf oök zijn naam niet op. De man werd overge dragen aan de Vreemdelin gendienst. SCHIEDAM - Schiedam schreef geschiedenis toen daar in 1984 het internaat voor schipperskinderen werd opgedoekt en gestart werd met een unieke nieu we woonvorm; vier woon huizen waarin als een groot gezin geleefd werd. Het suc cesvolle experiment kreeg landelijke bekendheid en navolging. Vier jaar geleden waren de ieefgroephuizen 'De Uitkijk' in Schiedam opnieuw landelijk nieuws, de opvang was te duur en moest dicht. Schippersou- ders bezetten uit protest 48 uur lang een van de huizen, kinderen en groepsleiders voerden actie. Maar dat le verde alleen maar uitstel van executie op. Vrijdag sluit aan de Burgemeester Knappertlaan het laatste groepshuis voor schippers kinderen in Schiedam de finitief de deuren. De groepsleiders hebben vier jaar geleden bedongen sluiting van de opvang glijdend zou ver lopen om de schipperskinderen de kans te bieden in Schiedam hun schoolopleiding te voltooi en. Van de oorspronkelijk 85 kinderen waren er het afgelopen jaar nog maar drie over. Die de den onlangs met goed gevolg examen; Evelyn Besjes (17) gaat verder leren voor edelsmid Wendy de Bruyn 18) gaat Mari tieme Technieken studeren, Christiaan Huitema (18) koos voor een studie economie. De twee meiden gaan samen 'op ka mers' vlak bij hun huidige groepshuis. Zij zijn uitermate te vreden over hun 'tweede gezin' dat ze de afgelopen twaalf jaar in Schiedam vormden. Kinderen die door de week en soms ook nog het weekend (als het schip van de ouders in het buitenland vaart bijvoorbeeld) elders wo nen, worden vooral ook door hun begeleiders 'gevormd'. De pupillen van de Schiedhmse op vang troffen een muzikale lei- Suzette Ronteltap en Kees Elbersen met hun vertrekkende pupillen Evelyn Besjes en Wendy de Bruyn bij het laat ste leefgroephuis aan de BK-laan ding, het nu vertrekkende drietal is al evenzeer in de greep van de muziek. Evelyn speelt basgitaar en Wendy zingt in en popband, Chris speelt piano. Overheidsbezuinigingen hebben de Schiedamse leefgroephuizen voor schipperskinderen de das omgedaan, benadrukken groeps leiders Kees Elbersen en Suzette Ronteltap die samen met Aart van Poppelendam de baanbre kende denkbeelden van direc teur Cas Vastenburg in praktijk brachten. De overheid wilde af van de extra kosten voor kleine re instellingen en draaide de geldkraan dicht. De tehuizen fu seerden om in aanmerking te blijven komen voor de subsidies. 'Het aantal instellingen wordt minder, de omvang groter.' De Uitkijk fuseerde in 1993 nood gedwongen met Katins (Stich ting Katholieke Instellingen voor Schippersjeugd). Het mocht niet baten. Kees: 'Vier jaar geleden viel het besluit dat Schiedam dicht moest. Er is aan alle kanten actie gevoerd, maar we hebben het verloren. Het werd een sterfhuisconstructie. We zouden eigenlijk vorig jaar al dicht gaan, maar na veel soe batten mochten ook de laatste drie kinderen hun opleiding hier afmaken. We hebben overigens wel steeds meer taken zelf moe ten oppakken. De schoonmaak ster werd al snel wegbezuinigd.' De begeleiders van De Uitkijk hanteerde zelf de sopdoek en draaide weekenddiensten, ook toen daar geen geld meer voor was. Oud klooster De Uitkijk startte beginjaren '70 in Schiedam officieel aan de Hoogstraat in een oud klooster. Zusters vingen daar toen al ja renlang weeskinderen en later ook schipperskinderen op. Toen de overheid bepaalde dat ook schipperskinderen leerplichtig waren, werd dat werk door Te ken' overgenomen. De opvang werd officieel, er werd een di recteur aangesteld en subsidie verstrekt. Met de komst van de nieuwe directeur Cas Vastenburg ging een nieuwe wind waaien door de tot dan wat starre opzet van het internaat. Vastenburg wist met zijn progressieve ideeën het ministerie mee te krij gen. Hij kreeg een startsubsidie voor de aankoop van vier huizen in Schiedam. Het journaal en de voltallige pers was erbij toen de staatssecretaris deze nieuwe woonvorm kwam openen. Kees: 'Het project kreeg al snel elders in het land navolging. Het intact houden van de gezinssituatie bleek heel positieve effecten te hebben.' Suzette: 'Het is voor kinderen al erg genoeg als je uit huis moet om naar school te kunnen gaan, omdat je een schipperskind bent. Als dat el ders wonen in een gezinssituatie gebeurt, is het veel minder schadelijk.' Naar internaat Het aantal begeleidersuren kromp de afgelopen jaren in Schiedam mee in met het. slin kende aantal kinderen. De fullti mers werden parttimer, Aart en Kees, die respectievelijk 26 en 24 jaar verbonden zijn aan 'De Uitkijk', draaien al geruime tijd steeds meer uren in het internaat voor schipperskinderen in Zwijndrecht. Totaal anders en een enorme stap terug vinden ze het werken in zo'n grootschalige instelling waar de kinderen op leeftijd in groepen worden inge deeld en broertjes en zusjes dus van elkaar gescheiden worden. 'Het lijkt absoluut niet op de ge zinssituatie waarin kinderen in normale doen opgroeien.' Aart heeft inmiddels besloten ander werk te zoeken, Kees overweegt eveneens naar het on derwijs over te stappen. Direc teur Vastenburg vertrok twee weken geleden al naar een ande re baan. Suzette, de partner van Kees en moeder van hun twee kinderen, is voorlopig gestopt met werken. Zij heeft er 22 jaar opzitten bij De Uitkijk. Ook zij wil niet werken in een schippers- internaat zoals dat in Zwijnd recht. 'Niets ten nadele van de internaten hoor! Maar mijn keus is het niet. De kinderen hier woonden twaalf jaar in hetzelfde huis met dezelfde leiding. Dan kan hechting en een vertrou wensband ontstaan. Bij ons speelde een vorm van idealisme mee, dat blijkt uit wel aan het gebrek aan verloop. We waren er allemaal vanaf het eerste uur bij toen de leefgroephuizen zijn op gezet. Wij zijn gebleven. De for mule bleek uitermate succesvol. De overheid vond het alleen te duur. Verschrikkelijk jammer!' Kees vult aan: 't Is doodzonde, ze komen er wel achter.' SCHIEDAM De recherche heeft met de aanhouding van twee vrouwen en twee mannen een zaak van verduistering en heling tot klaarheid gebracht. Op 29 mei en 5 juni werden ach tereenvolgens een 29-jarige Rot terdammer en een 34 Schiedam se gearresteerd. Beiden werkten al enige tijd bij een groothandel aan de Groothandelsmarkt in de Spaansepolder. Zij worden ver dacht van oplichting, verduiste ring en diefstal binnen dat be drijf. Het tweetal werkte als caissière en kwamen in contact met twee Rotterdammers van 32 en 43 jaar oud. Die twee kregen bij de kassa van de betrokken caissiè res grote kortingen op de goede ren die ze kochten. De politie bracht aan het licht dat deze vorm van diefstal zo'n zes maanden geleden is begon nen. Hoe groot de schade is voor het bedrijf moet nog becijferd worden. De vier verdachten zijn inmiddels voorgeleid aan de of ficier van justitie. MAN VALT - Een 20-jarige Belg maakte woensdagmiddag een val van acht meter vanaf een stellage aan de achterzijde van een bioscoop in de Schie damse Vesthof. Het slachtoffer liep daarbij verschillende gecompliceerde botbreuken in een arm op en werd met spoed naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd. De Belg stond, samen met nog vier mannen op de-stellage waar het team bezig was asbest tussen het plafond en het dak weg te zuigen. De Arbeidsinspectie wordt een onderzoek naar het arbeidsongeval ingesteld. SERVICE POINT FIAT/ALFA ROMEO 's-Gravelandseweg 262, Schiedam, tel. 010-4622912 SCHIEDAM - Het plaatsen van verkeerslichten op het traject Burg. Knappertlaan/Nieuwe Haven zal tot gevolg hebben dat daar de doorstroming van het verkeer ernstig wordt belemmerd. Dat is geen goede zaak, vindt de Bewonersvereniging Schiedam-West. In een brief aan de gemeente schetst het verenigingsbestuur de ef fecten van die maatregel. 'Veel Schiedammers gebruiken tijdens de spitsuren de route Nieuwe Haven als doorgaande weg. De rou te is de laatste jaren drukker geworden als alternatief voor de rou te Broersvest omdat door meerdere maatregelen de doorstroming van het Broersvest sterk verslechterd is. Door het plaatsen van ver keerslichten bij de kruising Nieuw Haven/BK-laan zal ook hier het verkeer dichtslibben. De bestaande situatie bij de rotonde Oranje plein garandeert een maximale doorstroming. Dat willen wij graag zou houden', verwoordt voorzitter M. de Groot.' De BVSW geeft aan dat betrokken bewoners tevreden zijn met de bestaande situatie; veel verkeer maar goede doorstroming en weinig overlast door constant remmen en optrekken. De bewonersvereniging te kent in haar brief niet alleen bezwaar aan tegen de aangekondigde maatregel maar laakt vooral ook tegen het feit dat de BVSW niet tijdig is geïnformeerd over en betrokken is bij deze ingreep. 'Juist een onderwerp over veiligheid/verkeersveiligheid gaat de bewo ners rechtstreeks aan', aldus De Groot die aangeeft dat zijn orga nisatie geen uitnodiging ontving voor de inloopavond over de re constructie van de rijweg en de aanleg van een busbaan op het tra ject Koemarktbrug - Nieuwe Haven - Burg. Knappertlaan. 'We vinden het jammer maar ook kenmerkend dat de gemeente Schie dam er wederom in slaagt te vergeten hoe, met wie en wanneer je overleg voert over een grote ingreep als deze.' SCHIEDAM - De duopassagier van een scooterrijder die op het fietspad van de Nieuwe Damlaan stond te wachten, loste zater dagavond enkele schoten op de inzittenden van een op de rotonde van de Vlaardingerdijk rijdende auto. Daarbij werd de 23-jarige Schiedamse bestuurder in zijn hand geraakt, zijn 23-jarige passa gier en stadgenoot bleef ongedeerd. Aanleiding tot de schietpartij was het feit dat de beide negroïde knapen even tevoren op de Nieuwe Damlaan op een asociale ma nier rechts inhaalden en een reactie op hun rijgedrag kregen van de automobilist. Op de rotonde zagen de inzittenden van de' auto de knapen op de scooter stilstaan. Terwijl de duopassagier de schoten in hun richting loste, doken zij onder het dashboard. De Schiedammers reden vervolgens met hun beschadigde auto, waarvan de voorruit en de linkerzij ruit werden versplinterd, naar een ziekenhuis in Schiedam waar de bestuurder aan zijn schotwond werd behandeld. De recherche is op zoek naar getuigen van de schietpartij en naar personen die de beide negroï de jongens op hun donkerkleurige Aprillia-bromscooter kennen. De bestuurder had een rode pet op, zijn duopassagier had kort op geschoren haar en pigmentvlekken in zijn gezicht. Beide zijn tus sen de 1.75 en 1.80 meter lang. Aeonium in kruik hoogte 50 cm Van nu voor €7,69 Het ieuwe Stadsblad SPORT-EN RECREATIE&AD Ook onze medewerkers zijn er klaar voor; de zwemvaardigheidstest is door iedereen met goed gevolg afgesloten!!! Pr. Beatrixlaan 2, Schiedam. Tel. 010-471 93 27 www.zwembadgroenoord.nl es "O W Kti O O 3 DAT IS DUIDELIJK. "Onze huisselectie is zeer gevarieerd. Er is al een huisselectie-bril vanaf 38,- per maand, inclusief glazen." Mgr. Nolenslaan 418 3319 EL Schiedam tel. (010) 4735384 foto. RONALD STAM 'Wé foto: WESTLANDS FOTOBUREAU tl HET GROENE WARENHUIS Intratuin Pijnacker, Rijskade la, 015-3610000 IL HNS

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1