Loket voor 'crepeergevallen' uit Nieuwland en aangepast wonen STRALUMA IN DEZE KRANT Doorrijden na ongeval Jong talent steelt de show Vrees voor ontploffing zuurstoftank bij brand HNS Hallucinaties na foute wiet Toppers bij Stadserffestival Wegener huls-aan-huLskranten Recreat Opknapbeurt voor Groenoord Raadsleden in rolstoel op 'ontdekkingstocht'door Schiedam 1 uur Fotoservice DONDERDAG 28 JUNI 2001JAARGANG 53 Nr. 26 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: HNS SCHIEDAM - Mensen die moeten overstappen naar een aangepaste woning, of die buiten de boot vallen bij de terugkeerregeling van renovatiewijken als Nieuwland, kunnen straks met al hun (aan)vragen te recht bij één loket. Daar voor treffen een aantal or ganisaties zoals de Oude renbonden, Gehandicapten platform, reumavereniging en bewonersorganisatie SO- BO momenteel voorberei dingen, samen met de ge meente en Woonplus. Bij die 'sponsors', is inmiddels een budget van 62.000 gul den aangevraagd. Het sociaal loket komt volgens SOBO-voorzitter John van Ge stel in een pand aan de Emma- straat/Singel, vlak naast het Stadskantoor. 'Daar gaan we spreekuur houden. Wij willen een brug slaan tussen organisaties/in stellingen en de burgers.' Het loket moet een einde maken aan het van 'het kastje naar de muur sturen' van mensen die nu nog bij allemaal verschillende in stanties moeten aankloppen en verschillende aanvraagformulie ren moeten invullen voor de aan vraag van hulpmiddelen als een rolstoel, aanpassingen van de wo ning. Het gaat bepaald niet om een te verwaarlozen deel van de Schiedamse bevolking, het aantal gehandicapten dat aihankelijk is van een aangepaste woning be draagt circa 10 procent, ouderen die (op termijn) eveneens aanpas singen aan de woning nodig heb ben om langer thuis te kunnen blijven wonen vormen zo'n 33 procent, hebben de organisaties becijferd. Van Gestel benadrukt dat het lo ket ook open staat voor de men sen die vanwege de renovatie de wijk Nieuwland moeten verlaten en voor wie bij terugkeer straks geen aangepaste woning op maat voorhanden zal zijn. 'Dan moet je denken aan zo'n 50 huishou dens die op die manier uit de boot vallen.' 'Sobo en de Klankbord groep bekijken wat de crepeerge vallen zijn onder de 1150 mensen van wie de komende jaren in Nieuwland de woning gesloopt wordt.' Voor al die zaken wordt een spe ciale commissie in het leven ge roepen. Een onafhankelijke stich ting, benadrukt Van Gestel die als voorzitter gaat fungeren. 'We gaan autonoom werken.' Hij geeft een voorbeeld van 'crepeergeval len' die nu al zijn gesignaleerd. 'Er zijn mensen die in Nieuwland zijn komen wonen zonder dat ze wisten van de sloopplannen. Daar zitten mensen bij die voor zo'n 30.000 gulden hun woning hebben opgeknapt. Die kan je nu niet afschepen met een verhuis- vergoeding van 8000 gulden.' Een verhuisbonus overigens, die landelijk gezien wel aan de hoge kant is volgens de Woonbond. Bewonersorganisatie SOBO, die in Schiedam 16.000 huisgezin nen vertegenwoordigt, maakt zich ook sterk voor het inpassen van de meest moderne toepassin gen op het gebied van veiligheid in de nieuw te bouwen woningen voor ouderen en gehandicapten. Zodat ze straks met één druk op de knop of het omdraaien van de huisdeursleutel alle risicofacto ren (deel van de elektrische appa ratuur) huis uitschakelen. 'Als je dat soort aanpassingen meteen in het bouwplan meeneemt kost dat hooguit drie procent van de bouwsom meer. Beduidend min der dan wanneer je achteraf aan passingen moet gaan plegen.' ZONDAG 1 JULI GEOPEND VAN 11.00 - 17.00 UUR WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊi Zie onze advertentie elders in deze krant! door Evelyn de Ruyter SCHIEDAM - Gehandi capten Platform Schiedam overweegt om na de zomer vakantie een onderzoek te laten uitvoeren naar de hindernissen waarop men sen met kinderwagens, rol stoelers en mensen die slecht ter been zijn met grote regelmaat stuiten. Het plan is ook dat gemeente raadsleden uitgenodigd worden om eens per rol stoel een tochtje door de stad te maken om zo aan den lijve te ondervinden wat voor obstakels er dan opdoemen. Een aantal van die knelpunten is al in beeld gebracht, zoals de slechte bestrating in de stad, te steile op en afritten en bruggen, spekgladde vloeren in winkelcentra en de slechte toegankelijkheid van openbare gebouwen zo als het stadskantoor. Het Gehandicapten Platform wil, samen met de ouderenbon den en bewonersorganisatie SOBO bij de gemeente subsidie aanvragen voor zo'n knelpunten onderzoek in Schiedam. 'Zo'n stedelijke inventarisatie past uitstekend in het kader van het Grote Steden Beleid', aldus SOBO voorzitter John van Ge stel. 'Als je alle knelpunten in beeld hebt kun je een totaalplan SCHIEDAM - De gemeente raad heeft het verzoek gekregen om circa drie miljoen beschik baar te stellen voor de planvoor bereiding voor de geplande op knapbeurt van Groenoord. Het plan omvat een ingrijpende re novatie en het opplussen van Groenoord-midden en het Bach- plein. Het opplussen van 168 woningen aan de Mozart/Vival- dilaan en H. Bosman/C. van Zantenplein begint volgens plan in november en is in de zomer van volgend jaar afgerond. Voor 88 woningen aan het A. van Raalteplein en B. Verhallen- plein staat een ingrijpende reno vatie op stapel. Na de renovatie staan er volgens het planteam twee mooie appartementenblok- ken met 56 voor senioren bereik bare appartementen, 20 topap- partementen, 8 zeer ruime mai sonnettes met mogelijkheden voor 'rugzak' en/of woon/werk eenheden en 4 gezinsmaisonnet- tes Voor deze ingrijpende aanpak moeten bestaande woningen leeg worden gemaakt. Tien be woners hebben op dit moment de huur al opgezegd. Na de zo mervakantie wordt de bouwver gunning aangevraagd, de uitvoe ring van het plan begint in het tweede kwartaal van volgend jaar. De oplevering volgt een jaar later. Het inrichten van een proefwo- ning die een beeld moet geven van hoe de 240 woningen eruit zien na het opplussen van het Bachplein, heeft enige vertra ging opgelopen. Pas onlangs is een woning leeggekomen die door Woonplus alvast wordt aan gepast. SCHIEDAM - De politie werd dinsdagnacht rond kwart voor één naar een woning aan het Chopinstraat gedirigeerd om as sistentie te verlenen. In de wo ning troffen de agenten de 26-ja- rige bewoonster aan en haar 27- jarige vriend uit Almere. Het tweetal had wiet gerookt maar dat had niet het verwachte effect opgeleverd. De vrouw kreeg forse hallucina ties. Het te hulp geroepen GGD- team zag geen aanleiding om haar naar het ziekenhuis over te brengen maar adviseerde: 'Ga slapen en kijk voortaan uit datje goeie wiet koopt! KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Koningin opent unieke voorziening voor regio Opmerkelijke scheepshelling opgegraven Schiedamse blussers naar brand Deltahotel VLAARDINGEN - Een 20-jari- ge automobilist uit Schiedam sloeg de angst om het hart, toen hij dinsdagavond over de Delta weg in Vlaardingen reed. Daar remde plotseling een auto voor hem af. De man kon zijn eigen voertuig niet meer stoppen en probeerde zijn voorganger te ontwijken. Hij trok zijn stuur naar rechts, maar raakte deson danks met de linkervoorzijde de achterkant van de ander. Hij kwam op het fietspad tot stil stand. Vervolgens reed de man, zonder zijn identiteit bekend te maken aan zijn voorganger, met een noodgang weg. De politie kon echter zijn identiteit wel achter halen, en ging naar zijn woning in Schiedam. De auto stond met schade voor de deur geparkeerd. De inmiddels verdachte man verklaarde dat hij was weggere den omdat hij geen rijbewijs heeft. Hij werd gearresteerd voor het doorrijden na een onge val, en het niet in bezit hebben van een rijbevoegdheid. Zeventien jonge acteurs van Theater Femus lieten het afgelopen weekend op het podium van 'theater' De Blau we Brug zien dat er in Schiedam be paald geen gebrek aan talent is. Als rasechte professionals zette het gezelschap, dat in leeftijd van tien tot twaalf jaar varieert, de musical 'Big Boat' op de planken. Zaterdagavond ging de productie, na zestien weken van intensieve voorbereiding, in premiè re, zondag volgde een al even geslaagde mid- dagraatinee. In de groots opgezette musical draaide het alle maal om de wat sullige Bob Bodegrave, een glansrol van Lennart van der Eijk, die te horen krijgt dat hij een schip van maar liefst twaalf miljoen geërfd heeft, helaas is daaraan een schuldenlast van eveneens twaalf miljoen ver bonden. Voor hij het schip verkoopt wil hij er nog één vaartocht mee maken. Maar die trip verloopt, tot vermaak van de bomvolle zaal, heel anders dan hij zich voorgesteld had. SCHIEDAM - Het Stadserffestival, een tweedaagse manifestatie waarbij wereldmuziek en ontmoeten van stadgenoten centraal staan, beleeft vrijdag en zaterdag zijn eerste editie. Het Stadserf wordt speciaal voor deze gelegenheid getransformeerd tot een aangename en unieke ontmoetingsplek waar bezoekers kunnen genieten van muziek en dans uit alle windstreken. Zo is er vrij dag een optreden van de kleurrijke Troupe Djiguiya, en zijn er topbands als Postmen, Mfaf en Buiten Adem. Issac Delgado, bij genaamd de Cubaanse Eros Ramazotti, beleeft zijn Europese première in Schiedam De organisatie van het festival is er samen met het Fortis Theater aan de Schie zeker in geslaagd een muziekprogramma van for maat samen te stellen. Bovendien zijn ook op het culinair terras ontmoetingen mogelijk, waar nog lang over zal worden nageta- feld. Het Nieuwe Stadsblad wijdt in deze krant een hele pagina aan dit bijzondere muziekspektakel SCHIEDAM - De brandweer nam dinsdagmiddag aan de Binnenha- venweg extra maatregelen om te voorkomen dat bij een brand op een bedrijfsterrein een tank met vloeibare zuurstof zou exploderen. De brand ontstond omstreeks kwart over vier bij het toeleveringsbedrijf van vloeibare zuurstof aan de achterzijde van de Nieuw Mathenes- serstraat. Om de hitte van de vlammen zoveel mogelijk weg te hou den van de explosieve zuurstoftank, werd die extra gekoeld terwijl de brandweer elders het vuur bestreed. Uit voorzorg werden bedrijven in een straal van honderd meter ontruimd. De brandweer had het vuur, dat vermoedelijk is ontstaan door een de fect geraakte elektromotor in het bedrijf, even na vijf uur onder con trole. De straten in de omgeving zijn enige tijd afgesloten geweest voor het verkeer. Werkplaatsmeubel COURAGE opstellen om de zaken aan te pakken, dat is beduidend goed koper en effectiever dan elke keer wat lapwerk verrichten.' 'De totale bestrating van Schie dam is bar en boos', vat voor zitter Joke van der Lans de situ atie kernachtig samen. 'De toe stand van de Dam, Nieuwe Ha ven en Noordvest kan je gerust dramatisch noemen.' Schiedam loopt nogal achter wat 'toegankelijkheid' betreft, signaleert het Gehandicapten Platform. 'Schiedam heeft al tijd een wat afwachtende hou ding aangenomen en kwam veelal pas in actie als omliggen de gemeenten dat al lang had den gedaan. Al met al gebeurt er weinig op dit gebied', was dinsdagavond de conclusie tij dens de vergadering van het Platform waarbij ook SOBO te gast was. De toegankelijkheid van het stadskantoor, tot voor kort echt een 'aanfluiting', is inmiddels wel iets verbeterd. 'De oprit deugt niet, maar de toegangs deur gaat tegenwoordig auto matisch open. Dat is mooi, maar daarna stuitje wel weer op de nodige onneembare hinder nissen, zoals een loodzware deur waar je echt niet zonder hulp doorheen komt.' Het gebouw van de sociale dienst geeft problemen en de zaak van Jan des Bouvrie ko men rolstoelers alleen maar binnen als een hulpvaardige medewerker even de rijplank uitlegt. 'Bij de gemeente zou een verordening moeten liggen dat naast openbare gebouwen ook andere gebouwen met een openbare functie voor iedereen toegankelijk moeten', stelt een Platformlid. Moeilijke AAP Een knelpunt vormen ook de Af val Apart Punten (AAP) die in steeds meer delen van de stad worden neergezet. 'Ze staan zo dat een rolstoeler er niet bij kan, trouwens mensen met een kin derwagen of rollator lukt het ook niet.' Irado heeft inmiddels na een klacht over de AAP aan de Nolenslaan de situatie daar aan gepast. 'Prima, een snelle actie!' 'Maar', wordt binnen het Plat form gesignaleerd. 'Het pro bleem speelt bij alle Afval Apart Punten en zou dus overal aange pakt moeten worden.' Samenwerking Gehandicapten Platform Schie dam en SOBO, zijn sinds de komst van voorzitters Van der Lans en Gestel steeds nauwer gaan samenwerken. Partner in die samenwerking is ook oude renwerk. Gehandicapten en ou deren vormen samen zeker 50 procent van de Schiedamse be volking, becijfert Van der Lans. 'Wij vertegenwoordigen als SO BO de andere helft', vult Van ge stel aan. 'De gemeente kan dus niet om ons heen. 0 Nieuwe Stadsblad Hoofdweg Hillelaan 30-39, t.o. mi Zeemanstraat 17 L/^ XA 2991 XR Barendrecht Q. Q 1 ym 0 Rotterdam-IJsselmonde X X 1 |CX (bedrijventerrein Reijerwaard) Meubelen Tel. 010-292 10 26 Verlichting Tel. 010-292 10 22 www.straluma.nl Hoogstraat 137 iciMijnnarujua Schiedam Tel.: 010-4268255 Mooi fotowerk mag naar een vaklab «HO WSTUSöSfOT)BUREAl! 1 Meeneemprijs! Van 598,- voor Grijs metalen werkmeubel voor in garage, schuur of werkkamer. Afmeting H/B/D ca. 180x240x50 cm. Gehandicaptenplatform wil onderzoek naar hindernissen Het stadskantoor is met zijn fout hellende oprit en loodzware binnendeur een haast onneembare vesting voor rolstoelers en mensen met een kinderwagen of rollator

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1