plmfqrsund JONG tekst* PAUL VAN SCHAIK foto's: LEUNIS VERLINDE Dimitri (achter): 'We zitten nog niet eens op een procent van de ontwikkelingen die mogelijk zijn.' Als ik erachter ga zitten gaat het meestal fout. Heel irritant, voor al als er dan iemand naast komt zitten en het dan wel lukt', zegt ze. 'Wat is vijf jaar op een geschiedenis van miljarden Christel (17), Odiel (15) en workshopleider Maarten zijn de journalistieke uitdaging van Art Connection aangegaan. In een flitsend tempo rijgt de wizzard het verzamelde beeldmateriaal van de meiden aaneen. Film, foto en interview worden voor zien van passende muziek. workshops worden gemaakt 'heel erg van deze tijd'. 'Als je op internet staat dan besta je Mark gelooft dat de veelheid aan mogelijkheden voor jongeren best moeilijk is. 'Alles kan. Voor een schilder is kunst veel con creter. Hier is de kwast en de verf, daar is het doek. Bij ons kan je beelden combineren laten bewegen, bewerken. Geluid erbij. Om gek van te worden', bedenkt hij. Een leerzaam aspect is volgens de projectleider dat deelnemers van hun naïviteit worden beroofd op het gebied van de dagelijkse dosis beeldinformatie die op ze afkomt. 'We hopen dat ze leren inzien dat wat op tv wordt vertoont niet echt hoeft te zijn. De trucs die in reclames worden gebruikt halen ze hier zelf ook uit. Dat vind ik de kick eraan.' In het licht van de geïndividuali seerde maatschappij waarin het Westen terecht is gekomen kan het ontwerpen van een eigen website als ultiem statement worden beschouwd. 'Als je op internet staat dan besta je', haalt Mark een uitspraak uit de koker van het instituut voor nieuwe media aan. 'Je kan je eigen ding aan de wereld tonen, waarmee je in feite zegt: 'Dit ben ik", ver klaart hij. 'Dat geeft een enorme egoboost.' Digital Playground springt in een gat dat scholen laten liggen. 'In mijn beleving wordt er op scholen niet zo veel aan de zach te kan van het computeronder- wijs gedaan^ De computer is een stuk gereedschap dat ongekende creatieve mogelijkheden biedt. Gebruiken veel jon geren het apparaat voorlo pig slechts als middel om hun lotgenoten te contacten via de chatbox en ICQ of als veredelde spelcomputer, het digitale tijdperk nodigt ook uit tot zelfontplooiing. Het multimedia event Digital Playground, dat van 3 september tot 5 oktober in het gebouw Las Palmas op de Kop van Zuid wordt gehouden, helpt scholieren op weg om zich te ontwik kelen. Op een leuke manier. Geen saaie instructies via droge handleidingen maar 'Kicken en klikken'. Zo'n vier duizend jongeren vanaf veertien jaar doen dit jaar mee via hun school, of 's avonds op eigen initiatief, aan het multimedia evene ment. In een ochtend of middag fabriceren ze een complete web site met bewe gend beeld en geluid. Wieneke Verweij: De gamekoorts besmet vooral jongens. Meiden vinden chatten leuker. ouderen ook', vindt Van de Velde. De originaliteit van de formule werpt echter tegelijkertijd een obstakel op. Doordat de grenzen van bestaande kunstdisciplines worden overtreden blijken subsi- diënten, die hun potjes in starre categorieën hebben gegoten, zich geen raad te weten. Zodat het voorlopig elk jaar knokken is om het evenement in zijn huidi ge vorm te prolongeren. Wel wordt in november ook in Almere een editie Digital Playground gestart. Computers mogen mij niet zeggen: 'kijk eens op www.digi- tal-playground.nl daar staat mijn werkstuk", verbeeldt de mede werkster, 'Hartstikke tof!' Deelnemers komen van scholen vanaf VMBO niveau. Volgens Boudewijn is het enthousiasme onafhankelijk van opleidingsni veau. Bij zowel VMBO-ers als VWO-ers is er een groepje van vijf tot tien procent dat het als verplicht uitje ervaart. De rest vindt het alleen maar leuk. Danser is overtuigd dat op de Digital Playgroundmanier alge hele interesse in het werken met een computer wordt aangewak kerd. 'Als je hier leuke dingen doet ga je thuis naast chatten ook andere dingen proberen. Programma's waar je meer bij moet nadenken worden makke lijker als je dit kan. Je merkt dan dat ze in gebruik veel op elkaar lijken.' Computervaardigheid wordt onmisbaar op de arbeidsmarkt, weet hij. 'Het zou heel slecht zijn als je er niks van afwist. Bij een HBO opleiding moet je sowieso al e-mailen en informa tie op internet verzamelen. Heel handig als je dan vast de basis weet.' Projectleider Mark van de Velde ziet de computer slechts als een hulpmiddel in creatieve ontwik keling. 'Het is een instrument waar je alle kanten mee op kunt. Het is wat de kwast is voor de schilder. Ik vind het niet zozeer belangrijk om jongeren met computers in aanraking te bren gen, maar wel met de creatieve kanten daarvan.' Hij noemt de combinaties van verschillende kunstdisciplines die tijdens de Tha Realist. Digi is het voor Digital Plaground ont worpen figuurtje dat de webde signer in spe op heldere wijze bij de hand neemt en stap voor stap de essentiële vaardigheden bij brengt die nodig zijn om iets creatiefs te fabriceren. 'Ingewikkelde' programma's als Fotoshop, Dreamweaver en Acid zijn met de digitale lesprogram ma's, die zijn ontwikkeld door ra.nj., digital entertainment, zo eenvoudig te bedienen dat je zou wensen dat er voor het leven zelf zo'n tutorial bestond. Deelnemers kunnen vooraf kie zen uit vier richtingen: Still, sound, moving en global, waar mee respectievelijk een electro nic flyer, een liedje, een filmpje of een webpagina kan worden gemaakt. Communicatiemedewerkster Wieneke Verweij: 'Door beelden aan te reiken die meer in de artistieke beleving liggen wordt de inhoud verdiept.' Kunstinstellingen krijgen daar mee tevens de kans het stof van hun reputatie te poetsen voor jongeren die niet altijd open staan voor saaie, verantwoorde werken. De ervaring in de afgelopen drie edities leerde volgens Wieneke dat voetballers en Britney Spears onevenredig vaak op de pagina's opdoken. Workshop begeleider Boudewijn Danser (23) merkt op: 'Velen blijken het leuk te vinden om met eigen hoofd naast Pamela Anderson op een De computer is wat de kwast is voor een schilder De grote kracht van het evene ment is volgens de organisatoren de ongedwongen sfeer. De team- coaches zijn jong en werken zelf als webdesigner, grafisch ont werper of vormgever. 'Het zijn geen leraren-leraren', stelt Wieneke. 'Hun taak is dingen aan te dragen en hulp te bieden.. Ook het snelle resultaat dat in een ochtend of een middag wordt behaald werkt stimule rend. Na drie uur hebben ze een eind product dat met een druk op de knop op het web wordt gezet. Als ze thuiskomen kunnen ze De setting met 36 computers in het gebouw van Las Palmas wordt op een woensdag in augustus ingepikt door deelne mers van het Art Connexion fes tival, dat is georganiseerd door de Kunstbende. Deze artistieke talenten keren Digi lachend de rug toe en fabriceren op eigen kracht hele videoclips bij hun eigen geschreven songs, maken reportages of schrijven geza menlijk aan hip hop tracks die deze avond nog in Nighttown worden gepresenteerd. E-Gee (18) van rapgroep Tha Realist is met stoom en kokend water de laatste hand aan een rapsong aan het leggen. De tijds druk die het optreden van van avond oplegt laat hem uiterlijk ongemoeid. Flegmatiek betoogt hij dat de computer niet meer is weg te denken uit de rap. Alle songs van Tha Realist worden opgebouwd uit geluiden die overal vandaan worden 'geleend' om ze te combineren in een groovy tune. 'Je kunt echt alles op een beat zetten', weet E- Gee. Deelname aan Art Connection noemt hij een leer zame ervaring omdat hij met rappers kan samenwerken die allemaal hun eigen stijl hebben. In twee dagen tijd wisten ze een nieuw nummer te schrijven waarin iedereen zich kan vinden. 'Heel knap dat we zoiets van de grond konden krijgen', stelt hij trots. Aan een ander blok computers werken tegelijkertijd Nina (19), Yvonne (15) en Patrick (22) aan het beeldmateriaal dat bij een nummer van Patrick wordt gezet. De dag ervoor zijn ze met de digitale camera op stap geweest om de bewegende beel den te filmen die de muziek een gezicht moeten geven. 'Ja we hadden veel publiek', herinnert de Apeldoornse Yvonne zich gisteren toen ze met haar zus door de Rotterdamse straten danste zonder muziek. Neopunker Patrick, die kennis van zaken heeft omdat hij in het 'dagelijks leven webdeveloper is, heeft de leiding bij het digitale knip en plak werk. 'A hell of a job', schampert Patrick, die een onbegonnen strijd lijkt te leveren in zijn poging de in het wild dansende dames in de maat van zijn muziek te laten dansen. 'Hij is heel goed', complimenteert Yvonne achter zijn rug. Haar eigen vingers hebben het toetsenbord nog niet aangeraakt. 'Ik vind computers wel leuk, maar computers mogen mij niet. w e 1 aan Om inhoudelijk richting te geven aan de werkstukken heeft Digital Playground dit jaar bedacht dat eerst een bezoekje aan de Witte de Withstraat wordt gebracht, waar in hippe galeries als showroom Mama, Roodkapje, TENT en het foto instituut met camera of fototoe stel digitale opnames worden gemaakt. plaatje terecht te komen, of hun handen op de billen van Britney Spears terug te vinden.' Maar hoewel de coaches geen betwe terige grijze vijftigers met baar den zijn willen ze hun credibili ty, die ze te danken hebben aan hun jeugdig voorkomen, juist 'ten goede' aanwenden. Op de freestyle avonden, waar de jongeren op eigen initiatief aantreden, schijnen ze hun docentenjas weer met gemak aan. de kapstok te hangen en zijn ze aanvoerders in heftige LAN-par ty's. Op zo'n computerspel- feest, die ook op illegale plekken in het hele land worden gehouden, plugt iedereen met zijn com puter in om een geza menlijk 'hakken en schieten' spel te spelen. Het net werk in de Las Palmas setting schijnt supersnel te zijn, wat de spelvreugde aan genaam verhoogt. Wieneke merkt op dat de gamekoorts vooral jongens besmet. Meiden vinden chatten leu ker. Op de avonden dagen evengoed ook ijverige scholieren op, bij wie de digitale inspiratie wortel heeft geschoten; zij komen hun kunstwerk vervol maken. Mark van de Velde: 'Je eigen website geeft een enorme egoboost.' Ze missen de aansluiting een beetje met het digitale tijdperk.' De ambities van het evenement reiken dan ook verder. Liefst zouden de organisatoren, die allen in dienst zijn van Hal 4, een permanent multimedia lab inrichten waar scholen het hele jaar terechtkunnen. 'We denken dat we een leuke formule in handen hebben en die willen we graag aan meer jongeren aanbieden en op langere termij n m i s - schien Christel wil zich in de toekomst op academisch niveau in de digi tale materie gaan verdiepen. 'Ik ben er nog helemaal niet in thuis maar deze workshop leek me een handige voorstudie', bedenkt ze. 'Alles wordt tegen woordig met computers gedaan. Ik wil het gewoon leren', stelt Christel zelfbewust. Kijkt naar Maarten en merkt op: 'Hij heeft dat in een jaartje allemaal geleerd. Ik denk dat iedereen het kan. De een zal er langer over doen dan de ander. Je moet het wel echt willen. Maar waar een wil is is een weg, toch?' Workshopcoach Dimitri Visser heeft een aan idealisme gren zend vertrouwen in de digitale ontwikkeling. Met vier voorma lige studiegenoten, van de facul teit media en technologie aan de Hoge School voor de Kunsten in Utrecht, richtte hij Killyourdarlings op. Het bedrijf werkte onder meer mee als inter action designers voor Jamby van Adam Curry. Dimitri: 'We zitten nog niet eens op een procent van de ontwikke lingen die mogelijk zijn. Het kan oneindig veel verder.' In een notendop: Hij voorspelt een ont wikkeling waarbij de apparaten en programma's gebruikers vriendelijker worden. Daarbij is een eerste stap het vergroten van de bandbreedte van de internet verbinding, want dat gaat hem nog veel te traag. Zijn interesse gaat tevens uit naar de industriële vormgeving van apparaten. 'In de volgende ontwikkeling hoop ik dat het bureau-idee verdwijnt. Als je informatie wilt opvragen moetje nu eerst achter je bureau gaan zitten en de computer opstarten. Die context kan eruit. Dat zou meer geïntegreerd moeten wor den in het dagelijks leven.' Hij stelt zich daarbij voor dat in een centrale unit in het huis media- toestellen als radio tv en compu ter worden verenigd. Kleine schermpjes verspreid over het huis zijn daarop aangesloten. 'Op de koelkast zou dan bijvoor beeld een beeldschermpje moe ten hangen waar je recepten mee kunt opvragen. Dat lijkt me heel logisch.' Het snel kunnen opvragen van informatie is een winst voor de hele samenleving. 'Er is een uni versiteit in Amerika die al zijn lesprogramma's op het web zet. Kan iedereen thuis gratis colle ge's volgen.' Waarop hij zichzelf afremt: 'Ik durf niet te ver voor uit te voorspellen. Ik kijk steeds naar de volgende stap. Maar in mijn ogen zijn we pas vijf jaar bezig en wat is vijf jaar op een geschie denis van miljar den.' Boudewijn: 'Velen blieken het leuk te vinden om met eigen hoofd naast Pamela Anderson op een plaatje terecht te komen.' Jongeren maken statement in digitale speeltuin

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 23