AS IN KRANT Televisiemuseum 8 ilS h m rillÉi Leefbaar Schiedam eist domeinnaam op Wegener huLs-aan-hulskranten GROENOORD Berover van tien jaar LIFESTYLE [D^e Veld) PAUL BERG k a A Schiedammers slopen spiegels Concept Zelfanalyse 2001 door raad aangenomen Koningspython op schoolplein Man gewond na val van stelling Dag van de architectuur WOENSDAG 4 JULI 2001JAARGANG 52 Nr. 27 Hier is zwemmen dubbel genieten, ervaar het zelf!I TOTALE OPLAGE: Stadserffestival groot succes Gevelprijs voor Co-Operatie SPIJKENISSE - De politie heeft zondagmorgen in het parkje tus sen Groenewoud en Groene- woud-Noord in Spijkenisse een tienjarig jongetje uit Algerije op gepakt die een 16-jarige Schie dammer hielp bij het beroven van een bromfietser. De bero ving van de 17-jarige brommer rijder mislukte. De jongen reed over het Sala manderveen, toen de twee hem van z'n bromfiets probeerden af te krijgen. Maar het lukte de bromfietser weg te rijden. De politie kon al snel de Schiedam mer aanhouden en na enig zoek werk werd ook de Algerijn gear resteerd. KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur OPTICIEN Ineke Teunissen over... service en garantie: Het Stedelijk Museum was vori ge week live op Nederland 3 te zien. Om vijf voor half tien 's avonds begon de RVU- uitzen ding waarin er via internet en telefoon gestemd kon worden over de stel ling 'De omroepverenigingen moeten wor den afgeschaft* Een week eerder werd deze stelling door Koos Postuma gepresenteerd en toegelicht met reportages en gesprekken met een voor- en tegenstander van de stel ling. Bert van der Veer (oud-programmadi recteur RTL4) en Andries Knevel gaven hun ongezouten mening over de stelling. Na de inzending ging de discussie door op het internetforum van de RVU, waarin de kijker ook of haar zijn mening kon geven Koos Postuma ontving vorige week veel gasten in het museum. Bert Bakker (D66), Joop Ast ma (CDA), Karei van Dodewaard (TROS) en Frits Brink (NCRV) om maar een paar namen te noemen, discussieerden dat het een lieve lust was. Ook op 1 oktober en 10 december zijn er uitzending vanuit het Ste delijk. Overigens was 58 procent tegen af schaffing, 39 procent voor en drie procent had geen mening. VL AARDINGEN - Twee Schie dammers in de leeftijd van 15 en 16 jaar zijn zondagnacht op de Kethelweg in Vlaardingen aan gehouden op verdenking van vernieling van een aantal auto's. Omstanders zagen dat een aantal jongeren tegen de spiegels van minimaal drie geparkeerde voer tuigen trapten. De groep stoof weg bij het zien van die omstanders, maar die konden drie leden van de groep bij hun kladden grijpen. Zij wer den aan de politie overgedragen. Op het bureau bleek dat de drie helemaal niets met de vernielin gen te maken hadden gehad. Ze vertelden dat het de andere twee jongens (de Schiedammers) wa ren geweest die tot de wandaden waren overgegaan. Nadat de politie zich ervan had overtuigd dat het wel goed zat, werden de drie gasten weer los gelaten. Later die nacht kwamen de an dere twee zichzelf vrijwillig aan melden voor een nader verhoor. door Wim Schelberg SCHIEDAM - De twee za ken die de raad per sé ver anderd wilde zien? Ten eer ste de zinspeling naar de bouwondernemer Breur; die kon wel weg vond het CDA. De PvdA miste nog de hand op eigen buik: ook de raad had immers vrese lijk zijn best gedaan om zich wat aan te trekken van de bevindingen van de visi tatiecommissie? Dat mocht best uitgebreider in de Zelfanalyse terugkomen. Dat vond het college ook. Het nam beide amende menten over en de raad stemde en masse voor de Zelfanalyse. Vreemd. Want juist daarin kwamen ook meer gevoelige onderwer pen als de sloop van wonin gen in Nieuwiand aan de orde, die eerder nog inzet waren geweest van felle dis cussie. De Zelfanalyse is niet misselijk als het gaat om Schiedam. De woningvoorraad is eenzijdig en voldoet in veel opzichten niet meer aan de huidige eisen. Bijna drie kwart van de voorraad be treft gestapelde woningen; een vergelijkbaar percentage bestaat uit huurwoningen. Een vrij groot deel is van slechte kwaliteit. Ex tra complicerend is bovendien dat mede als gevolg van de hoge bebouwingsdichtheid en het ge brek aan uitlegmogelijkheden, veel vernieuwing en herontwik keling pas mogelijk is na ver plaatsing, sloop en bodemsane ring. Bovendien is de stadseco- nomie als gevolg van massaont slagen in de scheepsbouw en metaalindustrie in het laatste kwart van de twintigste eeuw lange tijd ernstig ontregeld ge weest. De stad kent daarbij nog steeds een relatief hoge en hard nekkige werkloosheid. Die komt Volgens wethouder Siljèe zijn er genoeg punten van zorg, de binnenstad bijvoorbeeld met tien procent nog steeds bo ven het landelijk percentage van drie procent uit. Andere Grote Stedenbeleid steden kennen een percentage van zeven procent. Schiedam kent een grote groep mensen met een moeilijke ar beidsmarktpositie. En meer spe cifiek over Nieuwiand liegt de Zelfanalyse er ook niet om: de toename van mensen met lage inkomens of met een uitkering moet worden tegengegaan; de ondergrenzen van het econo misch en maatschappelijk draag vlak zijn immers bereikt. Waar eerder GroenLinks en de SP in de Commissievergadering fel van leer trokken tegen sloop in Nieuwiand, hielden ze zich nu vrijwel muisstil. Er was dit keer dan ook geen volgeladen publie ke tribune. Eerst zien Dus kon de raad zelfgenoeg zaam en vol lof constateren dat er een mooi product op tafel lag. Maar er moest toch ook nog een hoop gebeuren. Van Mansum (CDA) verzocht het college de vaart erin te houden. In de Zelf analyse staan namelijk verschil lende lege kolommen als het om beoordeling van punten gaat waarop de gemeente voor loopt met uitvoering. Van Mansum vroeg zich dan ook het nut van die kolommen af. Het legt in fei te alleen maar extra de vinger op een zere plaats. Toch benadrukte Van Mansum de positieve toon, die het stuk uitstraalt. Ook mw. T. v/d Akker (D'66) juichte de in de zelfanalyse weerspiegelde aanbevelingen toe. Het blijkt beter te gaan en hopelijk blijft dat zo, zei zij. Ook bij D'66 is er de hoop dat extra aandacht voor herstructurering en arbeidsmarktbeleid vruchten af gaat werpen. 'Eindelijk'is er SCHIEDAM - Twee jongens zaaiden vorige week schrik en ver warring met een meegebrachte koningspython op het schoolplein aan de Van der Leeuwlaan. De jongens, een 16-jarige Rotterdammer en 18-jarige Vlaardinger, hadden de slang mee uit wandelen genomen nadat een van hen het dier had gekocht in een dierenwinkel. De gealarmeerde politie nam de jongens en de slang mee naar het bureau maar aangezien het in bezit hebben en vervoeren van een koningspython niet strafbaar bleek te zijn, mochten de 'fakirs' weer vertrekken. Ze kregen wel het verzoek om geen mensen meer schrik aan te jaren met hun wat ongebruikelijke huisdier. SCHIEDAM - Een 54-jarige man raakte donderdag gewond toen hij bij een bedrijf aan de Admiraal de Ruyterstraat van een stelling viel. De uit Rotterdam afkomstige werknemer kwam ten val bij het afbreken van een steiger. Hij stortte ruim twee meter neer en liep daarbij hoofdletsel op. Het slachtoffer is overgebracht naar het Holyziekenhuis. een meerderheid in de raad die voor de aanpak van Nieuwiand is'. Ook hier kanttekeningen: het leefbaarheidsonderzoek uit 1998 geldt voor 2001 op veel punten nog steeds. Er is dus weinig ver beterd - en daarop moet ook de aandacht gevestigd. Anders ont staat ongeweld steeds meer een 'eerst zien en dan geloven'-men taliteit, die Schiedam geen goed kan doen. Dat was de teneur van veel op merkingen. Er kunnen lessen uit de zelfanalyse geleerd worden. Maar blijf dan vooral alert en zelfkritisch. Het AOV benadruk te dat, toen het stelde dat de toon positiever dan eerst was, maar dat er nog veel vraagtekens ge zet kunnen worden. GroenLinks stelde 'tevreden' te zijn met de analyse. Vooral zijn ze blij met de plannen ten aanzien van de aanpak van werkloosheid en so ciale wijkaanpak. Interactie ver dient extra aandacht. De Wijkca- roussel is een voorbeeld van hoe het wel moet. 'We moeten er met z'n allen tegenaan; er is genoeg te doen in Schiedam', aldus GroenLinks. Positieve lijn Mw. de Mol (VVD) benadrukte de mentaliteitsverandering die het stuk bij Schiedammers in het algemeen te weeg zou moeten brengen. 'Kortzichtigheid kun nen we ons niet meer permitte ren', zei ze. 'We hebben nog te weinig lef. Maar de oude, ver starde verhoudingen zijn lang zaam aan het veranderen'. De Mol vindt dat Schiedam 'posi tief in beweging' is. 'Maar wees alert; doorbreek structuren, denk zelf na'. Wethouder Siljée knalde er lek ker positief in. 'Ik ben een stuk positiever over de stad. Sterker nog: ik ben trots op Schiedam!'. Hij riep dan ook op om vooral te focussen op de positieve punten. 'Maar zelfgenoegzaamheid staat een Schiedammer niet: een Schiedammers is altijd kritisch', meldde hij. En dus voldoende punten van zorg. De binnenstad bijvoorbeeld. 'Het wordt tijd dat er werk gemaakt wordt van de plannen van Seinpost. Binnen kort moeten de schouders eron der!', stelde Siljée.. Ook de weekmarkt zit danig in de knel. 'Dat is niet goed voor de markt zelf, maar ook niet voor bezoe kers ervan. Wethouder Hafkamp en ik werken momenteel aan op lossingen hiervoor'. En ook de communicatie naar burgers toe kan beter, al is die al eens tuk vooruit gegaan. Bij het onder werp werkloosheid was Siljée een stuk voorzichtiger. 'Schie dam heeft wat dat betreft een be hoorlijk problematische bevol king', drukte hij het uit. Boven dien is die historisch gegroeide werkloosheid niet zo maar even op te lossen, getuige ook het feit, dat op dit moment een periode van economische hoogconjunc tuur Schiedam toch niet aan da lende werkloosheidscijfers helpt. Maar al met al vormden die problemen geen reden voor Siljée om niet positief af te slui ten. 'We moeten de positieve lijn voortzetten'. PA.van der KOOIJ Tijdens de dag van de architectuur stond zaterdag het thema 'Van woongericht bouwen naar particulier opdrachtgeverschap' centraal. Bestuurders, architecten, projectontwikkelaars, consumentenorga nisaties en vertegenwoordigers van de landelijke stuurgroep Expe rimenten Volkshuisvesting (SEV) gaven hun visie op het onder werp. Het programma werd geleid door Frenk van der Linden, co lumnist van onder andere het NRC Handelsblad. De dag werd ge houden in het Woon Informatie Centrum en de Aleidazaal in het Stadskantoor. SCHIEDAM - In een schrijven eist Leefbaar Schiedam de door Ge meentebelangen geregistreerde domeinnaam www.leefbaarschie- dam.nl op. Bij het ingebreke blijven van Gemeentebelangen zal Leef baar Schiedam vanaf vandaag stappen ondernemen om de website in bezit te krijgen. 'Wij hebben begrepen dat het in het kader daarvan noodzakelijk kan blijken aangifte daarvan te doen van valsheid in ge schrifte' De brief begint overigens opmerkelijk met 'Wat is de overeenkomst tussen Sir Paul McCartney, Madonna, Anna Kournikova en Leefbaar Schiedam.' Als antwoord geeft de partij: 'Ze zijn kennelijk allemaal belangrijk genoeg dat de domeinnaam gekaapt wordt door onbe voegden.' Dat Gemeentebelangen haar gelijk via het vasthouden aan de website wil claimen vindt Leefbaar Schiedam een uiterst merk waardige stellingname, omdat dat gelijk volgens de partij door de Raad van State voorgoed ontzegd is. 'Wij betreuren de minachting die hiermee wordt getoond voor dit hoge rechtscollege. De Raad van State heeft definitief vastgesteld dat de naam Leefbaar Schiedam niet aan Gemeentebelangen doch uitsluitend aan ons toekomt', gaat het schrijven verder. 'De uitspraak van de Raad van State vermeldt dat het Centraal Stembureau van de Gemeente Schiedam juist heeft ge handeld door de naam Leefbaar Schiedam toe te kennen aan het voor malig Platform Schiedam. Vandaar dat de naam uitsluitend ons toe komt'. Tevens wijst Leefbaar Schiedam op een groot aantal rechtsza ken wereldwijd, waarbij zonder uitzondering de rechtszaak is toege wezen aan de rechthebbende op de naam. De partij adviseert Ge meentebelangen niet nog meer geld over de balk te gooien voor een zaak die toch al verloren is. In een t A van twee weken geleden in het Rotterdams Dagblad geloofde jrzitter Theo Schoenmakers nog dat het een onbezonnen daad was van een individueel lid van Ge meentebelangen, omdat hij niet wilde geloven dat een collega-partij zich aan een dergelijk vergrijp zou schuldig maken: 'Die partij zou zich daarmee immers volstrekt onbetrouwbaar tonen en ongeloof waardig makén als bestuurder van deze stad' Inmiddels is Schoen makers een andere mening toegedaan: 'Met het registreren en aan houden van de domeinnaam zijn kosten gemoeid. Daarmee groeit on ze twijfel dat een individueel lid deze verplichtingen op eigen houtje en voor eigen rekening is aangegaan'. Leefbaar Schiedam vindt dat de registratie van de domeinnaam door Gemeentebelangen getuigt van een slechte smaak. 'De juridische afdeling van de provider heeft ons verzekerd dat de registratie ongedaan wordt gemaakt zodra wij een kopie van onze registratie bij de Kamer van Koophandel of de uitspraak van de Raad van State aan hen zenden', aldus het schrijven. 'Ook de privaatrechtelijke organisatie die zich bezig houdt met de re gistratie heeft ons desgevraagd bevestigd dat (degene die handelde onder de naam van) Gemeentebelangen frauduleus handelde.' De partij eist tevens alle andere registraties, claims of inschrijvingen op 'hun' naam direct over te dragen. Leefbaar Schiedam heeft Gemeen tebelangen tot gisteren de tijd gegeven om te handelen. 'Zo niet, dan zullen wij de noodzakelijke stappen ondernemen om 'onze website' weer in bezit te krijgen', daagt de partij zijn concurrent uit. 4 Nieuwe ■^Stadsblad SPORT- EN RECREATIEBAD Pr. Beatrixlaan 2, Schiedam. Tel. 010-471 93 27 www.zwembadgroenoord.nl AUDIO HOME ENTERTAiNtvTË NT ,,,-n SVSTEM Better sound through research azen pand] Noordmolenstraat 17 Schiedam Telefoon 010 -473 70 44 Volop gratis parkeergelegenheid Eigen parkeerterrein DAT IS DUIDELIJK. 'Het bijstellen en schoonmaken van uw bril is altijd gratis, ook als u de bril niet bij ons gekocht heeft." Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 too: RICHARD MOGBVEEN mm 'Kortzichtigheid kunnen we ons als Schiedammers niet permitteren' Foto: RONALD STAM Ifijifife SCHIEDAM - 's-Gravelandsewcg 383 Tel. 010 - 462 10 33 Foto: HANS KEUZER L HNS

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1