->8 l m Na asbestsanering lucht Thuiszorggebouw schoon Beukenhof van ONS tj intratuin VJ ra 9? 95 r Wegener huls-aan-hulskranten IN KRANT i SCHIEDAM CRICKETSTAD Alsnog vergunning voor bouw moskee In de ban van het opperhoofd Dievegge in bejaardenhuis ProvincieKleurrijke wijken nog te weinig cultureel Toch schoonmaker voor stadhuisgevel RA. van der KOOIJ Man met priem in buik gestoken mm GROENOORD WOENSDAG 1 AUGUSTUS 2001JAARGANG 53 Nr. 31 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM SPORT-EN RECREATIEBAD HIER IS ZWEMMEN DUBBEL GENIETEN BINNEN EN BUITEN E OPLAGE: Vuurshow in Beatrixpark bij Jongleer festival Kethel en Spaland 60 jaar geleden ingelijfd Ergernis over troep op de stoep KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur SCHIEDAM - B&W hebben de Sociaal Culturele Islamiti sche Vereniging vergunning verleend voor het bouwen van een moskee aan de Dr. Scha- epmansingel in Nieuwland. Eerder dit jaar, op 6 maart, werd een bouwvergunning ge weigerd. Uit die aanvraag viel namelijk op te maken dat ook een zelfstandig te gebruiken winkel, aan de hoofdingang, deel zou uitmaken van het plan. In het aangepaste plan is spra ke van een kleine winkelvoor ziening binnen de moskee, al leen bedoeld voor gebruikers van het gebouw. Aangezien daarmee de overige midden stand geen concurrentie wordt aangedaan, is nu wel vergun ning verleend. Het plan om aan de Dr. Scha- epmansingel een moskee te bouwen bestaat al langer. In september 1997 sloten de ge meente en de Islamitische Ver eniging, die op dat moment een moskee in gebruik had aan de Vijgensteeg, een erlpachto- vereenkomst voor het terrein. De bouwvergunning wordt binnenkort in Het Nieuwe Stadsblad gepubliceerd en ligt vervolgens zes weken lang ter inzage in de Stadswinkel. De genen die eerder hun zienswij ze over de bouw van een mos kee aan de gemeente hebben kenbaar gemaakt worden per brief geïnformeerd. OP TIC IE N PAUL BERG DAT IS DUIDELIJK. Dineke Berg over... de montuurcollectie: "Wij bieden een ruime keuze uit exclusieve merken, zoals J. P. Gaultier, Mexx en Armani." Ademloos hing de Schiedamse jeugd aan de lippen van 'Hoofd in de Wolken' tijdens de indi aanse attractie 'Dances with wolves' van Jeugdland. De in- dianenhoofdman deed, zeer vertrouwelijk overigens, een boekje open over de oeroude scheppingsverhalen van de Apaches, Sioux, Cheyennes, Cherokee en Comanches. Kleur rijke vertellingen, waarin elementen als lucht, vuur, water en aarde de basis vormden voor het bestaan van de indianenstammen. Maar het bleef niet bij luisteren alleen in het Beatrixpark, waar de complete Schiedamse indianenstam vorige week zijn tenten op sloeg. Opperhoofd Lachende Hond kwam er, totaal in paniek, de kinderen te hulp roe pen. De indiaan met zijn indrukwekkende veren tooi was zijn opperhoofdstaf kwijt, terwijl hij die net hard nodig had op de trouwdag van zijn dochter Zittende Ekster. Zonder staf kon de hele trouwerij niet doorgaan, want daarmee moest het huwelijk bezegeld wor den. Gelukkig bleek de jeugd van Schiedam over veel speurderstalent te beschikken en kwam alles nog goed SCHIEDAM - Een Spijkenisser vrouw (35) sloeg op de vlucht toen ze in een bejaardencentrum op de Nieuwe Damlaan werd be trapt terwijl zij daar verdacht aan het rondneuzen was. Mede werkers van het tehuis zetten de achtervolging in en wisten de vermoedelijke dievegge op de Burg. Honnerlage Gretelaan in de kraag te grijpen. Zij werd overgedragen aan de politie. De directrice van het bejaarden centrum kreeg argwaan toen ze de vrouw zag scharrelen en in formeerde wat zij aan het doen was. Zij was op bezoek bij haar oma, verklaarde de Spijkenisser vrouw, die het vervolgens op een lopen zette. De directrice ging samen met enkele medewerkers achter de vluchteling aan. Onderzoek in het centrum bracht aan het licht dat uit diverse por temonnees geld was weggeno men. De aan de politie overgedragen vrouw ging, in afwachting van nader onderzoek, de politiecel in. Door: Wim Schelberg SCHIEDAM - 'Te weinig sociaal en te weinig kunst en cultuur'. Dat was de eni ge kritiek die de beoorde lingscommissie van de pro vincie Zuid-Holland had ten aanzien van het plan 'Kleurrijke Wijken' in het kader van Schiedam Cul tuurstad 2004. Op dat punt moeten de plannen dus nog worden aangepast. Dan staat wat de provincie be treft niets het stimulerings budget van 350.000 gulden in de weg. Dan moet Schie dam intussen wel op zoek naar sponsors of een greep in de subsidiepot doen, om het hele programma uit te voeren. Want 350.000 gul den is niet voldoende. Saskia Borgers neemt voor Ger ard Schoofs, projectleider van de provincie waar het de cultuurste den betreft, de honneurs waar: 'Er is jaarlijks voor twee ge meenten 700.000 gulden stimu leringsbudget beschikbaar. In 2002 komen Gouda en Naald wijk daarvoor in aanmerking. Voor 2003 en 2004 is alles nog meer open'. In totaal werden acht plannen ingediend, waarvan er vier genomineerd werden. 'Onder andere Katwijk, Leiden en Warmond moeten hun plan nen nog herzien; zij kwamen niet direct voor een nominatie in aanmerking', aldus Borgers. De ze gemeenten kunnen nog tot 1 Sloop/renovatie-wijk Nieuwland gaat een belangrijke rol spelen in het programma van Cultuurstad Schiedam foto: HANS KEIJZER november een gewijzigde versie van hun oude plan of een geheel nieuw plan indienen. Zij kunnen dan cultuurstad worden in 2003. 'Het is wel de bedoeling', bena drukt Borgers, 'dat de betreffen de gemeenten ook zelf een be drag vrijmaken naast het stimu leringsbudget'. Het project cultuursteden keert jaarlijks terug. Eerder waren Dordrecht en Gorinchem al cul tuurstad van Zuid-Holland. Bin nen de projecten moeten in ieder geval allochtonen en jongeren centraal staan. Daarnaast kun nen deelnemende steden zelf de invulling van het programma be palen. Daarbij is Adriaan de Regt, hoofd van de afdeling cul tuur in Schiedam, nauw betrok ken. De Regt is lovend over de snelheid waarop de eerste plan nen op tafel kwamen. 'Het plan moest binnen een maand inge diend worden. We hebben dus een globale opzet gemaakt en die is via de wethouder naar de provincie gegaan.' Met het be oogde resultaat, want de Schie damse plannen werden door de provincie gehonoreerd. Borgers: 'De beoordelingscommissie was unaniem in haar oordeel. Het Schiedams plan is in wezen goed. Wat de commissie wel aantekende, was dat het plan nog te weinig de nadruk legde op künst en cultuur. Ook het socia le aspect kan nog beter. Dat moet dus nog verder ingevuld worden.' Dus is Schiedam in 2004 cultuurstad. Tenminste: 'Natuurlijk moet de definitieve begroting nog naar de raad. De provincie past een systeem van matching toe. Wijken centraal De subsidie is nog niet defini tief: Schiedam moet daar nog een deel bij leggen. Dat geld kan gedeeltelijk uit het bedrijfsleven komen, maar ook de gemeente zelf moet bijspringen', aldus De Regt. Dat gedeelte is dus aan de raad. Wijken centraal 'In de voortzetting van het pro ject staan nu eens de wijken cen traal', aldus Adriaan de Regt. Aan welke wijken hij dan denkt? 'Dat zou bijvoorbeeld Nieuw land kunnen zijn'. Dat, ondanks het feit dat de wijk Nieuwland in 2004 wellicht voor een groot deel nog op de schop is. De Regt ziet dat niet als een belemme ring: 'Die wijk is zwaar geteis terd, maar kan toch mogelijkhe den bieden. Het zou in ieder ge val goed zijn voor de sociale co hesie.' Het project 'Kleurrijke Wijken' kan goed zijn voor een provinciale subsidie van 350.000 gulden. De Regt heeft al een globale schets van moge lijke activiteiten. 'Je zou kunnen denken aan een programma met theater, muziek en literatuur.' Dat kan worden uitgewerkt in jeugdtoneel, sportdemonstraties, een open-podiumwedstrijd voor Schiedamse bands en voorlees avonden. Alles kan - als het maar in het teken van Schiedam cul tuurstad staat. Adriaan de Regt is inmiddels an derhalf jaar hoofd van de afde ling cultuur in Schiedam. 'Er is in die tijd denk ik een hoop be reikt. Bovendien blijf ik op zoek naar nieuwe mogelijkheden en andere initiatieven'. Zo was De Regt de persoon die Els Inc. naar Schiedam 'haalde' en de stad daarmee haar eigen theaterge zelschap gaf. En daarmee is de 'cultuurkous' wat hem betreft nog niet af. SCHIEDAM - De gemeente heeft na circa drie jaar eindelijk een aannemer gevonden die bereid is de gevelplaten van de hoogbouw oostkant van het stadskantoor te reinigen en waar nodig repareren. Een klus, die door de moeilijke bereikbaarheid van de gevel en de kleinschalige aanpak, kennelijk niet erg aantrekkelijk is voor bedrij ven. Op de openbare aanbesteding reageerde geen enkel bedrijf, maar nu is dan toch een aannemer gevonden die bereid is het klusje voor 440.000 gulden te klaren. Al geruime tijd wordt gesproken over de reiniging van de gevelplaten van de hoogbouw van het gemeentehuis. De gemeente wil de werkzaamheden beperkt houden, uitgaande van de verwachting is dat het gebouw over een periode van tien jaar aan een algehele upgrading, inclusief gevel, onderworpen moet worden. SCHIEDAM - Na het verwijderen van asbestplaten uit de con- vectorputten heeft een luchtmeting door een professioneel as- bestlaboratorium uitgewezen dat het wijkgebouw van Thuiszorg op het Bachplein weer vrij is van asbestdeeltjes. Eind mei kreeg Thuiszorg de melding dat een van de medewer kers vermoedde dat asbest verwerkt was in de convectorputten. Onderzoek door het asbestlaboratorium bevestigde dit vermoe den, maar maakte ook duidelijk dat het risicovolle materiaal uit sluitend in die verwarmingsputten te vinden was. Tijdens de verwijdering van het asbest door een gespecialiseerd bedrijf, tussen 9 en 13 juli, was het wijkgebouw slechts beperkt bereikbaar voor de medewerkers. Het consultatiebureau, het spreekuur van de diëtiste, de cursussen en het bloedprikken van het Vlietlandziekenhuis moest tijdelijk op een andere locatie plaatsvinden. Na de uitslag van de luchtmeting, die 16 juli gehouden werd, is het wijkgebouw weer opengesteld voor zowel interne als externe bezoekers. SCHIEDAM - Een 35-jarige Schiedammer werd zaterdagavond in de Schaperlaan met een priem in zijn buik gestoken. Het slachtoffer werd voor behandeling overgebracht naar het Schielandziekenhuis. De steekpartij was het resultaat van een zich voortslepende burenru zie. De 37-jarige buurman die de priem hanteerde meldde zich uit eindelijk zondagmorgen op het politiebureau waar hij werd aange houden. Tijdens de steekpartij ontstond er op straat nog het nodige tumult vanwege het toegestroomde publiek. Daarbij werd een 39-ja- rige Schiedammer aangehouden omdat hij een bevel van de politie negeerde. SCHIEDAM Burgemeester Scheeres ondertekende dinsdag samen met directeur H. Eikenbroek van ONS de overeenkomst waarmee crematorium en begraafplaats Beukenhof officieel aan ONS werd overgedragen als 'economisch eigendom'. Dat gebeurde onder toe ziend oog van bedrijfsdirecteur M. Holierhoek, haar medewerkers en andere betrokkenen. Door Beukenhof te laten fungeren als een apar te werkmaatschappij van ONS kan de kwaliteit van de dienstverle ning verhoogd worden en wordt flexibeler ingespeeld op de wensen en behoefte van de klanten. De verzelfstandiging zal positief uitwer ken, verwacht ONS, aangevend dat respect en menselijkheid voor zowel de overledene als voor degenen die achterblijven voorop zal staan. Het parkachtig ogende Beukenhof bestaat al sinds 1932 als begraaf plaats. In 1985 is daar het crematorium aan toegevoegd dat ook voor de omliggende gemeenten dienst doet. De begraafplaats heeft speci fieke geloofsakkers, waaronder Islamitische en Rooms-Katholieke. Jaarlijks vinden er op Beukenhof 1250 plechtigheden plaats, waar van dnekwart crematies. Die plechtigheden trekken circa 78.000 be langstellenden. HET GROENE WARENHUIS Grootbloemige Dahlia in diverse kleuren Van 1*^5 nu voor €4,52 Intratuin Pijnacker, Rijskade la, 015-3610000 NS V ld Nieuwe Stadsblad Pr. Beatrixlaan 2, Schiedam. Tel. 010-471 93 27 www.zwembadgroenoord.nl Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 00 foto: AA» VD DRIFT Schiedam mag aan de slag met plan Cultuurstad 2004 •s ,r-' SCHIEDAM - 's-Gravelandseweg 383 Tel. 010 - 462 10 33 !$s pp ONS voelt zich betrokken bij de mensen, bij hun welzijn. Daarom stimuleert ONS jeugd- sport en sponsort zij cricketsport. Schiedam is, mede dankzij cricketvereniging Excelsior '20, de laatste jaren verschillende keren landskam pioen geweest in deze prachtige sport. Iets waar wij als Schiedammers best trots op mogen zijn! Het cricketseizoen gaat zijn laatste maand in. U komt toch ook eens kijken? Zondag 5 augustus derby Excelsior'20 - Hermes DVS, Sportpark Thurlede. Aanvang 11.00 uur. Energie, milieu, infrastructuur en media Van Heekstraat 15 Schiedam (010) 262 1000 www.onsgroep.nl i

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1