Eten aan het water Kunst van beton en baksteen J «msmmm I E N S mteme** INDEPENDENT INDEX Eten aan het water geeft een vakantiegevoel. Er is altijd wat te zien. Toch geeft deze bedrijvigheid een gevoel van rust door de kabbelende golfjes en het geklots tegen de kade. In Vlaardingen vind je aan de Maas het Delta Hotel. In het eronder gelegen restau rant Nautique kun je vanaf elke tafel genieten van een prachtig schouwspel op het water. De hele avond passe ren er grote containersche pen op weg naar Caribische oorden, party- boten met feestende men sen en prachtige zeilboten. Nautique is een gezellig restau rant met vriendelijke bediening waar je in nautische sfeer feeste lijk kunt eten. Het restaurant heeft ook gedacht aan de kinde ren met een speciale 'kinderkit' en een kindermenu. Deze zomer is Nautique geheel in vakantie sfeer want de kok maakt elke week gerechten (buiten de 'gewone' kaart) uit de vijf werelddelen. Ook al blijf je in het Rijnmondgebied, je hebt toch het gevoel datje met vakan tie bent. Een paar kilometer stroomopwaarts, op de Kop van Zuid, vind je een splinternieuwe vestiging van het Argentijnse steakrestaurant Gauchos. Deze vestiging bevindt zich op de begane grond van de ultramo derne toren van het World Port Center. Het mooie interieur van deze Gauchos is uniek en beslist de moeite waard. Vanachter de ramen kijkje uit op de Maas, de Erasmusbrug en de Rotterdamse skyline. Rotterdamser kan het niet, terwijl tegelijkertijd de Spaanse muziek je gedachten doen afdwalen naar zinderende nachten op de Argentijnse pam pa's en Andalusische bergdorp jes... Neem ook eens plaats op de design-stoeltjes op het terras. Ook als het regent kun je hier droog zitten onder een overkap ping. Eet er eens een heerlijke vissoep. Gauchos is ook bereik baar met de watertaxi van het nabijgelegen Hotel New York, die vertrekt vanaf de Rotterdamse Veerhaven en Leuvehaven. Het fraaiste uit zicht op het water vind je waar schijnlijk in Dordrecht. Bij Het Groothoofd kijk je uit op drie grote rivieren. Rechts zie je de Beneden-Merwede, recht voor uit de Noord, en links de Oude Maas. Volgens Dordtenaren is er nog maar één uitzicht mooier en dat is het uitzicht vanaf de over zijde op de historische stad Dordrecht zelf. Vanaf de fast ferry dienst die een verbinding onderhoudt met Rotterdam is het uitzicht op Dordt zelfs mooier en lijkt het of je Venetië in de verte ziet liggen. Op en rond Het Groothoofd vind je veel horeca. Bij café-restaurant Jongepier aan Het Groothoofd heb je de keuze of je uit de eenvoudige kaart van het café iets bestelt of dat je naar het restaurant op de eerste etage gaat. De eenvoudige kaart van het café biedt al een dagschotel voor f 14,50. Het res taurant heeft diverse menu's waaronder een vegetarisch. De kaart biedt verder een ruime keuze aan gerechten: van gebak ken sliptong met dille-mayonai se (fl 36,50) tot een lichtgerookt speenvarkenfilet met dragon mosterdsaus. Minder imposant qua uitzicht op water maar niettemin sfeervol is in Schiedam tapas bar Perrito Caliente. Dit Spaanse restaurant biedt behalve a la carte-gerech- ten tapas in gangen. Na elk 'rondje' van meerdere gerechtjes kun je spontaan besluiten 'of er 'nog een' moet komen. Tevens kan een keuze gemaakt worden tussen een rondje vlees, vis of een combinatie van beiden. Een waarschuwing vooraf: doe het rustig aan! De hapjes lijken klein maar liggen stevig op de maag. In de zomer - nu dus - heeft het restaurant aan een van Schiedams meest karakteristieke havens een ponton voor de deur liggen waardoor je zowel óp als aan het water eet. Volgende week: Eten op hoog te. Restaurant Nautique, Maasboulevard 15, Vlaardingen, (010) 434 54 77Gauchos, Holland Amerikakade, (010) 484 55 21. Restaurant Jongepier, Groothoofd 8, Dordrecht, (078) 613 06 16 Perrito Caliente tapas bar, Lange Haven 26, Schiedam, (010) 426 38 98 Fast Ferry: In Rotterdam is aan de Willemskade (bij de Erasmusbrug) een Informatiecentrum gevestigd. (010)413 26 34. *Rotterdam Roze t/m 30 juni Het tiendaagse festival Rotterdam Roze dat op vrijdag 22 juni losbarst te, opende op skates en met roze champagne op de locaties waar op de openingsdag de eerste activiteiten werden gehouden. Het centrale thema 'different identities komt tot uiting in dans, theater, 4^' spetterende feesten, sport, film, lite ratuur, exposities, debatten en conferenties. Op zaterdag 30 juni is er als daverende uitsmijter de bekende Roze Zaterdag. Informatie -met updates!- op de website van Rotterdam Roze 2001: www.rotterdamroze.nl. Bellen kan naar tel: 06-125 17 371 (10-16 uur). Zilt, een beeldenroute t/m 2 september 2001 Dagelijks te bezichtigen van zonsopgang tot zonsondergang, Start: Expo/info Paviljoen Waterwegcentrum, Koningin Emma Boulevard 5, Hoek van Holland. In dit museum hoefje niet te fluisteren. Je mag er op blote voeten lopen, pootje baden of koppeltje duikelen als je even geen zin hebt in kunst. Maar als je wel zin hebt, dan kijk je je ogen uit. De opening stijden van Zilt* zijn van zonsopgang tot zonsondergang. Je hoeft geen entree te betalen. Stadserffestival 29 en 30 juni Wereldmuziek van lokale en internationaal bekende bands. Vrijdag en zaterdag avondprogramma. Zaterdag ook middag programma. Schiedam. Info VVV Schiedam: 010-4733000. *Shanghai weekend in Homeport Rotterdam 29 juni - 1 juli Video, film, lezingen en performances. Een gevarieerd pro gramma i.s.m. de Chinese gemeenschap in Rotterdam en gas ten uit Shanghai. Homeport Terminal in Las Palmas. Diverse aanvangstijden. Gratis toegang. Informatie: 010-4127170 of www.cellnl/homeport. Varen met de Waterbus tussen Dordrecht en Gorinchem 1 juli t/m 2 september Van 1 juli tot en met'2 september brengt de waterbus elke zon dag passagiers van Dordrecht naar Gorinchem en omgekeerd. In totaal zijn er negen vaarten vanuit beide steden. Deze nieu we verbinding is een initiatief van Waterbus bv in samenwer king met Veerdienst gemeente Gorinchem, die vanuit Gorinchem voor een verdere verbinding zorgt naar Slot Loevestein, Woudrichem en Fort Vuren. Zesde Dordtse Boekenmarkt 1 juli Verkoop - van 10.00-17.30 uur - van tweedehands- en anti quarische boeken, m.m.v. ruim 250 antiquariaten uit Nederland en Vlaanderen. Met muziek, terrasjes, kinderactivi teiten, etc. Scheffersplein/Voorstraat Museumstraat/Hof e.o.. Tel. 0900-463 68 88 Een varende theatervoorstelling 4 t/m 15 juli Varen op de Hollandsche IJssel en tegelijkertijd een theater voorstelling meemaken. Dat kan. Van 4 t/m 15 juli is de voor stelling Steur, de waterrevue te zien op het schip De Erasmus. Steur, De Waterrevue foont de veelzijdigheid van de Hollandsche IJssel in een collage van poëzie, muziek, film en theater. De oevers van de rivier vormen het decor van de voor stelling. U scheept in in Capelle aan den IJssel en vaart naar Gouda. Als de voorstelling is afgelopen vaart u terug, de ondergaande zon tegemoet. U ziet de Hollandsche IJssel zoals hij is... Vertrekplaats: kade Bouwdienst Rijkswaterstaat, Ketensedijk 4, Capelle aan den IJssel, afvaart 20.15 uur pre cies] 23.00 uur terug) entree: f 26,- Voor info: Cultureel Informatiepunt Capelle (Bibliotheek), Stadsplein 39, Capelle aan den IJssel. bekering tot De Stijl (1917) streefde hij dezelfde helderheid na als Piet Mondriaan in zijn schilderijen. Denk aan café De Unie. Met bouwsels als de Kiefhoek en het Witte Dorp kreeg Oud internationaal erken ning als pionier van de moderne architectuur. Geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdag tot 21.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Entree volwassenen 8,82 gulden (4 euro), gratis toegang met Museumjaarkaart. In de Van Nelle Ontwerpfabriek (Van Nelleweg 1, Rotterdam) zijn in de zomer maanden vier tentoonstellingen te zien met het werk van de jong ste generatie architecten, steden bouwkundigen en landschapsar chitecten. 'Coming Soon!is tot en met 29 juli dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Entree 5 gulden. In gebouw Las Palmas (Wilhelminapier, Rotterdam) kan de bezoeker nog tot en met 23 september kennis nemen van de geschiedenis en de toekomst van het wonen in Nederland. De tentoonstelling '6,5 miljoen woningenis geopend cp dins dag tot en met zondag van 10.00 tot 17.30 uur. Woensdag tot 21.00 uur. Entree 10 gulden. Er hangt dezer dagen een verhoogd salsagehalte in de lucht. Op de meest onverwachte plekken blijken initiatie ven te leven die naar min of meer hetzelfde streven: dan sen tot je er bij neervalt. Het lijkt Haarlemmerolie voor lichaam en geest, een soort topsport maar dan leuker. In het Rotterdamse café De Twijfelaar bij voorbeeld bruist het gedurende de zomermaanden van woensdag tot en met zaterdag. Op de woensdagen vanaf 21.00 uur, heersen iedere week Braziliaanse sferen, meegebracht door rasech te Braziliaanse artiesten, op de donderdagen opereert de Fool Moonband met in het kielzog 'bijkomende verwenne rijen' als een massagesalon, danseressen en waarzeggers. Op vrijdag leidt dj Caliente met vaste hand de wereldmu- ziekdansfeesten om op zaterdag de onvervalste Cuban Style te garanderen. Het duo Alindo Leo opereert sinds het begin van het seizoen in Calypso 2001. Na afloop van de maandelijkse stand-up come- dy-avond barst onmiddellijk een salsahappening los onder de noemer Salon de la Salsa. De avonden trekken veel 'gevorder den' omdat Calypso volop ruim te biedt tot draaien en ingewik kelde figuren maken. Kortom: je helmaal uitleven. Ook worden er demonstraties gegeven en lande lijke wedstrijden georganiseerd. Leo: 'Er is in Rotterdam en omgeving te weinig mogelijk heid voor goede dansers. Je hebt ruimte nodig en die is er in Calypso. De meeste echte salsa liefhebbers reizen het hele land af om een uurtje goed te kunnen dansen. Amsterdam is wat dat betreft helaas nog steeds het Walhalla. In Delft, Leiden Utrecht en Den Haag kun je ook aardig terecht. We streven er naar ook hier in de buurt tot enige continuïteit te komen. In ieder geval gaan we na het Zomercarnaval de eerste officië le afterparty organiseren, ook in Calypso.' Leiden en laten leiden Het publiek in Calypso is zwart/wit. Leo: 'Vooral Nederlanders en Surinamers en een enkele Marokkaan. Kaapverdianen houden het denk ik liever bij hun eigen dansen en Antillianen geven meestal ook de voorkeur aan merengue. Bij veel Nederlanders heerst nog steeds drempelvrees. Ze willen wel maar durven niet en blijven aan de kant staan kijken. Terwijl het best te leren is, kijk maar naar mij. Eigenlijk gaat het vooral om leiden en laten leiden. Dat maakt het voor mannen iets lastiger dan voor vrouwen, dat heb ik zelf aan den lijve ervaren. De truc is niet denken en niet twijfelen. Ook tellen heb ik per soonlijk nooit gedaan. Ik heb altijd geprobeerd op mijn gevoel te varen. Ja, als je het goed doet is het bijna topsport: hijgen, puf fen en vooral zweten en nee, ik vind het niet het allerleukste. Hardlopen doe ik nóg meer! Op de salsa-avonden in Calypso komen vooral 'de rijpere twinti gers', zoals Leo ze benoemt. Dat ook jongeren interesse hebben in latin blijkt uit de Latin Dance Night in de Doelen op 29 juni die georganiseerd is door de Jongeren Adviesraad. Kortingsbon Wie op zoek is naar een goed adres voor dansles kan op diverse adressen terecht, ook in vele buurt- en clubhuizen. Op Internet zijn diverse sites te vinden met salsa-evenemen ten, data, adressen en aanbod van mogelijke partners. Eén hiervan is www. Salsamania. nl. Voor de Salon de la Salsa van 30 juni bieden Alindo Leo lezers van deze krant een een malige korting aan. Om kennis te maken of de kennismaking te hernieuwen. Zie voor de kortingsbonbon elders in deze krant. Architectuur (30 juni en 1 juli) zijn tal van rijksgebouwen open gesteld voor publiek, waaronder de Stadsgevangenis Hoogvliet. Via de Rijksgebouwendienst (telefoon 0800-899 11 03) is een beperkt aantal toegangskaarten verkrijgbaar. Meer informatie in een speciale krant, verkrijgbaar bij VVV-kantoren, of op de web site www.dagvandearchitec- tuur.nl. In Rotterdam wordt 'de dag' gevierd met een tweedaags festival in het Museumpark. Aan de hand van paviljoens, voorstel lingen en werkplaatsen wordt het thema 'Rotterdam in de wol ken' belicht. In het Nederlands Architectuurinstituut (Museumpark, Rotterdam) is nog tot en met 9 september een tentoonstelling te zien over J.J.P. Oud (1890-1963). Na zijn Ze komen er weer aan: The Best You've Never Heard Of, oftewel de nieuwe lich ting talentvolle bands en DJ's die op het punt van doorbreken staat. En dit keer hoeven we niet angst vallig de weersvoorspellin gen in de gaten te houden, want het grootste gedeelte van het dik vijftig optre dens omvattende Metropolis-festival speelt zich dit jaar af in vijf ten ten. Natuurlijk is er weer het traditio nele, grote buitenpodium (Main Stage), maar de veertiende editie van Metropolis zal vooral de boeken ingaan als het festival waarmee de organisatie zich bij voorbaat indekt tegen de over matige hoosbuien die de vorige aflevering nog teisterden. WaterFront, Paard Op Hol, Rotown/Paradiso, Cyber Gothic en Metropolis zijn de namen van de vijf verschillende tenten; ieder met een programma dat aansluit bij de naam en de sfeer van de club die eraan verbonden is. Op die manier hoopt de orga nisatie op verschillende punten te scoren. Zo is men bij voorbaat verzekerd van een intieme (indoor-)sfeer, is er geen overlast door slecht weer, neemt het pro gramma qua diversiteit toe en creëert men een gezellig, Lowlands-achtig sfeertje. Marquerite Melchers, program meur Main Stage en Metropolistent, is gelukkig met het feit dat er een week voor aan- De charismatische zanger K, met zijn band Mo Solid Gold te zien op de Main Stage faanvang 16.55 uur). vang praktisch geen afvallers zijn. Alleen Tarentel (WaterFront-tent) is inmiddels vervangen door het veelbeloven de Suimasen uit Eindhoven. 'Ja, voor de rest hebben we een erg goed en erg gevarieerd program ma,' bezweert Melchers. 'Op onze site is er alleen wat kritiek geweest, omdat er geen hiphop zou staan. Dat is lullig, want ten eerste kun je nu eenmaal niet elk jaar een Wu-Tang Clan hebben en ten tweede spelen er wel din gen als Brainpower en Incognegro.' Metropolis telt dit jaar in ieder geval meer bands en DJ's dan in voorgaande jaren. Melchers: 'Dat is een bijkomend voordeel van deze opzet met ten ten. Je kunt nu veel meer bands kwijt. Een ander voordeel is dat de functie van Metropolis - een festival als verlenging van het clubcircuit - nu beter tot zijn recht komt. Elke tent heeft zijn eigen sfeer, wat komt doordat de afzonderlijke programmeurs toch andere dingen oppikken en een andere smaak hebben.' Volgens Melchers spelen er op de komende editie een aantal bands/artiesten die aan de voor avond van hun (internationale) doorbraak staan. 'Je kunt natuurlijk nooit hele maal voorzien wat een grote klapper wordt, maar dingen als Mo Solid Gold, My Vitriol, The Strokes, Train of Danko Jones gaan ongetwijfeld hard lopen. Qua live-sensatie geloof ik hei lig in Danko Jones. De liefheb bers van Jon Spencer en Henry Rollins zullen daarvan gaan genieten. Toen ik zijn plaat hoor de, had ik aan een half nummer genoeg. Maar ik vind dat elke tent een grandioos programma heeft. Ik weet nu al dat ik overal even een kijkje ga nemen. En over het weer hoeven we nu niet zo in te zitten. Zou ik toch al niet doen, want daar dwing je niks mee af. Bovendien, qua pro gramma wordt het sowieso een feest en mocht het gaan regenen dan trek ik mijn kaplaarzen wel aan.' Metropolis, zondag 1 juli in het Zuiderpark (van 13.00 t/m 21.00 uur). Rotterdam is dé architectuurstad van Nederland. Meest in het oog springend is de skyline, opge trokken uit mastodonten als de Millenniumtoren en de Delftse Poort. Geen Amerikaan echter die opkijkt van het in onze ogen kolossale Nationale Nederlandenpand (151 meter) bij CS. Échte hoogbouw komt in Nederland maar nauwelijks van de grond. We zijn niet van die compacte bouwers en maar wei nig grote bedrijven hebben de behoefte om hun hoofd(kantoor) boven het poldermaaiveld uit te steken, zijn enkele van de ver klaringen in de zeer bekijkens- waardige hoogbouwdocumen- taire 'Wolkenridders en Luchtkastelen' (zondag 1 juli, 18.30 uur, Nederland 1). Niet dat Nederland op stedenbouw kundig en architectonisch gebied over de grens niets in de melk te brokkelen heeft. Neem innovatieve volkshuisvestelijke concepten als het naoorlogse Pendrecht en Tuindorp Vreewijk in Rotterdam, die in elk stan daardwerk zijn terug te vinden. Of denk aan architecten als Oud (oud) en Koolhaas (nieuw). Genoeg stof derhalve om in dit cultuurjaar de kunst van beton en baksteen extra in de schijn werpers te zetten. Een greep uit de activiteiten. Op de landelijke Dag van de Knutselen op de Kinderboerderij 1 juli Op zondag 1 juli kun je van 13.00 - 15.00 uur knutselen op Kinderboerderij De Oedenstee. Deelname is gratis. Kinderboerderij de Oedenstee, Marthalaan 46, Hoogvliet, tel. 010-4386682. Zomerse Zaligheden en andere salsamania Metropolis gaat indoor foto: PETER WESTENBERG Foto: DIMITRI HAKKE

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13