Dorst? IN DEZE KRANT Radboud oefent Buitenhavenweg 98 toch op monumentenadvies Verkeerschaos wegens wegwerkzaamheden 'Als ik dit op voorhand had geweten, was ik in Scheveningen begonnen' ujEgenEr huls-aan-hulskranten Watikbjpn uuftinia EXTRA SALE Bezorger beroofd Hersenschudding na knokpartij a Extra aandacht bijstandsfraude loont Schiedam Souvenir laakt toeristenbeleid gemeente TUINMEUBELSHOW DONDERDAG 12 JULI 2001, JAARGANG 53 Nr. 28 www.waterbron.nl Tel. 010 445 00 90 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: HNS SCHIEDAM - Een 17- jarige Schiedammer is maandagavond na een vechtpartij in de Maas- damsestraat met twee Schiedam mers van respectievelijk 14 en 15 jaar oud, gewond geraakt. De knaap werd thuis onwel en werd later door de GGD naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij werd opgenomen met een hersen schudding. De vechtersbazen werden later door de politie op gepakt en in de cel gezet. De an- leiding is (nog) niet duidelijk HOND NAAR WK - Hond Enya en begeleidster Sjaan Zwamborn- Timmers hebben zich gekwalifi ceerd voor het WK. Najaren inten sief trainen is het stel winnaar ge worden van een selectiewedstrijd die op 8 en 9 juli in Terneuzen werd gehouden. De felbegeerde eerste prijs geeft recht op een start plaats op het WK hondentraining dat op 7 en 8 oktober in Slovenië plaats vindt. Tot die tijd blijven Enya en haar vrouwtje hard door- trainen, want als wereldtopper ga je alleen voor de 'eerste prijs'. KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Wsnu 7 dagen H3SH5I Fauteuil PENELOPPE Zie onze advertentie elders in deze krant! Deel B van Altena Boswinkel Collectie bij Stedelijk Museum Jeugdland 2000 door Wim Schelberg S a a 1 uur Fotoservice Deelnemers uit Duitsland, Letland, Enge land, België, Japan, Singapore... en Schiedam. Jawel, Sint Radboud doet dit weekend mee aan het Wereld Muziek Concours (WMC) in Kerkrade. Het grootste en meest prestigieuze festival ter wereld voor blaasmuziek, wel te verstaan. Dat is niet niks, maar Schiedammers zijn niet zo bang uitgevallen, kennen hun kwaliteiten en gaan er gewoon voor. De muziekvereniging wil echter goed beslagen ten ijs komen en gaf vrijdag een laatste try-out in de Mar griethal. Het werd een mini-concert, gratis toegan kelijk voor alle Schiedammers die van blaasmuziek kunnen genieten. De fans van Sint Radboud, die niet naar Limburg afreizen, waren in de sporthal aanwe zig om te luisteren naar de bijzondere composities die de vereniging in het zuiden gaat spelen. Sint Radboud gaat Schiedam trouwens op de kaart zet ten, omdat de KRO op radio en Tv veel aandacht be steedt aan het Wereld Muziek Concours. De Schie dammers komen uit in de tweede divisie Harmonie en nemen het op tegen vele buitenlandse orkesten. Het podium in de Rodahal in Kerkrade zal op vrij dagavond 13 juli voor eventjes in handen zijn van de 'jeneverneuzen' die zo prachtig kunnen blazen. Wie bij wil houden hoe het Sint Radboud vergaat in het Limburgse kan surfen naar SCHIEDAM - In het kader van het Monumenten Selectie Project (MSP) heeft de gemeenteraad op 22 mei 2000 be sloten de minister van OC&W te adviseren meer dan 50 complexen en objecten in Schiedam aan te wijzen tot rijksmonument. In eerste instantie werd het complex Bui tenhavenweg 98 (het fabrieksstraatje en het kantoorge bouw) nog aangehouden. Vorige week werd ook dat com plex in onderdelen aan bet advies toegevoegd. Tijdens het aan het raadsbesluit voorafgaande belangenonder- zoek bleek, dat de eigenaar van het complex, distilleerderij Ko ninklijke de Kuyper b.v., bezwa ren had tegen aanwijzing van het complex. Die bezwaren betroffen vooral de vrees dat door plaatsing op de monumentenlijst de bedrijfsvoe ring ernstig benadeeld zou wor den. Bepaalde onderdelen van het complex zouden volgens de eigenaar echter wel op de lijst te recht kunnen komen. Ten behoe ve van een goede belangenafwe ging is om die reden een Cul tuurhistorische Verkenning (CV) uitgevoerd. Het doel van de CV was het voor De Kuyper meer inzichtelijk maken van de daadwerkelijke ef fecten op de bedrijfsvoering. Op de uiteindelijk definitief vastge stelde CV werd door de eigenaar van het complex aan de Buiten havenweg niet gereageerd. Dat was voor de gemeente aanlei ding om in ieder geval het advies naar de minister toe niet langer aan te houden. In een brief van de advocaat van De Kuyper van 24 november 1999 werd al aan gegeven dat bijvoorbeeld het kantoorpand als rijksmonument waardig mocht worden aange wezen. Hetzelfde zou kunnen gelden voor het voorste gedeelte van de fabrieksstraat. Voor andere delen van die staat zouden echter aan passingen en misschien zelfs sloop mogelijk moeten blijven. Daarvan is nog steeds sprake, al dus het college, dat een raads- meerderheid aan haar zijde vond. Daarnaast weegt het feit, dat het distilleerderijcomplex De Kuy per van algemeen belang is we gens zijn architectuur- en cul tuurhistorische waarde als voor beeld van een moderne distil leerderij uit het begin van de twintigste eeuw, zwaar. Het complex is bovendien goed be waard gebleven, stelt het colle gevoorstel. Het in stand houden van cultu reel erfgoed weegt op dat mo ment zwaarder. Zo oordeelde ook de raad. SCHIEDAM - Een 17- jarige pizzabezorger uit Schiedam is maandagmiddag in de Oranje straat van een paar duizend gul den beroofd toen hij zijn dagop brengst wilde afstorten bij. een bank. Op het moment dat hij zijn geld wilde afdragen werd hij door een onbekende knaap, vermoedelijk onder bedreiging van een vuur wapen, tegen een muur gedrukt. Onder dwang gaf de pizzabezor ger zijn geld af. De overvaller ging er met de buit vandoor. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van hem. SCHIEDAM - Het geplande on derzoek naar bijstandsfraude heeft nog niet plaatsgevonden; wel is in 2000 het aantal contro le-onderzoeken wegens fraude signalen toegenomen. Dat staat in het beleidsverslag 2000 van ABW (Sociale Zaken). De in 2000 opgedane ervaringen wetti gen de conclusie, dat de extra aandacht voor fraudepreventie- en fraudebestrijding lovend is. Met de uitrol van het Inlichtin genbureau in 2002 zal de aanpak van fraudebestrijding verder worden versterkt. Per 1 januari 2002 gaat de nieu we landelijke Sociale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (SIOD) van start. Voor zover nu bekend zal SIOD de zware vor men van bijstandsfraude opspo ren en de gemeenten de minder zware. Daarnaast zullen het ministerie van SZW en VNG de vorming van regionale samenwerkings verbanden voor de opsporing be vorderen. Ook op de Beethovenlaan stond het verkeer lang vast SCHIEDAM - Het was dinsdag een janboel op de Mozartlaan/Churchillweg en op de 's Gravenlandseweg. Het ver keer zat muurvast door asfalteringswerkzaamheden verricht door ONS Ibor. Pogingen om het verkeer om te leiden mislukten jam merlijk. Het bleek teveel van het goede om wegwerkzaamheden te verrich ten aan beide ontsluitingswegen van de wijk Noord; al spoedig kon er geen kip meer door. Foeterende automobilisten, auto's die over de stoep reden; het leek wel een verkeershuishouden van Jan Steen. Weggebruikers stonden lang vast en kwamen te laat op het werk. De automobilisten deden hun beklag bij de gemeente en ONS Ibor, maar werden van het kastje naar de muur gestuurd. Een wegge bruiker uit Spaland zegt: 'Het is toch van de gekke dat ik hier al meer dan een uur en een kwartier sta te wachten. Niemand weet iets en niemand kan iets zeggen. Ik heb al overal naar toe gebeld. Het is een gevaarlijke situatie. Brandweer en ziekenauto kan Noord niet bereiken. Ze rijden over de stoepen en er ontstaat een agressieve sfeer.' In de middagspits waren er wederom files, met als gevolg nog meer kwade weggebruikers die de krant belden. De heer Kronenberg was zo kwaad dat hij een brief aan ONS schreef: 'Onbegrijpelijk dat binnen een jaar weer werkzaamheden aan de aansluiting 's Gravenlandseweg-rotonde Slimme Watering worden uitgevoerd. Voor mij ook een staaltje van verspilling van gemeenschapsgelden c.q. een domme planning/beslissing. Ook kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat een bedrijf waaraan de ze werkzaamheden zijn uitbesteed, ook vorig jaar, evenals nu, de mentaliteit hebben om te proberen er zo lang mogelijk over te doen. Blijkbaar is toezicht hierop uwerzijds teveel gevraagd.' Voorlichting van ONS deelt mee dat de werkzaamheden meer over last veroorzaakten dan van tevoren was ingeschat. 'De reden om op beide wegen de werkzaamheden tegelijkertijd aan te pakken was de tijdsdruk vanwege de naderende bouwvak. ONS Ibor en de gemeente zullen er alles aan doen om in de toe komst in de planning extra rekening te houden met een goede ver- keersdoorstroming op cruciale wegen en kruispunten', aldus voor lichting. SCHIEDAM - Jan des Bou- vrie, molens, fluisterboten, jeneververleden. Maar ook: parkeerbeleid, voorschrif ten voor uitstallingen, ter rasbeperkingen en schijn baar niet te bedwingen leegstand. Samen: Schie dam. Miranda van Jaars veld begrijpt niets van de bestuurlijke tegenstrijdig heid waarmee zij gecon fronteerd wordt. Inzet van het dispuut: de kaartenmo- len. 'Met mijn souvenirwin kel ben ik juist Schiedam aan het promoten. En dan moet ineens letterlijk de zaag erin. Ik probeer altijd de dingen van de positieve kant te bekijken. Maar dat wordt nu moeilijk'. Van Jaarsveld kreeg bezoek van Toezicht Veiligheid en vorige week uiteindelijk van burgemeester Scheeres zelf: haar uitstalling vol deed niet aan de regels. Op 1 april 1999 opende Schie dam Souvenir de deuren aan de Appelmarkt. Dat was voor veel Schiedammers even wennen. Van Jaarsveld: 'Veel mensen dachten dat het om een grap ging: wat moet uitgerekend Schiedam nou met een souvenir winkel? Maar ik heb me er en thousiast ingestort.'. De toerist wil immers graag een kaartje sturen, of een stadsplat tegrond kopen. Inmiddels staan de zaken er anders voor. Schie dam probeert zichzelf toeristisch op de kaart van Nederland te zetten. Daarbij hoort een stad die er verzorgd uitziet; een stad die aantrekkelijk is om rond te gezet. In de toekomst staan dan de onderste kaarten twintig cen timeter van de grond. 'Boven dien zal de eigenaar van de kaar- tenmolen er niet blij mee zijn. Ik koop de kaarten in en ik krijg de molen er in bruikleen bij'. Van Jaarsvelds advertentie prijkt op de stadsplattegrond van Rond vaarten Schiedam. 'Ik ben niet op vakantie gegaan om de fluis terboot te kunnen sponsoren. Dat leek me belangrijker. Nu loop ik tegen een betonnen muur van regels, regels, regels', aldus Van Jaarsveld. Bovendien is toe risme in Schiedam geen vanzelf sprekendheid. Onder protest Van Jaarsveld heeft er een baan bij om alles draaiende te kunnen houden. 'Het weer zit wat dat betreft in Nederland ook niet al tijd mee. In de winter komen ze niet zeuren als je al weken geen klant hebt gehad en met alles binnen zit. Toen Scheeres langs kwam om me op de overtreding te wijzen, begon het net te rege nen'. Maar ook dat verandert niets aan de regels. 'Ik hou me er dus aan, maar onder protest. Het wordt er zo niet mooier op', be sluit ze. Op een aantal vragen per e-mail, waaronder de vraag: 'De uitstal ling dient een goede indruk te maken en representatief te zijn en passen in het totaalbeeld van de historische binnenstad van Schiedam', kon de gemeente niet direct reageren. Volgens voorlichting is er meer tijd nodig om de zaak uit te zoeken, maar zal het binnen niet al te lange tijd antwoord op de vragen ge ven. De souvenirwinkel aan de Appelmarkt voldoet volgens de gemeente niet aan de regels van Toezicht <6 Veiligheid. wandelen. Maar ook een stad die de ondernemerszin prikkelt en weet te stimuleren. Mensen lok ken meer mensen. Geld maakt meer geld. En daar gaat Schie dam wat Van Jaarsveld betreft, de mist in. Kaartenmolens Reden daarvoor is het van kracht zijnde uitstallingsbeleid van de gemeente Schiedam. Daar schort nogal wat aan, volgens Van Jaarsveld. 'Er zijn regels, dat kan ik begrijpen. Maar som mige regels staan haaks op wat Schiedam als toeristische trek pleister wil bereiken. Ik wil Schiedam promoten. Ik wil over de gemeente positief naar buiten komen. Maar nu moet ik aan mensen een gemeente verkopen die dit soort regels opstelt'. Om welke regels gaat het dan? Bijvoorbeeld om de regel dat uitstallingen direct tegen de ge vel moeten worden geplaatst en niet groter mag zijn dan één me ter direct uit de gevel. Die strook mag voor maximaal 50 procent benut worden. Bovendien moet de etalage zichtbaar en bereik baar blijven. Ook mag per be drijf maar maximaal één recla mebord met een maximale op pervlakte van 0,75 vierkante me ter buiten staan. Het is niet toe gestaan goederen of borden op te hangen en de hoogte van uit stallingen is beperkt: die mag maximaal 1,50 meter zijn. 'Eerst was dat 1,20 meter', zegt Van Jaarsveld. 'Daar is later der tig centimeter bijgekomen. Hoe ze aan die hoogte komen, is me een raadsel. Ik zou graag eens praten met de persoon die dat verzonnen heeft. Er moet toch een logica achter zitten?'. Die ziet Van Jaarsveld niet. In ieder geval niet waar haar kaartenmo lens betreft. 'Toen die molens nog in lijn met de lantaarnpalen stonden, was er langs de winkel voldoende ruim te om te lopen. Bovendien kon den mensen van meer kanten naar de kaarten in de molen kij ken en was de etalage helemaal vrij. Nu staan de molens voor de etalage. Bovendien moet ik er een stuk afzagen, want ze zijn te hoog'. Het streepje heeft ze al HNS 4 i Nieuwe He' Stadsblad s» - flesvrije waterkoeler - onderhoudsvrij - voor particulier en bedrijf - gezond en voordelig Adidas Superstar 2000 3* k Kleur wit/bordeaux Maat 36 t/m 44 per week geopend Nu Ma van 11-18 uur Din t/m Don van 9-18 uur Vrij van 9-21 uur H 111 Za van 9-17 uur Zo van 12-16 uur In wicker goud. OP ts Kussen los verkrijgbaar. Vanaf 29,95 Meeneemprijs! Van 309,95 voor Vlaardingen Woonboulevard Hoogstad, bij McDonalds - tel: 010-4600714 9 C/5 fa O Tel 010-4268255 Mooi fotowerk inag naar eon vakJab FotaBPDEWAEfWÊOT Hoofdweg 18, Capelle aan den IJssel, tel. 010 - 451 88 44 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, tel. 010 - 485 22 73 Foto: ED DEWAERHEIJT FOTO: ED DEWAERHEIJT I

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1