IN KRANT Wegener huls-aan-hulskranten ■I Speurtocht naar parkeerplaatsen Schiedammer neergestoken Dode man Vuurwerk in Schiedam Gewapende scooterroven Waarschuwing aan minister voor een kleiner gebied met grotere problemen Grote Kerk ondanks de steigers open tijdens Monumentendag Water bij de melk Vliegtuig houden mensen uit slaap GROENOORD PAUL BERG M 9 P.A.van der KOOIJ I "I WOENSDAG 15 AUGUSTUS 2001JAARGANG 53 Nr. 33 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM I "ALE OPLAGE: Terugdringen criminaliteit onder jeugd lukt niet Moderne marskramers spoelen weg uit Schiedam SCHIEDAM - Het Bewoners vereniging Schiedam-Oost roept wijkbewoners op om een bijdra ge te leveren aan de oplossing van het parkeerprobleem. De be woners worden uitgenodigd con tact op te nemen als zij een idee hebben waar in hun wijk moge lijk extra parkeerruimte ge creëerd kan worden. 'Maar', waarschuwt de BVSO, 'Het is natuurlijk niet de bedoe ling dat pleinen en openbaar groen tot parkeerplaats worden omgevormd'. SCHIEDAM - Een 20-jarige Schiedammer was zondagavond slachtoffer van een steekpartij. Hij liep omstreeks tien uur meerdere steekwonden op bij de tramhalte van station Nieuw- land. De gewonde man werd naar het Vlietlandziekenhuis vervoerd. De dader had zich in middels uit de voeten gemaakt. Vooralsnog was de toedracht van de steekpartij onduidelijk, het slachtoffer kon nog niet worden gehoord. De recherche stelt een onderzoek in. VLAARD1NGEN - Een voor bijganger trof vrijdagochtend op de Mr. L.A. Kesperweg het stof felijk overschot aan van een man. Het slachtoffer lag daar te gen een paal. De gewaarschuw de politie sloot de omgeving on middellijk af en deed een spo renonderzoek. De identiteit van de man is nog niet bekend. De recherche van het district Water weg heeft een nader onderzoek ingesteld. Sectie heeft nog geen licht geworpen op de doodsoor zaak van de man. Om deze op het spoor te komen, is zijn li chaam overgebracht naar het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk. KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Dineke Berg over., service en garantie: Het internationaal jongleerfesti- val zorgde de afgelopen week voor spektakel en veel vuur werk in Schiedam. Letterlijk 'vuurwerk' werd het bij de vuurshow die in de late uren een leger be zoekers naar een door al die bezoekers en de veelvuldige regenbuien nogal modderig ogende Beatrixpark lokte. Vuurspugers en jongleurs lieten koelbloe dig hun vlammende attributen door de lucht zwaaien en verbijsteren de kijkers met hun lef, vakmanschap en originaliteit. Het puikje van de jongleurs presenteerde donderdagavond het ademloze publiek in drukwekkende staaltjes van hun kunnen tij dens het grote Gala. De kleurrijke shows stimuleerden menig kijker om zelf ook eens een balletje op te gooien tijdens de workshops, die de profs voor het leergierig publiek op touw hadden gezet. Veel, met name jonge Schiedam mers, leerden de afgelopen dagen de fijne kneepjes van het vak. Maar wat zo simpel had geleken bij de optredens van de gerou tineerde jongleurs, bleek in de praktijk toch een stuk moeilijker. SCHIEDAM - Twee gewapende mannen beroofden woensdagavond een 17-jarige Schiedammer van zijn bromscooter. Op het moment dat de jongen zijn scooter wilde stallen in de kelder van de Kortlandstraat, doemde rond kwart over elf een grijze scooter op met daarop twee mannen. Ze deden hun helmen af en rolden vervolgens allebei een bivakmuts over hun hoofd, die voor het uitrollen als petje fungeerde. Een van de mannen stapte op hem af en dwong de Schiedammer onder bedreiging van een vuurwapen zijn voertuig af te staan. Later die avond viel een 19- jarige stadgenoot in Vlaardingen ten prooi aan vermoedelijk dezelfde overvallers. Ook hij moest onder bedreiging zijn scooter afgeven. De dieven verdwenen daarmee in de richting van de rijksweg. SCHIEDAM - In een brief aan het ministerie van VROM schetst de Klank bordgroep een donker toe komstbeeld van de renova- tiewijk Nieuwland en ma ken de wijkvertegenwoordi- gers duidelijk erg ontevre den te zijn met de manier waarop de plannen zijn ontwikkeld en met de voor stellen die daaruit zijn voortgekomen. De Klank bordgroep schrijft: 'Wij zijn van mening dat er fei telijk opnieuw zou moeten worden gestart met het ma ken van plannen. Plannen die tegemoet komen aan de ideeën van de Klankbord groep om te komen tot ge differentieerde (gevarieerde bewonerssamenstelling, red.) buurten in héél Nieuwland.' Ook de Klankbordgroep is van mening dat er maatregelen nodig zijn in Nieuwland. Maar stelt: 'De maatregelen die nu voorge steld worden, leiden echter niet tot verbetering van de situatie. Integendeel: De Klankbord groep is van mening dat de pro blemen zich zullen gaan concen treren in een kleiner territorium. In plaats van een gedifferentieer de wijk krijgen we een kleiner gebied met grotere problemen, omringd met een gouden randje. Wij willen dit niet.' Een meerderheid van de raads commissievergadering VROM van de gemeente ging op 20 juni akkoord met de voorstellen van de Stuurgroep Nieuwland Ver- Eert deel van Nieuwland, mei op de voorgrond een al eerder gesloopt gedeelte, rechts flats en op de achtergrond nieuwbouw richting centrum en de molens nieuwend Verder. Dit zeer tot onvrede van de Klankbordgroep, een groep vertegenwoordigers van de verschillende geledingen uit de wijk die op verzoek van de Stuurgroep gevraagd en onge vraagd kon adviseren over de plannen voor Nieuwland. In de brief aan de minister wordt aangegeven: 'Met name de ont wikkelingen in de speerpuntge- bieden waar na de nu voorgestel de volledige afbraak nauwelijks betaalbare woningen zullen wor den teruggebouwd, gekoppeld aan de - naar de mening van de Klankbordgroep - volstrekt niet adequate voorstellen voor het binnengebied, geven de huidige bewoners geen perspectief op daadwerkelijke verbetering van de situatie.' De briefschrijvers maken ook bezwaar tegen de op gelegde geheimhouden waar door bewoners die in de werk groep stedenbouw zaten, geen ruggespraak konden houden met de Klankbordgroep. Woonwensonderzoek Het is kennelijk nooit in de be doeling geweest om met hun in breng rekening te houden, luidt de wrange conclusie van de Klankbordgroepleden. De Klankbordgroep maakt zich eveneens zorgen over de moge lijkheden om de bewoners van de te slopen wijkdelen 'op een behoorlijke (liefst betere) ma nier te herhuisvesten' en is dan ook van plan om binnenkort een eigen woonwensenonderzoek te laten uitvoeren. In haar advies aan de gemeente uitte de Klankbordgroep al eer der forse kritiek op de plannen voor de te slopen delen van Nieuwland. In een reactie daar op schrijft Stuurgroep voorzitter, wethouder Groeneweg, dat hij het betreurt dat de Klankbord groep kennelijk zo weinig ver trouwen heeft in de bedoelingen van Woonplus en de gemeente. Op het pleidooi om bij nieuw bouw uit te gaan van 40% be taalbare woningen in plaats van 20% kan hij echter niet ingaan. Omdat uit regionaal onderzoek duidelijk was geworden dat Schiedam, nu en op termijn, te veel goedkope huurwoningen telt en te weinig middeldure en dure woningen. Groeneweg be aamt in zijn brief dat er een risi co bestaat dat in Nieuwland luxe-eilanden ontstaan die geen enkele betekenis voor en binding met de rest van de wijk hebben. 'Als alle aandacht alleen op de speerpuntgebieden wordt ge richt, dan is dat risico zelfs groot. Maar dat is nadrukkelijk niet de bedoeling van Nieuw land Vernieuwend Verder en het is ook niet de praktijk.' Maar daar heeft de Klankbordgroep kennelijk heel andere ideeën over. SCHIEDAM - Hij staat van top tot teen, binnen en buiten in de steigers, de Grote kerk of St. Janskerk van Schiedam, die mo menteel met monumentensubsi die van de overheid wordt geres taureerd. En die enorme klus, waarbij een compleet nieuw dak met leien wordt gelegd en diver se balken worden vernieuwd, zal tot aan de volgende bouwvakva kantie voortduren. Maar desondanks ziet het kerk bestuur van de Hervormde Ge meente, dankzij medewerking van architect A. van der Zwan en aannemer Huurman, kans om op Open Monumentendag een deel van de kerk open te stellen voor het publiek. Op die zaterdag 8 september zijn er ook nog een aantal leuke en informatieve activiteiten op touw gezet, onthult secretaris Douwe de Wit van het College van kerkvoogden. Zo wordt één van de vernieuw de kerkramen met zijn 20 ruitjes getoond in een speciaal daarvoor ingerichte kraam en mogen de bezoekers er een gooi naar doen wat zo'n paneel eigenlijk kost. De Wit vertelt sappig hoe van- daaltjes vroeger na de markt op jacht gingen naar appels en pe ren en ook nog even de ruiten van de kerk ingooiden. Voor de kostbare ruiten werden horren geplaatst om ze te beschermen. 'Er komt nu hardglas in. En daaraan hebben we een wed strijdje verbonden waarbij be zoekers van de Monumentendag de kosten kunnen inschatten.' Mensen kunnen overigens ook ruitjes adopteren, evenals een dakpaneel met leien, dat 8 sep tember ook van dichtbij te zien zal zijn. Het adoptieproject is nodig omdat de restauratiebe- De kerk staat zowel buiten als binnen in de steigers groting van de kerk lang niet al le kosten dekt van de geplande verbeteringen. Zo wordt er bij de nieuwe zij-ingang bijvoorbeeld een portaal wordt aangebracht om de tocht uit de kerk te weren. 'Voor de glazen deur komt een smeedijzeren hek van een Ant werpse kunstenaar waarin sym bolen van Johannes de Doper worden uitgebeeld. Voor de re kenmeesters onder de kinderen zijn er tijdens Monumentendag ook leuke raadsels te vinden in het kerkgebouw. Zij worden uit gedaagd om uit te rekenen hoe veel het kost om alle kaarsen in de kerk te branden en uit te vo gelen hoe dat nu zit met die schuine 'oprij'kanten aan de kerk en dat bordje op de gevel dat aangeeft waar de eigen- domsgrens van de kerk precies loopt. De architect onderneemt momenteel pogingen om op 8 september een glasblazer of glas-in-lood werker in de kerk aan het werk te laten gaan. Belangstellenden krijgen dus de kans zelf eens te gaan kijken hoe het werk vordert in de met stei gers omhulde kerk. 'Maar', zo laat secretaris de Wit weten 'voorlopig kan er nog niet ge kerkt worden'. Het ziet er naar uit dat pas begin volgens jaar weer een deel van de kerkbanken in de Grote Kerk kan worden vrijgemaakt zodat de nu noodge dwongen naar elders uitgeweken kerkgangers weer in hun ver trouwde kerk de dienst kunnen volgen. Wie wil er nou niet een koe leren melken en nou eens uit de eer ste hand te horen krijgen hoe die grasetende 'melkmachine' nou eigenlijk werkt en leeft, in natuurlijke vorm danwel in dienst van de mens. Iedere rechtgeaarde Schiedammer natuurlijk, maar he laas speelde het weer de organisatoren en bezoekers van de koei- enexcursie in kinderboerderij 't Hoefblad zondag danig parten. Hoosbuien mengden niet alleen water door de melk van de kunst stofkoe die uitnodigend klaar stond met goedgevulde uiers, maar hield aan het begin van de middag ook de meeste kandidaat-be zoekers weg. REGIO - De DCMR Milieudienst Rijnmond kreeg donderdagnacht en -ochtend vele klachten binnen over geluidsoverlast door vliegtui gen. De meeste hiervan zijn toe te schrijven aan drie supporters- vluchten vanaf Zestienhoven richting het Schotse Glasgow, die plaatsvonden na de wedstrijd Ajax - Celtic in de Arena in Amster dam. Sinds juli zijn er meer vliegtuigklachten gemeld bij de DCMR dan voorgaande jaren in de zomermaanden het geval was. In de maand juli zelf kwamen er 1276 klachten over verkeersvliegtuigen binnen, tegen 406 vorig jaar. In de maand augustus zijn tot nu toe 476 klachten over verkeersvliegtuigen binnen gekomen, tegen 401 over hele maand augustus in 2000. De verwachting is dan ook dat dit jaar de dalende trend in vliegtuigklachten die afgelopen jaren te zien waren, niet voortgezet kan worden. WÊiÊÊÊÊÊi^mi wiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^ÊiÊÊÊmi NS Nieuwe Stadsblad 0 -V SPORT-EN RECREATIEBAD NA DE ZOMERY YKANTIË DE HEEK ZONDAG FAMIK1EZ WEMMEN!!! Pr. Beatrixlaan 2, Schiedam. Tel. 010-471 93 27 www.zwembadgroenoord.nl 'Bent u 55+ en minder mobiel? Wij halen u op en brengen u graag weer naar huis.' Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 8*0* LEWIS V18UNÖE Klankbordgroep verwijst plannen Nieuwland naar de prullenbak foto: HANS KE1JZER foto: HANS KEIJZER foto: WESTLANDS FOTOBUREAU/CAROUEN VD BERG SCHIEDAM - 's-Gravelandseweg 383 Tel. 010 - 462 10 33

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1