Samenwerkingsverband regiotheaters presenteert zich op R'Uitmarkt Raadselachtige juweeltjes van laatmiddeleeuwse meester De klassieke Franse keuken Vijf theatervoorstellingen in de regio voor slechts f 99,-! ÉL Vrijdag 7 september Alblaspop, 20.00-00.30 uur. Optreden Golden Earring (7 september) en De Dijk (8 september). Kaartvoorverkoop bij o.a. VVV-agentschap, Cortgene 2 in Alblasserdam (vanaf begin juni). Tent Verolmeterrein, Cortgene. Tel. 078-69158 06 Taptoe Delft, 20.30-23.00 uur. Verschillende korpsen van hoog niveau zijn samengebracht in een taptoe. De historische sfeer rond de markt zorgt voor de intieme sfeer. De Markt. Tel. 015-213 73 67 Belcanto Festival Dordrecht, Dordt Monumenteel, 19.00- 01.00 uur. Jaarlijkse manifestatie met evenementen in en rond monumenten. Ondermeer: pastafeesten, vuurwerk en Monumentennacht (vr), open monumenten, straattheater en meer. Binnenstad. Tel. 0900-463 68 88 Bernisse Pop Heenvliet. Optredens van Rowwen Heze (vrij dag) en Golden Earring (zaterdag). Kaartverkoop en inlichtingen bij Café de Gouden Leeuw. Terrein van de oude waterzuivering, Meeldijk. Tel. 0181-661 207. Wereldhavenfestival Hoek van Holland, Haven. Tel. 0174-310 080 Kinderdijk, Molens in flood light, 21.00-23.00 uur. Molenmarkt, 17.00-23.00 uur. Jaarlijkse markt tijdens 'Molens in Floodlight' (3-8 sept.), Schansweg, Christineweg en Elshof. Tel. 078-691 90 45 Oud Beijerland, Culturele Week Rising, locatie: op een tot openluchttheater ingerichte vlonder aan de Maas in Schiemond-Delfshaven, aanvang 21.00 uur. Zaterdag 8 september Calypso 2001,8 september 14.00 - 14.45 uur. Modeshow met o.a. Marlies Dekkers, waarbij mode 'tastbaar' wordt gemaakt voor jongeren. 'Mode van de straat' met de nadruk op het con trast tussen rust en verstilling tot bewegend en fel zoals het (Rotterdamse) straatbeeld kan zijn. Afgewisseld met break dance en circusachtige activiteiten zoals jongleren. www.calypso2001 .nl Van Pendrecht tot Pendrecht - Vlaardingen, 8 september Capelle a/d IJssel 9 september Oude Noorden Woonkaravaan met als vertrekpunt en eindbestemming Pendrecht, het internationale voorbeeld van stadsuitleg uit de wederopbouwperiode. Met theater, wijkvertellingen, muziek en veel hapjes en drankjes. Zap City "60x60, Za 8 en zo 9 september 15.00 uur, Schouwburgplein., 60 Rotterdamse jongeren zetten in 60 minu ten het Schouwburgplein in vuur en vlam met een show vol jon gerencultuur: twee DJ's op tien meter hoogte, abseilende graf fiti-artiesten, een stuntbike parcours, een 26 meter lange cat walk gevuld met (break)dansers en modellen. Alles ondersteund door live rap, R&B en kawinamuziek. Toegang gratis. Meer informatie: www.zapcitv2001 .nl Zuid- Holland, open Monumentendag, 10.00-17.00 uur. Landelijke Open Monumentendag. Alblaspop, 20.00-00.30 uur. Zie vrijdag 7 september. Bergschenhoek, PHC Zomerfestival, 10.00-23.00 uur. Festival met veel muziek en een markt. Wordt gelijktijdig gehouden met de Power Horse Competition. Evenemententerrein tegenover Rottebandreef. Prijs f 14,-. Tel. 010-529 04 20 Berkel en Rodenrijs. Braderie en Wielerronde, 10.00-18.00 uur. De braderie staat in het teken van de Pleisterclowns, met optredens van 'Ernst, Bobby en de rest'. De wielerronde is voor Nederlandse amateurs. Centrum, Kerksingel 12. Tel. 010-511 29 06 Delft, antiek- en curiosamarkt, Hippolytusbuurt, Voldersgracht. Tel. 0900-335 38 88 (10Ö ct pm) Kunstmarkt, Heilige Geestkerkhof. Tel. 0900-335 38 88 (100 ct pm) Taptoe Delft, Zie vrijdag 7 septem ber. Vandaag ook de Jeugdtaptoe. Belcanto Festival Dordrecht Dordt Monumenteel, 10.00- 17.00 uur. Hoek van Holland, Wereldhavenfestival Maassluis, kindermarkt, 10.00-17.00 uur, Binnenstad. Tel. 010-591 76 69 Oostvoorne, excursie, 20.00 uur. Wandeling door de duinen van Voorne o.l.v. een gids. Onderwerp: vleermuizen. Bezoekerscentrum Tenellaplas. Tel. 0181-483 909. Open Monumentendag, 10.00-17.00 uur. Openstelling diverse monumenten in Oud-Beijerland en overige gemeenten in de Hoeksche Waard. Informatieboekje van Open Monumenten in de Hoeksche Waard, tel. 0186-616 00 Maandag 10 september 11 en 12 september, theater Lantaren/Venster, Gouvernestraat 133, Rotterdam (010-277 22 66), aanvang 20.30 uur Multi-bassband Intermission is op haar derde missie: met de dansers Toru Iwashita (Japan) en David Zambrano (Venezuela). Muziek en dans op het moment zelf bedacht en uitge voerd, waarbij ieders rol in princi pe gelijkwaardig is. Theater De Stoep, Fortis Theater aan de Schie, Stadsgehoorzaal Vlaardingen, Isala Theater en Theater Het Kruispunt zijn onder de naam Uit in de Regio een samenwer kingsverband aangegaan. Op zondag 9 september presenteren deze vijf regio theaters zich gezamenlijk op de R'Uitmarkt op het Schouwburgplein in Rotterdam waar het cultu rele aanbod van het komend seizoen met de nodige toeters en bellen aan het grote publiek wordt gepresenteerd. Naast de individuele seizoens programma's van de theaters uit Barendrecht, Capelle aan den IJssel, Schiedam, Spijkenisse en Vlaardingen, vindt het publiek informatie over unieke' theater voorstellingen,' producties die elders in Zuid-Holland niet of nauwelijks te zien zullen zijn. Daarnaast bieden zij nieuwsgie rige passanten een Rondje Regio 2 aan. Het Rondje Regio 1 van afgelopen seizoen was zo'n suc ces dat de Uit in de Regio- theaters een aanbod van vijf bekende producties van verschil lende disciplines hebben samen gesteld. Voor slechts fl. 99,- kan het publiek kennis maken met vijf karakteristieke theaters op steenworp afstand van de cultu rele hoofdstad. Alleen verkrijg baar op de R'Uitmarkt en zolang de voorraad strekt! Programma Rondje regio: 20 oktober De koningin van Paramaribo Muziektheater over de berucht ste prostituee van Suriname, Maxi Linder. Met o.a Helen Kamperveen en Jetty Maturin. Theater Het Kruispunt, Barendrecht 29 januari Mulder en Campert Schrijversavond met Remco Campert en Jan Mulder Theater de Stoep Spijkenisse 22 februari 2002 Gaudi, de musical Hedendaagse musical over liet leven van de Spaanse architect Gaudi. Met o.a. Ben Cramer en Chris van Tongelen. Isala Theater Capelle a/d IJssel 27 maart 2002 Tibetaanse Decamarone Stadsgehoorzaal Vlaardingen 17 april 2002 De Assepoester Sprookjesachtig ballet door de Nationale Opera van Sofia Fortis Theater a.d Schie Schiedam Het team van direc teuren en publiciteitsmede werkers dat op 9 september aanwezig is voorziet het publiek persoonlijk van infor matie over de voortstellingen, dinerarrangementen, kinder feestjes, cursussen en overige culturele activiteiten. Alle aandacht die de ver schillende media de afgelo pen tijd aan de Jheronimus Bosch-tentoonstelling in het Museum Boijmans Van Beuningen besteedden, heeft zijn uitwerking niet gemist. Nog voordat de deuren vorige week zater dag officieel door Koningin Beatrix werden geopend, maakte het museum bekend dat er al 60.000 kaarten waren besteld. En terecht, want de tentoon stelling herbergt natuurlijk een aantal zeldzame juweeltjes die voor het eerst in één ruimte te bewonde ren zijn en geldt dan ook als één van de hoogtepun ten van Rotterdam 2001. Tweederde van alle, officieel aan Bosch toegeschreven, schilderij en zijn nog tot 11 november ten toongesteld in Museum Boijmans Van Beuningen. Een unicum, inderdaad. Daarnaast telt de expositie ook zeven teke ningen van de hand van de laat middeleeuwse meester, werk van navolgers en moderne kunst (o.a. video) die door het surre alistische karakter van de Bosch-schilderijen zijn beïn vloed. Verder staan er een aantal vitrines met gebruiksvoorwer pen, boeken, insignes en andere dingen die het leven aan het eind van de 15e eeuw - de tijd dat Bosch (ca. 1450- 1516) leefde - enigszins in beeld brengen. Op de grens van de late middel eeuwen en de renaissance schil derde Jheronimus Bosch zijn raadselachtige voorstellingen vol duivels, monsters en andere wonderlijke wezens. Zijn wer- ken bevinden zich tegenwoordig in musea over de gehele wereld. Voor deze unieke tentoonstelling heeft Museum Boijmans Van Beuningen enkele pronkstukken bij elkaar weten te krijgen, zoals Het Narrenschip (Musée du Louvre, Parijs), De Dood Van Een Vrek (National Gallery of Art, Washington), De Keisnijding (Museo Nacional del Prado, Madrid) en Johannes de Doper (Fundacion Lazaro- Galdiano, Madrid). Speciale meerwaarde krijgt de tentoonstelling bovendien door de restauratie van de 'Marskramer' (ook wel bekend als De Landloper of De Verloren Zoon). Dit werk is in de 19e eeuw waarschijnlijk tot vier afzonderlijk verkoopbare schil derijen gezaagd. Op grond van het teruggehouden koloriet, waarin grijstonen overheersen, en de uitzonderlijke dunheid van het hout waarop het geschilderd is, is in het verleden al gesugge reerd dat De Marskramer de bui tenzijde moet hebben gesierd van een drieluik. Bij de restaura tie zijn onder meer overschilde ringen verwijderd die moesten verhullen dat er in het midden een zeer smalle verticale strook ontbreekt, waardoor linker en rechter helft niet meer goed op elkaar aansluiten. Het midden paneel (waarschijnlijk met een Laatste Oordeel) is niet meer teruggevonden. Het linker bin- nenluik werd gevormd door Het Narrenschip, met daaronder De Allegorie Op De Gulzigheid uit het museum van New Haven. Het rechter binnenluik werd gevormd door De Dood Van Een Vrek. Deze panelen zijn te zien op de tentoonstelling. Wie meer wil weten over het vermaarde oeuvre van Bosch en de bijbehorende tentoon stelling doet er goed aan de speciale website De Wereldhavendagen 2001 presenteren in het weekend van 7, 8 en 9 september een dynamisch en uitgebreid programma voor jong en oud. In een mengeling van informatie en amusement krijgt u een kijkje achter de schermen van Wereldhaven nummer één. Drie dagen lang kunt u tijdens de Wereldhavendagen een bezoek aan de haven en allerlei havenbedrijven brengen per boot, bus of helikopter. En langs het water in het centrum van Rotterdam kunt u kijken naar havenactiviteiten, indrukwek kende schepen en werkpontons. Doorlopend zijn er spectaculaire demonstraties te zien van de Koninklijke Marine en de 'ope rationele diensten' (rivierpolitie, brandweer, AVR-maritiem, dou ane, Gemeentelijk Havenbedrijf, GGD, DCMR Milieudienst Rijnmond) op de Maas in het centrum van de stad. Met snel- wendbare schepen, blusboten, marinehelicopters en duikers worden reddingsacties, gijzelin gen, ongelukken en scheeps branden nagespeeld. Verder lig gen er vele schepen ter bezichti ging langs de kades. De Schiehaven staat dit jaar in het teken van de muziek. Radio 538 organiseert in samenwer king met Aqua Events aan de kade van de Schiehaven een bruisend muziekfestival. De pro grammering is nog geheim, maar wel is duidelijk dat specta culaire artiesten hun weg naar dit Rotterdamse muziekpodium zullen weten te vinden. Altijd al willen weten hoe een container van en op een schip geladen wordt? Ook zo benieuwd naar werking van al die buizen, pijpen, schoorstenen bij Shell? Weieens een 'echte' haven bezocht? Grijp uw kans tijdens de Wereldhavendagen en ga mee met één van de vele excursies naar plekken in de haven die normaal niet openge steld zijn. Voor meer informatie www.wereldhavendagen.nl De klassieke Franse keuken is nog steeds de best verte genwoordigde keuken in Rotterdam en omgeving. Niet vreemd want Frankrijk heeft zo'n grote verscheidenheid aan keu kens dat de Franse keuken eigenlijk nooit verveelt. Een absolute specialist in de Franse streekkeuken is het onlangs geopende Bonne Bouche aan de Van Vollenhovenstraat. Het lijkt mis schien ongepast een restaurant specialist te noemen dat nog geen twee maanden open is. Bonne Bouche heeft zijn kwali teiten echter al lang bewezen in Dordrecht waar het 16 jaar gevestigd was voordat het deze zomer naar Rotterdam verhuis de. Reden voor deze verhuizing is volgens eigenaar/chef-kok Arie van Es (60) dat er in Dordrecht helaas niet voldoende publiek is voor een rendabel res taurant op dit niveau. Rotterdam mag heel blij zijn met deze aan winst want wat Van Es en zijn collega Simonis (voorheen ondermeer Pelgrim Rotterdam en Hermitage Rijsoord) preste ren is niet mis. De lunch is absoluut een aanra der voor wie de kookkunsten van beide heren wil ervaren. Voor nog geen fl 60,- eet je een drie-gangen menu dat staat als een huis. Het menu varieert, dus verwacht bij een tweede bezoek niet exact dezelfde gerechten. Vooraf werd een salade uit de Loirestreek(Tours) Salade aux lardons et rillons geserveerd. Een heerlijke salade met stukjes buikspek. Een bezoeker van de lens-site at enkele weken later bij de lunch als voorgerecht Rivierkreeftjes in een hollandai- se-achtige saus en vond dit gerecht ook Erg goed! Bij het hoofdgerecht kregen wij een Barbet Rouget ofwel rode mul met een sublieme rozemarijn- saus. Het volle karakter van deze saus valt te verklaren uit het gegeven dat mul één van de wei nige vissen is waarbij je van het gehele karkas en ingewanden een bouillon kunt trekken en deze fond de basis van de saus is. De lens-bezoeker schreef over zijn hoofdgerecht - eenden borst in honingsaus -De malse stukjes eend hadden een heerlij ke hoerige smaak en de saus een mooie zachte honingsmaak op de achtergrond. Het gerecht werd geserveerd met een een voudige, maar zeer smakelijke ratatouille. Top! Als dessert kwa men er vijgen in een zeer goede sabayon-saus ter tafel. Erg sma kelijk en goed bereid. Een voor zichtig kritische toon valt overi gens ook te lezen in een andere mening: Veelbelovende formule, de eerlijke Franse keuken. Mooi ingerichte ruimte, lekker ruim opgezet. Het eten was het nog niet helemaal: kleine porties, meer nouvelle cuisine en minder robuust dan je zou verwachten. De bediening kan ook nog atten ter, maar misschien zijn dit de kinderziekten. Twee Michelinsterren Op een heuvel in Het Park bij de Euromast, vind je de onbetwiste top van kookkunst: restaurant Parkheuvel. Het werd in november 1986 door Ria Lubbers geopend en heeft inmiddels twee Michelinsterren (in 1990 en 1995). Parkheuvel is van Cees en Rosalie Helder. De inrichting van Parkheuvel is zo rustig vormgegeven dat je aan dacht als vanzelf naar het eten wordt geleid. De halfronde ruimte biedt een prachtig uit zicht op de Maas. Op strategi sche plekken staan enkele bloemstukken en er is veel ruim te tussen de tafels. Atmosfeer én karakter voorkomen dat dit res taurant tot de zoveelste verza melplaats van een bepaald publiek (ver)wordt waarbij het eten maar al te vaak een excuus vormt 'om te worden gezien'. Helaas maakt het prijsniveau het niet mogelijk om er zomaar eens 'aan te schuiven'. Eerst even sparen! De prijzen zijn er "hoog' maar als je beseft hoeveel uren ambachte lijk werk in de bereiding van veelal dure ingrediënten worden gestoken dan is 'hoog' hier wel relatief. Een menu Parkheuvel brengt voor fl 145,- - buiten de amuses - als starter een lauw warme carpaccio van zeeduivel op tafel met Parmezaanse kaas en verjussaus. Hierna verrast Helder gang na gang met onder meer snoekbaars met mosterd- kruim in een Noilly Pratsaus en gebakken rode mul met rata touille van courgettes en cantha rellen. Een bezoeker van de lens-site omschrijft het hoofdge recht van gepocheerde ossen haas met ravioli van ganzenlever met truffel als volgt: 'De gan zenlever was heel mooi niet geheel gesmolten in de ravioli. En als je dat kunt, dan kun je zeggen dat je kunt koken. Weinigen kunnen dit evenaren.' Bonne Bouche, Van Vollenhovenstraat 60, Scheepvaart-kwartier. Telefoon (010) 270 99 33, Keuken open: ma-vr 12.00-15.00, 18.00 - 22.00, za 18.00-22.00. Bijzonderheden: buiten eten op terras, romantisch, zakelijk, klassieker, geen muziek, rustig praten bar, airconditioning, privé ruimte max. 40 bereikbaar per boot, valet parking. Parkheuvel, Heuvellaan 21, Scheepvaart-kwartier. Telefoon (010) 436 05 30 /Fax (010) 436 71 40. Keuken open: 12.00- 15.00, 18.00-22.00, za geen lunch, zo gesloten. Bijzonderheden: buiten eten op terras romantisch, zakelijk, klas sieker, geen muziek, rustig pra ten bar, airconditioning, privé ruimte max. 40 bereikbaar per boot, valet parking. 'l0444^O± FOTO: Janssen De Kievith FOTO:Rinie Boon aaaRïs 1 F. N S «wass-st- INDEPENDENT INDEX nggigigKgf |Uk Foto: Leunis Verlinde

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 17