Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam Audi A2 bekroont als Beste Stadsauto 'Lekker ding' wint AMbitie 2001 Tot ruim 3.000 gulden zomervoordeel bij Daihatsu m De Audi A2 is uit een groep van 23 kandidaten gekozen tot 'Beste Stadsauto'. De A2 kreeg 22,1 van de stemmen. De nummer twee, de smart cabrio, kreeg 19,7 de Mini Cooper, nummer drie, haalde 12,9 Het Duitse autovakblad Autozeitung organiseerde de verkie zing in het kader van haar 'Auto Trophy 2001 '-serie. De jury bestond uit vakjournalisten, lezers en Internet-bezoekers. Aan te melden au to's mochten niet langer zijn dan 3,90 meter. De jury memoreerde de vele onderscheidingen voor het intelligente lichtgewichtconcept van de Audi A2 en wees op het eigenzinnige design. De Audi A2 wordt met drie verschillende motoren geleverd. Vanaf modeljaar 2002 rij den twee uitvoeringen voortaan op lichtmetalen velgen en zijn ze standaard voorzien van aluminium decoratie-elementen. Voor alle A2's zijn zes nieuwe exterieurkleuren (waaronder ijslandgroen parel effect en amuletrood) en diverse nieuwe interieurkleuren beschik baar. De Audi A2 werd deze maand bovendien bekroond met een beroem de Engelse designprijs: de Silver Award van de Britse Ontwerpers en Art Directors Club. Uit 21.702 inzendingen bleven 122 genomineer den over. Daarvan ontvingen 50 inzendingen de zilveren en vier de gouden onderscheiding. De consumentenprijs voor de Audi A2 1.2 TDI in modeljaar 2002 is, inclusief BTW/BPM, vastgesteld op f 57.500,-. De 1,4 liter benzine kost f 44.100,- en de 1,4 liter TDI f 52.400,-. Overigens voldoen zowel de Audi A2 1.4 benzine als de A2 1.2 diesel aan de emissie-eisen van 2005 en komen zij daarom vanaf 1 juli in aanmerking voor de subsidiemaatregel die schone auto's be vordert. Voor de 1.2 diesel levert dat een voordeel op van f 1.212,-, voor de 1.4 benzine van f 716,-. De Daihatsu dealer biedt momenteel veel zomervoordeel. Dit voor deel geldt voor diverse acties op de Cuore Sirion, Young RV, Gran Move en Terios en kan oplopen tot ruim f3000,-. Dit is variërend van gratis airco of een accessoirespakket tot geen kosten rijklaar maken of gratis metallic lak. Voor alle modellen binnen deze actie geldt dat de mica- of metallic lak gratis is. Bovendien betaalt de klant voor de Cuore geen kosten rijklaar maken. Mocht men bij de Young RV 1.3 16V geen behoefte hebben aan een gratis airco, dan kan er gekozen worden voor een spe ciaal accessoirespakket. Dit pakket bestaat uit lichtmetalen velgen, een stootlijstset en een radio/CD-speler. Een prospect die het hoofd koel wil houden in de Terios betaalt maar f 995,- voor de airco. Het is dus de moeite waard om bij de Daihatsu dealer langs te gaan en te profiteren van dit zomervoordeel. Vraag ook naar het Daihatsu Golden Car Plan, iedere drie jaar een nieuwe Daihatsu voor een vast laag maandbedrag. En de Daihatsu Autopolis, de zeer voordelige autoverzekering voor Daihatsu rijders. De zomeractie loopt van 21 juni tot 20 augustus op uit voorraad le verbare modellen en geldt niet in combinatie met andere aanbiedin gen. De Peugeot 307 is de eerste winnaar van AMbitie 2001, een prijs voor auto's die niet in aanmerking komen voor de titel Zakenauto van het jaar omdat ze nog te kort op de markt zijn. De prijs werd vorige week aan Peugeot Nederland uitgereikt door Ambitie hoofdredacteur Peter Brouwer. Met deze prijs wordt onderstreept dat Peugeot zijn nieuwe 307 op ambitieuze wijze in de markt heeft geplaatst en met dat nieuwe model een stevige stap voorwaarts wil maken. Peugeot Nederland is de eerste AMbitie-winnaar, omdat hij volgens de jury een pottenbreker zal worden in het volume segment. 'Op tal van punten is de 307 typisch Peugeot; hij heeft een eigen karakter en een 'stoer' gezicht', zo staat het onder ande re in het juryrapport. De 307 is volgens één van de juryleden 'een lekker ding'. De jury is onder de indruk van het brede programma, de mooie techniek en de degelijke uitstraling, waarmee de 307 - die meer is dan een opvolger van de 306 - als smaakmaker van het Peugeot- concern dienst doet. De leasemaatschappijen hebben veel vertrouwen in een lage afschrijving en een hoge restwaarde van de 307. Carl H. Baltus, directeur Verkoop bij Peugeot Nederland, reageert enthousiast: 'Met de nieuwe 307 gaan wij voor een podiumplaats in het Ml- segment. Het toekennen van de AMbitie 2001 bevestigt het binnen onze organisatie aanwezige vertrouwen waarmee we onze aspira ties najagen.' Anjès Verhey Deze keer geen "auto-test", maar een kijkje achter de schermen bij Volvo. Het Zweedse concern behoort immers op verschillende fronten tot de frontrunners als het om de relatie mens, auto, verkeer en milieu gaat. Dat Volvo-automobie- len tot de veiligste en meest solide producten behoren, behoeft nauwelijks betoog. Dat Volvo auto's sinds de introductie van de jongere generaties ook visueel weer zeer de moeite waard zijn, kun je zelf zien. Bij Volvo's veiligheid denken we voord en eerst aan passieve veiligheid. De auto's zijn stevig, goed tegen de kracht van botsin gen bestand en bieden de inzit tenden het maximum aan per soonlijke bescherming volgens de nieuwste inzichten. Anti whi- plash-stoelen, airbags van voren en opzij, verstevigingen in de flanken en rondom voorgepro grammeerde kreukelzones. Al lemaal zaken die we alweer als vanzelfsprekend beschouwen. Maar die voor een deel wel door Volvo als eerste werden geïntro duceerd. Maar je kunt een auto nog zo stevig maken en beveili gen: als de bestuurder geen deel uitmaakt van die maatregelen kun je het vergeten! De actieve veiligheid kun je zelf beïnvloeden door actief, oplet tend en defensief te rijden. Daartoe maakt een fabrikant zijn auto's zo eenvoudig moge lijk te bedienen, comfortabel, overzichtelijk en onder alle om standigheden stabiel. Een goe de, actief beveiligde auto zal bij de bediening nauwelijks inspan ning vergen en zich, ook in kri tische situaties door de grote technische reserves, steeds zon der verrassingen laten handha- rf K cc ven. De motor is rustig, levert voldoende vermogen ten op zichte van het wagengewicht, de besturing is licht, exact en het remvermogen is aangepast aan het af te remmen gewicht en eveneens overgedimensioneerd voor noodsituaties. Op het ge bied van de actieve veiligheid staan de ontwikkelingen niet stil en we worden in de nieuwste personenauto's dan ook voort durend geconfronteerd met nog verder verbeterde bestaande techniek of geheel nieuwe rij- assistentie. Zoals, om maar iets te noemen, rem-assist. Via sensoren en de boordcomputer neemt dat sys teem waar dat u afwijkt van uw normale rempatroon en in een noodsituatie bliksemsnel "in de remmen" gaat. Het systeem grijpt dan in en versterkt die pe- daaldruk van u extra. Zo zijn er nog meer elektronisch geregel de rijhulpen te noemen die ons actief assisteren om veilig aan het verkeer deel te nemen. Bij deze ontwikkelingen loopt Vol vo tenminste in de pas, maar vaak voorop. Extra filter In de relatie mens-auto-milieu is rijden echter slechts één as pect. In onze samenleving zul je vaak meer tijd in de auto moe ten doorbrengen dan je lief is. Afgezien van staal en andere metalen ben je dan omringd door uit een veelheid van kunst stoffen 'vervaardigde materia len. Tijdens de rit zal er via het ventilatiesysteem van alles in het interieur doordringen. Om die schadelijke invloeden zoveel mogelijk te beperken voldoen alle vulmaterialen, alle kleef stoffen en alle bekledingsstof- fen aan de hoogste eisen op mi lieugebied. Volvo denkt dan aan matten, gordels, stoelvulling, textiel- en of lederen bekleding die allemaal voldoen aan de OKO- en OKO TEX Standard 100. Om pollen en stofdeeltjes buiten het interieur te houden passen veel fabrikanten filters in het ventilatiesysteem toe. In Zweden gaat mot nog verder en rust, indien u dat extra wenst, het ventilatietraject uit met sen soren die zodra er een verhoog de mate van smog, benzine- of dieseldampen wordt geregis treerd een extra filter in wer king stellen. Bij het giftige koolmonoxyde wordt automa tisch de luchttoevoer naar het interieur afgesloten. Ideaal voor veelrijders die vaak achter wal mende stinkende vrachtwagens rijden. Daarnaast is Volvo de eerste fabrikant die Premair in troduceert. Het is een speciale katalyserende coating die smog (ozon) omzet in zuurstof. De Premair-coating wordt aange bracht op de radiateur en begint zijn zuiverende werking zodra de vervuilde lucht door de ra diateur blaast. Premair werd door Volvo in samenwerking met het Amerikaanse bedrijf Engelhard ontwikkeld. Schoner en... voordeli ger! Volvo heeft het aantal "van huis uit" met Bi-Fuel-motoren (- twee soorten brandstof) uitge ruste modellen uitgebreid. In tussen kun je kiezen uit vijf mo dellen, de S80, V70, S60, S40 en de V40 als je niet alleen be gaan bent met je leefomgeving maar tevens met je portemon nee- Bij de grotere modellen heeft de ingebouwde LPG-tank geen en kele invloed op de eigenschap pen van de auto en het laadver mogen. Bij de S40 en V40 zal er eveneens niets veranderen aan de rijeigenschappen maar zal een geringe aanpassing in de ba gageruimte de enige verande ring zijn. De 2.4 liter vijfeilin- der Bi-Fuelmotor van de S80, V70 en S60 wordt leverbaar in twee uitvoeringen. Een versie loopt op benzine en methaan(gas), de andere op benzine en LPG. Het maximale vermogen bedraagt voor beide varianten 103 kW en de produc tie van de S80 en V70 begint in augustus. Voor alle Bi-Fuel mo dellen zijn overigens dezelfde accessoires leverbaar als voor de mono-Fuel modellen. De 1.8 liter viercilinder Bi-Fuel motor voor de S40 en V40 wordt uit sluitend als benzine/LPG motor leverbaar. Normaal levert deze 90kW, op LPG is het slechts 2 pk minder. De Bi-Fuel systemen bieden afgezien van de finan ciële voordelen ook op milieu gebied aantrekkelijke voorde len. Zo wordt de eindige hoe veelheid fossiele brandstoffen erdoor gespaard en zal door de te verwaarlozen uitstoot of ge heel ontbrekende uitstoot van schadelijke gassen de ons om ringende lucht minder zwaar be last raken en het vermeende broeikaseffect wellicht minder aan de dag treden. LPG als brandstof is reeds lang bekend en geaccepteerd in de samenleving. Methaan is geen schadelijke stof en wordt uit de aarde in de vorm van aardgas gewonnen of uit organisch ma teriaal (denk aan rottende vege tatie, mest enz.) in de vorm van biogas. Aardgas produceert bij verbranding een lagere uitstoot van schadelijke gassen dan ben zine en diesel. Aardgas is in de meeste Europese landen en bij ongeveer 500 tankstations ver krijgbaar. Dat aantal groeit snel en met name in Zweden, Duits land, Italië en Zwitserland. Bij het zoeken naar alternatieve brandstoffen staan, afgezien van economische en milieutechni sche ook politieke motieven op de voorgrond. De afhankelijk heid van de willekeur van de olieproducerende landen is daar één van. Hoewel voor de gemiddelde au tomobilist de overweging om "op gas" te gaan rijden ook een ideële beslissing zal zijn aange zien de financiële voordelen pas bij het hogere kiloraetrages gaan spelen, zal een gemiddelde taxichauffeur al na een maand of zes het break-even point be reiken. Tenslotte: de S80, V70 en S60 Bi-Fuel hebben op een tank methaan een reikwijdte van ca. 300 kilometer en op een tank LPG 450 kilometer. De benzi netank biedt dan een "stille re serve" voor nog eens zo'n 350 km. Voor de S40 en V40 geldt respectievelijk een actieradius van 450 kilometer op LPG en 750 op benzine. Overigens vol doen deze door Volvo van huis uit ingebouwde gasinstallaties bij de uiteraard door Volvo doorgevoerde botsproeven aan dezelfde zware veiligheidseisen als conventionele mono-Fuel wagens. De gastanks zijn be stand tegen extreme hitte, extre me koude, kogelinslagen, bots ingen, vuur en drukverschillen in- en uitwendig. Veiligheids kleppen voorkomen lekken. Uit de voorgaande "in vogelvlucht' geschiedenis mag opnieuw blij ken dat veiligheid bij Volvo, geen loze kreet is en dat "For Life" geldt. Suzuki heeft op de New York Auto Show een spectaculaire concept car op basis van de Lia na gepresenteerd, de SX. Deze afkorting staat voor Sport Crossover. De auto beschikt over een uniek concept: hij combi neert het spannende karakter van een sportieve middenklasser met alle gebruiksgemakken van een SUV (Sports Utility Vehicle). Met een compressormotor, vier- wielaandrijving en een opwin dend uiterlijk laat hij het hart van de autoliefhebber sneller kloppen. De SX straalt kracht en avontuur uit. Suzuki heeft de au to ontworpen voor sportief weg gebruik, de allroundcapaciteiten van de auto geven echter de avontuurlijke weekendtoerist de mogelijkheid om er lekker op uit te trekken. Suzuki heeft al het sportieve erfgoed die het merk bezit op een slimme manier in de SX verwerkt. De volledig alu minium 2.0-litermotor met dub bele bovenliggende nokkenas en zestien kleppen profiteert van Suzuki's ervaring met hoogtoeri- ge motoren van de Superbikes, die al vele kampioenschappen in de wacht gesleept hebben. Grote 17 inch lichtmetalen wielen met brede en lage banden in de maat 225/45 brengen de brute kracht op de weg. Tussen de vijf spaken door zijn de grote remschijven en gele remklauwen goed zicht baar. Deze onderdelen zijn niet alleen optisch bedoeld, ze geven de razendsnelle SX ook sublie me remkracht. Door de dikke bumpers, geïntegreerde spoiler en de zij skirts spreidt de SX pu re dynamiek en aërodynamica ten toon. Ook de achterzijde ziet er agressief uit. Dat komt mede door scherpe V-vormige styling en de dubbele uitlaat midden on der de auto. De heldere prisma achtige koplampen en verticale mistlampen vormen eveneens bijzondere details. En natuurlijk de parelmoerlak dia afhankelijk van de lichtval de SX van kleur doet veranderen. Het interieur van de SX is net zo speciaal als het uiterlijk. De sportief ge vormde lederen stoelen zijn aan de achterkant zwart met geel, aan de voorzijde overheerst de kleur geel met zwarte accenten. Het beroemde 'S'-logo van Su zuki is in de rugleuningen van de stoelen gestikt. De kleur van het instrumentenpaneel is afge stemd op het exterieur: donker grijs met geel. De bekleding van het stuur is zilvergrijs. Het digi tale instrumentarium en de ta chometer geven de SX een 'au tosport karakter'. De metalen accenten die op diverse plaatsen zijn aangebracht, onderstrepen die eigenschap. Tegelijkertijd bevestigen de neerklapbare ach terbank, de hoog openende ach terklep en de ruime bagageruim te de allround-capaciteiten van de auto. In het midden van het dashboard is een LCD-scherm dat dienst doet voor het Global Positioning Satellite (GPS)-sys- teem. Wanneer de SX in produc tie gaat, is op dit moment nog niet bekend. Hyundai presenteert met de nieuwe Sonata een elegante ver schijning in het felbevochten segment van zakensedans. Naast een zeer representatief uiterlijk beschikt de nieuwe Sonata over een uiterst verfijnd onderstel. Er zijn twee motoren leverbaar: de 2,0-liter viercilinder en de 2,7-li- ter V6-krachtbron. De prijzen beginnen bij 55.963 gulden voor de Sonata 2.0i GLS, voor de H- matic automaat wordt geen meerprijs berekend. De Sonata heeft een imponerend voorkomen dat in weinig doet denken aan zijn voorganger. Me de door de geïntegreerde dubbe le ronde koplampen die in de motorkap overlopen is de voor kant lekker opvallend. Qua for maat is er weinig veranderd, met een lengte van 4.747 mm meet de Sonata 37 mm meer dan het OWSI vorige model. De spoorbreedte is achter met 10 mm toegeno men voor een betere wegligging. Hyundai heeft het interieur wel weer ingrijpend veranderd. Daarbij springt de grote midden console direct in het oog. Het nieuwe dashboard is een toon beeld van ergonomie. Het instru mentarium is overzichtelijk dankzij grote tellers. De nieuwe Sonata is leverbaar met de bekende 2,0-liter vierci- linderkrachtbron. Nieuw voor het model is de 2,7-liter V6-mo- tor die zijn diensten reeds bewe zen heeft in de Trajet en Santa Fe. Voor de 2.0i is zowel een handgeschakelde vijfversnel lingsbak als een H-matic vier- trapsautomaat leverbaar. Hyun dai rekent geen meerprijs voor de automatische transmissie die ook de mogelijkheid biedt hand matig de versnellingen in te leg gen. De 2.7i V6 beschikt stan daard over de automatische ver snellingsbak. Het onderstel en de remmen zijn berekend op hoge prestaties en een veilig weggedrag. Hyundai heeft bovendien een intelligent airbagsysteem gemonteerd dat gebruik maakt van een Passen ger Presence Detection (PPD). Als er geen passagier aanwezig is gaat de airbag niet onnodig af bij een ongeval. De Sonata is zeer compleet uit gerust. Climate en cruise con trol, voor- en zijairbags, boord computer, lichtmetalen velgen en ABS met EBD zijn standaard aanwezig. De prijzen van de tweeliter beginnen bij 55.963 gulden; de Sonata 2.7i V6 Exe cutive kost 65.439 gulden. StgdsblucQ Veiligheid bij Volvo geen loze kreet Pure dynamiek en aërodynamica met nieuwe Suzuki SX Hyundai Sonata bundelt stijl aan techniek Hyundai presenteert met de nieuwe Sonata een elegante verschijning in het felbevochten segment van zakensedans.

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 10