Sponsors Stadserffestival: culturele traditie DJ Jairzino Gringo .^fia Programma STADSERFFESTIVAL X-Change Bereikbaarheid Culinair Terras Eerste editie Stadserffestival moet daverend succes worden HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 28 JUNI 2001 26 - 1512 X-Change is de naam van een meerjarig project van Kunstge bouw, stichting Kunst en Cul tuur Zuid Holland. X-Change benut de raakvlakken tussen wereldmuziek en popmu ziek als instrument om allochto ne en autochtone jongeren van 10 tot 25 jaar in contact te bren gen met eikaars cultuur en met de culturele instellingen van hun stad. Het project loopt inmiddels in tien gemeenten, waaronder Schiedam en Vlaardingen. X-Change wordt financieel mo gelijk gemaakt door de Provin cie Zuid-Holland, het Ministerie van OCW en de betrokken ge meenten. Voor informatie over X-Change, tel. 015 - 215 45 15. Het Stadserfifestival is prima te bereiken met de fiets en het openbaar vervoer. Het komen met de auto wordt af geraden, omdat het aantal parkeerplaatsen beperkt is. Parkeren kan op de Buitenha venweg en op de parkeer plaats achter het MS Station. Met de trein: uitstappen bij NS Station Schiedam Cen trum. Via de Singel is het slechts enkele minuten wandelen naar het Stadserf. Tramlijnen 1 en 4 en diverse busdiensten stoppen voor het Stadserf. Voor een persoonlijk reisad vies bel 0900-9292 p/m). Het culinair terras was in Schie dam al eerder een succes om de vingers bij af te likken. Tijdens de voorgaande editie van de Brandersfeesten kon al worden kennis gemaakt met de heerlijke hapjes en drankjes van gerenom meerde Schiedamse horecagele genheden, verenigd in Stichting Culinair Schiedam. Het gaat dan om de Zevende Hemel, Le Pe- cheur, Bistro au Bon Clochard, Hosman Frères, drank- en spijs- salon 't Paard, restaurant de Noordmolen, restaurant de Gau wigheid, Indonesisch restaurant Rawit, partycentrum de Bran derskelder ristorante Italia en Eetablissement Le Bourgondiër. 'De opzet is lichtelijk anders dan het Groot Schiedams Terras', vertelt Marco van Le Bourgon diër. 'Natuurlijk is het terras dit maal geïnspireerd op de wereld keuken.' Zo zijn de Mediterraanse, de Amerikaanse, de Japanse en de Mexicaanse keuken vertegen woordigd. 'We koken allemaal gezamenlijk dezelfde hapjes. Bijvoorbeeld ravioli en guiches, maar ook wraps, taco's, saté en sushi. Daarnaast is er in de grote Za- zoe-tent een speciaal Festival menu voor een speciale festival- prijs. Het menu bestaat uit drie gan gen, maar die kunnen ook afzon derlijk genuttigd worden.' Marco kijkt met plezier terug op de voorbereidingen van de stich ting op dit culinair terras: 'Vol gens mij is het voor het eerst dat de 'droge horeca' een dergelijk initiatief neemt. En er is tevoren met elkaar geoefend op de ge rechten. Dat is op zich wel grap pig, want je bent natuurlijk met koks van allerlei pluimage bij el kaar, maar je moet wel dezelfde gerechten gaan maken. Zo leer je een hoop van elkaar en leer je elkaar ook weer op een andere manier kennen. Dat is een deel van de kracht van Stichting Cu linair Schiedam.' Voor meer informatie over de stichting: www.culinairschie- dam.nl Het Stadserffestival is mede mogelijk gemaakt door: Ge meente Schiedam, Fonds Schiedam Vlaardingen, ONS Groep, Havens en Heerlijkhe den, TDS Drukwerken, INRA- DA Group, Nicoverken Hol land, Sandvic Benelux, Heine- ken, Stichting Woonplus Schie dam, UTO Nederland, Nolet Distilleerderij, Koninklijke De Kuyper, Distilleerderij M. Dirkzwager, Novotel Rotter- dam-Schiedam, Notariskantoor Van der Valk, Bonga Part ners, Bremamax, Amstelland Ontwikkeling, Aannemingsbe drijf v.d. Tempel, Itrec/van Seu- meren en X-Change. Het Stadserffestival - een nieuwe tweedaagse manifestatie waarbij wereldmuziek en het ontmoeten van mede-stadgenoten centraal staan, zal vrijdag en zaterdag in zijn eerste editie plaats gaan vinden. Het Stadserf wordt speciaal voor deze gelegenheid omgetoverd in een aangename en unieke ontmoetingsplek waar Schiedam kan genieten van muziek en dans uit alle windstreken. Zo is er vrijdag een optreden van de kleurrijke Troupe Djiguiya, acht talentvolle jongeren de traditionele muziek van Burkina Faso gestal te geven. Het resultaat: een energieke voorstelling met opzwepende ritmes, kleurrijke kostuums en acrobatische dans. De organisatie van het festival is er samen met het Fortis Theater aan de Schie zeker in geslaagd vele beroemde bands naar Nederland te halen. Sterker nog: er is zelfs een Europese première! Bovendien zijn ook op het culinaif terras ontmoetingen mogelijk, waar nog lang over zal worden nagetafeld. Met het Stadserffestival heeft Schiedam er een nieuwe culturele traditie bij. Een traditie om trots op te zijn. De optredens op het Stadserffestival worden zowel vfijdag als zater dag afgewisseld met DJ Jairzino Gringo. World music with a latin tinge. Naast het programma op de beide podia is er nog een randpro- grammering op andere plaatsen in het centrum. Van het vroege middaguur tot vijf uur 's middags spelen onder ande re de Women on Wood hun klompen straatparade. Verder is er Noel Shannon met Ierse zang; er is de Scottish Piper Steven Schotel en de Bende van Nie, die Klezmer en tangomuziek spelen. Tenslotte L'amour Ravissant, een zigeunercabaret. door Wim Schelberg SCHIEDAM - Bijna twee jaar voorbereiding zit er in de eerste editie van het Stadserffestival. En net zo lang kijkt Rob Roos, hoofd technische dienst en mede projectleider er al naar uit. En terecht. Want eindelijk is er een initiatief dat van het Stadserf een plein maakt. In ieder geval één keer per jaar. Rob Roos kan gerust de pragmatische voorvechter van de tot standkoming genoemd wor den. 'Dit festival moet een plaats krijgen in de top-tien van Nederlandse festivals', zegt hij zonder blikken of blozen. En dat gaat hem waarschijnlijk lukken ook. 'Eigenlijk is het festival een ca deautje van het bedrijfsleven, de gemeente en diverse fondsen aan de inwoners van Schiedam', zegt Roos. 'Eindelijk leven op het Stadserf - deze twee dagen ze ker. Want een plein zonder feest is geen plein'. De voorbereidin gen begonnen feitelijk al twee jaar geleden. 'Toen kwam het idee. Iets meer dan een halfjaar geleden zijn we begonnen met de definitieve uitwerking en het boeken van de artiesten'. Een voorbeschouwing zonder artie sten is al te zien in de hal van het Stadserf. Daar staat een maquet- te opgesteld van het Stadserf tij dens het festival. En dat model oogt veelbelovend. Maar ondanks de grootse aanpak van het festival weet ook Rob Roos dat succes bij voorbaat niet verzekerd is: 'Deze eerste editie is in feite een pioniersfestival. Aan de hand van deze eerste keer willen we voor de toekom stige edities leren van wat goed is en van wat anders kan'. Wel legt Rob de nadruk op de lang durige voorbereidingen en de goede samenwerking tussen alle partijen. 'Er is ontzettend veel gepraat en overlegd. Er is een hoop aan dacht in de media geweest. Want dit festival moet zeker op de kaart gezet worden.' Geen concurrentie In afwijking van het oorspronke lijke programma vinden er tij dens de eerste editie al kleine optredens verspreid over de stad plaats. En dat worden er in de toekomst, als het aan Rob Roos ligt, alleen meer. 'Schiedam moet weten dat er een festival is', zegt Roos. 'Op dat soort mo menten moetje als stad pieken.' Zo'n moment is ook de Bran dersfeesten. Concurreert het Stadserffestival daar niet mee? Volgens Roos is daarvan geen sprake: 'Het zijn twee totaal ver schillende dingen. Maar natuur lijk is het zo datje soms aan iets anders toe bent. Dat je iets nieuws wil. En als er dan geen ruimte is om nieuwe impulsen te ontwikkelen en te innoveren, dan zakt de hele zaak al snel af.' Iedereen is dan ook enthousiast. Al was het maar, omdat er weer iets nieuws gebeurt. Omdat er - simpelweg - weer iets gebeurt. 'Mensen moeten toch eerst naar je stad komen. Dat festival bij wonen. Tot de ontdekking ko men dat er in Schiedam iets leuks te beleven is. Dan krijg je vanzelf een spin-off naar winke liers en horeca, zodat uiteinde lijk iedereen er wijzer van wordt.' Roos is zeker van plan in de toekomst ook de regio aan te spreken. 'Temidden van andere landelijke festivals kun je zo Schiedam op de kaart zetten.' Als dat eenmaal is gelukt, is die top-tien niet ver weg meer. 'Maar dat heeft een hoop met enscenering te maken. Het ni veau moet hoog zijn. Je moet een festival boven het stigma van lokaal evenement uittillen. Je moet een degelijk programma hebben. En de sfeer moet goed zijn.' Juist bij dat laatste bena drukt Roos de ondergeschikt heid van het toeval. 'Daar kun je dus niets aan over laten. Je moet het voor elkaar zien te krijgen om basisvoorwaarden voor een goede en gezellige sfeer te creë ren. Je moet mensen door de omgeving stimuleren om er een geweldig feest van te maken. Maar dat kan alleen als je alle onderdelen op de goede manier invult.' Hemelse Stilte Kan dat wel op het Stadserf? Want dat is toch bij uitstek het plein dat altijd leeg is? Het plein - zoals het wordt genoemd - van de Hemelse Stilte? 'Dat kan ze ker. Alhoewel ik denk, dat er meer nodig is dan een festival om een plein tot leven te bren gen. Ik denk dat ook de winkels die er zitten, belemmerend wer ken op het passantenverkeer.' Roos ziet daar vooralsnog wei nig reden voor grote stromen passantenverkeer. 'Misschien dat met de komst van het nieuwe station de loop er wat meer in komt. Wie weet.' Wereldfestival Het Stadserffestival wordt een wereldfestival. Een wereldmu ziekfestival. 'De eerste keer wil je altijd zo breed mogelijk. Dit moet een feest zijn voor werke-_ lijk alle Schiedammers. In de voorbereidingen zijn we daar al aardig in geslaagd'. Roos doelt op de voortreffelijke steun van uit het bedrijfsleven, diverse fondsen en de gemeente Schie dam. 'Ze waren allemaal heel riant en behulpzaam. En dan zijn er natuurlijk nog de talloze me dewerkers van het theater. Zon der hun hulp en die van het be stuur komt een festival als dit niet van de grond. Ook tijdens het festival en erna houden we de vinger aan de pols. We willen graag weten wat Schiedam van het festival vindt.' Om die reden wordt er een stand ingericht waar mensen hun me ning kunnen geven over het fes tival of ideeën kunnen aandra gen voor verbeteringen of veran deringen. 'We moeten toe naar een feest waarbij elke bezoeker overal wil zijn. Iedereen moet het gevoel hebben dat hij toch nog iets gemist heeft. Als we dat voor elkaar krijgen, is het goed.' Vrijdag 29 juni Podium A 19.00-19.40: Troupe Djiguiya. In 1994 besloten acht talentvolle jongeren de traditionele muziek van Burkina Faso gestalte te ge ven. Het resultaat: een energieke voorstelling met opzwepende ritmes, kleurrijke kostuums en acrobatische dans waarbij het publiek zich geen moment ver veelt! 20.00-21.10: Drums United. Een première in Schiedam. Ze ven percussievirtuozen uit Sene gal, Venezuela, Cuba en Spanje zetten onder leiding van Lucas van Merwijk een spetterende show neer waarin het beste van de internationale drumwereld samengaat. 21.30-23.00: La Rouge. De mu ziek van La Rouge, een vrolijke mengelmoes van salsa, soca, kaskawina en R&B werkt als een verslaving. Je moet wel meedoen, of je nu wil of niet. Samen met La Caz en Yakki Fa- mirie worden ze gezien als hoofdverantwoordelijke voor de populariteit van de Surinaamse muziek. Podium B: 23.15-01.30: Mazzeltov. En dat is meer dan mazzel. Het is ook nog tof. Klezmer en Yiddische liederen, oftewel: een Oost-Eu ropees joods muziekbuffet met een Amerikaans jazz-suasje ero verheen. Toffe muziek die aan stekelijk wekt op het gehoor en op de benen. Zaterdag 30 juni Podium A: 13.00-13.30: Bayla Diop 13.30-14.00: Romanian Gipsy Ban 14.30-15.00: Latin Culture Brass. De eerste X-Change band die speelt op het festival. LC Brass is geen onbekende voor Schiedam. Vorig jaar tijdens de Brandersfeesten gaven zij een spetterende show voor een ra zend enthousiast publiek. Het re pertoire van LC Braas bestaat uit verschillende stijlen, waaronder merengue, soca, calypso, samba en salsa. 15.30-16.00: MC Sherlock Telgt. De succesvolle gastrapper van Radio-Shakespeare goes Hiphop en De Spin Off, geeft een freestyle rapsessie. Special guest is een deel van Zombi Squad, begeleid door een live DJ. 16.00-16.30: Illusionary Roc- kaz. De beste Nederlandse bre akdance komt uit de Vinex-wij- ken van Nieuwegein. Niets is te gek voor de Illusionary Rockaz. Een enerverende show vol acro batiek en 'powermoves'. 16.30-17.00: Buiten Adem. Buiten Adem, de dubbele win naar van zowel de speciale X- Change Wereldmuziekprijs als de Grote Prijs van Voorne-Put- ten 2000, brengt een uitbundige mix van hiphop, funk, ska en rock. Hun gepeperde teksten worden verrassend gecombi neerd met klarinet. Een echte feestband, die gezien en gehoord mag worden. 18:30-19.00: Mmaf. Sensueel, ritmisch en vooral een happy mix van roots, rock, reggae, funk, ska en soca. Mmaf weet al les van X-Change. De muziek van de band wordt door kenners omschreven als aanstekelijk en opzwepend en de professionele muzikanten hebben een sympa thieke uitstraling. Geen wonder dat Mmaf op elk festival een on vergetelijke indruk achterlaat. 19.30-21.00: Postmen. In drie jaar tijd heeft de Rotterdamse band Postmen een onaantastbare positie bereikt in de nationale muziekwereld. Het gouden de buutalbum Documents werd door critici en fans enthousiast ontvangen. Postmen kan met recht de meest succesvolle Ne derlandse debutant in jaren ge noemd worden. 21.30-23.00: Issac Delgado. De Cubaanse Eros Ramazotti wordt'ie ook wel genoemd. Dit is zijn première op Europese bo dem. En dat in Schiedam! Door zijn wonderschone stem en zijn natuurlijke, sympathieke uitstra ling is hij geen onbekende voor Latin Muzis Lovers. Met een mengeling van Funk, salsa en andere Latin-elementen speelt hij een belangrijke rol in de ont- wikkeling van de moderne Zuid- Amerikaanse muziek. Hij komt nu voor drie optredens naar Ne derland, waarvan een in Paradi- so. Podium B: 23.15-01.30: La Vie en Rose. Het gezelschap neemt je mee op een muzikale wereldreis. Salsa wordt afgewisseld met Ameri kaanse high live, Marokkaanse rifs, cajunswing en Indiase ra- ga'. Het opvallende geluid van violist Lucas Amor, de tropische zang en percussie van Sylvia van Swieten en het vette gitaargeluid van Meriam Stokman geven La Vie en Rose haar specifieke en swingende geluid. TROUPE DJIGUIYA 'Als je overal wil zijn en dan nog denkt datje iets gemist hebt, is het goed' Rob Roos: Eindelijk een initiatief dat van het Stadserf een plein maakt foto: RONALD STAM Postmen kan met recht de meest succesvolle Nederlandse debutant in jaren genoemd worden

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 15