Decoraties bij open dag Burgerlijke stand Groen net zo dodelijk als rood (2) Geen burengerucht bij TMF Summertourparty Wandelen door polder en langs middeleeuws moeras Brugman SCHIEDAM Woelige historie Hudson te boek Op avontuur met Roderick SVP daagt ondernemers uit om te investeren in hun stad INGEZONDEN BRIEF Wethouders INGEZONDEN BRIEF TOT Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigenraam ZOMER ACTIEWEKEN OP ALLE BADKAMERSMEUBELS KORTING LET OP: HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 16 AUGUSTUS 2001 33- 1510 SCHIEDAM - Demonstraties op het gebied van verf- en stuc- cotechnieken geven zaterdag 15 september, tijdens de open dag van het Instituut voor Restaura tie en Decoratie, een indruk van de activiteiten van het oplei ding/infocentrum. Aan de Sint Anna Zusterstraat 92 krijgen de bezoekers die dagvoorbeelden te zien van de technieken die tij dens de cursussen worden ge leerd zoals fresco-effecten, me taalimitaties en patineren. Ook worden er gratis kleuradviezen gegeven voor de woning. Daar voor kan zonodig een platte grond meegebracht worden en wordt aangeraden vooraf een af spraak te maken via tel. 4269955. De demonstraties omvatten 19e eeuwse gevelverftechnieken maar ook leemstucwerk, een eeuwenoud, natuurlijk materiaal, samengesteld uit verschillende soorten zand en gekleurde klei waarmee een wand vlak of onre gelmatig kan worden afgewerkt. Tierrafino Stone is een fraaie, waterdichte, wandafwerking zo als die te zien is in Marokkaanse badhuizen. Na het aanbrengen en drogen wordt dit oppervlak gepolijst met een halfedelsteen waardoor kleur en glans ont staat. Daarnaast zijn er de tradi tionele hout- en marmerimitaties waarbij technieken als slepen, kloppen, kammen en verdassen worden toegepast. SCHIEDAM - Maarten Bezuij- en uit Schiedam, secretaris van de Stichting 'Help de Hudson', is de samensteller van het boek over de vooroorlogse sleepboot die door vrijwilligers is geres taureerd en als museumschip gaat fungeren. In het boek staan alle reizen die de Hudson maak te als zeesleper van Smit Co, hoe het schip op het nippertje tweemaal van de sloot gered werd en de periode waarin de Hudson in gebruik was als schil ferijsfabriek in Stellendam. Aan sluitend verhaalt de schrijver de restauratie, die elf jaar geduurd heeft. Het geheel is omlijst met vele foto's. Op 13 oktober wordt het muse umschip officieel in gebruik ge steld, terwijl het ligt afgemeerd voor het visserijmuseum in Vlaardingen. Wie het boek wil kopen of het instandhouden van het schip op een andere manier wil sponsoren kan bellen: tel. 4734062. (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) De jeugd van Schiedam mocht dinsdag mee op middeleeuws avon tuur met Ridder Roderick. De illustere ridder ontving zijn jonge schildknapen en kasteeldames speciaal voor deze gelegenheid in het legermuseum van Delft. Dat de tocht van Schiedam naar Delft niet fier te paard maar eigentijds met een bus was afgelegd, was een min puntje dat bij het zien van de attributen uit de tijd van de adellijke vechtjassen en de daarna ingezette kanonnen royaal werd goedge maakt. Het was al met al een afwisselend en enerverend weekje voor de jon ge bezoekers van wijkcentrum De Erker. Zij gingen maandag op ei gen bodem aan de slag met het thema 'uitvindingen door de eeuwen heen' en produceerden als echte alchemisten duistere brouwsels. Gi steren volgde een Romeins feest in het Archeon. Volgende week staan interviews en een talkshow met bekende Ne derlanders op het programma van 'Studio' de Erker, maar ook een be zoek aan het Paleis op de Dam en Madame Tussaud in Amsterdam. door: Wim Schelberg SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN - Ron van Aalst heeft er het volste vertrouwen in. In Schiedam. In Vlaardin gen. En in de panelleden van Schiedam-VIaardingen Promotie die momenteel druk doende zijn, allerlei evenementen in beide ste den te bezoeken en te be oordelen. In november komt hun oordeel. Daarop vooruitlopen zou te vroeg zijn. Maar Ron van Aalst weet één ding zeker: 'Ik denk dat veel panelleden verbaasd zijn over het kleurrijk aanbod dat Schie dam en Vlaardingen te bie den hebben!' Ron van Aalst is de man achter Schiedam-VIaardingen Promo tie. Achter hem staat het consu mentenpanel, dat allerlei evene menten in Schiedam en Vlaar dingen kritisch - steeds kriti scher - onder de loep neemt. Zij zullen in november evalueren in hoeverre de bezochte evenemen ten de toets van toeristische kri tiek kunnen doorstaan. Van Aalst: 'De panelleden worden steeds meer ambassadeurs van hun respectievelijke steden.' Dat komt volgens Van Aalst voor een deel vanwege het feit, dat het re ferentiekader veranderd is. 'Dat was eerst van buiten naar bin nen: mensen hebben andere ste den bezocht en vergelijken die met Schiedam of Vlaardingen.' Nu gaan de panelleden meer en meer zien wat beide steden ei genlijk te bieden hebben. 'Als je ergens lang bent, zie je niet meer wat er in de loop van de tijd aan een stad is toegevoegd. De situ atie zoals die in het verleden was, verdwijnt te snel uit de her- n innering.' Een voorbeeld vindt Van Aalst de Korenbeurs. 'Eerst wordt het de hemel in geprezen, maar al gauw is het gewoon. Je moet juist het bijzondere erin blijven zien. Je kunt nu op een plaats naar binnenlopen, waar eerst een tafeltennisvereniging zat. Het is allemaal net even an ders.' Zo maakten de panelleden zaterdag de stadswandeling door Vlaardingen. 'Onder de waan zinnig bezielende leiding van een gids die ik Max zal noe men'. Het panel was razend en thousiast. 'Bijvoorbeeld over de leuke details die verteld worden. Die doen je vergeten dat de fei ten misschien minder mooi zijn', aldus Van Aalst. De com binatie van gebouwen en het er bij behorende verhaal helpt vol gens hem de beeldvorming een handje. 'En dan zie je dat panel leden zich ineens als een groep toeristen gedragen'. Vanwege het feit, dat juist het gewone in eens bijzonder blijkt. Van Aalst gaat door: 'Stel je voor dat op de Grote Markt in Vlaardingen dat prachtige glas-in-loodraam van Van Toor verlicht zou zijn nu loopt iedereen onoplettend langs die vele schatkamers in een stad, waarvoor je niets hoeft te beta len'. Want het blijft spectaculair hoeveel je op zo'n klein opper vlak kunt vertellen over een stad, aldus Van Aalst. 'Een gids brengt een stad ineens tot leven.' Fluisterboot In Schiedam was de fluisterboot onderwerp van keuring door het panel. 'Dat was heel leuk, maar de wandeling in Vlaardingen maakte de tongen los.' Een wan deling is nu eenmaal meer inter actief. 'Juist dat kan een verbin dend element zijn tussen de twee steden. Het maakt samenwer king nodig.' Verscheidenheid is dan ook hard nodig, aldus Van Aalst. 'Juist verschillen kunnen heel complementair werken. Dat spreekt mij als stadspromotor - naast VVV, gemeentelijke com municatie en andere presentato ren van de stad, trouwens - enorm aan. Niet alles moet de zelfde formule hebben', stelt Van Aalst. Want diversiteit is die extra component waarop je kunt scoren. 'Dat nog afgezien van het feit dat een boottocht wel de plekjes wijst die je als wandelaar kunt bezoeken.' Wat dan precies gaat scoren, blijft geheim. 'Dat weten we pas in november. Er zijn dan heel veel evenementen door het panel bekeken. Heel veel panelleden zijn denk ik verbaasd over de kleurrijkheid van het aanbod in beide steden. Maar de uitslag is het geheim van de leden van het panel', zegt Van Aalst. Misschien schuilt het toekom stig succes van SVP in het feit, dat beide steden goed hebben nagedacht over de wenselijkheid om SVP buiten de politiek te plaatsen. 'Een overheid kan hoogstens op veranderende om standigheden inspelen.' Van Aalst noemt als toekomstig voorbeeld de metroaanleg. 'Dat zou een reden zijn om nog eens op te trekken met elkaar. Het is een gebeurtenis van grote eco nomische betekenis'. Van Aalst ziet bij wijze van spreken graag een grootschalige festiviteit op dat moment. 'Ook bestaande festivals moeten steeds vernieu wen. Ze moeten zich aanpassen aan de jaarlijks wijzigende om standigheden. Want het moet een festival van de mensen zelf blijven: de echte eigenaar van een feest bepaalt, welke richting dat feest opgaat.' 'Met borrelpraat krijg je Schie dam en Vlaardingen niet voor uit', besluit Van Aalst. 'Een in vestering in onroerend goed is pas ontroerend goed als je daar over goed hebt nagedacht.' In middels heeft Van Aalst al zo'n 35 reacties binnen van onderne mers die ideeën hebben voor hun stad. 'Tien daarvan vallen af. Omdat ze eigenlijk alleen om geld vragen. Schiedam-VIaar dingen Promotie is geen spon sor: we dagen ondernemers uit om te investeren in de schoon heid van hun stad; om promotor te zijn van hun eigen stad.' Wie die uitdaging aan wil gaan, kan zich altijd melden bij Van Aalst. 'Want elk idee is voor bei de steden een kans op nieuwe impulsen.' Enige weken geleden waren enkele mensen boos en reageerden in Het Nieuwe Stadsblad. Ook de nieuwe Wethouder Siljée, die heeft dhr. Wiegman vervangen. Die vindt en vond dat het allemaal maar onterecht was en dat de allerarmste erdoor werden geholpen. Wat dan? Ja ik weet het, ik ben een zeur, maar ik vind deze diefstal, want zo ga ik het toch steeds meer zien, onterecht. Het gaat weer en nog steeds over die rotte Zalmsnip, eigenlijk hadden ze het nooit moeten geven! Waar ik nou weer zo pissig over ben is het bericht dat een wet houder te weinig verdient. Ja u leest het goed, te weinig. Weet u dat er wethouders zijn die maandelijks met F 1.16.000.= bruto naar huis toe gaan! Maar dan moeten ze soms wel wat meer uurtjes maken hoor dan waarvoor ze zijn aangenomen. Nou ik vind 100 uur per week dan nog niet genoeg voor zo'n prijs. Dan te denken wat een kneusjes ertussen kunnen zitten. Zelfs ik kan dat, voor hetzelfde be drag. Maar ik laat me gaan, moet ik niet doen. Die Zalmsnip, weet u nog wel, dat was een aanvulling omdat de lasten zo hoog waren en dit was dan een verlichting. Voor de mensen die het niet zo breed hebben. Toen was er zo'n zakkenvuller die het nodig vond te gaan korten op deze Zalmsnip. Wie weet ik niet, maar hij of zij kreeg de steun van de gemeenteraad Schiedam. Wij zijn dus gewoon F1.25.= kwijt. Het zou worden gebruikt voor de mensen die nog minder hebben dan weinig, wat ik eerst een goed idee vond. Maar het werd onder ande re voor de allerarmste gebruikt. Waarvoor dan nog meer? Is dat be kend gemaakt? Nou kreeg ik die vieze Politieke smaak weer in mijn mond, gaan al die vijf en twintigers nou toch naar die wethouders, zijn hun dan die onbekende groep die het zo hard nodig hebben omdat de laagste die 22 uur werkt maar F 1.5500 bruto verdient, ja per maand hoor, wei nig eigenlijk hè? Dat is toch zielig. Gaan al die wethouders er nu toch 40% op vooruit? En wij maar in leveren hoor, wat zijn we toch een klootjes volk. Ik mag wettelijk maar 20% boven het minimumloon komen. Waar ook strikt de hand aan wordt gehouden, zo ook bij velen van mijn collega's. Maar wij werken 'maar' 36 uur en moeten niet zeuren. Inflatie gehoord? Loon matiging een eis van 4% is teveel, en die wethouders dan! Nou mij maken ze niet gauw monddood hoor! Gaat een Schiedam zich dan ineens inbeelden dat ze net zo groot zijn als onze buur Rotterdam? Zijn al deze wethouders wel capabel in en met hun functie! Nou ik, ja alleen ik hè, vind dat we nu van twee kan ten bestolen worden van onze belastingcenten. Aan de ene kunt die loonsverhoging voor die wethouder 40% en aan de andere kant het innen van 25% Zalmsnippers. Dat is dom uitgerekend 65%. KAS SA!!!! Hans Henrichs. Schiedam Amivedi dieren - Bij de Stich ting Amivedi, de registratie van vermiste en gevonden dieren, zijn de volgende meldingen bin nengekomen: Vermist: 23/7 lapjespoes, 2 jr (omg. Tal- malaan, Nieuwland); 19/7 poes, cypers(gestreept) br.beige, punt- staart geknakt, zw. bandje met rode/gele vlekjes (Slotassen- burgpad); 19/7 kater, pers zwart, 16 jr gecastr. (Dr. Sauerstraat Kethel); 16/7 kater zwart ge castr. (Warmoezenierstraat Woudhoek); 29/7 fret, wildkleur (Lange Haven centrum); 22/7 poes, cyperswit 7 jr 'Jet' (Ploeg- straat Gorzen); 11/8 kater, cy pers/witte poten/bek. vl. band (Piersonstraat Nieuwland); 5/8 poes, zw. witte bef/buik/kin, 1.voorpoot, 18 jr (Tollenstraat- west); 7/8 kater, gecastr. wit m zwarte vlekken, zw. halsband (Villastraat). Gevonden: 20/7 poes, zw., witte borstvlek/aan poten, rood band je, ca 3 jr. (Schoolstraat); 28/7 poes, schildp(bruin/rood) 4/5 jaar, bl/wit flexibandje ko ker/bel (Schravelandseweg-cen- trum); 29/7 dode kater, cypers rood, ongecastr. (Parkweg Nieuwland); 30/7 dode kater, zw. witte bef/tussen voorpoten (Pr. Bernhardstraat bij tennis club); 29/7 parkiet, blauw, ge ringd (Berkenlaan); 2/8 poes, lapje ongest. jong (v. Zwindesin- gel); 29/7 kat? cyper, bl. bandje +hartje/bel (Schimmelpenninck- straat Nieuwland); 31/7 dode lapjespoes (Sportlaan-SVV); 4/8 valkparkiet, wit, gele kuif, l.oog dicht (W. Andrieslaan). Voor informatie kan gebeld wor den, tel. 4711857. 16 t/m 22 juli Getrouwd: W. Nipius en G. Tarmond; P.C.C. Zijleman en H. de Jong; R.T. Vlaming en A.S.V Sheombar; A. van de Tonnekreek en N.C. den Haan; D. de Haan en I.R. Alihusain; E.P.A. van Beeck en A. Batz; A.J. Gharbharan en L. Ramautar; A. El Idrissi en E. Pereira Mol- des; P. Hellenthal en A.L. Hobbel; B. van den Bosch en P. van Ac- quoij; W.J.A. van der Hoeven en S.M.L. Vrolijk; PK. Diepenbroek en A.C. Schenk. Overleden: M. Brouns, 75 jr,, geh. met G. Kerssemeijer, vr.; L. Verheugen, 84 jr., geh. gew. A. Brouns, vr., J.H.A. de Vries, 82 jr., man; T. Maas kant, 73 jr., geh. met J. Wellerdieck, vr.; H. van Geem, 81 jr., geh. gew. met P.J.M. van Meurs, man; A. Zwart, 90 jr., geh. gew. met G. Stoker, vr.; J.G. van Waardenburg, 92 jr., geh. gew. met B. van Pelt, vr.; M. van der Velden, 90 jr., geh. met M. Edenburg, man; C.J. du Fijn, 60 jr., geh. met C. Vos, man; E. Charlton, 54 jr., man; B. van Stijn, 75 jr., geh. gew. met P.A. Maan, vr.; L.J. van Nieu- wenburg, 70 jr., man; H.C. van der Heijden, 96 jr., vr.; J.A.M. Meeder, 82 jr., geh. gew. met J.L. Smidh, vr., E. Teterissa, 40 jr., vr.; K.F. van Eijk, 71 jr., geh. met M.H. van der Haar, man; J. Kok je, 79 jr., geh. gew. met T.R. Hammer, vr. 29 juli Geboren: Indira Jasmyne, dv R. Mak en N. Jansen. U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk INGEZONDEN BRIEF De klacht van Schiedammer Zijlmans over de levensgevaarlijke situ atie op diverse oversteekplaatsen bij kruispunten heeft bij veel men sen herkenning opgeroepen. Een stadgenote schrijft: Zelf heb ik het meest te maken met de kruising Churchillweg/Beat- rixlaan-Laan van Bol'Es. Meestal steek ik op de fiets over vanuit richting Beatrixlaan. Ik heb al heel wat 'bijna-ongelukken' daar zien gebeuren. Overal waar, zodra de voetgangers- en fietslichten even op groen staan ook de lichten op groen gaan voor afslaand autoverkeer, zal een zeer gevaarlijke situatie ontstaan. De waarschuwingsbordjes voor de automobilisten om op te letten op doorgaand fiets- en voet gangersverkeer die aan de paal van de stoplichten bevestigd zijn, val len nauwelijks op. Daarbij komt nog dat, doordat de rijbaan in tweeën is gesplitst en er meerdere verkeerslichten op een oversteekplaats nodig zijn, deze lichten niet alle tegelijk op groen (en dus later weer op rood) sprin gen. Dit maakt de zaak nog verwarrender. Een automobilist die groen licht krijgt om af te slaan en die ook nog eens één licht bij de zebra van groen naar rood ziet verspringen, trekt flink op en ziet te laat (of vaak helemaal niet) dat de oversteekplaats aan de andere kant van de rijbaan nog groen licht heeft. Dit is mezelf kortgeleden overkomen toen ik met mijn kleindochter in de kinderwagen de Churchillweg overstak. Ik stak vanaf de Laan van Bol'Es komend de eerste oversteekplaats over bij groen licht. Halverwege werd pas het licht op de oversteekplaats op de andere rij baan groen: in de regel gaat dan het licht op de eerste zebra al knip peren en gaat naar rood. Ik kon dus de tweede zebra bij groen licht op. Echter, schuin rechts achter mij vandaan kwaili een auto - ik liep net op de zebra en omdat ik hem met veel herrie hoorde optrekken, kon ik gelukkig inhouden - die vlak voor mij op de oversteekplaats passeerde. Het scheelde niet veel! Ik wees nog naar het groene licht op 'mijn' oversteekplaats, even een sorry-gebaar, en weg was de auto. Ik stond echt te trillen op mijn benen. Ik ken uiteraard maar een aantal oversteekplaatsen in Schiedam, maar die bij de kruising Burg. v. Haarenlaan/Nieuwe Damlaan zijn ook link. Hier vind ik vooral gevaarlijk dat soms voor maar één deel van de rijbaan het voetgangerslicht op groen springt. Voetgangers en fietsers op het andere deel van de weg nemen dan, helaas ten on rechte, aan dat ook voor hen groen licht wordt gegeven. Natuurlijk is het vaak een kwestie van niet goed uitkijken. Maar maak een situatie ter plekke niet onnodig verwarrend of onoverzich telijk! Naam bij redactie bekend SCHIEDAM - De strikte voorwaarden die de gemeente vooraf al verbond aan de TMF Summertourparty hebben hun vruchten afge worpen. 'Het is allemaal heel rustig verlopen', meldt een woordvoer der van de gemeente. 'Er waren zo'n tweehonderd bezoekers maar die hebben geen overlast veroorzaakt.' Met het aanscherpen van de voorwaarden voor het bezoekersaantal van de TMF partyboot aan de Schiedamse Voorhaven en het instellen van extra parkeerregels kwam de gemeente tegemoet aan de vrees van omwonenden dat zij door het feestje die maandagnacht geen oog dicht zouden doen. Wethouder Groeneweg ging vooraf, samen met medewerkers van de DCMR, elders in het land poolshoogte nemen bij gelijksoortige party's om te bekijken hoe de overlast binnen de perken gehouden kon worden. SCHIEDAM - Vers van de pers is de nieuwe wandelroutefolder Mid den Delftland van Natuurmonumenten die bij de VVV Schiedam ver krijgbaar is. De wandeling 'Vlietlanden langs middeleeuws moeras en de hedendaagse polder' is 17 kilometer lang en voert langs de mooiste plekjes langs de Vlaardingervaart, Trekkade en Boonervliet. De folder geeft ondermeer uitleg over de geschiedenis, beheer en flo ra en fauna van de Vlietlanden. Dit unieke natuurgebied dichtbij de randstad is zeker de moeite waard om te verkennen. De folder kost voor leden van Natuurmonumenten 2,50, niet leden betalen 3,50. DEZE ZOMER OOK SUPER VOORDEEL OP ALLE BADKAMERS! KEUKENS a BADKAMERS luegener huls-aan-huskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huiskranten West b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS foto: ED DEWAERHEIJT 'Met borrelpraat krijg je Schiedam en Vlaardingen niet vooruit! folo: CAROLIEN VD BERG Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT foto: CAROLIEN VD BERG 25% Kijk voor méér informatie op: www.brugman.nl of bel 0800-0234560 'Vraag naar de actievoorwaarden. Actie geldt t/m woensdag 29 augustus 2001

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3