Hans die ging sportief! Jonkvrouwen zitten droog Schiedammer zet kennis om in boekvorm Veel verdriet om Pluis Dier in Nood Reislustig diamanten paar KORTWEG SCHIEDAM De Hudson in de vaart Groen net zo dodelijk als rood ff INGEZONDEN BRIEF KOEIENDAG Het Nieuwe Stadsblad DONDERDAG 9 AUGUSTUS 2001 32 - 1510 door Jacques Verheijen BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) HNS U kent het wel hele volksstam men gaan yan hier naar daar, met vakantie dus. Maar er zijn altijd, om welke reden ook, mensen die in eigen stad blijven. Voor die mensen en dan met nadruk op de wat jongere, is in Schiedam 'Jeugdland 2000'. Er zijn bijna el ke dag wel vrijwilligers met de vaste staf bezig de jeugd te ver maken. Deze vrijdag de 27e juli is er een step en skatetour in het Beatrixpark. Nou daar heeft mijn zoon wel zin in, hij op zijn step er naar toe ik op de fiets ernaast. Nou dacht ik, ik ga heerlijk rustig wachten, want het zou een uur du ren, fiets gestald en ik stond het allemaal zo eens aan te kiiken. Het was tamelijk druk, er zijn een hoop kinderen weg tenslotte. Pim, het opperhoofd riep al, 'Ha die Hans, ik heb hier een step voor jou hoor, kan je lekker meedoen.' 'Dat zal toch niet', antwoordde ik, maar helaas het was al te laat een step werd klaargemaakt voor mij.' Ik laat me natuurlijk niet kennen en ga eerst even een stukje proef rijden, die step heeft namelijk geen gewoon stuur maar je moet sturen door je lichaam te verplaat sen. Maar het was snel geleerd, ie dereen stond klaar ik ook, we ve trokken. Het eerste bruggetje op dat ging prima, eraf iets minder, maar ik remde op tijd en kon bij na neties links af ffaan. toen er een skaatster met een rot gang recht door ging! 'Hé, je moet hier links af hoor', 'ik kan nog niet rem men', klonk het steeds zachter wordend. Maar dat liep gelukkig allemaal goed af. Het eerste stuk ging vrij vlot, maar het was warm en de zon brandde flink dus er werden meer stops gehouden. Er was ook nog een flinke dame, letterlijk en fi guurlijk, die een beetje achteraan bleef, ze was pas begonnen. Maar gaan hoor, laat ze nou toch nog een keer zomaar spontaan gaan zitten! Ja het begin is moeilijk zal ik maar zeggen. Na het hazenpad werd er een drankje genuttigd. Dat was hard nodie want ook mijn keel leek op schuurpapier. En mijn kont ging zeer doen om dat ik een beetje krampachtig op dat ding stond. Verder ging de tocht! Niet lekker over het nieuwe asfalt langs de Poldervaart. Nee, we moesten een stukje klunen. Daarna weer op het asfalt verder, toen sloeg bij de kinderen de ver moeidheid toe. Schoenen gingen knellen, voeten die krampen had den, een schaafwond en een ver draaide vinger. Misschien nog wat blaren maar iedereen heeft het gehaald, ik ook. Eigenlijk dacht ik stijf te worden maar dat is reuze meegevallen. Op het laatste stuk had ik het eindelijk een beet je door. Terug bij het Pannenkoekhuis stond er de kids nog een leuke verrassing te wachten. Blasio, ja het is reclame, maar die jongens hadden weer een paar flinke spring en klimkussens meege bracht. Zo, dat was onze Tour du Beatrixpark. Jeugdland 2000 voor de achterblijvers in de vakantie- tijd. Bedankt vrijwilligers en de vaste medewerkers. Kids komen hoor, want er is nog meer te doen! Enne neemt wat ouders mee! 0, u bent nieuwsgierig of ik gevallen ben? Nee, jammer hè, maar één troost.bijna wel, maar ik zou zo wéér meedoen! Hans Henrichs. Schiedam (010) 4.699.444 INGEZONDEN BRIEF N.a.v. het artikel 'aan de dood ontsnapte' Schiedammer wil ik wel bekendmaken dat ik met linksafslaand verkeer te maken heb gehad en niet met rechtsaf- slaand verkeer. Het is 'niet' pret tig om te lezen dat het dus een gevaarlijk kruispunt is en de ge meente gewoon wacht tot er een ongeval zal gebeuren. Mijn voorstel voor een betere regeling van de verkeerslichten heeft to taal géén belemmering voor de doorstroming van de groene golf, ofwel 'snelweg' Churchill- weg-Nieuwe Damlaan. De heer... van de gemeente heeft mij totaal verkeerd begrepen. Ik wil mij daar verder niet boos over maken, dat heeft vaak toch wei nig zin, met een gemeentelijke instelling te gaan communice ren. Ik wil wel een 'oproep' doen, aan die mensen die het zelfde hebben meegemaakt. Re ageer dan aan ons 'Nieuwe Stadsblad', jong of oud. Alléén die mensen die hun leven dier baar zijn, moeten reageren, of zit 'u' of'jij' misschien toch liever in de toekomst in een rolstoel, zon der benen. Men zou 'nationaal' maar beter is 'internationaal' zul ke gevaarlijke situaties van het groene licht moeten veranderen in een 'snel' knipperend groen licht. Het verkeersbordje alléén aan de verkeerslichtpaal heeft weinig invloed op de automobi list en dan kunnen misschien de fietsers en voetgangers iets veili ger oversteken. Can Zijlmans, Schiedam WATERWEG - De tweemaal op het nippertje van de sloop gered de vooroorlogse zeesleper 'Hudson' wordt na een grondige restauratie als museumschip aan den volke gepresenteerd. Op 1 september is Stichting 'Help de Hudson' te gast bij de 'Open Ha vendag'in Werkendam. Iedereen kan dan een kijkje nemen op het schip. Aan boord kan het boek gekocht worden dat de hele le vensloop als sleepboot van Smit Co, als ijsfabriek in Stellen dam en de restauratie van het museumschip behandeld. Op 8 september is de Hudson ter gelegenheid van 'Monumenten dag' in Maassluis te gast, op 5 oktober opnieuw tijdens de Fu- riade. Op 13 oktober wordt het museumschip officieel in ge bruik gesteld, terwijl het ligt af gemeerd voor het visserijmuse um in Vlaardingen. Voordat het zover is moet er ove rigens nog wel het een en ander gebeuren aan het museumschip. Stichting Help de Hudson, onder leiding van Vlaardinger Piet de Nijs, is daarvoor op zoek naar sponsors. Voor informatie tele- foonnr. 010 - 4734062. De ridders en jonkvrouwen die maandag- en dinsdagmiddag in de Erker het beeld bepaal den, hadden geluk dat ze hun kastelen binnen de beschermende muren van het vertrouwde Schiedamse wijkcentrum konden optrekken. Buiten plensde het, na een periode van prach tig vakantieweer, van de regen. Geen ridder spelen op het plein dus, maar daar zaten de kinderen niet mee. Zij zaten warm en droog en amuseerden zich kostelijk. De grote zaal van de Erker werd met man en macht omgebouwd tot een middeleeuwse rid derburcht met fraaie hoektorens en kantelen. Toen dat karwei tot algemene tevredenheid ge klaard was, konden de ridders en jonkvrouwen zichzelf een passende uitmonstering aanmeten zodat ze binnen de muren van hun eigen kas teel in stijl een middeleeuws feestje konden bouwen. Vrijdag worden de ridderspelen in de Erker van 13.30 tot 15.30 uur afgerond met een film vertoning op een groot scherm. moeilijk te stuiten. Dan komt het moment dat Ferdi in contact komt met Michel De Sutter. Verbonden aan uitgeverij 'De Eecloonaar' in het Belgische Eeklo. Het klikt meteen tussen die twee en Ferdi wordt aangera den zijn verhalen en kennis in boekvorm uit te brengen. Hij volgt dit advies op en het resul taat is een schitterend boek be staande uit 256 pagina's vol ver halen en vooral veel foto's. 'Ik kies voor het historisch per spectief. Ik heb niet voor niets MO-geschiedenis gestudeerd. Het enige nadeel was dat ik me soms zo moest inperken om het boek niet dikker te laten worden. Je maakt dan ook een selectie. Van bijvoorbeeld Luik-Bastena ken-Luik. Heb ik als thema het winterse weer gekozen. De hele barre koersen.' Niemand minder dan Eddy Merckx schreef het voorwoord. Dit wielerfenomeen nam ook tij dens de Zesdaagse van Gent in 1999 het eerste exemplaar in ont vangst. Zichtbaar trots toont Fer di de gemaakte foto's van de uit reiking. Onder de aanwezigen ook Roger de Vlaminck en Her man van Springel. Enige tijd later volgde de uitreiking tijdens de bijenkomst van de S.E.R. aan 'good old' Gerrie Knetemann en Gerard Koel. Het zijn momenten die met goud geschreven staan in het geheugen van Ferdi en Frans je Schroeders. Intussen is Ferdi al weer bezig aan een nieuw boek. Hierin be handelt hij de periode van de klassiekers vanaf 1891 tot 1918. Hierin probeer ik echt de historie er uit te halen. De waarheid ach terhalen tegen het licht van de eerste wereldoorlog.' Het echtpaar Schroeders troont ons me naar het 'heilige der heili gen', de werkplek van Ferdi. De boodschap 'kijk uit waar je loopt en breek je nek niet' is niet tegen dovemansoren gezegd. Overal liggen stapels tijdschriften keurig gerangschikt. Voor een leek is het een ware zoektocht naar de juiste informatie. Ferdi weet feilloos de weg in zijn omvangrijke archief. Regelmatig neemt hij deel aan wielerquizzen. Vooral in België een geliefde bezigheid. Van tijd tot tijd legt hij zijn Vlaamse vrienden het vuur aan de schenen met zijn kennis. Voorlopig con centreert hij zich op zijn nieuwe boek. Wanneer dat zal verschij nen is niet bekend. 'Ik heb nog geen haast.' SCHIEDAM - 'Waarom klassiekers? Man de top of the bill is daar aanwezig. Bovendien is het een een- dagskoers waarop alles ge geven wordt wat er maar gegeven kan worden. Je kunt je flink in de kijker rijden, maar je kunt er ook in afgaan.' Fer Schroeders kent de uitslagen van alle klassiekers die verreden zijn haast dromen. Plus de bijbehorende verhalen. Lo gisch dat deze sympathieke Schiedammer bijna 'ver plicht', was dit op schrift te stellen. En zo gebeurde. Al zijn kennis stopte hij in zijn eerste boek 'De wielerklas siekers tot 2000'. Zowel in het Nederlands als in het Frans. Andere vertalingen zijn in voorbereiding. In tussen werkt hij al aan zijn tweede boek. Wat bezielt zo'n man? Een gesprek met een wielerfanaat van het zuiverste water. De liefde voor de wielersport kreeg Fer al vroeg met de paple pel ingegoten. Zijn ouders had den een hotel-pension in het Lim burgse Elsloo. Met namen als Jan Nolten, Harry Stevens, Jef Jans sen ongetwijfeld het wielerdorp bij uitstek. De coryfeeën uit die tijd zoals Jan Janssen en Henk Nijdam (vader van Jelle) en Huub Zilverberg waren er kind aan huis. Het pension vormde de uit valbasis voor de ploeg die aan de Tour de L'Avenir ging deelne men. Fer Schroeders was ver kocht. Jarenlang volgde hij stee vast de. prestaties van, uiteraard, de Limburgse renners. Langza merhand begon hij. zich breder té oriënteren Op zijn vijftiende kocht hij het eerste exemplaar van de Miroir du Cyclisme. Het franse blad voor de wielerliefheb- ber. Het kostte hem weliswaar de helft van zijn zakgeld, maar dat had hij er graag voor over. 'Voor al vanwege de schitterende fo to's.' Het bleef niet bij tijdschriften al leen. Al snel werd huize Schroe ders een verzamelplaats van al lerlei materiaal. Als het maar enigszins met de klassiekers te maken had. 'Ik had inmiddels zoveel kennis over de klassiekers verzameld, het klinkt misschien een tikkeltje arrogant, dat ik op een gegeven moment meer wist dan de commentatoren op radio en televisie. Er waren er een aan tal bij die gewoon onzin vertel den. Dat werd me te bar.' Race tegen de klok Vanaf 1963 werden de belang- stelling voor de klassiekers goed aangewakkerd. In de wielerzaak van Sjef Janssen volgde hij te midden van een legertje wieier- liefhebbers de wedstrijd Milaan- San Remo. 'Ik weet het nog heel goed. Het was op 19 april. Wolfs- holl en Grussard liggen op kop. Grussard wint uiteindelijk met banddikte', lepelt hij ongevraagd op. Het typeert Fer. Ongelooflijk veel kennis van de klassiekers kan hij moeiteloos oproepen. Verzameld door jarenlang inten sief volgen van de wedstrijden. Het liefst ter plaatse natuurlijk. Zijn vrouw Fransje is inmiddels even fanatiek geworden en brengt haar man per auto daar waar hij wil zijn. 'Het volgen van de klas siekers is altijd een race tegen de klok', vertelt ze. 'Ferdi stippelt van tevoren altijd een dusdanige route uit dat we gemakkelijk op verschillende plaatsen langs de route kunnen komen. Een heel gepuzzel, omdat de wegen niet mogen kruisen met de route die de renners volgen. Meestal sla gen we er in om de wedstrijd goed te volgen. Tot er op een ge geven moment een of andere dienstklopper zonodig de weg langer dan noodzakelijk af moet zetten. Wij kunnen er niet meer door en missen het vervolg van de wedstrijd.' Na afloop is het een echte sport om de coryfeeën te benaderen voor foto's of handtekeningen. Een perskaart om achter de hek ken te mogen komen heeft het tweetal niet, maar intussen heb ben ze zoveel handigheid en tac tiek ontwikkeld dat ze toch aan de gewenste informatie komen. 'Ik volg de hele koers, en probeer die daarna te produceren in de vorm van foto's, uitslagen en de verhalen er omheen. Heel wat uurtjes in de stromende regen ge staan om de wedstrijd te volgen. Als je dan die verbeten koppen voorbij ziet komen is dat en fan tastisch gezicht. Dat spreekt boekdelen. Het gaat mij dan ook niet alleen om de nummer'léén van die dag. Van de winnaar tot nummer laatst zijn ze voor mij evenveel waard. Misschien de laatste nog veel meer omdat hij het toch heeft volgehouden. Daarom ga ik naar de koersen. Ik wil nummer laatst ook in de ogen kijken.' De Tour de France vindt hij weliswaar een interessant fes tijn maar daarvoor zet hij niet al les opzij. Als het toevallig in ons vakantieschema uitkomt zullen we het niet nalaten om een of meerdere etappes te volgen. Maar speciaal vrije dagen opne men nee, niet echt. Dit jaar heeft hij de Ronde van Frankrijk be wust laten schieten. Terwijl de renners alle uit de kast halen om Parijs te halen trekt hij met zijn Fransje door Vietnam. 'Wij hou den nu eenmaal van uitdagin gen', klinkt het laconiek Praatstoel Dan komen de verhalen los. Een wederzijdse kennis had ons al ge waarschuwd. 'Als Fer en Fransje eenmaal op hun praatstoel zitten en het onderwerp is wielerklas siekers kom je tijd tekort.' Hij kreeg gelijk. En dus komt het verhaal los van zijn ontmoeting met de legendarische renner Frans Bonduel in 1998. Zittend in een restaurant kwam de belang stelling voor wielerklassiekers ter sprake. De naam Bonduel viel. 'Oh, die zit hier in het bejaarden tehuis', klonk het. Fransje en Fer di trokken de stoute schoenen aan en gingen op zoek. Naast een in teressant gesprek leverde dat ook een foto met handtekening op. Datzelfde overkwam hen met André Mahé, in de verre verleden winnaar van Parijs-Roubaix. Fer: 'Bij toeval kwamen we in zijn woonplaats terecht. In de plaatse lijke bar vroegen we naar de be faamde coureur.' Na veel omwe gen volgde een ontmoeting. 'Het klikte meteen. We hebben vijf uur met elkaar gesproken. Achteraf bleek ik meer van zijn carrière af te weten dan hijzelf.' En zo gaat Ferdi nog even door. Zijn foto met handtekening van 'Monsieur Jacques Anquetil' op nog geen twaalljarige leeftijd. De twee enveloppen met foto's van Louis Bobet. Het tweetal is Het gaat om mijn poes die ik in oktober 1999 heb gehaald uit de Har- gahoeve. Ik was gelukkig met haar. Ze was een gezonde, lieve poes, maar na een week was het al mis met Pluis. Ze had niesziekte,, zo had ik haar meegekregen. Ik had drie maanden noem het maar garantie, dus werd ze geholpen met medicijnen door de dierenarts. Daarna ging het weer redelijk goed met Pluis. Maar tweeënhalve maand la ter werd Pluis weer ziek. Het bleek haar schildklier te zijn die niet goed was. Dus weer naar de dierenarts, ze moest daaraan geopereerd worden. Een klier werd weggehaald en ze moest veel medicijnen blij ven innemen. Na twee maanden ging het weer redelijk, ze speelde weer en was een gezonde poes. Maar in juli 2001, ik had haar 18 maanden, ging ze 's morgens om half elf een ommetje maken op het plein achter mijn huis, dat doet ze altijd. Maar na een half uur kwam ze terug, begon te spugen en ging op rare plekken liggen. Ik pakte haar-op en zette haar in de kamer. Ze ging lopen maar viel om. Dus ik gauw naar de arts gebeld, ik moest maar gauw komen met Pluis. De arts zei een virus, maar ik dacht aan vergiftiging. Ze gaf haar drie spuiten en medicijnen. Ik kon weer naar huis met Pluis. Ik was nog geen twee uur thuis toen ze raar ging doen. Ze ging hijgen als een hond, liep maar achteruit, gooide alles er af en gaf pootjes; met andere woorden 'help mij'. Dus ik weer gauw de arts gebeld, ik moest meteen terug komen. Nou, het was niet meer om aan te zien. Bij de arts kreeg ze weer drie spuiten en gauw aan de zuur stof. Maar het was te laat, ze overleed 's nachts. Ik heb er veel verdriet van. Hoe ze is behandeld door de arts; ver keerde diagnose en verkeerd ingrijpen. Rekenen gaat heel goed, maar genezen, ho maar. Het heeft mij veel geld gekost in achttien maanden, maar dat had ik er wel voor over. Het was een lieve en bijzondere poes. Al had ik alleen maar A.O. W., dan nam ik zelf wel wat minder, want het was voor mijn Pluis. Ik kan de behandeling van de arts niet verwerken, het was volgens mij niet nodig geweest, gewoon een fout van de dierenarts. Zo'n tweede Pluis is er niet, maar wel veel pijn en verdriet. Mevrouw van Mazijn-vd Reijden, Schiedam Graag wil ik reageren op de ingezonden brief over een dierenarts die weigert een dier in nood te helpen. Haar eigen dierenarts was op va kantie. Mensen weten niet hoe dierenartsen met elkaar omgaan. Er is een commissie voor klachten in Den Haag. De dierenarts die weiger de moet een boete krijgen of geen praktijk meer mogen uitvoeren en zijn naam in de krant zetten. Als je mensen leert kennen, ga je van dieren houden. Ilse van Kersen, Schiedam SCHIEDAM - Ze reisden graag en vaak de wereld over, Frederik Willem Heistek en Teuntje Verschoor. Ze bezochten landen als Alba nië, de Balkan, Scandinavië, Noord Afrika en kortgeleden staken ze nog even van wal voor een boottocht over de Moezel. Dinsdag vierde het ondernemende echtpaar Heistek het 60-jarig hu welijksjubileum en kwam loco-burgemeester Groeneweg het dia manten paar de felicitaties en een geschenk aanbieden namens de ge meente. Frederik begon zijn loopbaan in zijn jonge jaren als timmerman en werkte vervolgens 35 jaar lang, tot aan zijn pensioen, bij technische handelsmaatschappij Stokvis. Mevrouw had in die jaren de handen vol aan het huishouden en de twee zoons die inmiddels voor vier kleinkinderen en één achterkleinkind hebben gezorgd. Tijdens de oorlog verhuisde het gezin Heistek vanuit Rotterdam naar Schiedam. De afgelopen dertien jaar woonde het diamanten paar aan de Noordvest, waar ze een fraai uitzicht hebben op ondermeer molen de Palmboom. SCHIEDAM In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 is de tentoonstelling De achterkant van Appel te zien. Een zoektocht naar een experimen tele praktijk. Daarnaast is er de groepstentoonstelling De liniaal als toverstaf. Tot en met 26 augustus zijn er 'Havens en Heerlijkheden' uitgebeeld door de Schiedamse kunstenaar Gerard van Soest. Zijn 'Camera als sluitstuk' toont zwart-wit en kleurenfoto's uit verschil lende haven-series. SCHIEDAM - De excursies die zondag 12 augustus in kinderboer derij 't Hoefblad in het Beatrixpark worden gehouden met als thema 'De Koe' beginnen om 13 en om 14.30 uur. De gratis rondleiding duurt ongeveer een uur. Voor informatie kan gebeld worden, tel. 4707844. U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk Interlanden Sprelgroep Bezorgklachten: Wegener hus-aan-huskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huiskranten West b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd redactie: Jan Sieben foto: HANS KEIJZER Ferdi Schroeders in de ban van de wielerklassiekers Ferdi Schroeders is inmiddels begonnen aan zijn volgende boek I foto: HANS KEIJZER 4

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3