Op vakantie met Ubbie en Frump Nog tweemaal Culturele Stadstoer 'live' Groen? f Geflest of niet geflest? Lawine gaat de wijk in Vanaf 1 januari 2002: Nieuwe (huur)video's, ook op dvd Fantastische primeur op Lekpopfestival r De komende periode komen er weer een paar huurvideo's los die ook als dvd verkrijgbaar zijn. Voor augustus zijn dat Houston, we have big trouble en Pay it for ward. In de eerste, een loeispannende science fiction blockbuster die uitgebreid besproken gaat worden in alle toonaangevende videoma gazines, worden Val Kilmer, Carrie-Anne Moss en Tom Sizemore uitgezonden naar Mars om te onderzoeken of er leven mogelijk is op deze mysterieuze Rode Planeet. Als hun multifunc tionele robotassistente Amee ver andert in een moordmachine, is dit slechts het begin van hun pro blemen want Mars blijkt niet zo onbewoond te zijn als gedacht! Vanaf 14 augustus is ook te huur Pay it forward met Kevin Spacey, Helen Hunt en Haley Joel Osment. Stel je voor: je verleent een grote gunst aan een mede mens in problemen, zonder dat hij of zij daar iets voor terug hoeft te doen. Het enige wat je vraagt is dat degene die je hebt geholpen op zijn beurt drie andere mensen helpt en zoverder enzovoort. Zo ontstaat er een positieve ket tingreactie van vriendelijkheid en wordt de wereld een heel stuk beter. Dit is het ingredjënt voor Pay It Forward, waarin Spacey, Hunt en Osment werkelijk de- sterren van de hemel spelen. Onder het motto, goede humor is universeel! Vindt op 4 september de release plaats van La Vérité Si Je Mens! 2 in de overtuiging dat deze Franse Boxoffice Hit ook vele vaderlandse tranen over de wangen zal doen rollen. Waarna op 18"september het loei spannende Proof Of Life met Meg Ryan en Russel Crowe haar opwachting zal maken. De maand september wordt afge sloten met .fhe version you've never seen The Exorcist! Andere (dvd) kooptitels die vanaf 22 augustuöQin de catalogus te vinden zijn: Battlefield Earth, Pay It Forward, Elvis, That's The Way It Is en Red Planet. Vaar- en wandel excursies Neeltje Jans In de maand augustus kunt u niet om Neeltje Jans heen: elke week vinden er diverse excursies plaats, wandel- en vaartochten. Elke woensdag, donderdag en zaterdagochtend en dinsdagavond kunt u onder begeleiding van een gids wandelen. Daarnaast kunt u iedere donderdagochtend in Zierikzee opstappen om een vaartocht te maken op de voormalige waddenveer boot "De Friesland" naar Neeltje Jans voor een wan deling aldaar. De Wandelexcursies starten bij het naambord van Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap, aan de Oosterscheldekant van de par keerplaats van Waterland Neeltje Jans (betaald parkeren). Deelname aan de excursie kost fl. 7,50 (E 3,40); donateurs of leden van Natuurmonumenten of het Zeeuwse bandschap en hun gezinsleden fl. 5,- (E 2,27) en kinderen t/m 12 jaar betalen fl. 2,50 (E 1,13). De excursie duurt ongeveer twee uur. De vaartocht met De Friesland start in Zierikzee, haven 't Luijtje. Aanmelden vooraf is noodzake lijk bij Rederij Gebhard, tel: 010 265 02 96 of 06-55710933. Kosten: volwassenen fl. 27,50 (E 12,48), kinderen t/m 12 jaar fl. 17,50 (E 7,94). Een excursie organiseren voor een eigen groep of voor een spe ciale gelegenheid? Excursies kunnen op verzoek gegeven worden; in vele talen en voor verschillende leeftijden. Ook rolstoelgebruikers zijn van harte welkom. Bel voor een excursie op maat met mevrouw B. Sandijck, Het Zeeuwse Landschap (0113) 569110. Door: ARCO VAN DER LEE Aan het begin van de zomervakantie is het tweede boek verschenen van Ubbie en Frump. Konijn Ubbie en beer Frump zijn scheppingen van Kitty Bakker (tekst) en Lyndsay Bekouw (illustraties). In 'Ubbie en Frump op vakantie' pakken de twee knuffels hun koffers en gaan ze op vakantie naar zee. Ze bouwen daar een zandkasteel, om de volgende dag te ontdekken dat door de werking van eb en vloed hun bouwwerk is verdwenen. Op deze manier maken ze ook ken nis met een lieve meeuw, een vriendelijke vis en een wijs konijn. Ouders kunnen het boek voorle zen aan kinderen die zelf nog niet kunnen lezen. 'Ubbie en Frump op vakantie' is echter vooral bedoeld voor kinderen die zelf kunnen lezen. Voor deze leeftijdsgroep zijn ook de spelle tjes en puzzels bedoeld die in het boek staan. Daarbij moet ook in het boek getekend worden. Of de ouders daar zo blij mee zijn, is de vraag. Die houden een boek van f 19.90 het liefst een beetje netjes. Uitgever Strengholt heeft Ubbie en Frump ook op het internet gezet. Wie naar www.hitsfor- kids.tv klikt, vindt daar een site over de twee knuffels. De mede deling 'Stel zelf je cd samen', op de kaft van het boek, verwijst naar deze site. De site is een leuk initiatief van de uitgever. Kinderen kunnen via deze site mailen met Ubbie en Frump en kleurplaten maken. Het maken van een eigen cd blijkt toch meer voeten in de aarde te hebben, dan op het eer ste gezicht lijkt. Kinderen wor den op de site in vijf eenvoudige Ubbie en Frump aan het strand. stappen begeleid bij het samen stellen van een eigen cd. Ze kun nen zelfs het hoesje deels zelf ontwerpen. Bij de laatste stap blijkt echter dat de liedjes niet gratis van internet gehaald kun nen worden, maar dat de cd besteld moet worden voor 9,05 euro per stuk. Dat is bijna net zo duur als het boek zelf. Op het moment dat wij de site bezoch ten, werd er bovendien geen prijs in guldens vermeld. Wie Ubbie en Frump leuk vindt, maar voordeliger uit wil zijn, kan 'Ubbie en Frump, drie ver haaltjes van jouw avontuurlijke knuffels' aanschaffen. Dat boek kost ook f 19,95, maar daar zit een cd gratis bij. 'Ubbie en Frump op vakantie' is een uitgave van Strengholt, ISDB-nummer 90 5860 073-4 en kost f 19,95. Het boek is ver krijgbaar bij de boekhandel en via internet. Vakantievierende Nederlanders gaan volgend jaar pas echt profiteren van de voordelen van de euro. Want juist onze popu lairste vakantielanden voe ren allemaal de euro in per 1 januari 2002. Miljoenen Nederlanders kunnen str aks in het-buitenland met hun eigen Nederlandse euro's betalen. Dus geen gedoe meer met wisselen. Frankrijk is het favoriete vakan tieland voor Nederlanders. Spanje is een goede tweede. Ook Duitsland, Oostenrijk, Belgiè, Griekenland, Portugal en Italië scoren hoog. Het aantal landge noten dat naar Ierland Luxemburg en Finland reist groeit elk jaar. Samen met Nederland - veel mensen blijven of komen hier voor hun vakantie - twaalf populaire vakantielan den. En alle twaalf landen voe ren tegelijk met Nederland de euro in. Wie op vakantie gaat, hoeft dus niet meer naar de bank om vreemd geld te halen. Ook omre kenen hoeft niet meer. Je betaalt op de camping of in het restau- DE KOFFIE 15 IN HAMBURG TOCH GOEDKOPER... FIJN DATJE P^T POOR t>e EURO IN EEN 006- Op-5(A6 KUNT ZIEN, NAAR WO ^HTEN Nd IN ffiiRlp. rant met euro's, net als thuis. Reizen binnen het eurogebied wordt vanaf 2002 een stuk mak kelijker. Wie nu per auto van Nederland naar Portugal rijdt, moet maar liefst vijf verschillen de soorten geld meenemen voor onderweg. Nederlandse guldens, Belgische franken, Franse fran ken, Spaanse peseta's en Portugese escudo's. Vanaf 2002 hoeft voor zo'n reis helemaal niet meer gewisseld te worden. Dat scheelt een hoop kosten en gedoe. Met dezelfde euro's waarmee in Nederland bij de bakker wordt afgerekend, koop je in Frankrijk stokbrood, in Spanje paella of een ijsje in Portugal. En wat vooral erg handig is: in één oog opslag is duidelijk wat iets kost. Geen moeilijk omrekenen meer, want de euro is in elk land even veel waard. Dat is makkelijk en snel vergelijken. Kost een kop koffie in Parijs 3 euro en in Rotterdam 2 euro? Dan weet je zonder omrekenen dat de Franse koffie een stuk duurder is. Wissel niet teveel De huidige munten van de twaalf eurolanden gaan verdwij nen. Vanaf 28 januari 2002 kan er in Nederland niet meer met guldens worden betaald. In de andere landen verdwijnt de munt uiterlijk per 28 februari 2002. Wie volgend jaar naar Frankrijk gaat, hoeft daar dus niet meer met Franse franken betalen. Datzelfde geldt voor de andere eurolanden. Wie dit jaar in één van die landen op vakantie gaat, doet er verstandig aan niet teveel te wisselen en geen of zo weinig mogelijk buitenlands geld mee terug te nemen. Maak het liever op in het vakantieland. Want als buitenlands geld in Nederland weer teruggewisseld wordt voor guldens, zijn er twee keer wis selkosten betaald. Buitenlandse munten zijn vaak niet eens meer terug te wisselen. Wie vragen heeft over de euro belt de gratis Eurolijn (0800- 1521) of kijkt op de Eurosite (www.euro.nl)- De Culturele Stadstoer is nu ook te vinden op inter net. De site www.culturele- stadstoer.nl. ging dinsdag 31 juli j.1. officieel van start in Schiedam. Op de site krijgt de bezoeker een indruk van de zeventien gemeenten die deel uitma ken van Havens Heerlijkheden, het regio nale programma van Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa. Door middel van foto's, geluiden en animaties ont staat een uniek beeld van de gemeenten, dat elke individuele bezoeker van de virtuele stadstoer inter actief kan beïnvloeden De site is in opdracht van Kunstgebouw ontworpen en vervaardigd door Applaus BB en Marcel Teunissen. De gemeente Schiedam en Ontwerpburo 'Deel 3' zijn ver antwoordelijk voor het ontwerp en de realisatie van het deel van de gemeente Schiedam, Het ont werp bevat voor elke gemeente een gelijkvormige module. Door de bijzondere compositie van het materiaal ontstaat een virtuele wereld, die wel in onderdelen lijkt op de werkelijk heid - bijvoorbeeld het cultureel erfgoed en de architectuur - maar die een heel eigen samen hang kent. Zo is de Culturele Stadstoer op internet geen site met een VVV-karakter of een primaire informatiefunctie. Het doel is eerder om de internetbe zoeker nieuwsgierig te maken en te verleiden om de gemeen te^) ook daadwerkelijk te bezoeken, bijvoorbeeld met de Culturele Stadstoer. Bovendien is de Culturele Stadstoer op internet een unieke vorm van digitale archivering van het cul tureel erfgoed, dat hiermee toe gankelijk wordt voor een breed publiek. Zelden is een vorm ont worpen waarbij een archief op een zo aantrekkelijke wijze wordt gepresenteerd. De site bevat, behalve een virtu ele rondleiding langs de regio gemeenten, ook informatie over de vijftien culturele stadstoeren in de gemeenten. Per gemeente zijn 'mijlpalen' opgenomen die markante gebeurtenissen in het verleden symboliseren. In een sfeerimpressie worden opvallen de gebeurtenissen beschreven of afgebeeld, bijvoorbeeld door foto's en oude krantenberichten. De omvang en kwaliteit van deze geschiedschrijving varieert: van de ene gemeente was meer of beter geschikt materiaal beschikbaar dan van de andere. De Culturele Stadstoer is nog tot en met september 2001 in alle gemeenten die deelnemen aan Havens Heerlijkheden, het regionale programma van Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa. De rit van anderhalf tot twee uur staat onder leiding van een gids. De gids vertelt niet alleen over de bezienswaardigheden zelf, maar brengt de locaties tot leven met boeiende verhalen en kruidige anekdotes. Overzicht Culturele Stadstoeren - In Albrandswaard gaat de toer over oude dijklinten, polder landschap en grienden, door dorpskernen, de eerste uitbrei dingen en latere aanzetten naar verstedelijking. Het is een busrit langs de twee kernen Rhoon en Poortugaal en langs de VINEX- locatie Portland aangevuld met wandelingen in oud-Poortugaal en oud-Rhoon. - In Barendrecht bezoekt de stadstoer de naoorlogse uitbrei dingswijken, het polderland schap bij buurtschap Smitshoek, de VINEX-locatie Carnissêlande, het recreatiege bied langs Oude Maas, kunst project Saenredam en besluit de tocht met een wandeling in de oude dorpskern. De 3B-gemeenten (Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk) zijn samengevoegd in ÜUn stads toer. In Berkel en Rodenrijs val len de lintvormige veenontgin- ningsdorpen langs de vaart op. Bleiswijk is bekend als de 'gla zen stad', waarin de tuinbouw een centrale rol heeft. Bergschenhoek is een snel groeiende gemeente met een voornamelijk agrarisch karakter. - Het polderlandschap van Bernisse is geconcentreerd langs recreatiegebied de Bernisse. Op het programma staan een bezoek aan de samen stellende kernen en korte bezoe ken aan de kerk van Geervliet en de rune van slot Ravesteyn in Heenvliet. - Uitbreidingswijken van Brielle vormen het startpunt. Verder gaat het door landelijk gebied en de kernen Vierpolders en Zwartewaal. Er is een wandeling van een uur binnen de vesting. - De wijken van Capelle aan den IJssel geven een goed beeld van de naoorlogse ontwikkeling van architectuur en stedenbouw. Ook historische plekjes staan op het programma, zoals het stoomgemaal Jan Anne Beijerinck uit 1869. - Dordrecht is de oudste stad van Holland (1421) telt ruim 88 rijksmonumenten. In de histori sche kern, met het stadhuis uit de veertiende eeuw, is het verle den als lakenstad bewaard gebleven. Rondom de kern zijn architectonisch interessante uit breidingen uit de 19e en 20e eeuw te vinden. In Dordrecht ligt ook de basis van de Nederlandse taal. Een verras sing: de stad heeft de langste winkelstraat van Nederland. - Hellevoetsluis kent vele naoor logse uitbreidingswijken. De Vinex-Iocatie Ravense Hoek van Hellevoetsluis is interessant vanwege archeologische vond sten. Aansluitend aan de bus tocht vindt een wandeling plaats, gedeeltelijk over de ves tingwallen; daar is de cultureel- maritieme geschiedenis en de ambitieuze herontwikkeling van Hellevoetsluis goed zichtbaar. - Maassluis is de eerste 'digitale stad' aan de Nieuwe Waterweg en is sinds 1872 de voordeur van 's werelds grootste zeehaven. De ontstaansgeschiedenis van Maasluis is uniek voor Nederland en nog goed zicht baar in de oude kern. - Ridderkerk biedt een tocht met contrasten door de afwisseling tussen grootschalig agrarisch landschap, verstedelijking en dorps karakter. Aansluitend een korte wandeling door het kleine, oude, intieme centrum van Ridderkerk. - Van het oude Rozenburg is bijna niets meer over. Het dorp viel bijna ten prooi aan de havenexpansie, maar bleef toch gespaard. In de oude kern enige monumenten. Rozenburg is ingeklemd tussen de industrie en bestaat voor meer dan de helft uit water. Daarom wordt Rozenburg ook wel een levend schilderij van water genoemd. De Stadstoer gaat dan ook gedeeltelijk per boot. - Nog steeds markeren de stel lingmolens het oude centrum van Schiedam, met talrijke monumenten en bijzondere plekken. Schiedam heeft ook een spectaculair havengebied met fraaie parken en stadsuitleg, hef op Zweedse architectuur ge'nspireerde Svea-park in aan bouw en prachtige oude kernen zoals Kethel. - De stadstoer in Spijkenisse toont naoorlogse stedenbouw en architectuur van 1950-2000. De tocht gaat via de oude kern Hekelingen en door het land schap Voome-Putten naar DWL- terrein Beerenplaat van Wim Quist, meesterwerk van estheti sche civiele techniek. Tenslotte een wandeling vanaf de haven naar het centrum. - Archeologische vondsten (de Vlaardingencultuur) maakten Vlaardingen wereldberoemd, evenals de haringvisserij. De stad heeft een aantrekkelijk cen trum waarin ontstaansgeschie denis zichtbaar is in het straten plan. Het natuurgebied van Westvoorne, vlakbij de groot schalige industrie van de Botlek, wordt ook wel de Tuin van Rijnmond genoemd. De oude dorpen Oostvoorne en Rockanje zijn sinds honderd jaar een gewild recreatiegebied van de Rotterdammers. Bezichtiging van de ru'ne van Oostvoorne. Kaartverkoop en informatie Kaarten voor de Culturele Stadstoer kosten fl. 10,00 en zijn verkrijgbaar in de deelnemende gemeenten en bij Ticket Service Nederland (toeslag fl. 2,75), telefoonnummer (0900) 300 12 50 (99 c/m). 32 - 1001 Het Lekpopfestival 2001 wordt dit jaar voor de tweede maal georganiseerd als een driedaags evenement voor jong en oud. Op vrijdagavond 9 augustus komen cabaret liefhebbers ruimschoots aan hun trekken met onder andere Sylvia Waardenaar en Schickx. Ook amateur cabaretiers uit de regio krijgen deze avond een kans. Op vrijdagavond 10 augustus is de tent voor jongeren die houden van ska- en grungemuziek van onder andere de in Rotterdam zeer beken de band Mark Foggo's. Zaterdag lOaugustus begint het feest al om 13.00 uur met een mode show, sumoworstelen, een ballonvaart en heel veel muziek. De klap per van het festival vind zaterdagavond plaats als voor het eerst sinds een hele lange tijd musicus Thijs van Leer weer op het podium zal staan. En wel samen met de swingende formatie The Blues Summit met onder andere de uit Den Haag afkomstige Niko Christansen. Kaarten voor dit evenement zijn verkrijgbaar bij snackbar Atrix te Krimpen aan de Lek, bij Topvideaotheek Lekkerkerk aan de Voorstraat en natuurlijk ook bij Niels Kaan van Sonic Wave Productions, tel. 0180-512575 Bron- of mineraalwater is soms precies hetzelfde als leiding water. In Tilburg komt water uit de kraan dat de rest van het land als een bekend merk mineraalwater in de winkel koopt. Het verschil zit in de verpakking én in de prijs. Per liter kost bron- of mineraalwater 400 tot 1000 keer zo veel als leiding water. En dat terwijl de meeste mensen geen verschil kunnen proeven tussen flessenwater (zonder koolzuur) en kraanwater. Nederlands leidingwater is ook net zo gezond als bron- en mineraalwater. De eisen die aan leidingwater worden gesteld zijn in het algemeen zelfs strenger dan die voor flessenwater. De kwaliteitseisen voor bron- en mineraalwaters staan in de Warenwet. Daarin zijn voor vijftien stoffen de maximale hoe veelheden vastgesteld, terwijl de Waterleidingwet voor 57 stof fen de maximale hoeveelheden vermeldt. Flessenwater komt vaak van ver weg, bijvoorbeeld Ramlösa uit Zweden, San Pellegrino uit Italië, diverse watertjes uit Frankrijk en het allernieuwste, ijsbergwater uit het hoge noor den. Dat betekent dat er boten en vrachtwagens nodig zijn om water over grote afstanden te vervoeren. Daarnaast is er voor flessenwater verpakking nodig, die daarna weer afval wordt. Wie flessenwater koopt, maar daarbij rekening wil houden met het milieu, kiest voor grote verpakkingen, flessen met statie geld en water uit de buurt. Om het effect van heerlijk koel water bij het diner te bereiken, doet een mooie fles of karaf met kraanwater uit de koelkast wonderen. En dan hebben Rotterdammers nog een goede reden om kraanwater te drinken. Volgens landelijk onderzoek is Rotterdams kraanwater het lekkerste drinkwater in Nederland. Groen? Doen! wil graag reacties van lezers. Mail naar vmdrot- terdam@bbwt.demon.nl, of schrijf naar Milieudefensie Rotterdam, Statenweg 154-B, 3039 JN Rotterdam. Met vragen over andere milieuonderwerpen kunt u terecht bij Milieu Centraal: 0900-1719. Lawine Theater gaat op toer door Rotterdamse wijken deze zomer. Maar liefst in 7 wijkgebouwen kun je de Lawine crew en fans verwachten. De Kettie de Klown shows van Lawine Theater brengen al jaren kindertheater als onderdeel van de Rotterdams Jeugdvakantie Paspoort, maar dit jaar is het project wat rondreizerig: Kettie de Klown en haar trouwe vriend Bartje gaan naar de kinde ren toe, lekker op pad door de Rotterdamse wijken, met meespeel mogelijkheden waar de fans van zullen genieten. Kettie de Klown speelt Sneeuwwitje: 14, 15, 16 aug. in de Tamboer 21, 22, 23 aug. in de Esch Bartje Fantastische Meespeel Theater Show: 6 aug. Clemenshuis, 7 aug. Focus, 8 aug. Odeon, 9 aug. Zalmstek 10 aug. in Wijkgebouw Speikman. Lawine doet veel meer op het gebied van kindertheater. Afgelopen seizoen was Lawine op toer langs Rotterdamse basisscholen met haar educatieve programma: "Kettie de Klown Speelt met Taal" met de boodschap: lezen is leuk! Veel wijkaccommodaties vragen Lawine om korte stukjes te maken over relevante thema's zoals: goed omgaan met het milieu, veiligheid in de buurt en samenwerken. Lawine gaat graag de wijk in, doet het al jaren, en is blij dat het beleid het nu wat makkelijker maakt om op visite te gaan bij de kinderen in hun eigen buurt. 1 Illustratie: Lyndsay Bekouw Met de euro op vakantie Poen V -z

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 7