Miljoenenschade na brand in Delta Hotel Brandersroute is spoorloos Terugvragen belasting heeft vaak succes 'en, Waterweggemeenten willen garanties over A4 en gelden Ristorante Italia schaart zich onder professionals Amivedi dieren ^eer Geopend! Tel. 010-37 55 036 SCHIEDAM Dag van de Architectuur Irritatie na vertrek van bankkantoor Nieuwe woonvariant in voor Nederland unieke formule Tips voor Minima Asher 20 jaar in Schiedam Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigenraam 1 te:^%de,^ZsdeKat HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 28 JUNI 2001 26 - 1510 SCHIEDAM - De Dag van de Architectuur, die zaterdag 30 ju ni in Schiedam wordt gehouden, voert het thema: 'Van consu- mentgericht bouwen naar parti culier opdrachtgeverschap'. Het Woon Informatie Centrum en de Aleidazaal in het Stadskantoor zijn hiervoor geopend van 13 tot 16 uur. Met dit thema speelt de Stichting Woonpromotie in op de wens van de overheid om de huizenkoper meer vrijheid en in vloed te geven op de bouw van de eigen woning. Staatssecreta ris Remkes wil dat in 2004 der tig procent van de te bouwen woningen beschikbaar komt voor particuliere kopers. Schie dam werkt eraan om dat percen tage te halen. De voor en nadelen van particu lier opdrachtgeverschap komen zaterdag nadrukkelijk aan de or de. Onder leiding van NRC Han delsblad-journalist Frenk van der Linden wordt het thema be licht door landelijke en gemeen telijke experts. Wethouder Groe- neweg geeft zijn visie en schrij ver Jan Kuitenbrouwer vertelt over zijn ervaringen. Zes Schie- damse architecten laten vervol gens zien welk huis zij in sa menspraak met zes consumenten hebben ontworpen. Het particu lier opdrachtgeverschap in de praktijk dus. De resultaten van deze fictieve opdrachten worden via plattegronden, schetsen en doorsneden getoond. Tevens is een tentoonstelling te zien van projecten die al in Nederland zijn gerealiseerd. Voor de Dag van de Architectuur kan zich nog een beperkt aantal bezoekers aanmelden via tel. 2730122 (of- fice@wic-schiedam.nl). INGEZONDEN BRIEF Deze brief gaat over de irritatie die wij buurtbewoners ondervin den na het weggaan van de ABN-Amrobank Rubensplein. Dit gebeurde 2 juni. Er is toen een nieuwe geldautomaat ge plaatst, maar helaas....deze werkt dus niet. Ze beloven keer op keer dat het probleem wordt opgelost: Dus niet! Het erge is dat het de enige is in deze buurt, of je moet naar de stad of naar de Nolenslaan, maar als je met een rollator loopt werkt dat echt niet. Een kwade klant heeft inmiddels een ster in de raam geslagen, maar ja als je voor de zoveelste keer voor niks komt, kan je je daar wel iets bij voorstellen. Mevrouw A.J. Snoey, Schie dam (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) De brandweer van Schiedam moest assistentie verlenen toen een grote uitslaande brand maandagnacht een deel van de benedenverdieping van het Vlaardingse Delta Hotel in de as legde. Zo'n honderd gasten moesten wor den geëvacueerd en onderbracht in andere hotels in de omgeving. Er vielen geen gewonden. De schade loopt in de miljoenen guldens. De brand brak rond 1.30 uur 's nachts uit in de keuken van het hotel en sloeg over naar het restaurant en het zwembad. Aanvankelijk werd door de twee aanwezige nachtportiers vergeten de alarminstallatie in te schake len. Toen dat alsnog gebeurde bleek deze niet te werken. De gasten moesten persoonlijk worden gewaarschuwd. Dat leidde tot enkele woedende reacties. Een onderzoek moet uitwijzen wat de oorzaak van de storing is geweest. Mogelijk is een deel van de bedrading al snel aangetast door het vuur. De brandweer rukte met groot materieel uit en maakte ook gebruik van twee blusboten die het vuur bestreden vanaf de Nieuwe Waterweg. Rond 6.00 uur was de brand onder controle, nageblust werd er nog tot ongeveer 11.00 uur. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. REGIO - Koningin Beatrix verrichte gistermiddag in Vlaardingen de opening van een unieke voorziening voor de regio. Bejaarden huis De Meerpaal is geren oveerd tot een bijzonder zorgcentrum. Naast dertig individuele appartementen is het tehuis uitgebreid met 55 patio wooneenheden die individueel of per 5 appar tementen samen weer een kleinschalig bungalowcom plex vormen. Met de na druk op kleinschalig, waar in ruimte voor zelfstandig heid van de bewoners en ondersteuning naar elkaar toe de belangrijkste ele menten zijn in een voor Ne derland unieke formule. Voor de nieuwe woonvorm in de Meerpaal, (die een onderdeel is van de Zorggroep Waterweg- Noord, Verpleeg- reactive ringscentra DrieMaasStede en DrieMaasHave, Zorgcentra Soenda, Francois HaverSmidt, De Meerpaal en De Wetering, red.) bestaat grote belangstelling vanuit de regio. De bijzondere nieuwe start vormde reden genoeg voor di recteur J.T.M. Menting, direc teur Zorggroep Waterweg Noord, om koningin Beatrix te vragen de officiële openings handeling te verrichten, ook al om het historische feit dat (toen nog) prinses Beatrix, in het ge zelschap van Prins Claus, De Meerpaal kort na de opening in 1971 bezocht voor een uitge breid werkbezoek. 'Hare majesteit heeft ons al snel laten weten dat ze ons verzoek heeft gehonoreerd', aldus een zeer vergulde maar toch nog enigszins verraste directeur Menting. De van oorsprong katholieke zorginstelling geniet in de brede regio een zekere faam. Immers, zowel binnen de woonomgeving als werkplek heerst er in De Meerpaal een uitstekend kli maat. Met een ziekteverzuim van slechts 3% scoort de instel ling landelijk het laagst. De nadrukkelijke motivatie komt ondermeer voort uit het feit dat zowel de bewoners, me dewerkenden en vrijwilligers een eigen inspraakorgaan heb ben. 'We zijn best veeleisend naar onszelf toe', verklaart Men- ten. 'Niet kapitaal-gericht, wer ken wij aan een effectief kwali teitssysteem, waarin een ieder die hier woont of werkt tot zijn of haar recht komt. De bewoners moeten het hier goed hebben, zich kunnen thuisvoelen. 'Grijs' is geen 'eenheidsworst'!' Daags voor de officiële opening van het gerenoveerde zorgcen trum De Meerpaal werd nog hard gewerkt aan de 'final- touch': met instemming van de bewoners het verfraaien van het uitzicht door groen en sierbes trating rondom de nieuwe appar tementen. Alles moest er spik span uit zien als de 'Majesteit' na dertig jaar opnieuw haar op wachting zou maken. Zelfredzaamheid De renovatie verliep in drie fa sen, waarvan de eerste in sep tember vorig jaar van start ging. Door middel van vragenlijsten werd de interesse en geschikt heid van de kandidaten voor de nieuwe woonstijl gepeild en werden de patio-woningen en appartementen - wederom met inspraak van alle betrokkenen - ingevuld. De eerste bewoners (individueel of in kleine woon vormen met vier, vijf ouderen) hebben het zo te zien prima naar de zin. De effecten van deze kleinscha lige appartementen bieden nieu we mogelijkheden voor zowel de bewoners als de zorgverlening, door de inspiratie tot meer zelf redzaamheid, iets, wat veel ou deren immers graag wensen. Omdat de bewoners elkaar zono dig de helpende hand toe steken, al dan niet samen koken of ge bruik maken van de instellings keuken, zal men ook minder een beroep hoeven doen op de zorg- hulpverlening. Zelfs een demen terende oudere in een groep als deze komt zo, volgens Menten, beter tot zijn of haar recht. 'Het was even wennen voor de Meerpaal-bewoners die kozen voor deze bungalowstijl, maar voor mensen die rechtstreeks uit een thuissituatie komen, blijkt het een heel natuurlijke over gang.' 'De vraag naar intramurale zorg (wonen binnen een zorginstel ling, red.) zal de komende tijd toenemen', verwacht Jan Men ten. Om tegemoet te kunnen ko men aan de zorgvraag worden er binnenkort zo'n 80 nieuwe me dewerkers aangetrokken danwel opgeleid voor de toekomstige uitbreidingen die opnieuw ge pland staan voor de Meerpaal. INGEZONDEN BRIEF Mijn vrouw en ik zijn verwoede fietsliefhebbers, wij trekken er regelmatig op uit om door ge heel Nederland de een of andere route te rijden. Als rechtgeaarde Schiedammers wilden wij ook weer eens de 'brandersroute' rijden, j.l. zater dag, en gingen vol goede moed op pad. Nu doet de gemeente Schiedam enorm haar best om de stad te promoten d.m.v. een fluisterboot en activiteiten om mensen van buiten Schiedam te laten zien hoe mooi onze stad is. Het is niet te hopen dat een arge loze fietser van buiten Schiedam op het idee komt de branders route te gaan rijden want door het ontbreken van verschillende wegwijzerborden en/of palen waar nog wel een bord op zit maar die verplaatst zijn, is het echt onmogelijk deze route tot een goed einde te brengen. Het is te hopen dat de gemeente een en ander zo snel mogelijk herstelt, zodat we mensen van buiten Schiedam kunnen vertel len dat ook Schiedam een mooie route heeft. J. van den Berg, Schiedam SCHIEDAM - Ook over het be lastingjaar 2000 kan er belasting teruggevraagd worden via een T- formulier. Dat kan nog tot en met 31 december 2003. Terug vragen van belasting heeft vaak succes als er aftrekposten zijn. Aftrekposten zijn bijvoorbeeld: betaalde rente, giften, in het jaar 2000 terugbetaalde uitkering, ziektekosten. De totale ziekte kosten moeten wel hoger zijn dan een bepaald drempelbedrag. Bent u boven de 65 jaar dan is dat al snel het geval. Er mag na melijk per persoon, naast alle premies voor het ziekenfonds, ook nog een ouderdomsaftrek van f 1532,- bij de ziektekosten worden opgeteld. Er zijn mensen die in 2000 van Sociale Zaken een aanvulling ABW op hun loon of uitkering hebben gekregen. Het kan zijn dat er dan geen recht op terugga ve van belasting is, ondanks de aftrekposten. In zo'n geval kan men aan Sociale Zaken vragen om bijzondere bijstand voor de gemiste belastingteruggave. Ook als er geen aftrekposten zijn kan er soms belasting terugge vraagd worden. Bijvoorbeeld bij emigratie of immigratie, bij overlijden, als men in 2000 voor 1 juli is getrouwd of is gaan sa- menwonen, als men 65 jaar is geworden in 2000 of als er spra ke is geweest van tijdelijke in komsten. T-formulieren kunt u aanvragen bij de Belastingdienst te Rotter dam, Laan op Zuid 45 (010- 2904444). De Belastingdienst helpt ook met het invullen van de formu lieren. U kunt hiervoor een af spraak maken door te bellen naar 010-2904266. Voor meer informatie is er de Belastingtele foon: 0800-0543. Tips voor minima worden sa mengesteld door het Instituut Sociaal Raadslieden Schie dam. Voor vragen kan men contact opnemen met het In stituut, tel 010-4269957. Het telefonisch spreekuur is op dinsdag tot en met vrijdag van 12.30 tot 13.30 uur. SCHIEDAM - Restaurant Asher viert dit weekend een muzikaal feest ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan. Van vrijdag tot en met zon dag wordt er alleen maar live muziek gemaakt door diver se artiesten, die al eens in het restaurant hebben opgetre den. Ook eigenaar Asher Omisi zelf zingt liedjes, onder andere van zijn recent uitge brachte album Asher sings Jerusalem. Het restaurant is te vinden aan de Hoogstraat 124. U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk INTERIEUR ADVISEUR Advies Begeleiding Coaching voor particulieren en bedrijven Voor inlichtingen en/of informatie, telefoon: 06-22 44 07 06 Ondertekenen verklaring opgeschoven tot na vakantie SCHIEDAM - In een brief aan Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land hebben Schiedam en de andere Waterweggemeenten laten weten dat ze niet van plan zijn de intentieverklaring voor plan Norder te on dertekenen. De provincie had die ondertekening begin deze week ge pland. De Waterweggemeenten en ook het gemeentebestuur van Delft wensen eerst een duidelijk antwoord op vragen over 'een opti maal ingepaste' A4 in de zin van 'niet horen, niet zien en ruiken'. Schiedam en Vlaardingen vinden dat die toekomstige A4 in stedelijk gebied in een tunnel moet komen te liggen met een doorvoering on der het Kethelplein door. Ook op het gebied van de in fondsen opgenomen financiën hebben de waterweggemeenten de nodige vragen. De voorgelegde verklaring biedt, wat Schiedam en buurgemeente betreft, in deze vorm te weinig concrete stappen ter bescherming van Midden-Delftland. Zij geven aan dat hun inziens meer tijd nodig is voor een verdere uitwerking van het plan, zodat niet eerder dan na het zomerreces tot besluitvor ming kan worden overgegaan. De raadsfractie van GroenLinks van Schiedam heeft verheugd gere ageerd op de brief aan het provinciebestuur, waarin om onderbou wing van een aantal nog zeer onzekere factoren in het plan wordt ge vraagd. 'Positief is ook het grote aantal gemeenten dat nu gezamen lijk reageert en dat wordt aangegeven dat in feite alleen aan de zicht en geluidsgarantie kan worden voldaan door een totaal verdiepte aan leg. Dat zal veel extra kosten.' 'Is aanleg dan nog mogelijk?' vraagt raadslid Hennie Hagen zich hoopvol af. SCHIEDAM - Een schild op de muur van Ristorante Italia maakt sinds kort duidelijk dat het restaurant aan de Schiedamse Hoogstraat is toegetreden tot een select gezelschap van professionele koks, de Euro-Toques. 'Niet verwonderlijk', luidde maandag het commentaar van burge meester Scheeres die het bord kwam onthullen. Scheeres onthulde dat hij al diverse malen aan tafel is geschoven bij Ristorante Italia en kon zich er in vinden dat het Italiaanse restaurant was opgenomen in Euro-Toques. Een internationale vereniging van professionele koks die in 1986 werd opgericht door de Franse topkoks Paul Bocuse en Pierre Romeyer. De basis voor het lidmaatschap vormt een erecode die een keuze bevestigt voor zuivere smaak, voor gezonde producten, voor het behoud van culinaire tradities en traditionele gerechten. 'Er wordt scherp gelet op een goed gebruik van en de kwaliteit van de producten en op de traditionele bereiding. Die eisen sloten naad loos aan op de eisen die wij zelf al principieel aan onze zaak stellen', verklaart mevrouw Troc, die samen met haar man het restaurant aan de Hoogstraat in 1993 overnam en sindsdien de kwaliteit van de keu ken gestadig opvijzelde. 'Wij hebben sinds 2000 geen pizza's meer op de kaart staan. Wij rich ten ons uitsluitend op ambachtelijk bereide gerechten uit de origine le Italiaanse keuken.' De vaste klanten van Ristorante Italia wisten dat al van meet af aan te waarderen. De toetreding tot het europese koksgenootschap van naam onder streept de kwaliteitsslag die Ristorante Italia maakte. Het is een soort kwaliteitskeurmerk. 'Het schild op de muur waarborgt die kwaliteit voor onze klanten.' SCHIEDAM - Bij Amivedi, de organisatie die gevonden en vermiste dieren registreert, zijn de volgende meldingen binnengekomen: VERMIST - 28/5 kater cypers grijs, gecast, onder kin beetje wit 2 jr. Minoes (omg: Huismanstr. West), 25/5 poes cypers 3 jr. Mala (omg: Vlaardingerdijk West), 28/5 kater cypers met wit en bruin 13 jr. (omg: Schimmelpennickstr. Nieuwland), 5/6 kater, zwart, witte borstvlek 2 jr. (omg: Jan Oudegeeststr. Nieuwland), 30/5 konijn, bruin man (omg: Oostsingel), 11/6 poes, klein, mager anderhalf jaar lapjes (omg: v. Ostadalaan West), 5/6 kater, rood cypers fors, 7 jaar (omg: v. Dijckstraat), 5/6 kauw, tam (omg: Lange Haven), 19/6 kater rood 15 jr. slechte achterpoten is uit de auto gesprongen B v H-laan R Stroetstralaan. GEVONDEN - 5/6 poes, cypers rechts voorpoot witte voet, linker- voorpoot wit (gev: Rijnstraat, Gorzen) overleden, 31/5 kater, rood gecast, drieëneenhalf jaar (gev: Chopinplein), 29/5 kater zwart 2 jaar (gev: Kethel), 28/5 kater Noorse boskat zwart halflanghaar ongecast. 1 jaar, (gev: Wattstraat Oost), 7/6 Gesignaleerd kater ongecast. Rood beige (omg: Wesfrankelandsestr. West), 19/6 poes, rood wit slank, jong (gev: Havendijk Gorzen) overleden, 16/6 kater, rood cypers beetje wit, oud gev: Jacob v. Lennipstraat West. Voor info: tel. 4711857. De lekkerste sprookjes komen uit CRATIS rondrit de Jan Pleziert Wegener huls-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huiskranten West b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS foto: ED DEWAERHEIJT Koningin opent bijzondere voorziening voor de regio Een bewoner in de keuken van zijn Meerpaal bungalow (inzet Beatrix tekent de plaquette met foto 's van haar eerdere be zoek) foto i: ED DEWAERHEIJT en AAD VD DRIFT Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT Burgemeester Scheeres onthult het Euro Toques schild onder toeziend oog van on dermeer Italo Gilli van Euro-Toques foto: ED DEWAERHEIJT

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3