Nieuwe Mercedes-Benz SL-klasse wordt in sep tember gepresenteerd UJ Het i Hèt autonieuws voor Nieuwe jKMSPIIm J Schiedam Honda test brandstofcel aangedreven auto's Nieuw instapmodel Grote sprong voorwaarts op gebied car infotainment Seat Inca Van Entry Kop-staart botsingen voorkomen met Active Cruise Control Na meer dan tien jaar in vrijwel ongewijzigde vorm geproduceerd te zijn, is onlangs in Bremen de laatste SL-klasse van het huidige type van de band gelopen. De huidige SL werd tijdens de Autosalon van Genève in 1989 gepresenteerd. Sindsdien zijn er meer dan 200.000 exemplaren geproduceerd, waarmee deze roadster wereldwijd be hoort tot de meest succesvolle auto's in dit marktsegment. 'De SL is en blijft een unieke auto,' zegt Jurgen Hubbert, binnen DaimlerCh- rysler AG verantwoordelijk voor Mercedes-Benz personenwagens en smart. 'De roadster was buitengewoon succesvol en overtrof al onze verwachtingen. Alles wat we op technisch gebied in huis hadden, werd in deze auto verwerkt. De roadster heeft de standaard in zijn segment gezet. We hebben er alle vertrouwen in dat de nieuwe SL, die in september tijdens de IAA in Frankfurt gepresenteerd wordt, de legende voortzet* Meer informatie omtrent de nieuwe SL is te vinden viawww.media.daimlerchrysler.com>www.media.daimlerchrysler.co m.Politiekorps Zeeland heeft ondertussen twee Mercedes-Benz G- Klassen aangeschaft voor surveillance langs de Zeeuwse kusten. De ze robuuste terreinwagens zijn uitermate geschikt om probleemloos over onverharde wegen en terreinen te rijden. De G290 turbodiesels gaan dienst dóen in Walcheren en Zeeuws Vlaanderen. Voor de inge bruikname van de twee G-Klassen kregen twee kerninstructeurs van de Politie Zeeland een uitgebreide training van 'Four Wheels Only'. Deze in terreinrijden gespecialiseerde organisatie bracht de politie- instructeurs 'de fijne kneepjes bij van het terreinrijden bij en liet hen kennismaken met de vele mogelijkheden die de Mercedes-Benz G- Klasse biedt. Willem van der Elskamp Honda Motor Co Ltd heeft van het Japanse Ministerie van Transport toestemming gekregen om met brandstofcel aangedreven auto's prak tijktests op de openbare weg te houden. De tests met de Honda FCX- V3 zijn half juli van start gegaan op de snelwegen en andere door gaande wegen in onder meer Tochigi en omgeving. Honda heeft eer der tests op de openbare weg uitgevoerd in de Verenigde Staten, in het kader van de California Fuel Cell Partnership (CaFCP). Dat is een samenwerkingsproject tussen de Amerikaanse overheid, de Cali- fornische ovefheid, energiebedrijven, autofabrikanten en brandstof- celproducentep. Vanaf het begin van het CaFCP-testprogramma, in november 2000, tot juni van dit jaar hebben de Honda brandstofcel auto's meer dan 3.500 mijl (zo'n 5.600 km) afgelegd. In die tijd is aanzienlijke vooruitgang geboekt in het onderzoek naar de geschikt heid van brandstofcel aangedreven auto's voor de Amerikaanse markt. De tests in Japan vinden plaats op diverse routes, zowel op snelwegen als door stedelijk gebied. Op die manier kan tijdens aller lei verkeersomstandigheden worden bekeken of deze auto's geschikt zijn voor Japan. De FCX-V3 heeft een kleinere motor en brandstof cel (inclusief controle-apparatuur) dan eerdere concepten. Zodoende is er nu plek voor vier inzittenden. Andere verbeteringen zijn betere startprestaties en een stillere werking, zodat het product aantrekkelij ker is geworden. Er worden Ballard brandstofcellen gebruikt, met on der druk gebrachte waterstof als brandstof. De brandstofcellen leve ren een constante krachtstroom en de ultra-condensator beschikt over een krachtige en snelle ontlaadcapaciteit. Deze combinatie staat ga rant voor een zeer efficiënte werking, waarvan vooral de start en ac celeratie profiteren. In de VS worden tests gehouden met een FCX- V3 met Honda brandstofcellen. Vanaf 16 juli zijn er een aantal wijzigingen doorgevoerd in het leve ringsprogramma van de Seat Inca. Naast een gunstigere prijsstelling wordt ook een nieuw instapmodel leverbaar, de Seat Inca Van Entry. Als nieuw instapmodel introduceert Seat in Nederland de Inca Van Entry. Deze uitvoering is zeer compleet te noemen. Stuurbekrachti ging, radiovoorbereiding met vier speakers en staafantenne, hoofd steunen voor, een in hoogte verstelbaar stuur, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel en een bestuurdersairbag behoren onder meer tot de standaarduitrusting. De Inca Van Entry is leverbaar in combinatie met een 1.4 benzinemotor (44 kW) en een 1.9 Sdi-motor (47 kW). De prijzen zijn respectievelijk f 16.925,- en f 19.495,-. Daarnaast blijft ook de Inca Van leverbaar. Voor een meerprijs van f 500,- is deze Van ook nog eens uitgerust met onder andere stootlijsten op de zijkanten, een beklede bagageruimte, gordelspanners, een derde remlicht en een wis/was installatie op de achterruit. De Inca Van is eveneens lever baar met een 1.4 benzinemotor en een 1.9 Sdi-motor. Deze Sdi Van staat voor f 19.995,- in de prijslijst. Als optie op de Inca Van wordt een Electric pakket leverbaar. Dit pakket bestaat uit elektrisch be- dienbare ramen en centrale portiervergrendeling met afstandsbedie ning. Deze optie kost f 500,-. Het Electric pakket is niet leverbaar op de Entry-uitvoering. Het Plus-pakket is komen te vervallen. Tot slot zijn de opties ABS (alleen leverbaar in combinatie met een passa giersairbag) en airco aantrekkelijker geprijsd. ABS en passagiersair bag kosten tezamen f 1.950,- en airco is te bestellen voor f 2.150,-. ïn de auto het hotel bespre ken en de kamer bekijken waarin je later op de dag verpoost? Een virtuele wandeling door een kasteel langs de Loire als voor proefje op het echte bezoek? Al rijdend een tafeltje uitzoeken en reser veren in een restaurant aan het meer van Lugano? VDO Car Communication Nederland maakt het moge lijk. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf heeft hiertoe een samenwerkings verband gesloten met de ANWB, Michelin, Varta en Agostini. Grote delen van de database van deze organisaties zijn op de na vigatie CD-roms gezet. Sinds half juni zijn ze verkrijgbaar voor de consument. 'Een hele sprong voorwaarts op het ge bied van car infotainment', zegt Rob van Vliet, brandmanager bij VDO Car Communications, marktleider met het topmerk VDO Dayton. Een logische ook vindt hij. 'Het is een volgende stap die tegemoet komt aan de wens van de moderne autocon sument. Die wil niet alleen een goede auto, maar ook gemak. Navigatiesystemen ontwikkelen zich daarom steeds meer tot complete multimediasystemen met allerlei functies. Het oproe pen, in woord en beeld, van alle mogelijke toeristische informa tie is een van die opties. Het na vigatiesysteem leidt de inzitten den automatisch door de mooi ste gebieden, brengt je naar in teressante bezienswaardigheden of zet je af bij een culturele at tractie. Andere mogelijkheden betreffen internetten en e-mail- en. Maar we vergeten de kinde ren op de achterbank ook niet. Aan een aantal van onze naviga tiesystemen kan een tv-module gekoppeld worden. De kinderen kunnen dan desnoods de hele lange vakantierit naar hun favo riete programma's kijken of met de gameboy spelen'. Alle producten zijn bestemd voor de after-sales markt. VDO Car Communication werkt hier voor met geselecteerde specia listen. Een van deze inbouwsta- tions is het Bornse bedrijf Van Asten Auto-HiFi. Bedrijfsleider Ronald Zijlstra bevestigt dat de belangstelling voor navigatie entertainment systemen razend snel toeneemt. Op dit moment is de vraag naar navigatiesyste men nog het grootst. Maar Zijl stra heeft inmiddels ook al me nig tv-tuner met bijbehorende schermpjes in of aan de hoofd steunen gebouwd. 'De consument weet wat er te koop is en wil het ook hebben', aldus Zijlstra. 'De tijd dat kinde ren onderweg op de achterbank letterspelletjes spelen, auto's tel len, kentekens noteren of de kleur van de eerstvolgende pas serende auto raden loopt lang zaam maar zeker ten einde. On derweg televisie of video kij ken, internetten, chatten met vriendjes die elders ook onder weg zijn of een computerspel spelen komen hiervoor in de plaats. Dat hebben ze bij VEX) Car Communication goed in de gaten. Dat zie je aan het uitge breide productpakket. Wat dat betreft heeft Van Vliet gelijk met zijn vergelijking met een locomotief en wagons. Het zijn heel mooie en kwalitatief prach- tigp producten. Bovendien snel maar vooral heel erg mooi in te bouwen of te plaatsen'.'We heb ben dagelijks te maken met ver- schillènde merken en type au to's. Elk merk en type biedt zo zijn eigen specifieke montage mogelijkheden. De navigatier- adio's passen altijd standaard openingen. Met de beeldscher men is dat anders. Die moeten zo ingebouwd of geplaatst wor den dat de bestuurder er goed zicht op heeft, maar er niet door wordt afgeleid. Van belang is ook dat de ventilatieopeningen in en op een dashboard als ook de andere bedieningsknoppen vrij blijven. Daarin zit de uitda ging voor ons'. creëren. In de leefruimte is ge bruik gemaakt van hoogwaardi ge materialen voor stoelen, bed en interieurbekleding. Voor de aandrijving van de Axor past Mercedes-Benz voor 't eerst in een Europese truck de zescilin der lijnmotor toe, die zich in an dere bedrijfswagens van het- merk-met-de-ster al heeft bewe zen. De zescilinder-in-lijn heeft op basis van zijn gunstige brand stofverbruik, gunstige vermogen en hoge betrouwbaarheid al een geduchte reputatie opgebouwd. In de Axor wordt de zescilinder lijnmotor gecombineerd met een handgeschakelde negen-versnel lingsbak met mechanische/pneu matische schakeling (MPS). Op tioneel is de Telligent 16-ver- snellingsbak leverbaar. Door de optimaal samengestelde aan- drijflijn, in combinatie met hoge trekkracht, ontstaat een gunstig brandstofverbruik. De Axor heeft schijfremmen rondom, met optioneel het Telligent remsys- teem. Een andere optie is de nieuw ontwikkelde 'Turbobrake' motorrem, die medio 2002 le verkaar wordt. Door een speci fiek geschapen motortegendruk ontstaat, via een turbocompres sor, meer druk in de motor. Hier door wordt de motorremkracht; bijna verdubbeld. Onderhouds- intervallen tussen de 80.000 km en 120.000 km, gekoppeld aan het Telligent onderhoudssys- teem, waarborgen lage onder houdskosten. Momenteel wordt de Axor uitgebreid getest. Ko mende herfst wordt hij geïntro duceerd. Vanaf vooijaar 2002 is hij te koop in West-Europa. In de ontwerp-, ontwikkelings- en productiefase van de Axor is ge bruik gemaakt van het mondiale netwerk van Mercedes-Benz. Toepassing van bewezen compo nenten uit het concern zorgt voor een grote mate van effi ciëntie bij de bouw en een opti male betrouwbaarheid bij het gebruik van de Axor. Zo is de cabine afkomstig van de Ategoi en het chassis van de Actrosi Verder heeft het motorconcept zich bewezen in de Zuid-Ameri kaanse trucks en bussen van het huis Mercedes-Benz. BMW's techneuten werken voortdurend aan de verbetering van de veiligheid van de autorij ders. Jongste 'uitvinding' is de tweede generatie van de 'Active Cruise Control'. BMW noemt deze nieuwe techniek ook wel de 'stadsverkeerassistent'. Active Cruise Control (ACC) is de ac tieve snelheidsregeling van de BMW 7-serie. Als verdere ont wikkeling van de vertrouwde cruise control regelt dit systeem de snelheid van de auto. Als de verkeersdrukte dit vereist, be waakt de nieuwste versie van de ACC zonodig ook de afstand tot de voorligger. Met de moderne elektronica, die er voor zorgt dat in millisecon den de airbags in een auto in werking treden, moet het toch ook mogelijk zijn om in druk stadsverkeer kop-staart botsin gen te voorkomen, zo luidde de opdracht aan de technische on derzoekers van BMW. Enkele automerken leveren nu al ge avanceerde systemen die op drukke snelwegen de afstand tot de voorganger controleren. Als zo'n auto zijn voorganger te dicht nadert, klinkt er een sig naal of wordt de snelheid van de wagen automatisch aangepast. Momenteel werken deze syste men alleen in normaal verkeer op snelwegen of provinciale we gen. Die systemen functioneren namelijk pas vanaf een minima le snelheid van zo'n 30 km/h. BMW heeft er veel kennis, man kracht en geld in gestoken om deze systemen ook bij filever- keer en in start/stop situaties te kunnen gebruiken. Doorslagge vend hierbij was de ontwikke ling van de 'dichtbij-sensor' vol gens het principe van een laser scanner. Deze sensor kan - an ders dan de huidige 'behoud-uw- afstand' systemen - binnen 40 meter voor de auto alle relevante zaken meten. Met dit systeem kan de bestuurder als het ware bij zijn voorganger 'aanhaken' en zich als een 'follow-me' auto door het verkeer laten loodsen. Daarbij wordt de auto zonodig tot stilstand afgeremd, om daar na weer te versnellen. Voordelen van de rustigere, ge optimaliseerde rijstijl zijn een lager brandstofverbruik en min der stress. Als deze actieve vorm van cruise-control over een aan tal jaren op grote schaal kan worden ingevoerd, zal ook het aantal kop-staart botsingen flink teruglopen. Achteruitrijcamera Twee van deze multimedia sys temen uit het productpakket van VDO Dayton zijn de MS6000 en de MS5000. Bezitters van deze topsystemen worden feil loos door West-Europa geleid, automatisch gewaarschuwd voor files om dan via snel uitge rekende omleidingsroutes als nog naar hun bestemming te worden begeleid. De twee syste men kunnen eenvoudig worden uitgebreid met een achteruitrij camera, een telefoonselectie- funtie, tv tuners, de ontvangst van teletekstberfchten en de mo gelijkheid om SMS-berichten te versturen. In het automatisch in- en uitschuivende front van de MS6000 gaat bovendien ook nog een uitgebreide audioinstal- latie schuil. De nieuwe MG 5000 module is als optie verkrijgbaar. Het is een vaste GGM module voorzien van een duocard. 'Zodra ik mijn eigen gsm uitdoe', zegt Van Vliet, wordt de gsm-module ge activeerd. Al het telefoonver keer loop dan via het systeem, waarin ook een telefoonboek kan worden opgebouwd en een reeks sms-sjablonen is ver werkt. Wie vanuit het buiten land naar Nederland belt hoeft bovendien niet meer 0031 in te tikken. Dat gaat volautoma tisch'. VDO Car Communication mikt op zowel de zakelijke klant als de particulier. Het heeft daartoe in een tijdsbestek van een paar jaren uitgebreide range aan pro ducten ontwikkeld. Een voor beeld van zo'n systeem is de MS4100, die een meer dan vol waardig navigatiesysteem kop pelt aan een hoogwaardige au dio installatie. De prijs voor dit multifunctionele apparaat be draagt iets meer dan 3700 gul den. Brandnieuw in de product range is de MS4200 die net zo veel kost. Verpakt in hightech design, biedt het toestel een dy namische routebegeleiding met geïntegreerde TMC-ontvanger, terwijl de kwaliteit van radio en CD zich van hun beste kant la ten horen, 'Dankzij de TMC ontvanger worden de aanbevolen routes van het navigatiesysteem auto matisch aan de verkeerssituatie aangepast', zegt Van Vliet. 'Als het systeem een relevant TMC- bericht ontvangt, wordt er na de bevestiging van de chauffeur binnen een paar seconden een alternatieve route aangeboden. De bestaande acht routekeuzes blijven echter bewaard. Zelfs bij uitgebreide omwegen is het niet nodig om de bestemmingsinfor matie opnieuw in te voeren'. Het audiogedeelte beschikt over een maximaal vermogen van 4x40 watt en een digitale ge luidsprocessor met zeven voor keursinstellingen. Die zijn aan gepast aan de individuele karak teristieken van de desbetreffen de muziek. De MS4200 heeft verder een telefoon-in functie, een snelheidsafhankelijke volu meregeling, boardcomputer, snelheidswaarschuwing en au tomatische schaalverdeling. Jonge doelgroep VDO Car Communication heeft becijferd dat in 2005 in Europa 2,8 miljoen navigatie-audiosys- temen worden ingebouwd of ge leverd. Het bedrijf dat inmiddels marktleider is, heeft dit op tijd onderkend en men introduceer de onlangs een nieuw tweede merk: VDO. 'Daarmee willen we de jonge doelgroep berei ken', zegt Van Vliet. 'We hebben een compleet nieuwe lijn ont wikkeld met meer dan twintig car-audio producten, waaronder CD-tuners, cassette tunercombi naties en CD wisselaars. Dit al les gebruiksvriendelijk, modern en tegelijk tijdloos vormgege ven'. De strategie van VDO Car Communication is er op gericht om zo snel mogelijk in de markt door te dringen. Dat kan alleen met nog hogere technologisch geavanceerde systemen voor al le multimediasegmenten. Van Vliet twijfelt niet aan de komst hiervan en de voortrekkersrol rol die zijn bedrijf hierin blijft spelen. 'We beschouwen ons als een locomotief, waaraan telkens nieuwe wagons worden gehan gen. De consument bepaalt zelf welke wagon hij wil hebben. Maar naar mijn overtuiging be staat er bij de meeste automobi listen een latente behoefte aan een lange trein, waarmee hij veilig en in alle opzichten com fortabel wordt vervoerd. Die be hoefte wordt door ons geacti veerd'. DaimlerChrysler heeft een nieu we truck ontwikkeld, bestemd voor zwaar distributievervoer en middellang internationale ver voer. Deze Axor voldoet aan de specifieke wensen van dit marktsegment, zoals laag eigen gewicht, hoge betrouwbaarheid, gunstig brandstofverbruik, lange onderhoudsintervallen, scherpe aanschafprijs en een efficiënte bedrijfsvoering. De Axor is een 4x2 trekker met een GVW ge wicht van 18 ton. Hij is lever baar in drie vermogens: 260 kW, 295 kW en 315 kW. Zijn wielba- ses bedragen 360 cm en 390 cm. Verder biedt Mercedes-Benz de Axor aan met keus uit twee cabi nevarianten. Het model wordt vanaf vooijaar 2002 leverbaar. Standaard heeft de Axor een 225 cm lange cabine met een hoog dak of optioneel een laag dak met interieurhoogten van respec tievelijk 191 en 151 cm. De ca bine biedt veel bewegingsruim te, een comfortabel slaapgedeel te met één bed en een ergonomi sche zitpositie. Het bed is hoger geplaatst om extra bergruimte te l Axor is nieuwe truck van Mercedes-Benz Met de nieuwste versie van de actieve cruisecontrol kan de bestuurder als het ware bij zijn voorganger 'aanhaken' en zich door het verkeer laten loodsen. Mercedes-Benz heeft de Axor specifiek ontwikkeld voor zwaar distributievervoer en voor middellang internationaal vervoer. Met een goed navigatiesysteem in de auto is het vinden van een willekeurige straat in welke stad dan ook geen enkel probleem. V

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 11